ελληνική μουσική
    243 online   ·  210.899 μέλη

    Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο radio musicheaven.

    alkyoni
    14.12.2010, 03:30

    O Κουκουβαγγος ... ή  πηγε για υπνο... ή επιασαν οι ευχες των εχθρων του και μουγκαθηκε!!!{#emotions_dlg.lol}
    Παντως δεν ακουγεται τιποτις.... ενω δειχνει να ειναι μεσα... και στo server kai sto winamp.
    Ας ξεκουραστει κι αυτος λιγο....καλο ξημερωμα σε ολους!{#emotions_dlg.sleep1}


    jorge
    14.12.2010, 15:46
    Τα 2 τελευταία αντιμετωπίστηκαν :)

    Δεν θα ξαναδούμε ποτέ Μελωδία, ενώ ο Κουκουβάγγος μόλις επέστρεψε από το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Κουκουβάγιας, όπου είχε πάει να διαμαρτυρηθεί για τις συνθήκες εργασίας στο MusicHeaven
    vasilisbSax
    14.12.2010, 15:51

    Αχά. Πήγε να σε καρφώσει το κωλόπουλο Jorge;

    Ρε στραγγάλισέ το να ησηχάσεις... Θα σε βάλει σε μπελάδες το όρνιο, στο λέω...


    alkyoni
    15.12.2010, 02:49

    Συνεχεις αναβαθμησεις {#emotions_dlg.wacko}και ο radio server να κανει τα δικα του{#emotions_dlg.thumbdown} .... η εκπομπη εγινε μετ' εμποδιων...  (ηταν η σειρα μου μετα απο καιρο....{#emotions_dlg.sad})


    alkyoni
    15.12.2010, 02:53

    σορρυ...ο δαιμων της αναβαθμησης βλεπετε..{#emotions_dlg.wacko}



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 15-12-2010 02:58 ]


    AlfaWolf
    21.01.2011, 22:25

    Αγορασα ενα νεο laptop me win7

    katebasa to winamb ολα οκ ωε εδω  

    κατεβασα και το  shoutcast αλλα είναι νεα version και ζηταει USERID (βλεπε εικονα)

    τι κάνω {#emotions_dlg.confused1}





    επισυναπτόμενα: sutcast.jpg 
    alkyoni
    21.01.2011, 23:06

    Το αφηνεις κενο το user id.
    Επισης, βαλε τικ στο κουτακι "Automatic reconnection...." στα 5 seconds Smile

    Και επι τη ευκαιρια... η νεα εκδοση (2.1.1) του SHOUTcast DSP Plug-In for Winamp, ειναι εδω: http://www.shoutcast.com/broadcast-tools
    Ειναι το τελευταιο στην λιστα:
    http://download.nullsoft.com/shoutcast/tools/shoutcast-dsp-2-1-1-windows.exe

    Και η εκδοση (1.9.1) η οποια φαινεται στις εικονες των ρυθμισων του radio, εδω:
    http://www.filerex.com/get/windows/audio/audio_streaming/shoutcast-dsp-plug-in-for-winamp.html


    AlfaWolf
    26.01.2011, 22:06

    Κανει καποιος παραγωγος εκπομπές με τα win7 ??

    με τα xp δεν ειχα κανενα προβωλημα με τα 7 υπαρχει ενα delay στο μικροφωνο που δεν μπορω να το αποφυγω

    και πισυεω οτι δεν φταιει το new lap top alla τα ιδια τα win7

    ρωτω για να ξέρω αν πρεπει να ψαξω κι αλλο γιοα λυση η να φορεσω και παλι τα xp και να τελιωνει

     


    sillia
    27.01.2011, 12:49

    Η καλύτερη ΝικόλαααSmile

    Φόρεσε πάλι τα xp να πάρεις τα ίσια σου{#emotions_dlg.rolleyes}


    AlfaWolf
    27.01.2011, 12:59

    Aυτο θα κάνω !!! {#emotions_dlg.thumbup}

    ευχαριστώ Αναστασία μου !!!Smile


    antwnispatra
    27.01.2011, 15:25
    Τα windows vista/7 με το shoutcast(1.9.1) είχαν όντως πρόβλημα.Με τη νέα έκδοση του shoutcast δεν γνωρίζω.Ξέρω πως οι περισσότεροι παραγωγοί δουλεύουν με windows xp,το ίδιο κάνω και εγώ.Όμως σκέψου και το SAM που είναι καθαρά ραδιοφωνικό πρόγραμμα.
    AlfaWolf
    27.01.2011, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 27-01-2011 στις 15:25 έγραψε...

    Τα windows vista/7 με το shoutcast(1.9.1) είχαν όντως πρόβλημα.Με τη νέα έκδοση του shoutcast δεν γνωρίζω.Ξέρω πως οι περισσότεροι παραγωγοί δουλεύουν με windows xp,το ίδιο κάνω και εγώ.Όμως σκέψου και το SAM που είναι καθαρά ραδιοφωνικό πρόγραμμα.

    Το Sam  από την μία το θεωρώ πολύπλοκο πολύ γι' αυτό δεν το έχω δοκιμάσει

    κι απ την άλλη όποιον άκουσα με Sam δεν μου άρεσε ο ήχος του. 


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 27-01-2011 15:31 ]


    sillia
    27.01.2011, 15:32

    οκ όσα έγραψες .Τι προτείνεις ?


    SouLRocK
    27.01.2011, 16:56

    Λοιπόν κάνοντας μια δοκιμή σήμερα προσπαθησα να δω αν γίνεται να μιλήσεις και ν'ακούγεται μουσική στο background χρησιμοποιώντας το Shoutcast 2.1.1 (winamp 5.58) και τα Windows 7 Ultimate 32bit.

    καταρχάς για να συνδεθείς πρέπει στο νέο shoutcast να είναι κλικάρισμενο το "Use Shoutcast V1 mode (for legacy users)"

    εν τω μεταξύ, υπάρχει η καρτέλα "openmixer" όταν επιλέγεις το Soundcard Input οπότε μπορείς να κάνεις τις ρυθμίσεις όπως τις έχει το site, βάζοντας την "στερεοφωνική μίξη", αφού θ'ανοίξει κανονικά ο πίνακας μόλις το πατήσετε.

    το κακό είναι ότι στο Soundcard Input, ακόμη και με το BG στο -1db ή στο 0, η μουσική ακουγόταν ελάχιστα, στο -8db δεν ακουγόταν καθόλου. το Mic στο -1db ακουγόταν OK!

    (οι κανονικές ρυθμίσεις σύμφωνα με το site είναι Music -1 db / BG -8db / Mic -1db)

    σύμφωνα με τα παραπάνω, το κακό είναι απλά, ότι δεν μπορείς να μιλήσεις ταυτόχρονα με το τραγούδι, αφου στην ουσία οι ακροατές θ'ακούνε εσένα και όχι το τραγούδι. Δηλαδή πρέπει να παίζει κανονικά η εκπομπή με "Winamp Input" και να κάνεις "pause" και εναλλαγή στο "Soundcard Input" για να μιλήσεις (κάτι που συνέβαινε εως τώρα με shoutcast 1.9.1, winamp και vista, win 7)

    αυτό που ήθελα να κάνω είναι να έχει και η φωνή του παραγωγού ένα "μουσικό background" όταν μιλάει, για να μην ακούγεται στο κενό... {#emotions_dlg.walkman}

    κάτι που ίσως δε γίνεται με winamp, windows 7 και on-board καρτα ήχου λάπτοπ (η στερεοφωνική μίξη ήταν στα 3/4 και μετά την ανέβασα σχεδόν τέρμα){#emotions_dlg.sad}

    το εν λόγω επιχείρημα νομίζω ότι δουλεύει κανονικά με full εκδόσεις του SAM ανεξαρτήτως έκδοσης windows.

    κατά τ'αλλα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα σύνδεσης απο Winamp και shoutcast και μάλιστα βρίσκω την καινούρια έκδοση του shoutcast (2.1.1) βελτιωμένη.

    αν κάποιος βρει λύση πάντως σ'αυτό που λέω με winamp στα 7 ή vista, παρακαλώ να γράψει ακριβώς τις ρυθμίσεις.{#emotions_dlg.helpsmilie}

    Υ.Γ. ευχαριστώ τους Alkyoni, Vert, Rouli726, Alfawolf που βοήθησαν αλλά και τους ακροατές που με ανέχτηκαν Smile


    -----------------
    FOR THOSE ABOUT TO ROCK, WE SALUTE YOU! http://www.facebook.com/pages/High-Voltage-Rock-Metal-Radio/110748638981547

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 27-01-2011 17:16 ]


    antwnispatra
    27.01.2011, 18:16

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 27-01-2011 στις 15:32 έγραψε...

    οκ όσα έγραψες .Τι προτείνεις ?



    Λογικά εμένα ρώτησες.Προτείνω αυτά που είπα πως χρησιμοποιώ.Δηλαδή το SAM με windows xp.

    Αλλά όπως και να έχει,με τα xp το winamp συνεργάζεται πιο εύκολα.


    antwnispatra
    27.01.2011, 18:34


    Παράθεση:

    Το Sam  από την μία το θεωρώ πολύπλοκο πολύ γι' αυτό δεν το έχω δοκιμάσει

    κι απ την άλλη όποιον άκουσα με Sam δεν μου άρεσε ο ήχος του.


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101>

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 27-01-2011 15:31 ]



    Νικόλα τις ίδιες ρυθμίσεις με τον Κουκουβάγγο έχω στο SAM.Και τις ίδιες έχω προτείνει σε όσους με ρώτησαν σχετικά.Δεν είναι και τόσο πολύπλοκο,λίγο χρόνο αν αφιερώσεις θα δεις πως είναι πολύ πιο ευέλικτο και πρακτικό.


    DOMASTER
    27.01.2011, 18:54

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 26-01-2011 στις 22:06 έγραψε...

    Κανει καποιος παραγωγος εκπομπές με τα win7 ??

    με τα xp δεν ειχα κανενα προβωλημα με τα 7 υπαρχει ενα delay στο μικροφωνο που δεν μπορω να το αποφυγω

    και πισυεω οτι δεν φταιει το new lap top alla τα ιδια τα win7

    ρωτω για να ξέρω αν πρεπει να ψαξω κι αλλο γιοα λυση η να φορεσω και παλι τα xp και να τελιωνει

     



    ΝΙκολα εγω κανω με xp στο δικο μου και με 7αρια στο lap top του γιου μου κξαι στα δυο με sam και δεν αντιμετςπιζω κανενα απολυτως προβλημα

    Το sam ειναι απειρως πιο προηγμενο σε σχεση με το winamp  και δεν αντιμετωπιζει πειτουργικα προβληματα.

    Συντομα ( μετα απο 1 -2 δοκιμαστικες ακομα εκπομπες θα ειμαι και σε θεση να ανεβασω στο forum οδηγιες πως μπορεις να "δεσεις " το sam με το skype  με την χρηση ενος ακομα μικρου βοηθητικου προγραμματος του virtual cables .


    jorge
    27.01.2011, 19:06
    Αυτό το τελευταίο με το Skype ακούγεται καταπληκτικό :) Το περιμενουμε.
    DOMASTER
    27.01.2011, 19:58

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-01-2011 στις 19:06 έγραψε...

    Αυτό το τελευταίο με το Skype ακούγεται καταπληκτικό :) Το περιμενουμε.

    Jorje

    Εχω κανει 2 δοκιμες και ολα πηγαν καλα. Ουτε echo ουτε αλλα προβληματα .

    Ακομα μια δοκιμη και θα το ανεβασω. Απλα ειναι λιγο πολυπλοκο στην αρχικη του εγκατασταση και ρυθμιση . Αλλα απο εκει και περα ολα λειτουργουν ρολοι.Πιστευω μαλιστα οτι στην συναντηση των παραγωγων θα ειμαι σε θεση να το εξηγησω ζωντανα σε οποιον ενδιαφερεται.


    antwnispatra
    06.02.2011, 16:30

    Παρατήρησα εδώ και μέρες πως σαν ακροατές στο σταθμό φαίνονται μόνο οι unique ακροατές.Όμως επειδή στη...Βιλαρίμπα ακόμη τρίβουν(!),έτσι και χθες υπήρξαν κάποια άτομα που προσπάθησαν να ακούσουν και δεν μπορούσαν λόγω του ότι ο σέρβερ είχε πιάσει 45(26 unique).Μπαίνοντας στο σταθμό έβλεπε κανείς πως οι ακροατές ήταν 26-27,άντε 30 και ενώ φαινόταν πως υπήρχαν κενές θέσεις ακρόασης,δεν μπορούσαν να "συντονιστούν".