ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.857 μέλη
    oulion
    06.04.2008, 16:39
    Θα ήθελα να συζητήσουμε γενικότερα για την πολυτεκνία. Τη χρησιμότητά της, αν θεωρείτε ότι έχει ή την πρόκληση τυχόν προβλημάτων εξαιτίας της...
    Αν την υποστηρίζετε, θέστε απόψεις που θα μπορούσε να ακούσει η ελληνική κοινωνία για την καλύτερη μεταχείριση τής πολύτεκνης οικογένειας και των μελών της ξεχωριστά.
    Παρακαλώ πολύ να γίνει συζήτηση!
    Κύριε συντονιστή, εάν διαπιστώσετε διαμάχη, παρακαλώ πολύ να κλειδώσετε το θέμα!

    Liza32
    06.04.2008, 17:41
    Θεωρώ, ότι στη σημερινή εποχή, λόγω του οικονομικού προβλήματος γενικότερα, και της ανεργίας, καλό θα ήταν, να μην υπήρχαν πολύτεκνοι. Και αυτό, επειδή, αφενώς μεν, τα παιδιά των πολύτεκνων υποφέρων λόγο φτώχιας, αφετέρου, επειδή, στην αγορά εργασίας, οι υπόλοιποι που δεν έχουν παιδιά αδικούνται, μια και πολύ συχνά βλέπουμε να διορίζονται στο δημόσιο, παιδιά πολύτεκνων, και οι υπόλοιποι να μένουν απέξω. Βάζω και τον εαυτό μου στο συγκεκριμένο θέμα, διότι, εγω είμαι μοναχοκόρη, παιδιά δεν πρόκειται να αποκτήσω, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να διοριστώ πουθενά! Εδω και χρόνια, παρόλο που είναι ο πατέρας μου μόνιμος στο δημόσιο, δεν μπορεί να με βάλει πουθενά, επειδή τις θέσεις του δήμου, τόσο με τις συμβάσεις όσο και τις μόνιμες, τις έχουν καταλάβει στην κυριολεξία, παιδιά πολύτεκνων! Τα παιδιά είναι ευλογία, και όποιος τα έχει είναι τυχερός, όμως, υπάρχουν και κάποια όρια, τα οποία δυστυχώς πολλοί τα ξεπερνάνε. Πιστεύω, ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη στο θέμα της ανεργίας γενικότερα, αλλά αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που άτομα σαν εμένα μένουν στο περιθώριο. Δηλαδή, δεν διορίζονται μόνο πολύτεκνοι στο δημόσιο πιο εύκολα απο όλους εμάς, αλλά και αλλοδαποί, διαζευγμένοι, καθώς επίσης και άτομα τα οποία έχουν συλλέξει εκατοντάδες κάρτες ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ! Επίσης, και άτομα τα οποία έχουν βιώσει ενα προσωπικό δράμα, τότε με το σεισμό του 1999! Αλλά και άλλοι που έχασαν συγγενή στα Τέμπη! Εγω έχασα το παιδί μου ως αποτέλεσμα του σεισμού του 1999, αλλά ποτέ, μα ποτέ, δεν χρησιμοποίησα τα χαρτιά που έχω, για να μπω στο δημόσιο! Θα μου πείτε, είμαι βλάκας, αλλά εγω το βλέπω εντελώς προσωπικά. Δηλαδή, θεωρώ, ότι το να παίζει κανείς με τον πόνο του άλλου, και μάλιστα να επισημαίνει ότι η μόνη λύση για να μπεί στο δημόσιο είναι να καταθέσει τα χαρτιά που να πιστοποιούν ότι πέθανε συγγενής του στο σεισμό, είναι εντελώς, ποταπό, άνανδρο και άξεστο εκ μέρους του! Για μένα, θα πρέπει να διορίζονται στο δημόσιο άνθρωποι που αξίζουν, άτομα με καλή καρδιά και την κατάλληλη μόρφωση. Άτομα που μπορεί να βασιστεί κανείς επάνω τους σε στιγμή κρίσης. Για μένα, πρέπει να υπάρχουν ίσες ευκαιρίες για όλους, όχι μόνο για τους λίγους! Κάτι που εδω και χρόνια, θα συμφωνήσετε μαζί μου, ότι δυστυχώς ποτέ δεν υπήρξαν! Και για να ξαναγυρίσω στο θέμα, ψηφίζω ναι στους πολύτεκνους, αλλά με κάποια όρια. Τόσο οι γονείς, όσο και οι υποψήφιοι γονείς, πρέπει, και έχουν υποχρέωση απέναντι στον εαυτό τους αλλά και στα παιδιά πυο θα φέρουν στον κόσμο, να τους δώσουν όλα τα απαραίτητα που χρειάζονται προκειμένου να μεγαλώσουν σωστά αλλά όχι στερημένα. Αν υπάρχουν οικονομικά προβλήματα, για ποιό λόγο κάνουν συνεχώς παιδιά; Για να υποφέρουν; Αυτό είναι νομίζω ενα θέμα που θα πρέπει να απαντήσουν και οι πολύτεκνοι. Αξίζει να κάνει κανείς περισσότερα απο 1, 2 παιδιά τη σημερινή εποχή και να ζουν στερημένα;
    KIT_KAT
    06.04.2008, 19:19
    Βρε Λίζα, εσύ σχεδόν μας λες πως δε θα έπρεπε να υπάρχουν πολύτεκνες οικογένειες επειδή τα παιδιά τους διορίζονται στο δημόσιο!
    Το κατά πόσο θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η εύνοια είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της όλης συζήτησης....

    Στο θέμα... έχοντας μεγαλώσει σε μία τέτοια οικογένεια θα έλεγα πως είμαι χαλαρά υπέρ... μικρή γκρίνιαζα γιατί ησυχία δεν έβρισκα πουθενά Μεγαλώνοντας αγάπησα αυτή τη φασαρία και τώρα πια που μένουμε μακριά και έχουμε μία άλλη σχέση μεταξύ μας έχω να δηλώσω πως τα αδέλφια δεν ανταλλάσσονται με τίποτα... και όσο περνάνε τα χρόνια το καταλαβαίνει κανείς όλο και πιο έντονα

    Από την πλευρά του γονιού τώρα... είναι δύσκολη απόφαση... αλλά Λίζα μην εξισώνεις πολύτεκνος=στερημένος... εγώ ποτέ δε στερήθηκα πράγματα Θέλω να πω πως δεν είναι λίγες οι οικογένειες που μπορούν να "αντέξουν" οικονομικά περισσότερα παιδιά... Και νομίζω η συζήτηση έχει νόημα όταν αναφερόμαστε σ'αυτούς που έχουν την επιλογή... Προφανώς δεν είναι κανείς υπέρ των 3-4 παιδιών που "πεινάνε"...

    Πάντως σχετικά μ' αυτό σου το ερώτημα:

    Παράθεση:

    Αξίζει να κάνει κανείς περισσότερα απο 1, 2 παιδιά τη σημερινή εποχή και να ζουν στερημένα;



    Να σ'το θέσω αλλιώς...
    Αξίζει κανείς να κάνει 1 παιδί μόνο και μόνο για να του παρέχει τα πάντα;

    Και εν τέλει πιο ισορροπημένα μεγαλώνει (κατά κανόνα φυσικά) ένα παιδί σε μία μεγαλύτερη οικογένεια με κάποιες στερήσεις ή ένα μοναχοπαίδι που αποτελεί για τους γύρω του το κέντρο του κόσμου;

    Φιλικά
    NIKOSPI
    06.04.2008, 19:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 06-04-2008 στις 17:41 έγραψε...

    Θεωρώ, ότι στη σημερινή εποχή, λόγω του οικονομικού προβλήματος γενικότερα, και της ανεργίας, καλό θα ήταν, να μην υπήρχαν πολύτεκνοι. Και αυτό, επειδή, αφενώς μεν, τα παιδιά των πολύτεκνων υποφέρων λόγο φτώχιας,



    Την έβαψα, και εγώ που είμαι σε πολύτεκνη οικογένεια μην πώ σε υπέρπολύτεκνη οικογένεια και σας τρομάξω δεν θα έπρεπε να υπάρχω τώρα.....χιχιχι!!!
    Μπα δεν υποφέρω λόγο φτώχια, έχω τον θεό μαζί μου και με φροντίζει σαν παιδί του, αν και τον έχω προδώσει πολλές φορές!;0

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 06-04-2008 19:28 ]


    Fler
    06.04.2008, 20:04
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Μπα δεν υποφέρω λόγο φτώχια, έχω τον θεό μαζί μου και με φροντίζει σαν παιδί του, αν και τον έχω προδώσει πολλές φορές!;0




    Πως το γυρίζεις πάλι στο θεό..είναι να εκπλήσσεται κανείς!
    Λες και δεν έχεις δει φτωχές (πολύτεκνες ή μη) οικογένειες!
    Κι αυτό πια, να φροντίζει εσένα και άλλους να τους αφήνει στην τύχη τους..Τι είναι αυτο το πράγμα!
    Άσε το θεό. Επί γης είναι το θέμα.

    Πέρα από το αν είναι καλό ή όχι να μεγαλώνει κανείς σε μια πολύτεκνη οικογένεια (κι εγώ πάντως σε μια τέτοια μεγάλωσα, συμφωνώ με την Κατερίνα), είναι μια πραγματικότητα μέσα στο κοινωνικό σύνολο που οφείλει να απολαμβάνει ιδιαίτερης μεταχείρισης κι ιδιαίτερα όταν οι μισθοί είναι χαμηλοί.
    Τώρα όσο για τα "όρια" που ανέφερε η Λίζα, δεν τα κατάλαβα, προσωπικά. Υπό ιδανικές συνθήκες η πολιτεία θα έπρεπε να βοηθάει και να στηρίζει με κάθε τρόπο οικογένειες που αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα. Δεν είναι λύση το "γεννοβολάτε με μέτρο"...
    Αν και εδώ που τα λέμε σήμερα δεν μπορείς και να μην το σκέφτεσαι κι έτσι..
    NIKOSPI
    06.04.2008, 20:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 06-04-2008 στις 20:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Μπα δεν υποφέρω λόγο φτώχια, έχω τον θεό μαζί μου και με φροντίζει σαν παιδί του, αν και τον έχω προδώσει πολλές φορές!;0




    Πως το γυρίζεις πάλι στο θεό..είναι να εκπλήσσεται κανείς!
    Λες και δεν έχεις δει φτωχές (πολύτεκνες ή μη) οικογένειες!
    Κι αυτό πια, να φροντίζει εσένα και άλλους να τους αφήνει στην τύχη τους..Τι είναι αυτο το πράγμα!
    Άσε το θεό. Επί γης είναι το θέμα.





    Όχι δεν τον αφήνω τον θεό, και από ότι βλέπω μόνο εσύ εκπλήσσεσε.
    Έχω δει πολλές οικογένειες πολύτεκνες αλλά μέσα σε αυτές τις οικογένειες κατοικεί ο θεός. Μόνο μια πολύτεκνη οικογένεια ξέρω στην Χίο που είχαν μέσα τον πεντηκοστιανισμό και αυτό που πάθανε μάθημα τους γιατί κοιτούσαν πόσο χρήμα θα πάρουνε από τους Σιωνιστές!!!
    Για πες μου μία πολύτεκνη οικογένεια που να την άφησε ο θεός ενώ τον είχαν μέσα στην καρδιά τους??? Μην ψάξεις πολύ όμως γιατί το πολύ ψάξιμο φέρνει τραλαλα.

    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 10-04-2008 19:52 ]


    alexia-vicky
    06.04.2008, 20:27
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 06-04-2008 στις 19:19 έγραψε...

    Βρε Λίζα, εσύ σχεδόν μας λες πως δε θα έπρεπε να υπάρχουν πολύτεκνες οικογένειες επειδή τα παιδιά τους διορίζονται στο δημόσιο!
    Το κατά πόσο θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η εύνοια είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της όλης συζήτησης....

    Στο θέμα... έχοντας μεγαλώσει σε μία τέτοια οικογένεια θα έλεγα πως είμαι χαλαρά υπέρ... μικρή γκρίνιαζα γιατί ησυχία δεν έβρισκα πουθενά Μεγαλώνοντας αγάπησα αυτή τη φασαρία και τώρα πια που μένουμε μακριά και έχουμε μία άλλη σχέση μεταξύ μας έχω να δηλώσω πως τα αδέλφια δεν ανταλλάσσονται με τίποτα... και όσο περνάνε τα χρόνια το καταλαβαίνει κανείς όλο και πιο έντονα

    Από την πλευρά του γονιού τώρα... είναι δύσκολη απόφαση... αλλά Λίζα μην εξισώνεις πολύτεκνος=στερημένος... εγώ ποτέ δε στερήθηκα πράγματα Θέλω να πω πως δεν είναι λίγες οι οικογένειες που μπορούν να "αντέξουν" οικονομικά περισσότερα παιδιά... Και νομίζω η συζήτηση έχει νόημα όταν αναφερόμαστε σ'αυτούς που έχουν την επιλογή... Προφανώς δεν είναι κανείς υπέρ των 3-4 παιδιών που "πεινάνε"...

    Πάντως σχετικά μ' αυτό σου το ερώτημα:

    Παράθεση:

    Αξίζει να κάνει κανείς περισσότερα απο 1, 2 παιδιά τη σημερινή εποχή και να ζουν στερημένα;



    Να σ'το θέσω αλλιώς...
    Αξίζει κανείς να κάνει 1 παιδί μόνο και μόνο για να του παρέχει τα πάντα;

    Και εν τέλει πιο ισορροπημένα μεγαλώνει (κατά κανόνα φυσικά) ένα παιδί σε μία μεγαλύτερη οικογένεια με κάποιες στερήσεις ή ένα μοναχοπαίδι που αποτελεί για τους γύρω του το κέντρο του κόσμου;

    Φιλικά





    Fler
    06.04.2008, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 20:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 06-04-2008 στις 20:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Μπα δεν υποφέρω λόγο φτώχια, έχω τον θεό μαζί μου και με φροντίζει σαν παιδί του, αν και τον έχω προδώσει πολλές φορές!;0




    Πως το γυρίζεις πάλι στο θεό..είναι να εκπλήσσεται κανείς!
    Λες και δεν έχεις δει φτωχές (πολύτεκνες ή μη) οικογένειες!
    Κι αυτό πια, να φροντίζει εσένα και άλλους να τους αφήνει στην τύχη τους..Τι είναι αυτο το πράγμα!
    Άσε το θεό. Επί γης είναι το θέμα.





    Όχι δεν τον αφήνω τον θεό, και από ότι βλέπω μόνο εσύ εκπλήσσεσε.
    Έχω δει πολλές οικογένειες πολύτεκνες αλλά μέσα σε αυτές τις οικογένεις κατοικεί ο θεός. Μόνο μια πολύτεκνη οικογένεια ξέρω στην Χίο που είχαν μέσα τον πεντηκοστιανισμό και αυτό που πάθανε μάθημα τους γιατί κοιτούσαν πόσο χρήμα θα πάρουνε από τους Σιωνιστές!!!
    Για πες μου μία πολύτεκνη οικογένεια που να την άφησε ο θεός ενώ τον είχαν μέσα στην καρδιά τους??? Μην ψάξεις πολύ όμως γιατί το πολύ ψάξιμο φέρνει τραλαλα.




    Θες να μου πεις τώρα ότι δεν υπάρχουν οικογένειες που πιστεύουν στον ίδιο θεό που πιστεύεις κι εσύ και ζουν παράλληλα στα όρια της φτώχειας! Θα μας τρελάνεις εντελώς;; Σε λίγο θα συνδέσεις την πίστη με την ευπορία ή τουλάχιστον θα την αποσυνδέσεις από την φτώχεια!!
    Το πολύ ψάξιμο δεν φέρνει τραλαλά. Ανοίγει το μυαλό, κατάλαβες; Αν θες εσύ ασχολήσου με την επιφάνεια κι ας περνιέσαι και για υγιέστατος. Κι άσε τις ειρωνίες, δεν πείθουν κανέναν.
    PashalinaMakia
    06.04.2008, 20:41
    Συγγνώμη!
    έτσι όπως είναι η κοινωνία,έτσι όπως γίνεται η μεταβολή του κλίματος,έτσι όπως θεσμοί που θεμελιώνουν την κοινωνία-όπως η οικογένεια,η πολιτική εξέλιξη του κάθε τόπου(βλέπετε σκάνδαλα οικονομικά και πάσης φύσεως σκάνδαλα)-κατακερματίζονται εξαιτίας της ανευθυνότητας των ανθρώπων-και μην μου πείτε πως είμαι απαισιόδοξη ή αρνητική-πώς να φέρω παιδιά στον κόσμο?Πώς είμαι σίγουρη οτι θα τα κάνω ευτυχισμένα?Πού ξέρω οτι δεν θα μου την δώσει στα 45 μου και θα τρώω τα λεφτά μου στα πιπίνια μου λέτε?
    Η οικογένεια είναι κάτι πολύ σημαντικό.Και η ανατροφή ενός παιδιού!Πού να κάνει κανείς 3 με 4 παδιά?Σκεφτείτε λογικά!Η προσωπική μου θέση είναι πως αφού η πολιτεία έχει συγκεκριμένη θέση απέναντι στους πολύτεκνους εδώ και χρόνια.
    Οικογένεια και στεφάνια και κουραφέξαλα δεν βάζω.Ούτε παιδιά θα κάνω.Κι αν τα αφήσω κάποια στιγμή?Κι αν με βρίσουν κάποτε επειδή δεν έκανα κάτι καλό?Είναι ευθύνη μεγάλη το 1 παιδί,πού να κάνεις και 4!
    Liza32
    06.04.2008, 21:33
    Χαιρετώ τα παιδιά των πολύτεκνων οικογενειών. Θα ήθελα να σας συγχαρώ κατ΄αρχάς για τη στάση αλλά και τη λογική σας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Κατά δεύτερον, μη με παρεξηγείτε, δεν ήθελα να θίξω κανένα με τις απαντήσεις που έδωσα. Απλή λογική είναι όμως όλα αυτά που είπα, και τίποτα παραπάνω. Όλα αυτά, είναι γεγονότα, δεν τα λέω απλά για να κάνω αίσθηση. Στο δήμο μου, δυστυχώς, έτσι έχουν τα πράγματα, και αυτό το λέω με αγανάκτηση αλλά και παράπονο. Εγω προσωπικά, ήθελα να έχω αδέρφια, αλλά δεν έχω, ήθελα να έχω παιδιά, αλλά προσοχή, παραπάνω απο 2 δεν νομίζω να σήκωνε η τσέπη μου. Αλλά ξέρετε κάτι; Επειδή εγω προσωπικά πέρασα δύσκολα παιδικά χρόνια λόγο άσχημης οικονομικής κατάστασης, αν είχα παιδιά, θα ήθελα να είμαι οικονομικά ευκατάστατη για να τους παρέχω τα πάντα, όχι μόνο αυτά που κάποτε στερήθηκα εγω.
    KIT_KAT
    06.04.2008, 21:41
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 06-04-2008 στις 20:41 έγραψε...

    Πού ξέρω οτι δεν θα μου την δώσει στα 45 μου και θα τρώω τα λεφτά μου στα πιπίνια μου λέτε?



    Πού ξέρεις ότι στα 25 ή στα 30 δε θα σου έχουν φύγει αυτοί οι φόβοι για τη... σταθερότητά σου στο μέλλον;
    NIKOSPI
    06.04.2008, 22:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 06-04-2008 στις 20:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 20:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Fler στις 06-04-2008 στις 20:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 06-04-2008 στις 19:27 έγραψε...

    Μπα δεν υποφέρω λόγο φτώχια, έχω τον θεό μαζί μου και με φροντίζει σαν παιδί του, αν και τον έχω προδώσει πολλές φορές!;0




    Πως το γυρίζεις πάλι στο θεό..είναι να εκπλήσσεται κανείς!
    Λες και δεν έχεις δει φτωχές (πολύτεκνες ή μη) οικογένειες!
    Κι αυτό πια, να φροντίζει εσένα και άλλους να τους αφήνει στην τύχη τους..Τι είναι αυτο το πράγμα!
    Άσε το θεό. Επί γης είναι το θέμα.





    Όχι δεν τον αφήνω τον θεό, και από ότι βλέπω μόνο εσύ εκπλήσσεσε.
    Έχω δει πολλές οικογένειες πολύτεκνες αλλά μέσα σε αυτές τις οικογένεις κατοικεί ο θεός. Μόνο μια πολύτεκνη οικογένεια ξέρω στην Χίο που είχαν μέσα τον πεντηκοστιανισμό και αυτό που πάθανε μάθημα τους γιατί κοιτούσαν πόσο χρήμα θα πάρουνε από τους Σιωνιστές!!!
    Για πες μου μία πολύτεκνη οικογένεια που να την άφησε ο θεός ενώ τον είχαν μέσα στην καρδιά τους??? Μην ψάξεις πολύ όμως γιατί το πολύ ψάξιμο φέρνει τραλαλα.




    Θες να μου πεις τώρα ότι δεν υπάρχουν οικογένειες που πιστεύουν στον ίδιο θεό που πιστεύεις κι εσύ και ζουν παράλληλα στα όρια της φτώχειας! Θα μας τρελάνεις εντελώς;; Σε λίγο θα συνδέσεις την πίστη με την ευπορία ή τουλάχιστον θα την αποσυνδέσεις από την φτώχεια!!
    Το πολύ ψάξιμο δεν φέρνει τραλαλά. Ανοίγει το μυαλό, κατάλαβες; Αν θες εσύ ασχολήσου με την επιφάνεια κι ας περνιέσαι και για υγιέστατος. Κι άσε τις ειρωνίες, δεν πείθουν κανέναν.



    Λάθος κατάλαβες κοπελιά, δεν ειρωνεύομαι και θέλω να πώ ότι ο θεός δεν θα άφηνε καμιά οικογένεια να πεινάσει αν τον δοξολογεί και αν του ζητάει την βοήθεια του!!!
    kithara-woman
    07.04.2008, 00:29
    Θα συμφωνήσω με την PashalinaMakia.Είναι τόσο δύσκολες οι συνθήκες σήμερα που ακόμα και ένα παιδί να έχεις είναι πολύ δύσκολο να το μεγαλώσεις.
    Είμαι σαφώς υπέρ να υπάρχουν πολύτεκνες οικογένεις,θα μου άρεσε να μπορούσαν να υπάρχουν και περισσότερες.Τα παιδιά είναι χαρά για αυτόν που τα έχει,αρκεί να είναι ευτυχισμένα και να μεγαλώνουν σωστά.Είμαι μοναχοπαίδι και το μόνιμο παράπονο μου ήταν και είναι που δεν έχω αδέλφια,αλλά ήταν δύσκολα για τους γονείς μου και μόνο με ένα παιδί,όταν είναι εργαζόμενοι,χαμηλόμισθοι και χωρίς βοήθεια από γιαγιάδες-παππούδες.
    Εχω όμως μια απορία.Γιατί όλοι θεωρούν οτι τα μοναχοπαίδια είναι το επίκεντρο του ενδιαφέροντος και κακομαθημένα;Δεν είναι προκατάλειψη αυτό;Μόνο στις ταινίες συμβαίνουν αυτά,με τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα που έχουν ό,τι ζητήσουν.Στην πραγματική ζωή δεν ισχύει,όλοι παλεύουμε με τα ίδια προβληματα,σε μια χώρα που "τρώει τα παιδιά της", συν ότι ολα τα μοναχοπαίδια παλεύουν τον πιο δύσκολο αντίπαλο,την ΜΟΝΑΞΙΑ.
    Αλλά ακόμα κι ΑΝ ΠΟΤΕ παντρευόμουνα δεν θα έκανα παιδί.Τι κόσμο έχουμε να του παραδώσουμε;Την μόλυνση του περιβάλλοντος;Την ανεργία;Την οικονομική αβεβαιότητα;Την αδιαφορία και την κακία του κόσμου;Τα κλουβάκια-διαμερίσματα που δεν μπορεί να παίξει;Τους χιλιάδες κινδύνους,τη βία,την εγκληματικότητα στα ύψη,τα ναρκωτικά που σε λίγο θα πωλούνται στα περίπτερα;Αν είχα παιδί δεν θα ήθελα να το πληγώνουν αυτά.Το παιδί δεν το αποκτάς για να ικανοποιήσεις τον δικό σου εγωισμό ή να αποδείξεις στους άλλους ότι είσαι ικανός και άξιος,αλλά είναι μια σοβαρή απόφαση,θα φέρεις μια ζωή στον κόσμο.Δεν θα ήθελα να γυρίσει μια μέρα και να με ρωτήσει γιατί το γέννησα.Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου παντρεμένο,ούτε στον εφιάλτη μου.Δεν μου ταιριάζει.Βλέπω και συγκρίνω φίλους και τα ξαδέλφια μου πως ήταν πριν και μετά το γάμο και τρομάζω.Σαν να μπήκαν οικιοθελώς στη φυλακή.
    Είμαι σίγουρη ότι θα πουν όλοι ότι αν σκεφτόταν όλος ο κόσμος σαν εμένα,θα είχαμε μείνει οι μισοί.
    Το παιδί δεν είναι κτήμα σου,δεν το κάνεις για να το επιδεικνύεις ότι εσύ απέκτησες ενώ ο Χ Ο ψ όχι(αυτά είναι κόμπλεξ)ή για να ζητάς προνόμια,ή για να σε γηροκομήσει.Είναι ξεχωριστή οντότητα και αν το φέρεις στη ζωή οφείλεις να του προσφέρεις ό,τι καλύτερο μπορείς.
    CROSS
    07.04.2008, 00:38
    Το θέμα είναι ότι το ''δώρο'' της ζωής κατέληξε να μετριέται με το χρήμα.Έχεις λεφτά,άρα μπορείς να κάνεις παιδί,δεν έχεις τότε κάτσε χωρίς.Το χρήμα προσπαθεί να καταστρέψει ακόμα και τη δημιουργία της ζωής!Έτσι θέλησαν κάποιοι να γίνει και έτσι έγινε.
    KIT_KAT
    07.04.2008, 02:42
    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 07-04-2008 στις 00:29 έγραψε...

    Εχω όμως μια απορία.Γιατί όλοι θεωρούν οτι τα μοναχοπαίδια είναι το επίκεντρο του ενδιαφέροντος και κακομαθημένα;Δεν είναι προκατάλειψη αυτό;Μόνο στις ταινίες συμβαίνουν αυτά,με τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα που έχουν ό,τι ζητήσουν.



    Το πιστεύω βρε Αυγή... ότι ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις... Προς Θεού, όχι πάντα! Αλλά νομίζω πως είναι πιο δύσκολο να δώσεις σε ένα παιδί χωρίς αδέλφια να καταλάβει κάποια πράγματα βασικά που σε μία οικογένεια-μικρογραφία της κοινωνίας τα "ζει στο πετσί του".
    Ακόμη και τα πιο μικρά και ασήμαντα να δεις... θυμάμαι είχα μια φίλη που μου έλεγε ότι αδυνατεί να κάνει μπάνιο μέσα σε λιγότερο από 40 λεπτά Επίσης ο Μπουσκάλια σε ένα βιβλίο έγραφε (δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά κάτι τέτοιο) ότι διδάχθηκε την υπομονή έξω από την... τουαλέτα, όντας παιδί μεγάλης οικογένειας (πατριαρχικής βέβαια, οπότε φαντάζομαι εκεί μιλάμε για πολλάααα άτομα)
    Προσωπικά... για παράδειγμα... άργησα πολύ να καταλάβω γιατί θεωρείται τόσο δύσκολο θέμα η συγκατοίκηση... το συνειδητοποίησα όταν είδα ιδιοτροπίες που απλά δεν είχα φανταστεί ποτέ μου ότι μπορεί να υπάρχουν... επειδή απλά με αυτές σε μία οικογένεια με πολλά άτομα δεν επιβιώνεις, τέλος!
    Θα μου πεις, πιάνω πρακτικές λεπτομέρειες, ΝΑΙ.
    Πιστεύω όμως ότι κατά παρόμοιο τρόπο διαμορφώνεται και η όλη κοσμοθεωρία (του θέλω=έχω)...
    Το ξαναλέω ότι δεν καταδικάζω τα μοναχοπαίδια... είμαι η τελευταία που θα ήθελα να βάλω ταμπελίτσα... και σίγουρα παίζει ρόλο και η οικονομική κατάσταση (το θέλω=έχω είναι απαγορευτικό σε παιδιά γονιών που τα βγάζουν πέρα τσίμα τσίμα) απλά συνήθως μοναχοπαίδια συναντάς σε εύπορες οικογένειες...

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 07-04-2008 στις 00:29 έγραψε...

    αν το φέρεις στη ζωή οφείλεις να του προσφέρεις ό,τι καλύτερο μπορείς.




    Να, αυτό το καλύτερο όμως, δεν είναι "καλώς ορισμένο" στη σημερινή κοινωνία.
    Αν εγώ κάνω 2ο παιδί, στερώντας με αυτό τον τρόπο από το πρώτο τις μεταπτυχιακές του σπουδές στην Αγγλία για τις οποίες θα έδινα όλες τις οικονομίες μου των τελευταίων δέκα χρόνων, τελικά του στερώ ή του προσφέρω;

    Υποκειμενικά είναι όλα
    PashalinaMakia
    07.04.2008, 10:09
    Γλυκιά μου σοκολατίτσα,ΚΙΤ-ΚΑΤ,άπαξ κι είσαι ασταθής θα παραμείνεις ασταθής.Κι έχω την εντύπωση οτι είμαι ασταθής προσωπικότητα ιδιαίτερα στα αισθηματικά μου.
    Μπορεί αρχικά να ενθουσιαστώ ΕΑΝ κάνω οικογένεια αλλά μετά να ξενερώσω και να βαρεθώ.Δεν μου εγγυάται κανένας τίποτα.

    Παράθεση:
    Το θέμα είναι ότι το ''δώρο'' της ζωής κατέληξε να μετριέται με το χρήμα.Έχεις λεφτά,άρα μπορείς να κάνεις παιδί,δεν έχεις τότε κάτσε χωρίς.Το χρήμα προσπαθεί να καταστρέψει ακόμα και τη δημιουργία της ζωής!Έτσι θέλησαν κάποιοι να γίνει και έτσι έγινε.


    Μωρέ,λες να'ναι έτσι?Δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό αλλά θα μπορούσα να πω πως έχει νόημα η σκέψη σου.
    Astron
    07.04.2008, 12:38
    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 07-04-2008 στις 00:38 έγραψε...
    Το θέμα είναι ότι το ''δώρο'' της ζωής κατέληξε να μετριέται με το χρήμα.Έχεις λεφτά,άρα μπορείς να κάνεις παιδί,δεν έχεις τότε κάτσε χωρίς.Το χρήμα προσπαθεί να καταστρέψει ακόμα και τη δημιουργία της ζωής!Έτσι θέλησαν κάποιοι να γίνει και έτσι έγινε.



    Μα ακριβώς επειδή θεωρούμε σημαντικότερη την ανθρώπινη ζωή σκεφτόμαστε πολύ περισσότερο πριν κάνουμε παιδιά. Παλιότερα λέγανε, κάνε καμια δεκαριά παιδιά, να δουλέψουν και αυτά και να ενισχύσουν την οικογένεια. Γι' αυτό έβλεπες οικογένειες με πάρα πολλά παιδιά να αναγκάζονται να δουλεύουν μέρα νύχτα όλοι.
    Γίνονταν έτσι οικογένειες-νηπιαγωγεία όπου δεν μπορούσε να δοθεί η απαραίτητη προσοχή σε κάθε παιδί ξεχωριστά.
    Σήμερα πια θεωρούμε πάρα πολύ σημαντικό ένα παιδί να μπορεί να μεγαλώσει σε καλές συνθήκες και με όλη την δυνατή προσοχή που χρειάζεται απ' τους γονείς.
    Επομένως είναι καλύτερο να κάνεις μόνο ένα παιδί και να το μεγαλώσεις καλά παρά να κάνεις δέκα και να μην προλαβαίνεις να ασχοληθείς μαζί τους.

    Όσο για το αν "το δώρο της ζωής μετριέται με το χρήμα", δεν είναι ακριβές, αλλά πράγματι η σημασία του χρήματος είναι σημαντική και αυτό δεν είναι κάτι παράλογο. Έτσι συμβαίνει και στη φύση. Εάν η μητέρα τίγρη δεν φέρει φαϊ στα μικρά αυτά θα λιμοκτονήσουν. Εάν τα μικρά είναι πιο πολλά προφανώς χρειάζεται περισσότερη τροφή. Αναγκαστικά συνυπολογίζεις το χρήμα εάν δεν θες να καταλήξουν τα παιδιά σου να πεινάνε.

    Τώρα εάν κάποιοι δεν κάνουν παιδιά επειδή απλά θέλουν να ζουν σε περισσότερη πολυτέλεια... ε τότε πάλι καλά κανουν. Παιδιά πρέπει να κάνουν μόνο όσοι θα τα θεωρήσουν ό,τι πιο σημαντικό υπάρχει στη ζωή τους.
    Termite
    07.04.2008, 12:52
    Συμφωνώ και με την Λίνα αλλα και με τον Astron.

    Και ειλικρινά, NIKOSPI άσε το Θεό ήσυχο. Δεν έχει καμία μα καμία σχέση.
    Η αρχή που διέπει αυτους που ενσυνείδητα γίνονται γονείς, ειναι οτι "αν κάνω παιδί, να έχει καλύτερη ζωή απ'ότι εγώ".

    Αν αυτό δεν μπορούν να του το εγγυηθούν, δέν το κάνουν. Και καλώς κατα τη γνώμη μου.
    NIKOSPI
    07.04.2008, 14:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 07-04-2008 στις 12:52 έγραψε...

    Συμφωνώ και με την Λίνα αλλα και με τον Astron.

    Και ειλικρινά, NIKOSPI άσε το Θεό ήσυχο. Δεν έχει καμία μα καμία σχέση.
    Η αρχή που διέπει αυτους που ενσυνείδητα γίνονται γονείς, ειναι οτι "αν κάνω παιδί, να έχει καλύτερη ζωή απ'ότι εγώ".

    Αν αυτό δεν μπορούν να του το εγγυηθούν, δέν το κάνουν. Και καλώς κατα τη γνώμη μου.



    Όλα σωστά αλλά λέω αν έχει τον θεό μια πολύτεκνη οικογένεια μέσα της, δεν παίζουν ρόλο τα χρήματα!!!
    sylviaki
    07.04.2008, 14:50
    Θεωρω οτι αν ενα ζευγαρι ειναι σε θεση να αναλαβει τον ρολο του γονεα,δλδ αγαπαει τα παιδια, θελει και μπορει να τα αναθρεψει σωστα και να τους προσφερει, ειτε ενα παιδι εχει ειτε τεσσερα θα καταφερει να ανταπεξελθει το ιδιο.
    Σαφως και οι πολυτεκνες οικογενειες αντιμετωπιζουν περισσοτερες δυσκολιες,ιδιαιτερα οι γονεις, αλλα αν η οικογενεια ειναι δεμενη και υπαρχει σεβασμος και αγαπη τοτε ολα γινονται.
    Οσον αφορα στον οικονομικο τομεα, αναμφιβολα παιζει σημαντικο ρολο γιατι καλως ή κακως μια κακή ή μετρια οικονομικη κατάσταση δεν επιτρεπει σε πολλους να κανουν παραπανω απο ενα παιδι.
    Ολα αυτα βεβαια ειναι τελειως θεωρητικα και δεν μπορουμε να τους βαλουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι.Καθε οικογενεια αντιμετωπιζει τις δικες της δυσκολιες ειτε ειναι πολυτεκνη ειτε οχι.