ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.893 μέλη

    Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο radio musicheaven.

    alkyoni
    20.08.2010, 04:41

    Δεν ακουγεται ο Κουκουβαγγος.... {#emotions_dlg.confused1} ενω τον δειχνει να ειναι on air κανονικα.... {#emotions_dlg.wacko}
    Αντε καλο ξημερωμα κι ελπιζω να στρωσει τις επομενες ωρες....{#emotions_dlg.sleep1}


    vasilisbSax
    20.08.2010, 08:06

    Μουγγάθηκε το όρνιο? {#emotions_dlg.lol} χαχαχαχαχαχαχαχααχα!!! {#emotions_dlg.clap}


    Kristalo
    20.08.2010, 09:52
    ναι καλε εχει απο το ξημερωμα! λες να του ΄ραψαν το στομα; χαχαχαχχχαχαχχαχαχα
    jorge
    20.08.2010, 11:53
    Το όρνιο είναι καλά. Απλά επεσε για λίγες ώρες το ρεύμα στο Jorgoσπιτο :)
    alkyoni
    24.08.2010, 18:07

    Πολλες διακοπες του radio-server σημερα... {#emotions_dlg.thumbdown} {#emotions_dlg.sad}


    jorge
    05.09.2010, 13:03

    Εχουμε καποια προβληματάκια με τον radio server, οπότε για λίγη ώρα δε θα εμφανίζεται το όνομα του παραγωγού και των ακροατών.

    Άτιμα ποντίκια (πάλι έφαγαν καλώδια)


    jorge
    05.09.2010, 13:09
    Πρέπει να έφτιαξε, πάμε πάλι κανονικά :)
    alkyoni
    07.09.2010, 17:27

    Απο την σελιδα με τις συχνες ερωτησεις σχετικα με το radiο:

    Παράθεση:

    Είμαι παραγωγός. Τι προγράμματα χρειάζομαι για να κάνω εκπομπή;Καταρχήν πρέπει να έχετε λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows (95, 98, 2000, XP ή Vista).

    Ακολούθως, χρειάζεστε 2 προγράμματα:

    α) Την τελευταία έκδοση του Winamp και
    β) Το SHOUTcast DSP Plug-In for Winamp

    Και τα 2 προγράμματα τα κατεβάζετε από το site http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml.

    Το παραπανω link δεν ισχυει πλεον....

    1)To winamp βρισκεται εδω: http://www.winamp.com
    2)To plug-in για το shoutcast βρισκεται εδω : http://www.shoutcast.com/download
    Στο τελος της σελιδας  γραφει "SHOUTcast DSP Plug-In for Winamp" , εχει κουμπι για download.
    Wink


    AlfaWolf
    12.10.2010, 02:33

    Εδω και αρκετές μέρες πολλοί παραγωγοί ( μην πω όλοι) έχουμε κάποια προβλήματα ( συχνές πτώσεις του σερβερ, μπουφερισματα , μικροδιακοπες κλπ )

    Προσωπικά τα έλυσα κάνοντας ένα φορματ στο λαπ τοπ απ όπου έκανα και εκπομπή

    και σε μια 2ωρη κανονική και μια 4ωρη έκτακτη εκπομπή που έκανα δεν είχα προβλήματα (με εξαίρεση τις πτώσεις του σερβερ) που σαφώς και δεν προκαλούνται από το δικό μου σύστημα

    η λύση μπορεί να μην είναι  μόνο το φορματ

    Με μια απεγκατάσταση  του winamp & του shoutcast και την εκ νέου εγκατάσταση τους μαζι και με ένα καλό scan από το antivarius μας μπορεί και να λυθεί


    antwnispatra
    15.11.2010, 13:50

    Εγώ δεν είχα κάποιο από τα προβλήματα που λέτε,το μόνο που αντιμετωπίζω συχνά είναι πως με δείχνει κάθε λίγο και λιγάκι σαν άγνωστο παραγωγό,κάτι που λύνεται μετά από πολλά refresh.Να συμπληρώσω πως έχω κάνει εκπομπές από δύο διαφορετικά pc,και πλέον κάνω με το πιο καλό,στο οποίο έχει γίνει και φορμάτ πρόσφατα.


    PHILIPPOSSM
    18.11.2010, 20:15

    Jorge το link του σταθμού για το facebook είναι λάθος ....του λείπει ένα .gr

    http://www.musicheaven.gr/live/101

    και βγαίνει.

    http://www.musicheaven./live/101


    despinakontogianni
    26.11.2010, 14:13

    Γιατί-σε μένα τουλάχιστον-δεν υπάρχει επιλογή έντασης ήχου;


    antwnispatra
    03.12.2010, 17:26

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 26-11-2010 στις 14:13 έγραψε...

    Γιατί-σε μένα τουλάχιστον-δεν υπάρχει επιλογή έντασης ήχου;



    Εννοείς στον player του σταθμού Δέσποινα?Αν ναι,έχει να κάνει με τον browser που χρησιμοποιείς.Από ότι εχω προσέξει αυτό το κάνει σε firefox ενώ με τον internet explorer έχει αυτό που θέλεις.


    despinakontogianni
    04.12.2010, 01:43

    Chrome έχω, αλλά με παραξενεύει γιατί πιο παλιά (που πάλι με Chrome έμπαινα) ήταν μια χαρά..


    antwnispatra
    04.12.2010, 12:46

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 04-12-2010 στις 01:43 έγραψε...

    Chrome έχω, αλλά με παραξενεύει γιατί πιο παλιά (που πάλι με Chrome έμπαινα) ήταν μια χαρά..



    Δοκίμασα και εγώ με chrome,προφανώς καποια ασυμβατότητα είναι.Αν μπεις απο I.E θα δεις πως είναι οκ.Θα το στείλω στον jorge πάντως,σε περίπτωση που δεν το έχει δει.Και αν μπορεί να κάνει κάτι,θα μας βοηθούσε πιστέυω.


    Tropaiatissa
    11.12.2010, 10:44

    Καλημέρα! Δεν πρόκειται για πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον σταθμό, αλλά για πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τη σύνδεσή μου στο ίντερνετ. Το γράφω εδώ γιατί απευθύνομαι προς όλους τους παραγωγούς και ακροατές για να δω τί συμβαίνει σ' εκείνους.

    Έχω HOL και πολλές φορές μέσ' τη μέρα η σύνδεση διακόπτεται και επανέρχεται μετά από μισό-ένα λεπτό περίπου. Έψαξα λίγο σχετικά με αυτό και από διάφορες συζητήσεις που διάβασα σε forums είδα πως κι άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα όχι μόνο με τη HOL, και με άλλους παροχους.

    Επειδή σκέφτομαι να κάνω κι εγώ εκπομπή κάποια στιγμή (όχι άμεσα, αλλά όταν καταφέρω να έχω τη δυνατότητα), ήθελα να ρωτήσω αν έχουν το ίδιο πρόβλημα με τις συνδέσεις τους οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί μας, και αν κόβεται η εκπομπή τους με τέτοιες διακοπές σύνδεσης. Γιατί αν θέλεις να κάνεις εκπομπή αυτό θα είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα/εμπόδιο.


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 23/1/2010)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 11-12-2010 10:46 ]


    alkyoni
    12.12.2010, 02:57

    Την μερα που περασε, εμφανιστηκε πολλες φορες (τουλαχιστον σε μενα) το εξης προβλημα στην ραδιοσελιδα :
    Δεν εδειχνε ποιος παραγωγος ειναι on air, ενω ακουγοταν κανονικα στο ραδιοφωνο!{#emotions_dlg.wacko}
    Οταν συμβαινει αυτο , δεν μπορουν να ακουσουν  απο την σελιδα του σταθμου ακροατες, μιας και εξαφανιζεται το ON AIR και τα σχετικα links του σταθμου απο την ραδιοσελιδα!
    Οποτε μια λυση για να ακουσουν ειναι να εχουν το link του σταθμου (http://webradio.musicheaven.gr:9850/listen.pls ) στο winamp ή σε αλλο αντιστοιχο player.Wink





    επισυναπτόμενα: provlhma radioselidas 11-12.jpg 
    AlfaWolf
    12.12.2010, 16:45

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 12-12-2010 στις 02:57 έγραψε...

    Την μερα που περασε, εμφανιστηκε πολλες φορες (τουλαχιστον σε μενα) το εξης προβλημα στην ραδιοσελιδα :
    Δεν εδειχνε ποιος παραγωγος ειναι on air, ενω ακουγοταν κανονικα στο ραδιοφωνο!{#emotions_dlg.wacko}
    Οταν συμβαινει αυτο , δεν μπορουν να ακουσουν  απο την σελιδα του σταθμου ακροατες, μιας και εξαφανιζεται το ON AIR και τα σχετικα links του σταθμου απο την ραδιοσελιδα!
    Οποτε μια λυση για να ακουσουν ειναι να εχουν το link του σταθμου (http://webradio.musicheaven.gr:9850/listen.pls ) στο winamp ή σε αλλο αντιστοιχο player.Wink






    Το κανει συνεχεια αυτο εδώ και μερες απ οτι μου ειπαν κι αλλοι παραγωγοι μου το εκανε κι εμενα εχτες καποιες φορές μεσα στο 2ωρο μου

    ilio
    13.12.2010, 09:01

    Αυτό το παρατήρησα και εγώ απ' την περασμένη Τετάρτη.Δεν ήξερα αν ήμουν on air,αν ακουγόμουν

    κλπ.


    vasilisbSax
    13.12.2010, 14:11

    Κι εμένα με έλεγε ΜΕΛΩΔΙΑ (είναι το κόλημα του όρνιου, μάλλον) κάθε τρεις και λίγο χτες, αλλά δεν ανησηχούσα αφού ο Sam μου έλεγε οτι "εκπέμπω" κανονικά.
    Το πρόβλημα βέβαια είναι σ' αυτούς που μπαίνοντας στην κεντρική σελίδα του ΜΗ, θα ήθελαν να ακούσουν κάποιον παραγωγό του και όχι το αποτέλεσμα ενός ποντικοφαγωμένου καλωδίου...

    Μήπως τελικά θα πρέπει να επανεξεταστεί το θέμα του ταυτόχρονου ανοίγματος ιστοσελίδας και ραδιοφώνου; Και για να προλάβω τα γνωστά περί ενόχλησης και τα σχετικά που κατά καιρούς έχουμε ξανασυζητήσει, ας γίνει αυτό με αύξουσα ένταση ή με αρχικά χαμηλή, ώστε πριν ενοχληθούν αυτοί που ενοχλούνται από μια τέτοια ταυτόχρονη έναρξη, να το κλείσουν και ούτε γάτα, ούτε ζημιά.
    Λέω εγώ τώρα...