ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη

    Ποια η γνώμη σας για τον Slash?

    VoodooChild
    04.04.2008, 10:31
    Πες τα ρε Κώστα! Σήμερα όλοι ξέρουν, όλοι κρίνουν, όλοι έχουν μια άποψη για τα πάντα. Κάποιος φίλος είπε ότι ο Slash είναι μετριότατος. Δηλ. έλεος! Μην ξεχνάμε τι κομμάτια κ τι solo έχει γράψει ο άνθρωπος. Κ για όσους συγκρίνουν με Vai, Malmsteen κτλ, είναι λίγο άτοπο, γιατί οι μεν θεωρούνται -κ είναι- βιρτουόζοι, ενώ ο άλλος βλέπει την κιθάρα από μια τελείως διαφορετική οπτική γωνία. Κ στην τελική, ξέρετε πολλούς "μέτριους" κιθαρίστες να έχουν τέτοιες ιστορικές σολάρες? Αν η απάντηση είναι όχι, τότε ο Slash είναι μέτριος...
    deathminor88
    04.04.2008, 12:25
    Nαι δεν καταλαβαίνω για λες το "έλεος" !!!
    Το θεωρώ μέτριο κιθαρίστα. Τα κομμάτια του δεν μου αρέσουν με 2-3 εξαιρέσεις, και πέραν του Vai μπορώ να σου πω πολλούς κιθαρίστες που δεν είναι "βιρτουόζοι" και παίζουν όχι απλά καλύτερα αλλά και πιο εμπνευσμένα! Δεν είπα ότι είναι κακός!

    ΥΓ Ξέρω αρκετούς Έλληνες κιθαρίστες που τα solo τους μου αρέσουν πιο πολύ από του Slash!! Δεν καταλαβαίνω, ποιός είναι ο ορισμός του "καλύτερου"σόλο? Υπάρχουν αυτά που μας αρέσουν και αυτά που δεν μας αρέσουν ασχέτως με την τεχνική δυσκολία. Απλά, τζζζζζττ!!!
    VoodooChild
    04.04.2008, 13:00
    Κ ποιος είπε για καλύτερα solo? Εγώ μίλησα για κλασσικά solo. + του ότι δεν ξλερω κάοιον Έλληνα κιθαρίστα (δυστυχώς) που να έχει γράψει κανένα φοβερό solo (κατά τη γνώμη μου) και θα σε παρακαλούσα αν θέλεις να μπεις στον κόπο να στείλεις κάποιο σχετικό link για να ακούσω. Το γεγονός ότι τα solo του δεν είναι τεχνικά "δύσκολα", δεν σημαίνει ότι είναι μέτριος κιθαρίστας. Μην ξεχνάμε ότι είναι κιθαρίστας παγκόσμιας φήμης κ αναγνώρισης -είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι- κ για να βρίσκεται εκεί που είναι σίγουρα κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δηλ. ο Gilmour, ή ο Angus ου τεχνικά όλοι αυτοί είναι κάπου εκεί κοντά, είναι μέτριοι?

    Υ.Γ. 1) Θα ήθελα πολύ να ακούσω κάποια δικά σου δείγματα φίλε death minor, ώστε να δω την δική σου τεχνική πάνω στο όργανο.

    2) Θα δανειστώ την άποψη κάποιου από ένα περιοδικό που συμφωνώ απόλυτα. Δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να παίζει ωραία την "εύκολη" εισαγωγή του sweet child o' mine.

    3) Ε Λ Ε Ο Σ
    deathminor88
    04.04.2008, 13:37
    1) Δεν έκανα λόγο ποτέ για τον εαυτό μου, ως καλύτερο κιθαρίστα ή τίποτα τέτοιο!!!
    2) Link δεν έχω αλλά έχω cd με ολόκληρες συνθέσεις που ο Slash δεν θα μπορούσε ούτε να φανταστεί!
    3) Για το sweet child o' mine ουδέν σχόλιο. Το έχω ακούσει από πολύ κόσμο τέλειο.
    4) Μα σε αυτό για την τεχνική συμφωνώ!
    5) Συγκρίνεις Gilmour, Young, ίσως Page, Βlackomore, για να μην πάω σε SRV, Gary Moore κλπ με Slash. Oι απο πάνω είναι εκτός συναγωνισμού (και μερικοί έχουν και χειρότερη τεχνική από του Slash. Όπως σου είπα δεν μιλάω βάση τεχνικής)
    6) Αναγνωρίζω στον Slash τις κομματάρες που έχει γράψει! Δεν ξέρω γιατί νομίζεις το αντίθετο!!
    VoodooChild
    04.04.2008, 13:46
    Όταν λες μετριότατος, μόνο τεχνική εννοείς. Συναίσθημα, στυλ, ή σύνθεση αποκλείεται να εννοείς. Επίσης, αφού δεν μπορείς να μου στείλεις link, τότε μάλλον θα μπορείς να μου πεις τραγούδια κ κιθαρίστες. Τέλος, σε ό,τι αφορά το γεγονός ότι λες ότι τον αναγνωρίζεις, δεν φάνηκε σε κάποιο άλλο μήνυμα εκτός του τελευταίου.
    VoodooChild
    04.04.2008, 13:49
    Ααααα κ κάτι άλλο. Είπες ότι δεν είσαι καλύτερος κιθαρίστας. Υποθέτω ότι έχεις τις απαραίτητες μουσικές γνώσεις για να τον κρίνεις. Αν δεν ισχύει ούτε αυτό, τότε με τι κριτήρια λες για κάποιον κιθαρίστα ότι είναι μέτριος?
    thaliey
    04.04.2008, 13:52
    ena exo na po....................ta SPAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    deathminor88
    04.04.2008, 13:57
    Ναι για την τεχνική του μιλάω!!! Μέτρια, και πάλι μέτρια! Σαν κιθαρίστας μέτριος! Σαν εμπνεύσεις καλές, αλλά για ένα διάστημα μόνο!!! Ακούω τα ίδια και τα ίδια από αυτόν!!!
    Δεν έχω να πω κάτι για το στυλ. Έχει το δικό του προσωπικό!!! Συνθετικά, οk δεν τρελένομαι γενικότερα για αυτά που παίζει!

    Επίσης, αν θες να ακούσεις κιθαρο-συνθετική πανδαισία ψάξε
    1) Mike G - The Black Gibson Soundtrack
    2) Οτιδήποτε από Ιωάννη Αναστασάκη
    και οι 2 Έλληνες!!!!

    Τέλος, δεν είπα τίποτα ακριβώς για μένα ως κιθαρίστα! Γιατί δεν το πιάνεις, και γιατί το πας εκεί? Δεν μιλάω για τον εαυτό μου!!! Για τον Slash Μιλάω!!!
    VoodooChild
    04.04.2008, 14:11
    Δεν είναι ότι δεν το πιάνω. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς λέει κάποιος υποδεέστερος από κάποιον άλλο σε επίπεδο γνώσης, εμπειριών κτλ. ότι είναι μέτριος. Είναι σκέτη υπεροψία. Καταλαβαίνω απόλυτα το δεν μου αρέσει. Δημοκρατία έχουμε. Δεν δέχομαι την κριτική με τέτοιο τρόπο. Δηλ. πχ είσαι επαγγελματίας στο scrubble κι εγώ παίζω scrubble απλά με την παρέα μου. Ε δεν μπορώ να σου πω φίλε είσαι μέτριος.

    Υ.Γ. Σ' ευχαριστώ για τους καλλιτέχνες που μου πρότεινες, γιατί θέλω να ακούσω ελληνικές κιθαριστικές δουλειές και θα χαρώ πολύ αν μου αρέσει.
    deathminor88
    04.04.2008, 14:23
    Δεν είναι υπεροψία!!! Παίζω πιάνο-με το ζόρι βγάζω την sonata in c major kv 545 του mozart, αυτό όμως δεν με κάνει να μην καταλαβαίνω ότι πχ ο chopin είναι ανώτερος πιανιστικά από τον mozart!!! O slash, όπως λέει και ο ίδιος είναι αυτοδίδακτος, οι μουσικές του γνώσεις είναι περιορισμένες και η τεχνική του μικρή. Δεν το βγάζω μόνος μου το συμπέρασμα, ούτε το λέω μόνο εγώ! Θές τεχνική? Αν θες να ακούσεις κιθαρίστες με τρομερή τεχνική δεν ακούς slash γιατί απλά δεν έχει! Όλα τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με την αξία του, σαν μουσικός! Σαν προσωπικότητα δεν τον πάω, σαν κιθαρίστα ούτε, σαν τραγουδοποιό μου αρέσουν μερικά κομμάτια του. Απλό!! Οποισδήποτε session κιθαρίστας σε αυτόν τον πλανήτη είναι καλύτερος από τον slash, ακόμα και στην ελλάδα! Μπορεί ποτέ του να μην σκεφτόταν τα solo του slash αλλά αυτό δεν κάνει τον slash κορυφαίο κιθαρίστα!
    VoodooChild
    04.04.2008, 14:29
    Άκουσα Γιάννη Αναστασάκη. Δεν είναι καθόλου του γούστου μου. Δεν μου αρέσουν οι φλυαρίες. Συγκεκριμένα άκουσα το suspension of disbelief και κάποιο άλλο του οποίου δεν ξέρω τον τίτλο.
    VoodooChild
    04.04.2008, 14:34
    Κορυφαίο κιθαρίστα?????????????
    Ποιος είπε κάτι τέτοιο φίλε μου???
    Επίσης, ο κάθε session-ίστας του πλανήτη, είναι καλύτερος από τον Slash?
    Φίλε μου πρέπει να είσαι πολύ κοινωνικός για να έχεις γνωρίσει όλους τους session-ίστες του πλανήτη κ να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα! Εις ανώτερα!
    Τέλος, η γνώμη μου είναι ότι χαραμίζεσαι. Καλύτερα να πας να γίνεις κριτικός μουσικής.

    Έλεος
    Morpheus91
    04.04.2008, 14:38
    Μπορεί να έχει μέτρια τεχνική ή δεν ξέρω και εγώ τι λέτε.
    Για μένα τα σπάει και όταν ακούω τα τραγούδια του τρελένομαι και ανατριχιάζω .
    Λίγοι μουσικοί μπορούν να με κάνουν να νιώσω έτσι.
    Ο Slash τα σπάει για μένα .

    deathminor88
    04.04.2008, 16:26
    Δεν έχει νόημα να συζητάω μαζί σου εφόσον δεν καταλαβαίνεις ότι δεν κρίνω. Και προφανώς δεν κρίνω την μουσική του (όπως κάνουν οι κριτικοί)...!
    Δεν έχεις καταλάβει αυτό το πράγμα, που είναι βασικότατο.
    Το να μην έχει τεχνική κανείς δεν είναι κακό, ειδικά όταν παίζεις blues-rock όπου χρειάζεται συναίσθημα. Σε αυτό δεν διαφωνώ, και συμφωνούν όλοι. Τώρα σαν ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ μόνο δεν λέει τίποτα σε σχέση με τη φήμη που έχει..
    Που είναι το κακό δεν ξέρω!
    Και για να τελειώσω στο Apettite for Destruction ναι τα σπάει! Όχι επειδή παίζει τρομερή κιθάρα, αλλά επειδή παίζει ΟΜΟΡΦΗ, κιθάρα και αρέσει στα αυτιά μου!

    ΥΓ Και ο Cobain δεν ήξερε κιθάρα το παλικάρι, αλλά σε πόρωνε με 2 ριφφάκια!
    Πολλοί τον έχουνε θεό! Καλά κάνουν, αλλά και πάλι δεν ήξερε!!!!!!

    ΥΓ2 Άκουσες ένα κομμάτι και έβγαλες συμπέρασμα. Χαραμίζεσαι, μέντιουμ έπρεπε να είσαι! Έλληνα κιθαρίστα που τον Slash τον έχει για πλάκα μου ζήτησες!

    ...In sorte diaboli...

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 04-04-2008 16:27 ]


    VoodooChild
    04.04.2008, 17:32
    1) Όταν σχολιαζουμε την τεχνικη ενος κιθαριστα, αυτο λεγεται κριτικη. Αρα δεν ειναι οτι δεν καταλαβαινω αυτο που λες -ελληνικα μιλαμε-, απλουστατα διαφωνω. Για να νομιζεις εσυ οτι καταλαβαινω, πρεπει να συμφωνω με αυτο που λες? Η διαφωνια μας ειναι η εξης : εσυ λες οτι δεν εκανες κριτικη, εγω λεω οτι εκανες. Νομιζω οτι ειμαι ξεκαθαρος. Εσυ εισαι που πρεπει να το καταλαβεις αυτο.

    2) Σε καποιο post για τους guns n roses, τους αποκαλεις γελοιους (μπορω να το πιστοποιησω). Σημερα μας λες οτι το appetite for destruction τα σπαει.

    3) Μην αντιγραφεις αττακες (βλ. "χαραμιζεσαι")

    4) Ενα κομματι φτανει για να καταλαβω αν μου αρεσει ενας κιθαριστας (αφου σιχαινομαι τις φλυαριες) κ νομιζω οτι ειναι κατι το προσωπικο = ΔΕΝ σε αφορα.

    5) Εχει τον Slash για πλακα, αλλα ειναι μια τριχα απ τα... μαλλια του (σαφως ΔΕΝ εννοω σε επιπεδο τεχνικης, γνωσης κτλ.)

    6) Η κιθαρα ειναι στιβος σταδιου, οπου ο καλυτερος ειναι αυτος που θα ανεβοκατεβει την ταστιερα πιο γρηγορα? Υπαρχουν κριτηρια συγκρισης σε ο,τι αφορα τους κιθαριστες?

    Εγω νομιζω οτι ολα αυτα ειναι μαλακιες. Η σ αρεσει κατι η οχι. Δεν υπαρχει καλο, μετριο, κακιστο, καλουτσικο κ λοιπες παπαριες. Εγιναν ολοι κριτες!

    Μετριοτατος κι @@
    deathminor88
    04.04.2008, 19:35
    Ένα ένα..

    1)Όχι δεν σχολιάζω, εδώ παίζει καλά, ή άσχημα... Μπορεί να είναι ο μεγαλύτερος τεχνίτης, στους δίσκους βγάζει μετριότητα κιθαριστικά σε σχέση με άλλους! Είναι μέτριος κιθαρίστας, υπερεκτιμημένος από πολλούς. Το ότι δεν έχει σπουδαία τεχνική τον κάνει σαν ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ μόνο μέτριο. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ. Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΜΟΥΣΙΚΟ, μόνο!

    2) Ποιός σου είπε ότι δεν τους θεωρώ γελοίους? Και τους Queen με όλα αυτά που κάνανε τους θεωρώ, αλλά τους λατρεύω! Το στυλάκι τσιγάρο, μπύρα, κιθάρα, δεν μου αρέσει. Ειδικά όταν το πλασάρει 20 χρόνια μετά ακόμα!

    3) Aπο Guns n Roses έχω όλους τους δίσκους. Ο μόνος που ίσως βάλω να ακούσω τώρα είναι το apettite!

    4) Ένα κομμάτι φτάνει για να καταλάβεις αν σου αρέσει ένας κιθαρίστας, ή μια μπάντα? Μάλιστα... Να συνεχίσουμε να μιλάμε?

    5) Δεν νομίζω καθόλου γι αυτό! Με τη μουσική που έχει γράψει ο Αναστασάκης από flamenco μέχρι metal μάλλον ο Slash δεν το πιάνει. Εκτός αν κρητίριο είναι τα λεφτά!

    6) Για πολλοστή φορά θα πώ ότι σε αυτό συμφωνώ!!! Ναι υπάρχουν κρητήρια. πχ Τεχνική, συναίσθημα, κλπ. Κάποιος που πληρεί όλα αυτά δεν ξέρω αν υπάρχει. Πάντως ο Slash δεν είναι!

    7) Θα σου πώ μερικούς όχι βιρτουόζους που σε παγώνει το παιξιμό τους. Sambora, Hendrix, Santana, May, Moore, Moore, M Schencker, αντε Hamsen, Page, Frusciante, και 2 καινούριους Μ Bellamy, S Gates...

    Sorry, σαν κιθαρίστας ο Slash, τι να κλ@σει σε αυτούς? Αν o Slash είναι κορυφή αυτοι τι είναι?

    YΓ Εσύ δεν μας είπε με ποιά κριτήρια υποστηρίζεις τις απόψεις σου, σχετικά με τον Slash μόνο όμως σαν κιθαρίστα?
    JaNick
    04.04.2008, 20:09
    Οι guns 'n' roses ήταν μια παρέα απο μερικά παιδάκια που νόμιζαν οτι κάνουν heavy-metal και οτι είναι κακά παιδία...Αρχηγοί της 'συμμορίας' ήταν ο Rose που έφτασε σε σημείο να πέφτει απο τη σκηνή και να μην τον πιάνει το κοινό και ένας πόζερος ονόματι Saul Hudson ε, σορρυ, Slash ήθελα να πώ, που φορούσε ένα γελοίο καπέλο και κάπνιζε ενα τσιγάρο επι σκηνής και έπαιζε μερικά συμπαθητικά σόλο...Ήταν βέβαια και μερικά άκομη παιδάκια που ίσως έιχαν ταλέντο (δεν ασχολήθηκα με τη συγκεκριμένη παρέα), αλλα δεν νομίζω να τους ξέρει η μάνα τους...
    Είχαν την τύχη βέβαια να γράψουν μερικά τραγούδια που άρεσαν στις γκόμενες και κατάφεραν να τους γράψουν άρθρο...στη σούπερ κατερίνα...
    Ο slash το μόνο θετικό επάνω του είναι οτι τα σολάκια του είναι τόσο κατανοητά που μπορείς να τα τραγουδίσεις και στο δρόμο... Αλλα αυτο δε λέει και τίποτα...
    Τώρα... Δεν λέω οτι δεν είναι καλός στην κιθάρα... Αλλα καλή φωνή εχει και ο Ρέμος αν το πάμε έτσι... Οταν χρησιμοποιείς την κιθάρα για να κάνεις την ποζεριά σου και τίποτα πέρα απο αυτο η κιθάρα σε εκδικείται...
    Είναι μερικά ονόματα όπως Rory Gallagher, Jimi Hendrix, Ritchie Blackmore, SRV, Garry Moore, David Gilmour κλπ. που έκαναν έρωτα με την κιθάρα... Αυτούς ο slash δεν μπορεί ούτε τα παπούτσια να τους γυαλίσει... Και όχι λόγω τεχνικής... Είναι άλλα πράγματα που τους κάνουν θεούς αυτους τους κυρίους... Ο Jimi και ο Rory μπορούσαν να βγούν στη σκηνή και να σε κάνουν να πάθεις συγκοπή με μια συγχορδία... Ακόμη και αν είχαν την πιο φτηνή κιθάρα, ακόμη και αν έπαιζαν με τις πυτζάμες τους... Αυτο ο slash δεν μπορεί να το κάνει...Τουλάχιστον σε μένα...
    Και πρίν αρχίσετε τις μαλακίες σας θα πώ οτι όλα αυτα είναι προσωπική μου άποψη (αλλωστε αυτη ζητήθηκε) και δεν κάνω καμιά κριτική...
    Απλά ουτε ο slash ούτε οι Roses μου κάνουν το παραμικρό...
    Κάποιοι κάνουν μουσική για τη μουσική και κάποιοι για όλα τα άλλα... Προτιμώ τους πρώτους...
    sitzoune81
    04.04.2008, 21:03
    Εχει καταντησει πλεον ΑΗΔΙΑ αυτο το topic!

    Καποιος Συντονιστης Forum δεν μπορει να παραμβει επιτελους?

    Πονανε τα ματια μας!

    Ημαρτον!
    JaNick
    04.04.2008, 22:32
    Να παρέμβουν και να πούνε τί, οι συντονιστές??? Σταματήστε να διαφωνήτε ή σταματίστε να έχετε ακραίες απόψεις??? Οι συντονιστές παρεμβαίνουν αν κάτι δεν είναι σύμφωνο με τους κανονισμούς... Είδες κάτι τέτοιο εδώ?

    P.S: Συμφωνώ απόλυτα με την υπογραφή σου...Lewis Hammilton λέμε...
    sitzoune81
    05.04.2008, 03:58
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 04-04-2008 στις 22:32 έγραψε...

    Να παρέμβουν και να πούνε τί, οι συντονιστές??? Σταματήστε να διαφωνήτε ή σταματίστε να έχετε ακραίες απόψεις??? Οι συντονιστές παρεμβαίνουν αν κάτι δεν είναι σύμφωνο με τους κανονισμούς... Είδες κάτι τέτοιο εδώ?

    P.S: Συμφωνώ απόλυτα με την υπογραφή σου...Lewis Hammilton λέμε...



    Μα φυσικα και ΔΕΝ το εννοουσα στα σοβαρα αυτο που εγραψα κυριε JaNick !!!!!!!
    Οι Συντονιστες δεν μπορουν και ΔΕΝ πρεπει να παρεμβουν,διοτι δεν υπαρχει και λογος αλλωστε!!!
    Ηταν αντιδραση απο απλη αγανακτηση και μονο στις αμπελοφιλοσοφιες της κακιας ωρας που διαβαζω εδω μεσα..........
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣΤ!!!

    Υ.Γ. Μη με κανεις τωρα να μιλησω για Hamilton-ακια και λοιπα κοπρανα!!!!!!
    Εναν οδηγο της προκοπης φεραμε (Alonso) μετα απο πολλααααααα χρονια στην ομαδαρα μας και σε χρονο ρεκορ τον φαγαμε.....
    Μη μου τα θυμιζεις και τρελαινομαι.......