ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    η απαγόρευση του καπνίσματος

    Termite
    13.02.2009, 09:57

    Αυτο δεν ισχύει πάντα όμως magica.

    Ναι, στο Bat City υπάρχει καλός εξαερισμός και ειναι όλα οκ...αλλα στα υπόλοιπα μαγαζιά; Πώς να γίνει ιδιαίτερος χώρος για καπνιστές, με το να βάλεις τασάκια μόνο σε συγκεκριμένα τραπέζια και δίχως εξαερισμούς;;;

    Ο νόμος (που δεν ξέρω πόσοι τον γνωρίζουμε πραγματικα) αν εφαρμοστεί στις δημόσιες υπηρεσίες και τα νοσοκομεία θα ειναι ενα καλό πρώτο βήμα...για τα μαγαζιά και τα νυχτερινά κέντρα...υπάρχει θεός!

     

    Υ.Γ. Είμαι φανατικός αντικαπνιστής


    moufidis
    13.02.2009, 10:41

    Συμπληρωματικά με την προτέρως διατυπωθείσα άποψη μου στο θέμα αυτό, απλά να πω:

    μην τρελαίνεστε οι καπνίζοντες, ας το δούμε λίγο να λειτουργεί κι ανάποδα από την επικρατούσα κατάσταση, δηλαδή

    -να ΜΠΟΡΩ να φάω σε ένα μαγαζί και να μη μου μπουκώνει τα ρουθούνια με καπνό η κάθε μπόφα, που "ζητάει τασάκι" λες και δεν το πιάνει ότι για να μην έχει ήδη -μώρη βόιδω- το τραπέζι σου και τα γειτονικά , ΜΑΛΛΟΝ σημαίνει ότι δεν καπνίζουν εκεί. Smile

    -να μπορώ να φορέσω το φρεσκοπλυμένο μου καλό ρουχαλάκι και να μην πάει καρφί για πλυντήριο στην επιστροφή, λες κι είμαι καπνεργάτης

    -μαλλιά

    -δέρμα

    -όλα

    (καλά πνεύμονες και τέτοια δεν τα αναφέρω καν, δεν αγγίζουν κανένα ούτως ή άλλως)


    NikosRoman
    13.02.2009, 11:27

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 13-02-2009 στις 03:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 13-02-2009 στις 01:33 έγραψε...

    Και εισαι μονο 17 χρονων.FACIST-RACIST(ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ).Συνεχισε και  θα στο πω και σε αλλες γλωσσες μεχρι να φτασω στην μητρικη σου.......την γερμανικη.Λυπαινω το παλουκι ...... ετοιμασου!!!!

     

    Εσύ δηλαδή που μάλλον είσαι λίγο μεγαλύτερος από 17 χρονών ανεβάζεις την συζήτηση με το να λες για "παλούκια", "φασίστες" και ειρωνίες;;; Μπορεί να καταλαβαίνουν όλοι ότι είσαι αντίθετος με τον νέο αντικαπνιστικό νόμο αλλά με το να μήν λες έστω ένα επειχήρημα ως προς το ότι αυτός ο νόμος δεν πρέπει να ισχύσει καταντάς άλλος ένας γραφικός που βρίζει το κράτος γενικά χωρίς να ξέρει γιατί.

     

    Όσον αφορά το θέμα τώρα. Εγώ δεν είμαι καπνιστής. Αλλα ούτε και αντικαπνιστής. Θες να καπνίσεις κύριε. Καλά κανεις. Δεν με αφορά. Κάνε κάτι όμως έτσι ώστε ο καπνός του τσιγάρου σου να μην έρχεται πάνω μου.

    Δικαιωμά σου (και μπράβο σου) να καπνίζεις, δικαιωμά μου να με ενοχλεί.



    Σωστος φιλε μου και συγνωμη αν προσβαλλα αλλους που βλεπουν.
    Αλλα αν εσενα ομως δεν σε βγαζει απο τα ρουχα σου η αποψη "να τους κλεισουμε ολους καπου να καπνιζουν..."  η αν δεν βλεπεις που ειναι το προβλημα αυτης της δηλωσης τοτε τι να πω?
    Τετοιες αποψεις δεν αφορουν μονο το καπνισμα!!!Αφορουν τον αποκλεισμο ομαδων που
    αποτελουν το κοινωνικο συνολο.
    Με ενοχλουν ας πουμε οι ομοφυλοφιλοι?Ας τους κλεισουμε και αυτους καπου?Οι μαυροι?Και αυτους το ιδιο!!Οι ταξιτζηδες ?Επισης!!
    Κανε λοιπον μια αναφορα στην δηλωση αυτου του ανοητου αν συμφωνεις η διαφωνεις και
    υποσχομαι να ειμαι πιο κοσμιος.
    Μερικοι απολα βρισκουν την ευκαιρια μεσα απο ενα ακακο θεμα να βγαζουν τα κομπλεξ τους(χωρις να αποκλειω και τον εαυτο μου)
    Ευχαριστω και παλι συγνωμη!!


    NikosRoman
    13.02.2009, 11:46

    Παράθεση:

    Το μέλος moufidis στις 13-02-2009 στις 10:41 έγραψε...

    Συμπληρωματικά με την προτέρως διατυπωθείσα άποψη μου στο θέμα αυτό, απλά να πω:

    μην τρελαίνεστε οι καπνίζοντες, ας το δούμε λίγο να λειτουργεί κι ανάποδα από την επικρατούσα κατάσταση, δηλαδή

    -να ΜΠΟΡΩ να φάω σε ένα μαγαζί και να μη μου μπουκώνει τα ρουθούνια με καπνό η κάθε μπόφα, που "ζητάει τασάκι" λες και δεν το πιάνει ότι για να μην έχει ήδη -μώρη βόιδω- το τραπέζι σου και τα γειτονικά , ΜΑΛΛΟΝ σημαίνει ότι δεν καπνίζουν εκεί. Smile

    -να μπορώ να φορέσω το φρεσκοπλυμένο μου καλό ρουχαλάκι και να μην πάει καρφί για πλυντήριο στην επιστροφή, λες κι είμαι καπνεργάτης

    -μαλλιά

    -δέρμα

    -όλα

    (καλά πνεύμονες και τέτοια δεν τα αναφέρω καν, δεν αγγίζουν κανένα ούτως ή άλλως)



    Συμφωνω και επαυξανω φιλε μου!!Μην τα βαζεις ομως με τους καπνιστες επειδη ειναι ευκολος στοχος.Φωναξε τον μαγαζατορα και κανε την παρατηρηση σου!Αυτος δεν εφαρμοζει τον νομο!!!Συμφωνω με τους περισοτερους μη καπνιστες!!!
    Επαναλαμβανω ομως!!Το καπνισμα δεν ειναι γριππη που περναει!!!Ειναι εθισμος!!
    Και ακριβως επειδη δεν εφαρμοζεται ο νομος(αυτο θα ηταν θαυμα να γινει) η νοοτροπια και η συνειδηση του καθε καπνιστη παει στον πατο!!!Αργα η γρηγορα θα θελει να κανει το τσιγαρο του(εθισμος γαρ)και μαλλον θα αδιαφορησει για εσενα.....ακομη και για εμενα που καπνιζω και πολλες φορες με ενοχλει ο καπνος(ειρωνεια!!).


    CROSS
    13.02.2009, 13:50

    Μακάρι να εφαρμοστεί αυτός ο νόμος,όχι μόνο για να γλιτώσουμε εμείς που δεν καπνίζουμε απο τη ''μπόχα'' τους,αλλά και για να διαπιστώσουν οι ίδιοι ότι είναι όντως εξαρτημένοι.Πάρα πολλοί απ'αυτούς δεν το παραδέχονται.Όταν τους πείς αντί για τσιγάρο πάρε τσίχλες νικοτίνης,απαντούν ότι τους αρέσει η κίνηση του καπνίσματος!και μπορούν όποτε θέλουν να το κόψουν,αλλά δεν θέλουν{#emotions_dlg.lol}...και εμείς τους πιστέψαμε..{#emotions_dlg.happycrazy}

    Καλό θα είναι να ξυπνήσουν όσο προλαβαίνουν,γιατί αλλιώς όταν θα έχουν τις βελόνες του ορού στα χέρια κανοντας χημειοθεραπείες για να παρατείνουν κάποιο διάστημα τον καρκίνο τους,θα είναι πάρα πολύ αργά..και ακόμα και τότε το σιγάρο δεν θα λείπει απο τα χέρια τους.

     

    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/


    samg
    13.02.2009, 14:18

    Ρε παιδια....

    cool!!

    Να αναφερω καταρχας οτι ο αντικαπνιστικος νομος ειναι απανθρωπος και παραλογος.

    Εγω ειμαι καπνιστης και αν εφαρμοστει αυτο θε υποφερω, αλλα περα απο αυτο, αν το τσιγαρο ειναι τοσο επικινδυνο για την δημοσια υγεια, γιατι πωλειται στα περιπτερα;;

    Απαγορευεις την δημοσια χρηση ενος προιοντος που πωλειται ελευθερα;;

    Ειναι παρανοικο!

    Αν ειναι  πουλα το στα φαρμακεια η στις καβες.

    Και οσο για τους «εγω τι φταιω να αναπνεω τον καπνο σου;;»

    Ναι οκ πασο αλλα ο ταριφας με το συννεφο καπνου και ο μηχανοβιος με την εξατμιση καμιναδα η το χ εργοστασιο που δεν ξερω και εγω τι δεν σε πειραξε;;

    Ειλικρινα εχει αν ειναι ολοι να κοψουν το ποτο, το τσιγαρο, το φαι, τα ξενυχτια, τα γλυκα, τα ανθρακουχα ανσψυκτικα, τον καφε και δεν ξερω τι αλλο γιατι προς τα εκει οδευουμε, τοτε ας αποστειρωθουμε κιολας!!

    Δεν ειμαι υπερ των εξαρτησεων αλλα δικαιουται ο καθενας απο μια!!!


    samg
    13.02.2009, 14:27

    .... και για να παραθεσω και ενα αληθινο περιστατικο, περυσι το καλοκαιρι ειχα παει στην συναυλια Γαλανη-Αρβανιτακη στο Ανοιχτο θεατρο βραχων το οποιο εινα ανοιχτο!!!!

    Καθυστερησα να φτασω οποτε εκ των πραγματων εμεινα ορθιος.

    Οταν σταθηκε σε ενα σημειο αναψα ενα τσιγαρο και ενας κυριος ο οποιος βρισκοταν δθο σειρες ορθιων πιο πισω μου, με ρωτησε: - θα καθησετε εδω;

    και απαντησα: Μαλιστα, θελετε να μετακινηθω λιγο να βλεπετε;

    Και απαντησε: οχι, μηπως θα σας ηταν ευκολο να μην καπνισετε;;;

    !!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.eek}

    Απαντησα: θα μου ηταν αδυνατο,    και εφυγα απο εκει.

     

    Εγω αναρωτιεμαι ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΩΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ;;;;

    ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΦΟΥΣΚΑ ΜΕ ΙΟΝΙΣΤΗ ΑΕΡΟΣ;;;;

    Να ηταν κλειστος ο χωρος να το καταλαβω, αλλα ημαρτον πια....

     


    MagicaDeSpell
    13.02.2009, 15:19

    cross εχεις δοκιμασει τσιχλα νικοτινης? Ειναι απαισιες κι εκτος αυτου αυτες και τα stickers εχουν παρενεργιες χειροτερες του τσιγαρου....Ο αερας που αναπνεουμε τι νομιζετε οτι ειναι υγιεινος?

     

    moyf και termite συμμφωνω κατα βασην αυτο που λεω ειναι να υπαρχουν 2 ξεχωριστοι χωροι στα μαγαζια οχι στις δημοσιες υπηρεσιες εκει συμφωνω να μην καπνιζουν στα μαγαζια λοιπον να υπαρχουν 2 ξεχωριστοι χωροι καπνιστων και μη καπνιστων αυτο ειναι το σωστο και δημοκρατικο


    CROSS
    13.02.2009, 16:20

    Εννοείται ότι δεν έχω δοκιμάσει γαιτί δεν καπνίζω,Είναι πιο βλαβερές απ'το τσιγάρο?Κι αν είναι, δεν ενοχλούν τους άλλους Wink

     

     

    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/

     


    NikosRoman
    13.02.2009, 17:13

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 13-02-2009 στις 16:20 έγραψε...

    Εννοείται ότι δεν έχω δοκιμάσει γαιτί δεν καπνίζω,Είναι πιο βλαβερές απ'το τσιγάρο?Κι αν είναι, δεν ενοχλούν τους άλλους Wink

     

     

    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/

     



    Αυτα ειναι που δεν αντεχω και μετα με λενε καθηκι που τα χωνω!!!!


    ΡΕ ΤΥΠΕ,ΕΝΑΣ(1) ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ΄"ΚΑΠΝΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ".(που σας αξιζει τελικα να εχετε αυτην την συμπεριφορα).
    Ξερω οτι κανω κακο στην υγεια μου,στην τσεπη μου,στα γονιδια μου,και σε εσενα!!
    Και ξερω οτι στο κρεββατι του νοσοκομειου θα το μετανιωσω και θα ειναι αργα!!!
    Δεν θελω και δεν ζηταω την κατανοηση σου γιατι ΕΙΜΑΙ ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ!!!!
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΜΟΒΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ!!ΓΚΕ ΓΚΕ????
    Αντιθετα ολοι λεμε οτι ΝΑΙ ,ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ!!!
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ "ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ" ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΩ??
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ??
    Μηπως εισαι κολλητος του Χαρμοναιζερ που το ονειρο του ειναι να μας στειλει διακοπες στο Αουσβιτς?(Δεν το εχει πει ακομα αλλα ειναι κοντα!!!).Εχεις καμμια τσιχλα πιο αμεσου δρασης
    που θα μας στειλη στον αλλο κοσμο πιο νωρις για να μην ενοχλεισαι??
    Ο ΚΑΠΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΚΑΙ Η ΜΠΟΧΑ ΤΟΥ ΚΑΠΝΟΥ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΩ!!!Ουφφφφφ....με κουρασες......Παω να κανω κανα τσιγαρο....

    Καλο να λες την γνωμη σου,αλλα να διαβαζετε και τι εχει προειπωθη στο φορουμ!!!
    Ο υποτιθεμενος νομος θα ειναι ανεφαρμοστος.Εδω και χρονια επρεπε μερικα μαθηματα να διδασκονται στα δημοτικα σχολεια.(και μετα λενε για τους ξενους).
    Οδηγικη συμπεριφορα,κινδυνοι καπνισματος,υγειυνη διατροφη,κλπ κλπ. και ολα να υποστηριζονται απο την οικογενεια.
    Αλλα που?????Τα νταμαρια μονο πετρες απελεκητες βγαζουν(και επικινδυνες ενιοτε).


    CROSS
    13.02.2009, 19:48

    Kαι ποιός σου είπε να το διαβάσεις αφού σε κουράζει και σε νευριάζει?....άνοιξε και κανένα παράθυρο,εξαρτημένε τύπε{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}μας ντουμάνιασες{#emotions_dlg.ohmy}{#emotions_dlg.lol}

     

     

     

     

    -----------------
    Ηχητική Απόδραση-Τρίτη 02.00-03.00 & Πέμπτη 21.00-22.00-στο radio MusicHeaven http://encoremusiceducation.blogspot.com/


    StavmanR
    13.02.2009, 20:40

    Μου έκανε πάντοτε ιδιαίτερη εντύπωση η "επιχειρηματολογία" του τύπου:

     

    • " η ατμόσφαιρα είναι ήδη ρυπασμένη, το τσιγάρο σας πείραξε;"

     

    , πράγμα που παραπέμπει σε αντίστοιχη επιχειρηματολογία

     

    • "η φθορά και καταπόνηση του σώματός σου είναι φυσική, το ξύλο που σου ρίχνω 3 φορές τη μέρα σε πείραξε;"

     

    Πέρα από το προφανές της ραγδαίας επιβαρύνσεως των εσωτερικών χώρων σε επίπεδα 5πλάσια ή και 10πλάσια της πριν του καπνίσματος κατάστασης, προφανώς και είναι αδύνατο να συζητήσουμε σε υγιή βάση πάνω σε τέτοια "επιχειρηματολογία". Το δικαίωμα είναι μερική έκφραση του δικαίου, όπως φαίνεται από την ίδια τη λέξη. Το δίκαιο είναι το ελάχιστο προβλεπόμενο σύστημα διαπροσωπικής επικοινωνίας, ώστε να αμβλύνονται οι διαπροσωπικές αντιθέσεις. Επομένως, κάθε δικαίωμα έχει ως πρώτιστο στόχο την βάση της ζωής. Όταν το "θέλω" είναι ισχυρότερο από το "ζω υγιής", προφανώς καταλύεται κάθε ορισμός του δικαιώματος, μιας και το θέλω, σύμφωνα με την αντικειμενική (κοινά αποδεκτή) άποψη, προϋποθέτει την ύπαρξή μας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το "δικαίωμα του θέλω" είναι υποχρεωμένο να υποκύψει έναντι του δικαιώματος στην υγεία.

     

    Επαναλαμβάνω πως είναι κρίμα να περιμένουμε από το νόμο να ορίσει τον στοιχειώδη σεβασμό στον διπλανό μας, σε κάθε τομέα της ζωής. Και είναι κρίμα που φτάσαμε σε σημείο να ποινικοποιήσουμε το "καπνίζειν", ώστε να φτάσει σε σημείο ο καπνιστής να κάτσει και να συζητήσει για το δίκαιο ή άδικο της πράξης του, ενώ για αιώνες ολόκληρους ο "φασισμός" του καπνιστή ήταν δεδομένος. Είναι εξίσου τραγικό ότι αναφερόμαστε σε "φασισμό αντικαπνιστών" όταν πρόκειται για μία φυσιολογική αντίδραση άμυνας έναντι της σωματικής, ψυχολογικής και αισθητικής κακοποίησης που ο "αντικαπνιστής" υφίσταται. Ειναι σαν να ονομάσουμε τους δημοκράτες "αντιφασίστες", τους φυσιολογικούς ανθρώπους "αντιρατσιστές", το δίκαιο "αντιαδικία" και κάθε άλλη έκφανση της ζωής με αρνητικό πρόσημο μιας αρνητικής τιμής.Ο καπνιστής λοιπόν είναι "αντι-αντικαπνιστής" και το παρόν κείμενο αποτελεί αντ-απάντηση πανω στο αντιθέμα που τέθηκε στο αντισάιτ του σύγχρονου αντι-ίντερνετ.

     

    Μιας και το "αντί" πουλά στις μέρες μας (αντιρατσισμός, αντιδημοκρατικός, αντιεξουσιασμός, αντιθεϊσμός κλπ.) ας το χρησιμοποιήσουμε κατά βούληση. Εσείς λοιπόν δεν είστε εσείς, αλλά αντι-εγώ.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 13-02-2009 20:48 ]


    kamelia8
    13.02.2009, 20:51

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 11-02-2009 στις 20:12 έγραψε...

    Παιδια ειναι πολυ καλο μετρο αυτο το αντικαπνιστικο...Αλλα σκεφτειτε λιγο κι εμας τους καπνιστες.Δε λεω,ειναι δικαιωμα σου και πολυ ορθο να αναπνεεις καθαρο αερα.Αλλα εξισου ειναι και δικο μου δικαιωμα να καπνιζω.Τα μετρα αυτα δε θα πρεπει να ειναι απολυτα.Προσωπικα πιστευω πως δεν προκειται να εφαρμοστει ποτε τετοιος νομος στην Ελλαδα...Ειναι στη φυση των Ελληνων να μη το αποδεχθουν.Και στην τελικη,εγω σαν καπνιστης.προτιμω να μεινω μεσα με την παρεα μου και να καπνισω ,παρα να βγω σε ενα μαγαζι και για 3 ωρες να κρατιεμαι και στην τελικη να ξενερωνω...Το καλυτερο ειναι να διαμορφωσουν στο καθε μεγαζι χωρους καπνιστων-μη καπνιστων και να ληξει εκει το θεμα...



     

    Δικαίωμα είναι κάτι που το ασκείς ΧΩΡΙΣ να ενοχλείς τους άλλους όμως.... Σ' αυτή την περίπτωση ποιανού το διακίωμα υπερτερεί;


    alexia-vicky
    13.02.2009, 22:08

    Για αρχή...

     

    "Το παθητικό κάπνισμα μπορεί να αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης προβλημάτων στις γνωστικές λειτουργίες, όπως η μνήμη, δείχνει έρευνα που δημοσιεύεται την Παρασκευή στη Βρετανική Ιατρική Επιθεώρηση.

    Προηγούμενες έρευνες έχουν ήδη δείξει ότι το κάπνισμα μπορεί να προκαλεί προβλήματα στις γνωστικές λειτουργίες.

    Στη νέα έρευνα επιστήμονες του βρετανικού Πανεπιστημίου του Κέιμπριτζ και του αμερικανικού Πανεπιστημίου του Μίσιγκαν μέτρησαν τα επίπεδα κοτινίνης, συστατικό της νικοτίνης, στα δείγματα σιέλου που πήραν από περίπου 5.000 ενήλικες μη καπνίζοντες ηλικίας 50 ετών και άνω.

    Οι μετέχοντες στην έρευνα υπεβλήθησαν επίσης σε μία σειρά από νευροψυχολογικά τεστ, τα οποία αποτιμούν τις ικανότητες απομνημόνευσης, υπολογισμού και ευφράδειας (π.χ. από τους μετέχοντες ζητείτο να αναφέρουν τον μεγαλύτερο δυνατό αριθμό ζώων σε ένα λεπτό).

    Οι ερευνητές βρήκαν ότι αυτοί που είχαν τα υψηλότερα ποσοστά κοτινίνης παρουσίαζαν αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης προβλημάτων στις γνωστικές λειτουργίες. Ο συσχετισμός αυτός δεν εντοπίστηκε μόνο στους πρώην καπνιστές, αλλά και στους ανθρώπους που δεν είχαν καπνίσει ποτέ.

    Μεταξύ των πιθανών αιτιολογιών, οι επιστήμονες επισημαίνουν ότι το παθητικό κάπνισμα μπορεί να ευνοεί τα καρδιολογικά νοσήματα και ότι αυτά με τη σειρά τους αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης προβλημάτων στις γνωστικές λειτουργίες και άνοιας."

     

    πηγή in.gr

     

    Εν συνεχεία...ο "εθισμένος" καπνιστής έχει γνώση του τί κάνει στον εαυτό του και το συνεχίζει, ο αντικαπνιστής τί φταίει να την πληρώνει??? Γιατί την πληρώνει σε όλες τις περιπτώσεις...Στα μαγαζιά που υποτίθεται έχουν δύο χώρους χωρισμένους με ένα μισό τζάμι λες και ο αέρας δεν κινείται και δε μπορεί να εισχωρήσει. Στα μαγαζιά με καλό εξαερισμό, που όμως όταν οι 50 θα καπνίζουν ντουμανιάζει ο τόπος. Όσο για το περιβάλλον ,επειδή ξέρω ότι μπορεί να πεθάνω από το φαινόμενο του θερμοκηπίου, ας αφήσω τον άλλον να καπνίζει μες τα μούτρα μου και να γίνουν τα πνευμόνια μου ίδια με την ΕΟ από πίσσα! Το ότι οι καπνοβιομηχανίες βγάζουν τα απίστευτα εκατομμύρια από όλη αυτή την κατάσταση προφανώς και δε μας αφορά. Το ότι παιδάκια είναι αναγκασμένα να καπνίζουν παθητικά και να τα επιβαρύνουμε εμείς οι ίδιοι δε μας αφορά επίσης. ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

    Καιρός να αλλάξουν όλα αυτά. Είμαστε η μόνη χώρα  της ΕΕ που δεν έχει λάβει μέτρα.


    NikosRoman
    14.02.2009, 02:32

    Σταματω να απανταω γιατι δεν γινεται συζητηση χωρις τσιγαρο εδω μεσα.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.....ΟΙ ΜΗ(sic!) ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ.
    Αλλος επικαλειται το λεξικο για να βρει την λεξη "δικαιωμα" ,αλλος τις ερευνες της Ευρωπαικης Ενωσης,ιατρικα χρονικα και τελικα αισθανομαι οτι περα απο το θεμα της προσωπικης και εγωπαθους υγειας σας πατε να καρπωθειτε και τα εχεγγυα της γνωσης.(αν η προταση ειναι μεγαλη και εχει λεξεις ακατανοητες ...ανοιξτε παλι τα λεξικα).
    Οι καπνιστες προφανως ζουν σε εναν αλλο πλανητη(θα τον ονομαζα Φουμαρισταν...απο το φουμο....χαχαχαχα...καλο ε?),γιατι μαλλον για τους γκεμπελικους μη καπνιστες(sic),εμεις εχουμε μουστακες,βαραμε τις γυναικες μας και τα παιδια μας(που πολυ ευκολα τα χρησιμοποιητε για αλλοθι,και θα συνεχισετε να το κανετε για ολη σας την ζωη),προφανως ειμαστε βουνισιοι οποτε ουτε ξερουμε να διαβαζουμε,να γραφουμε αλλα ακουμε ιντερνετ και νομιζουμε οτι ειναι ...μαρκα απο ...τυρι.
    Αυτο που εγραψα πιο πανω δεν το απαντησε κανενας σας ομως ρε τυπακια,γιατι δεν περιμενατε οτι θα σας το εγραφε ενας φανατικος καπνιστης.Το ξαναγραφω................"

    "Εδω και χρονια επρεπε μερικα μαθηματα να διδασκονται στα δημοτικα σχολεια.(και μετα λενε για τους ξενους).
    Οδηγικη συμπεριφορα,κινδυνοι καπνισματος,υγειυνη διατροφη,κλπ κλπ. και ολα να υποστηριζονται απο την οικογενεια."

    Αλλα ακομα πιο πανω εχω γραψει και το αλλο αν θα το διαβαζατε για το ποσο υπερ ημουν οταν απαγορευτηκε το καπνισμα στα αεροπλανα της Ολυμπιακης.

    Ειμαι ενα βημα πιο μπροστα απο αυτα που ξερω οτι θα γραψετε.Ετσι Αλεξια?(Γιατι κατι ειπες για το ποσο πισω ειμαστε)και γιατι αυριο θα ριξετε παλι ως προπετασμα καπνου(χαχαχα!!ωραιο)τα παιδια που τοσο νοιαζεστε και θα τα κανετε  σαν τα μουτρα σας.Απλα εδω βγαζετε απωθημενα και κομπλεξ!!Ανωνυμα και ωραια!!Στην πραγματικη ζωη προφανως θα εχετε κουκουλα!!!!Ειστε αναγνωρισιμοι και σας αξιζει ο καπνος μου στην μαπα σας!!

    Παλι κουραστηκα(το τσιγαρο θα φταιει!!!)

     


    StavmanR
    14.02.2009, 05:06

    NikosRoman, το συμπέρασμα είναι μερικώς εσφαλμένο, όχι ως προς το αποτέλεσμα, αλλά ως προς την προσέγγιση. Οι μή καπνιστές είναι πιο ενημερωμένοι επειδή το θέμα τους αφορά άμεσα και ειδικότερα την υγεία τους, ενώ για την αντίστοιχη οι καπνιστές δεν δίνουν σημασία, όταν καί οι δύο κινδυνεύουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ των καπνιστών. Είναι φυσικό ένας καπνιστής να μην δίνει σημασία σε μελέτες και τα τοιαύτα, μιας και αν δώσει την δέουσα προσοχή δεν θα απολαύσει το επόμενό του τσιγάρο λόγω πιθανών τύψεων και προσοχής. Τα ναρκωτικά ως γνωστόν, δεν συνάδουν (επίσης σε λεξικό του Φυτράκη) με οτιδήποτε αποπροσανατολίζει την ηδονική επιθυμία. Σε ένα ακραίο παράδειγμα, μιας και μόνο πλέον από ακραίες καταστάσεις καταλαβαίνουμε, η επιτηδευμένη άγνοια του καπνιστή είναι όπως του βιαστή τρίχρονων παιδιών που δεν ενδιαφέρεται για αντίστοιχες μελέτες και αναφορές παιδοψυχολογίας και κοινωνικών επιταγών, μιας και αποκτά την ποθούμενη ηδονή σε βάρος του παιδιού (μιας και μας αρέσουν οι μεταφορές). Έτσι, συνήθως οι άνθρωποι που δεν προβαίνουν σε βιασμούς (κι όχι αντιβιαστές) είναι σαφώς πιο ενημερωμένοι από τους βιαστές σε τέτοια θέματα.

     

    Η αναφορά μου στο "δικαίωμα" ήταν "εξωλεξική" και καθαρά προσωπική άποψη. Όποιος θέλει να διατυπώσει αντίστοιχη μή επιστημονική ερμηνεία, είναι ελεύθερος να το κάνει, εφόσον βέβαια έμαθε να χρησιμοποιεί τη λέξη: "δικαίωμα",  πριν τη αντίστοιχη: "μαμά".

     

    Η αναφορά σε γκεμπελικούς μή καπνιστές και η αντίστοιχη παράγραφος είναι άκρως άστοχη, καθώς τραβάς στα άκρα κάθε ανθρώπινη συμπεριφορά, θέτοντας ως δεδομένο πως η "ιδιότητα του καπνίζω" (;) είναι χαρακτηριστικό ίδιον του ανθρώπου και ορίζει την γενική του συμπεριφορά. Κανείς δεν κατηγόρησε καπνιστή ότι δέρνει τη γυναίκα του κλπ., ασχέτως αν τυχαίνει το πράττει. Είμαι μερικώς άσχετο το ένα με το άλλο και οι γενικεύσεις δεν μπορεί να αποτελούν ορθή άποψη.

     

    Σχετικά με τα σχολεία, είναι μία ενδιαφέρουσα πρόταση, αλλά μάλλον όχι για τη δημιουργία "αντικαπνιστικού μαθήματος", μιας και αν μαζέψουμε όλα τα αντί και τα κάνουμε μαθήματα, δεν θα μείνει χρόνος για να διδαχθούν τα "μη αντί" μαθήματα. Το σπουδαιότερο σχολείο είναι η οικογένεια και είναι δύσκολο να πείσεις ένα παιδί στο σχολείο πως αυτό που κάνει ο μπαμπάς ή η μαμά είναι λάθος. Έτσι, είτε του καταρρίπτεις τα πρότυπα (οικογένεια) είτε του κάνεις το σχολείο εχθρικό. Κι όπως πάντα είναι εύκολο να βάλουμε τα παιδιά στη μέση πραγμάτων που έπρεπε να απασχολούν πρώτιστα τους μεγάλους, οι οποίοι τα αναπαράγουν αλλά και τα συντηρούν. Απο την άλλη όταν ο γονέας καπνίζει και διδάσκει στο παιδί το λάθος του "να καπνίζεις", προφανώς και περνά στο παιδί το μύνημα ότι "δάσκαλε που εδίδασκες και νόμο δεν εκράτεις", κι επομένως το σωστό δεν είναι απαραίτητος μπούσουλας ζωής. Έτσι φυσικά μεγάλωσε μία ολόκληρη γενιά, η δική μου, όταν παρακολουθούσαμε ζαλισμένοι την προηγούμενη γενιά να ζει δυο αντιφατικές ζωές, την πρακτική του απόλυτου υλισμού και την ρητορική των υψηλών αξιών και της πνευματικότητας. Τα αποτελέσματα εμφανή τον τελευταίο καιρό...

     

    Δεν υπάρχει λόγος να εκφράζεσαι με τέτοιες "αντι-μή-καπνιστικές" εκφράσεις όπως αυτές της τελευταίας παραγράφου. Στην πραγματική ζωή όλοι έχουμε πάνω κάτω μία κουκούλα, άλλοι πιο διάφανη κι άλλοι εντελώς αδιάφανη, ανάλογα με το πόσο τους βολεύει το "κρυφτούλι". Απλή ερώτηση: είναι απωθημένο να συζητώ για το αν μία πράξη σου με βλάπτει ή όχι; Σε τελική ανάλυση, εφόσον το νομικό μέτρο πάρθηκε, το βολικό θα ήταν να αποφεύγουμε να το συζητάμε μιας και κάθε συζήτηση θα λειτουργήσει πλέον εναντίον της άποψής μας ή έστω συνθηκολογικά. Είναι αυτό που λεν, "ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου".

     

    Δεν υπάρχει λόγος για ειρωνίες, όσο εντυπωσιακές κι αν είναι. Και συνήθως το καλό χιούμορ είναι εκείνο που περιλαμβάνει πτυχές της αλήθειας και του δικαίου. Εκείνο το χιούμορ πραγματικά κερδίζει σχεδόν κάθε επιχείρημα. Και αντίστοιχα, συνήθως η αλήθεια και το δίκαιο αποκαλύπτονται μέσα από το επιτυχημένο και διαχρονικό χιούμορ.

     

    Υ.Γ. Η διακοπή κάθε συζήτησης πλέον δεν βολεύει τους υπέρμαχους του "ανεξέλεγκτου καπνίσματος". Φρόνιμο θα ήταν να μην προκαλεί οποιοσδήποτε καπνιστής έμμεσες ή άμεσες διακοπές συζητήσεων περί του θέματος, μέσω προσωπικών επιθέσεων και ειρωνειών. Σε προσωπικό επίπεδο, αν δω ειρωνείες και προσωπικές επιθέσεις δεν έχω σκοπό να παραμείνω στη συζήτηση είτε αυτό ενδιαφέρει είτε όχι.


    NikosRoman
    14.02.2009, 12:50

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 14-02-2009 στις 05:06 έγραψε...

    NikosRoman, το συμπέρασμα είναι μερικώς εσφαλμένο, όχι ως προς το αποτέλεσμα, αλλά ως προς την προσέγγιση. Οι μή καπνιστές είναι πιο ενημερωμένοι επειδή το θέμα τους αφορά άμεσα και ειδικότερα την υγεία τους, ενώ για την αντίστοιχη οι καπνιστές δεν δίνουν σημασία, όταν καί οι δύο κινδυνεύουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ των καπνιστών. Είναι φυσικό ένας καπνιστής να μην δίνει σημασία σε μελέτες και τα τοιαύτα, μιας και αν δώσει την δέουσα προσοχή δεν θα απολαύσει το επόμενό του τσιγάρο λόγω πιθανών τύψεων και προσοχής. Τα ναρκωτικά ως γνωστόν, δεν συνάδουν (επίσης σε λεξικό του Φυτράκη) με οτιδήποτε αποπροσανατολίζει την ηδονική επιθυμία. Σε ένα ακραίο παράδειγμα, μιας και μόνο πλέον από ακραίες καταστάσεις καταλαβαίνουμε, η επιτηδευμένη άγνοια του καπνιστή είναι όπως του βιαστή τρίχρονων παιδιών που δεν ενδιαφέρεται για αντίστοιχες μελέτες και αναφορές παιδοψυχολογίας και κοινωνικών επιταγών, μιας και αποκτά την ποθούμενη ηδονή σε βάρος του παιδιού (μιας και μας αρέσουν οι μεταφορές). Έτσι, συνήθως οι άνθρωποι που δεν προβαίνουν σε βιασμούς (κι όχι αντιβιαστές) είναι σαφώς πιο ενημερωμένοι από τους βιαστές σε τέτοια θέματα.

     

    Η αναφορά μου στο "δικαίωμα" ήταν "εξωλεξική" και καθαρά προσωπική άποψη. Όποιος θέλει να διατυπώσει αντίστοιχη μή επιστημονική ερμηνεία, είναι ελεύθερος να το κάνει, εφόσον βέβαια έμαθε να χρησιμοποιεί τη λέξη: "δικαίωμα",  πριν τη αντίστοιχη: "μαμά".

     

    Η αναφορά σε γκεμπελικούς μή καπνιστές και η αντίστοιχη παράγραφος είναι άκρως άστοχη, καθώς τραβάς στα άκρα κάθε ανθρώπινη συμπεριφορά, θέτοντας ως δεδομένο πως η "ιδιότητα του καπνίζω" (;) είναι χαρακτηριστικό ίδιον του ανθρώπου και ορίζει την γενική του συμπεριφορά. Κανείς δεν κατηγόρησε καπνιστή ότι δέρνει τη γυναίκα του κλπ., ασχέτως αν τυχαίνει το πράττει. Είμαι μερικώς άσχετο το ένα με το άλλο και οι γενικεύσεις δεν μπορεί να αποτελούν ορθή άποψη.

     

    Σχετικά με τα σχολεία, είναι μία ενδιαφέρουσα πρόταση, αλλά μάλλον όχι για τη δημιουργία "αντικαπνιστικού μαθήματος", μιας και αν μαζέψουμε όλα τα αντί και τα κάνουμε μαθήματα, δεν θα μείνει χρόνος για να διδαχθούν τα "μη αντί" μαθήματα. Το σπουδαιότερο σχολείο είναι η οικογένεια και είναι δύσκολο να πείσεις ένα παιδί στο σχολείο πως αυτό που κάνει ο μπαμπάς ή η μαμά είναι λάθος. Έτσι, είτε του καταρρίπτεις τα πρότυπα (οικογένεια) είτε του κάνεις το σχολείο εχθρικό. Κι όπως πάντα είναι εύκολο να βάλουμε τα παιδιά στη μέση πραγμάτων που έπρεπε να απασχολούν πρώτιστα τους μεγάλους, οι οποίοι τα αναπαράγουν αλλά και τα συντηρούν. Απο την άλλη όταν ο γονέας καπνίζει και διδάσκει στο παιδί το λάθος του "να καπνίζεις", προφανώς και περνά στο παιδί το μύνημα ότι "δάσκαλε που εδίδασκες και νόμο δεν εκράτεις", κι επομένως το σωστό δεν είναι απαραίτητος μπούσουλας ζωής. Έτσι φυσικά μεγάλωσε μία ολόκληρη γενιά, η δική μου, όταν παρακολουθούσαμε ζαλισμένοι την προηγούμενη γενιά να ζει δυο αντιφατικές ζωές, την πρακτική του απόλυτου υλισμού και την ρητορική των υψηλών αξιών και της πνευματικότητας. Τα αποτελέσματα εμφανή τον τελευταίο καιρό...

     

    Δεν υπάρχει λόγος να εκφράζεσαι με τέτοιες "αντι-μή-καπνιστικές" εκφράσεις όπως αυτές της τελευταίας παραγράφου. Στην πραγματική ζωή όλοι έχουμε πάνω κάτω μία κουκούλα, άλλοι πιο διάφανη κι άλλοι εντελώς αδιάφανη, ανάλογα με το πόσο τους βολεύει το "κρυφτούλι". Απλή ερώτηση: είναι απωθημένο να συζητώ για το αν μία πράξη σου με βλάπτει ή όχι; Σε τελική ανάλυση, εφόσον το νομικό μέτρο πάρθηκε, το βολικό θα ήταν να αποφεύγουμε να το συζητάμε μιας και κάθε συζήτηση θα λειτουργήσει πλέον εναντίον της άποψής μας ή έστω συνθηκολογικά. Είναι αυτό που λεν, "ό,τι πεις θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου".

     

    Δεν υπάρχει λόγος για ειρωνίες, όσο εντυπωσιακές κι αν είναι. Και συνήθως το καλό χιούμορ είναι εκείνο που περιλαμβάνει πτυχές της αλήθειας και του δικαίου. Εκείνο το χιούμορ πραγματικά κερδίζει σχεδόν κάθε επιχείρημα. Και αντίστοιχα, συνήθως η αλήθεια και το δίκαιο αποκαλύπτονται μέσα από το επιτυχημένο και διαχρονικό χιούμορ.

     

    Υ.Γ. Η διακοπή κάθε συζήτησης πλέον δεν βολεύει τους υπέρμαχους του "ανεξέλεγκτου καπνίσματος". Φρόνιμο θα ήταν να μην προκαλεί οποιοσδήποτε καπνιστής έμμεσες ή άμεσες διακοπές συζητήσεων περί του θέματος, μέσω προσωπικών επιθέσεων και ειρωνειών. Σε προσωπικό επίπεδο, αν δω ειρωνείες και προσωπικές επιθέσεις δεν έχω σκοπό να παραμείνω στη συζήτηση είτε αυτό ενδιαφέρει είτε όχι.



    Φιλε σταβρμαν η ουσια δεν ειναι το τσιγαρο και δηλωνω καθημερινα τον απεριοριστο σεβασμο μου προς τους μη καπνιστες.
    Η ουσια ειναι το πως αντιμετωπιζουμε πραγματα,ανθρωπους και καταστασεις.
    Οταν διαβαζω ακραιες αποψεις που ειναι γραμμενες στα ορια του μισους θα αντιδρασω με τον ιδιο τροπο.
    Ολοι εχουμε δικαιωματα και ολοι εχουμε υποχρεωσεις σε μια κοινωνια.Ολοι ειμαστε μερος της.Αν ολοι χασουμε την ψυχραιμια μας τοτε δεν θα μιλαγαμε για μουσικη,βιβλια,θεατρο,σινεμα αλλα για το τι μαρκα οπλο κραταει ο καθενας σπιτι του.
    Απανταω μονο στις ακροτητες που δεν τις αντεχω-ιδιαιτερα απο νεους ανθρωπους.
    Και παλι συγνωμη αν ειμαι ακραιος αλλα διαβασα την ουσιαστικη απαντηση σου και για αυτο απανταω.


    StavmanR
    14.02.2009, 15:43

    Κατ' αρχήν NikosRoman χαίρομαι που μπορούμε να συζητάμε με σεβασμό εκατέρωθεν. Κι αυτός ίσως είναι ο πραγματικός στόχος κάθε συζήτησης κι όχι η οποιαδήποτε ιδεολογικού τύπου διαμάχη. Όταν ανατπύσσεται ο σεβασμός, οι λύσεις είναι αν όχι προφανείς, τουλάχιστον προσεγγίσιμες.

     

    Μία σημαντική πτυχή του θέματος έθιξε ένα άλλο μέλος:

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 13-02-2009 στις 14:18 έγραψε...

    Εγω ειμαι καπνιστης και αν εφαρμοστει αυτο θε υποφερω, αλλα περα απο αυτο, αν το τσιγαρο ειναι τοσο επικινδυνο για την δημοσια υγεια, γιατι πωλειται στα περιπτερα;;

    Απαγορευεις την δημοσια χρηση ενος προιοντος που πωλειται ελευθερα;;

     

    Η βασική πλευρά της μή απαγόρευσης αφορά κυρίως την αντίστοιχη ποτοαπαγόρευση που έλαβε χώρα στις αρχές του προηγούμενου αιώνα στην Αμερική και φυσικά όχι μόνο. Εκείνο που συμβαίνει όταν απαγορεύεις την διακίνηση εθιστικών προϊόντων, έπειτα από ευρεία διάδοσή τους, είναι η δημιουργία μαύρης αγοράς που καταστρέφει οικογένειες και θεσμούς, ακόμα και ολόκληρες οικονομίες. Σήμερα, περίπου το 40% των νέων καπνίζει. Μία πιθανή απαγόρευσή παραγωγής και διανομής του θα εκτόξευε τις τιμές των "μαύρων" προϊόντων στα ύψη, αλλά και την ποιότητα των προϊότων προς τα σκληρά ναρκωτικά. Εδώ, ο καπνιστής δεν το κόβει όταν πλέον γνωρίζει ότι θα αποκτήσει καρκίνο, θα το κόψει επειδή έγινε παράνομο;

     

    Αντίστοιχα, η οπλοφορία και οπλοκατοχή στην Ελλάδα απαγορεύεται, ασχέτως αν κυκλοφορούν περίπου 1.500.000 όπλα, το είδος των οποίων ποικίλει από βαλλίστρες (βέλη) μέχρι ...αντιαρματικά.

     

    Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία η ζούγκλα της αγοράς, για την έλλειψη σεβασμού στο διπλανό μας. Πλέον, με την επικείμενη νομιμοποίηση της ευθανασίας, ανοίγει ο δρόμος του "δικαιώματος στο θάνατο", οπότε και δεν θα μπορώ να σε αναγκάσω να ζήσεις ή να μην προκαλείς το θάνατό σου. Θα σε παρακαλέσω όμως, όταν τραβάς την περόνη να μη βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο με εμένα ώστε να μην κινδυνεύω εξίσου από την έκρηξη.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 14-02-2009 16:37 ]


    NikosRoman
    15.02.2009, 07:39

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 14-02-2009 στις 15:43 έγραψε...

    Κατ' αρχήν NikosRoman χαίρομαι που μπορούμε να συζητάμε με σεβασμό εκατέρωθεν. Κι αυτός ίσως είναι ο πραγματικός στόχος κάθε συζήτησης κι όχι η οποιαδήποτε ιδεολογικού τύπου διαμάχη. Όταν ανατπύσσεται ο σεβασμός, οι λύσεις είναι αν όχι προφανείς, τουλάχιστον προσεγγίσιμες.

     

    Μία σημαντική πτυχή του θέματος έθιξε ένα άλλο μέλος:

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 13-02-2009 στις 14:18 έγραψε...

    Εγω ειμαι καπνιστης και αν εφαρμοστει αυτο θε υποφερω, αλλα περα απο αυτο, αν το τσιγαρο ειναι τοσο επικινδυνο για την δημοσια υγεια, γιατι πωλειται στα περιπτερα;;

    Απαγορευεις την δημοσια χρηση ενος προιοντος που πωλειται ελευθερα;;

     

    Η βασική πλευρά της μή απαγόρευσης αφορά κυρίως την αντίστοιχη ποτοαπαγόρευση που έλαβε χώρα στις αρχές του προηγούμενου αιώνα στην Αμερική και φυσικά όχι μόνο. Εκείνο που συμβαίνει όταν απαγορεύεις την διακίνηση εθιστικών προϊόντων, έπειτα από ευρεία διάδοσή τους, είναι η δημιουργία μαύρης αγοράς που καταστρέφει οικογένειες και θεσμούς, ακόμα και ολόκληρες οικονομίες. Σήμερα, περίπου το 40% των νέων καπνίζει. Μία πιθανή απαγόρευσή παραγωγής και διανομής του θα εκτόξευε τις τιμές των "μαύρων" προϊόντων στα ύψη, αλλά και την ποιότητα των προϊότων προς τα σκληρά ναρκωτικά. Εδώ, ο καπνιστής δεν το κόβει όταν πλέον γνωρίζει ότι θα αποκτήσει καρκίνο, θα το κόψει επειδή έγινε παράνομο;

     

    Αντίστοιχα, η οπλοφορία και οπλοκατοχή στην Ελλάδα απαγορεύεται, ασχέτως αν κυκλοφορούν περίπου 1.500.000 όπλα, το είδος των οποίων ποικίλει από βαλλίστρες (βέλη) μέχρι ...αντιαρματικά.

     

    Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία η ζούγκλα της αγοράς, για την έλλειψη σεβασμού στο διπλανό μας. Πλέον, με την επικείμενη νομιμοποίηση της ευθανασίας, ανοίγει ο δρόμος του "δικαιώματος στο θάνατο", οπότε και δεν θα μπορώ να σε αναγκάσω να ζήσεις ή να μην προκαλείς το θάνατό σου. Θα σε παρακαλέσω όμως, όταν τραβάς την περόνη να μη βρίσκεσαι στον ίδιο χώρο με εμένα ώστε να μην κινδυνεύω εξίσου από την έκρηξη.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 14-02-2009 16:37 ]



    Ο σεβασμος λοιπον ειναι το ζητουμενο και δηλωνω οτι σεβομαι αυτον που δεν καπνιζει.Μαλιστα θα ελεγα οτι μακροπροθεσμα τον ζηλευω ξεροντας οτι κανω κακο στην υγεια μου.
    Ενας νομος ομως που σημερα αφορα εμενα ,αυριο μπορει να αφορα τις δικες σου ελευθεριες.Και εκει ειναι το κλειδι.Δεν το περιοριζω στο τσιγαρο το θεμα.Αισθανομαι και ειναι χρεος μου να υπερασπιστω και τα δικαιωματα του αλλου γιατι  ειναι πολυ επικυνδυνο για ολους μας να υπαρχουν δυσαρεστημενοι πολιτες αναμεσα μας.
    Ισχυει στο καπνισμα αλλα και σε πολλα αλλα θεματα.
    Και εκει ακριβως ειναι η αναφορα μου .
    Ειναι παντα ευχαριστο να υπαρχει συζητηση ουσιαστικη και οχι μονολεκτικες απαντησεις.


    stam82
    15.02.2009, 14:49

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 13-02-2009 στις 15:19 έγραψε...

    cross εχεις δοκιμασει τσιχλα νικοτινης? Ειναι απαισιες κι εκτος αυτου αυτες και τα stickers εχουν παρενεργιες χειροτερες του τσιγαρου....Ο αερας που αναπνεουμε τι νομιζετε οτι ειναι υγιεινος?

     

    moyf και termite συμμφωνω κατα βασην αυτο που λεω ειναι να υπαρχουν 2 ξεχωριστοι χωροι στα μαγαζια οχι στις δημοσιες υπηρεσιες εκει συμφωνω να μην καπνιζουν στα μαγαζια λοιπον να υπαρχουν 2 ξεχωριστοι χωροι καπνιστων και μη καπνιστων αυτο ειναι το σωστο και δημοκρατικο



     

    Και έτσι καταλήγουμε στο γνωστό "Έλα μωρε τώρα" που μας έχει φάει και μας κάνει να ανεχόμαστε τα όσα στραβά σημβαίνουν γύρω μας.

    Και μια χαζή απορία:Αν είμαι ασθματικός και θέλω να παρακολουθήσω ένα πρόγραμμα σε μια μουσική σκηνή που επιτρέπετε το κάπνισμα, πως θα τα καταφέρω; Και αν υπάρχουν σε μια τέτοια περίπτωση ειδικά διαμορφωμένει χώροι για τους μη καπνιστές, να υποθέσω οτι δε θα μπορώ να πιάσω "πρώτο τραπέζι πίστα" που λένε;

    Αυτό δε μοιάζει λίγο ρατσιστικό ή είναι η ιδέα μου;