ελληνική μουσική
    313 online   ·  210.899 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία;

    NikosRoman
    30.10.2009, 01:02

    Η ομοφυλοφιλια στην Ελλαδα χτιστικε πολυ ομορφα τα τελευταια 20 χρονια μεσα απο την τηλεοραση το θεατρο το ραδιιοφωνο την μουσικη και με οποιον αλλο τροπο μπορουσε να γινει .Για αυτον τον λογο δεν θα μπορουσα να ερθω σε αντιπαραθεση με παιδια 20-25 χρονων.Ετσι εμαθαν και ετσι λενε.Βεβαια οπως παντα η αληθεια ειναι μακραν διαφορετικη γιατι αν κατι χαρακτηριζει την υπαρξη μας αυτο ειναι τα παθη μας τα οποια ειναι ακρως εθιστικα.Σεξ,τσιγαρο,ναρκωτικα,φαγητο,αλκοολ,γρηγορα αυτοκινητα και μηχανες και αλλα παρα πολλα στα οποια το ειδος μας εθιζεται.Για τα παιδια και τους νεους(τις κοπελες κυριως) λοιπον που γραφουν εδω μεσα οτι εχουν γνωστους ,φιλους gay τους λεω οτι ας ψαξουν σε λιγα χρονια να τους βρισκουν στα παρκα να ψαρευονται αγνωστοι μεταξυ αγνωστων και να μεταμορφωνται σε κατι το οποιο και οι ιδιοι δεν θα μπορουν να αναγνωρισουν.Δεν ειναι straight να πανε σε ενα μπου...λο και ολα καλα.Οπως ενας καπνιστης ψαχνει να βρει ανοικτο περιπτερο να αγορασει τσιγαρα,οπως ενας λαιμαργος καταβροχθιζει τα παντα αδιαφορωντας για την υγεια του,οπως ενας ναρκομανης κλεβει για να παρει την δοση του ,ετσι και ενας(η μια)gay,θα αρχισει να ψαχνεται απο την αναγκη να κανει σεξ,σε μια κοινωνια straight.Εχοντας αρκετους φιλους gay καταληγω σε μερικα ενδιαφεροντα συμπερασματα(τα οποια τα συζηταμε ανα τον καιρο) με την ωριμοτητα των 40 χρονων μας.

    Ελαχιστοι  ειναι πιστοι.Αλλαζουν συντροφους πιο γρηγορα απο τον ανεμο.Λενε ψεμματα οτι παιρνουν προφυλαξεις παροτι εχουν μαζι τους προφυλακτικα.Ξερουν να μαγειρευουν καλυτερα απο τους straight(και σαφως ανωτερα απο τις γυναικες).Ολοι θελουν να υιοθετησουν παιδια.Οι μισοι πιο συνειδητοποιημενοι μισουν τις γυναικες ανοιχτα και οι αλλοι μισοι το κρυβουν καλα.Μεχρι μια ηλικια εχουν ερωτικο γουστο αλλα μετα πανε με οτι βρουν.(εκτος αν εχουν λεφτα και αγοραζουν γουστο).Εχουν κοινα σημεια με τις γυναικες εργαζομενες.Παραδεχονται οτι η σεξουαλικοτητα τους πολλες φορες τους επηρεαζει στην εργασια τους.(εννοωντας οτι αν δουν κανα καλο τεκνο χανουν την αυτοσυγκεντρωση τους).Οι περισσοτεροι αγαπανε την μανα τους αλλα ουτε λογος για τον πατερα.Επισης οι πιο πολλοι δεν το παραδεχονται ανοικτα μεχρι καποια ηλικια.Πολλα λοιπον απο αυτα που οι straight θεωρουν δεδομενα(και υποστηριζονται και απο την οικογενεια)οι gay δεν τα εχουν.Και αυτο τους οδηγει σε μια διαφορετικη αντιληψη των πραγματων γυρω τους ειτε το θελουμε ειτε οχι.

    Τους φιλους μου gay τους τιμω (και με τιμουν)με την φιλια αλλα οταν βρισκομαστε θελω να ειναι ημερα(και οχι νυχτα),σε περιβαλλον ασφαλες(σπιτι μου,εστιατοριο κλπ) και παντα να συνοδευομαι απο κοπελα.Ο λογος ειναι απλος.Φοβαμαι τον εθιστικο τους σκοτεινο εαυτο.Αλλωστε εχουμε συμφωνησει οτι διαφωνουμε σε σημαντικα ζητηματα οπως η αγαπη(πιστη-απιστια),ο ερωτας((σε αντιθεση με την καψουρα),το σεξ(προφυλαξεις -σεβασμος) και αλλα πολλα που κανουν την διαφορα της ετεροφυλιας με την ομοφυλοφιλια.Στις βασικες μας συμφωνιες ειναι η αγαπη για το καλο φαγητο,τα παιδια,και βεβαια οτι ειναι πιο εξυπνοι απο τις γυναικες (οι οποιες θεωρουν δεδομενο οτι αυτο που εχουν αναμεσα στα ποδια τους οδηγει στην ευτυχια.Και σιγουρα ειναι λαθος αποψη και το αναιρουν στην συνεχεια της ζωης τους).

    Ευχαριστω οποιον εκατσε να διαβασει την αποψη μου.Αλλωστε αυτο ειναι μονο.Μια αποψη στο φορουμ.


    -----------------
    Αν τελικα αποφασισεις να παντρευτεις,παρε μια "κοντη".Το κακο που θα σε'βρει θα ειναι μικροτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 30-10-2009 01:09 ]


    whiteCat
    30.10.2009, 11:58

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 30-10-2009 στις 01:02 έγραψε...

    Η ομοφυλοφιλια στην Ελλαδα χτιστικε πολυ ομορφα τα τελευταια 20 χρονια μεσα απο την τηλεοραση το θεατρο το ραδιιοφωνο την μουσικη και με οποιον αλλο τροπο μπορουσε να γινει .Για αυτον τον λογο δεν θα μπορουσα να ερθω σε αντιπαραθεση με παιδια 20-25 χρονων...

    ....ας ψαξουν σε λιγα χρονια να τους βρισκουν στα παρκα να ψαρευονται αγνωστοι μεταξυ αγνωστων και να μεταμορφωνται σε κατι το οποιο και οι ιδιοι δεν θα μπορουν να αναγνωρισουν.Δεν ειναι straight να πανε σε ενα μπου...λο και ολα καλα.Οπως ενας καπνιστης ψαχνει να βρει ανοικτο περιπτερο να αγορασει τσιγαρα,οπως ενας λαιμαργος καταβροχθιζει τα παντα αδιαφορωντας για την υγεια του,οπως ενας ναρκομανης κλεβει για να παρει την δοση του ,ετσι και ενας(η μια)gay,θα αρχισει να ψαχνεται απο την αναγκη να κανει σεξ,σε μια κοινωνια straight.Εχοντας αρκετους φιλους gay καταληγω σε μερικα ενδιαφεροντα συμπερασματα(τα οποια τα συζηταμε ανα τον καιρο) με την ωριμοτητα των 40 χρονων μας.

    Ελαχιστοι  ειναι πιστοι.Αλλαζουν συντροφους πιο γρηγορα απο τον ανεμο.Λενε ψεμματα οτι παιρνουν προφυλαξεις παροτι εχουν μαζι τους προφυλακτικα.

    Μεχρι μια ηλικια εχουν ερωτικο γουστο αλλα μετα πανε με οτι βρουν.(εκτος αν εχουν λεφτα και αγοραζουν γουστο).

    Εχουν κοινα σημεια με τις γυναικες εργαζομενες.Παραδεχονται οτι η σεξουαλικοτητα τους πολλες φορες τους επηρεαζει στην εργασια τους.(εννοωντας οτι αν δουν κανα καλο τεκνο χανουν την αυτοσυγκεντρωση τους).Πολλα λοιπον απο αυτα που οι straight θεωρουν δεδομενα(και υποστηριζονται και απο την οικογενεια)οι gay δεν τα εχουν.Και αυτο τους οδηγει σε μια διαφορετικη αντιληψη των πραγματων γυρω τους ειτε το θελουμε ειτε οχι.

    Τους φιλους μου gay τους τιμω (και με τιμουν)με την φιλια αλλα οταν βρισκομαστε θελω να ειναι ημερα(και οχι νυχτα),σε περιβαλλον ασφαλες(σπιτι μου,εστιατοριο κλπ) και παντα να συνοδευομαι απο κοπελα.Ο λογος ειναι απλος.Φοβαμαι τον εθιστικο τους σκοτεινο εαυτο.Αλλωστε εχουμε συμφωνησει οτι διαφωνουμε σε σημαντικα ζητηματα οπως η αγαπη(πιστη-απιστια),ο ερωτας((σε αντιθεση με την καψουρα),το σεξ(προφυλαξεις -σεβασμος) και αλλα πολλα που κανουν την διαφορα της ετεροφυλιας με την ομοφυλοφιλια.Στις βασικες μας συμφωνιες ειναι η αγαπη για το καλο φαγητο,τα παιδια,και βεβαια οτι ειναι πιο εξυπνοι απο τις γυναικες (οι οποιες θεωρουν δεδομενο οτι αυτο που εχουν αναμεσα στα ποδια τους οδηγει στην ευτυχια.Και σιγουρα ειναι λαθος αποψη και το αναιρουν στην συνεχεια της ζωης τους).


    -----------------
    Αν τελικα αποφασισεις να παντρευτεις,παρε μια "κοντη".Το κακο που θα σε'βρει θα ειναι μικροτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 30-10-2009 01:09 ]

    NikosRoman, η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι που χτίστηκε τα τελευταία 20 χρόνια μέσα από το life style των ΜΜΕ, υπάρχει έτσι κι' αλλιώς στην φύση. Προφανώς εννοείς ότι την ομοφυλοφιλία την πλασάρουν ως κάτι trendy.

    Το αν κάποιος ψαρεύεται ή θα ψαρευτεί στο μέλλον σε κάποιο πάρκο δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι δεν μπορεί να βρει σύντροφο! Ψαρεύεται κάποιος για να βγάλει χρήματα, έτσι πιστεύω..το να κάνει κάποιος πιάτσα μου φαίνεται πολύ ΧΟΝΤΡΟ μόνο και μόνο γιατί θέλει έναν έστω εφήμερο σύντροφο...μην τρελαθούμε κιόλας!!! {#emotions_dlg.blink}Να πηγαίνει στα μπαράκια και γενικότερα να βγαίνει..ναι λογικό αυτό, αλλά όχι και πιάτσα στα πάρκα! Αν ήταν έτσι οι περισσότεροι άνθρωποι (και οι straight) θα είχαν βγει στο κλαρί. Η μοναξιά υπάρχει σε όλους και δεν κάνει διακρίσεις. Δηλ. πιστεύεις ότι ο straight θα πάει σε μπου..λο και όλα καλά; Εγώ δεν βλέπω κάτι καλό σε αυτό! Βέβαια υπάρχουν αρκετοί που τους αρέσει να πηγαίνουν εκεί, αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Δεν είναι καθόλου "όλα καλά" να έχει κάποιος μοναδική επιλογή το μπου..λο. Πολλοί δεν θέλουν να πηγαίνουν..και κατά την γνώμη μου καλά κάνουν. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ζούμε σε μια κοινωνία straight (άσχετα με την "θηλυπρέπεια" που πλασάρουν τα ΜΜΕ, όπως πολλοί παραπονιέστε). Άρα λοιπόν συμφωνείς μαζί μου ότι αυτοί οι άνθρωποι για ηλίθιους κοινωνικούς λόγους είναι στο περιθώριο...είτε από την οικογένεια, είτε από το εργασιακό/φιλικό περιβάλλον.  Εσύ ο ίδιος έγραψες: "οταν βρισκομαστε θελω να ειναι ημερα(και οχι νυχτα),σε περιβαλλον ασφαλες(σπιτι μου,εστιατοριο κλπ) και παντα να συνοδευομαι απο κοπελα.Ο λογος ειναι απλος.Φοβαμαι τον εθιστικο τους σκοτεινο εαυτο" .  Εμείς λοιπόν φτιάχνουμε τις staight κοινωνίες! Αυτή η κατάσταση λοιπόν είναι λογικό να τους βγάζει μια αμυντική συμπεριφορά.

    Το ότι οι gay δεν είναι πιστοί κλπ, δεν μου λέει κάτι, δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει (γιατί έχω ακούσει για το αντίθετο). Θα συμφωνήσεις όμως ότι η απιστία είναι ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ των straight!!!!!!!!!!!!!

    Επίσης έγραψες ότι μέχρι μια ηλικία έχουν ερωτικό γούστο, αλλά μετά όσο περνάνε τα χρόνια πάνε με ότι βρουν, εκτός αν έχουν χρήματα! Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτό που περιέγραψες ταιριάζει γάντι ΚΑΙ για τους straight ;

    Γενικά ότι περιγράφεις για τους gay ισχύει και για όλους τους straight! Τώρα αν τους θεωρείς πιο έξυπνους από τις γυναίκες επειδή εκείνες πιστεύουν, όπως λες, ότι αυτό που έχουν ανάμεσα στα πόδια τους είναι δεδομένο ότι θα τους οδηγήσει στην ευτυχία....χμ..κάνεις πολύ μεγάλο λάθος! Ακόμα πιστεύεις ότι γυναίκες ότι σκέφτονται έτσι; δεν νομίζω! Σαφώς βέβαια υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις..


    Magsmile
    30.10.2009, 15:28

    Συμφωνώ με ότι έγραψε η white cat. Εγώ θα μείνω σε αυτό   “η συμπεριφορά είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας, κουλτούρας κλπ, δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις”  νομίζω τα καλύπτει όλα. Η ανάλυση που δόθηκε ήταν πολύ καλή αλλά πιστεύω αυτά θα έπρεπε να να καταλαβαίνουμε μόνοι μας.  Smile


    delta66
    30.10.2009, 22:57

    Για να γελασουμε και λιγο

     

     

     


    NikosRoman
    31.10.2009, 01:01

    Παράθεση:

    Το μέλος whiteCat στις 30-10-2009 στις 11:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 30-10-2009 στις 01:02 έγραψε...

    Η ομοφυλοφιλια στην Ελλαδα χτιστικε πολυ ομορφα τα τελευταια 20 χρονια μεσα απο την τηλεοραση το θεατρο το ραδιιοφωνο την μουσικη και με οποιον αλλο τροπο μπορουσε να γινει .Για αυτον τον λογο δεν θα μπορουσα να ερθω σε αντιπαραθεση με παιδια 20-25 χρονων...

    ....ας ψαξουν σε λιγα χρονια να τους βρισκουν στα παρκα να ψαρευονται αγνωστοι μεταξυ αγνωστων και να μεταμορφωνται σε κατι το οποιο και οι ιδιοι δεν θα μπορουν να αναγνωρισουν.Δεν ειναι straight να πανε σε ενα μπου...λο και ολα καλα.Οπως ενας καπνιστης ψαχνει να βρει ανοικτο περιπτερο να αγορασει τσιγαρα,οπως ενας λαιμαργος καταβροχθιζει τα παντα αδιαφορωντας για την υγεια του,οπως ενας ναρκομανης κλεβει για να παρει την δοση του ,ετσι και ενας(η μια)gay,θα αρχισει να ψαχνεται απο την αναγκη να κανει σεξ,σε μια κοινωνια straight.Εχοντας αρκετους φιλους gay καταληγω σε μερικα ενδιαφεροντα συμπερασματα(τα οποια τα συζηταμε ανα τον καιρο) με την ωριμοτητα των 40 χρονων μας.

    Ελαχιστοι  ειναι πιστοι.Αλλαζουν συντροφους πιο γρηγορα απο τον ανεμο.Λενε ψεμματα οτι παιρνουν προφυλαξεις παροτι εχουν μαζι τους προφυλακτικα.

    Μεχρι μια ηλικια εχουν ερωτικο γουστο αλλα μετα πανε με οτι βρουν.(εκτος αν εχουν λεφτα και αγοραζουν γουστο).

    Εχουν κοινα σημεια με τις γυναικες εργαζομενες.Παραδεχονται οτι η σεξουαλικοτητα τους πολλες φορες τους επηρεαζει στην εργασια τους.(εννοωντας οτι αν δουν κανα καλο τεκνο χανουν την αυτοσυγκεντρωση τους).Πολλα λοιπον απο αυτα που οι straight θεωρουν δεδομενα(και υποστηριζονται και απο την οικογενεια)οι gay δεν τα εχουν.Και αυτο τους οδηγει σε μια διαφορετικη αντιληψη των πραγματων γυρω τους ειτε το θελουμε ειτε οχι.

    Τους φιλους μου gay τους τιμω (και με τιμουν)με την φιλια αλλα οταν βρισκομαστε θελω να ειναι ημερα(και οχι νυχτα),σε περιβαλλον ασφαλες(σπιτι μου,εστιατοριο κλπ) και παντα να συνοδευομαι απο κοπελα.Ο λογος ειναι απλος.Φοβαμαι τον εθιστικο τους σκοτεινο εαυτο.Αλλωστε εχουμε συμφωνησει οτι διαφωνουμε σε σημαντικα ζητηματα οπως η αγαπη(πιστη-απιστια),ο ερωτας((σε αντιθεση με την καψουρα),το σεξ(προφυλαξεις -σεβασμος) και αλλα πολλα που κανουν την διαφορα της ετεροφυλιας με την ομοφυλοφιλια.Στις βασικες μας συμφωνιες ειναι η αγαπη για το καλο φαγητο,τα παιδια,και βεβαια οτι ειναι πιο εξυπνοι απο τις γυναικες (οι οποιες θεωρουν δεδομενο οτι αυτο που εχουν αναμεσα στα ποδια τους οδηγει στην ευτυχια.Και σιγουρα ειναι λαθος αποψη και το αναιρουν στην συνεχεια της ζωης τους).


    -----------------
    Αν τελικα αποφασισεις να παντρευτεις,παρε μια "κοντη".Το κακο που θα σε'βρει θα ειναι μικροτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 30-10-2009 01:09 ]

    NikosRoman, η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι που χτίστηκε τα τελευταία 20 χρόνια μέσα από το life style των ΜΜΕ, υπάρχει έτσι κι' αλλιώς στην φύση. Προφανώς εννοείς ότι την ομοφυλοφιλία την πλασάρουν ως κάτι trendy.

    Το αν κάποιος ψαρεύεται ή θα ψαρευτεί στο μέλλον σε κάποιο πάρκο δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι δεν μπορεί να βρει σύντροφο! Ψαρεύεται κάποιος για να βγάλει χρήματα, έτσι πιστεύω..το να κάνει κάποιος πιάτσα μου φαίνεται πολύ ΧΟΝΤΡΟ μόνο και μόνο γιατί θέλει έναν έστω εφήμερο σύντροφο...μην τρελαθούμε κιόλας!!! {#emotions_dlg.blink}Να πηγαίνει στα μπαράκια και γενικότερα να βγαίνει..ναι λογικό αυτό, αλλά όχι και πιάτσα στα πάρκα! Αν ήταν έτσι οι περισσότεροι άνθρωποι (και οι straight) θα είχαν βγει στο κλαρί. Η μοναξιά υπάρχει σε όλους και δεν κάνει διακρίσεις. Δηλ. πιστεύεις ότι ο straight θα πάει σε μπου..λο και όλα καλά; Εγώ δεν βλέπω κάτι καλό σε αυτό! Βέβαια υπάρχουν αρκετοί που τους αρέσει να πηγαίνουν εκεί, αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Δεν είναι καθόλου "όλα καλά" να έχει κάποιος μοναδική επιλογή το μπου..λο. Πολλοί δεν θέλουν να πηγαίνουν..και κατά την γνώμη μου καλά κάνουν. Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ζούμε σε μια κοινωνία straight (άσχετα με την "θηλυπρέπεια" που πλασάρουν τα ΜΜΕ, όπως πολλοί παραπονιέστε). Άρα λοιπόν συμφωνείς μαζί μου ότι αυτοί οι άνθρωποι για ηλίθιους κοινωνικούς λόγους είναι στο περιθώριο...είτε από την οικογένεια, είτε από το εργασιακό/φιλικό περιβάλλον.  Εσύ ο ίδιος έγραψες: "οταν βρισκομαστε θελω να ειναι ημερα(και οχι νυχτα),σε περιβαλλον ασφαλες(σπιτι μου,εστιατοριο κλπ) και παντα να συνοδευομαι απο κοπελα.Ο λογος ειναι απλος.Φοβαμαι τον εθιστικο τους σκοτεινο εαυτο" .  Εμείς λοιπόν φτιάχνουμε τις staight κοινωνίες! Αυτή η κατάσταση λοιπόν είναι λογικό να τους βγάζει μια αμυντική συμπεριφορά.

    Το ότι οι gay δεν είναι πιστοί κλπ, δεν μου λέει κάτι, δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει (γιατί έχω ακούσει για το αντίθετο). Θα συμφωνήσεις όμως ότι η απιστία είναι ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ των straight!!!!!!!!!!!!!

    Επίσης έγραψες ότι μέχρι μια ηλικία έχουν ερωτικό γούστο, αλλά μετά όσο περνάνε τα χρόνια πάνε με ότι βρουν, εκτός αν έχουν χρήματα! Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτό που περιέγραψες ταιριάζει γάντι ΚΑΙ για τους straight ;

    Γενικά ότι περιγράφεις για τους gay ισχύει και για όλους τους straight! Τώρα αν τους θεωρείς πιο έξυπνους από τις γυναίκες επειδή εκείνες πιστεύουν, όπως λες, ότι αυτό που έχουν ανάμεσα στα πόδια τους είναι δεδομένο ότι θα τους οδηγήσει στην ευτυχία....χμ..κάνεις πολύ μεγάλο λάθος! Ακόμα πιστεύεις ότι γυναίκες ότι σκέφτονται έτσι; δεν νομίζω! Σαφώς βέβαια υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις..



    ok.whatever.Μονο μια αποψη.Τιποτε αλλο.


    Disasterpiece
    31.10.2009, 17:22

    "Αδαααμ θεελωωω μηηηλοοοο!"


    https://www.youtube.com/watch?v=GjFKaKyqhA4

    Link
    >
    ifi-Korgialas4ever
    02.11.2009, 10:47

    Παράθεση:

    Το μέλος whiteCat στις 29-10-2009 στις 09:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 28-10-2009 στις 23:20 έγραψε...

    Και ρωτω τις κοπελες του forum:

    Λετε οτι εχετε φιλους αντρες ομοφιλοφιλους.Σας εχει τυχει ποτε να γουσταρετε τον ιδιο γκομενο;

    Αν οχι,τοτε μαλλον μιλατε εκ του ασφαλους!...Wink

    Και εν πασει περιπτωση,προσωπικα προβλημα ιδιαιτερο δεν εχω μαζι τους,γενικα.Αν τυχει,ας πουμε να ειμαστε με παρεα,οπως εχει τυχει αρκετες φορες,φυσικα θα κουβεντιασουμε και θα ανταλλαξουμε αποψεις,ομως αρκει να ειναι ''ησυχοι'' απεναντι μου!....Αλλα επειδη μου εχει συμβει,λογω της δουλειας μου,να μου την πεσει gay και μαλιστα κατεπαναλειψη,σας λεω οτι ειναι εντελως χυδαιοι και πονηροι.

    Αλλα και εδω που τα λεμε,νομιζετε οτι εχει βγει τυχαια η φραση:''Τι μου εκανε ο π......ης!!!....''Wink



    Όχι δεν μου έχει τύχει να γουστάρουμε τον ίδιο γκόμενο, αλλά και να τύχαινε αυτό δεν θα άλλαζε την άποψή μου για την ομοφυλοφιλία!

    Όσον αφορά το γεγονός ότι τους θεωρείς χυδαίους και πονηρούς να θυμάσαι ότι και οι straight άντρες γίνονται χυδαίοι και πονηροί στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν το άλλο φύλο! Επίσης και οι γυναίκες straight μπορούν, αν το θέλουν, να γίνουν χυδαίες και πονηρές προκειμένου να διεκδικήσουν κάτι. Άρα το συμπέρασμα είναι ότι η συμπεριφορά είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας, κουλτούρας κλπ, δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις Wink

     



    Όχι δεν έτυχε να γουστάρω το ίδιο άτομο..Και δεν έχουμε και τα ίδια γούστα!!{#emotions_dlg.tt2}

    Και θα συμφωνήσω με white cat δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις και δεν θα άλλαζε κάτι μετά!!


    ilias-nekt
    02.11.2009, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος ifi-Korgialas4ever στις 02-11-2009 στις 10:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος whiteCat στις 29-10-2009 στις 09:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 28-10-2009 στις 23:20 έγραψε...

    Και ρωτω τις κοπελες του forum:

    Λετε οτι εχετε φιλους αντρες ομοφιλοφιλους.Σας εχει τυχει ποτε να γουσταρετε τον ιδιο γκομενο;

    Αν οχι,τοτε μαλλον μιλατε εκ του ασφαλους!...Wink

    Και εν πασει περιπτωση,προσωπικα προβλημα ιδιαιτερο δεν εχω μαζι τους,γενικα.Αν τυχει,ας πουμε να ειμαστε με παρεα,οπως εχει τυχει αρκετες φορες,φυσικα θα κουβεντιασουμε και θα ανταλλαξουμε αποψεις,ομως αρκει να ειναι ''ησυχοι'' απεναντι μου!....Αλλα επειδη μου εχει συμβει,λογω της δουλειας μου,να μου την πεσει gay και μαλιστα κατεπαναλειψη,σας λεω οτι ειναι εντελως χυδαιοι και πονηροι.

    Αλλα και εδω που τα λεμε,νομιζετε οτι εχει βγει τυχαια η φραση:''Τι μου εκανε ο π......ης!!!....''Wink



    Όχι δεν μου έχει τύχει να γουστάρουμε τον ίδιο γκόμενο, αλλά και να τύχαινε αυτό δεν θα άλλαζε την άποψή μου για την ομοφυλοφιλία!

    Όσον αφορά το γεγονός ότι τους θεωρείς χυδαίους και πονηρούς να θυμάσαι ότι και οι straight άντρες γίνονται χυδαίοι και πονηροί στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν το άλλο φύλο! Επίσης και οι γυναίκες straight μπορούν, αν το θέλουν, να γίνουν χυδαίες και πονηρές προκειμένου να διεκδικήσουν κάτι. Άρα το συμπέρασμα είναι ότι η συμπεριφορά είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας, κουλτούρας κλπ, δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις Wink

     



    Όχι δεν έτυχε να γουστάρω το ίδιο άτομο..Και δεν έχουμε και τα ίδια γούστα!!{#emotions_dlg.tt2}

    Και θα συμφωνήσω με white cat δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις και δεν θα άλλαζε κάτι μετά!!



    ''....και δεν θα άλλαζε κάτι μετά!!'' Που το ξερεις;Αφου ειπες οτι δεν σου εχει τυχει....!Wink Ποτε μη λες ποτε!

    ''...Επίσης και οι γυναίκες straight μπορούν, αν το θέλουν, να γίνουν χυδαίες και πονηρές προκειμένου να διεκδικήσουν κάτι.'' Φυσικα!..Δεν βγηκε τυχαια και για καποιες γυναικες η φραση:"Ειναι π....να στην ψυχη!Κοιτα τι μου εκανε!...''Wink

    ''...συμπεριφορά είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας, κουλτούρας κλπ, δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις Wink'' Με αυτο τωρα τι εννοεις;Οτι δηλ. αν μου την πεσει καποιος,δεν θα πρεπει να θεωρησω οτι ειναι gay,αλλα ατομο χωρις παιδεια και καλη συμπεριφορα;;;{#emotions_dlg.blink}....


    ilias-nekt
    02.11.2009, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος ifi-Korgialas4ever στις 02-11-2009 στις 10:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος whiteCat στις 29-10-2009 στις 09:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 28-10-2009 στις 23:20 έγραψε...

    Και ρωτω τις κοπελες του forum:

    Λετε οτι εχετε φιλους αντρες ομοφιλοφιλους.Σας εχει τυχει ποτε να γουσταρετε τον ιδιο γκομενο;

    Αν οχι,τοτε μαλλον μιλατε εκ του ασφαλους!...Wink

    Και εν πασει περιπτωση,προσωπικα προβλημα ιδιαιτερο δεν εχω μαζι τους,γενικα.Αν τυχει,ας πουμε να ειμαστε με παρεα,οπως εχει τυχει αρκετες φορες,φυσικα θα κουβεντιασουμε και θα ανταλλαξουμε αποψεις,ομως αρκει να ειναι ''ησυχοι'' απεναντι μου!....Αλλα επειδη μου εχει συμβει,λογω της δουλειας μου,να μου την πεσει gay και μαλιστα κατεπαναλειψη,σας λεω οτι ειναι εντελως χυδαιοι και πονηροι.

    Αλλα και εδω που τα λεμε,νομιζετε οτι εχει βγει τυχαια η φραση:''Τι μου εκανε ο π......ης!!!....''Wink



    Όχι δεν μου έχει τύχει να γουστάρουμε τον ίδιο γκόμενο, αλλά και να τύχαινε αυτό δεν θα άλλαζε την άποψή μου για την ομοφυλοφιλία!

    Όσον αφορά το γεγονός ότι τους θεωρείς χυδαίους και πονηρούς να θυμάσαι ότι και οι straight άντρες γίνονται χυδαίοι και πονηροί στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν το άλλο φύλο! Επίσης και οι γυναίκες straight μπορούν, αν το θέλουν, να γίνουν χυδαίες και πονηρές προκειμένου να διεκδικήσουν κάτι. Άρα το συμπέρασμα είναι ότι η συμπεριφορά είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας, κουλτούρας κλπ, δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις Wink




    Όχι δεν έτυχε να γουστάρω το ίδιο άτομο..Και δεν έχουμε και τα ίδια γούστα!!{#emotions_dlg.tt2}

    Και θα συμφωνήσω με white cat δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις και δεν θα άλλαζε κάτι μετά!!



    ''....και δεν θα άλλαζε κάτι μετά!!'' Που το ξερεις;Αφου ειπες οτι δεν σου εχει τυχει....!Wink Ποτε μη λες ποτε!

    ''...Επίσης και οι γυναίκες straight μπορούν, αν το θέλουν, να γίνουν χυδαίες και πονηρές προκειμένου να διεκδικήσουν κάτι.'' Φυσικα!..Δεν βγηκε τυχαια και για καποιες γυναικες η φραση:"Ειναι π....να στην ψυχη!Κοιτα τι μου εκανε!...''Wink

    ''...συμπεριφορά είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας, κουλτούρας κλπ, δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις Wink'' Με αυτο τωρα τι εννοεις;Οτι δηλ. αν μου την πεσει καποιος,δεν θα πρεπει να θεωρησω οτι ειναι gay,αλλα ατομο χωρις παιδεια και καλη συμπεριφορα;;;{#emotions_dlg.blink}....


    fotis70
    02.11.2009, 18:32

    Παράθεση:

    Το μέλος ifi-Korgialas4ever στις 26-10-2009 στις 10:09 έγραψε...

    Το βρίσκω αρκετά φυσιολογικό...Και στο κατω κάτω είναι και πολύ καλά παιδιά οι gay..Έχω γνωρίζει 2 (ο ένας είναι πολυ καλός μου φίλος)..Δεν ντρέπομαι που το λέω..Με γειά του κ χαρά του..Η ζωή έτσι τα φέρνει!

    Θυμηθείτε ότι ακόμα και τώρα λένε τον Μέγα Αλέξανδρο(τρελή αδυναμία του έχω) gay γιατί πήγαινε με τον Ηφαιστίωνα! Από την αρχαιότητα άρχισαν(μπορεί να κάνω και λάθος)..

    Τέλος θέλω να πώ ότι..αν έχουμε παιδί έτσι αύριο μεθαύριο..τι θα του πούμε? Εγώ προσωπικά δεν θα με ένοιαζε κ τόσο..Ας έκανε την ζώη του και ότι χρειαστεί θα ξέρει ότι είμαι δίπλα του και ΟΧΙ να τον παρατήσω και τον αγνοοώ!!Smile


    -----------------
    Θα 'μαι πάντα εδώ το χέρι να σου κρατάω όταν έχεις τις μαύρες σου κι όταν λες δεν μπορώ Θα σε παίρνω αγκαλιά στ' αστέρια για να σε πάω Γιατί εγώ αγάπη μου για σένα μόνο ζω [Ένα από τους αγαπημένους μου στίχους,από Δημήτρη Κοργιαλά]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ifi-Korgialas4ever στις 26-10-2009 10:11 ]



    Με συγχωρείς, που παρεμβαίνω αλλά αυτά που λένε πολλοί  για τον Μέγα Αλέξανδρο είναι ευσεβείς πόθοι κάποιον… και όχι πραγματικότητα! Δείχνει ότι την Ιστορία την μαθαίνουν με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, εκτός από το ιστορική βιβλιογραφία που βασίζεται σε παραπομπές αρχαίων συγγραφέων!

    Όσο για την ιδιαιτερότητα αυτών των ανθρώπων θα πω αυτό! Ο άνθρωπος gay, ο πολίτης gay  πρέπει να αντιμετωπίζεται από τον νόμο όπως και εγώ που δεν είμαι! Όμως όπως είναι δικαίωμά του να θεωρεί φυσιολογική αυτήν την σεξουαλική του προτίμηση, έτσι και εγώ έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ αφύσικο κάτι που μου προκαλεί αποστροφή και εννοώ μόνο την πράξη!   

     


    Peace18
    03.11.2009, 01:31

    Πολύ κωλόπιασμα ρε παιδιά για τους ομοφυλόφιλους!!! Τι πρεμούρα είναι αυτή;

    Πάντως όσο και να έψαξα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη, σε κάθε γωνιά (και έκανα φιλότιμη προσπάθεια...) δεν βρήκα πουθενά στο forum κανένα topic που να ονομάζεται... "Ποιά η γνώμη σας για την ετεροφυλοφιλία"!!! Ή καλύτερα "Ποιά η γνώμη σας για τους ανθρώπους που δεν έχουν μύτη;" Μάλλον επειδή τα θεωρούμε όλα δεδομένα... -Δεν το παίζω προοδευτική, δήθεν και ελευθέρων ιδεών! Δεν με ενδιαφέρει καθόλου άλλωστε ο οποιοσδήποτε εύκολος και επιδερμικός χαρακτηρισμός!-

    Δεν μπορώ να δικαιολογήσω αντιδράσεις τύπου... "ντροπιάζουν το ανθρώπινο είδος! Να καούν στην πυρά οι ανώμαλοι" κλπ. (Ok! Είμαι υπερβολική αλλά και οι πιο ανάλαφρες απόψεις κάπου εκεί βασίζονται!) Η κλασσική απάντηση ότι το φυσιολογικό είναι 1, ή αυτοί είναι παραφύση και κανείς δεν γεννιέται Gay... πλέον δεν πείθουν κανέναν και ακούγονται τόσο γραφικές όσο και η γνωστή πλέον, γελοία φράση: "Εγώ δεν είμαι ρατσιστής, αυτός είναι μαύρος!"

    Έχω βαρεθεί να ακούω αντρούκλες να υποστηρίζουν με όλον τους τον πατριωτισμό ότι οι άντρες gay είναι απαίσιοι, ντροπή του είδους και όλα τα κακά της μοίρας τους! Ενώ όλοι τους, χωρίς καμία εξαίρεση, έχουν ως υπέρτατη φαντασίωση 2 γυναίκες gay (που και αυτές τις θέλουν με συγκεκριμένες προδιαγραφές, κομμένες και ραμένες στις προτιμήσεις του καθένα) και αυτό το θεωρούν υγιές και φυσικό!

    Ποιός οριοθέτησε την ανθρώπινη σεξουαλικότητα; Μήπως αυτός που ανακάληψε τις απειράριθμες στάσεις της ετεροφυλοφιλικής σεξουαλικής επαφής; Ή Μήπως αυτός που ανακάληψε την παιδεραστεία, τον βιασμό, τον σαδομαζοχισμό, φετιχισμό κάθε είδους και άλλα τόσα, κι ακόμα περισσότερα, κατορθώματα των straight; Δεν είναι ακραία... Είναι τόσο δίπλα μας, όσο και οι άνθρωποι τους οποίους χαρακτηρίζετε!

    Από την άλλη μεριά έχω βαρεθεί να ακούω για τον Μέγα Αλέξανδρο που ήταν gay, ή αμφιφυλόφιλος ή κι εγώ δεν ξέρω πλέον τι άλλο έχει ακουστεί!... Είμαστε σοβαροί;;; Ζουσε κανείς από εσάς εκείνη την εποχή, ή υπήρχαν ρεπόρτερ του Star; Γιατί αν είναι έτσι αλλάζει το πράγμα! Και να ήταν τι έγινε; Θα του αλλάξουμε τα αγάλματα και θα τα κάνουμε να σπάνε πιο πολύ τον αριστερό γοφό; Ή μήπως αλλάζουν τα υπόλοιπα πράγματα που λέγεται πως έκανε;

    Και για να τελειώνουμε! Το ότι κάποιος είναι gay δεν σημαίνει πως είναι άρρωστος ή σας γουστάρει και θα σας παρενοχλήσει! Μην αγχώνεστε και τραβιέστε κάθε φορά λες και έχουν λέπρα!!! Είναι απαράδεκτο!

     

    Αυτά τα ολίγα... (Και για να αποφύγω τυχών σχόλια τύπου: "Ξέρεις gay άτομα;" ή "γούσταρες ποτέ κάποιον που ανακάλυψες πως είναι ομοφυλόφιλος;" και άλλα της κατηγορίας που ονομάζω "Να τη βγάλουμε, να τη μετρήσουμε", η απάντηση είναι "ναι πολλούς", "ναι αρκετές φορές" και πάει λέγοντας!!!)

    Ευχαριστώ!!!Innocent


    fotis70
    03.11.2009, 09:43

    Αγαπητή Peace18 επίστεψε με, υπάρχουν και άντρες που δεν έχουν αυτήν την συγκεκριμένη φαντασίωση που αναφέρεις! Επειδή έτυχε στα φοιτητικά μου χρόνια να έχω δύο φίλες που ήταν αμφί, μου προκαλούσε την ίδια αποστροφή με αυτήν που θα μου προκαλούσαν δύο άντρες σε τρυφερότητες μεταξύ τους.

    Μάλλον είσαι επηρεασμένη από ερωτικές ταινίες και τα στερεότυπα που περνάνε για τις επιθυμίες και τις ανάγκες των δύο φύλλων.

    Φαντασιώσεις – πολλές φορές – περίεργες έχουν όλοι οι άνθρωποι όμως τι σημαίνει αυτό; ότι όσο παράλογες και να είναι, αφού τις έχουμε να τις νομιμοποιήσουμε; Εγώ ας πούμε έχω φαντασίωση να κάνω βραστή στον φούρνο με πατάτες την πεθερά μου και να την φάω, αυτό δεν είναι αρρώστια; Επειδή το φαντάζομαι σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό;  ( για την αποκατάσταση της αλήθειας δεν έχω τέτοια φαντασίωση, ήταν ένα απλό παράδειγμα και την πεθερά μου την αγαπάω γιατί είναι καλή και μάλλον είμαι από τους τυχερούς. Θα μπορούσε όμως να συμβαίνει ).

    Μετά μιλάς για βιασμούς, παιδεραστίες και κάτι τέτοια και αναφέρεσαι στους  straight, όπως τους χαρακτηρίζεις λές και είναι το κύριο χαρακτηριστικό τους. Λες και  όλοι εμείς οι μη gay είμαστε βιαστές, παιδεραστές, σαδιστές και τα σχετικά! Σύνελθε! Είπαμε να υπερασπιστής τους gay όχι να ισοπεδώσεις όλους του υπόλοιπους! Φυσικά και είναι καταδικαστέα όλα αυτά όμως αν το πάρουμε με την λογική σου και αυτά φαντασιώσεις και επιθυμίες είναι, γιατί να μην γίνουν πραγματικότητα; Κάποιες γυναίκες εξιτάρονται στην ιδέα του βιασμού, άλλοι στην ιδέα του πόνου και ίσως και κάποια παιδιά να τους αρέσει η πράξη. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Όσο λοιπόν φυσιολογικά ακούγονται αυτά άλλο τόσο είναι και η ομοφυλοφιλία!

    Ο άνθρωπος από ένστικτα είναι γεμάτος. Η ουσία όμως είναι η διαχείριση τους! Θα το ξαναπώ ότι οι gay είναι άνθρωποι και σαν πολίτες έχουν και θα πρέπει να έχουν όλα τα δικαιώματα που έχουν και οι υπόλοιποι, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ιδιαιτερότητά τους είναι κάτι αφύσικο για τους περισσότερους!   


    axilleas23
    03.11.2009, 09:46

    Εγώ την θεωρώ αρώστια!


    Panagiota19
    01.12.2009, 01:41

    Τη κολλητή μου τη ξέρω σχεδόν πέντε χρόνια. Πριν περίπου ένα χρόνο μου είπε ότι είναι gay. Αυτό που της απάντησα ήταν "οκ και γιατί μου το ανακοινώνεις;"

    Είναι γελοίο στον 21ο αιώνα να υπάρχουν οι αντιλήψεις των παππούδων μας. Η κολλητή μου συνεχίζει να έχει τον ίδιο χαρακτήρα, την ίδια προσωπικότητα, την ίδια συμπεριφορά. Είναι πάντα δίπλα μου όταν τη χρειάζομαι, κάνουμε τα ίδια πράγματα που συνηθίζαμε να κάνουμε πριν συνειδητοποιήσει ότι έχει διαφορετικές σεξουαλικές προτιμίσεις από μένα, μιλάμε για τις σχέσεις μου. Μάλιστα το διασκεδάζουμε λέγοντας ότι τώρα πια δεν έχουμε λόγω να μαλώσουμε, γιατί επικρατεί ο μύθος ότι οι γυναικίες φιλίες διαλύονται για έναν άντρα.

    Τον τελευταίο καιρό έχει συνάψει σχέση με μία κοπέλα. Είναι ερωτευμένη μαζί της. Δεν την έχω ξαναδεί τόσο χαρούμενη! είναι ευτυχησμένη!! Ακόμη και αν ήμουν ενάντια στους ομοφυλόφιλους βλέποντας πόσο ευτυχησμένη είναι θα δεχόμουν την επιλογή της.

    Για μένα αυτό είναι αγάπη. Να θέλεις ο άνθρωπος που αγαπάς να είναι καλά με ό,τι και αν επιλέξει. Θα ήμουν αχάριστη εαν δε τη στήριζα στη σχέση που δημιούργησε. Θα ήταν σα να ξεχνάω το πόσο μου στάθηκε εκείνη στη δικιά μου σχέση.

    Επιτέλους ας αγαπήσουμς τους ανθρώπους έτσι όπως είναι και με τις επιλογές που έχουν κάνει και ΟΧΙ όπως θΑ θέλαμε ΕΜΕΙΣ να είναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     


    ph
    01.12.2009, 08:59

     

     ΄Αρρωστοι είναι μόνο όσοι δεν μπορούν να αποδεχτούν τη διαφορετικότητα και να καταλάβουν πως η ομοφυλοφιλία συνέβαινε, συμβαίνει και θα συμβαίνει όσο θα υπάρχει αυτή η ζωή, σ' αυτή τουλάχιστον τη διάσταση που αντιλαμβανόμαστε. Αλλά γιατί απορώ? Και η ηλιθιότητα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει στους αιώνες των αιώνων...


    StavmanR
    01.12.2009, 11:58

    Θέλουν προσοχή οι εκλογικεύσεις των πάντων.

    Το γεγονός ότι κάτι συνέβαινε δεν λέει τίποτα από μόνο του. Πολλά συμβαίνουν στην ιστορία μας.

    Ας πάρω το παράδειγμα της πρότασης του Ph:

    • "Αρρωστοι είναι μόνο όσοι δεν μπορούν να αποδεχτούν τη διαφορετικότητα και να καταλάβουν πως η ομοφυλοφιλία συνέβαινε, συμβαίνει και θα συμβαίνει όσο θα υπάρχει αυτή η ζωή, σ' αυτή τουλάχιστον τη διάσταση που αντιλαμβανόμαστε."

    Η υπερβολική χρήση του 'μόνο' δείχνει καθαρά μία υποτιμητικη΄στάση απέναντι στους συνανθρώπους που έχουν τη διαφορετικότητα να μην αποδέχονται κάποια άλλη διαφορετικότητα ως φυσιολογική. Οι ίδιοι υπερασπιζόμαστε την "φιλελεύθερη" άποψη "θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου την ελευθερία της άποψής σου, ασχέτως αν διαφωνώ μαζί της". Μα τώρα κάθε διαφορετική άποψη από τη δική μας ονομάζεται 'ηλιθιότητα'.

    *

    Panagiota19, στην εποχή των παπούδων μας υπήρχαν και άνθρωποι που υπερασπίζονταν αντίστοιχα την ομοσεξουαλικότητα. Όσο παρωχημένη μπορεί να χαρακτηριστεί μία άποψη, άλλο τόσο μπορεί να χαρακτηριστεί και η άλλη, ανάλογα από την πλευρά που το βλέπεις. Εντυπωσιακή η κουβέντα μεν, χωρίς ιδιαίτερη σημασία δε.

    *

    Η συγκεκριμένη συζήτηση έχει παρεκτραπεί σημαντικά. Κι ετούτο γιατί ενώ αφορά την ομοσεξουαλικότητα, εμείς εστιάζουμε στους ομοσεξουαλικούς. Θα αναρωτηθεί κανείς αν υπάρχει διαφορά μεταξύ της συζήτησης περί ομοσεξουαλικότητας και της συζήτησης περί ομοσεξουαλικών. Έχει τόση, όση αν συζητούσαμε για το ποδόσφαιρο γενικά και αναλωνόμασταν στο να σχολιάζουμε τη ζωή του εκάστοτε Σισέ... Όλοι εστιάζουν στους φίλους και αρχίζουν τα συναισθηματικά. Μα, ακόμη και σύφιλη ή λέπρα να είχε ο φίλος μας εμείς θα τον αποδεχόμασταν και θα τον βοηθούσαμε να ανταπεξέλθει στο πρόβλημά του. Και συμβαίνει με κάθε ασθένεια ή αρρώστια. Το γεγονός ότι έχω φιλία με κάποιον που εμφανίζει οποιοδήποτε πρόβλημα δεν καθιστά εκείνον 'φυσιολογικό', αλλά στην πραγματικότητα αναγάγει εμένα σε πραγματικό φίλο του.

    Το συχνό πρόβλημα της 'άλλης πλευράς' είναι ότι θεωρεί τους ομοσεξουαλικούς μιάσματα και κάτι σαν βρυκόλακες. Είναι ακριβώς το ίδιο που κάνει η πρώτη πλευρά, δηλαδή ταυτίζει το υποκείμενο με την ιδιότητα. "Ο ομοφυλόφιλος", "ο γκει" κλπ. Εκείνος που θεωρεί την ομοσεξουαλικότητα ως ασθένεια πρέπει να είναι δύο φορές πιο ευαίσθητος προς τους ανθρώπους που έχουν νοσήσει από εκείνη από εκείνους που τη θεωρούν φυσιολογικότητα, όπως θα συνέβαινε με κάθε είδους ασθένεια. Εκτός κι αν θεωρεί ότι κάθε φορά που κάποιος φίλος του ανεβάζει πυρετό (αρρώστησε), θα πρέπει να τον παρατά μέχρι να γίνει καλά.

    Τα περί ευτυχίας και δυστυχίας είναι πολύ σχετικά και εκτός δυνατότητας συζήτησης. Μακάρι να ευτυχούν όλοι οι άνθρωποι, ακόμη και στις ατυχείς στιγμές τους.


    ph
    01.12.2009, 14:19

     

     Στην ιστορία μας? Σαφώς δεν είναι η ναζιστική κατοχή. Είναι ένα φυσικό γεγονός που καταγράφεται στην ιστορία, όπως οι σεισμοί για παράδειγμα. Αυτό κάτι λέει που να πάρει!

     Το να σέβεσαι τη διαφορετική άποψη ναι, είναι απαραίτητο. Το να μη σέβεσαι την απολύτως ηλίθια διαφορετική άποψη που σου ανακατώνει το στομάχι είναι επίσης απαραίτητο.

     Η ακροβασία της διατύπωσής σου είναι τελείως λάθος. Μία άποψη τη σέβεσαι από τη στιγμή που σέβεται κι αυτή τη διαφορά. Αν όχι, τότε δεν υπάρχει λόγος να τη σεβαστείς.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 01-12-2009 στις 11:58 έγραψε...

    Θέλουν προσοχή οι εκλογικεύσεις των πάντων.

    Το γεγονός ότι κάτι συνέβαινε δεν λέει τίποτα από μόνο του. Πολλά συμβαίνουν στην ιστορία μας.

    Ας πάρω το παράδειγμα της πρότασης του Ph:

    • "Αρρωστοι είναι μόνο όσοι δεν μπορούν να αποδεχτούν τη διαφορετικότητα και να καταλάβουν πως η ομοφυλοφιλία συνέβαινε, συμβαίνει και θα συμβαίνει όσο θα υπάρχει αυτή η ζωή, σ' αυτή τουλάχιστον τη διάσταση που αντιλαμβανόμαστε."

    Η υπερβολική χρήση του 'μόνο' δείχνει καθαρά μία υποτιμητικη΄στάση απέναντι στους συνανθρώπους που έχουν τη διαφορετικότητα να μην αποδέχονται κάποια άλλη διαφορετικότητα ως φυσιολογική. Οι ίδιοι υπερασπιζόμαστε την "φιλελεύθερη" άποψη "θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου την ελευθερία της άποψής σου, ασχέτως αν διαφωνώ μαζί της". Μα τώρα κάθε διαφορετική άποψη από τη δική μας ονομάζεται 'ηλιθιότητα'.

    *

    Panagiota19, στην εποχή των παπούδων μας υπήρχαν και άνθρωποι που υπερασπίζονταν αντίστοιχα την ομοσεξουαλικότητα. Όσο παρωχημένη μπορεί να χαρακτηριστεί μία άποψη, άλλο τόσο μπορεί να χαρακτηριστεί και η άλλη, ανάλογα από την πλευρά που το βλέπεις. Εντυπωσιακή η κουβέντα μεν, χωρίς ιδιαίτερη σημασία δε.

    *

    Η συγκεκριμένη συζήτηση έχει παρεκτραπεί σημαντικά. Κι ετούτο γιατί ενώ αφορά την ομοσεξουαλικότητα, εμείς εστιάζουμε στους ομοσεξουαλικούς. Θα αναρωτηθεί κανείς αν υπάρχει διαφορά μεταξύ της συζήτησης περί ομοσεξουαλικότητας και της συζήτησης περί ομοσεξουαλικών. Έχει τόση, όση αν συζητούσαμε για το ποδόσφαιρο γενικά και αναλωνόμασταν στο να σχολιάζουμε τη ζωή του εκάστοτε Σισέ... Όλοι εστιάζουν στους φίλους και αρχίζουν τα συναισθηματικά. Μα, ακόμη και σύφιλη ή λέπρα να είχε ο φίλος μας εμείς θα τον αποδεχόμασταν και θα τον βοηθούσαμε να ανταπεξέλθει στο πρόβλημά του. Και συμβαίνει με κάθε ασθένεια ή αρρώστια. Το γεγονός ότι έχω φιλία με κάποιον που εμφανίζει οποιοδήποτε πρόβλημα δεν καθιστά εκείνον 'φυσιολογικό', αλλά στην πραγματικότητα αναγάγει εμένα σε πραγματικό φίλο του.

    Το συχνό πρόβλημα της 'άλλης πλευράς' είναι ότι θεωρεί τους ομοσεξουαλικούς μιάσματα και κάτι σαν βρυκόλακες. Είναι ακριβώς το ίδιο που κάνει η πρώτη πλευρά, δηλαδή ταυτίζει το υποκείμενο με την ιδιότητα. "Ο ομοφυλόφιλος", "ο γκει" κλπ. Εκείνος που θεωρεί την ομοσεξουαλικότητα ως ασθένεια πρέπει να είναι δύο φορές πιο ευαίσθητος προς τους ανθρώπους που έχουν νοσήσει από εκείνη από εκείνους που τη θεωρούν φυσιολογικότητα, όπως θα συνέβαινε με κάθε είδους ασθένεια. Εκτός κι αν θεωρεί ότι κάθε φορά που κάποιος φίλος του ανεβάζει πυρετό (αρρώστησε), θα πρέπει να τον παρατά μέχρι να γίνει καλά.

    Τα περί ευτυχίας και δυστυχίας είναι πολύ σχετικά και εκτός δυνατότητας συζήτησης. Μακάρι να ευτυχούν όλοι οι άνθρωποι, ακόμη και στις ατυχείς στιγμές τους.




    StavmanR
    01.12.2009, 16:12

    Μετά την ολοκληρωτική πρότασή σου όπως την παρέθεσα στο προηγούμενο ποστ, συνεχίζεις αφήνοντας υπαινιγμούς για ναζισμό και φασισμό. Αυτή η ευκολία αναθεματισμού της άλλης άποψης είναι επικίνδυνη.

     

    Πολλά πράγματα συμβαίνουν στην ανθρώπινη ιστορία. Ξανασκέψου αυτήν την πρόταση, χωρίς περαιτέρω διασαφηνίσεις από την δική μου πλευρά.

     

    Μία άποψη τη σέβεσαι επειδή απλούστατα είναι μία άποψη. Μπορείς να διαφωνείς, να συμφωνείς, να είσαι ουδέτερος. Μπορείς να την κρίνεις, επικρίνεις, κατακρίνεις, μα χωρίς σεβασμό καμία συζήτηση δεν έχει νόημα. Και όταν δεν υπάρχει συζήτηση, το μόνο που συμβαίνει είναι απλά ότι ο καθένας παραμιλά.

     

    Δεν βρίσκω καμία ακροβασία στην άποψή μου, αλλά σέβομαι την άποψή σου που ανακαλύπτει μία ακροβασία στη δική μου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-12-2009 16:17 ]


    fotis70
    01.12.2009, 18:57

    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 01-12-2009 στις 08:59 έγραψε...

     

     ΄Αρρωστοι είναι μόνο όσοι δεν μπορούν να αποδεχτούν τη διαφορετικότητα και να καταλάβουν πως η ομοφυλοφιλία συνέβαινε, συμβαίνει και θα συμβαίνει όσο θα υπάρχει αυτή η ζωή, σ' αυτή τουλάχιστον τη διάσταση που αντιλαμβανόμαστε. Αλλά γιατί απορώ? Και η ηλιθιότητα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει στους αιώνες των αιώνων...



    Συμφωνώ απόλυτα!


    bittersweet
    03.12.2009, 15:00

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 01-12-2009 στις 18:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 01-12-2009 στις 08:59 έγραψε...

     

     ΄Αρρωστοι είναι μόνο όσοι δεν μπορούν να αποδεχτούν τη διαφορετικότητα και να καταλάβουν πως η ομοφυλοφιλία συνέβαινε, συμβαίνει και θα συμβαίνει όσο θα υπάρχει αυτή η ζωή, σ' αυτή τουλάχιστον τη διάσταση που αντιλαμβανόμαστε. Αλλά γιατί απορώ? Και η ηλιθιότητα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει στους αιώνες των αιώνων...



    Συμφωνώ απόλυτα!



    kai gwww!