ελληνική μουσική
    410 online   ·  210.886 μέλη

    Manowar: Τι γνώμη έχετε;

    Debauchee
    06.05.2008, 20:11
    Οντωσ ακυρη η συγκριση με"new rock bands'να λεγεσ για τα νεα μεταλ οπωσ trivium,bullet for my valentine,mastodon,3 inches of blood ktl..pantos k auta exoun polla na dosoun..rotiste k tous anhilator gia auto..
    blackdragon
    06.05.2008, 21:51

    Ta spane....{#emotions_dlg.walkman}

     

    demaio {#emotions_dlg.rockon} electric bass definition


    StavmanR
    17.05.2008, 12:35

    Σχετικά με τον όρους "true"...

    Οι παλαιότεροι συνηθίζουν να λεν "άλλος έχει το όνομα κι άλλος τη χάρη", τονίζοντας πως συνήθως το σταριλίκι (μέσω του σταρ σύστεμ) δεν συμβαδίζει με την ποιότητα, καθώς και το αντίστροφο.

    Οι Manowar είναι ένα συμπαθητικό συγκρότημα με ρυθμικούς επικούς καλπασμούς, αλλά ταυτόχρονα κουραστικό με το να αποδίδει κλασική αρμονία και μάλιστα σε πρώτα στάδια (πολλοί κατηγορούν τους Πυξ Λαξ αντίστοιχα για την εμμονή σε ανοιχτές Φα-Σολ-Λα). Η προσωπική μου αίσθηση είναι πως η μουσική τους βασίζεται αποκλειστικά στα φωνητικά, γύρω από τα οποία χτίζεται το όλο project.


    sea_like_eyes
    17.05.2008, 14:04

    ''Οι Manowar είναι ένα συμπαθητικό συγκρότημα με ρυθμικούς επικούς καλπασμούς, αλλά ταυτόχρονα κουραστικό με το να αποδίδει κλασική αρμονία και μάλιστα σε πρώτα στάδια''

    εχεις δικιο...η μουσικη τους ειναι κατι σαν . . . τα Live playlist των Maiden . . . κολλημένη (με την καλη και την κακη εννοια)

     

    Εχουν καθαρα δικο τους ηχο . . . ο οποιος τους εχει χαρισει εκατομμύρια πωλησεις , οπαδους κτλ . . . στη τελικη . . . κομπλιμέντο το θεωρώ ! Ακους 10 δευτερόλεπτα από ένα song και λες . . . Μanowar . . . σε μια εποχη που τα μισα groups ακούγονται εντελώς ιδια . . . ναι . . . κομπλιμέντο είναι  !


    jacamar
    04.06.2008, 22:45

    manowar ....χμ απο τους πρώτους μου ερωτες στην power metal...τωρα τι λετε για true δεν ξέρω για μένα το εχουμε παρακάνει με τις πολλές κατηγορίες της μέταλ....

    για μένα δεν έχουν μεγάλη μουσική αξία...δεν αξίζουν στα live παρα μόνο για την ποζερία τους....

    και τωρα που εχω ακουσει και 5-6 trash  μπαντες....βρισκω ψιλο γελίο και τον στίχο.....


    freakhood
    05.06.2008, 12:37

    Συμφωνώ απολύτως. Μιλάμε για γελοίους.


    MagicaDeSpell
    05.06.2008, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 06-05-2008 στις 13:37 έγραψε...

    Θυμαμαι οταν βγηκε το πρωτο τους αλμπουμ, και είχα πάει να το αγοράσω, σε βινύλιο τότε.

    Περα απο τα καραγκιοζιλικια με τις προβειές εξω από τις σπηλιές(λες και ζουν στην εποχή των μαμούθ)και ολες αυτες τις γελοίες φωτογραφήσεις, οφείλω να πω πως μουσικά ήταν καλοί στα πρωτα δυο (άντε τρια άλμπουμ). Κατά τα άλλα είναι κάργα σεξιστές και (κρυφο)φασιστοειδή του κερατά. Όσο σκέφτομαι πως ο Ross the boss έπαιξε κάποτε στους θεούς dictators, με πιάνει έντονη μελαγχολία...

    υγ: Δεν ηταν μονο αυτοί βεβαια. Υπήρξαν πολλοί ξεφτιλισμένοι σαν τους manowar στην σκηνη αυτή.



    Ειμαι πολυ περιεργη να ακουσω ποια συγκροτηματα σου αρεσουν γιατι απο οτι βλεπω τους θαβεις ολους στο φορουμ....


    panagiotis1981
    05.06.2008, 14:59

    Η κλασσική μπάντα που όλοι μας είχαμε φάει το κόλλημα για κάποια στιγμή στην εφηβεία. Στα 80΄ς ήταν αρκετά δημιουργικοί με εξαίρεση το Fighting The World που αποτελεί μία μέτρια στιγμή. Στα 90'ς και δώθε υπάρχουν ένα ή δυο κομμάτια σε κάποιους δίσκους που με συγκρατούν ώστε να τους χαρακτηρίσω επιεικώς απαράδεκτους, και θα αρκεστώ λέγοντας ότι είναι απλώς αδιάφοροι. Είχα ακούσει για τα σκηνικά που κάνουν στα live, κανένα όμως δεν ήταν ικανό να με προετοιμάσει για το ρεσιτάλ γραφικότητας που ζήσαμε από κοντά το 99. Ευτύχως, δεν ήταν ο λόγος για τον οποίο πήγα στο φεστιβάλ, και ευτυχώς που είχα ξοδέψει όλη μου την ενέργεια στα προηγούμενα γκρουπς και απλώς είχα ξαπλάρει στο γρασίδι και τους έβλεπα.


    -----------------
    πρέπει να επισπεύσουμε την αποσύνθεσή μας, η παρακμή κρατάει πολύ και είναι βαρετή...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 05-06-2008 15:00 ]


    Angelofdeath1990
    06.06.2008, 19:44

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 04-06-2008 στις 22:45 έγραψε...

    manowar ....χμ απο τους πρώτους μου ερωτες στην power metal...τωρα τι λετε για true δεν ξέρω για μένα το εχουμε παρακάνει με τις πολλές κατηγορίες της μέταλ....

    για μένα δεν έχουν μεγάλη μουσική αξία...δεν αξίζουν στα live παρα μόνο για την ποζερία τους....

    και τωρα που εχω ακουσει και 5-6 trash μπαντες....βρισκω ψιλο γελίο και τον στίχο.....



    Και τι thrash.....Slayer....φανταστικος στιχος....God Hate Us All.....φανταστικο.....να μου ελεγες για Megadeth ναι εχει πολιτικο στιχο ο Mustaine αλλα δυστυχως δεν ακους....Metallica?Ο στιχος....Hit the lights...χτυπα τα Hetfield μπας και ξεγελασεις την ΔΕΗ.....Αν θελεις στιχο πανε ακου κανενα Rock/Hard Rock η Punk και μετα ελα να μου πεις για τα Trash....μεχρι και οι Manowar εχουν καλυτερο στιχο απο τα Thrash συγκροτηματα οπως Slayer,Mad Butcher,Destruction,Sodom,Kreator,Municipal Waste,Metallica.....Απο Thrash σαν στιχο για Thrash ειναι οι Megadeth και οι Anthrax λιγο....αλλα αν θες στιχο ακου Type O Negative,The 69 eyes,White Stripes,Bob Dylan.....οχι SLAYER......ελεος...παιζουν εκει ενα σολο και το εχουν κολλησει σε ολα το κομματια τους αντε να διαφερουν σε μια νοτα....ειμαι 100% σιγουρος οτι ο King εχει μαθει ενα σολο και το παιζει συνεχεια.....αντε βαζει καμια φορα κανενα πεταλι και κανενα τρεμολο ωστε να το "εμπλουτισει"....ΕΛΕΟΣ....


    PashalinaMakia
    06.06.2008, 19:54

    Μου αρέσουν μερικά τραγούδια αλλά μου την σπάει η εικόνα του συγκροτήματος...Έλεος δλδ.....


    panagiotis1981
    06.06.2008, 20:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 06-06-2008 στις 19:44 έγραψε...

    Και τι thrash.....Slayer....φανταστικος στιχος....God Hate Us All.....φανταστικο.....να μου ελεγες για Megadeth ναι εχει πολιτικο στιχο ο Mustaine αλλα δυστυχως δεν ακους....Metallica?Ο στιχος....Hit the lights...χτυπα τα Hetfield μπας και ξεγελασεις την ΔΕΗ.....Αν θελεις στιχο πανε ακου κανενα Rock/Hard Rock η Punk και μετα ελα να μου πεις για τα Trash....μεχρι και οι Manowar εχουν καλυτερο στιχο απο τα Thrash συγκροτηματα οπως Slayer,Mad Butcher,Destruction,Sodom,Kreator,Municipal Waste,Metallica.....Απο Thrash σαν στιχο για Thrash ειναι οι Megadeth και οι Anthrax λιγο....αλλα αν θες στιχο ακου Type O Negative,The 69 eyes,White Stripes,Bob Dylan.....οχι SLAYER......ελεος...παιζουν εκει ενα σολο και το εχουν κολλησει σε ολα το κομματια τους αντε να διαφερουν σε μια νοτα....ειμαι 100% σιγουρος οτι ο King εχει μαθει ενα σολο και το παιζει συνεχεια.....αντε βαζει καμια φορα κανενα πεταλι και κανενα τρεμολο ωστε να το "εμπλουτισει"....ΕΛΕΟΣ....



     

    φίλε Angelofdeath1990 μην τους βάζεις όλους σε ίδιο τσουβάλι. Αν υπάρχει ένα είδος metal με στίχο που να άπτεται της πραγματικής ζωής και των προβληματισμών σχετικά με κάθε είδους κοινωνικού - πολιτικού φαινόμενου, είναι το thrash. Οi Slayer και οι Metallica δεν είναι χαρακτηριστικές περιπτώσεις. Μιας και ανέφερες τους Kreator, τότε συμπεραίνω ότι είτε εχεις ακούσει μόνο το Endless Pain ή βιάστηκες να μιλήσεις. Πολύ απλά γιατί ο Petrozza ένας ίσως η πιο τρανταχτή περίπτωση στο μέταλ πολιτικοποιημένου στιχουργού.

    Πάρε και διάβασε τους στιχους του Petrozza στο Material World Paranoia (και όχι αυτούς που έγραφε στο Endless Pain που ήταν 16 χρονών) ή στο Europe After The Rain και τα ξαναλέμε.


    Angelofdeath1990
    07.06.2008, 02:06

    Παράθεση:

    Το μέλος panagiotis1981 στις 06-06-2008 στις 20:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 06-06-2008 στις 19:44 έγραψε...

    Και τι thrash.....Slayer....φανταστικος στιχος....God Hate Us All.....φανταστικο.....να μου ελεγες για Megadeth ναι εχει πολιτικο στιχο ο Mustaine αλλα δυστυχως δεν ακους....Metallica?Ο στιχος....Hit the lights...χτυπα τα Hetfield μπας και ξεγελασεις την ΔΕΗ.....Αν θελεις στιχο πανε ακου κανενα Rock/Hard Rock η Punk και μετα ελα να μου πεις για τα Trash....μεχρι και οι Manowar εχουν καλυτερο στιχο απο τα Thrash συγκροτηματα οπως Slayer,Mad Butcher,Destruction,Sodom,Kreator,Municipal Waste,Metallica.....Απο Thrash σαν στιχο για Thrash ειναι οι Megadeth και οι Anthrax λιγο....αλλα αν θες στιχο ακου Type O Negative,The 69 eyes,White Stripes,Bob Dylan.....οχι SLAYER......ελεος...παιζουν εκει ενα σολο και το εχουν κολλησει σε ολα το κομματια τους αντε να διαφερουν σε μια νοτα....ειμαι 100% σιγουρος οτι ο King εχει μαθει ενα σολο και το παιζει συνεχεια.....αντε βαζει καμια φορα κανενα πεταλι και κανενα τρεμολο ωστε να το "εμπλουτισει"....ΕΛΕΟΣ....



     

    φίλε Angelofdeath1990 μην τους βάζεις όλους σε ίδιο τσουβάλι. Αν υπάρχει ένα είδος metal με στίχο που να άπτεται της πραγματικής ζωής και των προβληματισμών σχετικά με κάθε είδους κοινωνικού - πολιτικού φαινόμενου, είναι το thrash. Οi Slayer και οι Metallica δεν είναι χαρακτηριστικές περιπτώσεις. Μιας και ανέφερες τους Kreator, τότε συμπεραίνω ότι είτε εχεις ακούσει μόνο το Endless Pain ή βιάστηκες να μιλήσεις. Πολύ απλά γιατί ο Petrozza ένας ίσως η πιο τρανταχτή περίπτωση στο μέταλ πολιτικοποιημένου στιχουργού.

    Πάρε και διάβασε τους στιχους του Petrozza στο Material World Paranoia (και όχι αυτούς που έγραφε στο Endless Pain που ήταν 16 χρονών) ή στο Europe After The Rain και τα ξαναλέμε.



    ooook για Kreator δεν εχω ασχοληθει....αλλα αντε πες ειναι οι Kreator και οι Megadeth...αλλοι thrashades....?και να σου πω...για να ειναι ωραιος στιχος πρεπει να ειναι πολιτικοποιημενο ενα κομματι για να λεμε εχει ωραιο στιχο?δεν την πιανω αυτη τη χαζη νοοτροπια του ελληνα....Α οι sex pistols λενε πολιτικοποημενα πραγματα...ναι λενε...α οι Blind λενε για μαγους και τετοια ε φλωριες...δεν σας πιανς ρε παιδια...πρωτονγια μενα μεταλ πρωτα κοιταω τα riff και μετα ολα τα αλλα οπως image και προσωπικοτητες....δηλαδη ο freakhood μου το παιζει μαγκας επειδη ειναι ενασ κλασσικος μεταλας ελληναρας ο οποιος οκ εχω το μακρυ μαλλι και την απλυσια ειμαι κολλημενος με 5 συγκροτηματα περα απο αυτα ολα ειναι χαλια και τιποτα αλλο στον κοσμο δεν με φτιαχνει....η οταν μου ερχεστε και μου λετε....εεεεε...ειναι ετσι αλλιως και αλλιως και πως και τι....αυτο γουσταρουν να πουλησουν μαγκια τους....Manowar μιλαμε για riff machine o Karl Logan....μιλαμε για δυνατα riff που εχουν εμπνεστει απειρα συγκροτηματα του ειδους....μπορει να ειναι ετσι οπως ειναι αλλα....τεχνικα τα σπανε.....υποτιθεται οταν παραθετεις ενα τοπικ σε μουσικο site που εχει σχεση με μουσικη θα το σχολιασεις πιο πολυ απο μουσικης πλευρας και τα περι image kai προσωπικης ζωης ειναι κομπλεξ του καθενος....δηλαδη επειδη ο Rod Halford ειναι gay θα σταματησω να ακουω τους θεους Priest....ξεκολληστε ρε..με τετοια μυαλα....καλα κανουν και μας λενε ζωα τους μεταλαδες....σημασια εχει να μην κολλας...αλλα να ψαχνεσαι...αν νομιζεις οτι ενα τραγουδι ειναι ψαγμενο μονο αν εχει πολιτικο στιχο.....οκ τι να πω......μαλλον καλυτερα να ξημεροβραδιαζεστε με το "Μαυρα κορακια με νυχια γαμψα πεσανε πανω στην εργατια..."ελεος...κοιταξτε το τεχνικα το θεμα.....αν ειναι μαγκας καποιος εδω μεσα ας βγαλει κομματι οπως το Shelshock,Thor,Battle Hymns...αν μπορει ναι ειναι μαγκας και τον παραδεχομαι αλλα δεν πιστευω να βγαλει αυτη την εμπνευση......γιατι απλως οι περισσοτεροι fake ειμαστε....μονο εικονα και κρινουμε μονο απο εικονα........μου αρεσει που καποιοι στο τοπικ ειστε μουσικοι παραγωγοι και με πτυχεια και τετεια......τεσπα εγω τα ειπα και ας φαω ban....


    jacamar
    07.06.2008, 17:59

    Ρε στέφανε...σε μένα βρηκες να τα χωσεις??? με ξέρεις για στενομυαλη? είπα ποτε οτι οι Slayer  ειναι τοπ στην thrash???

     

    μην μου λες τωρα οτι δεν ειναι γελιοι οι manowar ξεπερασαμε την εφηβεια νομιζω....heavy metal or no metal και τα ρέστα....

    {#emotions_dlg.mad}


    Xrononaytis
    07.06.2008, 18:02

    Ειναι επαγγελματιες στο ειδος τους με πολυ δυναμη και αληθινο παθος και με πολυ καλο ηχο παιζουν δυνατα και καθαρα . Και εχουν απιθανες φοβερες γυναικες διπλα τους ....

     

     


    MagicaDeSpell
    07.06.2008, 18:12

    Εγω παντως σαν μια φτωχη πλην τιμια Μη-Μουσικος ενα εχω να δηλωσω...Η μουσικη μ αρεσει γιατι μου προκαλει κατι και σαν μελωδια και σαν στιχο γιατι ειναι μουσικη και οχι πολιτικο μανιφεστο το αν καποιος ειναι πολιτικοποιημενος η οχι δεν με απασχολει γιατι με τη μουσικη περναω καλα ξεχναω τα προβληματα μου η ακομα κλαιω για να ξεσπασω για να εκφρασω την απογνωση μου...Η μουσικη ειναι για να μπαινει στην ψυχη μας...Γι αυτο και ακουω πολλα ειδη...βεβαια η ροκ ειναι η αδυναμια μου αλλα οπως και να χει ακουω σχεδον τα παντα και πραγματικα δεν με νοιαζει αν το κανουν για τα λεφτα η για οτιδηποτε αλλο...Τα υπολοιπα ανηκουν στα φεστιβαλ της ΚΝΕ....

    Αυτα{#emotions_dlg.beer}


    Angelofdeath1990
    08.06.2008, 01:04

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 07-06-2008 στις 18:12 έγραψε...

    Εγω παντως σαν μια φτωχη πλην τιμια Μη-Μουσικος ενα εχω να δηλωσω...Η μουσικη μ αρεσει γιατι μου προκαλει κατι και σαν μελωδια και σαν στιχο γιατι ειναι μουσικη και οχι πολιτικο μανιφεστο το αν καποιος ειναι πολιτικοποιημενος η οχι δεν με απασχολει γιατι με τη μουσικη περναω καλα ξεχναω τα προβληματα μου η ακομα κλαιω για να ξεσπασω για να εκφρασω την απογνωση μου...Η μουσικη ειναι για να μπαινει στην ψυχη μας...Γι αυτο και ακουω πολλα ειδη...βεβαια η ροκ ειναι η αδυναμια μου αλλα οπως και να χει ακουω σχεδον τα παντα και πραγματικα δεν με νοιαζει αν το κανουν για τα λεφτα η για οτιδηποτε αλλο...Τα υπολοιπα ανηκουν στα φεστιβαλ της ΚΝΕ....

    Αυτα{#emotions_dlg.beer}



    έτσι συμφωνώ απόλυτα μουσική είναι κατι σαν έκθεση ιδεών με μελωδία και μια πιο καλλιτεχνική πινελιά....υπάρχει για να μας εκφράζει και να μας συνοδεύει στις στιγμές της ζωής μας καλές και κακές....και ναταλία μου συγνώμη απλώς ήσουν η καήμενη που τα άκουσε δεν έχω κάτι μαζί σου και το ξέρεις απλώς έτυχε να πω για σενα....{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.blush}