ελληνική μουσική
    425 online   ·  210.877 μέλη

    Ας μιλήσουμε για βιβλία. Τι λέτε...;

    Morpheus91
    16.11.2007, 13:40
    Τίποτα να προτείνεται σε εμένα ???
    Δεν έχω πολύ χρόνο αλλα μου αρέσει το διάβασμα και θα τα βολέψω ...

    movflower
    16.11.2007, 13:41
    Έχει διαβάσει κανείς το "Βουντού" του Νικ Στόουν;
    Διαφημίζεται ως το καλύτερο θρίλερ, που γράφτηκε τα τελευταία χρόνια.
    esta
    16.11.2007, 13:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 16-11-2007 στις 13:40 έγραψε...

    Τίποτα να προτείνεται σε εμένα ???
    Δεν έχω πολύ χρόνο αλλα μου αρέσει το διάβασμα και θα τα βολέψω ...



    αναλόγως τί σου αρέσει.μέσα σε αυτή τη συζήτηση θα βρείς πολλά και ενδιαφέροντα βιβλία.

    ...κόλαση υπάρχει μονάχα για τους ζωντανούς....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 16-11-2007 13:42 ]


    theotita
    16.11.2007, 13:42
    Η Δέκατη Φωτογραφία - Γιώργος Παυλίδης
    Το Σπίτι Δίπλα στο Ποτάμι - Λένα Μαντά (για όσους δεν το έχουν διαβάσει ήδη)
    είναι τα 2 τελευταία που διάβασα και μου άρεσαν πολύ (ειδικά το δεύτερο!).
    seras
    16.11.2007, 13:43
    Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο H Προφητεία..καλό...
    PashalinaMakia
    16.11.2007, 14:31
    Λοιπόν,έχω πωρωθεί με το βιβλίο "Ο κόσμος της Σοφίας"του Gaarder..
    Aλλά έχω ακούσει κι απο έναν ξαδερφό μου πως είναι εξαιρετικό το βιβλίο "Τα παίδια του Μεσονυκτίου"του Σαλμαν Ρούσντι...Το οποίο είναι η επόμενη επιλογή μου!!
    Αλλά γιατί δεν διαβάζεις κάτι πιο κλασσικό?Ας πούμε "το φάντασμα της Όπερας"του Γκαστόν Λερού;Πιστεύω πως αν και αρκετά παλιό είναι ατμοσφαιρικό και δεν έχει καμία σχέση με την ταινία που είχε προβληθεί πριν κάποια χρόνια.!!!!Το είχα διαβάσει πριν καν βγει η ταινία ήμουν μικρή τότε και μόλις είδα την ταινία έφρξα γιατί δεν είχε καμία απολύτως σχεση!!!
    Επίσης,πολύ ωραία βιβλία βρίσκω απο τις εκδόσεις Εστία που έχει σχεδόν όλα τα αλλά παλιά Ελληνικά βιβλία των προηγούμενων δεκαετιών.Συγγραφείς όπως Καραγάτσης(π.χ. "Το 10" σειρά στην τηλεόραση ή "Γιούγκερμαν" πάλι σειρά)Θεοτόκης,Παπαδιαμάντης,απο ξένους Σταϊνμπεργκ,Κουντερά κ.α.
    Αλλά σου προτείνω ανεπιφύλακτα ένα εξαιρετικό βιβλίο.Του Νικολάι Γκογκολ "Νεκρές Ψυχές"..Ένα βιβλίο εκπληκτικό!Με είχε συνεπάρει όσο το διάβαζα και η γλαφυρότητα των χαρακτήρων ήταν τρομερά χαρακτηριστική.Επίσης ο Όσκαρ Ουάιλντ είναι πολύ καλός..
    Λοιπόν,σταματάω εδώ γιατί δεν λέει να συνεχίζω άλλο...Θα σε μπερδέψω κι άλλο!Έχεις πολλές επιλογές αλλά να ξέρεις πως το βιβλίο και το περιεχόμενο του αφορά άμεσα την ιδιοσυγκρασία σου.Πρόσεχε πολύ τις επιλογές σου γιατί ο κόσμος της συγγραφής πλέον έχει μια χαρακτηριστική πτώση στο κενό της αβεβαιότητας.Εξάλλου,σκοπός πλέον των εκδοτικών οίκων δεν είναι η ποιότητα και το νόημα που έχει να δώσει ένα βιβλίο αλλά το πόσα αντίτυπα θα πουλήσει ένα βιβλίο!Και πάνω απ'όλα!!!Να ψάχνεις όταν μπαίνεις σε βιβλιοπωλείο!!!!!

    Μες την ψυχή μου βόλτες γυρνάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 16-11-2007 17:37 ]


    maryap10wc
    16.11.2007, 15:04
    Τώρα διαβάζω την "Μάγισσα του Πορτομπέλο" (Paulo Coelho)...δεν το έχω τελειώσει ακόμα αλλά έχω ενθουσιαστεί
    Την προηγούμενη εβδομάδα διάβασα στα ελληνικά το Harry Potter και οι κλήροι του θανάτου (το τελευταίο βιβλίο) και παρόλο που περίμενα ένα άλλο τέλος ήταν καλό!
    Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι το διαβάζει ο μπαμπάς μου αυτές τις μέρες και μετά θα το παραλάβω και εγώ

    Να δω πότε θα διαβάσω για το σχολείο
    etsiaplakelly
    17.11.2007, 12:56
    εξαιρετικο βιβλιο ειναι το "αθηνα, ευτυχως που δεν γεννηθηκα ομορφη" του Καρακατση και "το νησι" της Victoria Hislop....και τα δυο best seler..... οσο για το σπιτι διπλα στο ποταμι: το βρισκω εξαιρετικα αναλαφρο, κατι σαν αρλεκιν....απιστευτα αναμενομενο το τελος... και πανομοιοτυπο για ολα τα μελη... καποια στιγμη σκεφτηκα να σταματησω να το διαβαζω αφου ηξερα τι θ αγινει παρακατω!!!!!!!!!!
    PashalinaMakia
    17.11.2007, 13:03
    συμφωνώ απολύτως έτσιαπλάκέλλυ..,
    Apataggelos
    17.11.2007, 18:07
    Τελευταία έπεσε στα χέρια μου το ''Η μοναξιά είναι από χώμα'' της Βαμβουνάκη - αρκετά παλιό αλλά πολύ καλό...

    ...και το ''Νυχτερίδες'' της Κιτσοπούλου.

    Πρώτη της συγγραφική απόπειρα, το βιβλίο παρουσιάστηκε και στο Bios σαν μονόπρακτα θεατρικά (τα έχασα όμως δυστυχώς). Διηγήματα με θέμα τη βία, την παράνοια, τον εσωτερικό μας κόσμο που σκοτεινιάζει και την αγάπη που αλλάζει χρώματα και γεύσεις αλλά παραμένει αγάπη....

    (Χμμ... η γραφή της βέβαια είναι λίγο αιχμηρή και ίσως να ξενίσει μερικούς. Θυμίζει αρκετά το ''Άνοιγμα της μύτης'' της Δημητρακάκη - εξίσου κορυφαίο. )

    Τα συστήνω ανεπιφύλακτα και τα δύο - μαζί με όσα είχα προτείνει πριν.




    esta
    17.11.2007, 20:15
    συμφωνώ για τον "Κόσμο της Σοφίας".εισάγει τον αναγνώστη στον κόσμο της φιλοσοφίας πολύ έξυπνα.Το μόνο που δεν μου άρεσε και τόσο σε αυτό ήταν το τέλος...
    maryap10wc
    18.11.2007, 14:22
    Χτες το βράδυ τέλειωσα "Το φιλί του δράκου"
    Δεν ξέρω τι να πω...
    Ωραία ιστορία αλλά πολύ απότομη αυτή η Δημουλίδου βρε παιδί μου...κ κείνες οι περιγραφές στα επίμαχα σημεία πολύ λεπτομερείς...
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως μια τέτοια συγγραφέας έχει γράψει παιδικά βιβλία...
    αλλά είναι λίγο "χυδαία"...
    Είχα διαβάσει και το πρώτο της βιβλίο "Τα τριαντάφυλλα δεν μυρίζουν πάντοτε" και πάλι το περιεχόμενο του ήταν παρόμοιο...Άντρες που γίνονται γυναίκες,ερμαφρόδητοι κτλ κτλ...και πάλι αλλά ντράπηκα όταν διάβαζα...δεν ξέρω γιατί και για ποιόν...

    Υ.Γ. Αλήθεια γιατί στο οπισθόφυλλο δίνει το τηλέφωνό της
    PashalinaMakia
    18.11.2007, 14:40
    Παράθεση:

    Το μέλος maryap10wc στις 18-11-2007 στις 14:22 έγραψε...

    Χτες το βράδυ τέλειωσα "Το φιλί του δράκου"
    Δεν ξέρω τι να πω...
    Ωραία ιστορία αλλά πολύ απότομη αυτή η Δημουλίδου βρε παιδί μου...κ κείνες οι περιγραφές στα επίμαχα σημεία πολύ λεπτομερείς...
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως μια τέτοια συγγραφέας έχει γράψει παιδικά βιβλία...
    αλλά είναι λίγο "χυδαία"...
    Είχα διαβάσει και το πρώτο της βιβλίο "Τα τριαντάφυλλα δεν μυρίζουν πάντοτε" και πάλι το περιεχόμενο του ήταν παρόμοιο...Άντρες που γίνονται γυναίκες,ερμαφρόδητοι κτλ κτλ...και πάλι αλλά ντράπηκα όταν διάβαζα...δεν ξέρω γιατί και για ποιόν...

    Υ.Γ. Αλήθεια γιατί στο οπισθόφυλλο δίνει το τηλέφωνό της


    Με έκανες και γέλασα..όχι για την άποψή σου πάνω στο βιβλίο αλλά για το τηλέφωνο!!! Ωχ,αλήθεια τώρα...Πάντως την εν λόγω κυρία δεν την έχω ακουσει!!
    maryap10wc
    18.11.2007, 14:57
    PashalinaMakia υπάρχουν 3 αιτιολογήσεις :
    - Ή περιμένει να την πάρει κανείς να την συχγαρεί για τα βιβλία της
    - Ή δεν της αρέσει ο εκδοτικός οίκος της κ αναμένει να το διαβάσει κανένας υπεύθυνος από άλλο εκδοτικό οίκο να της προτείνει κάτι καλύτερο
    - Ή ψάχνει άντρα σαν τους ήρωες των βιβλίων της
    Δεν είμαι κακιά αλλά το έχει παρακάνει αυτή η γυναίκα με τις ανωμαλίες...
    stella17
    18.11.2007, 16:33
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
    ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ OPERA....(ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΖΩ) ΕΤΣΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ
    ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ- ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ...
    ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΨΟΥΝ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ....!!!
    ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟΔΙΑΒΑΣΤΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟΤΕΛΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ... ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!
    movflower
    10.12.2007, 20:47
    Και μια σχετική... είδηση!

    Απονεμήθηκαν τα Κρατικά Βραβεία Λογοτεχνίας

    Associated Press
    Τα βραβεία αφορούν τις εκδόσεις του 2006
    Αθήνα




    Στον Κώστα Τσιρόπουλο απονεμήθηκε το Μεγάλο Βραβείο Λογοτεχνίας των κρατικών λογοτεχνικών βραβείων για το σύνολο του έργου του. Βραβείο Μυθιστορήματος κατέκτησε η Ιωάννα Καρυστιάνη για το βιβλίο της «Σουέλ».

    Τα Κρατικά Βραβεία Λογοτεχνίας 2007 αφορούν τις εκδόσεις του 2006 και απονεμήθηκαν ως εξής:

    Βραβείο Ποίησης στο βιβλίο του Ντίνου Σιώτη «Αυτοβιογραφία ενός Στόχου» των εκδόσεων Κέδρος.

    Βραβείο Διηγήματος στο βιβλίο της Ελένης Λαδιά «Η γυναίκα με το πλοίο στο κεφάλι», εκδόσεις Εστία.

    Βραβείο Μυθιστορήματος στο βιβλίο της Ιωάννας Καρυστιάνη «Σουέλ», εκδόσεις Καστανιώτη.

    Βραβείο Δοκιμίου- Κριτικής στο βιβλίο του Θεοδόση Πελεγρίνη «Από τον πολιτισμό στην πείνα», εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

    Βραβείο Χρονικού- Μαρτυρίας στο βιβλίο του Αναστάσιου Τάμη «Οι Έλληνες της Λατινικής Αμερικής», εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

    Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ


    Blacksad
    10.12.2007, 21:22
    Λοιπόν παιδιά αναφορικά με εμένα, κλασσικό τριτοδεσμίτη και με εγγενή απέχθεια για τα μαθηματικά, το τελευταίο βιβλίο που θα περίμενα να μου αρέσει είναι ένα βιβλίο που θα περιστρεφόταν γύρω απ'αυτά έστω και σε μυθιστορηματικό και ιστορικό πλαίσιο και όμως τα "Πυθαγόρεια Εγκλήματα" του Τεύκρου Μιχαηλίδη με έφτιαξε, τόσο που σκέφτομαι ότι αν το είχα διαβάσει στα λυκειακά χρόνια ίσως και να πήγαινα τελικά στην τέταρτη δέσμη, σας δίνω την οπισθόφυλλη ανάλυση για να πάρετε μια ιδέα,

    " Αθήνα, 1929. Ο μαθηματικός Στέφανος Κανταρτζής βρίσκεται νεκρός στο δωμάτιό του. Ο επιστήθιος φίλος του, επίσης μαθηματικός, Μιχαήλ Ιγερινός, καλείται για να αναγνωρίσει το πτώμα. Όρθιος μπροστά στο νεκρό φίλο του, ο Ιγερινός αναπολεί τα κάπου τριάντα χρόνια της γνωριμίας τους. Την πρώτη τους συνάντηση, σ' ένα μαθηματικό συνέδριο του 1900, τις παρέες τους με την αβάν γκαρντ της παρισινής διανόησης, τις περιπλανήσεις τους στο Παρίσι της Μπελ Επόκ, τους Βαλκανικούς Πολέμους, το Διχασμό, τη Μικρασιατική Καταστροφή. Θυμάται τις θυελλώδεις μαθηματικές τους διαφωνίες, τους έρωτές τους, τις πολεμικές τους περιπέτειες. Ο ήχος μια ρομβίας τον επαναφέρει στο παρόν. Το ερώτημα είναι επιτακτικό: Ποιος σκότωσε τον Στέφανο Κανταρτζή, και κυρίως γιατί τον σκότωσε;"
    alexia-vicky
    10.12.2007, 22:36
    Και για κάτι λίγο διαφορετικό με τα κοινά (από πλευράς γραφής) και κυρίως για τους αθεράπευτα ρομαντικούς "Το γράμμα μιας άγνωστης" του Στέφαν Τσβάιχ.

    Το καινούργιο μου απόκτημα
    deathminor88
    11.12.2007, 01:51
    Παράκληση...
    Θα βγεί σε ταινία στις 20/12...
    Προλάβετε να το διαβάσετε πρίν τυχόν το δείτε...
    Μιλάω για την "Τριλογία του Κόσμου" από τον Philip Pulman...
    Ένα (τρία για την ακρίβεια) από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει, έχει πάρει πολλά βραβεία και πολύ καλές κριτικές...
    Πραγματεύεται πολλά φιλοσοφικά θέματα (πχ για το αν υπάρχει Θεος, για τη ζωή μετά τον θάνατο, για τις ψυχές μας κλπ) Επίσης ο συγγραφέας έχωντας κάνει μια πολύ καλή έρευνα αναφέρει αρκετά στοιχεία (που τα συνδυάζει κατάλληλα) σχετικα με τη φυσική, σε ένα μυθιστόρημα που πραγμάτικα σε κάνει να δακρύσεις... Δεν κάνω διαφήμηση, απλά θέλω να έχουν κι άλλοι την ευκαιρία να διαβάσουν κάτι τόσο μεγαλειώδες...!!!
    iasos
    11.12.2007, 11:27
    "Η μοναξιά είναι από χώμα'' της Βαμβουνάκη υπέροχο βιβλίο.
    Ας προτείνω και εγώ ο βιβλιοφάγος δύο βιβλία από της αγαπημενες μου κατηγορίες.
    Ιστορικό μυθηστόρημα "Κλεομένης" της Λιλή Μαυροκέφαλου.
    Πολιτική "Η ΗΤΤΑ ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ" Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου με αυτό το βιβλίο έχω προσωπικη σχέση.