ελληνική μουσική
    794 online   ·  210.857 μέλη

    Ποια η γνώμη σας για τον Slash?

    theo182
    05.04.2008, 04:42
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 04-04-2008 στις 20:09 έγραψε...

    Οι guns 'n' roses ήταν μια παρέα απο μερικά παιδάκια που νόμιζαν οτι κάνουν heavy-metal και οτι είναι κακά παιδία...Αρχηγοί της 'συμμορίας' ήταν ο Rose που έφτασε σε σημείο να πέφτει απο τη σκηνή και να μην τον πιάνει το κοινό και ένας πόζερος ονόματι Saul Hudson ε, σορρυ, Slash ήθελα να πώ, που φορούσε ένα γελοίο καπέλο και κάπνιζε ενα τσιγάρο επι σκηνής και έπαιζε μερικά συμπαθητικά σόλο...Ήταν βέβαια και μερικά άκομη παιδάκια που ίσως έιχαν ταλέντο (δεν ασχολήθηκα με τη συγκεκριμένη παρέα), αλλα δεν νομίζω να τους ξέρει η μάνα τους...
    Είχαν την τύχη βέβαια να γράψουν μερικά τραγούδια που άρεσαν στις γκόμενες και κατάφεραν να τους γράψουν άρθρο...στη σούπερ κατερίνα...
    Ο slash το μόνο θετικό επάνω του είναι οτι τα σολάκια του είναι τόσο κατανοητά που μπορείς να τα τραγουδίσεις και στο δρόμο... Αλλα αυτο δε λέει και τίποτα...
    Τώρα... Δεν λέω οτι δεν είναι καλός στην κιθάρα... Αλλα καλή φωνή εχει και ο Ρέμος αν το πάμε έτσι... Οταν χρησιμοποιείς την κιθάρα για να κάνεις την ποζεριά σου και τίποτα πέρα απο αυτο η κιθάρα σε εκδικείται...
    Είναι μερικά ονόματα όπως Rory Gallagher, Jimi Hendrix, Ritchie Blackmore, SRV, Garry Moore, David Gilmour κλπ. που έκαναν έρωτα με την κιθάρα... Αυτούς ο slash δεν μπορεί ούτε τα παπούτσια να τους γυαλίσει... Και όχι λόγω τεχνικής... Είναι άλλα πράγματα που τους κάνουν θεούς αυτους τους κυρίους... Ο Jimi και ο Rory μπορούσαν να βγούν στη σκηνή και να σε κάνουν να πάθεις συγκοπή με μια συγχορδία... Ακόμη και αν είχαν την πιο φτηνή κιθάρα, ακόμη και αν έπαιζαν με τις πυτζάμες τους... Αυτο ο slash δεν μπορεί να το κάνει...Τουλάχιστον σε μένα...
    Και πρίν αρχίσετε τις μαλακίες σας θα πώ οτι όλα αυτα είναι προσωπική μου άποψη (αλλωστε αυτη ζητήθηκε) και δεν κάνω καμιά κριτική...
    Απλά ουτε ο slash ούτε οι Roses μου κάνουν το παραμικρό...
    Κάποιοι κάνουν μουσική για τη μουσική και κάποιοι για όλα τα άλλα... Προτιμώ τους πρώτους...



    ΕΛΕΟΣ....1-1 τα τούβλα...........

    μη λέμε ότι θέλουμε....άκου εκεί μια παρέα που νόμιζαν ότι κάνουν heavy metal.....

    ΕΛΕΟΣ............................................

    Ποιος σου τα είπε αυτά?????????
    deathminor88
    05.04.2008, 12:31
    Φτάνει με το σύνδρομο "GnR"...
    Έλεος, απαγορεύονται οι διαφορετικές και τεκμηριωμένες απόψεις?
    Μια μπάντα του MTV ήτανε, να αρέσει στα κοριτσάκια, βγάλανε και έναν καλό δίσκο! Σιγά! 6 χρόνια αντέξανε?

    ΥΓ Οδηγός της προκοπής ο Alonso μην τρελαθούμε? Η χειρότερη συμπεριφορά στην F1!! Ηamilton, Rosberg, Heidfeld..

    ΥΓ2 ένας άξιζε να βρίσκεται στην ferrari η στην mclaren... Ο απίστευτος και τρομερά παρεξηγημένος Ralf Schumacher

    ...In sorte diaboli...

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 05-04-2008 14:50 ]


    JaNick
    05.04.2008, 12:56
    Κοιτάχτε έψαχνα έναν ήρωα να με βγάλει απο το τέλμα της βαρεμάρας στην F1 και αυτον τον βρήκα στο πρόσωπο του Lewis Hammilton... Ποιός άλλος στον ντεπούτο του λίγο έλειψε να πάρει το πρωτάθλημα? Αλλα αυτο είναι τελείως off topic!! Αν και απο το να συζητάω για το Slash μου φαίνεται καλύτερο...

    Όσον αφορά την άποψη μου κύριε theo182 μου τα είπε πανεπιστημιακός μουσικολόγος με διδακτορικό στη Σορβόνη και μεταπτυχιακό στη Μόσχα...
    Άσε μας ρε φίλε είναι ανάγκη να μου τα έχει πεί κάποιος?? Άποψη δεν μπορώ να έχω? Αντε ξεβουλώστε τα αυτιά σας και ακούστε λίγο πραγματικό Rock γιάτι το γκομενο-metal δεν είναι rock...
    Οι guns πέθαναν και ήρθαν να τους αντικαταστίσουν οι HIM...
    theo182
    05.04.2008, 15:56
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 05-04-2008 στις 12:56 έγραψε...

    Κοιτάχτε έψαχνα έναν ήρωα να με βγάλει απο το τέλμα της βαρεμάρας στην F1 και αυτον τον βρήκα στο πρόσωπο του Lewis Hammilton... Ποιός άλλος στον ντεπούτο του λίγο έλειψε να πάρει το πρωτάθλημα? Αλλα αυτο είναι τελείως off topic!! Αν και απο το να συζητάω για το Slash μου φαίνεται καλύτερο...

    Όσον αφορά την άποψη μου κύριε theo182 μου τα είπε πανεπιστημιακός μουσικολόγος με διδακτορικό στη Σορβόνη και μεταπτυχιακό στη Μόσχα...
    Άσε μας ρε φίλε είναι ανάγκη να μου τα έχει πεί κάποιος?? Άποψη δεν μπορώ να έχω? Αντε ξεβουλώστε τα αυτιά σας και ακούστε λίγο πραγματικό Rock γιάτι το γκομενο-metal δεν είναι rock...
    Οι guns πέθαναν και ήρθαν να τους αντικαταστίσουν οι HIM...



    Να σου πω όμως κάνε μου τη χάρη να μας τον γνωρίσεις...θα είναι πολύ ενδιαφέρον οι απόψεις του...εάν λέει τους guns and roses μια παρεούλα που νόμιζαν ότι έκαναν heavy metal...

    Ποιος ξέρει????Μπορεί και να μας πει και τους Black Sabbath ότι ήταν μια κομπανία που νόμιζαν πως έκαναν κλασσική μουσική...αλλά ......

    deathminor88
    05.04.2008, 16:41
    www.ultimate-guitar.tv/guitar_lessons/slash_on-the-spot_jam.html

    Απίστευτο!

    ...In sorte diaboli...

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 05-04-2008 16:42 ]


    sitzoune81
    05.04.2008, 16:48
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 12:31 έγραψε...

    ΥΓ Οδηγός της προκοπής ο Alonso μην τρελαθούμε? Η χειρότερη συμπεριφορά στην F1!! Ηamilton, Rosberg, Heidfeld..

    ΥΓ2 ένας άξιζε να βρίσκεται στην ferrari η στην mclaren... Ο απίστευτος και τρομερά παρεξηγημένος Ralf Schumacher


    Τελευταια φορα που βγαινω εκτος topic!
    (Ζητω συγνωμη απο ολους και απο τους Συντονιστες!)
    Φιλε deathminor, να σε ρωτησω, βλεπεις πραγματικα Formula 1 ?!?!
    Ο Ralf...... και πολυ του ηταν που βρεθηκε στην F1..............

    Προσεξε, μη με παρεξηγησεις, ειναι ΑΛΛΟ να εχεις προσωπικες συμπαθειες και αντιπαθειες και ΑΛΛΟ να μπορεις να δεις ξεκαθαρα ποιος οδηγος ειναι πραγματικα αξιος!

    Στο μονο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι ο Heidfeld, αυτος πραγματικα πρεπει να παρει το πρωταθλημα, αν βεβαια γινει κατι την τελευταια στιγμη και δεν το παρει η McLaren! (Ferrari ? Τι ειναι αυτο ? για φετος μιλαω! εχεχεχεχεχ!)

    Οτι αφορα στον Alonso , δεν μπορεις να φανταστεις ποσο τον μισουσα και τον αντιπαθουσα την πρωτη χρονια που πηρε το πρωταθλημα απο τον Kimi (με την αξια του βεβαια), και ποσο ΠΟΛΥ ΠΕΤΑΞΑ απο τη χαρα μου οταν εμαθα πως τον ειχαμε κλεισει προπερσι!!!!!!!!!!!! Να στο δωσω αλλιως με ποδοσφαιρικο παραδειγμα.....
    Μπορει να ειμαι ΠΑΟΚι αλλα θα πεθαινα να δω στην ομαδα μου τον Nery Castillo, μετα απο οσα μας εκανε στην Τουμπα.....! Δεν ξερω αν με πιανεις ως εδω...!
    Παντα φιλικα deathminor
    kostas-5150
    05.04.2008, 16:52
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΝΑ ΣΟΛΟ ΣΑΝ ΤΟΥ SLASH??


    YΓ Φιλε Deathminor στο'χω ξαναπει μου αρεσεις γιατι εχεις αποψη αλλα μην μου λες δεν ξερεις τι εννοω οταν λεω καλυτερο σολο..

    ΥΓ Οποιος κρινει καποιον αλλο ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ πρωτα να κρινει τα δικα του "χαιρια"(που λεει και η γιαγια μου) CHOPS εις την βαρβαρικην,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ..Αυτο μονο..

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 05-04-2008 16:58 ]


    deathminor88
    05.04.2008, 17:05
    Όλοι οι κιθαρίστες που αναφέρθηκαν πιο πάνω έχουν γράψει και μπορούν να γράψουν καλύτερα σόλο από τον Slash. Όσο για εμάς (εγώ προσωπικά δεν νομίζω, αλλά δεν παίνω κι όρκο, μικρός είμαι ακόμα χαχα, ακόμα δεν έχω φράψει κομμάτι καλά καλά!) τώρα για τους υπόλοιπους εδώ μέσα δεν ξέρω! Έχω ακούσει πολύ πιο καλά πράγματα από πολλούς άγνωστους!

    Φυσικά και υπάρχου ταλεντάρες στην F1.. Απλά ο Ralf είναι παρεξηγημένος! Μν σου θυμήσω την πρώτη του season, την περίοδο που έκανε σκόνη μεγάλους, τα 3 σοβαρά ατυχήματα, και την ΣΚΙΑ του αδερφού του! Hamilton for the win!

    ...In sorte diaboli...

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 05-04-2008 17:08 ]


    JaNick
    05.04.2008, 17:19
    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 05-04-2008 στις 15:56 έγραψε...

    Να σου πω όμως κάνε μου τη χάρη να μας τον γνωρίσεις...θα είναι πολύ ενδιαφέρον οι απόψεις του...εάν λέει τους guns and roses μια παρεούλα που νόμιζαν ότι έκαναν heavy metal...

    Ποιος ξέρει????Μπορεί και να μας πει και τους Black Sabbath ότι ήταν μια κομπανία που νόμιζαν πως έκαναν κλασσική μουσική...αλλά ......




    Δεν μπερδεύουμε τις π...ες με τις βούρτες φίλε μου... Άλλο Sabbath άλλο Guns...
    kostas-5150
    05.04.2008, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 17:05 έγραψε...

    Όλοι οι κιθαρίστες που αναφέρθηκαν πιο πάνω έχουν γράψει και μπορούν να γράψουν καλύτερα σόλο από τον Slash. Όσο για εμάς (εγώ προσωπικά δεν νομίζω, αλλά δεν παίνω κι όρκο, μικρός είμαι ακόμα χαχα, ακόμα δεν έχω φράψει κομμάτι καλά καλά!) τώρα για τους υπόλοιπους εδώ μέσα δεν ξέρω! Έχω ακούσει πολύ πιο καλά πράγματα από πολλούς άγνωστους!

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 05-04-2008 17:08 ]



    Ε ασε να τον κρινουν Τεχνικα αυτοι οι ΑΓΝΩΣΤΟΙ
    ΥΓ Αληθεια γιατι ειναι αγνωστοι?Αφου και σημερα υπαρχει ΜΤV οπως επισης και χαζοκοριτσακια(ποια ειναι αυτα?)

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 05-04-2008 17:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 05-04-2008 17:28 ]


    sea_like_eyes
    05.04.2008, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 05-04-2008 στις 17:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 05-04-2008 στις 15:56 έγραψε...

    Να σου πω όμως κάνε μου τη χάρη να μας τον γνωρίσεις...θα είναι πολύ ενδιαφέρον οι απόψεις του...εάν λέει τους guns and roses μια παρεούλα που νόμιζαν ότι έκαναν heavy metal...

    Ποιος ξέρει????Μπορεί και να μας πει και τους Black Sabbath ότι ήταν μια κομπανία που νόμιζαν πως έκαναν κλασσική μουσική...αλλά ......




    Δεν μπερδεύουμε τις π...ες με τις βούρτες φίλε μου... Άλλο Sabbath άλλο Guns...



    δικιο εχεις φιλε Janick...μα μην ξεχνας πως μαζι με τους Metallica υπηρξαν τα ποιο μεγαλα rock/metal groups τοτε στα early 90's . . .
    JaNick
    05.04.2008, 17:33
    Ναι άλλο μεγάλα, άλλο καλά συγκροτήματα... Έχει διαφορά... Εκτός και αν εννοείς που τώρα είναι 9 άτομα... Πραγματικά μεγάλο συκρότημα... Τι μου θυμιζεί? Slipknot? Α, ναι...
    deathminor88
    05.04.2008, 17:36
    Όπως λέω o Chopin έχει καλύτερη τεχνική από τον Mozart παίζοντας με δυσκολία μια από τις πιο εύκολες σονάτες του δευτέρου, έτσι λέω για τον Slash κάτι αντίστοιχο, παίζοντας με ευκολία τα 2 κομμάτια του που δοκίμασα να παίξω. Χωρίς καμία τεχνική απαίτηση, το μόνο δύσκολο θεωρώ ότι είναι το "feel" που έχει! Όσο γι αυτούς, είναι άτομα σοβαρά που δεν "ποζεριάζουν", που πεινάνε, παίζουν σε διάφορες σκηνές μουσική και παίζουν μουσική που πλέον δεν πουλιέται. Αυτά για τους Έλληνες.
    Για τους ξένους ισχύουν τα ίδια! Ποιός ξέρει τον Loureiro? Τον Αkerfeldt? Kαι πολλούς άλλους! Γιατί απλά δεν πουλάνε. Έλα ρε Κώστα λες και από εμένα περιμένεις να ακούσεις ότι το παν είναι το χρήμα. Σε παρακαλώ. Στην τελική δεν τον βγάλαμε κι άχρηστο!
    kostas-5150
    05.04.2008, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 17:36 έγραψε...

    Όπως λέω o Chopin έχει καλύτερη τεχνική από τον Mozart παίζοντας με δυσκολία μια από τις πιο εύκολες σονάτες του δευτέρου, έτσι λέω για τον Slash κάτι αντίστοιχο, παίζοντας με ευκολία τα 2 κομμάτια του που δοκίμασα να παίξω. Χωρίς καμία τεχνική απαίτηση, το μόνο δύσκολο θεωρώ ότι είναι το "feel" που έχει! Όσο γι αυτούς, είναι άτομα σοβαρά που δεν "ποζεριάζουν", που πεινάνε, παίζουν σε διάφορες σκηνές μουσική και παίζουν μουσική που πλέον δεν πουλιέται. Αυτά για τους Έλληνες.
    Για τους ξένους ισχύουν τα ίδια! Ποιός ξέρει τον Loureiro? Τον Αkerfeldt? Kαι πολλούς άλλους! Γιατί απλά δεν πουλάνε. Έλα ρε Κώστα λες και από εμένα περιμένεις να ακούσεις ότι το παν είναι το χρήμα. Σε παρακαλώ. Στην τελική δεν τον βγάλαμε κι άχρηστο!

    Συμφωνω εν μερη,παντως ακουγα τωρα ενα ντουετο του μαζι με τον Zakk και εχω "παθει"..


    deathminor88
    05.04.2008, 17:45
    Sorry αλλά άλλος Καραγκιόζης...
    Βέβαια οι τεχνιτές αρμονικές του είναι "αλλού"
    Πάντως κι αυτός σκόνη τον κάνει!
    deathminor88
    05.04.2008, 17:59
    Slash

    Mε δουλεύετε?
    kostas-5150
    05.04.2008, 18:18
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-04-2008 στις 17:45 έγραψε...

    Sorry αλλά άλλος Καραγκιόζης...
    Βέβαια οι τεχνιτές αρμονικές του είναι "αλλού"
    Πάντως κι αυτός σκόνη τον κάνει!

    Mη μου ταπεινωνεις τα ακουσματα μου..με θιγεις και προσωπικα..
    deathminor88
    05.04.2008, 21:49
    Όχιιιιι Zakk -> Respect
    Guitar Hero...

    ...In sorte diaboli...

    www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 05-04-2008 21:50 ]


    MrBravo
    06.04.2008, 14:19
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 05-04-2008 στις 17:33 έγραψε...

    Ναι άλλο μεγάλα, άλλο καλά συγκροτήματα... Έχει διαφορά... Εκτός και αν εννοείς που τώρα είναι 9 άτομα... Πραγματικά μεγάλο συκρότημα... Τι μου θυμιζεί? Slipknot? Α, ναι...



    Μην ακούω σχόλια για τους Slipknot!!!
    MrBravo
    06.04.2008, 14:35
    Όσο για τον Slash και γενικά για τους Guns 'n' Roses....
    Guns 'N' Roses δεν ακούω πια για τους εξής λόγους
    - δεν με αγγίζει η μουσική τους
    - δεν με αγγίζει το image τους
    - δεν με αγγίζουν οι στοίχοι τους...

    Slash:
    - δεν θα μπορούσα ποτέ να τον θεωρήσω κορυφαίο κιθαρίστα
    - από τεχνική άποψη δεν έχει τίποτα να δώσει, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο
    - Σιγά το συναίσθημα!!! Πετάει 5-6 licks και συγκινούμαστε... Μπορώ να πω ότι όταν ακούσω Slash, θα ξέρω ακριβώς πια θα είναι η επόμενη νότα...

    Υ.Γ. Voodoo child, δεν σκοπεύω να μπω σε μία μακρόχρονη αντιπαράθεση μαζί σου...