ελληνική μουσική
    658 online   ·  210.874 μέλη

    Η κυβερνητική ανικανότητα στο θέμα των Σκοπίων

    mellia
    04.04.2008, 10:11
    @ alexandrosrr
    1)Δηλαδή όποιος αναθεωρεί απόψεις (αν αυτό έγινε στην περίπτωση της mnk), σβήνει τις προηγούμενες θέσεις του αντί να συνεχίσει στον διάλογο δηλώνοντας οτι άλλαξε γνώμη?
    2)Αυτό τι σχέση έχει με την δημοκρατία???
    3)Ποιοί ακριβώς είναι αυτοί οι πολλοί στο συγκεκριμένο θέμα?
    4)Ποιά είναι η αλήθεια που βλέπει η mnk και ποιά η δικιά σου? Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα.

    (επίσης να ρωτήσω τους συντονιστές πώς γίνεται να διαγράψω κι εγώ απάντησή μου και να μην φαίνεται καθόλου και το nick μου για να μην είναι "ξεκρέμαστη" η συμμετοχή μου)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 04-04-2008 10:14 ]


    sigur
    04.04.2008, 10:17
    συμφωνώ με την mellia, κάποιος έβαλε το χεράκι του και δεν ήταν της mnk... δεν εξηγείται αλλιώς
    jorge
    04.04.2008, 10:32
    Οι συντονιστές δε συνηθίζουν να σβήνουν posts που δεν παραβαίνουν τους κανονισμούς... Ήλπιζα να το είχες καταλάβει αυτό sigur, 2 χρόνια μέλος εδώ...

    Το συγκεκριμένο topic δεν το παρακολουθώ και δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Αυτό όμως που μου έχει τύχει πολλές φορές, είναι να σβήνω posts, επειδή το μέλος που τα έγραψε μπήκε και έσβησε το κείμενο. Και από το να φαίνονται κάποια posts "άδεια" και να πιάνουν χώρο, ήταν καλύτερη η διαγραφή τους. Και από τη στιγμή που η mnk έχει - εικάζω - απομακρυνθεί κατ' επιλογή της από το MusicHeaven, πιθανότατα να μπήκε και να τροποποίησε τα μηνύματά της, αναγκάζοντας κάποιον mod να τα σβήσει εντελώς.

    ΥΓ. Διαγραφή του post δε μπορούν να κάνουν τα απλά μέλη.
    mellia
    04.04.2008, 10:46
    καλά και ωραία όλα αυτά που λες termite αλλά το θέμα δεν έληξε...
    τι θα γίνει στην συνέχεια? είναι ο ΟΗΕ η λύση όπως το έθεσε η κυβέρνηση? ή απλώς το πρόβλημα συνεχίζεται και μετατίθεται σε ένα όργανο το οποίο ουκ ολίγες φορές έχουν γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων τους διάφοροι? Από ό,τι ακούω, το θέμα δεν είναι να μπουν μέσα σε ΝΑΤΟ-ΕΕ με παραθυράκι τον ΟΗΕ. Το θέμα είναι να υπάρξει αλλαγή του συντάγματός τους (που και πάλι δεν βεβαιώνει πως στο μέλλον δεν θα το αναθεωρήσουν, εκεί όμως είναι αλλιώς τα πράγματα) ως προς τον εθνικό τους πορσδιορισμό και τον σεβασμό των γειτονικών τους χωρών.

    Από την άλλη πάλι είναι διάφορα που με προβλημάτισαν/προβληματίζουν στο θέμα και τα οποία θα ήθελα να αναφέρω:
    Γιατί η Αμερική -που καιγόταν να ενταχθούν τα Σκόπια στο ΝΑΤΟ-αντί να πιέζουν εκείνους, πίεζαν εμάς? Είναι αλήθεια άραγε πως η εμμονή των σκοπιανών για το "έθνος των Μακεδόνων" αντιπροσωπεύει δική τους πραγματικά θέση και μάλιστα της πλειοψηφίας? Ο πρόεδρός τους αν δεν κάνω λάθος (όχι ο πρωθυπουργός) ήταν υπέρ του "συμβιβασμού" με την Ελλάδα στο θέμα. Ο πρώην πρωθυπουργός τους στο παρελθόν είχε δηλώσει πως είναι Σλαβο-μακεδόνες και ξαφνικά δεν θέλουν καν να ακούν για Σλάβους! (τους Σλάβους βέβαια τους "υποστηρίζει" η Ρωσία).
    Γιατί να μην δεχτούν άραγε τον γεωγραφικό προσδιορισμό όπως Άνω Μακεδονία? Θα τους απέτρεπε στ'αλήθεια αυτό από το να έχουν επεκτατικές βλέψεις στο μέλλον?
    Ποιόν συμφέρει να μην υπάρχει το συγκεκριμένο κρατίδιο στην περιοχή? Ή να υπάρχει ως κράτος-μαριονέτα? Πόση συνοχή έχει ένα κράτος που διεκδικεί συγκεκριμένη εθνικότητα όταν το μεγαλύτερο μέρος του αποτελείται από Αλβανούς και Βούλγαρους? Όταν οι ίδιοι οι Αλβανοί (ανεπίσημα τουλάχιστον) δηλώνουν ότι δεν υπάρχει έθνος Μακεδόνων? Και πόση δύναμη όταν οικονομικά τουλάχιστον βασίζεται στην γειτονική χώρα την οποία προκαλεί κατά αυτόν τον τρόπο? Αυτά οι Σκοπιανοί πραγματικά δεν τα βλέπουν και επιμένουν σε αυτά που επιμένουν?

    mellia
    04.04.2008, 10:52
    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 04-04-2008 στις 10:17 έγραψε...

    συμφωνώ με την mellia, κάποιος έβαλε το χεράκι του και δεν ήταν της mnk... δεν εξηγείται αλλιώς



    sigur για να μην παρεξηγούμαι, εγώ ποτέ δεν είπα ότι κάποιος έβαλε κάποιο χεράκι για κάτι κτλ κτλ κτλ. Δεν γνωρίζω και δεν ξέρω τι έχει γίνει για να βγάζω τέτοια συμπεράσματα.Απλά εξέφρασα απορίες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 04-04-2008 10:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 04-04-2008 10:54 ]


    mellia
    04.04.2008, 10:57
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04-04-2008 στις 10:32 έγραψε...



    Το συγκεκριμένο topic δεν το παρακολουθώ και δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Αυτό όμως που μου έχει τύχει πολλές φορές, είναι να σβήνω posts, επειδή το μέλος που τα έγραψε μπήκε και έσβησε το κείμενο. Και από το να φαίνονται κάποια posts "άδεια" και να πιάνουν χώρο, ήταν καλύτερη η διαγραφή τους. Και από τη στιγμή που η mnk έχει - εικάζω - απομακρυνθεί κατ' επιλογή της από το MusicHeaven, πιθανότατα να μπήκε και να τροποποίησε τα μηνύματά της, αναγκάζοντας κάποιον mod να τα σβήσει εντελώς.



    jorge κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό αφήνει χειρότερα κενά στα θέματα που συζητιούνται...
    sigur
    04.04.2008, 11:09
    μην ανησυχείς mellia, παίρνω την ευθύνη αυτών που έγραψα ως δικιά μου γνώμη. Πάτημα βρήκα στο σχόλιο σου, αθώα είσαι dont worry.Αλλωστε την διόρθωση σε μένα την έκανε ο φίλος jorge
    mellia
    04.04.2008, 11:14
    sigur δεν τίθεται θέμα νομίζω του αν είμαι αθώα ή όχι...απλά μου αρέσει να είμαι ακριβής!!! την καλημέρα μου!
    kamelia8
    04.04.2008, 13:31
    Το βέτο τους έβαλε στη θέση τους πάντως.. Προς στιγμήν τουλάχιστον!

    NIKOSPI
    04.04.2008, 14:34
    Ιταλοί, Γερμανοί, και Γ'αλλοι μας υπεράσπισαν, καθόλου παράξενο, άλλωστε για τους δύο πρώτες χώρες το γράφουν οι προφητείες του Αγίου Κοσμά ;)
    sigur
    04.04.2008, 14:42
    άντε πάλι με την θρησκεία ....σε τόπικ με θέμα την εξωτερική πολιτική υπάρχουν θρησκευτικές ερμηνείες, προφητείες κλπ Έζησα να το διαβάσω και αυτό...
    Termite
    04.04.2008, 15:48
    Καλά, αυτά τα θρησκευτικά σε αυτό το σημείο, είναι για να γελάς...

    Mellia οι προβληματισμοί σου ειναι σαφείς. Ειλικρινά όμως δεν ξέρω τι να απαντήσω.

    Το μόνο που ξέρω ειναι οτι το λάθος κάποιων χωρών (μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα) ειναι οτι δεν προσπαθούν να εξασφαλίσουν διπλωματικούς συμμάχους τις γείτονες χώρες τους. Στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχουν έχθρες αγεφύρωτες. Όμως με τα Σκόπια δεν είναι έτσι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να τους δώ στο ΝΑΤΟ. Και για την συγκεκριμένη περίπτωση ούτε με ενδιαφέρει αν θα κάνουν τις μαριονέττες ή οχι. Ίσα, ίσα, που αν ανοίξουν τα σύνορά μας με αυτούς, θα μεγαλώσουν οι Ελληνικές επενδύσεις, θα δημιουργηθούν βάσεις για περαιτέρω ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας...αυτα ειναι θετικά στοιχεία. Δες μόνο τα ωφέλη που αποκομίζει η Γερμανική οικονομία απο τις επεκτάσεις τις (μην πας μακριά δηλαδή-βλέπε Deutche Telekom & ΟΤΕ) σε Πολωνία, Αυστρία και Τσεχία. Εμείς σε αυτό το κομμάτι χρειαζόμαστε πρόοδο και ενίσχυση.

    Τα περι Αμερικής τώρα:
    Η Αμερική προκάλεσε έναν εμφύλιο στην Γιουκοσλαβία που την χώρισε σε 5 κομμάτια. Οι Αμερικάνοι δεν θέλουν ενωμένα Βαλκάνια. Θέλουν διαιρεμένες περιοχές που μπορούν να τις ελέγχουν.

    Το γεγονός οτι η Ελλάδα αποδέχτηκε την ενεργειακή βοήθεια της Ρωσίας (όπως έχει κάνει κ η Γερμανία) και το γεγονός οτι πραγματικά διατηρούμε τους δεσμους μας με την Ευρώπη Ισχυρούς, δεν αρέσει στους Αμερικάνους. Και πώς να τους αρέσει δηλαδή, οταν βλέπουν οτι η Ευρώπη (που θέλησαν να περάσουν την πολιτική τους - Οικονομική, Πολιτική, Εξοπλιστική) στο μεγαλύτερο μέρος της παραμένει ενωμένη και εναντίον τους; Οφείλει κάθε ευρωπαική χώρα να βοηθήσει στο να γίνει η ΕΕ και η Ευρωζώνη δυνατή και αθραυστη. Και αργά η γρήγορα θα το καταλάβουν και οι Βρετανοί αυτό. (Άλλωστε η Αγγλία ειναι μια μπασταρδεμένη χώρα ιστορικά...πάει πάντα με τον ισχυρό...στο πλάι του). Έχει τα φόντα να προοδεύσει πολύ η Ευρώπη και η ΕΕ να ξεπεράσει κατα πολύ τις προσδοκίες (ισχυρό νόμισμα, βαριά βιομηχανία κλπ).

    Γι αυτό και πολλές απο τις Ευρωπαικές χώρες δεν θέλουν να χάσουν το τρένο. Για τα Σκόπια το ΝΑΤΟ είναι πάτημα. Θέλουν να πληρούν τις προυποθέσεις γιατι η είσοδος στην ΕΕ δε θα αργούσε μετά απο αυτό...μόνο που νομίζουν οτι όντας ένα συνονθύλευμα απο Βούλγαρους, Σέρβους κ Αλβανούς, θα έβρισκαν μια Εθνική Ταυτότητα που θα λεγόταν Μακεδονία.

    Και φάγανε τα μούτρα τους!

    Δείτε και αυτό





    H Barηa στα Ελληνικά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 04-04-2008 16:09 ]


    NIKOSPI
    09.04.2008, 15:36
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04-04-2008 στις 10:32 έγραψε...

    Οι συντονιστές δε συνηθίζουν να σβήνουν posts που δεν παραβαίνουν τους κανονισμούς... Ήλπιζα να το είχες καταλάβει αυτό sigur, 2 χρόνια μέλος εδώ...

    Το συγκεκριμένο topic δεν το παρακολουθώ και δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Αυτό όμως που μου έχει τύχει πολλές φορές, είναι να σβήνω posts, επειδή το μέλος που τα έγραψε μπήκε και έσβησε το κείμενο. Και από το να φαίνονται κάποια posts "άδεια" και να πιάνουν χώρο, ήταν καλύτερη η διαγραφή τους. Και από τη στιγμή που η mnk έχει - εικάζω - απομακρυνθεί κατ' επιλογή της από το MusicHeaven, πιθανότατα να μπήκε και να τροποποίησε τα μηνύματά της, αναγκάζοντας κάποιον mod να τα σβήσει εντελώς.

    ΥΓ. Διαγραφή του post δε μπορούν να κάνουν τα απλά μέλη.



    Χαχαχαχα, ΈΤΣΙ ΈΤΣΙ!!!χοχοχοχο;)