ελληνική μουσική
    566 online   ·  210.869 μέλη

    Πως μας «Βλέπει ο Θεός»

    noizreduction
    10.08.2008, 22:09

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 10-08-2008 στις 22:05 έγραψε...

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ.



     

    Κοιτας προς την λαθος κατευθυνση {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    ( ε συγνωμη δεν μπορουσα να κρατηθω )


    fotis70
    10.08.2008, 22:09

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 10-08-2008 στις 22:05 έγραψε...

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ.



    αν ανοίξεις τα μάτια σου θα δεις ότι μας βλέπει!


    stevi93
    10.08.2008, 23:08

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-08-2008 στις 22:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 10-08-2008 στις 22:05 έγραψε...

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ.



     

    Κοιτας προς την λαθος κατευθυνση {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    ( ε συγνωμη δεν μπορουσα να κρατηθω )



    Παρακαλω.
    Προς τα που να κοιταξω?


    noizreduction
    10.08.2008, 23:16

    Δεν θα σου πω που θα κοιταξεις, αλλα θα σε ρωτησω ποσο εχεις μελετησει το Χριστιανισμο. Υποψιν, τα θρησκευτικα δεν θεωρουνται μελετη του Χριστιανισμου.

    Αναμενω με αγωνια την απαντηση σου, γιατι εαν καταφερες στα 15 σου να αποκτησεις τοσο ευκολα αποψη σε ενα τοσο δυσκολο και δυσβατο θεμα, ή θα πρεπει να κανω με ενα παιδι θαυμα ή με καποιον που απο τα...0 του χρονια μελεταει και αναζηταει την πιστη του.


    stevi93
    10.08.2008, 23:48

    φυσικα και τα θρησκευτικα δεν αποτελουν βαση μελετης της θρησκειας αυτης.
    Η θρησκεια,η επικοινωνια με το θεο,η με οποιαδηποτε ''ανωτερη'' δυναμη,εναι μια πνευματικη ικανοτητα που καποιοι την εχουν.Εγω οχι.
    Διαφωνω με την κοινωνια αυτη,η οποια φυλακιζει τα παιδια στα ιδανικα ''των πολλων'' και τα εντασσει στους χριστιανους η την οποιαδηποτε θρησκεια.
    Θα επρεπε ο καθενας να ειναι ελευθερος και να επιλεγει τον δρομο που θα ακολουθησει,οταν ωριμασει,κατασταλλαξει,νιωσει ετοιμος και ειναι ωριμος γι αυτο.
    Η καθε μελετη και ο τροπος που ο καθενας αντιλαμβανεται το τι ''του πλασσαρουν'',το τι διαβαζει και το τι νιωθει ειναι ακρως υποκειμενικο.
    Φυσικα και  δεν εχεις να κανεις με παιδι θαυμα,απλα με ενα ατομο στη εφηβικη ηλικια,το οποιο ψαχνεται,οπως οι περισσοτεροι εφηβοι (που τους αφηνουν χρονο τα μαλλια τους , οι καφεδες και τα ρουχα τους).


    noizreduction
    10.08.2008, 23:55

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 10-08-2008 στις 23:48 έγραψε...

     

    Η θρησκεια,η επικοινωνια με το θεο,η με οποιαδηποτε ''ανωτερη'' δυναμη,εναι μια πνευματικη ικανοτητα που καποιοι την εχουν.Εγω οχι.

     

    Η δικη σου αν-ικανοτητα δεν πρεπει να εκφραζεται με μισος για κατι που δεν μπορεις να πλησιασεις Smile Χαιρομαι τουλαχιστον που το εθεσες απο μονος σου ετσι, ωστε η απαντηση μου πιο πανω "Κοιτας λαθος", να ειναι ορθη!

     

    Μην δικαιολογεις επισης στην κοινωνια τη δικη σου αγνοια για καποια θεματα τα οποια απαιτουν χρονια αναζητησης και μελετης. Η κοινωνια σου εδωσε μια γραμμη. Αναρωτηθηκες ποτε ( περα απο την δηθεν επανασταση των 14-18 χρονων της εφηβειας, που ολοι περασαμε ) τι διδασκει αυτη η γραμμη και κατα ποσο αξιζει;

    Ή απλως για χαρη αυτης της ψευδοεπαναστατικοτητας νομιζεις πως κανεις το "αντιθετο" αποφευγοντας να ανοιξεις το νου σου και τις γνωσεις σου σε θεματα που στο μελλον μπορει να βρεθεις ξανα αντιμετωπος;

    Με τι επιχειρηματολογια θα απαντησεις;Γιατι στα 20 και στα 25 σου δεν συγχωρειται η αγνοια και η επιφορτωση των αιτιων της δικης σου αγνοιας στην κοινωνια.

     

    Κι αυτο ισχυει και για τις 2 πλευρες..Και για τους πιστους δηλαδη που εφτασαν στα 40 τους, αλλα ποτε δεν καθισαν να αναζητησουν βαθυτερα και αναλυτικοτερα την πιστη αυτη!


    ins2anity
    11.08.2008, 01:31

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-08-2008 στις 21:29 έγραψε...

    Insanity, η Εκκλησια αυτη τη χρονικη περιοδο αποτελει ενα μερος συγκεντρωσης των πιστων. Επισης ειναι υπευθυνη για την τελεση των Μυστηριων και των λοιπων Λειτουργειων. Δυστυχως ( κι ευτυχως ) εχει απομακρυνθει απο το εκπαιδευτικο της ρολο, σε καιρους που ισως καλο ηταν να πρωτοστατει σε παραδειγματα ηθικης και ισοτητας της κοινωνιας μας ( πραγμα που οχι μονο δεν τελει, αλλα τα υποβιβαζει κιολας ).

    Πιστεψε με με τη σειρα σου, πως ο πραγματικος πιστος του Χριστιανισμου αποδεχεται καποιον με αντιθετες αποψεις αρκει να εχει την καταλληλη επιχειρηματολογια κι οχι απλες στερεοτυπικες εικονες που δημιουργηθηκαν στο μυαλο του απο εσφαλμενες μελετες ( ή και ανυπαρξια μελετων ). Κι εγω σαν Χριστιανος εχω βρεθει απεναντι απο πιστους που ειναι τοσο φανατισμενοι, που απαξιω να συνεχισω τη συζητηση μαζι τους..Ομως απο την αλλη εχω βρεθει με πολλους α-πιστους που με μια ελαφρα επιχειρηματολογια και περισσοτερη επιθετικοτητα δεν προωθουν κανενα διαλογο.

    Και οι μεν, αλλα και οι δε ειναι φανατισμενες ομαδες ανθρωπων που δεν προσφερουν απολυτως τιποτα!

    Η νηστεια δεν προκειται για ενα παιχνιδι "τι τρως εσυ για να σου πω τι δεν τρωω εγω". Ειναι κατι πολυ βαθυτερο και πολυεπιπεδο. Η πραγματικη νηστεια ξεκιναει απο το πνευμα και τη ψυχη, για να καταληξει πανω στο σωμα. Ειναι ενα αρκετο μεγαλο θεμα, ομως ο τροπος που στηριχτηκες πανω του, αποδεικνυει 2 πραγματα:

    1) Πως το μικρο της ηλικιας σου, δειχνει μια φυσιολογικη "ανωριμοτητα" ως προς τα πνευματικα θεματα. Προς Θεου δεν φταις εσυ μιας και οποιος απο εδω μεσα πει πως στα 17 του ηξερε τα παντα για τον Χριστιανισμο κι αντιλαμβανοταν και τις διδασκαλιες εις βαθος, ειναι μεγαλος ψευτης! Εδω καποιοι φτανουν στα 40 κι ακομα μελετανε για να εντρυφησουν στην 2η ή και 3η "στρωση" του Χριστιανισμου.

    2) Ο λανθασμενος τροπος που διδασκονται ορισμενα θεματα τοσα χρονια. Απο τις γιαγιαδες και τους παππουδες μας, μεχρι και τους ιδιους τους ιερεις κατηγορω σε αυτο πανω. Το τελευταιο καιρο εχει κατακλυστει η Εκκλησια απο νωθρους ιερεις, που δεν μπορουν να κατανοησουν καλα καλα οι ιδιοι πως να ερμηνευσουν τον Χριστιανισμο..Ποσο μαλλον να μεταφερουν αυτη τη σκεψη και στους πιστους.

    Καποια θεματα πραγματικα χαιρουν συζητησης. Ομως σε ενα forum που παντοτε θα υπαρχουν "πολεμιοι" ( και καλα κανουν εαν εχουν σοβαρη επιχειρηματολογια παντα ) που θα καταστρεψουν την εικονα της με προσωπικες αντιμαχιες, δεν υπαρχει το περιθωριο να αναλυθουν πληρως ολα αυτα τα θεματα!

     


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 10-08-2008 21:32 ]



    εχω ξαναπει σε αλλο ποστ μου οτι εχω αποριψει τον θεο μονο διοτι πιστευω πως ειναι εγωιστικο να ελπιζουμε σε αιωνια μεταθανατων ζωη. αν το καλοσκεφτεις ειναι. και η θρησκεια κατα καποιον τροπο προβαλει εναν τροπο ζωης με ανταλαγμα την αιωνια ζωη. εγω ασπαζομαι πληρως τον τροπο ζωης ενος χριστιανου αλλα δεν δεχομαι οτι υπαρχει μετα θανατων ζωη. θεωρω πως ερχεται σε αντιθεση με την ταπεινωτητα που διδασκει ο χριστιανισμος. γιατι ταπεινωτητα και εγωισμος δεν μπορουν να συνυπαρχουν...κοιταξε να δεις. φανατισμενοι υπαρχουν παντου. τα forum δεν ειναι καταληλος τοπος για την ανταλαγη αποψεων γιατι δεν υπαρχει αμεσως διαλογος. αρα δεν μπορεις να κρινεις εναν συνομιλητη σου μερικες φορες. οσο για την νηστεια πιστεψε με μονο σαν παιχνιδι δεν την βλεπω. η νηστεια εχει και την σημασια της στερησης. σου ανεφερα καποια ειδη που εγω δεν ετρωγα γιατι  μερικοι νομιζουν πως οταν κανουν νηστεια μπορουν να τρωνε οσο θελουν . προς ''θεου'', μπορουνε αλλα μετα τι νοημα εχει η νηστεια αν στην ουσια δεν στερησε τιποτα?επετρεψε μου να διαφωνησω με την παρατηρηση ν1 γιατι απλα σ ειπα πως τα φορουμ δεν ειναι ο καταληλος τοπος για συνομιλιες κ δεν μπορεις να κρινεις τους συνομιλητες σου σε αυτα...δεν μπορει καποιος να αναπτυξει πληρως καποιες ιδεες του και γινοντε παρερμηνευσεις. οσο για τους νοθρους ιερεις που εχουν κατακλεισει την εκκλησια θα διαφωνησω επισης. ειναι ελαχιστοι οι ιερεις οι οποιοι δεν τελουν σωστα το εργο τους και δεν μπορουν να ερμηνευσουν την διδασκαλια του χριστου. δεν ειναι η ανεπαρκεια της εκκλησιας που δεν μπορει να μεταφερει το πνευμα του χριστιανισμου. ειναι ο τροπος σκεψης των ανθρωπων και η αποστροφη μερικων νεων απο την εκκλησια (οι οποιοι συνηθως θελουν να προκαλουν) . επισης δεχομαι τις θεωριες της φυσικης περι δημιουργιας και εξελιξης οι οποιες ειναι οντος θεωριες και οχι παραμυθακια(ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω...)


    noizreduction
    11.08.2008, 02:12

    Insanity αυτο που καταλαβαινω ειναι πως εχεις κανει ενα "αχταρμα" απο πραγματα μεσα στο κεφαλι σου. {#emotions_dlg.wacko} Με δυσκολια καταφερα να συνταξω τα...ασυντακτα και να βγαλω ενα νοημα..Μερικες φορες σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερο να γυριζες στη λατινικη γραφη {#emotions_dlg.wacko}

     

    Λοιπον, η παρατηρηση νουμερο 1 περιμενα πως θα δημιουργουσε αντιδρασεις, ομως βλεποντας και απο τα λεγομενα σου, καταλαβαινω πως δεν εχω πεσει και τοσο εξω. Επαναλαμβανω πως δεν ειναι προσβλητικο να θεωρεισαι μικρος σε αποψη και ωριμοτητα. Ειναι η φυσιολογικη ροη των πραγματων, που ιδιαιτερα στη φυση ειναι απαραιτητη. Ο εγκεφαλος και η κριτικη μας ικανοτητα μεγαλωνουν οσο περναει ο καιρος ( μεχρι που φτανει σε ενα peak, περα απο το οποιο αρχιζουμε και τα χανουμε ολα ).

    Εχεις κανει μια μιξη οσων εχεις ακουσει και εχεις βγαλει εσφαλμενα συμπερασματα. Με λυπη το διαπιστωνω.

    Η νηστεια δεν ειναι στερηση! Δεν προκειται για τιμωρια του εαυτου σου, ουτε για αναδειξη της σταθεροτητας σου απεναντι σε μια αποφαση ( σωμστικης φυσεως ). Δεν ξερω απο τα εμαθες αυτα, ουτε ποιος σου ειπε πως το να λες τι νηστευεις και τι οχι ειναι "τιμη", αλλα απεχει παρα πολυ απο την πραγματικη ουσια της νηστειας.

    Πραγματικα πεφτω απο τα συννεφα με τετοιες αποψεις. Καμια νηστεια δεν κανει ενα Χριστιανο καλυτερο απο τον αλλον. Αλλο ενα πραγμα στο οποιο ειναι λειψη η αντιληψη σου για τη νηστεια. Ο καθενας βαζει το οριο στον εαυτο του. Ομως το πιο σημαντικο μερος ( το οποιο αντιλαμβανομαι πως δεν το κανεις ) ειναι η πνευματικη νηστεια. Ο ελεγχος σκεψης, η ενδοσκοπηση των πραξεων του και η αυτοκριτικη ( για τους χριστιανους το τελευταιο κομματι ειναι η Εξομολογηση βεβαια, αλλα δεν το αναφερω στη γενικοτητα που θετουμε τωρα ) ειναι μερικα απο τα στοιχεια αυτου του ειδους πνευματικης νηστειας.

     

    Ειλικρινα, επειδη δουλευω μεσα στο χωρο της Εκκλησιας, μπορω να πω το αντιθετο για την κατασταση που επικρατει μεσα. Λιγοι καλοι ιερεις, πολλοι σαθροι και εμποτισμενοι απο το μοντερο "ωχαδερφισμο".

     

    Μελετησε λιγο παραπανω αυτα τα θεματα insanity. Σε παροτρυνω καθαρα φιλικα ( παρα του απροσωπο του forum ). Ξεκαθαρισε τι ακριβως πιστευεις και τι θελεις να βιωσεις. Γιατι ο Χριστιανισμος ειναι μια βιωματικη θρησκεια.

    Αυτα εχω να πω. Δεν εχω σκοπο να συνεχισω τη συζητηση. Οχι με αυτο το κουραστικο τροπο ( ειμαστε και καποιας ηλικιας )


    JaNick
    11.08.2008, 10:52

    Λοιπόν... Πρώτα πρώτα... Αυτο για τα στατιστικά ομολογώ οτι το άκουσα στις ειδήσεις... Του ΝΕΤ... Αν όμως ψάξεις στην ελληνική wikipedia έχει ανάλογες παραπομπές σε σχετικά sites...

    Έπειτα θα κάνω μια έκκληση προς τους πιστούς... Αν όπως λέτε εσείς απολαμβάνετε ένα αγαθό τόσο υπέροχο που ελεύθερα σας χαρίζεται και εμείς είμαστε τοσο τυφλοί και το απορρίπτουμε, τότε αυτό είναι δικό μας πρόβλημα... Σταματήστε να ασχολείστε με τη δική μας Σωτηρία και σκεφτήτε λίγο τη δική σας... Δεν είναι δουλειά σας να μας επαναφέρετε στο δρόμο του Θεού... Αυτό είναι τόσο φασιστικό που μας απομακρύνει ακόμη πιο πολύ... Καταλάβετε πως ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ... Αν αυτό σας προσβάλει και σας ξυνίζει, tough luck, ελευθερία λόγου έχουμε... Η θρησκεία σε όποια μορφή και αν είναι είναι μόνο ως εξαναγκασμός και υποκρισία μου φαίνεται...Και αν μου πείτε οτι δεν το έχω ψάξει, η αλήθεια είναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ... Μου είπαν οτι η πίστη φανερώνεται στον καθένα μας... Εμένα μου φανερώθηκε με το χειρότερο της πρόσωπο...

    Και μην κλείνετε τα μάτια λέγοντας οτι εγώ δεν εκπροσωπώ τη νεολαία ολόκληρη... Κοίταξτε γύρω σας... Η αδιαφορία και η αγανάκτηση προς την εκκλησία δεν είναι τυχαία...

    Γι αυτό μην προσπαθείτε να αλλαξετε εμάς... Κάντε κάτι για να αλλάξετε την εκκλησία αντ αυτού... Άλλωστε και η Βίβλος το λέει... "Μετα πρώτης και δευτέρας νουθεσίας παρετού"... Αυτο να κάνετε...

    Σχετικός στίχος...:

    Άσε με να κάνω λάθος μην παριστάνεις το Θεό
    Δε μ'αρέσουν οι σωτήρες ΔΕ ΓΟΥΣΑΡΩ να σωθώ!!

    Υ.Γ: Οι μεγαλύτεροι κωλάνθρωποι και κομπλεξικοί είναι οι εκκλησιαζόμενοι και εξομολογούμενοι... Με τις ευλογίες του Θεού...


    stevi93
    11.08.2008, 11:18

    {#emotions_dlg.beer}

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 11-08-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Λοιπόν... Πρώτα πρώτα... Αυτο για τα στατιστικά ομολογώ οτι το άκουσα στις ειδήσεις... Του ΝΕΤ... Αν όμως ψάξεις στην ελληνική wikipedia έχει ανάλογες παραπομπές σε σχετικά sites...

    Έπειτα θα κάνω μια έκκληση προς τους πιστούς... Αν όπως λέτε εσείς απολαμβάνετε ένα αγαθό τόσο υπέροχο που ελεύθερα σας χαρίζεται και εμείς είμαστε τοσο τυφλοί και το απορρίπτουμε, τότε αυτό είναι δικό μας πρόβλημα... Σταματήστε να ασχολείστε με τη δική μας Σωτηρία και σκεφτήτε λίγο τη δική σας... Δεν είναι δουλειά σας να μας επαναφέρετε στο δρόμο του Θεού... Αυτό είναι τόσο φασιστικό που μας απομακρύνει ακόμη πιο πολύ... Καταλάβετε πως ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ... Αν αυτό σας προσβάλει και σας ξυνίζει, tough luck, ελευθερία λόγου έχουμε... Η θρησκεία σε όποια μορφή και αν είναι είναι μόνο ως εξαναγκασμός και υποκρισία μου φαίνεται...Και αν μου πείτε οτι δεν το έχω ψάξει, η αλήθεια είναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ... Μου είπαν οτι η πίστη φανερώνεται στον καθένα μας... Εμένα μου φανερώθηκε με το χειρότερο της πρόσωπο...

    Και μην κλείνετε τα μάτια λέγοντας οτι εγώ δεν εκπροσωπώ τη νεολαία ολόκληρη... Κοίταξτε γύρω σας... Η αδιαφορία και η αγανάκτηση προς την εκκλησία δεν είναι τυχαία...

    Γι αυτό μην προσπαθείτε να αλλαξετε εμάς... Κάντε κάτι για να αλλάξετε την εκκλησία αντ αυτού... Άλλωστε και η Βίβλος το λέει... "Μετα πρώτης και δευτέρας νουθεσίας παρετού"... Αυτο να κάνετε...

    Σχετικός στίχος...:

    Άσε με να κάνω λάθος μην παριστάνεις το Θεό
    Δε μ'αρέσουν οι σωτήρες ΔΕ ΓΟΥΣΑΡΩ να σωθώ!!

    Υ.Γ: Οι μεγαλύτεροι κωλάνθρωποι και κομπλεξικοί είναι οι εκκλησιαζόμενοι και εξομολογούμενοι... Με τις ευλογίες του Θεού...



    {#emotions_dlg.beer}


    alto
    11.08.2008, 11:53

    πιστεψτε χριστιανοι να σωθητε.

     

     

     

    Αγαπητοί φίλοι
    έχω μεταφέρει εδώ το :
    Όραμα της μέλλουσας κρίσης

    Του αγίου Νήφωνα Επισκόπου Κωνσταντιανής



    Μια βραδιά, αφού τελείωσε την καθιερωμένη νυχτερινή του προσευχή, ξάπλωσε να κοιμηθεί πάνω στις πέτρες του, όπως πάντα. Ήταν μεσάνυχτα και αγρυπνούσε ακόμη κοιτάζοντας το φεγγάρι και τα αστέρια στον ουρανό.

    Μόνος καθώς ήταν, αναλογίσθηκε τις αμαρτίες του και θρηνούσε γοερά, γιατί έφερνε στον νου του τη φοβερά ώρα της Κρίσεως. Έξαφνα βλέπει να αποτραβιέται το στερέωμα του ουρανού σαν σεντόνι. Και να παρουσιάζεται ο Κύριος Ιησούς Χριστός σε πελώριες διαστάσεις. Στεκόταν στους αιθέρες περικυκλωμένος απʼ όλες τις ουράνιες στρατιές: άγγελοι, αρχάγγελοι, τάγματα φοβερά και εξαίσια, παραταγμένα με κάθε συστολή.

    Ο Κύριος ένευσε στον στρατηγό του ενός τάγματος και εκείνος πλησίασε λαμπρός, φοβερός, μα και συνεσταλμένος:

    «Μιχαήλ, Μιχαήλ, άρχοντα της διαθήκης, παράλαβε με το τάγμα σου τον πυρίμορφο θρόνο της δόξης μου και πήγαινε στην κοιλάδα του Ιωσαφάτ. Εκεί θα τον εγκαταστήσεις σαν πρώτο σημάδι της παρουσίας μου. Γιατί πλησιάζει η ώρα που θα λάβει καθένας κατά τα έργα του. Κάνε γρήγορα, έφτασε η στιγμή. Θα δικάσω αυτούς που προσκύνησαν τα είδωλα κι αρνήθηκαν Εμένα τον δημιουργό τους. Αυτούς που λάτρεψαν τις πέτρες και τα ξύλα που τους έδωσα για τις ανάγκες τους. Όλοι τους θα συντριβούν ως σκεύη κεραμέως. Καθώς και οι εχθροί μου οι αιρετικοί που τόλμησαν να με χωρίσουν από τον Πατέρα μου. Που τόλμησαν να υποβιβάσουν σε κτίσμα το Παράκλητον Πνεύμα. Αλλοίμονό τους, ποια κόλαση τους περιμένει!.

    Τώρα θα εμφανισθώ και στους Ιουδαίους που με σταύρωσαν και δεν πίστεψαν στην θεότητά μου. Mου δόθηκε κάθε εξουσία, τιμή και δύναμη. Είμαι δικαιοκριτής. Τότε που ήμουνα πάνω στον Σταυρό έλεγαν: Ουά! Ο καταλύων τον ναόν… σώσον σεαυτόν. Τώρα, εμοί εκδίκησις, εγώ ανταποδώσω. Εγώ θα κρίνω, θα ελέγξω και θα τιμωρήσω σκληρά το πονηρό και διεστραμμένο γένος, γιατί δεν μετάνοιωσε. Τους έδωσα ευκαιρίες να μετανοήσουν, αλλά τις περιφρόνησαν. Θα λάβω λοιπόν τώρα την εκδίκηση.

    Το ίδιο θα κάνω και στους Σοδομίτες, που βρώμισαν τη γη και τον αέρα με την δυσωδία τους. Τους έκαψα τότε. Και πάλι θα τους ξανακάψω, γιατί μίσησαν την ηδονή του Αγίου Πνεύματος και αγάπησαν την ηδονή του διαβόλου.

    Θα τιμωρήσω και τους μοναχούς, τους άφρονες και σκοτισμένους, που μοιάζουν σαν θηλυμανή άλογα. Δεν αρκέσθηκαν στη νόμιμη συζυγία τους, αλλά στράφηκαν ανόητα στην μοιχεία και ο σατανάς τους έριξε δεμένους στην άβυσσο του πυρός. Δεν άκουσαν ότι φοβερό το εμπεσείν εις χείρας Θεού ζώντος; Δεν φοβούνται το εγώ το εμβρίμημά μου αποτελέσω εις αυτούς; Τους κάλεσα να μετανοιώσουν κι όμως δεν μετάνοιωσαν.

    Θα καταδικάσω και τους κλέφτες που έκαναν ένα σωρό κακά, ακόμη και φόνους! Και όλους όσοι έπραξαν πλήθος αμαρτιών. Εγώ τους χάρισα ευκαιρίες για να αλλάξουν αλλά δεν έδωσαν καμιά σημασία. Που είναι τα καλά τους έργα; Τους έδειξα τον άσωτο σαν τύπο και υπογραμμό – και πολλούς άλλους – για να μην αποθαρρύνονται στις αμαρτίες τους. Αλλʼ αυτοί καταφρόνησαν τις εντολές μου και με αρνήθηκαν. Αποστράφηκαν Εμένα και υποδουλώθηκαν στην αμαρτία. Ας πορευθούν λοιπόν στη φλόγα που οι ίδιοι άναψαν.

    Αλλά κι όσους πέθαναν μνησίκακοι, θα τους παραδώσω σε φοβερό κλύδωνα. Γιατί δεν πόθησαν την ειρήνη μου, αλλά στάθηκαν στη ζωή τους θυμώδεις, πικρόχολοι και οργίλοι.

    Τους πλεονέκτες, τους τοκογλύφους και τους φιλάργυρους θα τους εξολοθρεύσω και θα ξεχύσω πάνω τους όλη μου την οργή, γιατί στήριξαν την ελπίδα τους στο χρυσάφι κι Εμένα με αγνόησαν σαν να μη φρόντιζα γιʼ αυτούς.

    Κι εκείνους τους ψευτοχριστιανούς, που ισχυρίζονταν ότι δεν υπάρχει ανάσταση νεκρών ή ότι γίνεται μετεμψύχωση, θα τους λειώσω στη γεέννα σαν το κερί. Τότε θα πεισθούν για την ανάσταση των νεκρών.

    Οι δηλητηριαστές, οι μάγοι κι όλοι οι όμοιοί τους θα βασανιστούν ανελέητα.

    Αλλοίμονο και σʼ αυτούς που μεθάνε, γλεντοκοπάνε με κιθάρες και τύμπανα, που τραγουδάνε, χορεύουν, αισχρολογούν και φαντάζονται πονηρά. Τους κάλεσα και δεν με άκουσαν, αλλά με καταγελούσαν. Τώρα το σκουλήκι θα τους κατατρώει την καρδιά. Σʼ όλους χάρισα έλεος και μετάνοια, μα κανένας δεν έδινε τότε προσοχή.

    Θα βυθίσω στο σκοτάδι κι όσους περιφρόνησαν τις Αγίες Γραφές, που τις έγραψε το Πνεύμα μου δια μέσου των αγίων.

    Θα κρίνω ακόμη κι αυτούς που ασχολούνται με προλήψεις και δεισιδαιμονίες και στηρίζουν τις ελπίδες τους σε μαχαίρια, αξίνες, δρεπάνια κι άλλα παρόμοια. Τότε θα μάθουν ότι έπρεπε να ελπίζουν στον Θεό κι όχι στα δημιουργήματά Του. Θα ταράζονται και θʼ αντιλέγουν τότε, μα δεν θα έχουν πια καμιά δύναμη, γιατί εμοί εκδίκησις, εγώ ανταποδώσω.

    Θα τιμωρήσω και τους βασιλείς και τους άρχοντες που με πίκραιναν αδιάκοπα με τις αδικίες τους. Έκριναν άδικα και περήφανα περιφρονώντας τους ανθρώπους. Και αυτοί μεν πληρώνονταν. Η δική μου όμως εξουσία δεν δέχεται δωροδοκίες. Για την αδικία τους θα τους αφανίσω. Τότε θα καταλάβουν ότι εγώ είμαι ο φοβερός που αφαιρώ τις εξουσίες των αρχόντων. Θα καταλάβουν ότι είμαι φοβερότερος απʼ όλους τους βασιλείς της γης. Ουαί σʼ αυτούς! Τι κόλαση τους περιμένει! Γιατί έτριξαν τα δόντια τους κι έχυσαν αθώο αίμα, το αίμα των παιδιών τους και των θυγατέρων τους.

    Αλλά σε ποιαν οργή θα παραδώσω τους μισθωτούς, που δεν ήταν γνήσιοι ποιμένες; Που ρήμαξαν τον αμπελώνα μου και σκόρπισαν τα πρόβατά μου; Που ποίμαιναν χρυσάφι κι ασήμι – όχι ψυχές – και ζήτησαν την ιεροσύνη από συμφέρον; Πόση θα είναι η τιμωρία τους; Πόσος ο οδυρμός; Θα ξεχύσω πάνω τους όλο το θυμό και την οργή μου και θα τους συντρίψω. Πρόβατα και βόδια φθαρτά φρόντισαν νʼ αποκτήσουν, μα τα δικά μου λογικά πρόβατα δεν τα νοιάσθηκαν. Θα τιμωρήσω με ράβδο τις ανομίες τους και με μαστίγιο τις αδικίες τους.

    Αλλά και τους ιερείς που γελούν η φιλονικούν μέσα στις αγίες εκκλησίες μου, τι θα τους κάνω; Θα τους συμμορφώσω στο πυρ και στον τάρταρο.

    Ήρθα κι έρχομαι. Όποιος έχει τη δύναμη ας με αντιμετωπίσει. Αλλά ουαί κι αλλοίμονο σʼ αυτόν που όντας αμαρτωλός θα πέσει στα χέρια μου! Γιατί καθένας θα εμφανισθεί ενώπιόν μου γυμνός και τετραχηλισμένος. Πού θα τολμήσει να φανερωθεί τότε η αναίδεια των αμαρτωλών; Πώς θʼ αντικρίσουν το πρόσωπό μου; Πού θα βάλουν τη ντροπή τους; Θα καταισχυνθούν μπροστά στις άχραντες Δυνάμεις μου.

    Θα κατακρίνω όμως κι όσους μοναχούς αμέλησαν τα καθήκοντά τους και πρόδωσαν τις υποσχέσεις που έδωσαν ενώπιον Θεού, αγγέλων και ανθρώπων. Αλλά υποσχέθηκαν κι άλλα έπραξαν. Απʼ το ύψος των νεφελών θα τους γκρεμίσω στην άβυσσο. Δεν τους έφτανε η δική τους απώλεια, αλλά προξένησαν ολέθριο σκάνδαλο και σʼ άλλους. Ήταν καλύτερα γιʼ αυτούς να μην απαρνηθούν τον κόσμο παρά που τον απαρνήθηκαν κι έζησαν αισχρά, ανακατεμένοι με την ασωτία. Εμοί εκδίκησις, εγώ ανταποδώσω σʼ όσους δεν θέλησαν να μετανοιώσουν. Εγώ θα τους κρίνω σαν δίκαιος Κριτής!...»

    Τα λόγια αυτά που βροντοφώνησε ο Κύριος στον αρχιστράτηγο Μιχαήλ, γέμισαν δέος τις αναρίθμητες Δυνάμεις των αγγέλων.

    Έπειτα πρόσταξε να του φέρουν τους Επτά Αιώνες της συστάσεως του κόσμου. Ο Μιχαήλ ανέλαβε την εκτέλεση κι αυτής της προσταγής. Γιʼ αυτό πήγε αμέσως στο οίκο της διαθήκης και τους έφερε. Ήταν σαν μεγάλα βιβλία και τα τοποθέτησε μπροστά στον Κριτή. Έπειτα στάθηκε παράμερα παρατηρώντας με ευλάβεια πως ξεφυλλίζει ο Κύριος την ιστορία των αιώνων.

    Πήρε Εκείνος τον πρώτο Αιώνα, τον άνοιξε και διάβασε:

    «Ο Πατήρ, ο Υιός και το Άγιο Πνεύμα, ένας Θεός σε τρία πρόσωπα. Από τον Πατέρα γεννήθηκε ο Υιός και δημιουργός των αιώνων. Διότι με τον Λόγο του Πατρός, τον Υιό, έγιναν οι Αιώνες, δημιουργήθηκαν οι ασώματες Δυνάμεις και στερεώθηκαν οι ουρανοί, η γη, τα καταχθόνια, η θάλασσα, οι ποταμοί και πάντα τα εν αυτοίς.»

    Έπειτα διάβασε λίγο παρακάτω:

    «Εικόνα του αόρατου Θεού είναι ο πρώτος άνθρωπος, ο Αδάμ, με τη γυναίκα του, την Εύα. Στον Αδάμ δόθηκε μια εντολή από τον παντοκράτορα Θεό και δημιουργό όλων των ορατών και αοράτων. Είναι ένας νόμος που πρέπει να τηρηθεί με κάθε ασφάλεια και ακρίβεια, ώστε να θυμάται τον δημιουργό του, και να μην ξεχνάει ότι υπάρχει Θεός από πάνω του».

    Πάλι προχώρησε λίγο:

    «Παράβαση στην οποία υπέπεσε η εικόνα του Θεού από απάτη η μάλλον από απροσεξία και αμέλεια. Αμάρτησε ο άνθρωπος και διώχθηκε απʼ τον παράδεισο με δίκαιη κρίση και απόφαση του Θεού. Δεν μπορεί να βρίσκεται μέσα σε τόσα αγαθά ο αχρείος παραβάτης!».

    Πιο κάτω διάβασε:

    «Ο Κάιν ρίχθηκε στον Άβελ και τον σκότωσε, κατά την βουλή του διαβόλου. Οφείλει να καεί στη φωτιά της γεέννας, γιατί έμεινε αμετανόητος. Ενώ ο Άβελ θα ζήσει αιώνια».

    Κατά τον ίδιο τρόπο ξεφύλλισε τα έξι βιβλία των Αιώνων. Πήρε τέλος το έβδομο και διάβασε:

    «Η αρχή του εβδόμου Αιώνα σημαίνει το τέλος των αιώνων. Αρχίζει να γενικεύεται η κακία, η πονηρία κι η ασπλαχνία. Οι άνθρωποι του έβδομου Αιώνα είναι πονηροί, φθονεροί, ψεύτες, με υποκριτικήν αγάπη, φίλαρχοι, υποδουλωμένοι στις σοδομίτικες αμαρτίες».

    Προχώρησε λίγο, κάτι διάβασε κι έστρεψε αμέσως θλιμμένο το βλέμμα του ψηλά, στήριξε το ένα χέρι στο γόνατο, με το άλλο σκέπασε το πρόσωπο και τα μάτια κι έμεινε συλλογισμένος σʼ αυτή τη στάση ώρα πολλή. Σε λίγο ψιθύρισε:

    «Αλήθεια τούτος ο έβδομος Αιώνας ξεπέρασε στην αδικία και την πονηρία όλους τους προηγούμενους».

    Διάβασε παρακάτω:

    «Οι Έλληνες και τα είδωλά τους γκρεμίσθηκαν με το ξύλο, την λόγχη και τα καρφιά που έμπηξαν οι σταυρωτές στο ζωηφόρο Σώμα μου».

    Σώπασε μερικές στιγμές και πάλι έσκυψε στο βιβλίο.

    «Δώδεκα άρχοντες του Μεγάλου Βασιλέως, λευκοί σαν το φως, συντάραξαν τη θάλασσα, στόμωσαν θηρία, έπνιξαν τους νοητούς δράκοντες, φώτισαν τυφλούς, χόρτασαν πεινασμένους και φτώχεψαν πλουσίους. Ψάρεψαν πολλές νεκρωμένες ψυχές ξαναδίνοντάς τους ζωή. Μεγάλος ο μισθός τους!...».

    κι έπειτα από λίγο:

    «Εγώ ο Αγαπητός διάλεξα και μάρτυρες αθλοφόρους για χάρη μου. Η φιλία τους έφτασε ως τον ουρανό και η αγάπη τους ως τον θρόνο μου! Ο πόθος τους ως την καρδιά μου και η λατρεία τους με φλογίζει δυνατά. Η δόξα και το κράτος μου είναι μαζί τους!...».

    Αφού γύρισε αρκετά φύλλα, ψιθύρισε μʼ ένα χαμόγελο ικανοποιήσεως:

    «Ω πανέμορφη και πολύτιμη Νύμφη! Πόσοι αισχροί πάσχισαν να σε μολύνουν! Μα δεν πρόδωσες Εμένα το Νυμφίο σου!... Αμέτρητες αιρέσεις σε απείλησαν, αλλά η πέτρα που πάνω της είσαι θεμελιωμένη δεν σαλεύθηκε, γιατί πύλαι άδου ου κατισχύσουσιν αυτής».

    Πιο κάτω ήταν γραμμένες όλες οι αμαρτίες των ανθρώπων, όσες βρήκε ο θάνατος να μην έχουν ξεπλυθεί στη μετάνοια.

    Κι ήταν τόσες πολλές, σαν την άμμο της θάλασσας!... Τις διάβασε ο Κύριος δυσαρεστημένος και κουνούσε το κεφάλι του αναστενάζοντας.

    Το αμέτρητο πλήθος των αγγέλων στεκόταν περίτρομο από το φόβο της δίκαιης οργής του Κριτού.

    Όταν ο Κύριος έφτασε στη μέση του Αιώνα αυτού, παρατήρησε:

    «Τούτο το έσχατο βιβλίο είναι γεμάτο από τη δυσωδία των αμαρτιών, από τʼ ανθρώπινα έργα, που είναι όλα ψεύτικα και βρωμερά: Φθόνοι, φόνοι, ψεύδη, έχθρες, μνησικακίες. Φθάνει πια! Θα το σταματήσω στη μέση. Να πάψει η κυριαρχία της αμαρτίας.

    Και λέγοντας αυτά τα οργισμένα λόγια ο Κύριος έδωσε στον αρχιστράτηγο Μιχαήλ το σύνθημα για την Κρίση. Αυτοστιγμεί εκείνος με το τάγμα του πήραν τον υπέρλαμπρο και απερίγραπτο θρόνο κι έφυγαν. Ήταν το τάγμα τόσο πολυπληθές, ώστε η γη δεν το χωρούσε. Φεύγοντας βροντοφωνούσαν:

    «Άγιος, άγιος, άγιος, φοβερός και μέγας, υψηλός, θαυμαστός και δεδοξασμένος ο Κύριος στους αιώνες των αιώνων.»

    Έπειτα αποχώρησε ο Γαβριήλ με το τάγμα του ψάλλοντας:

    «Άγιος, άγιος, άγιος Κύριος Σαβαώθ, πλήρης πάσα η γη της δόξης αυτού»!

    Και απʼ αυτούς τους φοβερούς όρκους συγκλονίζονταν ο ουρανός και η γη. Ακολούθησε ο τρίτος μέγας αρχιστράτηγος, ο Ραφαήλ, με το τάγμα του αναπέμποντας τον ύμνο:

    «Εις άγιος, εις Κύριος, Ιησούς Χριστός, εις δόξαν Θεού Πατρός. Αμήν.»

    Τέλος ξεκίνησε και η τέταρτη παράταξη. Ο άρχοντάς της ήταν λευκός και λαμπερός σαν το χιόνι, με όψη γλυκειά. Φεύγοντας άρχισε κι αυτός να ψάλλει δυνατά:

    «Θεός θεών Κύριος ελάλησε και εκάλεσε την γην από ανατολών ηλίου μέχρι δυσμών. Εκ Σιών η ευπρέπεια τη ωραιότητος αυτού. Ο Θεός εμφανώς ήξει, ο Θεός ημών και ου παρασιωπήσεται. Πυρ ενώπιον αυτού προπορεύσεται και κύκλω αυτού καταιγίς σφόδρα.»

    Και συνέχεια τον υπόλοιπο ψαλμό. Ενώ οι αξιωματούχοι του αποκρίνονταν:

    «Ανάστα ο Θεός κρίνων την γην ότι συ κατακληρονομήσεις εν πάσι τοις έθνεσι.»

    Ο αρχηγός αυτού του τάγματος ονομαζόταν Ουριήλ.

    Σε λίγο έφεραν ενώπιον του Κυρίου τον δοξασμένο Σταυρό του, που έλαμπε σαν φοβερή αστραπή και σκόρπιζε άρρητη ευωδία. Τον συνόδευαν με εξαιρετικές τιμές δύο τάγματα Εξουσιών και Δυνάμεων. Το θέαμα ήταν συγκλονιστικά μεγαλόπρεπο. Οι πολυάριθμες δυνάμεις έψαλαν αρμονικά.

    Άλλοι έλεγαν με μεγάλο δέος:

    «Υψώσω σε ο Θεός μου ο Βασιλεύς μου και ευλογήσω ο όνομά σου εις τον αιώνα».

    Άλλοι έλεγαν:

    «Υψούτε Κύριον τον Θεόν ημών και προσκυνείτε τω υποποδίω των ποδών αυτού, ότι άγιος εστί. Αλληλούια, αλληλούια, αλληλούια!».

    Έπειτα δόθηκε θεία διαταγή να έρθει πάλι ο κραταιός άρχοντας Μιχαήλ για να παρουσιαστεί δίπλα στον θρόνο του Κυρίου. Εκείνη τη στιγμή παρουσιάσθηκε ένας άγγελος που κρατούσε μία βροντερή σάλπιγγα. Την πήρε ο Κριτής στα χέρια του, σάλπισε τρεις φορές κι είπε τρεις λόγους. Μετά την παρέδωσε στον Μιχαήλ:

    «Σε προστάζω να πάρεις το θείο σου τάγμα και να σκορπισθήτε σʼ όλο τον κόσμο, για να μεταφέρετε πάνω σε νεφέλες τους αγίους, απʼ την ανατολή και τη δύση, τον βορρά και τον νότο. Θα τους συγκεντρώσεις όλους για να υποδεχθούν την παρουσία μου, μόλις ηχήσει η σάλπιγγα».

    Ύστερα απʼ όλα αυτά έρριξε ένα βλέμμα στη γη ο δίκαιος Κριτής και είδε… Ομίχλη και σκοτεινά, θρήνος και ουαί και κοπετός πολύς. Φοβερή η τυραννία του σατανά! Μανίαζε και φρίαττε ο δράκοντας, κατέστρεψε τα πάντα συντρίβοντάς τα σαν χορτάρι, γιατί έβλεπε τους αγγέλους του Θεού να του ετοιμάζουν το αιώνιο πυρ.

    Μόλις τα είδε ολʼ αυτά ο Κύριος, κάλεσε ένα πύρινο άγγελο με αυστηρή και φοβερή όψη, χωρίς λύπηση – ήταν αρχηγός των αγγέλων που επιβλέπουν το πυρ της κολάσεως – και του είπε:

    «Πάρε μαζί σου τη ράβδο μου που δένει και συντρίβει. Πάρε κι αμέτρητους αγγέλους απʼ το τάγμα σου, τους πιο φοβερούς, που τάχθηκαν τιμωροί των κολασμένων. Θα πάτε στη νοητή θάλασσα, για να βρείτε τα ίχνη του ζοφερού άρχοντα. Άρπαξέ τον με ισχύ και κραταιότητα και χτύπα τον αλύπητα με τη ράβδο μου ώσπου να παραδώσει το τάγμα των πονηρών πνευμάτων. Κι αφού τους δέσεις όλους γερά με την ισχύ της ράβδου, κατά τη διαταγή μου, θα του ρίξεις στις πιο άσπλαχνες και άγριες κολάσεις!...

    Και τότε πια, όταν όλα ήταν έτοιμα, έγινε νεύμα στον αρχάγγελο που κρατούσε τη σάλπιγγα να σαλπίσει ηχηρά. Αμέσως απλώθηκε απότομα νεκρική σιγή, σαν να ηρέμησαν τα σύμπαντα.

    Με το πρώτο σάλπισμα συναρμολογήθηκαν όλα τα σώματα των νεκρών.

    Με το δεύτερο, Πνεύμα Κυρίου επανέφερε τις ψυχές μέσα στα νεκρά σώματα.

    Δέος και φρίκη κατέλαβε τα σύμπαντα.

    Τα ουράνια και τα επίγεια έτρεμαν.
    ................................
    Μʼ αυτά τα λόγια έλεγχε τον εαυτό του ο μακάριος προσευχόμενος. Τις κατοπινές μέρες τον έβλεπες να περπατάει σέρνοντας τα βήματά του με πικρούς στεναγμούς, θρήνους και δάκρυα. Αναλογιζόταν τα θαυμάσια που είδε, κι έκανε ό,τι μπορούσε για να τα κατακτήσει. Συχνά – όταν στοχαζόταν πιο βαθιά και πιο καθαρά το όραμά του – γινόταν εκτός εαυτού. Φλεγόταν απʼ την παρουσία του Αγίου Πνεύματος και αναφωνούσε:

    «Ω τι χαρά, τι δόξα, τι λαμπρότητα περιμένει τους αγίους στους ουρανούς! Πόσο φοβάμαι μήπως στερηθώ!»
    _________________
    Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμας.


    fotis70
    11.08.2008, 12:21

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 10-08-2008 στις 23:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-08-2008 στις 22:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 10-08-2008 στις 22:05 έγραψε...

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ.



     

    Κοιτας προς την λαθος κατευθυνση {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    ( ε συγνωμη δεν μπορουσα να κρατηθω )



    Παρακαλω.
    Προς τα που να κοιταξω?



    Μέσα σου!


    noizreduction
    11.08.2008, 18:07

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 11-08-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Λοιπόν... Πρώτα πρώτα... Αυτο για τα στατιστικά ομολογώ οτι το άκουσα στις ειδήσεις... Του ΝΕΤ... Αν όμως ψάξεις στην ελληνική wikipedia έχει ανάλογες παραπομπές σε σχετικά sites...

    Εσυ εθεσες το επιχειρημα, εγω περιμενα την τεκμηριωση του. Δεν βρισκω λογικο να πρεπει εγω να αναζητησω τις πηγες, απο τη στιγμη που αποτελει το δικο σου επιχειρημα! Κι εαν ειναι ρεπορταζ της ΝΕΤ, ισως να το βρεις στο διαδικτυακο της τοπο. Ολα τα ρεπορταζ του κρατικου καναλιου δημοσιευονται εκει.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 11-08-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Έπειτα θα κάνω μια έκκληση προς τους πιστούς... Αν όπως λέτε εσείς απολαμβάνετε ένα αγαθό τόσο υπέροχο που ελεύθερα σας χαρίζεται και εμείς είμαστε τοσο τυφλοί και το απορρίπτουμε, τότε αυτό είναι δικό μας πρόβλημα... Σταματήστε να ασχολείστε με τη δική μας Σωτηρία και σκεφτήτε λίγο τη δική σας...

    Με τη σειρα μου τοτε, να κανω εκκληση να σεβαστειτε αυτο που πιστευουμε χωρις να το καταπατατε με ειρωνικες προτασεις, εικονες ή οτιδηποτε αλλο βλαπτει την αξιοπρεπεια της πιστης μας. Ετερεον εκατερον Janick. Μη ζητας μονοπλευρο σεβασμο. Αλλιως θα θυμισει λιγο Ρωσια-Γεωργια, σημειωσατε 1...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 11-08-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Δεν είναι δουλειά σας να μας επαναφέρετε στο δρόμο του Θεού... Αυτό είναι τόσο φασιστικό που μας απομακρύνει ακόμη πιο πολύ... Καταλάβετε πως ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ... Αν αυτό σας προσβάλει και σας ξυνίζει, tough luck, ελευθερία λόγου έχουμε...

     

    Δεν ειναι δουλεια μας σαφως να σας φερουμε σε ενα δρομο που δεν θελετε, ομως δεν ειναι δικη σας δουλεια να κατακρινετε αυτο το δρομο που επιλεξαμε εμεις. Ειναι αυτο που ειπα πιο πανω. Οσο ευκολα λες με "πομπωδη" τροπο ποια ειναι τα δικαιωματα σας, τοσο ευκολα ξεχνας και καταπατας τα δικα μας δικαιωματα.

    Η ελευθερια του λογου ( οπως και η ελευθερια του ατομου ) φτανει μεχρι εκει που πληττεται ή υποβαβιβαζεται η ελευθερια του συνανθρωπου σου. Οποτε, καλο ειναι να το εχουμε κατα νου και οι μεν, αλλα και οι δε...Αλλιως χαμενος κοπος να το επαναλαμβανετε σε ενα post και στο αμεσως παρακατω να καταπατατε αυτο που οι ιδιοι αναφερετε! Γιατι η ειρωνια και η ελλειπης επιχειρηματολογια αποτελουν καταπατηση του ορθου και σωστου λογου. Κι απο αυτο, εχουμε χορτασει...

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 11-08-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Και αν μου πείτε οτι δεν το έχω ψάξει, η αλήθεια είναι οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ...

     

    Τοτε μην συμμετεχεις σε μια συζητηση που δεν εισαι διατεθειμενος να αναζητησεις την προοδο του πνευματος σου μεσω αυτης! Μονο απο αυτο που ειπες, καταργεις ολη την παρουσια σου ( και οσων συμφωνησαν τοσο ευκολα με αυτο ) μεσα σε αυτο το thread.

    Κοινως ( λαϊκιστι )

    Εαν δεν θελεις να το ψαξεις ( ρε ) φιλε, δεν ειναι αναγκη να συμμετεχεις σε συζητησεις αυτων που το ψαχνουν..Υποβιβαζεις το επιπεδο, χωρις να προσφερεις τιποτα αλλο παρα αρνηση και κανενα σοβαρο επιχειρημα!

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 11-08-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Και μην κλείνετε τα μάτια λέγοντας οτι εγώ δεν εκπροσωπώ τη νεολαία ολόκληρη... Κοίταξτε γύρω σας... Η αδιαφορία και η αγανάκτηση προς την εκκλησία δεν είναι τυχαία...

    Μην βαζεις παρωπιδες στο δικο σου εαυτο και μην τρεφεσαι με αυταπατες. Μην αυτοανακυρησσεσαι αντιπροσωπος κανενος, ιδιαιτερα ενος κεφαλαιου της Ελλαδας ( νεολαια ). Μπορει να θεωρεις στα 18 σου πως εισαι ενα ενδεικτικο δειγμα, ομως υπαρχουν και αλλοι 18αρηδες σε αλλα σημεια της Ελλαδας, που αποτελουν κι εκεινοι ενα διαφορετικο ενδεικτικο δειγμα.

    Δεν σε ανακυρηξε κανεις αντιπροσωπο του και εαν πραγματικα ηθελες να κανεις μονος σου μια ερευνα ( κι οχι εκ του ασφαλους πισω απο μια οθονη και μια θεση εργασιας ), θα εκανες τον κοπο να γυρισεις τις Εκκλησιες για να δεις νεους ανθρωπους να συμμετεχουν. Τον εκανες ποτε; Ασε με να υποθεσω πως οχι...

     

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 11-08-2008 στις 10:52 έγραψε...

    Γι αυτό μην προσπαθείτε να αλλαξετε εμάς... Κάντε κάτι για να αλλάξετε την εκκλησία αντ αυτού...

    Συγνωμη, αλλα εχοντας διαβασει ολο το post και καταληγοντας εδω διακρινω απλα εναν επαναστατικο λογο, χωρις επιχειρηματα, με πολυ παθος, μενος και καμια ουσια. Λογια που εαν τα ελεγε ενας ιερεας ( με αναλογο θεμα ) θα τον κατηγορουσαν ως "υποκινητη μαζων", αλλα εαν τα ελεγε καποιος σαν κι εσενα Janick, θεωρουνται σοφιες!

     

    Μαθε λοιπον, πως ουτε με φοβισες, ουτε με τρομοκρατησες. Περιμενα επιχειρηματα και εισεσπραξα λογους, αοριστες κουβεντες και ενα εμφυτο μενος. Δεν ειναι κακο, αλλα σε μερικα πραγματα δεν περναει.

    Δεν θελω να σε αλλαξω. Μην τρεφεις αυτη την αυταπατη. Ο κοσμος δεν γυριζει γυρω σας ξερεις..Λυπαμαι που καταστρεφω μια ουτοπια, αλλα υπαρχουν σημαντικοτερα ζητηματα που μπορει να απασχολησουν εναν πιστο, απο το να...προσηλυτιζει "απιστους". Κανεις δεν απειλει την πνευματικη σου ακεραιοτητα, εκτος απο εναν! Απο τον ιδιο σου τον εαυτο!

    Ειναι δικη σου απφοαση το τι θα μελετησεις και τι θα πιστεψεις. Σεβομαι εναν αθεο, σεβομαι εναν μουσουλμανο, σεβομαι εναν βουδιστη, σεηβομαι εναν ινδουιστη και σεβομαι εναν κουμουνιστη! Οταν εχουν επιχειρηματα και ξερουν τι πιστευουν!

    Απεχθανομαι ομως ( και το λεω με πληρη ειλικρινια ) αυτους που αρνουνται να αναζητησουν την πνευματικη τους γαληνη και καθονται πανω σε παθη και στερεοτυπα για να καλυψουν αυτο το κενο. Και ιδιαιτερα οταν ολη τους επιχειρηματολογια στηριζεται σε ανυπαρκτα στοιχεια.

     

    Καλη συνεχεια. Πραγματικα θεωρω πως αρνεισαι να διαβασεις οτιδηποτε, γιατι βαριεσαι να το κανεις. Αρα δεν υπαρχει ουσια να συνεχισω κι εγω.

     

     

    ΥΓ: Οι μεγαλυτεροι κωλανθρωποι ειναι αυτοι που εχουν μεγαλο κωλο. Τον αποκτουν απο το καθισιο και τον υποχονδρισμο τους. Αλλους κωλανθρωπους δεν εχω συναντησει στη ζωη μου.


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 11-08-2008 18:09 ]


    sillia
    11.08.2008, 18:27

    Κάτι σαν και μας, βάζω και μένα μέσα αφού πέφτω στην παγίδα και γράφω σε αυτό το θέμα,ΟΧΙ ο Θεός αλλά ούτε και ο διάβολος δεν μας βλέπει!!!{#emotions_dlg.ban}

    Αλλους προβληματισμούς δεν έχουμε??{#emotions_dlg.wacko}

    Εχουμε λύσει όλα τα άλλα,{#emotions_dlg.wacko} έχουμε απαντήσει σε όλα τα ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ και μας έμεινε αυτό αναπάντητο??{#emotions_dlg.blink}

    Ας ψάξουμε τον Θεό μέσα μας πρώτα ΑΝ υπάρχει {#emotions_dlg.mad}και μετά προβληματιζόμαστε αν μας βλέπει{#emotions_dlg.rolleyes}

    THANKS


    JaNick
    11.08.2008, 19:33

    1) Θέλω να μου πείς σε ποιο σημείο δεν σεβάστηκα την πίστη σου... Σου είπα πουθενά να σταματήσεις να πιστεύεις?

    2) Πραγματικά πολύ κακώς έγραψα σε συζήτηση θρησκευτικού περιεχομένου εδω μέσα... MusicHeaven.... Music... Music... Οχι JesusHeaven...

    3) Δεν είπα πουθενά οτι είμαι εκπρόσωπος της νεολαίας, εσύ το είπες... Ίσα ίσα που με βλέπω και να διαφέρω απο τη νεολαία σε πολλές στιγμές της ζωής μου... Προσπάθησε να διαβάσεις διαφορετικά την προτασή μου... Σορρυ αν σε κουράζω...
    Και άσε τις υποθέσεις κατα μέρους... Πάντα ήμουν απο τους λίγους της ηλικίας μου που καθόταν μέσα σε μια εκκλησία με τη σύνοψη στα χέρια... Και ας μην πίστευα...Πολύ καλός μου φίλος είναι ψάλτης, γιός παπά, αγιογράφος... Εργάζεται στο Άγιον Όρος... Έχουμε ξεπατικώσει άπειρες συζητήσεις πάνω στο θέμα...

    4) Όχι δεν έχω τέτοιες αυταπάτες πίστεψέ με... Και δεν μίλησα για σένα σε αυτη την πρόταση... Κοίτα όλο το τοπικ... Κοίτα την συμπεριφορά των χριστιανόπουλων... Όχι δεν βαριέμαι... Αλλα όπως υπάρχουν σοβαρότερα πράγματα απο εμας έτσι υπάρχουν και σοβαρότερα πράγματα να διαβάσω...

    Υ.Γ: Υπάρχουν άνθρωποι με τεράστειο κώλο αλλα καρδιά ακόμη πιο τεράστεια... Και υπάρχουν άνθρωποι με κώλο στη θέση της καρδιάς τους... Εκει αναφερόταν το δικό μου ΥΓ...
    Υ.Γ2: Μη με πατρωνάρεις γιατι δεν με ξέρεις... Πολύ κακή συνήθεια noiz...


    noizreduction
    11.08.2008, 21:58

    1) Προφανως με πατημα τη δικη σου συμμετοχη αναφερθηκα συνολικα. Και εξηγησα πως θα επρεπε να συμπεριφερομαστε οι μεν και οι δεν. Δεν ειναι ολα τα posts προσωπικα.

    2) Σωστη παρατηρηση, αλλα τι να κανουμε..Εβαλες το λιθαρακι {#emotions_dlg.biggrin}

    3) Η προταση σου ειναι συντακτικα δομημενη ετσι, που δινεις την εντυπωση πως εισαι στελεχος και αντιπροσωπος της κοινωνιας. Μπορεις να την διορθωσεις ή να την παρεις πισω, ομως πανω εκει βασιστηκα. Δοξα τον Θεο, εμαθα να διαβαζω σωστα ( και χωρις γυαλια ακομα ).

    Δεν ειναι το "πες μου το φιλο σου, να σου πω ποιος εισαι". Κι εμενα φιλος μου ειναι κουμμουνιστης και μαλιστα με επιχειρηματα που τσακιζουν κοκκαλα, αλλα δεν σημαινει κατι αυτο...σημαινει; Εκτος εαν ζουμε εποχες αμερικανικου κυνηγιου κοκκινων {#emotions_dlg.confused1}

    Κι επειδη δουλευω στην Εκκλησια...ξερω αλλους πολλους που απο μακρια νομιζεις πως ειναι σατανιστες και οταν τους πλησιασεις ειναι οι καλυτεροι ανθρωποι ( και οχι απαραιτητως Χριστιανοι ). Δεν ειναι αναγκη να επαναφερουμε στερεοτυπα και στη συζητηση μας.

    4) Κι ομως, ο ιδιος δηλωνεις πως δεν θελεις να μελετησεις. Το δεχομαι. Δεν δεχομαι ομως να συμμετασχεις στη συζητηση εκφραζοντας μια γνωμη που αλλοι απεκτησαν με αρκετη μελετη πανω στο θεμα της πιστης. Εκει ειναι η δικη μου ενσταση, την οποια φανηκε να μην καταλαβαινεις. Αφου θεωρεις πως το θεμα αυτο δεν ειναι σοβαρο, κακως συμμετεχεις. Προσβαλλεις την ιδια την ηθικη ( εαν υπαρχει πλεον ) της συζητησης.

     

    ΥΓ: Μιλησες συγκεκριμενα για ανθρωπους που εξομολογουνται και εκκλησιαζονται. Παλι με μια ευκολια συμπεριελαβες ενα πληθος κοσμου με εναν ασεμνο χαρακτηρισμο. Προσπαθησα να το "σωσω", αλλα απ'ο,τι βλεπω το λες πιο σοβαρα. Ισως μια συγνωμη να ηταν καλη.

    ΥΓ2: Υπαρχουν κι αλλες κακες συνηθειες, ομως δεν τις πατρωναρα πανω σου. Οποτε να λες κι ευχαριστω. Smile


    StavmanR
    11.08.2008, 22:07

    Τίτλος τόπικ: "Πώς μας βλέπει ο θεός"

    Διπλολεκτική απάντηση: "εκτός θέματος" (ως συνήθως) {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Repeat: Το παρόν θέμα αφορά εκείνους που πιστεύουν σε θεό. Υπάρχει το θέμα "υπάρχει θεός;" για όσους θέλουν να αναπτύξουν φιλοσοφικές αναζητήσεις γύρω από τη φύση του θείου, ώστε να μην κάνουν εκτός θέματος αναφορές.
    Βέβαια, διατηρεί ο καθένας το "δικαίωμα" να δηλώσει ότι είναι ο ίδιος θεός και να μας πει πώς μας βλέπει...{#emotions_dlg.biggrin}


    okanenas
    11.08.2008, 22:55

    Ένα είναι σίγουρο πως μας βλέπει με υπομονή και μακροθυμία  Wink


    mnk
    12.08.2008, 00:24

    Αφού εγώ δεν πιστεύω και δεν θέλω να πιστέψω, εσείς πως τολμάτε να μιλάτε για Θεό; εεεεε;;

    Σας έδωσα ΕΓΩ την άδεια; εεεεε;;;

    Να κλειδωθεί πάραυτα !!!   {#emotions_dlg.mad}


    JaNick
    12.08.2008, 10:54

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 11-08-2008 στις 21:58 έγραψε...

    ΥΓ: Μιλησες συγκεκριμενα για ανθρωπους που εξομολογουνται και εκκλησιαζονται. Παλι με μια ευκολια συμπεριελαβες ενα πληθος κοσμου με εναν ασεμνο χαρακτηρισμο. Προσπαθησα να το "σωσω", αλλα απ'ο,τι βλεπω το λες πιο σοβαρα. Ισως μια συγνωμη να ηταν καλη.

    ΥΓ2: Υπαρχουν κι αλλες κακες συνηθειες, ομως δεν τις πατρωναρα πανω σου. Οποτε να λες κι ευχαριστω. Smile



    Σώπα ρε μεγάλε που θα σου ζητήσω και συγνώμη και θα σου πώ και ευχαριστώ... Ποιος νομίζεις οτι είσαι??? Δε φτάνει που συνεχώς διαστρεβλώνεις τα λόγια μου οπώς κάνεις σε κάθε αλλο πόστ που γράφεις, μας το παίζεις και θύμα... Τελικά είσαι και σύ απο αυτούς που ψοφάνε για καυγάδες... Σορρυ δεν θα συνεχίσω αλλο εδώ... Καθήστε να μιλάτε για το πόσο καλός είναι ο Θεός σας... Εγώ περιτεύω εδω μέσα... Καλημέρα...