ελληνική μουσική
    291 online   ·  210.899 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία;

    lilabariteau
    11.03.2009, 11:03

    προσωπικα πιστευω οτι ο καθενας κανει οτι θελει στη προσωπικη του ζωη. Ειχα φιλους ομοφυλοφιλους και πολυ καλους μαλίστα.

     Απο την αλλη ομως αν ο γιος μου στραφει προς μια τετοια κατευθηνση δεν ξερω πως θα το παρω. Το ιδιο ισχυει και για την κορη μου. απλα δεν εχω κορη, ακομα.

    Στο μονο που ειμαι εναντιον ειναι στο να αποκτουν παιδια. Διοτι τι πρωτυπο θα εχει ενα παιδι για την εξελιξη του, αν εχει δυο μαμαδες ή δυο μπαμπαδες;

     

     


    Hastaroth
    11.03.2009, 13:45

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20-09-2008 στις 05:31 έγραψε...

    Ποια ειναι η γνωμη μας για την ομοφυλοφιλια η για τους ομοφυλοφυλους?...Ας ξεκινησω την επιχειρηματολογια μου απο τους 'κανονικους' τους στρειτ,εμας που μαλλον ειμαστε και η πλειοψηφια:Εχετε αναρρωτηθει γιατι στον κορακα τα αγορια να γουσταρουν τα κοριτσια και το αντιστροφο?Μηπως επειδη βαθια μεσα μας ειναι χαραγμενο το ενστικτο της αναπαραγωγης του ειδους και συνεπως οταν 'ζευγαρωνουμε' το κανουμε για να ικανοποιησουμε υποσυνειδητα αυτο μας το ενστικτο?Της διαιωνισης του ειδους?Απο τη στιγμη λοιπον που το ζευγαρωμα δυο ομοιου φυλου ατομων δεν οδηγει με φυσικο τροπο στην αναπαραγωγη,ουτε εστω στην υποσυνειδητη ικανοποιηση του ενστικτου της,ειναι μια εξ ορισμου ΠΑΡΑΦΥΣΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ...Ετσι αντιμετωπιζω την ομοφυλοφιλια...σαν κατι το μη φυσιολογικο...Επιλογη ειναι να παω με ψηλη η κοντη γυναικα,με ξανθια η μελαχροινη,με μια η με δυο γυναικες παντα...αλλα οχι με ανδρα...τα αντιστοιχα ισχυουν και για τις γυναικες...Επιλογη για να φαω κατι οταν πειναω ειναι μονο κατι που εντασεται στη διατροφικη γκαμα του ειδους μου:Πχ ειναι αραγε επιλογη ενα προβατο να ειναι σαρκοφαγο????Ενας ανθρωπος να ειναι κανιβαλος?Για σκεφτειτε λιγο πριν μιλησουμε για 'επιλογες'!

    Νομίζω οτι αυτή είναι ή πιό σωστή αντιμετώπιση που έχω διαβάσει,ακριβώς επειδή σέ παρόμοιες συζητήσεις έχω συναντήσει άτομα που προσπαθούν να "αποδείξουν" πως το τί είναι φυσιολογικό γιά τόν άνθρωπο είναι αυθαίρετο καί όχι κάτι βασισμένο σέ βιολογικούς κανόνες.Είχα γράψει και παλιότερα εδώ στό θέμα αυτό οτι όπως δέν είναι φυσιολογικό γιά έναν άνθρωπο να έχη π.χ.υπογλυκαιμία,έτσι δέν είναι φυσιολογικό γιά έναν άνθρωπο να έχη σεξουαλικές προτιμήσεις μή συμβατές μέ την ικανοποίηση -έστω και υποσυνείδητα,όπως σωστά λές- τού περί αναπαραγωγής ενστίκτου.

    Ακριβώς δηλαδή όπως το να τρώη ένας άνθρωπος ζωντανά έντομα δέν είναι φυσιολογικό γιά τό είδος του (ενώ γιά τόν ακανθόχοιρο,π.χ. είναι φυσιολογικώτατο).

    Αυτό βέβαια δέν σημαίνει οτι ένας άνθρωπος που τρώει ζωντανά έντομα δέν μπορεί να είναι ευφυής και προικισμένος μέ κάποια ταλέντα,επειδή έχει μή φυσιολογική διατροφική συμπεριφορά.Απλώς ένας τέτοιος άνθρωπος προφανώς θά έπρεπε να έχη μιά κατάλληλη κοινωνικο-ιατρική βοήθεια ώστε να επανέλθη στην ορθή γιά τό είδος του διατροφική συμπεριφορά.


    blackdragon
    12.03.2009, 14:57

    {#emotions_dlg.thumbdown} ομοφυλοφιλία....


    NikosRoman
    14.03.2009, 11:17

    -Μαμα τωρα που εγινα 16 μπορω να φορεσω σουτιεν?

    -Οχι Γιωργακη!!


    konvoulis
    14.03.2009, 13:30

    Παράθεση:

    Το μέλος deathnick στις 11-05-2008 στις 14:16 έγραψε...

    Παράθεση:



    Το μέλος dimi93-gnr στις 11-05-2008 στις 11:12 έγραψε...

    φυσιολογικο ειναι

    δεν ειναι ανωμαλια πιστευω

    και δεν εχω κατι με αυτους

    οτι θελουν ασ κανουν αρκει να μη βλαπτουν κανενα

    ααααααα....και πιστευω ετσι ξεφωνημενες τις παρουσιαζει ΜΟΝΟ

    Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ

     

    deathnick kamelia 8 πατε καλα?ας μην τους σκεφτεστε αν θελετε εμετο

    δλδ αν εβγαινε ο γιος σας ετσι θα τον απολκηρωνατε?και αυτοι ανθρωποι ειναι

    και πρεπει να τους σεβομαστε(αν σεβονται τον εαυτο τους)

    αλλα κ παλι λεω ετσι 3εφωνημενες μονο η τηλεοραση τους παρουσιαζει δεν ειναι ετσι


    An ebgaine o gios mou etsi,ton skwtona epitopou.Sobarologo,den uparxei xeirotero pragma apo to na ma8oun oi goneis oti o gios tous einai piswglenths.Einai sketh ntroph.



    Συμφωνω!!!


    StavmanR
    14.03.2009, 16:16

    Καλμάρετε παίδες!

    Αυτό με την ευθανασία (δυσθανασία στην πραγματικότητα) των ατόμων με ομοσεξουαλική συμπεριφορά έχει λίγο τραβήξει... Αν κάθε τί που έφερνε τους γονείς μας σε δύσκολη θέση αντιμετωπίζονταν με θανάτωση, στον πλανήτη αυτό θα κατοικούσαν μόνο σαύρες και αλιγάτορες...

     

    Άς παραβλέψουμε και το γεγονός πως ώς γονείς αλλά και ώς κοινωνία θα αποποιούμασταν καί τις δικές μας ευθύνες. Επαναλαμβάνω μία γνώση αιώνων:

    "ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζουμε τον θάνατο είναι εκείνος με τον οποίο αντιμετωπίζουμε τη ζωή".

    Η ευκολία προσφυγής στο θάνατο, είναι η ελαφρότητα της δικής μας ζωής.

     

    Δεν υπάρχουν ομοσεξουαλοκτόνα σπρέι, όπως δεν υπάρχουν σπρέι κατά οποιασδήποτε διαστροφής. Είναι παράγωγα του ηδονισμού, δηλαδή της στάσης ζωής που θέλει να γευτεί την απόλαυση σε όλα της τα επιδερμικά επίπεδα. Και οι διαστροφές έχουν πάντα διαστροφική πορεία, μέχρι το σημείο της εμμονής και τελικά της οριστικής υποτέλειας του ανθρώπου στις ορμόνες και τους αδένες του.


    ins2anity
    14.03.2009, 21:08

    παιδια να πω την αληθεια αν και θεωρω πως εχουν καθε δικαιωμα σε αυτο που κανουν δυστυχως πιστευω οτι αν μεσα στην παρεα μου υπηρχε καποιος ομοφιλοφυλος τοτε εγω θα κρατουσα μια ασχημη σταση απεναντι του....και πραγματικα αυτο με πληγωνει...αλλα απο παιδι οταν εβλεπα κατι που πλησιαζε εστω την ομοφιλοφιλοφυλικη συμπεριφορα μου εκλειναν τα ματια...οταν εβλεπαν στην συμπεριφορα μου κατι που δεν ηταν στα προτυπα στου ''σκληροπυρηνικου'' αντρα με νουθετουσαν ο καθεις με τον τροπο του...πλεον δεν θεωρω οτι οι ομοφυλοφιλοι πραττουν καποιο εγκλημα η κατι κατακριταιο αλλα πραττουν κατα βουληση(δικη τους και οχι των γυρω τους) και με γνωμονα το αισθημα κατι που λειπει απο τον συμερινο (απ)ανθρωπο...με λερωνει(οπως εγραφε κ ο καββαδιας για αλλους ομως λογους) το γεγονος οτι ακομη δεν εχω αποβαλει καθε ρατσιστικο στερεοτυπο για τους ανθρωπους αυτους αλλα πολλες φορες να πω την αληθεια ζηλευω σε αυτους το γεγονος οτι αισθανονται...αποβαλουν την αναγκη για αναδειξη του φαινεσθαι και αρκουνται στο συναισθημα...αυτο δεν ειναι αξιεπαινο;;; καλυτερο απο αυτο που επικρατει στις μερες μας σιγουρα...ας μην τους αναγκαζουμε λοιπον να φορανε το πρωσοπειο των αναισθητων αλλα φυσιολογικων! κατα τα αλλα ανθρωπων(αν μπορω να χρησημοποιησω την λεξη φυσιολογικος για οποιονδηποτε ανθρωπο της σημερινης κοινωνιας) και προπαντων να μην δημιουργουμε/αναπαραγουμε τα στερεοτυπα που τους οδηγουν στην περιθοριωποιηση...δυστυχως δεν εχω αποβαλλει τελειως αυτα τ στερεοτυπα που και σε εμενα εχουν δημιουργησει...ισως μετα απο αυτο το κειμενο οταν καταλαβω πως καποιος ειναι ομοφυλοφιλος τον δω με αλλο ματι...χωρις να τον ξεχωρισω σε φυσιολογικο και μη γιατι στην τελικη το μονο φυσιολογικο που εχει μεινει στις μερες μας ειναι.....________....??????


    loy
    17.03.2009, 09:52

    πιστευω πως οι γκει ειναι παρα πολλυ ισοροπιμενα πλασματα και εχουν κανει τις επιλογες απο πολλυ νωρις!!!!!!!!!!!!Δεν πρεπει λοιπον να τους φερομαστε υποτιμητικα γιατι η φυση τους ειναι διαφορετικη απο εμας.Και που ξερει κανεις αυτο μπωρει να συμβει σε οποιονδοιποτε ακομα και στην οικογενεια μας!!!!!!!!!!!Το καλυτερο ειναι λοιπον να τους αποδεκτουμε οπως ειναι και να μν υμαστε ρατσιστες


    -----------------
    katty perry!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : loy στις 17-03-2009 09:53 ]


    nicos00
    31.07.2009, 02:37

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:28 ]


    DoctorStrangelove
    31.07.2009, 14:29

    Έχω την εντύπωση πως όπως και σε άλλα κοινωνικά ζητήματα έτσι και σε αυτό παραμένουμε προκατειλημμένοι ως άτομα και ως κοινωνία γενικότερα.Όπως δε πρέπει να κρίνουμε έναν άνθρωπο από την εξωτερική του εμφάνιση έτσι δε πρέπει να τον κρίνουμε και από τις ερωτικές του προτιμήσεις.Ένας άνθρωπος ο οποίος είναι σωστός απέναντι στους συνανθρώπους του,σέβεται τον εαυτό του και τους άλλους,δουλεύει καθημερινά σκληρά για να βγάλει το ψωμί του τι σημασία έχει αν είναι straight ή gay?Μπορεί η ομοφυλοφιλία να μην είναι κατι που να συμβαδίζει με τη φύση αλλά αφού υπάρχει γιατί δε μπορούμε να την αποδεχθούμε κάποια στιγμη?Το ανθρώπινο είδος με το πέρας του χρόνου έχει δημιουργήσει τόσα,ωφέλιμα και μη,πόσα απο αυτά ειναι απόλυτα εναρμονισμένα με τους νόμους της φύσης??Όσο για τους ομοφυλόφιλους έχω την ίδια άποψη που έχω και για εμάς τους "κοινους",ας κάνουν το κέφι τους αρκεί να μην επηρεάζουν τους γύρω τους και να σέβονται τον εαυτο τους,τους συνανθρώπους τους και τη κοινωνία έτσι ώστε να εισπράτουν και οι ίδιοι σεβασμό από τους υπόλοιπους.Η κοινωνία για να εξελιχθεί χρειάζεται ανθρώπους με ανοιχτά μυαλά και όχι με taboo,έτσι εξελλίσεται και δε μένει στα στερεότυπα του παρελθόντος...


    sea_like_eyes
    31.07.2009, 21:40

    My mum and I we live alone
    A great apartment is our home
    In Fairhome Towers
    I have to keep me company
    Two dogs, a cat, a parakeet
    Some plants and flowers
    I help my mother with the chores
    I wash, she dries, I do the floors
    We work together
    I shop and cook and sew a bit
    Though mum does too I must admit
    I do it better
    At night I work in a strange bar
    Impersonating every star
    I'm quite deceiving
    The customers come in with doubt
    And wonder what I'm all about
    But leave believing
    I do a very special show
    Where I am nude from head to toe
    After stripteasing
    Each night the men look so surprised
    I change my sex before their eyes
    Tell me if you can
    What makes a man a man

    At 3 o'clock or so I meet
    With friends to have a bite to eat
    And conversation
    We love to empty out our hearts
    With every subject from the arts
    To liberation
    We love to pull apart someone
    And spread some gossip just for fun
    Or start a rumour
    We let our hair down, so to speak
    And mock ourselves with tongue-in-cheek
    And inside humour
    So many times we have to pay
    For having fun and being gay
    It's not amusing
    There's always those that spoil our games
    By finding fault and calling names
    Always accusing
    They draw attention to themselves
    At the expense of someone else
    It's so confusing
    Yet they make fun of how I talk
    And imitate the way I walk
    Tell me if you can
    What makes a man a man

    My masquerade comes to an end
    And I go home to bed again
    Alone and friendless
    I close my eyes, I think of him
    I fantasise what might have been
    My dreams are endless
    We love each other but it seems
    The love is only in my dreams
    It's so one sided
    But in this life I must confess
    The search for love and hapiness
    Is unrequited
    I ask myself what I have got
    Of what I am and what I'm not
    What have I given
    The answers come from those who make
    The rules that some of us must break
    Just to keep living
    I know my life is not a crime
    I'm just a victim of my time
    I stand defenceless
    Nobody has the right to be
    The judge of what is right for me
    Tell me if you can
    What make a man a man

    Tell me if you can
    Tell me if you can
    Tell me if you can
    What makes a man a man


    p.s just . . . a true story . . . right marc ? ? ?  p.s lets talk with . . . music . . . πραγματικα ομορφο τραγουδι . . . η μελωδια του . . . το κεντρικο του νοημα . . . αλλα παντα η υπερβολη . . . ειναι κοντα . . . και οι παρεξηγησεις πολλες . . . απλα . . . ακουστε το . . . 

     


    TRAVELOGUE
    08.09.2009, 13:59

    Καλησπέρα!

    Κάποιοι υποστηρίζουν π.χ. για την ανδρική ομοφυλοφιλία ότι ως θέαμα φαντάζει αποκρουστικό και αφύσικο. Πόσο επηρεασμένοι είναι άραγε από τα στενόμυαλα όρια που μας έχει επιβάλλει εδω και τόσα χρόνια το κλασικό φαλλοκρατικό κατεστημένο της κοινωνίας μας;;;

    Κάποιοι υποστηρίζουν οτι το φυσιολογικό είναι σεξουαλικά να συνευρίσκονται όντα διαφορετικού φύλου. Συμφωνώ εφόσον αν μη τι άλλο μέχρι στιγμής είναι ο μόνος τρόπος (οργανικά πάντα μιλώντας) για τη διαιώνιση του ειδους. Όμως, πείτε μου πόσοι από εσάς, άνδρες και γυναίκες, όταν κάνετε σεξ με την/τον συντροφό σας το κάνετε για να τεκνοποιήσετε;;;

    Εφόσον τίθεται θέμα για απορουαστικό, για φυσιολογικό ή αφύσικο, ας ρίξουμε μια ματιά στη φύση να δούμε ότι τα περισσότερα ζώα τριγύρω μας, τα οποία υπερτερούν του ανθρώπινου είδους (μη γελιέστε, δεν είμαστε το κέντρο της γης), κάνουν σεξ μόνο την εποχή του ζευγαρώματος. Εκτός από τα δελφίνια και τον άνθρωπο. Μήπως τελικά οι ... αφύσικοι είμαστε τα δελφίνια, εγώ εσείς και όσοι κανουμε σεξ, απλώς επειδή γουστάρουμε; Μήπως τελικά είαμστε το ίδιο αφύσικοι με τους ομοφυλόφιλους οι οποίοι επίσης κάνουν σεξ επειδή γουστάρουν και απλώς έχουν διαφορετικές επιλογές συντρόφου;

    Ας χαλαρώσουμε το συντηρητισμό μας που συνήθως επικαλύπτεται και με ένα πέπλο ψευτοπροοδευτισμού, κι ας συνειδητοποιήσουμε ότι το να εκφράζεσαι όπως νιώθεις και να απολαμβάνεις αυτά που θέλεις είναι ο μόνος δρόμος για να ζούμε σε κοινωνίες με κατανόηση, ανθρώπινες, χαρούμενεςμ φωτεινες και ακομπλεξάριστες!

    Ευχαριστώ.


    stam82
    08.09.2009, 21:52

    Παράθεση:

    Το μέλος TRAVELOGUE στις 08-09-2009 στις 13:59 έγραψε...

    Καλησπέρα!

    Κάποιοι υποστηρίζουν π.χ. για την ανδρική ομοφυλοφιλία ότι ως θέαμα φαντάζει αποκρουστικό και αφύσικο. Πόσο επηρεασμένοι είναι άραγε από τα στενόμυαλα όρια που μας έχει επιβάλλει εδω και τόσα χρόνια το κλασικό φαλλοκρατικό κατεστημένο της κοινωνίας μας;;;

    Κάποιοι υποστηρίζουν οτι το φυσιολογικό είναι σεξουαλικά να συνευρίσκονται όντα διαφορετικού φύλου. Συμφωνώ εφόσον αν μη τι άλλο μέχρι στιγμής είναι ο μόνος τρόπος (οργανικά πάντα μιλώντας) για τη διαιώνιση του ειδους. Όμως, πείτε μου πόσοι από εσάς, άνδρες και γυναίκες, όταν κάνετε σεξ με την/τον συντροφό σας το κάνετε για να τεκνοποιήσετε;;;

    Εφόσον τίθεται θέμα για απορουαστικό, για φυσιολογικό ή αφύσικο, ας ρίξουμε μια ματιά στη φύση να δούμε ότι τα περισσότερα ζώα τριγύρω μας, τα οποία υπερτερούν του ανθρώπινου είδους (μη γελιέστε, δεν είμαστε το κέντρο της γης), κάνουν σεξ μόνο την εποχή του ζευγαρώματος. Εκτός από τα δελφίνια και τον άνθρωπο. Μήπως τελικά οι ... αφύσικοι είμαστε τα δελφίνια, εγώ εσείς και όσοι κανουμε σεξ, απλώς επειδή γουστάρουμε; Μήπως τελικά είαμστε το ίδιο αφύσικοι με τους ομοφυλόφιλους οι οποίοι επίσης κάνουν σεξ επειδή γουστάρουν και απλώς έχουν διαφορετικές επιλογές συντρόφου;

    Ας χαλαρώσουμε το συντηρητισμό μας που συνήθως επικαλύπτεται και με ένα πέπλο ψευτοπροοδευτισμού, κι ας συνειδητοποιήσουμε ότι το να εκφράζεσαι όπως νιώθεις και να απολαμβάνεις αυτά που θέλεις είναι ο μόνος δρόμος για να ζούμε σε κοινωνίες με κατανόηση, ανθρώπινες, χαρούμενεςμ φωτεινες και ακομπλεξάριστες!

    Ευχαριστώ.



     

    Θα συμφωνήσω και θα συμπληρώσω με μια απορία που μου γεννιέται κάθε φορά που ανοίγονται τέτοια θέματα. Τι ορίζεται λοιπόν ως "φυσιολογικό".Είναι αυτό που έχει κυριαρχίσει ανα τους αιώνες σαν η γενικώς αποδεκτή συμπεριφορά και δράση?Γιατί δε λαμβάνουμε υπόψιν μας ποιά είναι τα πλαίσια που διαμορφώνουν τις συμπεριφορές ?

    Θέλω να πω πως ακόμα και αυτό που λένε "Φύλλο" φαίνεται τελικά σαν να καθορίζεται απο το εκάστοτε κοινωνικοπολιτιστικό περιβάλλον στο οποίο ζει και μεγαλώνει κάποιος και δεν είναι κάτι καθορισμένο απο τη φύση.

    Και για όσους προλάβουν ίσως να με χαρακτηρίσουν Gay ή οτιδήποτε άλλο να διευκρινήσω το οτι δεν είμαι GAY αλλά και να ήμουν δε θα είχα κανένα λόγο να κρυψω αυτή την ιδιαιτερότητα.Στο κάτω κάτω η διαφορετικότητά μας είναι αυτή που δίνει νόημα.Ας μάθουμε να αποδεχόμαστε το διαφορετικό.

     


    Magsmile
    09.09.2009, 16:27

    Καλησπέρα,

     

    Ενδιαφέρον ! {#emotions_dlg.confused1}

    Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ και από της δύο πλευρές.

    Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κάνει την ζωή δύσκολη κανενός όποια και να είναι η σχέση. Έχει σκεφτεί κανένας για πόσα θέματα δεν είναι καλυμμένοι οι ομοφυλόφιλοι. (νομικά). Έχει σκεφτεί κανείς πόσα προβλήματα μπορεί να έχουν επαγγελματικά, προσωπικά (λόγο απόρριψης και στενοκεφαλιάς) γιατί πρέπει να ήμαστε τόσο σκληροί. Είναι σωστοί φίλοι, είναι σωστοί επαγγελματίες ….

    Επίσης δεν μου άρεσε ο συσχετισμός με ναρκωτικά …. κλπ Τι σχέση έχει με όλα τα άλλα.   (είμαι κατά των ναρκωτικών και της παιδεραστίας αυτά είναι τα σοβαρά …..)

     

    Γιατί πάντα πρέπει να πυροβολούμε τον κόσμο, αντί να τον βοηθάμε. Η προτίμηση του καθενός στο κρεβάτι του αφορά μόνο τον ίδιο.

    Ας χαλαρώσουμε λίγο ……. Ας τους αφήσουμε να έχουν μία ήρεμη ζωή όπως όλοι το θέλουν. Όσο και να μην αρέσει σε μερικούς οι ομοφυλόφιλοι είτε γεννιούνται, είτε γίνονται, είναι ένα κομμάτι  της κοινωνίας μας.

    ΕυχαριστώSmile


    librasoul
    11.10.2009, 20:59

    Ο καθένας είναι ελύθερος να κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι του και στη ζωή του αρκεί να σέβεται τους γύρω του.
    Δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι (που δεν είμαστε ομοφυλόφιλοι) είμαστε οκ με τους γύρω μας...και αυτό που μας πείραξε είναι οι ομοφυλόφιλοι?? Ας αφήσουμε επιτέλους αυτόν τον ψευτοσυντηριτισμό, όπου μας συμφέρει!!!


    whiteCat
    22.10.2009, 17:21

    Παράθεση:

    Το μέλος TRAVELOGUE στις 08-09-2009 στις 13:59 έγραψε...

    Καλησπέρα!

    Κάποιοι υποστηρίζουν π.χ. για την ανδρική ομοφυλοφιλία ότι ως θέαμα φαντάζει αποκρουστικό και αφύσικο. Πόσο επηρεασμένοι είναι άραγε από τα στενόμυαλα όρια που μας έχει επιβάλλει εδω και τόσα χρόνια το κλασικό φαλλοκρατικό κατεστημένο της κοινωνίας μας;;;

    Κάποιοι υποστηρίζουν οτι το φυσιολογικό είναι σεξουαλικά να συνευρίσκονται όντα διαφορετικού φύλου. Συμφωνώ εφόσον αν μη τι άλλο μέχρι στιγμής είναι ο μόνος τρόπος (οργανικά πάντα μιλώντας) για τη διαιώνιση του ειδους. Όμως, πείτε μου πόσοι από εσάς, άνδρες και γυναίκες, όταν κάνετε σεξ με την/τον συντροφό σας το κάνετε για να τεκνοποιήσετε;;;

    Εφόσον τίθεται θέμα για απορουαστικό, για φυσιολογικό ή αφύσικο, ας ρίξουμε μια ματιά στη φύση να δούμε ότι τα περισσότερα ζώα τριγύρω μας, τα οποία υπερτερούν του ανθρώπινου είδους (μη γελιέστε, δεν είμαστε το κέντρο της γης), κάνουν σεξ μόνο την εποχή του ζευγαρώματος. Εκτός από τα δελφίνια και τον άνθρωπο. Μήπως τελικά οι ... αφύσικοι είμαστε τα δελφίνια, εγώ εσείς και όσοι κανουμε σεξ, απλώς επειδή γουστάρουμε; Μήπως τελικά είαμστε το ίδιο αφύσικοι με τους ομοφυλόφιλους οι οποίοι επίσης κάνουν σεξ επειδή γουστάρουν και απλώς έχουν διαφορετικές επιλογές συντρόφου;

    Ας χαλαρώσουμε το συντηρητισμό μας που συνήθως επικαλύπτεται και με ένα πέπλο ψευτοπροοδευτισμού, κι ας συνειδητοποιήσουμε ότι το να εκφράζεσαι όπως νιώθεις και να απολαμβάνεις αυτά που θέλεις είναι ο μόνος δρόμος για να ζούμε σε κοινωνίες με κατανόηση, ανθρώπινες, χαρούμενεςμ φωτεινες και ακομπλεξάριστες!

    Ευχαριστώ.



    Συμφωνώ! {#emotions_dlg.thumbup} Έχω διαβάσει (λίγο στα γρήγορα είναι η αλήθεια) τις 13 σελ. του θρεντ και μπορώ να πω ότι με μερικά ποστ γέλασα και με άλλα φρίκαρα τελείως! Ο κόσμος πρέπει να προχωράει και να αλλάζει, ήμαστε κολλημένοι στον Μεσαίωνα.  Το θέμα είναι ξεκάθαρο...τα ανθρώπινα δικαιώματα. Όπως έχουν δικαίωμα οι straight να παντρεύονται έτσι πρέπει να έχουν και οι gay. Δεν το βρίσκω παράλογο. Επίσης ένα παιδί είναι καλύτερα να μεγαλώνει σε μια οικογένεια με gay γονείς παρά με straight και π.χ να τσακώνονται όλη μέρα! Επίσης πρέπει να ορίσουμε το τι είναι "προκλητικό". Πολλοί έγραψαν την φράση "δεν έχω πρόβλημα με τους gay, αρκεί να μη με προκαλούν". Δηλ. αν τους δείτε π.χ αγκαλιασμένους είναι κάτι προκλητικό; Εγώ πάντως το καλοκαίρι στην Ερμού είδα ένα ζευγάρι αντρών να περπατάνε τόσο χαρούμενοι αγκαλιά...είχαν πάθος τα παιδιά μεταξύ τους {#emotions_dlg.inlove} και τότε είπα στην φίλη μου: Κοίτα πάθος! βρε λες να το γυρίζαμε και εμείς τελικά;;;;;Lol {#emotions_dlg.laugh}


    -----------------
    Στο μυαλό μιας γάτας τα πάντα ανήκουν στις γάτες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : whiteCat στις 22-10-2009 17:39 ]


    ifi-Korgialas4ever
    26.10.2009, 10:09

    Το βρίσκω αρκετά φυσιολογικό...Και στο κατω κάτω είναι και πολύ καλά παιδιά οι gay..Έχω γνωρίζει 2 (ο ένας είναι πολυ καλός μου φίλος)..Δεν ντρέπομαι που το λέω..Με γειά του κ χαρά του..Η ζωή έτσι τα φέρνει!

    Θυμηθείτε ότι ακόμα και τώρα λένε τον Μέγα Αλέξανδρο(τρελή αδυναμία του έχω) gay γιατί πήγαινε με τον Ηφαιστίωνα! Από την αρχαιότητα άρχισαν(μπορεί να κάνω και λάθος)..

    Τέλος θέλω να πώ ότι..αν έχουμε παιδί έτσι αύριο μεθαύριο..τι θα του πούμε? Εγώ προσωπικά δεν θα με ένοιαζε κ τόσο..Ας έκανε την ζώη του και ότι χρειαστεί θα ξέρει ότι είμαι δίπλα του και ΟΧΙ να τον παρατήσω και τον αγνοοώ!!Smile


    -----------------
    Θα 'μαι πάντα εδώ το χέρι να σου κρατάω όταν έχεις τις μαύρες σου κι όταν λες δεν μπορώ Θα σε παίρνω αγκαλιά στ' αστέρια για να σε πάω Γιατί εγώ αγάπη μου για σένα μόνο ζω [Ένα από τους αγαπημένους μου στίχους,από Δημήτρη Κοργιαλά]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ifi-Korgialas4ever στις 26-10-2009 10:11 ]


    ilias-nekt
    28.10.2009, 23:20

    Και ρωτω τις κοπελες του forum:

    Λετε οτι εχετε φιλους αντρες ομοφιλοφιλους.Σας εχει τυχει ποτε να γουσταρετε τον ιδιο γκομενο;

    Αν οχι,τοτε μαλλον μιλατε εκ του ασφαλους!...Wink

    Και εν πασει περιπτωση,προσωπικα προβλημα ιδιαιτερο δεν εχω μαζι τους,γενικα.Αν τυχει,ας πουμε να ειμαστε με παρεα,οπως εχει τυχει αρκετες φορες,φυσικα θα κουβεντιασουμε και θα ανταλλαξουμε αποψεις,ομως αρκει να ειναι ''ησυχοι'' απεναντι μου!....Αλλα επειδη μου εχει συμβει,λογω της δουλειας μου,να μου την πεσει gay και μαλιστα κατεπαναλειψη,σας λεω οτι ειναι εντελως χυδαιοι και πονηροι.

    Αλλα και εδω που τα λεμε,νομιζετε οτι εχει βγει τυχαια η φραση:''Τι μου εκανε ο π......ης!!!....''Wink


    whiteCat
    29.10.2009, 09:56

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 28-10-2009 στις 23:20 έγραψε...

    Και ρωτω τις κοπελες του forum:

    Λετε οτι εχετε φιλους αντρες ομοφιλοφιλους.Σας εχει τυχει ποτε να γουσταρετε τον ιδιο γκομενο;

    Αν οχι,τοτε μαλλον μιλατε εκ του ασφαλους!...Wink

    Και εν πασει περιπτωση,προσωπικα προβλημα ιδιαιτερο δεν εχω μαζι τους,γενικα.Αν τυχει,ας πουμε να ειμαστε με παρεα,οπως εχει τυχει αρκετες φορες,φυσικα θα κουβεντιασουμε και θα ανταλλαξουμε αποψεις,ομως αρκει να ειναι ''ησυχοι'' απεναντι μου!....Αλλα επειδη μου εχει συμβει,λογω της δουλειας μου,να μου την πεσει gay και μαλιστα κατεπαναλειψη,σας λεω οτι ειναι εντελως χυδαιοι και πονηροι.

    Αλλα και εδω που τα λεμε,νομιζετε οτι εχει βγει τυχαια η φραση:''Τι μου εκανε ο π......ης!!!....''Wink



    Όχι δεν μου έχει τύχει να γουστάρουμε τον ίδιο γκόμενο, αλλά και να τύχαινε αυτό δεν θα άλλαζε την άποψή μου για την ομοφυλοφιλία!

    Όσον αφορά το γεγονός ότι τους θεωρείς χυδαίους και πονηρούς να θυμάσαι ότι και οι straight άντρες γίνονται χυδαίοι και πονηροί στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν το άλλο φύλο! Επίσης και οι γυναίκες straight μπορούν, αν το θέλουν, να γίνουν χυδαίες και πονηρές προκειμένου να διεκδικήσουν κάτι. Άρα το συμπέρασμα είναι ότι η συμπεριφορά είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας, κουλτούρας κλπ, δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις Wink

     


    ilias-nekt
    29.10.2009, 23:10

    Ειδες που μιλας εκ του ασφαλους;...Wink Θ'αλλαξεις γνωμη σιγουρα αν σου τυχει...Δεν μπορει να συνεχισεις να του μιλας,αφου θα σου εχει τσουρομαδησει!!...{#emotions_dlg.blush} Και απο τετοιες περιπτωσεις; Ενα σωρο που μου εχουν διηγηθει κατα καιρους φιλοι,συνεργατες ή εχω δει με τα ματια μου....

    Και επισης φανταζομαι οτι,ουτε ομοφυλοφιλη σου την εχει πεσει.Για να σου τυχει και θα με θυμηθεις....Και κατσε μετα, να συγκρινεις το καμακι που σου εχει κανει ενας straight αντρας,με το καμακι που σου εχει κανει ομοφυλοφιλη και πες μου σε ποια απ΄τις δυο περιπτωσεις ενιωσες δυσκολα, ακομα και σε σημειο του να δειρεις κιολας!!...

     

    ''''Όσον αφορά το γεγονός ότι τους θεωρείς χυδαίους και πονηρούς να θυμάσαι ότι και οι straight άντρες γίνονται χυδαίοι και πονηροί στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν το άλλο φύλο! Επίσης και οι γυναίκες straight μπορούν, αν το θέλουν, να γίνουν χυδαίες και πονηρές προκειμένου να διεκδικήσουν κάτι. Άρα το συμπέρασμα είναι ότι η συμπεριφορά είναι θέμα χαρακτήρα, παιδείας, κουλτούρας κλπ, δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις Wink''''

    Και σ'αυτο,δεν μπορω να διαφωνησω,αλλα βλεπεις οι εμπειριες του καθενος....!.WinkSmile