ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.851 μέλη

    Μαρινέλλα: Δε σας τη σπάει;

    john1987
    29.12.2007, 02:59
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 28-12-2007 στις 20:41 έγραψε...

    john1987,

    Επειδή δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι διαφορετικό από αυτά που πιστεύεις (άλλωστε ο Σταύρος με πρόλαβε σε όσα ήθελα να σου πω), θα πω μόνο το εξής:

    Το να δηλώνεις ότι δεν σου αρέσει η Μαρινέλα είναι πολύ διαφορετικό από το να "απαιτείς" την συμφωνία άλλων στην καθαρά υποκειμενική σου αίσθηση... Άλλο το "δεν μου αρέσει" και άλλο το "δεν σας την σπάει?"... Η "εκβιαστική" συμφωνία με την προσωπική σου γνώμη αδικεί και προσβάλλει πρώτα εκείνην, μετά εσένα, και φυσικά όλους εμάς που ξαφνικά "χάνουμε" το δικαίωμα να έχουμε γνώμη αν αυτή δεν είναι σύμφωνη με τη δική σου!

    Όταν, λοιπόν, δεν σέβεσαι την καλλιτέχνιδα, δεν σέβεσαι τον εαυτό σου, και δεν σέβεσαι τους συνομιλητές σου... γιατί σου κάνει εντύπωση το σχόλιό μου? Το ίδιο θα αντιδρούσα αν έκανες ανάλογα σχόλια πχ για τους Judas Priest που με αφήνουν παγερά αδιάφορο...




    Και για να μην έχεις (πάλι!!!) λάθος εντύπωση, σε ενημερώνω ότι η χροιά της δεν μου την σπάει καθόλου (αντίθετα, είμαι βέβαιος ότι πολλοί και πολλές θα ήθελα να είχαν έστω ένα μικρό μέρος από τις φωνητικές δυνατότητες της Μαρινέλας!!!). Προσωπικά δεν με εκφράζει το είδος που ερμηνεύει, αλλά δεν μπορώ παρά να εκφράσω τον θαυμασμό μου για την ερμηνεία της, τον επαγγελματισμό της, το ήθος της και την εν γένει προσφορά της. Αυτά αρκούν για να την σέβομαι, ακόμα κι αν δεν μου αρέσει.





    Καταρχας,αδυνατω να καταλαβω,απο που συμπερανες οτι εκβιαστικα απαιτω με αυτο το topic να συμφωνησουν οι αλλοι με την αποψη μου.Καλλιστα,μπορουσες να μπεις και να post-αρεις "οχι ρε φιλε,εμενα μου αρεσει και τη σεβομαι".

    Αλλα οχι,μπηκες και ειπες το εμπρηστικο "μηπως πρεπει να σεβομαστε καποια πραγματα?",λες και βρισαμε κανα θεο!

    Και μη μπερδευεις την καλλιτεχνικη της αξια (που δεν την αμφισβητησε κανεις) με το αν εμενα πχ μου τη σπαει.

    Και κανεις δεν ειναι υπερανω κριτικης,ποσω μαλλον μια τραγουδιστρια που στα 70 της,τραγουδαει στα σκυλαδικα με Ρεμους κ σια.

    Oι Judas Priest αν σου την σπανε φτιαξε topic και κραξε τους.Ολοι ξερουν την προσφορα τους,αλλα αυτο δε σημαινει,οτι ειναι υπερανω κριτικης...

    dimitris1983
    29.12.2007, 03:54
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 27-12-2007 στις 18:39 έγραψε...

    Εμενα γιατι ολα αυτα τα "ειναι η Μαρινελλα υπερανω κριτικης" και "να σοβαρευθουμε" "να σεβομαστε" κτλ,μου ακουγονται λιγο γραφικα??



    Συμφωνώ!!!!!!!!!!!!
    Κανένας μα κανένας δεν είναι υπεράνω κριτικής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    dimitris1983
    29.12.2007, 03:56
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 27-12-2007 στις 18:39 έγραψε...

    Εμενα γιατι ολα αυτα τα "ειναι η Μαρινελλα υπερανω κριτικης" και "να σοβαρευθουμε" "να σεβομαστε" κτλ,μου ακουγονται λιγο γραφικα??



    Συμφωνώ!!!!!!!!!!!!
    Κανένας μα κανένας δεν είναι υπεράνω κριτικής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Rinio524
    29.12.2007, 08:43
    paidia i Marinella einai mia apo tis kaliteres fones stin Ellada kai afou uparxoun tosoi axristoi tragoudistes opos autoi pou bgainoun apo riality kai kapoioi alloi pou xafnika ginontai tragoudistes kai den tous xerei oute i mana tous tote ti na pw? oti ka8omaste kai asxoloumaste me tin Marinella? i gnwmi mou einai na min asxoloumaste me kanenan.... as kanoun oti 8eloun... Gi'auto mono xeni mousiki.... alla einai i gnwmi mou
    dimi93-gnr
    29.12.2007, 12:29
    OK..AKOYω αλλο ειδος μουσικης
    ΑΛΛΑ η γυναικα ειναι τελεια
    ασχετα που δεν πολυακουω
    οταν δεν μασ\ς αρεσει ενα ειδος
    δεν λεμε ''μασ τη σπαει''
    ειναι καταπληκτικη
    ο κα8ενας στο ειδος του ομως ε?????

    *και ο λουμιδης στους καφεδεςςς

    χεχεχεχεχεχεεχεχεχεχχεχεχε!!!!!!
    αντε ββ!!!
    Termite
    29.12.2007, 15:59
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 29-12-2007 στις 02:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 28-12-2007 στις 20:41 έγραψε...

    john1987,

    Επειδή δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω για κάτι διαφορετικό από αυτά που πιστεύεις (άλλωστε ο Σταύρος με πρόλαβε σε όσα ήθελα να σου πω), θα πω μόνο το εξής:

    Το να δηλώνεις ότι δεν σου αρέσει η Μαρινέλα είναι πολύ διαφορετικό από το να "απαιτείς" την συμφωνία άλλων στην καθαρά υποκειμενική σου αίσθηση... Άλλο το "δεν μου αρέσει" και άλλο το "δεν σας την σπάει?"... Η "εκβιαστική" συμφωνία με την προσωπική σου γνώμη αδικεί και προσβάλλει πρώτα εκείνην, μετά εσένα, και φυσικά όλους εμάς που ξαφνικά "χάνουμε" το δικαίωμα να έχουμε γνώμη αν αυτή δεν είναι σύμφωνη με τη δική σου!

    Όταν, λοιπόν, δεν σέβεσαι την καλλιτέχνιδα, δεν σέβεσαι τον εαυτό σου, και δεν σέβεσαι τους συνομιλητές σου... γιατί σου κάνει εντύπωση το σχόλιό μου? Το ίδιο θα αντιδρούσα αν έκανες ανάλογα σχόλια πχ για τους Judas Priest που με αφήνουν παγερά αδιάφορο...




    Και για να μην έχεις (πάλι!!!) λάθος εντύπωση, σε ενημερώνω ότι η χροιά της δεν μου την σπάει καθόλου (αντίθετα, είμαι βέβαιος ότι πολλοί και πολλές θα ήθελα να είχαν έστω ένα μικρό μέρος από τις φωνητικές δυνατότητες της Μαρινέλας!!!). Προσωπικά δεν με εκφράζει το είδος που ερμηνεύει, αλλά δεν μπορώ παρά να εκφράσω τον θαυμασμό μου για την ερμηνεία της, τον επαγγελματισμό της, το ήθος της και την εν γένει προσφορά της. Αυτά αρκούν για να την σέβομαι, ακόμα κι αν δεν μου αρέσει.





    Καταρχας,αδυνατω να καταλαβω,απο που συμπερανες οτι εκβιαστικα απαιτω με αυτο το topic να συμφωνησουν οι αλλοι με την αποψη μου.Καλλιστα,μπορουσες να μπεις και να post-αρεις "οχι ρε φιλε,εμενα μου αρεσει και τη σεβομαι".

    Αλλα οχι,μπηκες και ειπες το εμπρηστικο "μηπως πρεπει να σεβομαστε καποια πραγματα?",λες και βρισαμε κανα θεο!

    Και μη μπερδευεις την καλλιτεχνικη της αξια (που δεν την αμφισβητησε κανεις) με το αν εμενα πχ μου τη σπαει.

    Και κανεις δεν ειναι υπερανω κριτικης,ποσω μαλλον μια τραγουδιστρια που στα 70 της,τραγουδαει στα σκυλαδικα με Ρεμους κ σια.

    Oι Judas Priest αν σου την σπανε φτιαξε topic και κραξε τους.Ολοι ξερουν την προσφορα τους,αλλα αυτο δε σημαινει,οτι ειναι υπερανω κριτικης...




    Ώπα ωπα ωπα!!!
    Αυτος που κάνει κριτική ομως δεν θα έπρεπε να βασίζεται κάπου; Να έχει ενα υπόβαθρο;
    KathrineHermanniValo
    29.12.2007, 17:43
    Egw akouw allo eidos mousikhs...alla...sevomai kapoia a3iologa onomata apo alles mousikes skhnes.....opws h Marinella...8a se symvouleua na to kaneis kai esy=)
    FFSlayer
    30.12.2007, 16:28
    Φυσικά και ΔΕΝ μας τη σπάει! Εγώ προσωπικά ακούω Μαρινέλλα, αλλά και να μην άκουγα θα εξακολουθούσα να σέβομαι το τι έχει προσφέρει στην εξέλιξη του Ελληνικού λαϊκού τραγουδιού.
    bv
    30.12.2007, 17:07
    αποψη bv's και μόνο:

    ούτε εγώ τρελαίνομαι για Μαρινέλλα, μπορώ να την ακούσω, είναι σπουδαία τραγουδίστρια σαν έκταση φωνής και με πολύυυυ καλές δεύτερες απ όσο έχω ακούσει. επιπλέον έχει τραγουδήσει ένα σωρό όμορφα τραγούδια. "μου τη σπάει" λίγο η χροιά της και περισσότερο η τεχνική "κλάψα" στο τραγούδι. Ας πούμε οτι θα προτιμούσα να ακούσω τραγούδια που έχει πει από άλλον ερμηνευτή.

    Επίσης δεν μπορω να ακούσω για πολύ ώρα Βοσκόπουλο και Μπάση..Τον τρόπο που τραγουδάνε που ερμηνεύουν ένα τραγούδι δεν πολυγουστάρω.

    όλα τα παραπάνω δεν ακυρώνουν κανέναν ως καλλιτέχνη , ως πορεία ,ως φωνή ή ως ο,τιδήποτε. Είναι απλά γούστα. Ισως φαίνεται πολλές φορές παράλογο να ειπωθεί κάτι τέτοιο για καταξιωμένο καλλιτέχνη. το τόπικ νομίζω δεν αφορά την καλλιτέχνιδα Μαρινέλλα αλλά τα αυτιά μας .

    κάθε στιγμή είναι ταξίδι, συναίσθημα, μια διαφορετική μελωδία..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bv στις 30-12-2007 17:10 ]


    kostas_diefhon
    31.12.2007, 20:47
    Η Μαρινέλλα είναι υπεράνω κριτικής. Σιγά την Αλεξίου θα μου πείτε, αλλά όπως και να 'χει ό,τι κριτική και να γίνει, το όνομα της έχει περάσει ήδη στην μουσική ιστορία του τόπου μας και θα την θυμόμαστε για δεκαετίες όλοι.
    Με αυτή την έννοια δεν υφίσταται κριτική. Ότι ανάλυση και να πούμε για τα τραγούδια της, τα ξέρουμε σχεδόν όλα (τα mainstream της) όλοι! Και όσο γραφική και να είναι η ερμηνεία της πολλές φορές λες και ακούμε μεταγλωτισμένο Disney την φωνή της την αναγνωρίζουνε ακόμα και μικρά παιδιά και καταλαβαίνουμε πως έχουμε να κάνουμε με κάτι μεγάλο!
    Το αν μας πάει ή όχι τώρα είναι άλλο θέμα. Και εμένα πολλές φορές όταν την βλέπω μου θυμίζει καρικατούρα άλλης εποχής (η Βλαχοπούλου ξανθιά) αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν μπορώ να δεχτώ αυτό το ταλέντο ως "γήινο"...

    Παρακαλείται ο ιμπρεσσάριος της και δημιουργός της σελίδας της να ηρεμήσει...
    renabill
    02.01.2008, 11:24
    Εμένα μοθ αρέσει πολύ η φωνή της αλλά με εκνευρίζουν οι κινήσεις της είναι πολύ υπερβολικές!!! Τουλάχιστον σε μένα έτσι φαίνονται
    despinakontogianni
    02.01.2008, 15:35
    Καλά, έχει μια τέλεια φωνή, αλλά αν την ακούσεις να μιλάει...