ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη
    blackdragon
    17.03.2008, 12:32
    START:
    πως τολματε να λετε οτι ενα τετοιο καθεστος ειναι καταπιεστικο....? να σας ρωτησω ολους εσας τουσ προοδευτικους αν η κουβα δεν ειχε εμπαρκο απο τουσ αμερικανους θα ηταν στην κακη κατασταση που ειναι τωρα?? γιατι ακουσα οτι φταιει το συστημα εκει που ειναι ετσι ο λαος... ποσο πολυ το πιστευετε?

    συγνωμη αλλα αυτο που ειπες ειναι τοθλαχιστον ηλιθιο....

    οταν θελετε να λετε πραγματα τετοιου ειδουσ να ενημερωνεστε σφαιρικα πρωτα απο ολα...

    η αναγκη του λαου εκεινα τα χρονια ηταν το δευτερο ζευγαρι παπουτσια??θα με τρελανετε?

    pashaliinamakia.. ειπες κατι που δεν υπαρχει περιπτωση να το σκεφτηκες...

    γιαυτο μην ακουω οτι κατεβει στον καθενα...

    ο μαρξ εγραψε κλεμμενα?? οσο ζεις μαθαινεις!! αυτο εχω να πω.......

    ο μαρξ δεν πιστευε αυτα που εγραφε?? αληθεια εχεις διαβασει καθολου μαρξ??

    χαχα στην φρανκφουρτη ε??

    Αγαπητό μέλος fuego,έχεις διαβάσει πολύ καλά αυτά που σου επιτρέπει η Κ.Ν.Ε. να διαβάσεις...
    Σε συγχαίρω για την ανοιχτομυαλιά σου.

    Αυτά κι άλλα τέτοια στην Κ.Ν.Ε σας τα λένε ή μπα?

    Λυπαμαι πραγματικα fuego, γιατι εισαι 19 χρονων και η απολυτοτητα σου χαρακτηριζει ανθρωπους "ποτισμενους" με ιδεολογιες τριτων.

    Μην παπαγαλιζεις ο,τι σε εμαθαν να λες.

    Δεν ξερω τελικα τι ειναι χειροτερο..Η ιστορικη ημιμαθεια ή η ιστορικη προπαγανδα;
    ..END


    Μα γιατί δεν συζητάτε σαν άνθρωποι πολιτισμένα;
    blackdragon
    17.03.2008, 12:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 17-03-2008 στις 01:34 έγραψε...

    Γκουχ γκουχ! ......
    ..... Α μην ενοχλήστε! Απλώς κρύωσα κάπως!....
    Συνεχίστε το παραλλήρημα...




    noizreduction
    17.03.2008, 12:38
    Πανω σε μια ανοιχτομυαλη και λογικη βαση, μπορουμε να συζητησουμε προφανως. Οταν ομως κλεινουμε αυτια και ματια μπροστα σε εγκληματα και καθεστωτα, ενω συγχρονως αγιοποιουμε τους αντιπροσωπους τους, μαλλον λιγο δυσκολο.

    Συγνωμη ομως που "χτυπαμε" τον συναδελφο fuego.

    Απορω δηλαδη γιατι οι αριστεροι κρινουν τους δεξιους ως "φασιστες της αποψης και της γνωμης", ενω οι ιδιοι φροντιζουν να σκιζουν τα ιματια τους οταν αναφερθουμε σε αυτα που αντιπροσωπευουν ( και συνηθως με αρνητικη λογικη ).

    Εσενα δηλαδη blackdragon θα σε ικανοποιουσε μια διοικηση υπο τον Καστρο στην Ελλαδα?
    noizreduction
    17.03.2008, 12:42
    Επισης να θυμισω πως η μονη σου συμμετοχη σε αυτη τη συζητηση ηταν ενα quote ολοκληρης απαντησης του fuego, που συνοδευτηκε με ενα smilie ( ). Αν αυτο για σενα ειναι ουσιωδης συμμετοχη σε μια συζητηση καλως..Ομως εαν θελεις να συμμετεχεις εστω και τοσο τυπικα, θα πρεπει να τηρεις και την αποσταση σου απο την κριτικη προς τους αλλους που συζητουν κανονικα σε αυτο το thread...Tουλαχιστον μεχρι να εκφρασεις μια αποψη δικη σου επι του θεματος
    dimitrapan
    17.03.2008, 13:29
    Φίλε Fuego, ειλικρινά χαίρομαι πολύ που βλέπω έναν νέο άνθρωπο να υποστηρίζει με πάθος τα πιστεύω του γιατί τελευταία τους περισσότερους μας διακατέχει ένα αίσθημα αδιαφορίας. Πέρα από αυτό όμως, στην πορεία θα δεις ότι τίποτα δεν είναι άσπρο και μαύρο. Τα πάντα ζωγραφίζονται στους τόνους του γκρι.

    Σχετικά με τους "αυτοεξόριστους" που είπες. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να αυτοεξοριστεί κάποιος από την Κούβα, από την στιγμή που δεν επιτρέπεται στους πολίτες της να φύγουν εκτός της χώρας, εκτός κι αν παντρευτούν αλλοδαπό-ή και αλλάξουν υπηκοότητα...

    Επιπλέον, κι εγώ το καταευχαριστιέμαι που ο Φιντέλ μέχρι σήμερα δεν υποτάχθηκε στους -κατ' ουσία- δικτάτορες αμερικανούς, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κι ο ίδιος δεν είναι δικτάτορας. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

    Επίσης, μπλέχτηκα λίγο όταν μπέρδεψες το θέμα των ναρκωτικών με το θέμα του γαλάζιου σκορπιού... Δεν κατάλαβα τον συσχετισμό. Αν θες, αποσαφήνισε το, να καταλάβω τι εννοείς γιατί όσες φορές κι αν το διάβασα, άκρη δεν έβγαλα.

    Τέλος, να σου πω πως αν το δεύτερο ζευγάρι παπούτσια δεν είναι σημαντικό για σένα, ίσως θα έβρισκες σημαντικό π.χ. το δικαίωμα των πολιτών μιας χώρας να ζουν σε σπίτια κι όχι μέσα σε παράγκες ή containers, ή το δικαίωμα να έχει αρκετό γάλα τον μήνα ώστε να ταίζει τα παιδιά του.
    PashalinaMakia
    17.03.2008, 13:39
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 17-03-2008 στις 12:32 έγραψε...

    START:
    πως τολματε να λετε οτι ενα τετοιο καθεστος ειναι καταπιεστικο....? να σας ρωτησω ολους εσας τουσ προοδευτικους αν η κουβα δεν ειχε εμπαρκο απο τουσ αμερικανους θα ηταν στην κακη κατασταση που ειναι τωρα?? γιατι ακουσα οτι φταιει το συστημα εκει που ειναι ετσι ο λαος... ποσο πολυ το πιστευετε?

    συγνωμη αλλα αυτο που ειπες ειναι τοθλαχιστον ηλιθιο....

    οταν θελετε να λετε πραγματα τετοιου ειδουσ να ενημερωνεστε σφαιρικα πρωτα απο ολα...

    η αναγκη του λαου εκεινα τα χρονια ηταν το δευτερο ζευγαρι παπουτσια??θα με τρελανετε?

    pashaliinamakia.. ειπες κατι που δεν υπαρχει περιπτωση να το σκεφτηκες...

    γιαυτο μην ακουω οτι κατεβει στον καθενα...

    ο μαρξ εγραψε κλεμμενα?? οσο ζεις μαθαινεις!! αυτο εχω να πω.......

    ο μαρξ δεν πιστευε αυτα που εγραφε?? αληθεια εχεις διαβασει καθολου μαρξ??

    χαχα στην φρανκφουρτη ε??

    Αγαπητό μέλος fuego,έχεις διαβάσει πολύ καλά αυτά που σου επιτρέπει η Κ.Ν.Ε. να διαβάσεις...
    Σε συγχαίρω για την ανοιχτομυαλιά σου.

    Αυτά κι άλλα τέτοια στην Κ.Ν.Ε σας τα λένε ή μπα?

    Λυπαμαι πραγματικα fuego, γιατι εισαι 19 χρονων και η απολυτοτητα σου χαρακτηριζει ανθρωπους "ποτισμενους" με ιδεολογιες τριτων.

    Μην παπαγαλιζεις ο,τι σε εμαθαν να λες.

    Δεν ξερω τελικα τι ειναι χειροτερο..Η ιστορικη ημιμαθεια ή η ιστορικη προπαγανδα;
    ..END


    Μα γιατί δεν συζητάτε σαν άνθρωποι πολιτισμένα;



    Βρε Πάνο,δεν βλέπεις τον φανατισμό του?
    Αυτό είναι καθαρά αποτέλεσμα πλύσης εγκεφάλου!

    Έχω πολλά παιδιά φίλους που είναι κομματοποιημένοι και ειδικά στην Κ.Ν.Ε. τους λένε τέτοιες βλακείες για να παραμυθιάζονται.

    Είμαι ανοιχτή σε όλες τις αντικειμενικές ιδέες με επιχειρήματα.Όχι σε παπαγαλίες του τύπου:"δωρεάν παιδεία και υγεία".
    δεν αμφισβητώ την σημαντικότητά τους αλλά απο τη στιγμή που έχουν διαπραχθεί εγκλήματα κατά των ελεύθερων πολιτών που έχουν αντίθετη άποψη από αυτή του εκάστοτε καθεστώτος χωρίς να το κομματοποιήσω περισσότερο,δεν πιστεύετε αντικειμενικά οτι είναι πιο σημαντικό απο το ζευγάρι παπούτσια κι απο την "δωρεάν παιδεία και ιατρική περίθαλψη" απο τη στιγμή που όλες οι εισφορές πάνε στο κράτος και ουσιαστικά είναι ανύπαρκτη η βοήθεια της κυβέρνησης στην εύρεση δουλειάς μετά την εκπαίδευση?

    Είπαν παρακάτω κάποια άτομα που έχουν επισκεφθεί στην Κούβα,πως η μαύρη αγορά έχει ιδιαίτερη άνθιση και ο πατέρας μου ναυτικός απο τα 16 του χρόνια για την Κούβα,πάντα τα χειρότερα έλεγε ως κράτος.

    Δεν είναι λογικό λοιπόν να βλέπω ακραίες αντιδράσεις εξαιτίας της προσκόλλησης στο κόμμα!

    Προσκόλληση στην αντικειμενικότητα και σε ιστορικά ντοκουμέντα!
    mnk
    17.03.2008, 13:57
    dimitrapan,

    Respect !!!
    Fanatiko
    17.03.2008, 14:57
    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 17-03-2008 στις 12:32 έγραψε...

    START:
    πως τολματε να λετε οτι ενα τετοιο καθεστος ειναι καταπιεστικο....? να σας ρωτησω ολους εσας τουσ προοδευτικους αν η κουβα δεν ειχε εμπαρκο απο τουσ αμερικανους θα ηταν στην κακη κατασταση που ειναι τωρα?? γιατι ακουσα οτι φταιει το συστημα εκει που ειναι ετσι ο λαος... ποσο πολυ το πιστευετε?

    συγνωμη αλλα αυτο που ειπες ειναι τοθλαχιστον ηλιθιο....

    οταν θελετε να λετε πραγματα τετοιου ειδουσ να ενημερωνεστε σφαιρικα πρωτα απο ολα...

    η αναγκη του λαου εκεινα τα χρονια ηταν το δευτερο ζευγαρι παπουτσια??θα με τρελανετε?

    pashaliinamakia.. ειπες κατι που δεν υπαρχει περιπτωση να το σκεφτηκες...

    γιαυτο μην ακουω οτι κατεβει στον καθενα...

    ο μαρξ εγραψε κλεμμενα?? οσο ζεις μαθαινεις!! αυτο εχω να πω.......

    ο μαρξ δεν πιστευε αυτα που εγραφε?? αληθεια εχεις διαβασει καθολου μαρξ??

    χαχα στην φρανκφουρτη ε??

    Αγαπητό μέλος fuego,έχεις διαβάσει πολύ καλά αυτά που σου επιτρέπει η Κ.Ν.Ε. να διαβάσεις...
    Σε συγχαίρω για την ανοιχτομυαλιά σου.

    Αυτά κι άλλα τέτοια στην Κ.Ν.Ε σας τα λένε ή μπα?

    Λυπαμαι πραγματικα fuego, γιατι εισαι 19 χρονων και η απολυτοτητα σου χαρακτηριζει ανθρωπους "ποτισμενους" με ιδεολογιες τριτων.

    Μην παπαγαλιζεις ο,τι σε εμαθαν να λες.

    Δεν ξερω τελικα τι ειναι χειροτερο..Η ιστορικη ημιμαθεια ή η ιστορικη προπαγανδα;
    ..END


    Μα γιατί δεν συζητάτε σαν άνθρωποι πολιτισμένα;


    Πολύ σωστά......
    fuego
    17.03.2008, 20:27
    λοιπον πρωτα απο ολα noizreduction δεν εχεις κανενα δικαιωμα οπως και PashalinaMakia να προσβαλεις καποιον λεγοντας οτι οτι ακουει λεει κατι που ειναι παντελος λαθος... τουλαχιστον οσο αφορα εμενα... και επειδη αυτο που κανεις ειναι να με προσβαλλεις απλα κοφτο...προσεχτε πως μιλατε και φυσικα η δεν βασιζομαι στην κνε για το τι διαβαζω... η μαλλον διαβαζω ΚΑΙ αυτα... κατι που δεν κανετε οι υπολοιποι... δεν ειπα οτι ειμαι αντικειμενικος για να το πω... απλα δεν ενημερωνομαι μονοπλευρα οπως πολλοι απο εσας....

    λοιπον οσο για τον ναυτικο που λες....δεν αμφισβητω απλα θα σου πω κατι αλλο.. ξερω προσωπικα ναυτικους απο φιλους του αδερφου μου και πατεραδες φιλων μ που οποτε περνουσαν απο την κουβα αν και απο την αμερικη απαγορευεται να μπεις στα υδατα που ανηκουν στην κουβα κατεβαζανε φουσκωτα και πηγαινανε στον λαο της κουβας φαγητα και ρουχα ΚΑΙ στην κυβερνηση της κουβας λεφτα... λοιπον κατι που σημαινει οτι ειναι εμπρακτη η αλληλεγγυη οχι μονο στον λαο της κουβας αλλα και στην κυβερνηση βεβαια μετα τα προστυμα ολων των ναυτικων τις πιο πολλες φορες ηταν υπερβολικα απο την αμερικη...αλλωστε εχουν γινει και πολλα δικαστηρια για αυτο.... δεν ειπε κανεις καιποσο μαλλον εγω οτι δεν εχουν γινει λαθη στην κουβα και ειδικα στην σοβιετικη ενωση..οσο για την κινα.... η κινα ειναι απο τις χειροτερες καπιταλιστικες χωρες ανα τον κοσμο... δεν μιλαμε για σοσιαλισμο εκει δεν υπηρχε ποτε αυτη η εννοια.... η μαλλον για πολυ μικρο χρονικο διαστημα...

    οσο αφορα το δικαιωμα να μενει καποιος σε σπιτι και οχι σε παραγκα εχει να κανει σε ενα ποσοστο και με την κυβερνηση αλλα το κρατος δεν εχει τοσα λεφτα οσα ενα καπιταλιστικο κρατος... ας αφηνανε την κουβα ελευθερη να ανοιχτει παγκοσμια και τοτε το συζηταμε γιατι τοτε ουτε αυτοεξοριστοι θα υπηρχαν απο την μια μερια... ουτε τοση φτωχια και εξαθλιωσει απο την αλλη.....

    οσο αφορα τον ερυθρο σταυρο εχει κανει ερευνα μεσα απο τις φυλακες της κουβας και τα αποτελεσματα δεν τα εχει δημοσιεφσει ποτε.... αυτο δεν σας κανει να υποψιαζεστε τιποτα??

    δεν ειπα οτι δεν εχουν γινει εγκληματα απλα για σκεφτειτε πως θα ηταν ολα αν δεν πολεμουσαν τον σοσιαλισμο απο παντου.... γιατι τον φωβουνται οπου υπαρχει και οπου εξελισεται... δεν ειπε κανεις οτι δεν εγιναν ασχημα πραγματα αλλα ποσα καλα για την ανθρωποτητα και την επιστημη εχουν καταφερει τοσα χρονια....

    για δειτε στην κουβα τον αθλητισμο πως ανθει.... με οσα χρηματα περνουν οι αθλητες που ειναι ελαχιστα και τι επιδοσεις εχουν... και μιας και ειπα για τον αθλητισμο.... στην κουβα σε ενα mundial που ειχαν πορει μερος οι κουβανοι αθλητες και σαρωσαν καποιοι αμερικανοι "scouter" επιασαν πολλους κοθβανους αθλητες τους ειπαν να αλλαξουν υπηκοοτητα και να γινουν αμερικανοι πολιτες να προπονουνται στα μεγαλυτερα αθλητικα κεντρα στην αμερικη και να περνουν λεφτα οσα περνουν τετοιου βεληνεκους αθλητες και το αρνηθηκαν κατι που θα μπορουσε να ειχε γινει χωρις εμποδια....

    επειδη δεν μ αρεσει να κραταω κακιες σε κανεναν μαθετε να καταλαβαινετε τι σας λεει καποιος αλλος και οχι να το αποφευγετε και να το τσουβαλιαζετε οπως κανουν πολλοι οτι αφτα σου μαθαινουν και αυτα λεω...

    οοοοοοοοοολα αυτα που εχω πει μεχρι τωρα ολα μ τα εχουν πει?? κατι λαθος κανετε νομιζετε οτι ειμαστε αβουλοι εμεις που ειμαστε σε μια νεολαια? η οτι δεν διαβαζουμε και αλλα...??
    λοιπον καλα θα κανετε να μην τα βαζετε με αυτον τον τροπο τα ζητηματα γιατι πολλοι και εγω προσωπικα εχω διαβασει χιλια δυο για να λεω ολα αυτα και ποτε μονοπλευρα.... οπως καποιοι εδω που τα μαθαινουν ολα μονοπλευρα....(και δεν το λεω κρινοντας αρνητικα καποιον) απλα δεν μπορεις να εχεις ολοκληρωμενη αποψη παρα μονο την αποψη που σου καλλιεργουν... αυτρς ειναι παροπιδες ...................
    και αυτη την κουβεντα το τι μ επιτρεπει ποιος και τι να διαβασω καλο ειναι να μην την ξαναβαλεις στο στομα σου και οχι μονο για μενα αλλα δεν μ βαζει κανενας ορια.. οκ?και συνολικα το λεω αυτο... δεν μπαινουν ορια διαβασματος η οτιδηποτε... κατανοητο? κατι που φυσικα και εγω δεν εχω κανει μαθαινω οσο πιο πολλα μπορω απο ολες τις πλευρες αυτο ΕΙΝΑΙ ανοιχτομυαλια...και δεν μαθαινω μονο απο την προπαγανδα που περνανε ολοι αυτοι που μονο αυτους ακουτε καποιοι εδω μεσα...
    ισως και να μην ασχοληθω αλλο γιατι τις προσβολες περι παροπηδων και αλλα δεν τις ανεχομαι και συνηθως αυτα τα λενε οσοι "ενταγμενοι και προσαρμοσμενοι στο συτημα" γιατι στην πραγματικοτητα δεν γινεται κατι τετοιο και ειδικα εδω που βρισκομαι εγω...

    φιλικα στελιος...
    fuego
    17.03.2008, 20:30
    οπως και για την πλυση εγκεφαλου φιλη makia.... απλα ντροπη σου να απαξιωνεις ετσι ενα ιστορικο κομματι της κοινωνιας που ζεις... απλα ντροπη σου...

    (οχι για τιποτα αλλο απλα γιατιι δεν υπαρχει στην προκειμενη περιπτωση)
    PashalinaMakia
    17.03.2008, 20:54
    fuego χρυσό μου,αν διάβαζες αντικειμενικά πράγματα θα μπορούσα να σε πάρω στα σοβαρά.
    Αλλά,συγγνώμη που δεν βλέπω όσα λες αντικειμενικά.

    Έλεος δλδ!Εκεί που λες οτι έδιναν οι ναυτικοί στην Κούβα λεφτά και υλικά αγαθά για τους κατοίκους της για καλό και υπέρ της Κούβας και του πολιτικού της συστήματος το λες?Κάθε άλλο!Αυτό και μόνο δείχνει τα πολιτικά "ατοπήματα"της κυβέρνησης αυτής.

    Παράθεση:
    οσο αφορα το δικαιωμα να μενει καποιος σε σπιτι και οχι σε παραγκα εχει να κανει σε ενα ποσοστο και με την κυβερνηση αλλα το κρατος δεν εχει τοσα λεφτα οσα ενα καπιταλιστικο κρατος... ας αφηνανε την κουβα ελευθερη να ανοιχτει παγκοσμια και τοτε το συζηταμε γιατι τοτε ουτε αυτοεξοριστοι θα υπηρχαν απο την μια μερια... ουτε τοση φτωχια και εξαθλιωσει απο την αλλη.....


    Έχεις δει με τα ίδια σου τα μάτια πόσα λεφτά χαλάει ο Κάστρο κι η οικογενειά του και τα τσιράκια του?Πού μένει????Έχει δει ποτέ του νομίζεις σε τι ανέχεια ζεί ο "λαός" του?Δυστυχώς,πάντα υπήρχαν πολιτικοί ηγέτες που κοιτούσαν την πάρτη τους και δεν νομίζω ο Κάστρο να πάει πίσω γιατί διαφορετικά θα ήταν διαφορετική η οικονομική κατάσταση της χώρας του.

    Πρέπει να σου πω,το ξαναείπα εξάλλου,οτι δεν μιλάω χωρίς να είμαι σίγουρη πια.Και όσον αφορά τις κομματικές νεολαίες έχω συγκεκριμένη άποψη και την εκφράζω.Αυτό παρρησία λόγου λέγεται.Δεν σου είπα να μην εκφράζεις τη "δική" σου γνώμη,αλλά κοίτα αντικειμενικά και σφαιρικά το ζήτημα.Είμαστε συνομίληκοι κι εγώ απο μέρους σου βλέπω έναν φανατισμό.Δεν βλέπω απλά εμπιστοσύνη στις ιδέες σου.

    Δεν είπα οτι δεν σέβομαι αυτά που λες.Αλλά...

    Τέλος,η μισή ντροπή δική μου που επιμένω για την αντικειμενικότητα και η άλλη μισή δική σου που δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό που λέω.


    Σε 20 χρόνια,σε προκαλλώ όμως να έρθεις να δω την πολιτική παράταξη στην οποία θα ανήκεις.Γιατί μέχρι τότε τα μυαλά αλλάζουν,οι ανάγκες αλλάζουν,τα συμφέροντα αλλάζουν...

    fuego
    17.03.2008, 21:42
    ναι τα συμφεροντα αλλαζουν αλλα το θεμα ειναι αν θα υποκυψεις σε αυτα...

    λαθος βλεπεις προφανως σε καμια περιπτωση δεν ειναι φανατισμος... ειναι καθαρα εμπιστοσυνη στις ιδεες που εχω διαμορφωσει και αυτο το κοιτα σφαιρικα και αντικειμενικα μην το λες σε μενα αυτο ελεγα εγω μεχρι τωρα... ειναι κατι που δεν κανεις εσυ και μην το παιρνεις πρωσοπικα γιατι ενημερωνεσαι μονο απο αυτα που μπορεις να εχεις ευκολα μπροστα σου και αυτο ειναι το συστημα και λογικο ειναι αυτο το συστημα να μην προβαλλει αντικειμενικα την αλλη πλευρα γιατι δεν το συμφερει και γιαυτο λεω οτι κοιτατε μονοπλευρα.... γιατι σπανια θα σας παρουσιασουν κατι διαφορετικο οποτε δεν μπορεις απο μια μερια να εχεις σφαιρικη γνωση!! αντικειμενικα!
    noizreduction
    17.03.2008, 22:38
    Fuego, δεν σου ειπα να "κοψεις" ο,τι λες, αλλα σου ειπα να προσεξεις τι λες. Εαν θεωρεις προσβολη μια συμβουλη, τοτε εγω πως θα επρεπε να θεωρησω τη δημοκρατικη σου αποψη "Κοφτε το".

    Επειδη τα λεγομενα σου αποδεικνυουν ποσο "σφαιρικα" βλεπεις τα πραγματα, επιτρεψε μου να αποχωρησω απο τη συζητηση. Ειναι τοσο ευδιακριτα τα σημαδια της ιστορικης προπαγανδας που εχεις μαθει, που δεν σε αφηνουν να δεις περα απο αυτα! Δεν φταις εσυ, ομως μην μας κατηγορεις για μονοπλευρες αποψεις, οταν εσυ λες πως "Οκ, τα εγκληματα εγιναν, αλλα ειναι αγια εγκληματα γιατι πολεμησαν τον καπιταλισμο".

    Προσεξε με τι εννοιες παιζεις και πως τις χρησιμοποιεις. Αυτοι που τις πρωτοανεφεραν ειχαν πληρη επιγνωση του τι ελεγαν..Αυτοι που τις μεταφερουν ομως, δεν ξερουν ακριβως τι εκφραζουν και πως πρεπει να το εκφραζουν.
    Διαλεξε τι θα ηθελες να εισαι..το προβατο μεσα στην αγελη ή ο λυκος εξω απο αυτην...Βεβαια υπαρχει και η επιλογη του τσοπανη, αλλα λιγοι ξεχωριζουν σε αυτο και δεν νομιζω πως ο κοσμος χωραει για περισσοτερους τσοπανηδες!

    Αυτο που ονομαζεις αντικειμενικο, πριν καποια χρονια παραλιγο να προκαλεσει τη μεγαλυτερη πυρηνικη τραγωδια στην Ευρωπη.
    Αυτο επισης που ονομαζεις αντικειμενικο, αναγκαζε παρανομα, πολιτες μιας χωρας να αυτομολουν ειτε επισημα, ειτε μεσω της λαθρομεταναστευσης.
    Τελος, αυτο που ονομαζεις αντικειμενικο, παραλιγο να συμμαχησει με δυναμεις δικτατορικες ( βλεπε Χιτλερ-Σταλιν ), εαν στο τελος οι τελευταιοι δεν αποδεικνυονταν τελειως απιστοι σε τετοιες συμφωνιες!

    Αρα, το να παιζεις με τον ορο "αντικειμενικοτητα", "κουμμουνιστικη πρακτικη", "ακραια καθεστωτα", κλπ ειναι ακρως επικινδυνα θεματα που αν απο τα 19 σου τα θεωρεις δεδομενα, τοτε στα 25 σου θα εισαι ενα γραναζι σε μια μεγαλη μηχανη που θα κανει χαρουμενους μονο αυτους που θα κερδιζουν απο αυτην!

    Μην γινεστε γραναζια, πριν ακομα δειτε και τι ειναι εξω απο τους 4 τοιχους που εγκλωβιστηκατε!


    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-03-2008 22:42 ]


    PashalinaMakia
    17.03.2008, 22:56
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17-03-2008 στις 22:38 έγραψε...

    Fuego, δεν σου ειπα να "κοψεις" ο,τι λες, αλλα σου ειπα να προσεξεις τι λες. Εαν θεωρεις προσβολη μια συμβουλη, τοτε εγω πως θα επρεπε να θεωρησω τη δημοκρατικη σου αποψη "Κοφτε το".

    Επειδη τα λεγομενα σου αποδεικνυουν ποσο "σφαιρικα" βλεπεις τα πραγματα, επιτρεψε μου να αποχωρησω απο τη συζητηση. Ειναι τοσο ευδιακριτα τα σημαδια της ιστορικης προπαγανδας που εχεις μαθει, που δεν σε αφηνουν να δεις περα απο αυτα! Δεν φταις εσυ, ομως μην μας κατηγορεις για μονοπλευρες αποψεις, οταν εσυ λες πως "Οκ, τα εγκληματα εγιναν, αλλα ειναι αγια εγκληματα γιατι πολεμησαν τον καπιταλισμο".

    Προσεξε με τι εννοιες παιζεις και πως τις χρησιμοποιεις. Αυτοι που τις πρωτοανεφεραν ειχαν πληρη επιγνωση του τι ελεγαν..Αυτοι που τις μεταφερουν ομως, δεν ξερουν ακριβως τι εκφραζουν και πως πρεπει να το εκφραζουν.
    Διαλεξε τι θα ηθελες να εισαι..το προβατο μεσα στην αγελη ή ο λυκος εξω απο αυτην...Βεβαια υπαρχει και η επιλογη του τσοπανη, αλλα λιγοι ξεχωριζουν σε αυτο και δεν νομιζω πως ο κοσμος χωραει για περισσοτερους τσοπανηδες!

    Αυτο που ονομαζεις αντικειμενικο, πριν καποια χρονια παραλιγο να προκαλεσει τη μεγαλυτερη πυρηνικη τραγωδια στην Ευρωπη.
    Αυτο επισης που ονομαζεις αντικειμενικο, αναγκαζε παρανομα, πολιτες μιας χωρας να αυτομολουν ειτε επισημα, ειτε μεσω της λαθρομεταναστευσης.
    Τελος, αυτο που ονομαζεις αντικειμενικο, παραλιγο να συμμαχησει με δυναμεις δικτατορικες ( βλεπε Χιτλερ-Σταλιν ), εαν στο τελος οι τελευταιοι δεν αποδεικνυονταν τελειως απιστοι σε τετοιες συμφωνιες!

    Αρα, το να παιζεις με τον ορο "αντικειμενικοτητα", "κουμμουνιστικη πρακτικη", "ακραια καθεστωτα", κλπ ειναι ακρως επικινδυνα θεματα που αν απο τα 19 σου τα θεωρεις δεδομενα, τοτε στα 25 σου θα εισαι ενα γραναζι σε μια μεγαλη μηχανη που θα κανει χαρουμενους μονο αυτους που θα κερδιζουν απο αυτην!

    Μην γινεστε γραναζια, πριν ακομα δειτε και τι ειναι εξω απο τους 4 τοιχους που εγκλωβιστηκατε!


    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-03-2008 22:42 ]




    Πες τα!
    noizreduction
    17.03.2008, 23:08
    Ο,τι και να πω ομως PashalinaMakia, θα εχει την ιδια αντιμετωπιση. Οποτε αδικως χαλαμε φαια ουσια και ωρα σε τετοιες συζητησεις.

    Το θεμα ηταν ο Φιντελ.
    Εχω κανει post για τα θετικα και τα αρνητικα του. Απο εκει και περα, δεν θα κατσω να αναλυσω κατι παραπανω για το τι εστι κουμουνισμος, πως εκφραστηκε και πως ποδοπατηθηκε απο κακους "αντιπροσωπους" του.

    Τουλαχιστον, και αυτο αφορα την "νεολαια μας" fuego, το ΣΥΝ εχει νεαρο στα ηνια του κομματος. Ας παρει παραδειγμα σιγα σιγα και το ΚΚΕ, για να ξεφυγει απο αυτη τη ξεθωριασμενη στολη του μπαμπα Σοβιετ!
    fuego
    17.03.2008, 23:18
    κριμα που δεν μπορεις να κανεις συζητηση απαντοντας σε καποια πραγματα και προβαλλοντας αλλα...οσο για το τι εγινε... με τα εγκληματα που λες ποτε δεν ειπα οτι δεν τρεχει τιποτα που τα εκαναν επειδη ειναι εναντια στο καπιταλισμο η οτι ειναι αγια... τι λες????... δεν ειπα ποτε κατι τετοιο ισα ισα και αυτο κατακρινω αλλα φυσικα για να αντιπαρατεθεις σε συμφαιρει να πεις αυτο που ειπες....

    σφαιρικο ειναι μια αποψη που εχεις οταν ξερεις τι λενε και τι συμβαινει σε ολες τις πλευρες...φυσικα η γνωμη του καθενος ειναι υποκειμενικη..μεχρι ενα σημειο ομως παντα... αλλα τελος παντων εκτος απο αυτο που υπαστηριζω (και δεν υποστηριζω τα εγκληματα και τα λαθη αλλα την ιδεολογια)(γιατι τελευταια τα μπερδεψατε λιγο)
    λοιπον εκτος απο την ιδεολογια που υποστηριζω και εχω διαβασει για αυτα ακουω καθημερινα και εχω διαβασει και πολλα αλλα... βεβαια ειμαι ακομα μικρος για να πω οτι διαβασα τα παντα και ν ειμαι απολυτος... αλλα εχω διαμορφωσει ΜΟΝΟΣ μου μια αποψη με βαση ολες τις πλευρες...στον βαθμο που το εχω κανει τελος παντων... αλλα τουλαχιστον δεν ενημερωνομαι μονοπλευρα και μην μ πεις οτι ουτε εσυ ενημερωνεσαι μονοπλερα γιατι δεν ισχυει... (και μιλαω παντα ιδεολογικα) οχι ετσι οπως το παρουσιαζεις εσυ...

    και επειδη απο ενα πραγμα φαινεται πως δεν βλεπεις τα πραγματα σφαιρικα λες οτι παραλιγο να συμμαχησει με δικτατορικες δυναμεις....!οντως ...αλλα εσυ το λες ως μειονεκτημα γιατι μαλλον δεν ξερεις γιατι εγινε αυτη η συμφωνια! αρα οτι δεν εχεις διαβασει!
    fuego
    17.03.2008, 23:22
    α! και αλλο ενα λαθος και μαλιστα το απαντησα και εγω λαθος οχι να συμμαχησει αλλα να κανει συμφωνια(εχουν απειρη διαφορα αυτες οι λεξεις και χρησημοποιησες την λαθος)... αλλα αληθεια ξερεις γιατι εγινε αυτο και το λες??
    fuego
    17.03.2008, 23:26
    αληθεια ε?? ο ΣΥΝ οντως εχει νεαρο ομως μηπως ειναι καλυτερα να κοιταξεις τις πολιτικες και οχι τα προσωπα?? δηλαδη αν αλλαξουν τα προσωπα αλλαζουν και οι πολιτικες? φυσικα και οχι οι πλιτικες ειναι ιδιες. εμεις πιστεβουμε ομως στην πολιτικη και στα συνχρονα και σημερινα προβληματα του καθενος και οχι στο life styl και στο πως θα κερδισουμε ψηφους απο το πουθενα...

    τελος παντων ειναι τεραστια συζητηση αυτη!!
    blackdragon
    18.03.2008, 00:39
    «Κάποτε ένας αμερικανός πρόεδρος ανέθεσε σε έναν πράκτορα της CIA να κάνει επιτόπια μελέτη για την επανάσταση του Κάστρο. Υστερα από καιρό η αναφορά που έδωσε περιέγραφε τα εξής: "Κύριε πρόεδρε, στο νησί δεν υπάρχει ανεργία αλλά κανένας δεν δουλεύει. Κανένας δεν δουλεύει αλλά σύμφωνα με τις στατιστικές εκπληρώνονται όλοι οι παραγωγικοί στόχοι. Εκπληρώνονται όλοι οι παραγωγικοί στόχοι αλλά δεν βρίσκεις τίποτε στα καταστήματα. Δεν βρίσκεις τίποτε στα καταστήματα αλλά όλοι τρώνε. Ολοι τρώνε αλλά όλοι παραπονιούνται διαρκώς ότι δεν υπάρχουν τρόφιμα. Ο κόσμος παραπονιέται διαρκώς αλλά όλοι πάνε στην Πλατεία της Επανάστασης για να ζητωκραυγάσουν υπέρ του Φιντέλ Κάστρο"» αναφέρει στο βιβλίο του Και ο Θεός μπήκε στην Αβάνα ο ισπανός συγγραφέας Μανουέλ Βάθκεθ Μονταλμπάν.

    «Ιrase una vez...» («Μια φορά κι έναν καιρό...»). Ετσι ξεκινάνε και οι ισπανόφωνοι τα παραμύθια τους. Μόνο που αυτό το πολιτικό παραμύθι ήταν πραγματικό (όπως και το νησί της ιστορίας: η Κούβα) και έγινε ο εφιάλτης ενός ολόκληρου και παντοδύναμου συστήματος. Και ο ήρωάς του, ο τελευταίος αντάρτης, ζει ακόμη, ζωντανό σύμβολο των απανταχού ονειροπόλων, με σύνθημά του τη φράση του «Τσε»: «Ας είμαστε ρεαλιστές! Ας κυνηγήσουμε το ακατόρθωτο!».


    Το ΒΗΜΑ, 23/06/2002


    ....και ξανά ( )
    noizreduction
    18.03.2008, 01:34
    Fuego, το πειραμα που εκανα, πετυχε απολυτως.
    Μ'αρεσει να βλεπω ΚΝιτες να "τρελαινονται" οταν λεω το ονομα "Τσιπρας". Για την ωρα απορροφα μελη του ΠΑΣΟΚ, ομως θα ερθει και η ωρα που το ΚΚΕ θα στεναξει υπο το βαρος της "απολυτοτητας" του.

    Fuego, πριν λιγο μου ειπες "κοφτο"..Και μετα μου λες γαι σφαιρικες αποψεις και αντικειμενικοτητα..Στη συνεχεια αναφερεσαι στη συζητηση ( που αν αντιλαμβανεσαι μονος σου κανεις πλεον ), χωρις ομως να εχεις ιδεα τι ειναι η εννοια της συζητησης και για τι μιλαμε.

    Εαν το ΚΚΕ και η νεολαια του ( που τελικα αντιπροσωπευεις με το χειριστο τροπο ) εχει εσωτερικα προβληματα, ας μην τα βγαζει και εξω σε παρακαλω. Τουλαχιστον εαν το κανει, ας το κανει με ομιλητες που εχουν την ικανοτητα να αρθρωσουν 2 παραπανω λεξεις στα ελληνικα, με σωστο συντακτικο και καλη ορθογραφια. Δυσκολευομαι αρκετες φορες να παρακολουθησω τι γραφεις.

    Μετα απο τοοοοσο διαβασμα, απορω πως ακομα δεν μαθατε να συντασετε προτασεις.

    Λοιπον, εγω δεν ξανασυμμετεχω. Ξαναδηλωνω τη λυπη μου για την κατασταση ατομων που αισθανθηκαν πως δρουν αυτονομα και ελευθερα, ενω κατα βαθος ειναι τοσο καταπιεσμενα ιδεολογικα που ουτε τα ιδια δεν το αντιλαμβανονται.
    Τουλαχιστον, το αιμα παραμενει αιμα..και οσο αιμα εχει χυθει απο απολυτα δικτατορικα καθεστωτα, οπως του Καστρο, θα παραμεινει μαρτυρια για οσους ενδιαφερονται πραγματικα να μαθουν..και οχι να κλεισουν τα ματια τους.
    Και η ερωτηση μου παραμενει
    "Θα ηθελες ο Καστρο να ειναι στην Ελλαδα;"

    Καλη συνεχεια.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 18-03-2008 01:36 ]