ελληνική μουσική
    362 online   ·  210.857 μέλη

    Φοβάστε τον θάνατο???

    vaggelissallonika
    07.09.2008, 01:57

    Εγώ να πω την αλήθεια τον φοβάμαι!!!Δηλαδή ερχόμαστε στην ζωή για να φεύγουμε αργότερα....απίστευτο!


    noizreduction
    07.09.2008, 01:59

    Φοβαμαι τη διαδικασια και οχι το αποτελεσμα Innocent


    Peace18
    07.09.2008, 02:14

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 07-09-2008 στις 01:59 έγραψε...

    Φοβαμαι τη διαδικασια και οχι το αποτελεσμα Innocent



    Θα συμφωνήσω..


    music-fan
    07.09.2008, 03:39

    oxi giati einai o monos tropos na sothoume


    nowaveband
    07.09.2008, 05:29

    εύκολη ερώτηση, δύσκολη απάντηση.Δεν ξέρεις τι γίνεται μετά......Αυτή η σκέψη όχι τώρα αλλά σε δύσκολη στιγμή μπορεί να τρομοκρατήσει τον καθέναν......


    rompa
    07.09.2008, 09:45

    Δεν ξέρει κανείς ούτε το ΠΩΣ θα καταλήξει σε θάνατο, ούτε τι γίνεται τότε, ούτε τι ακολουθεί αν ακολουθεί .. Πολλές παράμετροι. Είναι φόβος, κάποιες φορές με απασχολεί πιο έντονα και με τρομάζει άλλες πάλι τον σκέφτομαι ως λύτρωση.


    Danai_13
    07.09.2008, 12:36

    Bσκ σε αυτη τη φαση της ζωης μου δεν τον φοβαμαι γτ δεν υπαρχουν και ατομα που εξαρτωνται απο μενα..παιδια ας πουμε..

    και επισης φοβαμαι πολυ τον θανατο κοντινων μου προσωπων..δηλαδη δεν ειμαι απο τους τυπους που εκδηλωνουν τν πονο τους μοιρολογωντας αλλα το κραταω μεσα μου..


    Chitarrista
    07.09.2008, 13:54

    Όνειρο η ζωή δεν είναι

    κι όποιος πονεσε στο πόνο

    πάντοτε θε να πονά

    κι όποιος θάνατο φοβάται

    θα τον κουβαλάει στους ώμους.

     

    F.G.L.
    -----------------
    Κι αν είμαι Ροκ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Chitarrista στις 07-09-2008 13:55 ]


    freddieKrueger
    07.09.2008, 14:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Danai_13 στις 07-09-2008 στις 12:36 έγραψε...

    Bσκ σε αυτη τη φαση της ζωης μου δεν τον φοβαμαι γτ δεν υπαρχουν και ατομα που εξαρτωνται απο μενα..παιδια ας πουμε..

    και επισης φοβαμαι πολυ τον θανατο κοντινων μου προσωπων..δηλαδη δεν ειμαι απο τους τυπους που εκδηλωνουν τν πονο τους μοιρολογωντας αλλα το κραταω μεσα μου..



    Γεια σου φιλη μου!Το ποστ σου μου τραβηξε την προσοχη-ειδικα η δευτερη παραγραφος- και γι αυτο και του κανω παραθεση!Κι εγω θα συμφωνησω εδω:Φοβαμαι πολυ τον θανατο των αγαπημενων μου προσωπων...σκεφτομαι οτι αν συνεβαινε ποτε κατι σε καποιον απο αυτους τοτε θα προτιμουσα να συμβει σε μενα!Καμμια φορα,αραια και που μπορει να βλεπω και σχετικους εφιαλτες...Τελικα και ο Φρεντυ εχει τους δικους του χαχα

    Οσο για αυτο που λες στην πρωτη παραγραφο το θανατο δεν τον φοβασαι-κατα τη γνωμη μου παντα- οχι γιατι δεν εχεις ατομα να εξαρτωνται απο σενα(αυτο για να το νοιωσεις προυποθετει πως εχεις βρεθει και στη θεση να εξαρτωνται  απο σενα οπως πχ να στηριζεις μια οικογενεια)αλλα γιατι ειναι πολυ μα πολυ μακρια ο θανατος αλλα και η ιδεα του απο σενα καλη μου{#emotions_dlg.biggrin}  Εχεις ακομη πολλα ονειρα σου να εκπληρωσεις για να αρχισεις να φοβασαι το θανατο και σου ευχομαι να πραγματοποιηθουν αν οχι ολα τα πιο πολλα απ αυτα!

    Οσο για μενα η απαντηση ειναι πως οχι μονο φοβαμαι το θανατο...ειμαι τρομοκρατημενος απεναντι στη σκεψη του...οχι γιατι εχω σκυλια γατια παιδια οικογενεια  να φροντιζω,αλλα γιατι εχουν συμβει διαφορα στραβα στη ζωη μου και εχω αντιμετωπισει καταστασεις στις οποιες η ζωη μου εχει κινδυνεψει...Τεσπα...αυτα...

     


    PashalinaMakia
    07.09.2008, 15:04

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 07-09-2008 στις 14:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Danai_13 στις 07-09-2008 στις 12:36 έγραψε...

    Bσκ σε αυτη τη φαση της ζωης μου δεν τον φοβαμαι γτ δεν υπαρχουν και ατομα που εξαρτωνται απο μενα..παιδια ας πουμε..

    και επισης φοβαμαι πολυ τον θανατο κοντινων μου προσωπων..δηλαδη δεν ειμαι απο τους τυπους που εκδηλωνουν τν πονο τους μοιρολογωντας αλλα το κραταω μεσα μου..



    Γεια σου φιλη μου!Το ποστ σου μου τραβηξε την προσοχη-ειδικα η δευτερη παραγραφος- και γι αυτο και του κανω παραθεση!Κι εγω θα συμφωνησω εδω:Φοβαμαι πολυ τον θανατο των αγαπημενων μου προσωπων...σκεφτομαι οτι αν συνεβαινε ποτε κατι σε καποιον απο αυτους τοτε θα προτιμουσα να συμβει σε μενα!Καμμια φορα,αραια και που μπορει να βλεπω και σχετικους εφιαλτες...Τελικα και ο Φρεντυ εχει τους δικους του χαχα

    Οσο για αυτο που λες στην πρωτη παραγραφο το θανατο δεν τον φοβασαι-κατα τη γνωμη μου παντα- οχι γιατι δεν εχεις ατομα να εξαρτωνται απο σενα(αυτο για να το νοιωσεις προυποθετει πως εχεις βρεθει και στη θεση να εξαρτωνται  απο σενα οπως πχ να στηριζεις μια οικογενεια)αλλα γιατι ειναι πολυ μα πολυ μακρια ο θανατος αλλα και η ιδεα του απο σενα καλη μου{#emotions_dlg.biggrin} Εχεις ακομη πολλα ονειρα σου να εκπληρωσεις για να αρχισεις να φοβασαι το θανατο και σου ευχομαι να πραγματοποιηθουν αν οχι ολα τα πιο πολλα απ αυτα!

    Οσο για μενα η απαντηση ειναι πως οχι μονο φοβαμαι το θανατο...ειμαι τρομοκρατημενος απεναντι στη σκεψη του...οχι γιατι εχω σκυλια γατια παιδια οικογενεια  να φροντιζω,αλλα γιατι εχουν συμβει διαφορα στραβα στη ζωη μου και εχω αντιμετωπισει καταστασεις στις οποιες η ζωη μου εχει κινδυνεψει...Τεσπα...αυτα...

     



    Είσαι παντρεμένος?{#emotions_dlg.confused1}

    χαχαχα  οφ τόπικ χαλαράάάάάά χαχαχα


    gikostas
    07.09.2008, 15:31

    Φοβάμαι να πεθάνω,αλλά δεν φοβάμαι τον θάνατο.


    Gianniskoul
    07.09.2008, 16:03

    Τι πιο χειρότερο μπορεί να μας βρεί απο τα ψέματα, το μίσος, την αδικία, την απλιστία του ανθρώπου?????? ποσο άσχημα να γίνουν ακόμα τα πράγματα σ'αυτή την γή? πιστεύω εχουμε φτάσει στο τέρμα! κάθε τι άγνωστο με φοβίζει, αλλα πιστεύω ότι ο ''θάνατος'' είναι σωτηρία και το ξέπλημα της μεγαλύτερης αρρώστιας(άνθρωπος)από την γή. 


    okanenas
    07.09.2008, 17:10

    Η ζωή είναι γκρινιάρα καθότι θηλυκό
    ενώ ο θάνατος γλυκύς καθότι ανήρ.{#emotions_dlg.rolleyes}


    fotis70
    07.09.2008, 19:12

    Αν πεθάνεις, πριν πεθάνεις

    δεν θα πεθάνεις, όταν πεθάνεις!

    Απο τις Καρυές του Αγίου Όρους!


    freddieKrueger
    07.09.2008, 20:47

    Προς Πασχαλινα:ε οχι και παντρεμενος!!!Χωρισμενος!!!{#emotions_dlg.tt2}

    Προς okanenas:Βρισκεις τη γυναικα και τη ζωη γκρινιαρες,ενω  τον ανδρα και το θανατο γλυκους...Αυτο ειναι ενα απο τα πιο αλλοκοτα ποστ που εχω διαβασει ποτε....Εκτος αν....?????

    Προς Φωτη:Φωτη οταν λες να πεθανει καποιος πριν να πεθανει εννοεις πριν την ωρα του?Επισης οταν λες 'η ωρα που θα ρθει να πεθανει καποιος' ποια ειναι αυτη?Προφανως ο ενας ειναι ο σωματικος θανατος και ο αλλος καποιο μεταφορικο ειδος θανατου(ο πνευματικος?της ψυχης?)Το ολο αναγνωσμα βασικα με παραπεμπει στην πιστη για αιωνια ζωη,αλλα αν δθαβασεις ποστ μου στο τοπικ με τιτλο 'Πως μας βλεπει ο θεος' επισημαινω πως ενα παο τα μεγαλυτερα κακα που μας εχει κανει η θρησκεια ειναι στο να πιστευουμε στη ζωη μετα θανατον και στην αιωνιοτητα της ψυχης..Αυτο ειναι που οδηγει μερικους απελπισμενους στο να φευγουν απο 'το μιζερο τουτο κοσμο'...αχαριστα ανθρωπακια!Η ζωη ειναι ΕΔΩ και ΤΩΡΑ...προπσθησε να τη ζησεις και να την απολαυσεις χωρις να σκεφτεσαι οτι 'δε βαριεσαι,ιθα περασω καλα στον παραδεισο' η θα αναπαυτω οταν πεθανω...οι σκεψεις για αιωνια ζωη δεν ταιριαζουν σε ενα νεο ανθρωπο!


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 07-09-2008 20:49 ]


    Spirous
    07.09.2008, 21:27

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 07-09-2008 στις 03:39 έγραψε...

    oxi giati einai o monos tropos na sothoume



     

    Αν αναφέρεσαι στο χριστιανικό δόγμα τότε μάλλον κάνεις λάθος καθώς διδάσκεται πως τη μέρα της κρίσης όσοι θα είναι εν ζωή απλά θα μεταμορφωθούν, δεν θα πεθάνουν πρώτα.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 07-09-2008 21:28 ]


    Liza32
    07.09.2008, 22:24
    Ναι, γιατί δεν έχω ζήσει τη ζωή όπως θα ήθελα...Αν όμως τη ζήσω, τότε δεν θα έχω απωθημένα, οπότε ο θάνατος θα με βρεί τη στιγμή που θα έχω πραγματοποιήσει τα όνειρα μου. Φοβόμαστε το θάνατο, όταν δεν έχουμε ζήσει τη ζωή...Και πεθαίνουμε, νιώθοντας ενα κενό, γιατί έχουμε γευτεί περισσότερες λύπες απο χαρές... Ο θάνατος αποτελεί κάτι πολύ φυσιολογικό, και λογικά, πρέπει να τον αποδεχόμαστε όταν έρχεται υπο φυσιολογικές συνθήκες.
    kithara2
    08.09.2008, 01:15

    εχω πιστευω οτι δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην φοβάται το θάνατο...ισως οσο μεγαλώνουμε να το παιρνουμε πιο ψυχραιμα(αναλογα με τ πρόσωπο που χάνουμε)..αλλα οσο αναφορα τον εαυτο μας πάντα θα μας φοβήζει το άγνωστο....

    freddieKrueger ο χριστιανισμος βασικα υποστηρίζει οτι στην ζωη ερχομαστε κ αγωνιζόμαστε με σκοπό  να κερδισουμε τον παράδεισο κ την αιωνια ζωη..εσυ αναφέρεις την αυτοκτονια ή κατάλαβα λάθος?

     


    vaggelissallonika
    08.09.2008, 02:44

     

    Όχι γενικά αναφέρθηκα στον θάνατο....,δηλαδή να σταματήσεις να υπάρχεις...Μόνο με την σκέψη, σε πιάνει ψηχοπλάκωση!!!Αλλά τι να κάνουμε?Κανείς δεν θα ζήσει αιώνια!


    music-fan
    08.09.2008, 05:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 07-09-2008 στις 22:24 έγραψε...

    Ναι, γιατί δεν έχω ζήσει τη ζωή όπως θα ήθελα...Αν όμως τη ζήσω, τότε δεν θα έχω απωθημένα, οπότε ο θάνατος θα με βρεί τη στιγμή που θα έχω πραγματοποιήσει τα όνειρα μου. Φοβόμαστε το θάνατο, όταν δεν έχουμε ζήσει τη ζωή...Και πεθαίνουμε, νιώθοντας ενα κενό, γιατί έχουμε γευτεί περισσότερες λύπες απο χαρές... Ο θάνατος αποτελεί κάτι πολύ φυσιολογικό, και λογικά, πρέπει να τον αποδεχόμαστε όταν έρχεται υπο φυσιολογικές συνθήκες.

    οποιον και να ρωτησεις δε θα πει οτι ζει ακρβως τη ζωη που ονειρευεται..ζουμε τις λυπες γιατι μετα ερχονται οι χαρες,και εμενα οταν ολα μου πανε καλα χαιρομαι οταν κατι παει στραβα λεω γιατι θεε μου τωρα??αλλα ξερω κατι αν δε πονεσεις δε θα χαρεις κιολας.παντως πιστευω οτι τη ζωη που ονειρευομαι δε θα τη ζησω εξ ολοκληρου..