ελληνική μουσική
    689 online   ·  210.863 μέλη

    Γιατί ο Χατζηδάκης έγινε ...Χατζιδάκις;

    fantasma
    05.05.2008, 15:42

    Μια απορία και δε το κοροϊδευω, το εννοω σοβαρα...

    1ον) Δεν ειναι και δε τιθεται θεμα σεβασμου....

    και 2ον) ... δεν ξερα σε ποια καηγορια να το βάλω....

     

    Για ποιο λογο ο ανθρωπος αλλαξε το επιθετο του απο

    Ο (Μάνος) Χατζηδάκης

    σε:

    το Χατζηδάκι.....?????????

     

     

    Με εκνευριζει οταν ακουω ελληνικα ονοματα να τα ισοπεδωνουν μονο και μονο για τα λεφτα!!!!!

     

    και ιδιως οταν προκειται για ανθρωπους των τεχνων....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-05-2008 00:12 ]


    Tropaiatissa
    05.05.2008, 15:45

    Χατζιδάκις, θες να πεις... Wink

    (δεν ξέρω ν' απαντήσω στην ερώτησή σου)


    -NaFsIkAaAa-
    05.05.2008, 16:14

    Βασικά η μουσικός μας μας είπε πως το έκανε για προσωπικούς του λόγους(μάλλον επειδή ήταν ομοφυλόφυλος και επειδή ήταν από την Κρήτη το θεωρούσε καπως....)


    geordan
    05.05.2008, 22:31

    Απαντάω μόνο και μόνο επειδή και εμένα δε μου αρέσει η αλλοίωση των ονομάτων, αν και ουσιαστικά δεν γνωρίζω τον πραγματικό λόγο.

    Νομίζω, όμως, ότι άδικα ψάχνετε σε θεωρίες. Ιδιοτροπίες καλλιτεχνών και τίποτα άλλο, θεωρώ. Ήθελε κάτι που να τον ξεχωρίζει από τους πολλούς και βρήκε αυτό. Μάλλον τα κατάφερε θαυμάσια, αν σκεφτούμε ότι το συζητάμε τόσα χρόνια μετά το θάνατό του. Και φυσικά λόγω του μεγέθους του, όλα συγχωρούνται και τα βλέπουμε συμπαθητικά...

    Α, και νομίζω ότι το σωστό είναι "Χατζηδάκις".

    Ευχαριστώ.

     

     


    megaloserwtikos
    06.05.2008, 00:09

    Είναι πολύ πιο απλό (και χαριτωμένο) : Επειδή τα Η του φαίνονταν πως τον πάχαιναν, τα αντικατέστησε με Ι που ήταν κάπως πιο κομψά...

    Αυτό έχω κάπου ακούσει και το μεταφέρω.


    megaloserwtikos
    06.05.2008, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος -NaFsIkAaAa- στις 05-05-2008 στις 16:14 έγραψε...

    Βασικά η μουσικός μας μας είπε πως το έκανε για προσωπικούς του λόγους(μάλλον επειδή ήταν ομοφυλόφυλος και επειδή ήταν από την Κρήτη το θεωρούσε καπως....)



    Κρήτη; Θράκη μάλλον, Ξάνθη.


    pafa
    06.05.2008, 00:18

    Ο ίδιος έλεγε ότι τα η τον παχαίνουν.

    Όμως τι σημασία έχει μια τόσο μικρή ιδιοτροπία

    μπροστά στο μέγεθος του ...


    thaliey
    06.05.2008, 00:20

    ΜΑΝΟΣ ΧΑΤΖΗΔΑΚΙΣ  δεν εχει αλλαξει τπτ ηταν ειναι κ θα ειναι ο μεγαλυτερος ελληνας μουσουργος{#emotions_dlg.clap}


    jethroomi
    06.05.2008, 00:21

    Ο Μανος Χατζιδακις αν ηθελε να λεγεται (γραφεται) Μανως χαΤζειδακοις θα αλλαζε,αραγε, η σημασια του εργου του;

    Ας αφησουμε, ορισμενοι, τις εξυπναδες.

    Παντα φιλικα.

     


    npxx88
    06.05.2008, 00:37

    γιατι ο Χατζηδακης εγινε... Χατζιδακις?

    ξερω και γω? θα σε γελασω και δεν το θελω!

     


    jethroomi
    06.05.2008, 00:49

    Το ονομα Χατζηδακις που το ειδατε;

    Αν υπαρχει δισκος με το παραπανω ονομα ,και την ορθογραφια του, αυτος που τον κατεχει θα βγαλει πολλα χρηματα.

    ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ

    τελος


    thaliey
    06.05.2008, 11:35

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 06-05-2008 στις 00:49 έγραψε...

    Το ονομα Χατζηδακις που το ειδατε;

    Αν υπαρχει δισκος με το παραπανω ονομα ,και την ορθογραφια του, αυτος που τον κατεχει θα βγαλει πολλα χρηματα.

    ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ

    τελος



    sorry εγω εκανα λαθος πριν κ παλι sorry το σωστο ειναι πραγματι ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ δικο μ λαθος .....{#emotions_dlg.oops}


    JaNick
    06.05.2008, 11:58

    Ναι τελικά απ' όσο κοιτάζω είναι Μάνος Χατζιδάκις... Παντα νόμιζα πως είναι Χατζηδακις... Δεν έχει βέβαια καμιά σημασία για το έργο του... Και δεν νομίζω πως το είπε κανείς αυτο το πράγμα... Μια εύλογη απορία εκφράσαμε για τη ζωή του Μάνου Χατζιδάκι... Τέτοια στοιχεία απο τη ζωή των καλλιτεχνών χρωματίζουν κατάλληλα την εικόνα που έχουμε γι αυτούς χωρίς όμως να αλλάζει κάτι για την κρίση των έργων τους...


    thaliey
    06.05.2008, 12:21

    οπως και να γραφετε παντως αν και παλι συγγνωμη δικο μ λαθος που τ εγραψα με 'η' ενω ειναι ολα 'ι' .......η ορθογραφια δεν μετραει στο ονομα του γιατι και παλι τ εργο του ειναι σημαντικο κ απιστευτο  οπως και ν χει........Smile


    trelameni
    06.05.2008, 12:51

    Κοίτα,απ'όσο ξέρω για να αλλάξεις το επίθετο σου πρέπει να πάς σε κάποιο δικαστήριο κ να ζητήσεις αλλαγή επιθέτου,αλλίως δέν μπορούν να αλλάξουν όλα τα προσωπικά έγγραφα και να έχουν το καινούργιο επίθετο. Αυτό συνήθως το κάνουν οι καλλιτέχνες έτσι ώστε να ξέχωρίζουν από τον υπόλοιπο κόσμο και να δείχνουν πιο ¨open mind¨ τυποι και πιο ριζοσπαστικοι


    fantasma
    06.05.2008, 13:55

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 07-05-2008 23:56 ]


    jorge
    06.05.2008, 18:17

    Να μάθεις να δέχεσαι, γιατί διαφορετικά δε μπορεί να γίνει διάλογος και μπαίνει ένταση στη συζήτηση. Μπορείς απλά να διαφωνείς. Τη διαφορετική όμως γνώμη πρέπει τουλάχιστον να την δεχόμαστε.

    Όσον αφορά, οτι άλλαξε το όνομά του για τα ...λεφτά, προσωπικά το βρίσκω λίγο αστείο να πιστεύει κάποιος το '40 ή το '50 οτι θα εκτιμήσουν την αξία του (άρα θα βγάλει και ...λεφτά) επειδή θα αλλάξει το όνομά του. Σε μια εποχή που δεν υπήρχε ούτε η γιγαντοαφίσα, ούτε η τηλεόραση, ούτε τίποτα.

    Υπάρχουν κι εξαιρέσεις στη ζωή, δε χρειάζεται να γενικεύουμε...


    sitzoune81
    06.05.2008, 18:28

    Γιατι δεν πατε σε κανα μεντιουμ ή σε κανα πνευματολογο, να σας κανει μια οικομικη συνδεση με τον αλλον κοσμο στο οικονομικο προγραμμα (100 λεπτα με 10Ευρω +50 μηνυματα δωρο) και να σας απαντησει ο ιδιος ο Χατζιδακις ?!?!?!?!?!?!?!

    Innocent  {#emotions_dlg.biggrin}


    sintorin
    06.05.2008, 19:49

    xatzidakis grafetai kalutera sta latinika me i para me h... logiko...


    sitzoune81
    06.05.2008, 20:18

    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 06-05-2008 στις 19:49 έγραψε...

    xatzidakis grafetai kalutera sta latinika me i para me h... logiko...



    Φιλε........με "κουφανες"!!!!!!!!!!!!!!!!

    Εδωσες την πιο ευφυη απαντηση!!!!!

    Εισ' ωραιος!!!
    {#emotions_dlg.thumbup}  {#emotions_dlg.beer}  {#emotions_dlg.thumbup}