ελληνική μουσική
    396 online   ·  210.857 μέλη

    Τι είδος τραγουδιού σας επηρεάζει πιο πολύ ψυχολογικά;

    Moonchild92
    27.05.2008, 02:45

    Σας επηρεάζει πιο πολύ μία rock μπαλάντα; Κάποιο κομμάτι blues; Metal ίσως; Ή κάποιο ρεμπέτικο; Μπορείτε να γράψετε ότι είδος θέλετε καθώς και τι συναισθήματα σας δημιουργεί εδώ.

    Προσοχή: μπορείτε να αναφέρετε κάποιον καλλιτέχνη αν θέλετε αλλά όχι να μιλήσετε μεμονωμένα γι' αυτόν, αλλά για το είδος που αντιπροσωπεύει...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Moonchild92 στις 31-05-2008 22:45 ]


    thaliey
    27.05.2008, 08:36
    εμεναπροσωικα με επηρεζουν πολυ οι ροκ μπαλαντες και κυριως μου δημιουργουν ποικιλα συναισθηματα κυριως λυπημενα μου δημιουργουν!!!!
    Vanna
    27.05.2008, 11:09
    Ανάλογα με την στιγμή που το ακούω. Συνήθως όμως με επηεάζουν οι μπαλάντες και τα ατμοσφαιρικά κομμάτια...
    Rinio524
    27.05.2008, 11:49
    πιο πολύ οι μπαλάντες ανάλογα και σε τι κατάσταση βρίσκομαι... μπορεί να είμαι χάλια και να ακούσω μια μπαλάντα και να γίνω χειρότερα..
    VoodooChild
    27.05.2008, 12:00
    Με επηρεαζουν -οπως και τους περισσοτερους- οι μπαλαντες. Επισης με επηρεαζουν και ταξιδιαρικα κομματια, ειδικα τραγουδια της loreena mckennitt με κανουν και "φευγω"!
    darbukaboy
    27.05.2008, 12:07
    Σιγουρα οι μπαλαντες!Τραγουδια οπως το ονειρο ητανε του Ιωαννιδη...
    esta
    27.05.2008, 15:27

    Κάθε κομμάτι με απηρεάζει,πολύ ή λίγο.Κάθε όμορφο κομμάτι είναι για μένα ένα σημάδι ελπίδας και χαράς.Ε,εντάξει όταν ακούω βέβαια κάποια του Nick ε,είναι λογικό να πέσω κάπως ψυχολογικά.Κυρίως επειδή μερικά κομμάτια θυμίζουν άσχημες στιγμές του παρελθόντος ή φόβους για το μέλλον.


    punkster
    27.05.2008, 16:09

    Χμμ...
    Κυριως τραγουδια με κοινωνικο ή/και πολιτικο στιχο μου προκαλουν ποικιλα και καποιες φορες περιεργα συναισθηματα...

    Ειναι συνηθως αυτο το συναισθημα που σε κανει να ανατριχιαζεις ολοκληρος και να λες απο μεσα σου "....σωστα τα λεει ο μαγκας...."......{#emotions_dlg.rolleyes}

    Επισης τρελαινομαι για τραγουδια που ειναι στην ουσια ερωτικα, αλλα δεν βγαζουν ματι....
    Υποβοσκει ο ερωτισμος, ας πουμε....
    Εκδηλωνεται εμμεσα, δεν βγαινει ο καλλιτεχνης να μιλησει για αγαπες και καρδουλες και λουλουδακια και σαχλαμαριτσες.....{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.yawn}  

    Επισης τα τραγουδια του Marley με επηρεαζουν απιστευτα ψυχολογικα!
    Ειλικρινα δεν ξερω γιατι......
    Δεν ξερω τι εχει κανει το ατομα και τι εχουν τα τραγουδια του.....Απλως τον λατρευω! Και με εχει συντροφευσει σε πολλες περιστασεις....  


    catherine91
    30.05.2008, 13:42

    Πάρα πολλά...

    Για παράδειγμα, δακρύζω όταν ακούω ροκ μπαλάντες,
    συγκινούμαι με ρεμπέτικα τραγούδια,
    ξεσηκώνομαι με ζεϊμπέκικα,
    "τρελαίνομαι" με ξένα χορευτικά (τύπου "Please, don't stop the music)

    Και πολλά πολλά ακόμα...που θα τα πω εν καιρώ...


    paperino
    30.05.2008, 19:47

    Αυτό με τσ ξένα χορευτικά κι εμένα!

    Μπαλάντες κι ένα είδος που δεν θυμάμαι πως λέγεται......


    marianni1991
    30.05.2008, 20:36

    Η ΕΝΤΕχνη μουσικη και η country με επηρεαζουν ιδιαιτερως ,, συνηθως μου δημιουργουν μια βαθεια μελαγχολια και μια ταση για ανασυγκρωτηση του ευατου μου!!~~:/


    romfaia
    31.05.2008, 14:35

    ροκ μπαλάντες, Αλκίνοος Ιωαννίδης (π.χ. το Requiem), κάποια instrumental απο διάφορα κομάτια και καλλιτέχνες....αυτά νομίζω. {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.sad}


    gioreta
    31.05.2008, 14:46

    Οταν ειμαι {#emotions_dlg.clap},{#emotions_dlg.walkman} παντα rock σπανιως ελληνικα(εκτος και αν ειμαι με την τρελοπαρεα και αρχιζουμε να κοροιδευουμε.....οτι πρεπει τα Ελληνικα^σκυλαδικα σε τετοιες φασεις),οταν ειμαι {#emotions_dlg.thumbdown},{#emotions_dlg.walkman} συγκεκριμενα το Forgive me(αν πεφτω σε αναλογη περιπτωση)το Hello(επισης)και τα 2 απο Evanescence.Απο ελληνικα οπως ειπε και ο DarbukoStathis Αλκινοο και Μασκες(Αρωμα συσκεκριμενα~αν βρεθω παλι σε αναλογη περιπτωση)Αλλα γενικα .....παντα οι rock μπαλαντες θα επηρεαζουν {#emotions_dlg.crying},ε και κανενα μουσικο θεματακι-πιανο που ειναι και το στοιχειο μου..και τοτε {#emotions_dlg.crying}(summer '78-mother's journey-Requiem for a dream-Oltremare-La dispute....κτλ...κτλ...)


    sea_like_eyes
    31.05.2008, 17:47

    αναλογα . . . γενικοτερα η ΜΟΥΣΙΚΗ με επηρεαζει . . .


    stevi93
    31.05.2008, 17:51

    εντεχνες μπαλαντες,λαικα κομματια,ελαφρα ρεμπετικα...


    -----------------
    για τ'ονειρο και πιος ζωη δεν δινει.για μια στιγμη εισαι αθανατος.και σβηνει...
    και κυριως η φωνη της Χαρουλας Αλεξιου παιζει τον συμαντικοτερο ρολο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stevi93 στις 31-05-2008 17:52 ]


    kamelia8
    31.05.2008, 22:16

    Κυρίως οι μπαλάντες...

    Αλλά αν ο στίχος με αγγίζει, δεν αποκλείω και τα άλλα είδη, όπως π.χ το κλασικό ροκ. (αν και ακούω ελάχιστα και αυστηρά επιλεγμένα ροκ..)


    Eliza21
    31.05.2008, 22:41

    Ενα όνομα θα σου δώσω μόνο....ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ...αυτό τα λέει όλα.....Δεν υπάρχει άλλος καλλιτέχνης που να με επηρεάζει τόσο πολύ....μου αλλάζει όλη μου τη διαθεση 


    Eliza21
    31.05.2008, 22:41

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.walkman}......................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Eliza21 στις 31-05-2008 22:43 ]


    Christaras92
    31.05.2008, 23:51

    Εμένα με επηρεάζει πολύ η κλασσική μουσική γιατί δεν υπάρχει στίχος και έτσι αφήνονται μόνο οι νότες να σου δώσουν ένα περίεργο συναίσθημα που πραγματικά δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι, αν σε χαλαρώνει ή αν σε εξιτάρει.Είναι φοβερό τι μπορούν να κάνουν τα μουσικά όργανα!


    renabill
    01.06.2008, 00:16

    Μπαλάντες, μπλούζ ή ορχηστρικα με κάνουν να ταξιδεύω στις σκέψεις μου και μου ξυπνάν πολλα όμορφα συναισθήματα.