ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Ένα Χαμόγελο Για Τη Σταυρούλα

    kithara-woman
    07.01.2009, 15:59

    Διαβάζω τόση ώρα τα πιο άσχετα πράγματα να λέγονται σε ένα topic για μια κοπέλα που περνάει δύσκολες ώρες.Θα μπορούσε να είναι αδελφή,ξαδέλφη,φίλη μας...Αλλά και πάλι...Όποιος περνάει δύσκολα τον αφήνουμε στη μοίρα του;Χρειάζεται να τον ξέρουμε;Η Ελληνική πραγματικότητα έτσι όπως είναι-όπου βασιλεύει το ''μέσο'' και οι γνωριμίες και όχι η αξία κάποιου-δεν είναι παράλογο στα 27 ή στα 30 ή και πιο μεγάλος,να είσαι άνεργος και ανασφάλιστος.Δεν σημαίνει ότι φταις για αυτό,ότι δεν προσπάθησες.Αν είναι δυνατόν!Επειδή το έχω ζήσει στο πετσί μου αυτό-και την ανεργία,και να δουλέυω για ψίχουλα,200 ευρώ το μήνα, σε δουλειές που δεν έχουν καμία σχέση με ό,τι σπουδασα-όχι μόνο δεν ισχύει,αλλά με κάνει εξω φρενών να υποτιμούν τις προσπάθειες μου...

    Τέλος πάντων...Δεν θέλω να ξεφύγω απ'το θέμα.Απλά στη ζωή δεν είναι όλα μαύρο και άσπρο και δεν είναι όλοι που σκέφτονται με βάση το συμφέρον.Σύμφωνοι,υπάρχουν πολλοί που σκέφτονται έτσι,αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα...Υπάρχουν Ανθρωποι ακόμα με το Α κεφαλαίο,το πιστεύω 1000%.

    Μακάρι να μπορούσαμε να γνωρίζουμε και να βοηθάμε όποιον έχει ανάγκη.Όταν πρόκειται για θέμα υγείας...Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τη φτώχεια,η υγεία είναι το πιο πολύτιμο αγαθό.

    Έχει ξαναγίνει παρόμοια συναυλία,για ένα παλικάρι στη Θεσσαλονίκη ήταν,είχε γίνει μια συναυλία εδώ στην Αθήνα,σε ένα γήπεδο στο Περιστέρι,και είχα πάει,πάλι ήταν πολλοί τραγουδιστές,αλλά δυστυχώς λίγος κόσμος-όπως και στη συναυλία που αναφέρει η Marylin που ήμουνα κι εγώ-και είχε γίνει και μια στη Θεσσαλονίκη,πριν αρκετά χρόνια,πρέπει να είναι 5-6 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

    Όπως και όποιοι μπορούν,βοηθάνε και είναι πολύ καλό αυτό.

    Dver17,Να ρωτήσω και κάποια πρακτικά θέματα,γιατί μια από τις δύο βραδιές θα έρθω,εκτός σοβαρού απροόπτου.Μπορούμε να κλείσουμε τραπέζι;Έχω πρόβλημα με τα πόδια,είναι δύσκολο να στέκομαι...

    Να κάνω μια πρόταση;Αν συμφωνούν όλοι φυσικά.Μπορούμε να κάνουμε μια λίστα ποιοι θα πάμε την κάθε μέρα,ώστε να καθίσουμε όλοι παρέα;Γιατί κι εγώ μάλλον μόνη θα έρθω,εκτός αν μπορέσει μια φίλη μου που της το είπα και εκδήλωσε ενδιαφέρον.

    Πάντως είμαι σε δίλημμα ποια από τις δυο μέρες να πάω,μου αρέσει εξίσου και τις δύο!{#emotions_dlg.thumbup}


    margo
    07.01.2009, 16:31

    Αν φτιάξετε λίστα βάλτε με κι εμένα.

    Θα είμαι εκεί τη δεύτερη μέρα .

    {#emotions_dlg.rockon}


    dver17
    07.01.2009, 22:32

    kithara-woman, ελπίζω να έρθεις και τις δύο! :)

     

    Κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με τα live για τη Σταυρούλα:

    Η είσοδος είναι 10 ευρώ.

    Δε θα υπάρχουν κρατήσεις ή καρέκλες απ' όσο ξέρω, ωστόσο φαντάζομαι ότι όλο και κάτι μπορεί να γίνει (π.χ σκαμπώ στο μπαρ), αλλά αυτό είναι απλά υπόθεση.

    Δεν γίνεται κάποια προπώληση απ' όσο γνωρίζω.

    Το τηλέφωνο κλπ της "Αυλαίας" είναι:

    Αγ. Όρους 15 (και Κωνσταντινουπόλεως 115) Βοτανικός
    Τηλ. 2103474074
    www.avlea.gr

    Ό,τι άλλο θέλετε να ξέρετε, εφόσον μπορώ να σας πω, let me know...


    JULIANET
    08.01.2009, 14:35

    Εργάζομαι σε μια εταιρεία που απασχολεί 1.300 άτομα προσωπικό και κατά καιρούς έχει δείξει την ευαισθησία της σε τέτοια θέματα όπως ενργοποιώντας όπου χρειάζεται κινητές ομάδες αιμοδοσίας, οργανώνοντας συναυλίες με φιλανθρωπικό σκοπό κτλ Αυτό που έχω να πω είναι ότι βοηθήθηκαν πολλοί συνάνθρωποί μας και πραγματικά αξίζουν πολλά μπράβο και την έμπρακτη συμπαράστασή μας στους ανθρώπους αυτούς που ακόμα πιστεύουν πόσο πολύτιμη είναι η ζωή για κάθε ον πάνω σε αυτό τον πλανήτη. Στην υγεία δεν υπάρχουν διαχωρισμοί και όλοι πρέπει να είμαστε ενωμένοι. Εύχομαι ποτέ κανείς να μη βρεθεί στην θέση της Σταυρούλας ή εκατομμύρια συνανθρώπων μας...για να μπορέσεις να δώσεις αγάπη θα πρέπει πρώτα να αγαπήσεις τον εαυτό σου και να τον σέβεσαι. Όλα ξεκινάνε από μέσα μας...αν είμαστε άδειοι μέσα μας τότε πως περιμένουμε να ομορφύνει αυτός ο κόσμος; Όσο για το πόσο υπεύθυνοι είμαστε οι ίδιοι στο θέμα της υγείας, σίγουρα λίγο πολλοί όλοι μας αναγκαστήκαμε να εργαστούμε κάποια στιγμή χωρίς ασφάλιση γιατί ήταν άμεση λύση οικονομικής ανάγκης ή οι συνθήκες δεν ήταν οι κατάλληλες. Δεν μπορούμε όμως να κατηγορούμε  κανέναν για προσωπική αμέλεια γιατί κανείς δεν ξέρει τους λόγους που κάποιος αναγκάζεται να εργαστεί κάτω από ορισμένες συνθήκες. Άλλωστε ακόμα και ασφάλιση να είχε είναι δεδομένο ότι δεν θα κάλυπτε όλο το ποσό και μάλιστα άμεσα...αυτά τα ξέρουμε!!! Είμαστε ασφαλισμένοι στα χαρτιά...ο κρατικός μηχανισμός όμως ειδικά στο θέμα της υγείας δεν λειτουργεί σωστά και απαιτεί χρονοβόρες διαδικασίες που αντίθετο αποτέλεσμα φέρνουν...να απεβιώνει ο ασφαλισμένος!!! Επομένως προσωπικά επικροτώ την ενέργειά σας και ήδη αυτό το ποστ έχει σταλθεί σε αρκετούς συναδέλφους μου που είμαι σίγουρη ότι δεν είναι αποστασιοποιημένοι απέναντι σε ένα θέμα που έχει να κάνει με την υγεία ενός συνανθρώπου μας. Συγχαρητήρια!!!..., θα είμαι κι εγώ εκεί!!!


    kithara-woman
    08.01.2009, 23:22

    Θα είμαι εκεί την Τρίτη.Εκτός σοβαρού απροόπτου.

    Ελπίζω κάπου να υπάρχει ένα σκαμπώ έστω...{#emotions_dlg.confused1}

    Πήγε μια φίλη μου πρόσφατα,δεν είναι πολύ μεγάλο μαγαζί.

    Τέλος πάντων,αυτά τα βρίσκουμε.Θα δω τι θα κάνω.

    Julianet συμφωνώ!{#emotions_dlg.beer}

    Μακάρι όλοι να έχουμε πάντα την υγεία μας. Να θυμόμαστε πάντα ότι είναι το πιο πολύτιμο που έχουμε.


    dver17
    10.01.2009, 13:14

    Θα ήθελα να σας ενημερώσω για κάποιες αλλαγές που έχουν προκύψει στο πρόγραμμα:
    Τη Δευτέρα θα εμφανιστούν και οι ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ενώ την ίδια μέρα θα εμφανιστεί και ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ.
    Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι τελικά θα υπάρχουν και κάποιες θέσεις καθήμενων, καλό είναι όσοι θέλουν να είναι εκεί όσο το δυνατόν πιο νωρίς.
    Ενδεχομένως να υπάρχξουν και κάποιες ακόμα προσθήκες της τελευταίας στιγμής στη λίστα των συμμετεχόντων.


    dver17
    12.01.2009, 06:30

    Μια ακόμα ενημέρωση της τελευταίας στιγμής:

    Η "ΑΥΛΑΙΑ" θα διατηρήσει τις ίδιες τιμές στα ποτά (5 έως 8 Ευρώ), προσφέροντας ωστόσο 1 Ευρώ ανά ποτό στο λογαριαμσό της Σταυρούλας.

    Σας περιμένουμε το βράδυ!


    PHILIPPOSSM
    12.01.2009, 14:00
    Θα είμαι και εγώ εκεί απόψε....
    Termite
    12.01.2009, 14:29

    Ευχομαι ολόψυχα στον οργανωτή να στεφθεί η εκδήλωση απο απόλυτη επιτυχία. Σε τιμούν αυτές οι προσπάθειες. Να το ξέρεις.

    Συγχαρητήρια.

    Όσο για σένα Λίνα... τι να πώ.... βρήκα τι θα πώ.

    Συγχαρητήρια και σε εσένα. Κατάφερες να κάνεις μπάχαλο ενα θέμα το οποίο μόνο θετικά πράγματα μπορεί να προσφέρει.


    -----------------

    H Barηa στα Ελληνικά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 12-01-2009 14:31 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Termite στις 12-01-2009 14:32 ]


    JULIANET
    12.01.2009, 16:25

    Καλησπέρα. Εγώ θα πάω αύριο αλλά ήθελα να ρωτήσω αν η είσοδος με ποτό είναι 10 ευρώ γιατί με τις τιμές που αναφέρατε σήμερα μπερδεύτηκα λίγο.

    Ελπίζω kithara-woman να σε δω αύριο αν και νομίζω ότι τελικά θα πας σήμερα...αν μπορέσεις πάντως θα χαρώ πολύ. Φιλιά


    Desmar
    13.01.2009, 11:03

    ...ήθελα να πω ότι χθες ήταν Ε ΞΑΙ ΡΕ ΤΙ ΚΑ!!!!!

    Τόσοι καλλιτέχνες ...καταιγισμός ...ήταν σαν μουσικό φεστιβάλ ... άνετος ο χώρος του μαγαζιού που φιλοξένησε την διοργάνωση ...ωραίος ήχος ...αρκετά τραπεζάκια για να καθίσεις ... και μουσική παίδες ...πολύ μουσική ...

    Σήμερα υπάρχει συνέχεια με πολύ σημαντικά πρόσωπα του χώρου (θα ήθελα τόσο να είμαι εκεί για δεύτερη μέρα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ) ... όποιος έχει χρόνο και μπορεί ας πάει ... πραγματικά αξίζει ...για να χαρούν τα αυτάκια του δηλαδή καλή ελληνική μουσική ... να ζήσει μια διαφορετική βραδυά ...για τον σκοπό που στήθηκε όλο αυτό ή απλά για την απόλαυση της μουσικής ...όποιος και αν είναι ο λόγος που θα σας οδηγήσει στην ΑΥΛΑΙΑ σήμερα ένα είναι το σίγουρο ότι θα περάσετε ... ΜΟΝΑΔΙΚΑ!

    Υ.Σ. 1 Δημήτρη (dver17) πολύ καλή διοργάνωση ...μπράβο!

    Υ.Σ. 2 Παρεάκι από το MH ...χάρηκα τόσο που βρεθήκαμε χθες ... :)

    Υ.Σ. 3 Σταυρούλα καλή ανάρωση ...ελπίζω να απολαύσεις την συναυλία όταν θα την δεις στις κασέτες όσο και εμείς που είμασταν εκεί!

    Υ.Σ. 4 Το κόστος είναι 10 € το εισητήριο + 5-8€ το ποτό (τα 10€ + 1€/ποτό πάνε στον λογαριασμό της Σταυρούλας)

    Υ.Σ. 5 Ο Θαλασσινός βγήκε εκτός προγράμματος χθες (ΝΑΙ! είμασταν και σ'αυτό τυχεροί!!!!!!!!)

    Υ.Σ. 6 Παίδουλες ...όσοι πάτε καλά να περάσετε!!!

    {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman} 

     


    -----------------
    "Δεν εδεσμεύτηκα. Τελείως αφέθηκα κ'επήγα. Στες απολαύσεις, που μισό πραγματικές, μισό γυρνάμενες μες το μυαλό μου ήσαν, επήγα μες στην φωτισμένη νύχτα. Κ'ήπια από δυνατά κρασιά, καθώς που πίνουν οι ανδρείοι της ηδονής." Κ. Π. Καβάφης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 13-01-2009 11:11 ]


    jorge
    13.01.2009, 13:01

    Εξαιρετική όντως η 1η μέρα!

    Θαλασσινός, Ζιώγαλας, Πασχαλίδης, Domenica, Δρογώσης, Μουτσάτσου, Ζωή Παπαδοπούλου, Τσάκαλος, Ζακ Στεφάνου και πολλοί άλλοι.

    Σήμερα αναμένεται και περισσότερος κόσμος. Το MusicHeaven θα είναι και σήμερα εκεί. Στις 21.00.


    PARATERISTAS
    13.01.2009, 13:47

    Kανεις δεν αντέχει το άδικο...κι αν το κάνει ισως για το δικο του δικιο-αδικο για άλλους...

    Τι να κάνουμε τώρα?Ισως καποιοι καλλιτεχνες να ήθελαν να προβληθουν(δεν το ξερουμε όμως)και σίγουρα αρκετοί απο τους συμμετέχοντες να ευαισθητοποιήθηκαν...

    Γιατί δεν κοιτάμε το αποτέλεσμα?Η κοπέλα θα βοηθηθεί σίγουρα και αυτό αρκεί..

    Σίγουρα εκατομμύρια περιστατικά υπάρχουν ανθρώπων που υποφέρουν...και είναι λυπηρό...

    Δεν γίνεται όμως ΟΛΑ να διορθωθουν ουτε φυσικά γίνεται διαχωρισμός...

    Δήλαδη να στήσουμε αμα ειναι τους καλλιτέχνες όλης της γης να τραγουδάνε ανα πεντε λεπτά παντου κι ολοι να τρέχουμε δεξια κι αριστερα μήπως αλλάξει τουτος ο κόσμος...

    Ας σοβαρευτούμε...ότι μπορει να κάνει ο καθένας εστω και λίγο αρκει και  να το κάνει με την ψυχή του φτάνει....Smile

     

     

     

     


    PHILIPPOSSM
    13.01.2009, 16:04

    Μουσικη - μουσικη - μουσικη.........

    Παρεα οτι καλυτερο, σε καλο σημειο τραπεζι, εξωστης επανω δεξια πολυ καλη θεα στην σκηνη.

    και τρελο γελιο απο μουσικους και κοινο,κατα τα αλλα περισσοτερα αποψε στις 18.00 στο Ραδιο Μusicheaven.

     


    PHILIPPOSSM
    13.01.2009, 22:59

    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ακούσετε την Συναυλία για την Σταυρούλα

    kosmos 93.6 ή    city 99,5

     

    Ζωντανα απο την Αυλαια

     

     

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανάσυστηθούμε..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 13-01-2009 23:10 ]


    Desmar
    13.01.2009, 23:54

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 13-01-2009 στις 22:59 έγραψε...

    Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ακούσετε την Συναυλία για την Σταυρούλα

    kosmos 93.6 ή    city 99,5

     

    Ζωντανα απο την Αυλαια

     

     

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανάσυστηθούμε..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 13-01-2009 23:10 ]



     

    Ευχαριστούμε βρε Φίλιππε ... εγώ την ακούω από City ... τώρα ακούμε David Lynch και ακολουθεί ο ένας ... ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ!!!

     

    {#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    "Δεν εδεσμεύτηκα. Τελείως αφέθηκα κ'επήγα. Στες απολαύσεις, που μισό πραγματικές, μισό γυρνάμενες μες το μυαλό μου ήσαν, επήγα μες στην φωτισμένη νύχτα. Κ'ήπια από δυνατά κρασιά, καθώς που πίνουν οι ανδρείοι της ηδονής." Κ. Π. Καβάφης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 14-01-2009 00:03 ]


    jorge
    14.01.2009, 02:19

    Μόλις γύρισα. ΜΠΡΑΒΟ ΔΗΜΗΤΡΗ. Τέλος.


    marylin
    14.01.2009, 17:35

    Ένα μεγάλο μπράβο κι από μένα στο Δημήτρη Βεριώνη και την αγάπη μου σε όλους όσους συμμετείχαν! {#emotions_dlg.thumbup}


    dver17
    15.01.2009, 00:24

    Σας δίνω τον τραπεζικό λογαριασμό της Σταυρούλας, είναι:

    000 8059 0776-9 (Σταυρούλα Σγουρού, Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο)

    Είναι τόσα αυτά που θα ήθελα να γράψω γι'αυτό το διήμερο...

    Είναι τόσα αυτά που ένιωσα.

    Θα'θελα να μπορώ να αγκαλιάσω όλους όσους ήταν εκεί.

    Τι να πρωτοπω...

    Για τον κόσμο που ήρθε κι έγινε ένα με τους επί σκηνής συμμετέχοντες?

    Για τη ζεστασιά, τη συγκίνηση, τον παλμό που μετέδωσαν οι συμμετέχοντες, οι περισσότεροι από τους οποίοιους έμειναν εκεί πάρα πολλή ώρα, χόρευαν, τραγουδούσαν με άλλους συναδέλφους  αυθόρμητα, χωρίς κανένα προσχέδιο?

    Για τα όμορφα σχόλια, τις ευχές, τους χαιρετισμούς που γράφτηκαν στο τετράδιο για τη Σταυρούλα?

    Για το πως νιώθει η Σταυρούλα για όλα αυτά?

    Θα μπορούσα να πω χιλιάδες πράγματα και πάλι να μην έχω πει τίποτα... Νιώθω μια γλυκιά κούραση, όλα πήγαν καλά.

    Σ Α Σ   Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω   Ο Λ Ο Υ Σ

    Από τα βάθη της καρδιάς μου!

     


    PHILIPPOSSM
    15.01.2009, 14:04

    Τα θερμά μου συγχαρητήρια και από έμενα για την άψογη διοργάνωση της συναυλίας και περαστικά στην Σταυρούλα ελπίζοντας ότι θα της μεταφέρεις την αγάπη μας και την σκέψη μας.