ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.853 μέλη

    Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο radio musicheaven.

    Deos
    26.02.2009, 22:55

    Παράθεση:

    Το μέλος orionnas στις 26-02-2009 στις 21:59 έγραψε...

    Για τις διακοπές άνοιξε τα options του winamp και στα preferences - general preferences δεξιά της οθόνης priority class βάλτο στο high.

    Δηλαδή εκεί να το βάλω κι εγώ? Ευχαριστώ πολύ.

    Είναι καλό να το έχουν όλοι οι παραγωγοί εκεί, για καλύτερη απόδοση και λιγότερες ή καθόλου διακοπές.


    orionnas
    26.02.2009, 23:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 26-02-2009 στις 22:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος orionnas στις 26-02-2009 στις 21:59 έγραψε...

    Για τις διακοπές άνοιξε τα options του winamp και στα preferences - general preferences δεξιά της οθόνης priority class βάλτο στο high.

    Δηλαδή εκεί να το βάλω κι εγώ? Ευχαριστώ πολύ.

    Είναι καλό να το έχουν όλοι οι παραγωγοί εκεί, για καλύτερη απόδοση και λιγότερες ή καθόλου διακοπές.



    Eυχαριστώ DEOS.


    alkyoni
    28.02.2009, 00:30

    Απο εχθες το βραδι δεν μπορω να ακουσω μεσω  winamp οταν παιζει ο Studios .....{#emotions_dlg.confused1}
    Κανει "connecting".... και στο τελος δεν συνδεεται για να ακουσω. Βγαζει "error syncing to stream".  Αναγκαστικα τοτε, ακουω μεσω του media player απο το site.
    Οταν ειναι μεσα κανονικα παραγωγος και κανει προγραμμα, δεν εμφανιζεται αυτο το προβλημα.
    Τι να φταιει??{#emotions_dlg.blink}


    orionnas
    04.03.2009, 16:49

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 26-02-2009 στις 19:18 έγραψε...

    Hello :) Γενικά όσο καλύτερα πάει ο σταθμός, τόσο περισσότερες "επενδύσεις" γίνονται. Κάποτε ήμασταν στα 24kbps, μερικές ώρες τη μέρα. Μετά ανεβήκαμε στα 32kbps και γίναμε και 24ωροι. Αν πάμε καλά, θα γίνουμε και 48kbps. Βήμα-βήμα :)



    Δηλαδή jorge για να καταλάβω, μία καλή διαμόρφωση fm (που έχει τύχει να ακούσω σε άλλα web radios) οφείλεται στα kbps?


    jorge
    04.03.2009, 18:30

    FM και web radio είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Προφανώς εννοείς την ποιότητα του ήχου. Τότε ναι, όσο περισσότερα kbps είναι ένα stream, τόσο καλύτερη απόδοση έχει, μια και περισσότερα kbps = περισσότερα δείγματα από το αυθεντικό αρχείο.

    Το ιδανικό θα ήταν το stream να μεταδίδεται στο rate που παίζουν τα MP3 του παραγωγού (128, 160 ή 192kbps). Επειδή όμως κάτι τέτοιο απαιτεί μεγάλο εύρος ζώνης (και χρήματα!), τα webradios παίζουν σε χαμηλότερα rates, χάνοντας βέβαια σε ποιότητα.


    orionnas
    04.03.2009, 20:07

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04-03-2009 στις 18:30 έγραψε...

    FM και web radio είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Προφανώς εννοείς την ποιότητα του ήχου. Τότε ναι, όσο περισσότερα kbps είναι ένα stream, τόσο καλύτερη απόδοση έχει, μια και περισσότερα kbps = περισσότερα δείγματα από το αυθεντικό αρχείο.

    Το ιδανικό θα ήταν το stream να μεταδίδεται στο rate που παίζουν τα MP3 του παραγωγού (128, 160 ή 192kbps). Επειδή όμως κάτι τέτοιο απαιτεί μεγάλο εύρος ζώνης (και χρήματα!), τα webradios παίζουν σε χαμηλότερα rates, χάνοντας βέβαια σε ποιότητα.



    Μου απάντησες στο ερώτημά μου, πιστεύω να καταφέρουμε να φτάσουμε σε αυτά τα αποτελέσματα. Πόσα χρόνια είναι ο σταθμός?  Σε ευχαριστώ πολύ. Όσο αφορά τον χορηγό, πιο είναι το ποσό που θα πρέπει να καταβάλλει ο διαφημιζόμενος? Έχω κάτι υπόψιν μου (άσχετα αν είναι επαρχία,ε?)


    220493
    05.03.2009, 15:01

    Παιδιά όποιος ασχολείται με το ραδιόφωνο και έχει vista θα μπορούσε να μου πει τι να κάνω για να ακούγομαι καλά απο το μικρόφωνο;


    orionnas
    06.03.2009, 00:07

    Παράθεση:

    Το μέλος 220493 στις 05-03-2009 στις 15:01 έγραψε...

    Παιδιά όποιος ασχολείται με το ραδιόφωνο και έχει vista θα μπορούσε να μου πει τι να κάνω για να ακούγομαι καλά απο το μικρόφωνο;



    Γιάννη καλησπέρα. Αυτό το πρόβλημα το έχουν κι άλλοι, δεν είσαι ο μόνος. Νομίζω κάτι διάβασα εδώ για κάτι "γιατροσόφια". Σου προτείνω κάτι...Γύρνα στα XP...Τέλος!


    220493
    06.03.2009, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος orionnas στις 06-03-2009 στις 00:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος 220493 στις 05-03-2009 στις 15:01 έγραψε...

    Παιδιά όποιος ασχολείται με το ραδιόφωνο και έχει vista θα μπορούσε να μου πει τι να κάνω για να ακούγομαι καλά απο το μικρόφωνο;



    Γιάννη καλησπέρα. Αυτό το πρόβλημα το έχουν κι άλλοι, δεν είσαι ο μόνος. Νομίζω κάτι διάβασα εδώ για κάτι "γιατροσόφια". Σου προτείνω κάτι...Γύρνα στα XP...Τέλος!

     

     

    Πολύ Δύσκολο!!!!!Εννοώ πως εχω πολλά αρχεια και μια τέτοια αλλγαή θα ειαι πενυματικός θάνατος για μένα.........!!!!Υπάρχει καμιά συμβουλη?????


    GL
    23.03.2009, 14:26

    Μήπως κάτι τρέχει με τον server του σταθμου μας???

    Δεν μπορω να συνδεθώ να κάνω επανεκκίνηση για να ξεκινήσω....


    jorge
    23.03.2009, 15:11

    Εχουμε προβληματάκια με το server, τα κοιτάμε.


    alkyoni
    01.04.2009, 03:36

    Σημερα ετυχε 2 φορες που ακουσα τον Studios, να ακουγονται 2 τραγουδια μαζι....
    Μεταδιδει λιγο απο το τελος του προηγουμενου παραγωγου και αυτο που εχει στην λιστα ο Studios....
    Πολυ περιεργο....  κανει αυτοματο remix....{#emotions_dlg.blink}
    (και τωρα που γραφω υπαρχει το προβλημα....)
    ωχ.... τωρα ακουγονται 3 τραγουδια μαζι....{#emotions_dlg.wacko}


    jorge
    01.04.2009, 12:28

    Ποτέ δεν ήμουν καλός στο remix

    ΥΓ. Διορθώθηκε, thanks Alkyoni!


    Moonchild92
    01.04.2009, 13:51

    Δεν είναι πρόβλημα, αλλά δεν ήξερα που να θέσω αυτήν την ερώτηση. Έχω δηλώσει πως κάνω εκπομπή χωρίς μικρόφωνο. Παρ' όλα αυτά, τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι να κάνω μία δοκιμή απλά με μικρόφωνο, να δω αν μπορεί να γινει αργότερα και μόνιμο.... Γίνεται αυτό όπως έχουν τα πράγματα;(εννοώ επειδή έχω δηλώσει χωρίς mic)


    Deos
    01.04.2009, 14:09

    Ναι Moonchild, βέβαια και μπορείς.

    Δεν υπάρχει πρόβλημα, αντιθέτως επικροτούμε να υπάρχει μικρόφωνο σε όσο το δυνατόν περισσότερες εκπομπές.


    Moonchild92
    01.04.2009, 19:45

    Θα ακουστει χαζο, αλλά μήπως θα μπορούσε να μπουν οδηγιες για τη ρυθμιση του winamp και ειδικότερα του μικροφώνου με μια πιο αναβαθμισμένη έκδοση του προγράμματος;


    orionnas
    07.04.2009, 15:54

    To μνμ μου απευθύνεται στον jorge. Κάθομαι και ακούω το ραδιόφωνο την 7/4 περί 15.45. Ξέρεις τι παρατήρησα? Μία πολύ καλύτερη ακουστική στο ραδιόφωνο. {#emotions_dlg.clap}

    Ο διαμόρφωση βγαίνει πολύ πιο καθαρή και πριμαριστή...λες και αφήσαμε τα 32kbps. Έβαλες το χεράκι σου κάπου? Smile

    Κλείνοντας θα ήθελα να ρωτήσω αν το ότι αργούν να ανοίξουν οι σελίδες του ΜΗ οφείλεται στην αναβάθμιση ή στις τεχνικές εργασίες? Ευχαριστώ!


    jorge
    07.04.2009, 16:08

    Δοκιμάζω αυτές τις μέρες διάφορες ποιότητες, ώστε να καταλήξουμε σε μία.

     

    α) 48kbps (22050Hz, mono)

    β) 48kbps (44100Hz, mono)

    γ) 64kbps (44100Hz, mono)

    δ) 48kbps (22050Hz, stereo)

    ε) 64kbps (22050Hz, stereo)

    στ) 48kbps, AAC+

     

    Το α) έχει μικρή διαφορά στην ποιότητα

    Τα β) και γ) εχουν καλυτερη δειγματοληψία και τον πιο καθαρό ήχο. Είναι όμως μονοφωνικά.

    Τα 2 στερεοφωνικά δεν εχουν τοσο καλο ήχο τελικά, γιατί μοιράζουν το ρυθμό μετάδοσης στα 2 κανάλια και η ποιότητα του καθενός είναι χαμηλή.

    Επίσης βλέπω οτι τα 64kbps δημιουργούν πρόβλημα σε αρκετούς ακροατές (buffering) ενώ το ίδιο θα συμβαίνει μάλλον και με παραγωγούς.

    Το στ) ειναι μια χαρά, αλλά δεν παίζει σε κάποιους ακροατές που έχουν Media Player.

     

    Είμαι ανάμεσα στο β) και το στ)

     

    Πείτε καμιά άποψη...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-04-2009 16:11 ]


    alkyoni
    07.04.2009, 16:46

    Πετυχα αυτες τις μερες τον Studio να παιζει στα 64kbps (22050Hz, stereo) και λιγο στα (44100Hz, mono) και ηταν πολυ καλα!!!!{#emotions_dlg.thumbup} Μεγαλη διαφορα απο τον υπαρχοντα ηχο, σα να ακουω τα mp3 μου!!! (σχεδον).

    Το προβληματακι εμφανιζεται  οταν μετα τον Studio μπαινει παραγωγος για προγραμμα, και ακουγεται σε αλλη ταχυτητα το κομματι , κι ετσι θα πρεπει να κανουν refresh τον player τους  οι ακροατες,  ετσι ωστε να "στρωσει" η μεταδωση.
    [Αλλα αυτο ισως να ειναι και προσωρινο λογο της διαφορας που εχουμε στις ρυθμισεις μας ακομα (οι παραγωγοι  εννοω)... απλα επισημαινω τι παρατηρησα....]

    Οσον αφορα τις αλλες ποιοτητες, δεν ετυχε να πετυχω καμια{#emotions_dlg.confused1}.... εκτως λιγο πριν καμια ωρα, που αλλαζε συνεχεια ταχυτητα η μεταδωση,  και εβλεπα να αλλαζουν τα νουμερα , αλλα ηταν για πολυ μικρο διαστημα οποτε δεν εβγαλα συμπερασμα.

    Αυτα για την ωρα....καλες δοκιμες  jorge κι ευχαριστουμε!!{#emotions_dlg.beer}


    alkyoni
    07.04.2009, 17:03

    Αα.... ξεχασα και κατι αλλο να γραψω...

    Ειναι λιγες μερες τωρα, που δεν μπορω να ακουσω μεσω media player απο την σελιδα του radio... {#emotions_dlg.sad}
    (χμμ....Μολις δοκιμασα με τον explorer και λειτουργει....)
    Αλλα εγω χρησιμοποιω κυριως  firefox και εκει ειναι το προβλημα!!!{#emotions_dlg.sad}

    Any help please!!??{#emotions_dlg.rolleyes}