ελληνική μουσική
    576 online   ·  210.862 μέλη

    Γιώργος Θεοφάνους

    kamelia8
    17.10.2008, 19:14

    Είναι ένας από τους επιφανέστερους Έλληνες τραγουδοποιούς.

    Ποια είναι η άποψή σας;


    marylin
    17.10.2008, 19:47

    Μου αρέσουν πολλά τραγούδια του, είναι από τους μουσικούς που μας χάρισαν επιτυχίες με προσεγμένους στίχους και μουσική. {#emotions_dlg.walkman}


    Kinezes_trexoun_gimnes
    17.10.2008, 19:52
    Μια που το έφερε η κουβέντα να πώ ότι το καινούριο τραγούδι που έδωσε στον Τερζη με τίτλο "κάνε ό,τι νομίζεις" είναι από τις μεγαλύτερες τραγωδίες που έχουν γραφτεί ποτέ... Προσπαθεί ο κακομοίρης ο Τερζής να το σώσει με τη φωνάρα του αλλά είναι τόσο άθλιο που δεν υπάρχει σωτηρία...
    fireroc
    17.10.2008, 20:45

    οπως το ειπες ενας απ τους επιφανεστερους τιποτα αλλλο!


    gikostas
    17.10.2008, 21:32

    Σαν ποσότητα έχει γράψει αρκετά τραγούδια,αλλά δηστυχώς δεν είναι ανάλογη της ποιότητας.Είναι της γενιάς των συνθετών που δεν γράφουν επειδή το έχουν ανάγκη οι ίδιοι,αλλά γιατί τους υποχρεώνει η εκάστοτε δισκογραφική στην οποία ανήκουν.Και να το αποτέλεσμα.


    rouli726
    18.10.2008, 08:15

    δε συμφωνω...μου αρεσει παρα πολυ προσωπικα και εκτιμω πολυ τη δουλεια και το προφιλ του.επ'ουδενι δν εχει γραψει τις σαχλαμαρες που κατα καιρους γραφει ο φοιβος μονο και μονο για να γραψει κατι!

    ειμαι φαν της πεγκυς και θεωρω το "νοημα" σπο τις καλυτερες δουλειες της,οπου ειχε συνεργαστει με το θεοφανους.


    dessypris
    18.10.2008, 09:08

    Η πρώτη μου επαφή με το Γιώργο, έγινε το 1992, μέσω του παραγωγού μου, Στέλιου Φωτιάδη - τότε Διευθυντή στη Warner-, όπου μου ενορχήστρωσε το τραγούδι "Σ Ευχαριστώ", για το Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης...Άκουσα έτσι, μια σχετικά απλή μελωδία, να "ντύνεται" και να "τυλίγεται" από μία "Αμερικάνικη Big Band" !

    Και η εξήγηση του "μα πως δ..ολο!!", ήταν απλή:

    Ο Θεοφάνους, δεν είναι απλά ένας άνθρωπος με ταλέντο και συνθετικές δυνατότες, που απλώς του "βγήκαν" έτσι κάποιο βράδυ στο σπίτι του...Είναι μια μουσικάρα σπουδαγμένη στο Berklee College of Music στο Boston, U.S. με πτυχίο στην Ενορχήστρωση!

    Έχει πουλήσει πάνω από 1.000.000 CDs κι έχει γράψει (όχι για το συρτάρι του), πάνω από 400 τραγούδια, από τη στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα το 1990.

    Δεν πρόκειται για έναν άλλο Φοίβο και φυσικά δεν πρόκειται για Καρβέλα.

    Κι ομολογώ, ότι παρ ότι τα γούστα μου βρίσκονται αλλού (στη Rock), του βγάζω το καπέλο!

     

     


    marizakI12345
    28.11.2008, 00:53

    λοιπον ο Κ.Θεοφανους ειναι ο καλυτερος σε οτι και αν εχει κανει ολες οι δουλειες του ειναι υπεροχες.θα ΄θελα πολυ εστω να τον συναντησω.ειναι πολυ ομορφος και απο οτι εχουμε καταλαβει ενασ απ΄τουσ καλυτερουσ οικογενειαρχες..και οσο για το x-factor εχει απολυτο δικαιο σε ολα κ για την Ειρηνη κ για ολα τα υπολοιπα που εχει πει σε ολα τα παιδια αναιξερετως!!!!εισαι ΤΕΛΕΙΟΣ κ μην ακουσ κανεναν...{#emotions_dlg.thumbup}


    zoolander
    28.11.2008, 02:50

    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 18-10-2008 στις 09:08 έγραψε...

    Η πρώτη μου επαφή με το Γιώργο, έγινε το 1992, μέσω του παραγωγού μου, Στέλιου Φωτιάδη - τότε Διευθυντή στη Warner-, όπου μου ενορχήστρωσε το τραγούδι "Σ Ευχαριστώ", για το Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης...Άκουσα έτσι, μια σχετικά απλή μελωδία, να "ντύνεται" και να "τυλίγεται" από μία "Αμερικάνικη Big Band" !

    Και η εξήγηση του "μα πως δ..ολο!!", ήταν απλή:

    Ο Θεοφάνους, δεν είναι απλά ένας άνθρωπος με ταλέντο και συνθετικές δυνατότες, που απλώς του "βγήκαν" έτσι κάποιο βράδυ στο σπίτι του...Είναι μια μουσικάρα σπουδαγμένη στο Berklee College of Music στο Boston, U.S. με πτυχίο στην Ενορχήστρωση!

    Έχει πουλήσει πάνω από 1.000.000 CDs κι έχει γράψει (όχι για το συρτάρι του), πάνω από 400 τραγούδια, από τη στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα το 1990.

    Δεν πρόκειται για έναν άλλο Φοίβο και φυσικά δεν πρόκειται για Καρβέλα.

    Κι ομολογώ, ότι παρ ότι τα γούστα μου βρίσκονται αλλού (στη Rock), του βγάζω το καπέλο!

     

     



     

    Γιατί?Ο Καρβέλας τι έχει?


    marizakI12345
    28.11.2008, 13:40

    εισαι πολυ τυχερος που ειχες εστω κ καποια ευκαιρια να τον δεις.θα'θελα πολυ να ημουν συην θεση σου.θελω να τον δω γιατι πραγματικα ειναι ο καλυτερος..θα θελα επισης απο σενα αν υπαρχει κ αν το ξερεισ βεβαια να μου πεις το site του.


    incomplete_angel
    28.11.2008, 14:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Kinezes_trexoun_gimnes στις 17-10-2008 στις 19:52 έγραψε...

    Μια που το έφερε η κουβέντα να πώ ότι το καινούριο τραγούδι που έδωσε στον Τερζη με τίτλο "κάνε ό,τι νομίζεις" είναι από τις μεγαλύτερες τραγωδίες που έχουν γραφτεί ποτέ... Προσπαθεί ο κακομοίρης ο Τερζής να το σώσει με τη φωνάρα του αλλά είναι τόσο άθλιο που δεν υπάρχει σωτηρία...

     

    Συμφωνώ απόλυτα!!!


    incomplete_angel
    28.11.2008, 14:10

    Παράθεση:

    Το μέλος zoolander στις 28-11-2008 στις 02:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 18-10-2008 στις 09:08 έγραψε...

    Η πρώτη μου επαφή με το Γιώργο, έγινε το 1992, μέσω του παραγωγού μου, Στέλιου Φωτιάδη - τότε Διευθυντή στη Warner-, όπου μου ενορχήστρωσε το τραγούδι "Σ Ευχαριστώ", για το Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης...Άκουσα έτσι, μια σχετικά απλή μελωδία, να "ντύνεται" και να "τυλίγεται" από μία "Αμερικάνικη Big Band" !

    Και η εξήγηση του "μα πως δ..ολο!!", ήταν απλή:

    Ο Θεοφάνους, δεν είναι απλά ένας άνθρωπος με ταλέντο και συνθετικές δυνατότες, που απλώς του "βγήκαν" έτσι κάποιο βράδυ στο σπίτι του...Είναι μια μουσικάρα σπουδαγμένη στο Berklee College of Music στο Boston, U.S. με πτυχίο στην Ενορχήστρωση!

    Έχει πουλήσει πάνω από 1.000.000 CDs κι έχει γράψει (όχι για το συρτάρι του), πάνω από 400 τραγούδια, από τη στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα το 1990.

    Δεν πρόκειται για έναν άλλο Φοίβο και φυσικά δεν πρόκειται για Καρβέλα.

    Κι ομολογώ, ότι παρ ότι τα γούστα μου βρίσκονται αλλού (στη Rock), του βγάζω το καπέλο!

     

     



     

    Γιατί?Ο Καρβέλας τι έχει?



    Πλάκα κάνεις?!


    kalouka
    28.11.2008, 14:32

    από τα λίγα που εχω ακούσει είναι από τα μεγάλα ονόματα στο χώρο του (άσχετα αν εγώ δεν τα ακούω αυτά τα τραγούδια)πιστεύω όμως ότι  με τη συμμετοχή του στο σόου εκθέτει τον εαυτό του.


    Crocodile
    28.11.2008, 15:37

    Ποτέ μου δεν του είχα ιδιαίτερη συμπάθεια αλλά τώρα τελευταία που τον έχω παρακολουθήσει ως συμμετέχοντα στην κριτική επιτροπή του X- Factor τον αντιπάθησα ακόμη περισσότερο. Μου φαίνεται πολύ γλοιώδης και "δήθεν" τύπος. Δεν μου αρέσει καθόλου το ύφος του έναντι των παιδιών που πηγαίνουν να κριθούν από την επιτροπή της συγκεκριμένης εκπομπής. Σε τελευταία ανάλυση δεν θεωρώ ότι είναι τόσο σημαντική η προσφορά του στην ελληνική μουσική ώστε να δικαιολογείται η ενίοτε τόσο απαξιωτική και ειρωνική στάση του. Πολύ καβαλημένος...{#emotions_dlg.mad}


    rompa
    28.11.2008, 19:09

    Ok έχει γράψει κάποια ωραία τραγούδια για την Ευριδίκη στο παρελθόν και με αποκορύφωμα κάποια για τον Ρέμο αλλά η συμπεριφορά του και το τουπέ του μου την δίνουν . Ακόμα και δίκιο να έχει σε κάποια πράγματα που λέει το χάνει γιατί έχει ένα ύφος 1000 καρδιναλίων ... Λίγη σεμνότης ..


    vaggelissallonika
    29.11.2008, 00:06

    Σίγουρα είναι ένας πολύ καλός συνθέτης με μουσικές σπουδές και πολύ σωστή μουσική άποψη...Οκ κάποιοι δεν συμφωνούν,αντιπαθούν τον τύπο του, αλλά αφτός είναι.Πάντως προτιμώ να ακούσω δικές του συνθέσεις παρά κάποιου άλλου,όχι πως δεν έχουν γραφτεί και πολύ ωραία τραγουδια από αλλους!


    marizakI12345
    29.11.2008, 15:09

    οταν μιλας για κατι πρωτα να ενημερωνεσαι γιατι το κανε οτι νομιζεις δεν το εγραψε ο Θεοφανους!!αλλα του εγραψε αλλα που να τα ξερεται εσεις αυτα?????/


    palmos
    30.11.2008, 20:28

    Είναι ένας από τους εμπορικούς συνθέτες της ελληνικής δισκογραφίας! Αυτό δεν είναι κατά βάση κακό, απλά θεωρώ ότι πολλές φορές τον οδηγεί στο να γράφει τραγουδάκια της σειράς, δηλαδή τίποτα το ιδιαίτερο!

    Πάντως από τους εμπορικούς συνθέτες νομίζω ότι είναι ο καλύτερος και γενικά ως παρουσία στο χώρο μου είναι συμπαθής!

    Τα περισσότερα από αυτά που γράφει είναι δικά του και δε θυμίζουν κάτι άλλο, δηλαδή κάποιο άλλο τραγούδι, κάποια άλλη σύνθεση κάποιου άλλου συνθέτη (όπως συμβαίνει πολύ συχνά με κάποιους άλλουσ εξίσου εμπορικούς συνθέτες)!


    -----------------
    αλλά τί νόημα έχει το όνειρο χωρίς μικρές νοθείες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : palmos στις 30-11-2008 20:29 ]


    marizakI12345
    02.12.2008, 14:12

    παιδια PLEASE θελω οπωσδηποτε το site του Γιωργου Θεοφανους!!αν το ξερετε σας παρακαλω ειναι επειγον..{#emotions_dlg.crying}


    dessypris
    02.12.2008, 19:03

    http://www.georgetheofanous.com/

    Φιλικά,

    Γρηγόρης Δεσύπρης