ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.857 μέλη

    Στρατιωτικη θητεια... Ειστε υπερ η κατα;

    fotis70
    04.03.2009, 11:57

    Φίλε Ρollav, δεν διαφωνούμε πουθενά ως προς την ουσία!

    Φυσικά και πρέπει να αγωνιστούμε για να αλλάξουμε τα πράγματα.

     Αλλά πρέπει να ξέρουμε πως θα αγωνιστούμε!

    Φυσικά και δεν πρέπει να βολευτούμε στο «δεν είναι εποχή για Ηρωισμούς».

    Όμως άλλο ηρωισμός και άλλο αποκοτιά! Το να πέσω στην φωτιά απλά για να πέσω στην φωτιά δεν λέει τίποτα. Είναι σημάδι απελπισίας και απώλεια ελπίδας αυτό. Θα πέσω στην φωτιά όμως όταν αυτό θα φέρει κάποιο - σχετικά – αποτέλεσμα, έστω και δίνοντας απλά την ώθηση στους άλλους να συνεχίσουν. Αρκεί να υπάρχουν άλλοι!    

    Φυσικά και δεν πρέπει να περιμένεις τις συνθήκες να ωριμάσουν μόνες τους.

    Όμως όταν αυτές είναι τελείως «άγουρες» η ιστορία μας διδάσκει ότι οι αγώνες είναι καταδικασμένοι!

    Φυσικά και συμφωνούμε για το ποιοι δημιουργούν τις κρίσεις και γιατί!

     Όμως από την στιγμή που η κρίση υπάρχει θα ήταν τουλάχιστον ανόητο να μην προετοιμάζομαι να την αντιμετωπίσω!

    Φυσικά και με τον περιορισμό ή την εξάλειψη των στρατιωτικών δαπανών μπορώ να βελτιώσω το βιοτικό μου επίπεδο.

    Όμως για να μην χάσω προς το παρόν και αυτό που έχω, δυστυχώς αυτές οι δαπάνες θα υπάρχουν!

    Για να γίνει ένας αγώνας χρειάζεται πίστη, προοπτική και όραμα.

    Χρειάζεται όπλα, αλλά και συντονισμό.

    Χρειάζεται μαζική συμμετοχή αλλά και φωτισμένα μυαλά που να τον κατευθύνουν!

    Χρειάζεται γνώση του ποιος είμαι, από πού έρχομαι και που πάω! Πιο απλά να γνωρίζεις την ιστορία σου σαν άνθρωπος, σαν οικογένεια, σαν κοινωνία και σαν Έθνος, ακόμα κι αν αγωνίζεσαι για πανανθρώπινα ιδεώδη!

    Η ιστορία των Ελλήνων είναι τόσο πλούσια που μπορεί κάποιος να βρει άπειρα παραδείγματα αγώνων για το δίκαιο και το άδικο, για ιδανικά και φιλοδοξίες, για επιτυχίες και αποτυχίες, για φωτισμένους ηγέτες και λαοπλάνους καιροσκόπους.

    Μέχρι όμως να επιτευχθεί η παγκόσμια ανατροπή που θα εξασφαλίζει την ειρήνη πως εγώ θα καταθέσω τα όπλα απέναντι στην προοπτική μιας κακόβουλης ενέργειας;

    Για αυτό και λέμε ότι προς το παρόν ο στρατός είναι αναγκαίο κακό που όμως πρέπει να συμβάλουμε όλοι για το κοινό συμφέρον και όποιος το αποφεύγει, το κάνει εις βάρος των υπολοίπων.


    alex4you
    06.03.2009, 22:51

    είμαι κατά της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας και υπέρ της πλήρους κατάργησης το θεωρώ εκβιασμό να κάνεις κάτι αν δεν το θέλεις.

    καλύτερα να γινόταν επιλεκτικό και όποιοι πήγαιναν να είχαν κάποιο "bonus"σε επαγγελματικό επίπεδο  ή να γινόταν κάποια εκπαίδευση στους νέους η οποία να γίνεται για 1-2 μήνες κάποιες μέρες και όχι όλη την μέρα..

    αυτά απο μένα cya


    alex4you
    06.03.2009, 22:59

    Παράθεση:

    Το μέλος liopesiotis στις 22-02-2009 στις 16:54 έγραψε...

    Αγαπητέ φίλε OPETH και SPIROUS καλό θα ήταν να διάβαζες και λίγο ιστορία. Ο Μ. Αλέξανδρος πήγε στην Περσία για να εκδικηθεί τους Πέρσες για τις καταστροφές και τα δεινά που έκαναν στην Ελλάδα.   Γι' αυτούς  δε που έχυσαν το αίμα τους στα βουνά της Αλβανίας  θα ήθελα λίγο σεβασμό.  Υπηρέτησαν αυτό που εσείς φτύνετε και κοροϊδεύετε. Αντί να βρίζετε αυτούς που με μέσο κάθησαν στα σπίτια τους , χλευάζετε τους νεκρούς και ανάπηρους της Αλβανίας.

    Αυτή είναι η κατάντια μας, καιρός όμως είναι να αλλάξει γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι  και πρέπει να είμαστε ενωμένοι.

    Για μένα η θητεία πρέπει να γίνει υποχρεωτική στα 20.  Μετά η ζωή είναι μπροστά. Για 10 μήνες θητεία κάνετε έτσι μωρε;

     



    δέν συμφωνώ στο κομμάτι με τον Μ. αλέξανρο θεωρώ ότι όλοι πέσαμε στο ψέμα ότι όσοι έλληνες σκοτώνουν κόσμο είναι καλοί μόνο και μόνο επειδή μας κάνουν πιο δυνατούς! αυτό είναι λάθος ο Μ. αλέξανδρος αιματοκύλησε ανθρώπους ήταν υπερβολικά φιλόδοξος- το ίδιο και ο ναπολέοντας τσάκισε την ευρώπη-και το πλήρωσαν.. τό ότι είναι έλληνας δεν του δίνει το δικαίωμα να σκοτώνει κόσμο...σίγουρα ήταν μεγάλο μυαλό και δεν το αμφισβτώ αυτό αλλά αφαίρεσε ζωές όπως έκαναν και κάποιοι στο ιράκ απλά με πιο ύπουλο τρόπο αλλά αυτούς τους επικρίνουμε-----------

    Υ.Γ έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λές για τους νεκρούς στην αλβανία


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 07-03-2009 11:00 ]


    deathminor88
    06.03.2009, 23:53

    Κατά. Δεν επιχειρηματολογώ.Ζω στο 2009, ή έτσι μου είπαν τουλαχιστον.


    StavmanR
    07.03.2009, 00:22

    Το "ζω στο 2009" είναι αυτονόητη επιχειρηματολογία στο "κατά", στο "δεν επιχειρηματολογώ" ή και στα δύο παραπάνω; Δεν ειρωνεύομαι, απλώς προσπαθώ να καταλάβω την αυτονόητη έννοια που κρύβεται πίσω από την ημερολογιακού τύπου αναφορά.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 07-03-2009 14:14 ]


    alex4you
    07.03.2009, 10:59

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 07-03-2009 στις 00:22 έγραψε...

    Το "ζω στο 2009" είναι αυτονόητη απάντηση στο "κατά", στο "δεν επιχειρηματολογώ" ή και στα δύο παραπάνω; Δεν ειρωνεύομαι, απλώς προσπαθώ να καταλάβω την αυτονόητη έννοια που κρύβεται πίσω από την ημερολογιακού τύπου αναφορά.



    ΜΑΛΛΟΝ στο "κατά" είναι αυτονόητη απάντηση και εννοεί ότι είμαστε πολύ "μπροστά" για να χρησιμοποιούμε τη βία σαν μέσο λύσης διαφορών.


    fotis70
    07.03.2009, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-03-2009 στις 23:53 έγραψε...

    Κατά. Δεν επιχειρηματολογώ.Ζω στο 2009, ή έτσι μου είπαν τουλαχιστον.



    Ερώτηση: το 2010 τι θα ισχύει; Ποιος το καθορίζει; Τι είναι σωστό;

     

    Καμία απάντηση στο : πως αντιδρούμε στην βία του άλλου;  

     


    liopesiotis
    07.03.2009, 14:26

    Alex4you   η εποχή που έζησε ο Μ. Αλέξανδρος  δεν ήταν στρωμένη  με ροδοπέταλα.  Εκεί επικρατούσε  ο πιό δυνατός.   Οπότε μην  βλέπεις με αποστροφή  ότι γινόταν. 

    Εμείς φτιάξαμε την δημοκρατία και την μεταλαμπαδεύσαμε στους λαούς.   Για να επιζούσαμε ως έθνος χρειαζόμασταν στρατό.

    Εμείς ήμασταν και είμαστε σε αυτό το τιμημένο και Αγιο μέρος που λέγεται ΕΛΛΑΔΑ και δυστυχώς το επιβουλεύονται πολλοί. 

    Αν ζούσαμε αλλού ίσως είμασταν πιο ήρεμα.

    Εγώ όμως προτιμώ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ.


    liopesiotis
    07.03.2009, 14:32

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 07-03-2009 στις 13:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-03-2009 στις 23:53 έγραψε...

    Κατά. Δεν επιχειρηματολογώ.Ζω στο 2009, ή έτσι μου είπαν τουλαχιστον.



    Ερώτηση: το 2010 τι θα ισχύει; Ποιος το καθορίζει; Τι είναι σωστό;

     

    Καμία απάντηση στο : πως αντιδρούμε στην βία του άλλου;  

     



     

    Χαχαχαχα{#emotions_dlg.lol} Fotis70 στη βια του άλλου όσοι είναι ενάντια στο στρατό θα γίνουν οι νέοι ΕΦΙΑΛΤΕΣ και ΠΗΛΙΟΓΟΥΣΗΔΕΣ με κουκουλες για να γλυτώσουν το τομάρι τους.


    alex4you
    07.03.2009, 15:46

    ναι βρέ liopesiotis δεν διαφωνώ στην ύπαρξη στρατού αλλά να σκοτώνουμε ανθρώπους για να τους δώσουμε δημοκρατία -αν δεν θέλουν-δεν το θεωρώ και πολύ δημοκρατικό..........και δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Μ. αλέξανδρος ήθελε να δεί τη υπάρχει μετά την ινδία.........ήταν υπερβολικά φιλόδοξος........και αν όντως ήθελε απλά να τρομοκρατήσει τους πέρσες γιατί δεν σταμάτησε στην 1-2 μάχη?

    Υ.Γ η διαφορά μεαξύ της τρέλας και της ιδιοφυίας είναι πολύ μικρή

    ΑΣΧΕΤΟ

    δέν νομίζω ότι όσοι είναι κατα της υποχρεωτικής στράτευσης θα γίνουν καταδότες.


    deathminor88
    07.03.2009, 19:19

    Παράθεση:

    Χαχαχαχα{#emotions_dlg.lol} Fotis70 στη βια του άλλου όσοι είναι ενάντια στο στρατό θα γίνουν οι νέοι ΕΦΙΑΛΤΕΣ και ΠΗΛΙΟΓΟΥΣΗΔΕΣ με κουκουλες για να γλυτώσουν το τομάρι τους.



    Α ρε πατριώτη..! Τέτοιους ακριβώς ανθρώπους χρειαζόμαστε για να πάμε μπροστα!


    -----------------
    Yes, yes...God plays dice! www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 07-03-2009 19:20 ]


    noizreduction
    07.03.2009, 20:31

    Εχω καποιες βασικες ερωτησουλες που πιστευω πως ειναι καλο να απαντηθουν εαν θελουμε να ειμαστε δικαιοι απεναντι σε μια συζητηση που αφορα ενα σημαντικο θεμα της ελληνικης κοινωνιας:

     

    1) Ο τακτικος στρατος της Ελλαδας συντηρειται για επιθετικους σκοπους της χωρας; Ή για προστασια των συνορων της και διατηρηση της ειρηνης στην περιοχη;

    2) Η Ελλαδα σαν χωρα απο ποτε εχει να επιτελεσει εναν επιθετικο πολεμο αξιοποιωντας το τακτικο στρατο που εκπαιδευει;

    3) Οσοι μιλανε για στρατο και για συνθηκες διαβιωσης μεσα σε αυτον, εχουν παει στρατο; Ειναι αλλο ενα σημαντικο ζητημα, γιατι βλεπω κατι ομορφα sites του τυπου "omhroi" να μιλανε με τοση ευκολια για το στρατο, αλλα οι ιδιοι να μην εχουν πατησει ποτε το ποδι τους..

    Κι απορω..Πως ειναι δυνατον να περιγραφει καποιος σαν χαλασμενο τηλεφωνο τα γεγονοτα που συμβαινουν μεσα σε ενα στρατοπεδο οταν δεν ειναι ο ιδιος μεσα...Αυτο λεγεται κακοποιηση γεγονοτος και καλο ειναι να το κοιταξει και καποιος νομικος για το κατα ποσο μπορει να βγαινει ο καθενας και να διεστρεβλωνει γεγονοτα ( εαν υπαρχουν κιολας ) με τοση ευκολια!

     

    Και το επαναλαμβανω.

    Ειμαι στην Κορινθο αυτη τη στιγμη και στον πιο αυστηρο λοχο του στρατοπεδου.

    Ο,τι ειχα ακουσει πριν μπω στο στρατο ηταν ολα μυθοπλασιες κατα ενα μεγαλο μερος. Ιστοριες που ειχαν σκοπο τον εντυπωσιασμο κι οχι την περιγραφη αληθινων γεγονοτων!

    Οκ, δεν ειναι σιγουρα σαν το σπιτι μας, ομως οι συνθηκες διαμονης, διαβιωσης και διατροφης ειναι σε πολυ καλα επιπεδα κι ολοι οι "παλιοι" που ειναι μεσα λενε πως στα στρατοπεδα εκστρατειας ειναι ακομα καλυτερα.

     

    Εαν φοβαστε να πατε γι'αυτα που θα βρειτε μεσα, καλο ειναι να τα ξεχασετε. Πηγαινετε με ορεξη, τρελα και διαθεση για φιλια. Ειναι 30-40 βασικα πραγματα που πρεπει να προσεχετε, να μην τσαμπουκαλευεστε τους αξιωματικους ( δε ζητανε πλεον παραλογα πραγματα ) και θα περασετε ζωη και κοτα πραγματικα!


    tago
    07.03.2009, 21:25

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 07-03-2009 στις 20:31 έγραψε...

    Εχω καποιες βασικες ερωτησουλες που πιστευω πως ειναι καλο να απαντηθουν εαν θελουμε να ειμαστε δικαιοι απεναντι σε μια συζητηση που αφορα ενα σημαντικο θεμα της ελληνικης κοινωνιας:

     

    1) Ο τακτικος στρατος της Ελλαδας συντηρειται για επιθετικους σκοπους της χωρας; Ή για προστασια των συνορων της και διατηρηση της ειρηνης στην περιοχη;

    2) Η Ελλαδα σαν χωρα απο ποτε εχει να επιτελεσει εναν επιθετικο πολεμο αξιοποιωντας το τακτικο στρατο που εκπαιδευει;

    3) Οσοι μιλανε για στρατο και για συνθηκες διαβιωσης μεσα σε αυτον, εχουν παει στρατο; Ειναι αλλο ενα σημαντικο ζητημα, γιατι βλεπω κατι ομορφα sites του τυπου "omhroi" να μιλανε με τοση ευκολια για το στρατο, αλλα οι ιδιοι να μην εχουν πατησει ποτε το ποδι τους..

    Κι απορω..Πως ειναι δυνατον να περιγραφει καποιος σαν χαλασμενο τηλεφωνο τα γεγονοτα που συμβαινουν μεσα σε ενα στρατοπεδο οταν δεν ειναι ο ιδιος μεσα...Αυτο λεγεται κακοποιηση γεγονοτος και καλο ειναι να το κοιταξει και καποιος νομικος για το κατα ποσο μπορει να βγαινει ο καθενας και να διεστρεβλωνει γεγονοτα ( εαν υπαρχουν κιολας ) με τοση ευκολια!

     

    Και το επαναλαμβανω.

    Ειμαι στην Κορινθο αυτη τη στιγμη και στον πιο αυστηρο λοχο του στρατοπεδου.

    Ο,τι ειχα ακουσει πριν μπω στο στρατο ηταν ολα μυθοπλασιες κατα ενα μεγαλο μερος. Ιστοριες που ειχαν σκοπο τον εντυπωσιασμο κι οχι την περιγραφη αληθινων γεγονοτων!

    Οκ, δεν ειναι σιγουρα σαν το σπιτι μας, ομως οι συνθηκες διαμονης, διαβιωσης και διατροφης ειναι σε πολυ καλα επιπεδα κι ολοι οι "παλιοι" που ειναι μεσα λενε πως στα στρατοπεδα εκστρατειας ειναι ακομα καλυτερα.

     

    Εαν φοβαστε να πατε γι'αυτα που θα βρειτε μεσα, καλο ειναι να τα ξεχασετε. Πηγαινετε με ορεξη, τρελα και διαθεση για φιλια. Ειναι 30-40 βασικα πραγματα που πρεπει να προσεχετε, να μην τσαμπουκαλευεστε τους αξιωματικους ( δε ζητανε πλεον παραλογα πραγματα ) και θα περασετε ζωη και κοτα πραγματικα!



     

    Θανάση είσαι φαντάρος αγόρι μου? Καλή σου θητεία και μη μασάς. Μπροστά στου 22 μήνες που έκανα εγώ, τώρα ο στρατός είναι κατασκήνωση. Ότι και να κάνουν το χρόνο δε μπορούν να τον σταματήσουν και θα διαπιστώσεις και μόνος σου πως τελικά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Να περνάς καλά και να αξιοποιείς δημιουργικά το χρόνο σου.


    noizreduction
    07.03.2009, 21:41

    Ηδη περναω και καλα και κατερριψα μεσα μου πολλους μυθους που ειχαν δημιουργηθει απο κατι "παρωπιδισμενους" ανθρωπους στυλ omhroi.gr. {#emotions_dlg.biggrin} Μια εμπειρια της ζωης ειναι κι αν ειναι να κλαιγομαστε για το οτιδηποτε, καλυτερα να το κλεισουμε το μαγαζι και να παμε σε αλλον πλανητη διοτι σε αυτον τιποτα δεν μας προσφερεται τσαμπα!

     


    kadmilos
    07.03.2009, 23:12

    Δεν θα σχολιάσω σε πολλά απο αυτά που διάβασα γιατι θα γράφω για ώρες. Θα πω την αποψη μου συνοπτικά πανω στο θέμα στρατιωτική θητεία.

    1.Για να έχουμε παιδεία, κοινωνική πρόνοια και πολιτισμό είναι αναγκαίο να έχουμε και ασφάλεια. Δεν ξέρω πως θα μπορούσε ένα κράτος να υπάρξει χωρίς ασφάλεια. Τώρα αν θέλουμε μία κοινωνία χωρίς κράτη-κάτι που είναι όμορφο στα μάτια μου, πρέπει να περιμένουμε  για μία νέα κοσμοθεωρία. Στη σημερινή οικονομία-κοινωνία και όπως είναι δομημένα τα κράτη ένα κράτος χω΄ρις ασφάλεια αργά η γρήγορα θα αντιμετωπίσει προβλήματα από τα άλλα ισχυρα στρατιωτικά κράτη. Δε λέω ότι θα συμβεί στην Ελλάδα- αλλα φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

    2.Για να έχουμε ασφάλεια πρέπει να έχουμε και στρατό. Η διαφωνία μου με την θητεία είναι ότι διαρκει τόσο πολύ. Το ιδανικο για εμένα θα ήταν 3-5 μήνες εκπαίδευση και μετα εφεδρεία. Βέβαια όταν λέω εκπαίδευση μιλάω σοβαρή εκπαιδευση να μάθουμε 5 πράγματα-όπως οι δόκιμοι π.χ (ναι ήμουν και εγώ ΔΕΑ {#emotions_dlg.clap} ).

     

    3. Μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ στη ζωή μου αλλά άν ποτε κινδυνέψει η χώρα μου από οποιονδήποτε χαίρομαι πού ξέρω να χρησιμοποιώ 2 όπλα για να τα στρέψω εναντίον αυτών που θα θελήσουν να κάνουν κακό στην οικογένεια μου, την κοπέλα μου και τους φιλούς μου.


    Υ.Γ στο φίλο από τη Γερμανία. Δεν είναι εθνικισμός να αναγνωρίζεις ότι κάποιοι άνθρωποι έδωσαν τη ζωή τους για τους άλλους, ασχέτως αν συμμερίζεσαι τα κίνητρα τους. Και οι Γερμανοί αναγνωρίζουν τον αγώνα της Sophie Scholl. Αν ξεφύγεις από την έννοια του έθνους θα δείς ότι οι Έλληνες έχουν μια υπέρτατη αξία.Την Ελευθερία-για αυτην πολέμησαν και για αυτην θα συνεχίσουν να πολεμάνε.


    ilias-nekt
    08.03.2009, 12:46

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 07-03-2009 στις 20:31 έγραψε...

    Εχω καποιες βασικες ερωτησουλες που πιστευω πως ειναι καλο να απαντηθουν εαν θελουμε να ειμαστε δικαιοι απεναντι σε μια συζητηση που αφορα ενα σημαντικο θεμα της ελληνικης κοινωνιας:

     

    1) Ο τακτικος στρατος της Ελλαδας συντηρειται για επιθετικους σκοπους της χωρας; Ή για προστασια των συνορων της και διατηρηση της ειρηνης στην περιοχη;

    2) Η Ελλαδα σαν χωρα απο ποτε εχει να επιτελεσει εναν επιθετικο πολεμο αξιοποιωντας το τακτικο στρατο που εκπαιδευει;

    3) Οσοι μιλανε για στρατο και για συνθηκες διαβιωσης μεσα σε αυτον, εχουν παει στρατο; Ειναι αλλο ενα σημαντικο ζητημα, γιατι βλεπω κατι ομορφα sites του τυπου "omhroi" να μιλανε με τοση ευκολια για το στρατο, αλλα οι ιδιοι να μην εχουν πατησει ποτε το ποδι τους..

    Κι απορω..Πως ειναι δυνατον να περιγραφει καποιος σαν χαλασμενο τηλεφωνο τα γεγονοτα που συμβαινουν μεσα σε ενα στρατοπεδο οταν δεν ειναι ο ιδιος μεσα...Αυτο λεγεται κακοποιηση γεγονοτος και καλο ειναι να το κοιταξει και καποιος νομικος για το κατα ποσο μπορει να βγαινει ο καθενας και να διεστρεβλωνει γεγονοτα ( εαν υπαρχουν κιολας ) με τοση ευκολια!

     

    Και το επαναλαμβανω.

    Ειμαι στην Κορινθο αυτη τη στιγμη και στον πιο αυστηρο λοχο του στρατοπεδου.

    Ο,τι ειχα ακουσει πριν μπω στο στρατο ηταν ολα μυθοπλασιες κατα ενα μεγαλο μερος. Ιστοριες που ειχαν σκοπο τον εντυπωσιασμο κι οχι την περιγραφη αληθινων γεγονοτων!

    Οκ, δεν ειναι σιγουρα σαν το σπιτι μας, ομως οι συνθηκες διαμονης, διαβιωσης και διατροφης ειναι σε πολυ καλα επιπεδα κι ολοι οι "παλιοι" που ειναι μεσα λενε πως στα στρατοπεδα εκστρατειας ειναι ακομα καλυτερα.

     

    Εαν φοβαστε να πατε γι'αυτα που θα βρειτε μεσα, καλο ειναι να τα ξεχασετε. Πηγαινετε με ορεξη, τρελα και διαθεση για φιλια. Ειναι 30-40 βασικα πραγματα που πρεπει να προσεχετε, να μην τσαμπουκαλευεστε τους αξιωματικους ( δε ζητανε πλεον παραλογα πραγματα ) και θα περασετε ζωη και κοτα πραγματικα!



    Aκριβώς ετσι ειναι!...{#emotions_dlg.beer}Ε, μόνο λιγη προσοχή χρειάζεται,γενικα!..


    samg
    09.03.2009, 13:48

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-03-2009 στις 23:53 έγραψε...

    Κατά. Δεν επιχειρηματολογώ.Ζω στο 2009, ή έτσι μου είπαν τουλαχιστον.

     

    Το μέλος StavmanR στις 07-03-2009 στις 00:22 έγραψε...

     

    Το "ζω στο 2009" είναι αυτονόητη απάντηση στο "κατά", στο "δεν επιχειρηματολογώ" ή και στα δύο παραπάνω; Δεν ειρωνεύομαι, απλώς προσπαθώ να καταλάβω την αυτονόητη έννοια που κρύβεται πίσω από την ημερολογιακού τύπου αναφορά.



    Λοιπον, πανω σε αυτο να αναφερω το εξης:

    Το πεερασμενο καλοκοαιρι με επισκεφθηκε μια πρωην συμμαθητρια μου οι οποια σπουδαζει και κατοικει μονιμα πλεον στην Αμερικη, και επισκεπτεται την Ελλαδα καθε 5-6 χρονια.

    Οταν της ανεφερα οτι εκκρεμει η στρατιωτικη μου θητεια, εβαλε τα γελια και μου ειπε οτι οτι δεν μπορει να πιστεψει πως εξακολουθει να ισχυει ενας τοσο "τριτοκοσμικος θεσμος".

    Δεν θα κανω καποιο σχολιο.

    Γνωριζω τις διαφορες και τις αναλογιες των δυο χωρων. Τα σχολια δικα σας.


    fotis70
    09.03.2009, 14:01

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 09-03-2009 στις 13:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06-03-2009 στις 23:53 έγραψε...

    Κατά. Δεν επιχειρηματολογώ.Ζω στο 2009, ή έτσι μου είπαν τουλαχιστον.

     

    Το μέλος StavmanR στις 07-03-2009 στις 00:22 έγραψε...

     

    Το "ζω στο 2009" είναι αυτονόητη απάντηση στο "κατά", στο "δεν επιχειρηματολογώ" ή και στα δύο παραπάνω; Δεν ειρωνεύομαι, απλώς προσπαθώ να καταλάβω την αυτονόητη έννοια που κρύβεται πίσω από την ημερολογιακού τύπου αναφορά.



    Λοιπον, πανω σε αυτο να αναφερω το εξης:

    Το πεερασμενο καλοκοαιρι με επισκεφθηκε μια πρωην συμμαθητρια μου οι οποια σπουδαζει και κατοικει μονιμα πλεον στην Αμερικη, και επισκεπτεται την Ελλαδα καθε 5-6 χρονια.

    Οταν της ανεφερα οτι εκκρεμει η στρατιωτικη μου θητεια, εβαλε τα γελια και μου ειπε οτι οτι δεν μπορει να πιστεψει πως εξακολουθει να ισχυει ενας τοσο "τριτοκοσμικος θεσμος".

    Δεν θα κανω καποιο σχολιο.

    Γνωριζω τις διαφορες και τις αναλογιες των δυο χωρων. Τα σχολια δικα σας.



    Αν η Έλλάδα είχε 20.000.000 εξαθλιωμένους και κάτω από το όριο της φτώχειας φυσικά και δεν θα ήταν υποχρεωτική η θητεία και θα υπήρχε μόνο επαγγελματικός στρατός. Έτσι και στις ΗΠΑ, έμψυχα αναλώσιμα υπάρχουν υπέρ αρκετά γιατί να έχουν τακτικό στρατό; Με το δίκιο της γελούσε η κοπέλα!


    samg
    09.03.2009, 14:05

    Μια και αναφερθηκε η σελιδα omhroi.gr την οποια δεν ειχα υποψη μου αποφασισα να σερφαρω λιγο για να αποκτησω γνωμη.

    Σε γενικες γραμμες ειναι πολωμενη, αλλα περιεχει αρκετες χρησιμες πληροφοριες.

    Παρακατω παραθετω ενα αποσπασμα απο post ενος χρηστη  με το οποιο ειμαι συμφωνος:

    "Ας αφήσουμε τους εθνικισμούς, ε; Μεγάλα παιδιά είμαστε. Όλοι ξέρουμε ότι το παιχνίδι παίζεται πιό πολύ πολιτικά παρά στρατιωτικά. Πιστεύετε στ αλήθεια ότι ο λόγος που δε μας έχουν ισοπεδώσει οι Τούρκοι είναι η στρατιωτική μας υπεροχή; 12 χαμένοι μήνες η θητεία.
    ................

    Σε μια τέτοια εποχή, που ένας νέος αγωνιά να επιβιώσει με 700 Ευρώ, και δεν ξέρει καν αν θα πάρει σύνταξη, έτσι όπως τα κάναν τα παλικάρια οι πολιτικοί, ένας νέος που πληρώνει εξωφρενικό ΦΠΑ σε ότι κι αν καταναλώσει, δεν προσφέρει αρκετά στην πατρίδα του; Το ότι ο μισός μισθός και τα αποθέματα του ασφαλιστικού του ταμείου τα ρουφάει το κράτος και τα ξοδεύει όπου αυτό γουστάρει, δεν είναι αρκετό; Πρέπει να δώσει και ένα χρόνο απ τη ζωή του; Είσαστε σοβαροί μ αυτά που λέτε, ή τα λέτε απλά για να μας εκνευρίσετε?"


    kadmilos
    09.03.2009, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 09-03-2009 στις 14:05 έγραψε...

    Μια και αναφερθηκε η σελιδα omhroi.gr την οποια δεν ειχα υποψη μου αποφασισα να σερφαρω λιγο για να αποκτησω γνωμη.

    Σε γενικες γραμμες ειναι πολωμενη, αλλα περιεχει αρκετες χρησιμες πληροφοριες.

    Παρακατω παραθετω ενα αποσπασμα απο post ενος χρηστη με το οποιο ειμαι συμφωνος:

    "Ας αφήσουμε τους εθνικισμούς, ε; Μεγάλα παιδιά είμαστε. Όλοι ξέρουμε ότι το παιχνίδι παίζεται πιό πολύ πολιτικά παρά στρατιωτικά. Πιστεύετε στ αλήθεια ότι ο λόγος που δε μας έχουν ισοπεδώσει οι Τούρκοι είναι η στρατιωτική μας υπεροχή; 12 χαμένοι μήνες η θητεία.
    ................

    Σε μια τέτοια εποχή, που ένας νέος αγωνιά να επιβιώσει με 700 Ευρώ, και δεν ξέρει καν αν θα πάρει σύνταξη, έτσι όπως τα κάναν τα παλικάρια οι πολιτικοί, ένας νέος που πληρώνει εξωφρενικό ΦΠΑ σε ότι κι αν καταναλώσει, δεν προσφέρει αρκετά στην πατρίδα του; Το ότι ο μισός μισθός και τα αποθέματα του ασφαλιστικού του ταμείου τα ρουφάει το κράτος και τα ξοδεύει όπου αυτό γουστάρει, δεν είναι αρκετό; Πρέπει να δώσει και ένα χρόνο απ τη ζωή του; Είσαστε σοβαροί μ αυτά που λέτε, ή τα λέτε απλά για να μας εκνευρίσετε?"



    Ερώτηση: Η πολιτική έιναι άσχετη με τις στρατιωτικές δυνάμεις μιας χώρας? Δηλαδή το ίδιο μπορεί να διαπραγματευτεί μία χώρα με στρατιωτική ισχύ με μία που δεν έχει καθόλου? Εγω όπως το βλέπω το πράγμα αν δεν είχαμε στρατό έστω και εικονικό (γιατι μερικοί πιστεύουν ότι ο στρατος εφεδρείας είναι εικονικός) η Αλβανία, Βουλγαρία και η Τουρκία θα κάνανε παρτυ στο γεωγραφικό μας χώρο. Και επειδη είνα πιασαρικες οι λέξεις στρατιωτική υπεροχή και έχουν έναν υπόγειο σαρκασμό θα έλεγα οτι δεν τίθεται θέμα υπεροχής η μη. Είναι θέμα ότι έχω για να μπορώ να ορθώσω πολιτικό λόγο. Μην ξεχνάτε είμαστε στα Βαλκάνια-είμαστε σε προβληματική περιοχή ούτως ή άλλως.

     

    Τώρα το θέμα του Φ.Π.Α και του ασφαλιστικού είναι άλλο θέμα που χωράει πολύυυ συζήτηση. Στον αντίλογο θα πώ ότι το Κράτος που παίρνει, δίνει κιόλας (παιδεία, πρόνοια, έργα-κατασκευές). Δε λέω ότι ζούμε σε αξιόλογο κράτος.Ούτε ότι το κράτος μας δίνει αρκετά σε σχε΄ση με αυτα που δίνουμε, αλλα ρε παιδία 12 μήνες είναι-Τοοοσοο δύσκολο είναι τελως πάντων να αφήσουμε τη μαμάκα μας και το σπιτάκι μας? ΟΙ πατεράδες μας, οι παππούδες μας που πήγαν στο στρατο ήταν βλαμμένοι και εμείς είμαστε οι έξυπνοι?