ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Η Ευσταθία σε νέο τραγούδι

    sirius99
    25.12.2008, 10:17

    Μόλις προχθές ανέβηκε στο youtube ένα νέο τραγούδι της Ευσταθίας που είναι πολύ πολύ ιδαίτερο...


    https://www.youtube.com/watch?v=AQAnUC-SM_ULink

    >

     


    jorge
    26.12.2008, 13:37

    Δεν ξέρω γιατί αυτή η κοπέλα ψάχνει να ξεχωρίζει με όλους τους λάθος τρόπους που υπάρχουν. Σαν να προσπαθεί και σκάβει μόνη της το μουσικό της λάκο ένα πράγμα... Ενώ έχει μια πολύ ωραία φωνή.


    megaloserwtikos
    26.12.2008, 13:45

    Μήπως επειδή ζούμε στην εποχή του εντυπωσιασμού; Υπάρχουν τόσες τραγουδίστριες (και με καλύτερη φωνή) που εξαφανίστηκαν. Οπότε σου λέει καλύτερα λίγο κιτς και να κάνω το επάγγελμα που μ' αρέσει... είναι κι αυτό μια αλήθεια φίλε jorge.


    rompa
    26.12.2008, 14:59

    Καλεεεε ..OK την έχουμε συνηθίσει σε περίεργο στίχο .. αλλά αυτό παραπάει .. Η έναρξη πολύ έλεος έτσι ! Το εμπεδώσαμε καλέεε . το είπες μια , το είπες δύο ..

    {#emotions_dlg.scared}


    CROSS
    26.12.2008, 15:06

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}Μπορεί να θέλει να περάσει κάποιο μήνυμα η κοπέλα..χαχαχα.Πάντως εγώ το αφιερώνω εξαιρετικά σε ένα συγκεκριμένο άτομο με όλη μου την καρδιά!!!{#emotions_dlg.yes}


    -----------------
    http://www.facebook.com/note.php?note_id=38911571430

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 26-12-2008 15:07 ]


    Hastaroth
    26.12.2008, 15:51

    Εμένα αυτό που μέ εξοργίζει είναι οτι την μουσική αυτού τού "άσματος" την έχει γράψει η Στέλλα Γαδέδη...

    Οσο γιά την τραγουδίστρια,καλή φωνή μπορεί να έχη,άν είχε και καλό μουσικό αισθητήριο θά ήταν ακόμα καλύτερα.

    ΥΓ.Ο στίχος επίσης είναι απαράδεκτος.Αλλά τί ψάχνω τώρα.....


    dafnoula
    26.12.2008, 16:14

    Μπήκα στον πειρασμό να δω το video ....

    Νομίζω ότι είναι από θεατρικό έργο (εάν κατάλαβα καλά)...

    Όπως και να ΄ναι ....

    κατά την ταπεινή μου γνώμη ....Απαράδεκτο! (όπως και όλα όσα έχω ακούσει της Ευσταθίας)

     


    tsibitos
    26.12.2008, 18:16

    Παράθεση:

    Το μέλος sirius99 στις 25-12-2008 στις 10:17 έγραψε...

    Μόλις προχθές ανέβηκε στο youtube ένα νέο τραγούδι της Ευσταθίας που είναι πολύ πολύ ιδαίτερο...


    https://www.youtube.com/watch?v=AQAnUC-SM_ULink>

     



     

    Τραγικό... Κρίμα που "δημιουργούνται" τέτοια σκούπιδια..


    geordan
    26.12.2008, 21:35

    Προσωπικά μ' αρέσει πολύ η Ευσταθία. Δεν τη βρίσκω καθόλου δήθεν και όλα τα άλλα που της σέρνουν κατά καιρούς. Όμως, το συγκεκριμένο κομμάτι είναι όντως απαράδεκτο. Όχι μόνο για την κακογουστιά και την πρόκληση, αλλά γιατί δεν καταλαβαίνω και τι προσφέρει τελικά. Το απόλυτο τίποτα σε συκευασία χυδαιότητας. Αλλά, δεν θα πάρω...


    margo
    26.12.2008, 22:13

    {#emotions_dlg.blink} .......................... {#emotions_dlg.wacko} ...................... {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}


    megaloserwtikos
    27.12.2008, 22:11

    Το τραγούδι ακούγεται στην παράσταση "Λα Πουπέ'' που παίζει η Αννα Κοκκίνου στο θέατρο ΣΦΕΝΔΟΝΗ. Είδα την παράσταση πριν κάνα μήνα κι από ότι θυμάμαι είναι το τραγούδι του τέλους που η μοδίστρα αφήνει τον εαυτό της ελεύθερο να πει αθυροστομίες. Το έργο έχει γράψει ένας πολύ καλός συγγραφέας ο Βαγγέλης Χατζηγιαννίδης όπως άλλωστε και τους στίχους των τραγουδιών της παράστασης. Το τραγούδι αυτό έχει καθαρά χιουμοριστική διάθεση και είναι εντελώς συνιφασμένο με την διάθεση της ηρωίδας. Αυτά για την ιστορία του εύθυμου τραγουδιού της μοδίστρας. Καμία σχέση με πρόκληση και άλλα τέτοια που έχουν γραφεί παραπάνω.

    Είναι ένα εντελώς χιουμοριστικό θεατρικό τραγουδάκι και τίποτα άλλο.

     


    Hastaroth
    27.12.2008, 22:52

    Επομένως θά πρέπη να το θεωρήσουμε ως μέρος μιάς παράστασης και όχι ώς αυτοτελές τραγούδι,οπότε κατά κάποιο τρόπο "δικαιολογούνται" οι αθυροστομίες.Πάντως εμένα δέν μού έβγαλε καθόλου χιουμοριστική διάθεση.

    Εν πάσει περιπτώσει,τραγουδάκι είναι και θά περάση (ελπίζω δηλαδή...)

    Πάντως μέ ξενίζει το γεγονός οτι την μουσική έγραψε η Στέλλα Γαδέδη,που είναι πολύ καλή καί μέ προϊστορία στά μουσικά δρώμενα τής Ελλάδας,οπότε περίμενα απ'αυτήν κάτι περισσότερο από το να γράφη τέτοια τραγουδάκια.

     


    Crocodile
    27.12.2008, 23:26

    Η αλήθεια είναι ότι, ούτως ή άλλως, δε νομίζω πως το τραγούδι στέκει από μόνο του. Ίσως να ταιριάζει στο κατάλληλο σημείο της θεατρικής παράστασης...{#emotions_dlg.confused1}

     


    -----------------
    "...Όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι και στους κρυόκωλους/ όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι στους σοβαρούς..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 27-12-2008 23:27 ]


    bluehorizon
    24.01.2009, 10:53

    οπως εχει αναφερθει και παραπανω,το τραγουδι εχει γραφτει για θεατρικη παρασταση,και δε πρεπει να κρινεται ανεξαρτητα απο το σκοπο που εξυπηρετει.Η ευσταθια ειναι μια τραγουδοποιος ,απο τις λιγες της εποχης μας, που εχει να πει κατι διαφορετικο.

    Κε hastaroth, με ολο το σεβασμο, δε θεωρω σοβαρα τα σχολια καποιου που επιμενει πεισματικα να γραφει ολα τα ρηματα με καταληξη -η.Ελεος δηλαδη.


    Hastaroth
    24.01.2009, 17:35

    Κύριε bluehorizon,άν ώς μόνο κριτήριο γιά την σοβαρότητα τών σχολίων μου θεωρείτε τό οτι γράφω τά ρήματα μέ -η,τότε θά μού επιτρέψετε να αμφιβάλλω γιά την δική σας σοβαρότητα.

    Εν πάσει περιπτώσει,εγώ στο σχολείο έτσι διδάχτηκα την ορθογραφία.Καί αυτό συνέβη σέ εποχή που όποιος έγραφε "δε πρεπει να κρινεται" εθεωρείτο αγράμματος διότι αφ'ενός παρέλειπε τους τόνους καί αφ'ετέρου άλλη λέξη είναι το "δεν" καί άλλη το "δε".

    Γιά να μην αναφέρω οτι και οι μονοσύλλαβες λέξεις κανονικά θα έπρεπε να τονίζωνται,γιά να γίνεται και σωστή προφορά τους.

    Τήν άποψή μου γιά τό συγκεκριμένο τραγούδι τήν είπα σέ προηγούμενο μήνυμά μου.

    ΥΓ.Blue Horizon λεγόταν τό πλοίο μέ το οποίο είχα ταξιδέψει τό καλοκαίρι τού 2002 από την Κέρκυρα στην Πάτρα. 


    -----------------
    κι'όλου τού κόσμου τά θηρία μέ συνοδεύουν στή στερνή μου κατοικία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 24-01-2009 17:41 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 24-01-2009 17:44 ]


    cheshire
    24.01.2009, 17:44

    Το τραγούδι περιλαμβάνεται στο cd της Στέλλας Γαδέδη "Πάντως ήταν νύχτα - Λα Πουπέ" που κυκλοφόρησε πρόσφατα από τη ΛΥΡΑ και περιέχει τα τραγούδια του θεατρικού με την Άννα Κοκκίνου που αναφέρατε πιο πάνω, αλλά και τη μουσική και τα τραγούδια μιας μουσικής παράστασης βασισμένης στην ποίηση του Γιάννη Ρίτσου, σε συνεργασία με την Ορχήστρα των Χρωμάτων, που παρουσιάστηκε πριν από λίγα χρόνια.

    Δεδομένου ότι οι δύο καλλιτέχνιδες δεν ανήκουν στην ίδια δισκογραφική εταιρία, υποθέτω ότι η Γαδέδη επέλεξε την Ευσταθία, μάλλον γιατί είναι η μόνη ερμηνεύτρια σήμερα με χιούμορ για να αντιληφθεί ένα τραγούδι-ρόλο και να μη φοβηθεί να ξεστομίσει τα αστεία "μπινελίκια" του στίχου.

    Καταλαβαίνω την απογοήτευση όλων εκείνων που περίμεναν πάλι την Ευσταθία "στη γωνία"... Αυτό που δεν καταλαβαίνω πια είναι γιατί έχουν από την αρχή στην μπούκα μια τραγουδοποιό που (στα δικά της τραγούδια) τολμάει να μιλάει με λέξεις καθημερινές, κάτι που, είκοσι χρόνια πίσω ήταν αυτονόητο, κανονικό και ευπρόσδεκτο. Τότε που το mainstream χωρούσε και την Αφροδίτη Μάνου και το Γιάννη Μηλιώκα και τη Μελίνα Τανάγρη και το Λουκιανό Κηλαηδόνη - και επιπλέον, ολίγη αθυροστομία δε σόκαρε κανέναν.  Ή μήπως πρέπει όλα τα τραγούδια να μιλάνε για καλντερίμια, φεγγαρολούλουδα και βοϊδάμαξες από σύννεφα που θα ζέψω για να΄ρθω να σ'ανταμώσω; Μήπως απλά έχουμε γίνει πιο συντηρητικοί ακόμα και από την Αμερική του Μπους? Αναρωτιέμαι...


    bluehorizon
    24.01.2009, 17:49

    Κε hastaroth , βλέπω πως οι απαρχαιωμένες απόψεις σας σχετικα με την ορθογραφία και τη γραμματική,συμβαδίζουν απόλυτα με αυτές της μουσικής σας παιδείας. 


    Hastaroth
    24.01.2009, 18:03

    Κύριε bluehorizon,βλέπω οτι τά πρώτα σας μηνύματα σέ αυτό τό site προδίδουν την έλλειψη σεβασμού πρός τους συνομιλητές σας,τών οποίων τήν εμπειρία καί τήν παιδεία δέν γνωρίζετε.

    Δέν είναι δικό μου λάθος άν αυτοί που καθορίζουν τί θά ισχύη στην ορθογραφία και γραμματική δέν μορφώθηκαν σωστά καί μεταφέρουν τώρα την έλλειψη αυτή στίς νεώτερες γενιές.

    Πάντως αποτελεί ευχάριστο γεγονός τό ότι στό τελευταίο σας μήνυμα βάλατε καί τόνους (σέ κάποιες λέξεις).


    Hastaroth
    24.01.2009, 18:19

    Παράθεση:

    Το μέλος cheshire στις 24-01-2009 στις 17:44 έγραψε...

    Το τραγούδι περιλαμβάνεται στο cd της Στέλλας Γαδέδη "Πάντως ήταν νύχτα - Λα Πουπέ" που κυκλοφόρησε πρόσφατα από τη ΛΥΡΑ και περιέχει τα τραγούδια του θεατρικού με την Άννα Κοκκίνου που αναφέρατε πιο πάνω, αλλά και τη μουσική και τα τραγούδια μιας μουσικής παράστασης βασισμένης στην ποίηση του Γιάννη Ρίτσου, σε συνεργασία με την Ορχήστρα των Χρωμάτων, που παρουσιάστηκε πριν από λίγα χρόνια.

    Δεδομένου ότι οι δύο καλλιτέχνιδες δεν ανήκουν στην ίδια δισκογραφική εταιρία, υποθέτω ότι η Γαδέδη επέλεξε την Ευσταθία, μάλλον γιατί είναι η μόνη ερμηνεύτρια σήμερα με χιούμορ για να αντιληφθεί ένα τραγούδι-ρόλο και να μη φοβηθεί να ξεστομίσει τα αστεία "μπινελίκια" του στίχου.

    Καταλαβαίνω την απογοήτευση όλων εκείνων που περίμεναν πάλι την Ευσταθία "στη γωνία"... Αυτό που δεν καταλαβαίνω πια είναι γιατί έχουν από την αρχή στην μπούκα μια τραγουδοποιό που (στα δικά της τραγούδια) τολμάει να μιλάει με λέξεις καθημερινές, κάτι που, είκοσι χρόνια πίσω ήταν αυτονόητο, κανονικό και ευπρόσδεκτο. Τότε που το mainstream χωρούσε και την Αφροδίτη Μάνου και το Γιάννη Μηλιώκα και τη Μελίνα Τανάγρη και το Λουκιανό Κηλαηδόνη - και επιπλέον, ολίγη αθυροστομία δε σόκαρε κανέναν.  Ή μήπως πρέπει όλα τα τραγούδια να μιλάνε για καλντερίμια, φεγγαρολούλουδα και βοϊδάμαξες από σύννεφα που θα ζέψω για να΄ρθω να σ'ανταμώσω; Μήπως απλά έχουμε γίνει πιο συντηρητικοί ακόμα και από την Αμερική του Μπους? Αναρωτιέμαι...



    1.Εφ'όσον το συγκεκριμένο τραγούδι γράφτηκε γιά μιά συγκεκριμένη παράσταση,εξετάζεται in the context καί συνεπώς δέν μπορεί νά σταθή από μόνο του.

    2.Δέν μιλάνε "όλα τά τραγούδια" γιά καλντερίμια,φεγγαρολούλουδα καί βοϊδάμαξες.Ψάξε στό internet καί θά βρής χιλιάδες Ελληνικούς στίχους μέ διαφορετικές θεματολογίες.Αυτό όμως δέν σημαίνει καί ότι πρέπει υποχρεωτικώς νά περιέχουν "μπινελίκια".Ειδικώτερα,όταν τά "μπινελίκια" προστίθενται μόνο καί μόνο γιά νά δημιουργήσουν εντύπωση.

    3.Τό λεγόμενο mainstream πρό εικοσαετίας χωρούσε καί τον Πανούση μέ τό "γ.τε γιατί χανόμαστε",τό "μέ τήν βαρβάτη την ψ.λή" καί άλλα πολλά.Εδώ καί καιρό όμως οι βωμολοχίες του έχουν αρχίσει νά γίνωνται κουραστικές,ακριβώς γιατί είναι εμφανές ότι τίς περισσότερες τίς βάζει γιά νά κάνη "εφφέ".Ητοι το "μπινελίκι" γιά το "μπινελίκι".

    4.Πάει πλέον ο Μπούς.Εδώ καί τέσσερεις μέρες έχει αναλάβει ο Μπάμιας.Αρα η ενημέρωσή σου έχει time lag Smile

     


    bluehorizon
    25.01.2009, 12:22

    Δυστυχως(για εσας) η εποχη των δεινοσαυρων εχει περασει προ πολλου.Δε θα πω κατι αλλο,γιατι σεβομαι τα χρονια σας.

    Οσο για το τραγουδι, θα συμφωνησω απολυτα με τον\την cheshire.