ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.851 μέλη

    Όταν ο Μάνος Ελευθερίου συνάντησε τον Ψινάκη!

    Aiolos_m
    15.02.2008, 15:41
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 15-02-2008 στις 14:03 έγραψε...
    Εδώ με βρίσκεις πλήρως αντίθετο. α. Είτε για τα λεφτά και την αναγκη τους (να ναι καλά η ΑΕΠΙ και τα μυθιστορήματα, ανάγκη δεν υπάρχει. Δεν είμαι ο λογιστής του, το εχει δηλώσει σε συνεντευξη ο ίδιος) β. Πλάκα σε τέτοια πράγματα δεν γίνεται. Υπάρχουν ιερά και όσια.

    Προσωπικά του χρεώνω αυτήν την επιλογή στο μέγιστο βαθμό. Ειδικά όταν φωτογραφίζεται δίπλα στο Ψινάκη τη μια μέρα και την ακριβώς επομένη μιλά για πολιτισμό στον ΙΑΝΟ. Και εσύ Αιολε ξερεις τι είπε, ήμασταν οι δυο εκεί και τον χαιρετίσαμε εγκαρδίως.


    Καλά δεν νομίζω να τίθεται θέμα με την ιστορία που έχει γράψει.

    Δεν είπα πως ο άνθρωπος ψωμολυσσά. Βέβαια δεν είναι και πλούσιος, ζει αξιοπρεπώς- ούτε εγώ είμαι λογιστής του αλλά, εντάξει τα έχει πει. Όμως τα χρήματα παραμένουν πάντα ένα καλό κίνητρο για κάποιον που έχει στερηθεί στη ζωή του, πιθανότατα ως βοήθημα για να φτιάξει κάτι καινούργιο. Σίγουρα χρειάζοντα χρήματα, για παράδειγμα, ωστε να διεξάγει κανείς μια έρευνα για κάποιο νέο λεύκωμα όπως αυτά που έχει κάνει στο παρελθόν(λέω εγώ τώρα χωρίς να ξέρω κάτι). Χίλια δυο μπορεί να συμβαίνουν. Τέλος πάντων.

    Πλάκα σε αυτά τα πράγματα δεν γίνεται, λες. Γιατί όχι; Δεν έβγαλε και δίσκο. Δεν διεκδίκησε και κανένα τηλεοπτικό παράθυρο στο σταρ (μετά συγχωρήσεως). Ούτε νομίζω πως έχαε κάτι από την εκτίμηση που χαίρει- και θα χαίρει- από τον κόσμο που τον αγάπησε. Ούτε έχασε κομμάτι από το ταλέντο και την ικανότητά του στον γραπτό λόγο. Γιατί να μην σπάσει και λίγη πλάκα; Εδώ άλλοι και άλλοι επονομαζόμενοι ποιοτικοί βγάζουν δίσκους και βιβλία και τα προβάλουν κι όμως είναι να τους κλαίνε οι ρέγκες (και τους δίσκους-πάλι μετά συγχωρήσεως). Πού να κάνανε και πλάκα.

    Τελειώνοντας δε νομίζω πως αξίζει όλη αυτή η παρεξήγηση. Αξίζει βεβαίως η συζήτηση. Ίσως αν ήμουν εγώ "Μάνος Ελευθερίου" με όλη τη φήμη και την ιστορία και την ικανότητα της γραφής κλπ να μην το έδινα στον Ψινάκη. Όμως ας κρίνουμε το έργο του συνολικά και ας συμψηφίσουμε το τραγούδι του αυτό βάσει της απλής αναλογικής και όχι σαν ένα ασυγχώρητο παραστράτημα (που λέει και ο μεγάλος).

    Έλα γεια μας Σπύροο
    (Άμστελ)

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 15-02-2008 15:41 ]


    to-mantzaflari-tou-Ari
    16.02.2008, 02:07
    Χαχαχαχαχαχα !!!!!!!!!
    O Mάνος Ελευθερίου δεν είναι ο μεγάλος στιχουργός.Απλά,είχε την τύχη να βρεθεί στο διάβα του Μίκη, ή του Μαρκόπουλου πρώτα-δεν θυμάμαι- κι έτσι να ξεκινήσει....Σαν μάστορας, στις ρίμες του, είναι καλός, μα όχι σπουδαίος.
    Χαχαχαχαχαχαχα !!!!!!!!
    Πολλές φορές, ...πέφτοντας πάνω σε στίχους του, διαπιστώνω "σφάλματα" στιχουργικά.Ο λόγος του,πολλές φορές, δεν ρολάρει μες στα στιχάκια του.Έχει ...στεγανά, από αράδα σε αράδα.Δεν συμβαίνει στους στίχους του,να ξετυλίγεται ωραία το νήμα, απ' την πρώτη λέξη του πρώτου στίχου, ως την τελευταία του τελευταίου κουπλέ.Δεν έχει, ακόμα, τη φυσικότητα-αμεσότητα του Άκη Πάνου, φέρ' ειπείν...
    Χαχαχαχαχαχαχαχα !!!!!!!!!
    Θα με ξάφνιαζε δυσσάρεστα, λοιπόν, αν έκανε κάτι ανάλογο, ο Αλκαίος, ή ο Τριπολίτης, γιατί αυτοί ναι, είναι σπουδαίοι στιχουργοί που ΄χουν κάθε λόγο να πουν "όχι" στον κάθε ξεφτίλα, τύπου Ψινάκη.
    Σαν και τον Ελευθερίου, έγραφαν και γράφουν εκατοντάδες "στιχουργοί", που δεν τους μάθαμε ποτέ,ή δεν θα τους μάθουμε, γιατί δεν έτυχε να ..τρακάρουν στο δρόμο, έναν Θεοδωράκη, ή απλά γιατί δεν ήταν καθόλου ματαιόδοξοι κι έβαλαν άλλες προτεραιότητες στη ζωή τους.
    Χαχαχαχαχαχαχαχα !!!!!!!!!!
    ...........
    Τέτοια, θα βλέπουμε πολλά,πλέον,στο εξής.
    Ξεπεσμός είναι να σκοτώνουν -στην κυριολεξία- την ώρα τους, τη ζωή τους δηλαδή, ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι, μπροστά στις λογής λογιών οθόνες(τιβί, λαπτοπ κ.λ ).Έχει ανοίξει ο γενικός διαδικτυακός κρουνός με τα σκατά κι οι σωληνώσεις φτάνουν μέσα σε κάθε σπίτι ,πια. Το φάσμα της ξεφτίλας πλανιέται δίπλα μας, τρώει το χρόνο μας, ροκανίζει τη ζωή μας, πίνει το αίμα μας, γιγαντώνεται και κάνει νεύμα στον κάθε σαλτιμπάγκο που παριστάνει τον καλλιτέχνη, να κάνει -ελεύθερα- ό,τι κάνει.
    Ο σώζων εαυτόν σωθήτω.
    Ελπίδα υπάρχει όσο υπάρχουν άνθρωποι που γελάνε με το πώς "επικοινωνούμε" απ' εδώ μέσα.
    Χαχαχαχαχαχαα !!!!!!!!!!

    Aiolos_m
    16.02.2008, 04:49
    Παράθεση:

    Το μέλος to-mantzaflari-tou-Ari στις 16-02-2008 στις 02:07 έγραψε...

    Χαχαχαχαχαχα !!!!!!!!!
    O Mάνος Ελευθερίου δεν είναι ο μεγάλος στιχουργός.Απλά,είχε την τύχη να βρεθεί στο διάβα του Μίκη, ή του Μαρκόπουλου πρώτα-δεν θυμάμαι- κι έτσι να ξεκινήσει....Σαν μάστορας, στις ρίμες του, είναι καλός, μα όχι σπουδαίος.
    Χαχαχαχαχαχαχα !!!!!!!!
    Πολλές φορές, ...πέφτοντας πάνω σε στίχους του, διαπιστώνω "σφάλματα" στιχουργικά.Ο λόγος του,πολλές φορές, δεν ρολάρει μες στα στιχάκια του.Έχει ...στεγανά, από αράδα σε αράδα.Δεν συμβαίνει στους στίχους του,να ξετυλίγεται ωραία το νήμα, απ' την πρώτη λέξη του πρώτου στίχου, ως την τελευταία του τελευταίου κουπλέ.Δεν έχει, ακόμα, τη φυσικότητα-αμεσότητα του Άκη Πάνου, φέρ' ειπείν...
    Χαχαχαχαχαχαχαχα !!!!!!!!!
    Θα με ξάφνιαζε δυσσάρεστα, λοιπόν, αν έκανε κάτι ανάλογο, ο Αλκαίος, ή ο Τριπολίτης, γιατί αυτοί ναι, είναι σπουδαίοι στιχουργοί που ΄χουν κάθε λόγο να πουν "όχι" στον κάθε ξεφτίλα, τύπου Ψινάκη.
    Σαν και τον Ελευθερίου, έγραφαν και γράφουν εκατοντάδες "στιχουργοί", που δεν τους μάθαμε ποτέ,ή δεν θα τους μάθουμε, γιατί δεν έτυχε να ..τρακάρουν στο δρόμο, έναν Θεοδωράκη, ή απλά γιατί δεν ήταν καθόλου ματαιόδοξοι κι έβαλαν άλλες προτεραιότητες στη ζωή τους.
    Χαχαχαχαχαχαχαχα !!!!!!!!!!
    ...........
    Τέτοια, θα βλέπουμε πολλά,πλέον,στο εξής.
    Ξεπεσμός είναι να σκοτώνουν -στην κυριολεξία- την ώρα τους, τη ζωή τους δηλαδή, ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι, μπροστά στις λογής λογιών οθόνες(τιβί, λαπτοπ κ.λ ).Έχει ανοίξει ο γενικός διαδικτυακός κρουνός με τα σκατά κι οι σωληνώσεις φτάνουν μέσα σε κάθε σπίτι ,πια. Το φάσμα της ξεφτίλας πλανιέται δίπλα μας, τρώει το χρόνο μας, ροκανίζει τη ζωή μας, πίνει το αίμα μας, γιγαντώνεται και κάνει νεύμα στον κάθε σαλτιμπάγκο που παριστάνει τον καλλιτέχνη, να κάνει -ελεύθερα- ό,τι κάνει.
    Ο σώζων εαυτόν σωθήτω.
    Ελπίδα υπάρχει όσο υπάρχουν άνθρωποι που γελάνε με το πώς "επικοινωνούμε" απ' εδώ μέσα.
    Χαχαχαχαχαχαα !!!!!!!!!!




    Χαχαχαχαχα !!!!!!!

    Είσαι πραγματικά ό,τι καλύτερο έχει δει το ΜusicHeaven τους τελευταίους μήνες, μπράβο σου! Κατάφερες με το πρώτο σου ποστ να αποδείξεις την ουσία της εγγραφής σου σε αυτή τη σελίδα. Πέρασαν κι άλλοι που δεν είχαν άποψη κι όμως μιλούσαν με στόμφο, δήθεν γνώση και βαθειά ανάλυση όσων σχολιάζουν, όμως εσύ ξεπέρασες κάθε τέτοια προσωπικότητα.

    Όσον αφορά τον Ελευθερίου, τις ρίμες, την στιχουργική ικανότητα και την ιστορία του ελληνικού τραγουδιού, τράβα άνοιξε κανα βιβλίο και άκου και πέντε πράγματα παραπάνω. Λες και ο Μίκης ή ο Μαρκόπουλος έκαναν ελεημοσύνες και μάζευαν τους άπορους, κάτω του μετρίου στιχουργούς και ποιητές για να τους δώσουν δουλειά. Δεν απαξιώνω τους στιχουργούς που ανέφερες όμως είναι ντροπή εσύ να απαξιώνεις το έργο και την προσωπικότητα ενός από τους ποιητές του ελληνικού τραγουδιού με έναν τέτοιον τρόπο. Δεκτή η αντίθετη άποψη όταν υπάρχει, αλλά με τεκμήρια και παραδείγματα κι όχι με χασκογελάκια, ειρωνίες και αστήρικτες δηλώσεις λες και μπήκες σε ένα καφενείο που μιλάνε για πρέφα και αμπελοφιλοσοφούν με τις ώρες. Και ιδιαίτερα όταν μιλάς σε έναν τέτοιον διαδικτυακό τόπο για " διαδικτυακούς κρούνους με σκατά και σωληνώσεις που φτάνουν μέσα στα σπίτια". Αν υπάρχει ελπίδα, είναι μέσα από ανθρώπους που σκέπτονται κι εκμεταλλεύονται το κάθε τι καινούργιο και παλιό για να στηρίξουν την ουσία, τις ανθρώπινες αξίες και την κοινωνική πρόοδο κι όχι μέσα από όσους ξεκαρδίζονται στα γέλια για την εδώ επικοινωνία, πίσω από εφήμερα nicknames και με τη σιγουριά της ανωνυμίας.

    Άντε γιατί καιρό είχαμε να δούμε γραφικούς σαν κι εσένα.

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 16-02-2008 12:26 ]


    heartbreak-kid
    16.02.2008, 12:00
    το οικοδόμημα τρίζει και κινδυνεύει να γκρεμιστή συθέμελα...
    Aiolos_m
    16.02.2008, 12:27
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 16-02-2008 στις 12:00 έγραψε...

    το οικοδόμημα τρίζει και κινδυνεύει να γκρεμιστή συθέμελα...



    Θα χρειαστεί πολλή προσπάθεια και αφοσίωση για να πέσει το οικοδόμημα γιατί είναι πολύ πιο γερό απ' όσο πιστεύουν όσοι σκέφτονται με την ελαφρότητα της άρνησης και της απόρριψης άνευ επιχειρημάτων.

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 16-02-2008 12:32 ]


    JaNick
    16.02.2008, 13:54
    Η συζήτηση έχει ξεφύγει όπως ξεφεύγει ΚΑΘΕ φορά λόγω ορισμένων που κάνουν την τρίχα τριχία...Ο κ. Καφετζόπουλος απο πάνω πάει και επιβεβαιώνει καθε τι που λέει ο κύριος με το ματζαφλάρι του (εγώ το πήρα στα αστεία πάντως. Νομίζω οτι δεν τα εννοεί αυτα.)... Δηλαδή θεωρείτε αγαπητέ μου τον κύριο Ελευθερίου άσχετο? Τυχερό? Δεν αξίζει? Είναι οι κύριοι Τριπολίτης και Αλκαίος που είναι της ίδιας τεχνοτροπίας με τον Ελευθερίου ανώτεροι? Γιατι? Επειδή δεν συνεργάστικαν με τον Ψινάκη? Ο κ. Μάνος έχει γράψει τραγούδια και για τον Τερλέγκα και για τη Στανίση... Και μάλιστα είναι βαφτισμένα τραγούδια, όχι φάρσα... Εκεί δεν έχουμε να πούμε τίποτα?
    Παραλληλίζετε το εγχείρημα του κύριου Ελευθερίου, με φόνο με τσεκούρι... Θεωρείτε οτι ο παραλληλισμός αυτος τηρεί τις αναλογίες... Μπορεί το αίσθημα της αηδιάς-γέλιου-μούτζας του "Προβλήματος Υγείας" να διαγράψει όλα τα τόσα έντονα συναισθήματα που μας έχει κάνει να νοιώσουμε όλα αυτα τα χρόνια ο κ. Ελευθερίου, σε τέτοιο βαθμό ώστε να τα παρομοιάσουμε με φόνο? Και μάλιστα αποκεφαλισμό...
    Αν κρατήσουμε το παραλληλισμό σας βλέπουμε οτι συμβαίνει το αντίθετο... Λόγω του πρότερου έργου του δέχεται την κατακραυγή σε αυτη την περίπτωση...
    Αν είμασταν πραγματικά ποιοτικοί δεν θα τα πέρναμε μόλις κάποιος άνθρωπος δικός μας κάνει κάτι έξω απο τα στάνταρς μας... Γιατί η έννοια της ποιότητας είναι στενά συνδεδεμένη με την έννοια του νεοτερισμού και της ελευθερίας? Τι είναι δηλαδή η ποιότητα? Κάστα??
    spiroos
    16.02.2008, 14:04
    Ανακρίβειες, κομπλεξισμοί και παρατραγουδα.

    Θλίβομαι κύριοι από αυτά που διαβάζω:

    1. "Στιχοπλόκοι που οι συνθήκες αναγκάσαν τον κοσμάκη να τους “φάει στη μάπα” χρόνια τώρα κι ούτε ένα βήμα πίσω για να βρουν χώρο τόσοι και τόσοι αξιόλογοι στιχουργοί – ποιητές αυτού του τόπου."

    α. Όταν για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια είχαν τον Ελευθερίου παραμελημένο και τον θυμήθηκαν μετά την επιτυχία του μυθιστορήματός του τι βήμα να κάνει πίσω; Χεσμένο τον είχαν τι δυναμη να έχει; Ψαξτε ρωτήστε μάθετε πριν δημοσίως μιλήσετε
    β. Τον Μιχάλη Γκανά και λέω ένα τρανταχτό παράδειγμα για να καταλάβετε πόσο ανακριβή είναι όσα λέτε, τον βοήθησε και του άνοιξε πόρτες στη δισκογραφία ο Ελευθερίου. Και υπάρχουν πολλοί ακόμη επώνυμοι και ανώνυμοι

    2. Στιχουργικά τον κρίνετε και ζητάτε να διαβάσουμε Εμπειρικό;
    ΒΑΡΙΕΜΑΙ αφόρητα να καταγράψω στίχους του Ελευθερίου, τους ξέρει όλη η Ελλάδα και μπορέι να κρίνει αν αξίζουν ή όχι. Άλλά και πάλι υποκειμενικό είναι αυτό. Δεν θα φέρω αντίρρηση. Η ιστορία δείχνει όμως ποιος μένει ή όχι.

    3. "Εγώ μόνο έχω στο συρτάρι μου καμιά διακοσαριά !!!
    Οργανώστε στιχουργικές βραδιές να σας πεταχτούν τα μάτια έξω με τα ταλέντα που εσκεμμένα κάποια γρανάζια του συστήματος κρατούν φυλακισμένα"

    Εγώ έχω 2000. Τι πάει να πει αυτό; Είμαι νομπελίστας; Αν άξιζαν τόοσ οι στίχοι σας κύριε θα κάνατε καριερα. Πιστέψτε με....Τα δειγματα σας όμως δείχνουν άλλα. Δυστυχώς.

    4."Κι όπως εγώ υπογράφω το κείμενο μου , αφήστε τους ΙΔΙΟΥΣ να υπερασπίσουν τον εαυτό τους …αν έχουνε τα balls να το κάνουνε (που ΔΕΝ τα έχουνε έτσι κι αλλιώς"

    Γιατί δεν αφήνετε και τους νέους στιχουργούς τότε να δείξουν τα balls τους και παριστάνετε τον Δον Κιχώτη;



    ΕΠΙΛΟΓΟΣ:
    Δεν παριστάνω τον δικηγόρο του Ελευθερίου, άλλωστε έγραψα τη γνωμη μου για την αδικαιολόγητη κίνησή του με τον Ψινάκη. Απλά θλίβομαι και θυμώνω να διαβαζω ασυναρτησίες, φθόνους και ψευδολογίες.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 16-02-2008 14:16 ]


    Aiolos_m
    16.02.2008, 14:16
    Συμφωνώ.

    Είναι άσχημο να ξεπετάγεται έτσι ένας κομπλεξισμός με την πρώτη αφορμή που βρίσκεται μπροστά μας. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για πράγματα τα οποία σταγόνα-σταγόνα μαζεύτηκαν μέσα σε δεκατετίες ολόκληρες και μέσα από σαράντα (χιλιάδες) κύματα. Λυπάμαι και σταματώ εδώ. Ακόμα και αν όσα λέτε ισχύουν, ας σταθούμε απέναντι στο χρόνο, ας κοιτάξουμε σφαιρικά και θα κατανοήσουμε (αν τίθεται θέμα παρανόησης).

    Αυτά.

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 16-02-2008 14:19 ]


    heartbreak-kid
    16.02.2008, 14:42
    πάντως, από το πουθενά δημιουργήθηκε ενας αγχωμένος αγώνας για να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα. και φοβούμαι ότι όλα τα προκάλεσε η δήλωσι ελευθερίου περί χρημάτων. σαν ξαφνικά να μπήκε στον άσπιλο χώρο μας, στο άβατο μακρυά από τα χρήματα και την εμπορευματοποίησι ένα μικρόβιο. και καλά να εμπαινε από ξένο σώμα. εδώ το έφερε ένας "δικός" μας. υπερβολικό άγχος διακρίνω και μια προσπάθεια από ενεργά μέλη να υπερασπιστούν κάτι που θεωρούν(?) κομμάτι τους. επιθέσεις περί γραφικοτήτων και άλλων τινών. εγώ λέω ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. αν ήμουν οπαδός του ελευθερίου θα χαλάρωνα, θα έκανα πλακίτσα και θα το απέδιδα στην ηλικία του ανδρός. αλλά να αγχωθώ και να αυτοπροσδιορισθώ μέσω των γραπτών ως αυτόκλητος σωτήρ της κάστας...μπα. υπάρχουν και σοβαρότερα πράγματα πάω να βρώ πετρέλαιο

    άνευ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 16-02-2008 14:43 ]


    KIT_KAT
    16.02.2008, 14:46
    Παράθεση:

    Το μέλος to-mantzaflari-tou-Ari στις 16-02-2008 στις 02:07 έγραψε...

    Πολλές φορές, ...πέφτοντας πάνω σε στίχους του, διαπιστώνω "σφάλματα" στιχουργικά.



    Αφήστε τα σφάλματα για τα μαθηματικά αγαπητέ.

    Είδαμε και πάθαμε να βρούμε ένα χώρο που δε διέπεται από νόμους δυαδικότητας: η τέχνη. ΔΕΝ είναι δυαδική. Ευτυχώς. Πώς ορίσατε το σωστό και το λάθος; Πόσο λάθος μπορεί να είναι μία ποίηση που σε κάνει να ταξιδεύεις, όταν ορισμός και προορισμός της είναι αυτό το ταξίδι;
    Αφήστε τον κόσμο να λατρέψει αυτό που του λέει κάτι κι όχι αυτό που πρέπει γιατί το άλλο είναι λάθος... ας είναι... αν είναι...
    heartbreak-kid
    16.02.2008, 14:46
    α και να προσθέσω την γνώμη μου για το τραγούδι σε στίχους ΜΑΝΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ. νομίζω ότι το τραγούδι ήταν:

    θεάαααααα!
    spiroos
    16.02.2008, 14:51
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 16-02-2008 στις 14:42 έγραψε...

    πάντως, από το πουθενά δημιουργήθηκε ενας αγχωμένος αγώνας για να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα. και φοβούμαι ότι όλα τα προκάλεσε η δήλωσι ελευθερίου περί χρημάτων. σαν ξαφνικά να μπήκε στον άσπιλο χώρο μας, στο άβατο μακρυά από τα χρήματα και την εμπορευματοποίησι ένα μικρόβιο. και καλά να εμπαινε από ξένο σώμα. εδώ το έφερε ένας "δικός" μας. υπερβολικό άγχος διακρίνω και μια προσπάθεια από ενεργά μέλη να υπερασπιστούν κάτι που θεωρούν(?) κομμάτι τους. επιθέσεις περί γραφικοτήτων και άλλων τινών. εγώ λέω ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. αν ήμουν οπαδός του ελευθερίου θα χαλάρωνα, θα έκανα πλακίτσα και θα το απέδιδα στην ηλικία του ανδρός. αλλά να αγχωθώ και να αυτοπροσδιορισθώ μέσω των γραπτών ως αυτόκλητος σωτήρ της κάστας...μπα. υπάρχουν και σοβαρότερα πράγματα πάω να βρώ πετρέλαιο

    άνευ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 16-02-2008 14:43 ]







    Υπάρχει και η άλλη οπτική ότι ακριβώς επειδή τα αφήνουμε όλα στην άκρη και ψάχνουμε για πετρέλαιο...γίνεται αυτό που γίνεται και από τις δυο πλευρές...του τραγουδιού.

    Άλλωστε σε μουσικό site ήμαστε, κουβέντα κάνουμε, έστω και αγχωμένη όπως λετε, τι θέλετε να συζητάμε; Ή να μη συζητάμε; Τότε γιατί υπάρχει το φόρουμ; Μόνο για δελτία τύπου;


    Aiolos_m
    16.02.2008, 14:59
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 16-02-2008 στις 14:42 έγραψε...

    πάντως, από το πουθενά δημιουργήθηκε ενας αγχωμένος αγώνας για να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα. και φοβούμαι ότι όλα τα προκάλεσε η δήλωσι ελευθερίου περί χρημάτων. σαν ξαφνικά να μπήκε στον άσπιλο χώρο μας, στο άβατο μακρυά από τα χρήματα και την εμπορευματοποίησι ένα μικρόβιο. και καλά να εμπαινε από ξένο σώμα. εδώ το έφερε ένας "δικός" μας. υπερβολικό άγχος διακρίνω και μια προσπάθεια από ενεργά μέλη να υπερασπιστούν κάτι που θεωρούν(?) κομμάτι τους. επιθέσεις περί γραφικοτήτων και άλλων τινών. εγώ λέω ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. αν ήμουν οπαδός του ελευθερίου θα χαλάρωνα, θα έκανα πλακίτσα και θα το απέδιδα στην ηλικία του ανδρός. αλλά να αγχωθώ και να αυτοπροσδιορισθώ μέσω των γραπτών ως αυτόκλητος σωτήρ της κάστας...μπα. υπάρχουν και σοβαρότερα πράγματα πάω να βρώ πετρέλαιο

    άνευ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : heartbreak-kid στις 16-02-2008 14:43 ]





    Τίποτα δεν είναι άσπιλο και τα περί χρημάτων σίγουρα δεν αποτελούν μικρόβιο σε αποστειρωμένο χώρο. Επίσης κανείς κύριε κιντ δεν είναι οπαδός- αυτά συμβάλουν στη χαλιναγώγηση των συνειδήσεων. Θεωρώ κομμάτι μου τα όσα έχει κάνει ο κάθε ελευθερίου όσο τα θεωρούν και οι υποόλοιποι που τα εκτιμούν (όσοι). Φτάσαμε εδώ που φτάσαμε να ασχολούμαστε με πιο σοβαρά πράγματα (όπως σωστα είπες το πετρέλαιο) γιατί αφήνουμε τα πάντα να διαχειρίζονται άλλοι, να αγχώνονται άλλοι, να είμαστε χαλαροί, να μην ζοριζόμαστε και πολύ, να έχουμε τη διπλάσια ανέχεια από το βάρος μας. Σταμάτησαν να μας ενδιαφέρουν τα πάντα γύρω μας και το μόνο που αξίζει είναι η καλή μας η βολή, η τσέπη και η αναίμακτη επιτυχία. Τίποτα δεν είναι τυχαίο, αρχής γενομένης από το πώς διασκεδάζουμε πλέον μέχρι και το πώς βάζουμε τα παιδιά μας από το παράθυρο στην καρέκλα του δημοσίου. Και άσε τους άλλους να χτυπιόνται. Λοιπόν, μη μου λες για "άγχος και αυτοπροσδιορισμούς μέσω των γραπτών ως αυτόκλητος σωτήρ της κάστας" γιατί αυτά που σαρκάζουμε και χαζοκοροϊδεύουμε νωρίς τα λουζόμαστε όταν είναι αργά και κλαίμε τη μοίρα μας. Γενικότερα.
    spiroos
    16.02.2008, 15:14
    spiroos. Και όποιος θέλει ας διαβάσει το προφίλ μου. Δεν αυτοδιαφημίζομαι.

    Εμπειρίκος, φερέφωνο κτλ τα προσπερνώ. Είστε πολύ λίγος για να με κρίνετε, αν κρίνω από τα γραπτά σας και την παρουσία σας στο site.

    Παλαιότερη εμπάθεια; Φέρτε στοιχεία κύριε. Αλλιώς ζητήστε συγγνωμη. Μην παραμυθιάζετε τον κόσμο.

    Τη συγγνωμη μου στα μέλη για το ολίσθημα της κουβέντας επί προσωπικού





    heartbreak-kid
    16.02.2008, 15:34
    @aiolos:

    ε κάτσε εσύ να σκας τότε για το χαμένο νόημα των πάλαι ποτε στίχων του ελευθερίου ενώ ο ίδιος καπνίζει την πίπα του χασκογελώντας(δεν ξέρω αν καπνίζη έτσι το λεω). επειδή ξέρω ότι θα σε έχη πειράξει γι αυτό το λέω, όχι για να θίξω τον όποιο χώρο. επίσης, αν νομίζης ότι όλα όσα αναφέρονται στο παρόν τόπικ είναι μέρος αυτών που γράφεις περί βολέματος είναι δικαιώμα σου. μόνο που πλανάσαι πλάνην οικτράν, κατά την προσωπική μου άποψι. οι ελευθεριου, οι παπακωνσταντίνου και οι λοιποί "ήρωες" έχουν φτιαξει την ζωή τους όπως νομίζουν.εγώ προσωπικά γελάω όταν ακούω άνθρωπο να νευριάζη θα συνεχίζω να λέω περί αδικαιολογήτου άγχους λοιπόν, δίοτι ουδέποτε θεώρησα σημείον ταυτίσεως το οτιδήποτε έχει κανει ο οιοσδήποτε καλλιτέχνης καλό ή κακό. το καλό το ακούω, το κακό δεν το ακούω. και τις λαλακίες που λέει τις κρίνω κατά το δοκούν. αλλά όχι να ταυτιστώ ώστε μετά να πρέπει να γιατρέψω πληγές.

    @spiroos: σε πληροφορώ ότι όλοι αυτοί στον χώρο του τραγουδιού έχουν πετρέλαιο και δεν ψάχνουν εγω πλήρωσα 50 ευρώ καπέλο(άλλοι περισσότερο). οπότε εξ ορισμού είναι πιο σοβαρό από το να μαλώνουμε για τους ψινάκηδες και γελάνε (και μαζύ μας). τα υπόλοιπα τα συζητάμε σε μουσικό site, σε site για τα linux, για τον παναθηναικό για ό,τι να ναι.

    επίσης πολύ μου αρέσει που μου μίλας στον πληθυντικό.
    fantasy
    16.02.2008, 16:00
    Ο κάθε καλλιτέχνης είναι ελεύθερος να πράττει όπως νομίζει γιατί προφανώς έχει τους λόγους του.Σίγουρα δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα κατακρίνουμε τις πράξεις αυτών των ανθρώπων.Τέτοιες απόψεις υπάρχουν και για τον Σαββόπουλο,τη Χάρις Αλεξίου και πολλούς άλλους.


    Το ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί έχουμε τέτοιες επικρητικές και απαιτητικές τάσεις προς τους καλλιτέχνες και όχι για παράδειγμα προς τους πολιτικούς που δεν τηρούν κανένα απο τους λόγους να είναι πολιτικοί και παρόλα αυτά έχουν την απαίτηση κάθε τέσσερα χρόνια να τους ξαναψηφίζουμε.Σε αντίθεση με έναν καλλιτέχνη που δεν είχε ποτέ την απαίτηση να αγοράσουμε το cd του ή να πάμε στη συναυλία του.

    Το γεγονός ότι κάποιοι καλλιτέχνες, στο επίπεδο του Μάνου Ελευθερίου έχουν εκφράσει μια γενιά αυτό δε σημαίνει πως είναι υποχρεωμένοι για όλοι τους τη ζωή να είναι οι <γιόγκηδες> της μουσικής,οι εκφραστές της ψυχής μας, δίνοντας πάντα διέξοδο στην μίζερη ζωούλα μας.



    Οι δημιουργοί πάνω απ όλα χρειάζονται ελευθερία.Άλλωστε αυτά μας διδάξαν..Τα μεγάλα έργα ποτέ δε γράφτηκαν μετά απο παραγγελία

    Έχουμε άραγε τις ίδιες απαιτήσεις απο τον εαυτό μας?Αισθανόμαστε χρέος απέναντι στη ζωή.Γιατί δηλαδή αυτοί είναι υποχρεωμένοι να αισθάνονται αυτό το χρέος ενώ εμείς όχι.

    Το γεγονός ότι κατακρίνουμε τη συνεργασία Ψηνάκη & Μ.Ελευθερίου έχει να κάνει με εμας και όχι μ 'αυτούς.Έχουμε ένα μεγάλο <στομαχι> μέσα μας,το οποίο δε χορταίνει ποτέ όσα κι αν το ταίσεις.




    Το κενό που έχουμε μας θεοποιεί τους καλλιτέχνες.Κι ως γνωστόν όποιος φέρει ιδιότητες Θεού πρέπει να είναι αλάθητος.Η λύση είναι απλή:Μη θεοποιείται τους καλλιτέχνες.Κατανοήστε τα έργα τους.
    Termite
    16.02.2008, 18:20
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasy στις 16-02-2008 στις 16:00 έγραψε...

    Το ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί έχουμε τέτοιες επικρητικές και απαιτητικές τάσεις προς τους καλλιτέχνες και όχι για παράδειγμα προς τους πολιτικούς που δεν τηρούν κανένα απο τους λόγους


    Βρήκα και εγώ μια κουβέντα να πιαστώ...

    ο/η fantasy έχει απόλυτο δίκιο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επικρίνουμε τον καλλιτέχνη όταν υπάρχουν τόσα πολλά ζητήματα γύρω μας που ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ το 100% της κριτικής μας ικανότητας, και θέλησης για αντίδραση.

    Δικαίωμα του καθενός να πάψει να εμπνέεται απο τους στίχους του Μάνου Ελευθερίου. Δικαίωμα του καθενός επίσης να ενστερνίζεται την ενέργεια του αυτή...αλλα ρε παιδιά έλεος......τόσες και τόσες φορές, έχουν απαξιωθεί άνθρωποι πολύ μεγαλύτερης εμβέλειας απο αυτόν. Γιατί μας έπιασε τώρα ξαφνικά ο πόνος;
    pokopik
    16.02.2008, 18:39
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 15-02-2008 στις 14:03 έγραψε...

    Αίολε συμφωνώ σε όλα εκτός από:

    "Καταλαβαίνω την έκπληξη όλων μας αλλά δείτε και τα δεδομένα ή ελάτε ακόμα και στη θέση του. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω τα λεφτά είναι αρκετά και το όλο θέμα έχει πλάκα. Άσχετα αν εμείς θέλουμε τους καλλιτέχνες "μας" ταγμένους σε έναν ιερό σκοπό και είτε τους αποθεώνουμε, είτε τους καταδικάζουμε. "

    Εδώ με βρίσκεις πλήρως αντίθετο. α. Είτε για τα λεφτά και την αναγκη τους (να ναι καλά η ΑΕΠΙ και τα μυθιστορήματα, ανάγκη δεν υπάρχει. Δεν είμαι ο λογιστής του, το εχει δηλώσει σε συνεντευξη ο ίδιος) β. Πλάκα σε τέτοια πράγματα δεν γίνεται. Υπάρχουν ιερά και όσια.

    Προσωπικά του χρεώνω αυτήν την επιλογή στο μέγιστο βαθμό. Ειδικά όταν φωτογραφίζεται δίπλα στο Ψινάκη τη μια μέρα και την ακριβώς επομένη μιλά για πολιτισμό στον ΙΑΝΟ. Και εσύ Αιολε ξερεις τι είπε, ήμασταν οι δυο εκεί και τον χαιρετίσαμε εγκαρδίως.

    Η ιστορία του υπάρχει και τη σέβομαι.





    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 15-02-2008 14:03 ]




    Mε καλυψες απολυτως φιλε μου!
    spiroos
    16.02.2008, 19:27
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 16-02-2008 στις 15:34 έγραψε...

    @aiolos:

    ε κάτσε εσύ να σκας τότε για το χαμένο νόημα των πάλαι ποτε στίχων του ελευθερίου ενώ ο ίδιος καπνίζει την πίπα του χασκογελώντας(δεν ξέρω αν καπνίζη έτσι το λεω). επειδή ξέρω ότι θα σε έχη πειράξει γι αυτό το λέω, όχι για να θίξω τον όποιο χώρο. επίσης, αν νομίζης ότι όλα όσα αναφέρονται στο παρόν τόπικ είναι μέρος αυτών που γράφεις περί βολέματος είναι δικαιώμα σου. μόνο που πλανάσαι πλάνην οικτράν, κατά την προσωπική μου άποψι. οι ελευθεριου, οι παπακωνσταντίνου και οι λοιποί "ήρωες" έχουν φτιαξει την ζωή τους όπως νομίζουν.εγώ προσωπικά γελάω όταν ακούω άνθρωπο να νευριάζη θα συνεχίζω να λέω περί αδικαιολογήτου άγχους λοιπόν, δίοτι ουδέποτε θεώρησα σημείον ταυτίσεως το οτιδήποτε έχει κανει ο οιοσδήποτε καλλιτέχνης καλό ή κακό. το καλό το ακούω, το κακό δεν το ακούω. και τις λαλακίες που λέει τις κρίνω κατά το δοκούν. αλλά όχι να ταυτιστώ ώστε μετά να πρέπει να γιατρέψω πληγές.

    @spiroos: σε πληροφορώ ότι όλοι αυτοί στον χώρο του τραγουδιού έχουν πετρέλαιο και δεν ψάχνουν εγω πλήρωσα 50 ευρώ καπέλο(άλλοι περισσότερο). οπότε εξ ορισμού είναι πιο σοβαρό από το να μαλώνουμε για τους ψινάκηδες και γελάνε (και μαζύ μας). τα υπόλοιπα τα συζητάμε σε μουσικό site, σε site για τα linux, για τον παναθηναικό για ό,τι να ναι.

    επίσης πολύ μου αρέσει που μου μίλας στον πληθυντικό.




    Το κάθε πράγμα στο περιβάλλον του. Εδώ είναι μουσικό site και μαλώνω για τον Ψινάκη και τον Ελευθερίου. Αν θες να ανοίξουμε πολιτική-κοινωνική κουβεντα θα πρεπει να μεταφερθεί ή σε άλλη κατηγορία ή σε άλλο χώρο. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα της επέμβασης και του σχόλίου σου;

    Ήρθε και ο ενικός
    heartbreak-kid
    16.02.2008, 20:08
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 16-02-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 16-02-2008 στις 15:34 έγραψε...

    @aiolos:

    ε κάτσε εσύ να σκας τότε για το χαμένο νόημα των πάλαι ποτε στίχων του ελευθερίου ενώ ο ίδιος καπνίζει την πίπα του χασκογελώντας(δεν ξέρω αν καπνίζη έτσι το λεω). επειδή ξέρω ότι θα σε έχη πειράξει γι αυτό το λέω, όχι για να θίξω τον όποιο χώρο. επίσης, αν νομίζης ότι όλα όσα αναφέρονται στο παρόν τόπικ είναι μέρος αυτών που γράφεις περί βολέματος είναι δικαιώμα σου. μόνο που πλανάσαι πλάνην οικτράν, κατά την προσωπική μου άποψι. οι ελευθεριου, οι παπακωνσταντίνου και οι λοιποί "ήρωες" έχουν φτιαξει την ζωή τους όπως νομίζουν.εγώ προσωπικά γελάω όταν ακούω άνθρωπο να νευριάζη θα συνεχίζω να λέω περί αδικαιολογήτου άγχους λοιπόν, δίοτι ουδέποτε θεώρησα σημείον ταυτίσεως το οτιδήποτε έχει κανει ο οιοσδήποτε καλλιτέχνης καλό ή κακό. το καλό το ακούω, το κακό δεν το ακούω. και τις λαλακίες που λέει τις κρίνω κατά το δοκούν. αλλά όχι να ταυτιστώ ώστε μετά να πρέπει να γιατρέψω πληγές.

    @spiroos: σε πληροφορώ ότι όλοι αυτοί στον χώρο του τραγουδιού έχουν πετρέλαιο και δεν ψάχνουν εγω πλήρωσα 50 ευρώ καπέλο(άλλοι περισσότερο). οπότε εξ ορισμού είναι πιο σοβαρό από το να μαλώνουμε για τους ψινάκηδες και γελάνε (και μαζύ μας). τα υπόλοιπα τα συζητάμε σε μουσικό site, σε site για τα linux, για τον παναθηναικό για ό,τι να ναι.

    επίσης πολύ μου αρέσει που μου μίλας στον πληθυντικό.




    Το κάθε πράγμα στο περιβάλλον του. Εδώ είναι μουσικό site και μαλώνω για τον Ψινάκη και τον Ελευθερίου. Αν θες να ανοίξουμε πολιτική-κοινωνική κουβεντα θα πρεπει να μεταφερθεί ή σε άλλη κατηγορία ή σε άλλο χώρο. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα της επέμβασης και του σχόλίου σου;

    Ήρθε και ο ενικός



    δεν πειράζει. δεν μπορούν να τα καταλαβαίνουν όλοι τα πάντα.