ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Νέα κεντρική σελίδα: Εντυπώσεις, προβλήματα

    GL
    12.06.2008, 18:00

    1)Στην αρχή μου ήρθε "κάπως" βλέποντας τον "μιτόγκα" φάτσα κάρτα στην οθόνη....αλλά το ξεπέρασα γρήγορα{#emotions_dlg.lol}.....

    2) Στη συνέχεια χάθηκα λιγάκι και πρώτη μου αντίδραση ήταν να πάω να ψηφίσω πως προτιμώ την προγενέστερη έκδοση...

    3) Τώρα όμως που άρχισα να εξοικιώνομαι με την ιδέα της σύνοψης μου φαίνεται πως το σκεπτικό σου Χόρχε είναι έξυπνο! Η προηγούμενη αρχική είχε πολλά πράματα που κάθε άλλο παρά συνοπτικά τοποθετημένα ήταν. Άρα τώρα βλέπω σιγά σιγά πως κυριαρχεί η πρακτικότητα, μοιραία λοιπόν θα μας πάρει λίγο χρόνο ώστε να προσαρμοστούμε στα πιο λιτά δεδομένα!!

    4) Το μόνο που θέλω να πω σαν παρατήρηση είναι το εξής:

    Ο χρωματισμός του παραπάνω section θα μπορούσε να ήταν και αυτός κάπως διαφορετικός! Νομίζω πως το άσπρο το "σπάει" κάπως έντονα, ενώ παραπέμπει αρκετά και στην παλιά αρχική σελίδα( χωρίς αυτό να είναι αναγκαστικά αρνητικό).

    Μια γνώμη που θα μπορούσα λοιπόν να σου πω Χορχίτο είναι η εξής: Χρωμάτισε το και αυτό το section πχ στο χρώμα της ζέρμπερας(λέω μια ιδέα....)

    Αυτά.....

    Υ.Γ: Και σε μένα Χορχίτο τα αστεράκια φαίνονται μόνο πάνω πάνω, πουθενά αλλού!!!

    {#emotions_dlg.beer}


    PHILIPPOSSM
    12.06.2008, 18:18

    Δλδ γυρο - γυρο απο την κεντρικη δεν βλεπετε τα αστερακια του background;


    marylin
    12.06.2008, 18:32

    {#emotions_dlg.sad} Όχι, μόνο επάνω τα βλέπω.... {#emotions_dlg.sad}


    PHILIPPOSSM
    12.06.2008, 18:44

    Στην κατω δεξια γωνια της οθονης σου ποσο ZOOM λεει;


    sillia
    12.06.2008, 18:59

    Kι εγω πιστεύω ότι το αδύνατο σημείο της νέας σελίδας είναι αυτό!!!Κατά τ' άλλα πολύ πιο όμορφη!!!ΜΠΡΑΒΟ...ΜΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ{#emotions_dlg.clap} 





    επισυναπτόμενα: sshot-1.jpg 
    jorge
    12.06.2008, 19:15

    @panosbousalis
    Πάνο η διαφημίσεις έχουν πάει περιφερειακά, ενώ πλέον είναι μόνο 3. Μία ψηλά, μία δεξιά (η τετράγωνη) και άλλη μία (του Πασχαλίδη) που είναι και μικρή. Αν το πάρεις με ποσοστό επί της συνολικής επιφάνειας, οι διαφημίσεις δεν είναι ούτε στο 5%.

    @sillia
    το λευκό κενό που βλέπεις είναι επειδή έχεις ενεργοποιήσει το blocking των διαφημίσεων. Κανονικά εκεί φαίνεται διαφήμιση (βλ. post GL)

    @GL
    Χμμμ... αν το βάψω κι αυτό κόκκινο, θα είναι σαν της από κάτω ενότητας...


    panosbousalis
    12.06.2008, 20:00

    Ok! Η ζωή συνεχίζεται


    gate
    12.06.2008, 20:18

    Υπέροχο το νέο look! Smile


    KIT_KAT
    12.06.2008, 20:34

    Μμμ... Smile Μεγειές! Smile

     

    Καταρχήν νομίζω πως οποιαδήποτε άποψη του τύπου "είναι χάλια το νέο look" είναι λίγο επιπόλαιη μιας και λογικό είναι να μας τρομάζει όλους που δεν ξέρουμε τι θα βρούμε και πού...

    Μ'αρέσουν πολλές πινελιές σε γραμματοσειρές, μ'αρέσει και η κίτρινη ζέρμπερα...

    Επίσης από το φόρουμ και κάτω το θεωρώ υπέροχο (το μόνο που θα άλλαζα είναι το κόκκινο τετραγωνάκι δίπλα στα ονλάιν μέλη, να το κάνουμε μολυβί όπως το -πολύ καλό- χρώμα του φόρουμ;)...

    Το άσχημο πιστεύω είναι το γεγονός πως έχει χωριστεί στα 2 (καθέτως) το πάνω μέρος... και το άσπρο που προαναφέρθηκε...

    Τέλος... αυτό με τα αστεράκια... και σε μένα δε φαίνονται δεξιά και αριστερά, και νομίζω χρειάζονται γιατί αλλιώς... έχω την εντύπωση συνέχεια ότι κάτι χάνω και πρέπει να κάνω scroll... {#emotions_dlg.wacko}

    Πάντως ας μην πελαγώνουμε, προσαρμόσιμη είναι ακόμα η κεντρική... Cool


    jorge
    12.06.2008, 21:14

    Κατερινάκι στείλε ένα screenshot για να δω την απουσία των αστεριών...

    Thank you!


    Shakti_
    12.06.2008, 21:39

    Την πρώτη κρυάδα την πήρα για λίγες στιγμές χθές βράδυ

    Μπήκα 1-2 φορές να βεβαιωθώ.

    Πολλά πράγματα είναι εσωτερικά ενώ ήταν πιο εύκολα πρίν

    Το φόντο μου φαίνεται κουραστικό. Ήταν πιο καλά με το άσπρο

    Εν ολίγοις δεν θα έλεγα πως μου αρέσει, αλλά υποπτεύομαι

    πως είμαι υποχρεωμένη να την συνηθίσω και έτσι θα γίνει βέβαια

    Τουλάχιστον ας γίνει το χατήρι του Κιφάκου για να μη στεναχωριέται

    Τέλος πάντων, ας μη γκρινιάζω. Καλορίζικη!!      Cool


    Shakti_
    12.06.2008, 21:44

    Και κάτι σχετικά με τα στεράκια. Κι εγώ μόνο επάνω τα βλέπω. Και το ΖΟΟΜ ειναι στο 100% Φίλιππε...


    tago
    12.06.2008, 21:51

    Δεν είμαι απόλυτα αρνητικός αλλά κάτι δε μου έχει κάτσει καλά!


    SouLRocK
    12.06.2008, 22:26

    Διαφορετική... λίγο χαοτικη,παραξενη... αλλά θα συνηθίσουμε... γενικά είμαι υπέρ των αλλαγών! Μια παρατήρηση... που πήγε το παραθυράκι που γράφαμε μυνήματα κατω από τα μέλη...? ηταν επικοινωνία των μελών που δεν ήταν στο chat... δε το βρίσκω! (και θα λυπηθω αν εφυγε από την αρχική σελιδα)  


    seras
    12.06.2008, 22:34

    Πραγματικά μπράβο για την αλλαγή, αλλά εγώ προσωπικά "ξενέρωσα" λίγο...δεν μπορώ να πω  ότι μου άρεσε...{#emotions_dlg.thumbdown}


    margo
    12.06.2008, 22:47

    όπως είπα και πρίν μου αρέσει πολύ!

    Είναι πολύ καλύτερα από πριν.{#emotions_dlg.yes}

     

    Για το σημείο που συζητάτε παραπάνω,το άσπρο δηλαδή

    δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να μπει χρώμα,μια χαρά είναι κι έτσι.

    Απλώς θα ήταν καλύτερα οι τίτλοι "blogs"

    και "Λογοτέχνημα της ημέρας"

    να γραφτούν με διαφορετικό χρώμα για να ξεχωρίζουν από τον εκάστοτε τίτλο

    του blog και του λογοτεχνήματος.

     

    Tα αστεράκια τα βλέπω κι εγώ μόνο πάνω-πάνω.

     

    @SouLRock,

    το ζητήσαμε πολλοί αυτό που λες(post it)

    και θα προστεθεί (μάλλον σύντομα)

    {#emotions_dlg.beer}

     


    KIT_KAT
    12.06.2008, 23:13

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-06-2008 στις 21:14 έγραψε...

    Κατερινάκι στείλε ένα screenshot για να δω την απουσία των αστεριών...

    Thank you!

     

    Ήμουν στη δουλειά... Τώρα ήρθα σπίτι και βλέπω το μήνυμά σου αλλά εδώ είναι μια χαρά τα αστεράκια Smile

    Κοίταξα μήπως παίζει τίποτα με ρυθμίσεις browser/οθόνης... αλλά τζίφος... {#emotions_dlg.huh}


    megaloserwtikos
    12.06.2008, 23:49

    Δεν μ' άρεσαν τα τόσο έντονα χρώματα. Ειδικά το μαύρο με κουράζει.


    thank
    13.06.2008, 00:16

    καλορίζικο. Φαίνεται πιο μουσικό, είναι πιο εντυπωσιακό και σε κεντρίζει να μπεις. Η αλήθεια είναι πως το πάνω 1/3 της σελίδας φαίνεται (για μένα τουλάχιστον) λίγο κουραστικό. Πολλά θέματα, πολλά χρώματα.

    Ενδεχομένως να βοηθούσε, αν οι τίτλοι σε κάθε κουτάκι / θεματολογία ήταν πιό έντονοι ώστε το μάτι να πέφτει στο περιχόμενο της ενότητας πιο εύκολα. (πχ μπλογκς, λογοτέχνημα της ημέρας, συνέντευξη κλπ). θα ξεκούραζε ίσως επίσης περισσότερο - χάνοντας όμως σε εντυπωσιασμό - αν το "εσωτερικό" κάθε ενότητας είχε μία σχετική ομοιομορφία ως προς τα άλλα, και το έντονο φαινόταν στον διαχωρισμό τους. Πάντως η πολυχρωμία κουράζει και ... μπερδεύει λίγο τα ενεργά / ουσιαστικά περιχόμενα με τις διαφημίσεις ...

    Τέλος, έχει μειωθεί το βάρος που δίνεται σε κάποιες ενότητες (πχ σταθμός / μπλόγκς κ.α.), σε σχέση με τον προηγούμενο σχεδιασμό.

    καλή επιτυχία σε οποιεσδήποτε συνέχειες :):):) 

     


    Astron
    13.06.2008, 04:13

    Γενικά έχει αρκετά καλά στοιχεία, αν και νομίζω ότι η προηγούμενη ήταν αρκετά λειτουργική έτσι κι αλλιώς. Εάν κάτι με ενοχλεί ειναι ότι μπαίνοντας στην πρώτη σελίδα, το μάτι μου πέφτει απευθείας στα μεγαλύτερα και εντονότερα γράμματα τα οποία είναι τα εξής... "Δωρεάν ραντάρ για το κινητό σας" με υπότιτλο "κανείς δε θα πιστεύει οτι ξέρετε ποιος βρίσκεται κοντά σας" (!!!) Η γραμματοσειρά είναι μεγαλύτερη κι απ' τη λέξη "MusicHeaven"...

    Κατανοητό ότι οι διαφημίσεις είναι αναγκαίες, αλλά έτσι όπως είναι τώρα φτάνουν σε βαθμό να αλλοιώνουν την εικόνα του πρώτου τετάρτου της κεντρικής σελίδας. Εύκολα νομίζει κανείς ότι πρόκειται για κάποια ενότητα του site... Και ακριβώς επειδή το διαφημιστικό σύστημα του google είναι αυτοματοποιημένο είναι λιγάκι επικίνδυνο να είναι τόσο μεγάλη μία διαφήμιση που δεν γνωρίζεις από πριν τί ακριβώς διαφημίζει. Ίσως θα ήταν καλύτερο να μετακινηθεί αυτή η διαφήμιση στην αριστερή κολώνα, στο κενό που υπάρχει πάνω απ' τη στήλη "Φίλοι". Έτσι θα υπάρχει και περισσότερος χώρος να αξιοποιηθεί για προβολή ενοτήτων σχετικών με το site.