ελληνική μουσική
    377 online   ·  210.857 μέλη
    linguamortis
    19.09.2008, 23:39

    Θα αλλαζατε χωρα προκειμενου να μπορεσετε να κανετε το ονειρο σας πραγματικοτητα τη στιγμη που μενωντας στην ελλαδα θα βλεπατε τα πραγματα να πηγαινουν απ το κακο στο χειροτερο ως προς την υλοποιηση του του ονειρου σας; 


    Liza32
    20.09.2008, 00:17

    Για εμένα το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή μου, είναι η οικογένεια μου, και αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στο όνειρο μου και αυτή, θα διάλεγα το δεύτερο. Με άλλα λόγια, δεν θα άλλαζα την οικογένεια μου για τίποτα στον κόσμο!


    alina25
    20.09.2008, 02:39

    Να αλλαξεις χωρα,και να πας που??Θεορω την Ελλαδα μια αρκετα καλη επιλογη για να ζει κανεις .Εχει παντα ηλιο,η σχεδον παντα και οι ανθρωποι ειναι αρκετα χαβαλετζιδες σε σχεση με αλλους ευρωπαιους ας πουμε.Ειναι βεβαια καλο να ταξιδευεις αλλα για μονιμα??? Θα το δοκιμαζα ισως αλλα κατι μου λεει οτι παλι στην Ελλαδα θα γυριζα.Δεν ειναι και τοσο χαλια οσο την παρουσιαζουμε καμια φορα .Αλλα ποτε δεν ξερει κανεις ,μικρη ειμαι αλλαζω γνωμη ευκολα ισως τελικα και εγω να ειμαι η πρωτη που θα φυγω......{#emotions_dlg.biggrin}


    music-fan
    20.09.2008, 02:52

    ennoeitai tha to kano sydoma


    inkve
    20.09.2008, 03:59

    τα πραγματα ετσι κι αλλιως πανε απο το κακο στο χειροτερο..

    αλλα για να πας στο εξωτερικο να κυνηγησεις το ονειρο πρεπει τουλαχιστον να βρεις κατι να κανεις εστω να μπορεις να πληρωνεις ενα σπιτι να μενεις και ενα πιατο φαι να φας...

    ο καθενας θα πηγαινε...εννοειτε..

    μη νομιζετε ομως οτι στην ευρωπη ειναι καλυτερα τα πραγματα...

    και εκει δυσκολευονται αρκετα...τους τα παιρνουν απο παντου...

    ειναι γενικο το προβλημα και οχι μονο στην ελλαδα...

     


    kamelia8
    20.09.2008, 11:08

    Μέχρι πριν από λίγο καιρό, θα απαντούσα καθαρά και ξάστερα όχι.

    Έχω αρχίσει όμως να το σκέφτομαι. Ίσως να έφευγα, αν αγαπούσα πολύ το όνειρό μου...

     


    musicathy
    20.09.2008, 11:16

    ΟΧΙ.


    Loukianie
    20.09.2008, 13:37

    Πατρίδα είναι αυτή που νιώθεις και όχι αυτή που βρίσκεσαι.

    Πρόσφατα λόγω σπουδών έχω αλλάξει χώρα, αλλά δεν το μετάνιωσα καθόλου γιατί άφησα ένα κομματάκι πίσω να θυμάται τα περασμένα και να προσέχει τους δικούς μου ανθρώπους.

     

    Όμως μια νέα χώρα/πατρίδα/σπίτι είναι ταυτόχρονια και μια νέα περιπέτεια, καινούργιοι στόχοι, γνωριμίες και συμβάντα στην ζωή μας.

     

    Θα άλλαζα χώρα για να ζήσω καινούργια πράγματα, καινούργιες καταστάσεις, να πατήσω άλλο χώμα, να γευτώ άλλα φαγητά και να μυριστώ άλλες μυρωδιές ταξιδιάρικες μοναδικές!

    {#emotions_dlg.beer}


    Blackrosez
    20.09.2008, 14:43

    ΝΑΙ με κεφαλαία γράμματα

    περιμένω πως και πως να έρθει η στιγμή που θα φύγω. Μια ευκαιρία να είχα και θα έφευγα. Δεν θα κοιταζα πισω ούτε για ένα λεπτό, ούτε για αγάπη, ούτε για οικογένεια, ούτε καν για φίλους, αν φυσικά θα πήγαινα για το όνειρο μου, τίποτα και κανένας δεν θα με σταματούσε. Δεν λέω θα μου έλειπε η Πατρίδα, η λιακάδα, ο καθαρός αέρας, γενικά η ζωή με λιγότερες υπεθυνότητες, οι φίλοι μου εδώ, οι οικογένεια. Θα ερχόμουν που και που, να τους κάνω επισκέψεις.

    Αν δεν ζήσεις για εσένα, για τα όνειρα σου, για ένα νέο μελλον, για μια καινούρια αρχη τότε ποιος πραγματικά ειναι ο σκοπός της ζωής σου αν και εφόσον δεν εκπληρώσεις αυτα που θεωρείς ως ονειρα σου;

    ...Ανθρωπε ανθρωπάκι μου μικρό, ενα μονάχα θα σου πω, ότι δεν παρεις μοναχός, κανεις δεν θα έρθει να στο δώσει...


    linguamortis
    20.09.2008, 16:27

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 20-09-2008 στις 02:52 έγραψε...

    ennoeitai tha to kano sydoma



    Και για που σκεφτεσαι αν επιτρεπεται;Και εγω θα το κανω,ηδη οι μερες μου στην Ελλαδα μετριουνται αντιστροφα!


    linguamortis
    20.09.2008, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 20-09-2008 στις 11:16 έγραψε...

    ΟΧΙ.



    Απολυτα σεβαστη η αποψη σου.Απ'οτι ειδα η ηλικια σου ειναι 17 ετων και το μονο που θα'λεγα ειναι ποτε μην λες ποτε γιατι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει!Ισως οταν θα'σαι στα 35 που ειμαι εγω τωρα να εχεις αλλη γνωμη!


    linguamortis
    20.09.2008, 16:59

    Σιγουρα τα πραγματα στο εξωτερικο δεν ειναι καθολου ευκολα οπως και εδω αλλωστε.Πιστευω ομως πως θα αξιζε τον κωπο να προσπαθησει κανεις για κατι εστω και λιγο καλυτερο απ'αυτο που ειναι εδω και ειμαι φανατικος οπαδος της αποψης που λεει:Καλυτερα να μετανιωσω για κατι που εκανα παρα για κατι που δεν εκανα!Παρ'ολ'αυτα ολες οι μεχρι τωρα αποψεις των μελλων του Μ/Η πανω σ'αυτο το θεμα ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΕΣ!!!!!!


    vero
    20.09.2008, 17:07

    ώρες ώρες το σκέφτομαι να φύγω και εγω απο την Ελλάδα... να πάω να μείνω σε καμια Γαλλιά Αγγλία... όπουδήποτε.... γιατί έχουν άλλες χάρες!

    Αλλα απο την άλλη δεν θα άλλαζα την Ελλάδα γιατί είμαστε άνθρωποι με ισχυρο πολιτισμό... τον πιο προιστορικό κόσμο! Αυτά με κάνουν και δένομαι περισσότερο με την Ελλάδα, γιατί σκέφτομαι τόσοι στοχαστές στην Αναγέννηση(Γάλλοι, Άγγλοι, Γερμανοί) για να φτάσουν εκεί που έφτασαν πήραν τις πρωταρχικές ιδεές απο τον Ελληνικό Πολιτισμό!  Γι αυτο το ξανα σκέφτομαι!

    Αλλα δεν είναι τιποτα σίγουρο!


    musicathy
    20.09.2008, 17:23

    Παράθεση:

    Το μέλος linguamortis στις 20-09-2008 στις 16:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 20-09-2008 στις 11:16 έγραψε...

    ΟΧΙ.



    Απολυτα σεβαστη η αποψη σου.Απ'οτι ειδα η ηλικια σου ειναι 17 ετων και το μονο που θα'λεγα ειναι ποτε μην λες ποτε γιατι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει!Ισως οταν θα'σαι στα 35 που ειμαι εγω τωρα να εχεις αλλη γνωμη!



     

    Σίγουρα ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί  στο άμεσο μέλλον που να μας κάνει να αλλάξουμε απόψεις. Απλά πιστεύω πως αν θέλει κάποιος μπορεί να πραγματοποιήσει το όνειρό του και εκεί που βρίσκεται, δεν χρειάζεται να τον πιάσει η σκιά της μετανάστευσης!!!Αλλά δεν θέλω να φύγω. Δεν θα αντέξω να χάσω όλα αυτά που έχω εδώ για να κυνηγήσω ίσως κάτι προσωρινό ... Το βλέπω βάσει λογικής αλλά και βάσει συναιθημάτων. Όλα με κρατάνε εδώ. Τώρα ελπίζω να μην μου τύχει κάτι τόσο σοβαρό στο μέλλον που να με αναγκάσει να ξενιτευτώ. Το εύχομαι.

     


    linguamortis
    20.09.2008, 17:40

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 20-09-2008 στις 17:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος linguamortis στις 20-09-2008 στις 16:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 20-09-2008 στις 11:16 έγραψε...

    ΟΧΙ.



    Απολυτα σεβαστη η αποψη σου.Απ'οτι ειδα η ηλικια σου ειναι 17 ετων και το μονο που θα'λεγα ειναι ποτε μην λες ποτε γιατι ποτε δεν ξερεις τι σου ξημερωνει!Ισως οταν θα'σαι στα 35 που ειμαι εγω τωρα να εχεις αλλη γνωμη!



     

    Σίγουρα ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να συμβεί  στο άμεσο μέλλον που να μας κάνει να αλλάξουμε απόψεις. Απλά πιστεύω πως αν θέλει κάποιος μπορεί να πραγματοποιήσει το όνειρό του και εκεί που βρίσκεται, δεν χρειάζεται να τον πιάσει η σκιά της μετανάστευσης!!!Αλλά δεν θέλω να φύγω. Δεν θα αντέξω να χάσω όλα αυτά που έχω εδώ για να κυνηγήσω ίσως κάτι προσωρινό ... Το βλέπω βάσει λογικής αλλά και βάσει συναιθημάτων. Όλα με κρατάνε εδώ. Τώρα ελπίζω να μην μου τύχει κάτι τόσο σοβαρό στο μέλλον που να με αναγκάσει να ξενιτευτώ. Το εύχομαι.

     



    Και εγω σου το ευχομαι ολοψυχα!


    musicathy
    20.09.2008, 17:52

    Σε ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να μην αφήσω τον όλυμπο για να πάω για πουρνάρια!{#emotions_dlg.biggrin}


    Victorat
    20.09.2008, 20:02

    Μπορει... Αλλα οχι μονος μου... Αν εφεβγα ακομα και απο την πολη μου θα επρεπε να παρω μαζι μου ολη την παρεα... Smile


    -----------------
    NO to racism! NO to drugs! NO to cigarette! NO to wars! YES to life! have fun in your life!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Victorat στις 20-09-2008 20:04 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Victorat στις 20-09-2008 20:04 ]


    punkster
    04.10.2008, 12:12

    Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι καποιες φορες σκεφτομαστε περισσοτερο απ οσο θα επρεπε. 

    Εχεις ενα ονειρο? Παρατα τα ολα και φυγε! Μπορει να κανεις το μεγαλυτερο λαθος της ζωης σου, μπορει ομως και να γινεις ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του πλανητη! Ρισκο, αυτο ειναι το αλατοπιπερο της ζωης!

     


    seras
    07.10.2008, 16:03

    Ναι...αρκετοί δικοί μου  το έχουν κάνει, και σκέφτομαι σοβαρά στο μέλλον να το κάνω και εγώ...


    Chitarrista
    07.10.2008, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Loukianie στις 20-09-2008 στις 13:37 έγραψε...

    Θα άλλαζα χώρα για να ζήσω καινούργια πράγματα, καινούργιες καταστάσεις, να πατήσω άλλο χώμα, να γευτώ άλλα φαγητά και να μυριστώ άλλες μυρωδιές ταξιδιάρικες μοναδικές!

    {#emotions_dlg.beer}



    Συμφωνώ απόλυτα με αυτό και ήθελα να πω πως όντως δεν είναι και τόσο άσχημα στην Ελλάδα όπως τα παρουσιάζουν μερικοί πολλές φορές, ούτε τόσο ειδυλλιακά όσο παρουσιάζονται πολλές φορές κάποιες ξένες χώρες. Αλλά σίγουρα θα ήθελα να δοκιμάσω να ζήσω και αλλού και μετά έχοντας την εμπερία της καθημερηνότητας και σε άλλες χώρες, να διαλέξω αν και που θέλω να κατασταλάξω.

    Δηλαδή θα φύγω όχι γιατί θέλω να φύγω απο εδώ, αλλά γιατί θέλω να πάω και αλλού!!!