ελληνική μουσική
    663 online   ·  210.857 μέλη
    Spirous
    25.02.2009, 20:48

    Τελικά αυτή είναι η μαγεία του ορθού λόγου ενάντια στο δόγμα: ο διάλογος, η διερεύνηση της γνώσης και τελικά η ανεκτικότητα και το παιχνίδι μεταξύ όλων των πλευρών. Πράγματα μάλλον αδιανόητα για τη θρησκεία και ειδικά τον χριστιανισμό.


    ins2anity
    26.02.2009, 00:33

    ακομα ενα θεμα θρησκευτικου περιεχομενου που καταληγει σε αντιπαραθεση και οχι σε διαλογο?τι να πω ρε παιδια...σκ@%@ εχουμε στα κεφαλια μας? τοσο σοβαρο θεμα και να καταληγει παντα στα σκουπιδια...τι να πω συγχαρητηρια...παντως δεν κατακρινω το αρχικο ποστ αυτου που δημιουργησε το θεμα γιατι πολυ απλα ειχε εναν ευθυμο κ αναλαφρο χαρακτηρα κατι που προτιμω απο αυτο που παντα ακολουθει...και μια απορια...γιατι παντα οι χριστιανοι με τοση θερμη μπαινουν σφηνα σε πασις φυσεως θεματα που δημιουργουντε και αναφερουν πραγματα εναντια στην θρησκεια τους?δεν μπορω να το καταλαβω...αφου δεν σας ενοχλει το θεμα,αφου κανενα πιστευω σας δεν θιγεται,και πανω απ'ολα αφου δεν εχετε ορεξη να συνεχισετε στον ιδιο τονο που δημιουργηθηκε το ποστ τοτε δεν θα ηταν καλυτερα να μην γραφατε καθολου? αν το θεμα ειναι τοσο χαλια θα ξεχαστει γρηγορα...

    ισως κανω λαθος και απλα δεν επιασα το πνευμα κανενος απο οσους πηραν μερος στην συζητηση...αν ειναι ετσι συγνωμη για το ακυρο ποστ μου...

    αααα και κατι ακομα που διαβασα μολις τωρα σε αρχικο ποστ(του φιλου swkrath)...

    επειδη καποιος ειναι αθεος δεν μπορει να πιστευει στην υπαρξη της μετα θανατον ζωης? προνομοιο εγινε των πιστων η ελπιδα?τεσπα τι να πω...πρωσοπικα δεν πιστευω στην μετα θανατον ζωη αλλα αυτο το συγκικριμενο μου φανηκε καπως....

     

     


    fotis70
    26.02.2009, 09:39

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 26-02-2009 στις 00:33 έγραψε...

    ακομα ενα θεμα θρησκευτικου περιεχομενου που καταληγει σε αντιπαραθεση και οχι σε διαλογο?τι να πω ρε παιδια...σκ@%@ εχουμε στα κεφαλια μας? τοσο σοβαρο θεμα και να καταληγει παντα στα σκουπιδια...τι να πω συγχαρητηρια...παντως δεν κατακρινω το αρχικο ποστ αυτου που δημιουργησε το θεμα γιατι πολυ απλα ειχε εναν ευθυμο κ αναλαφρο χαρακτηρα κατι που προτιμω απο αυτο που παντα ακολουθει...και μια απορια...γιατι παντα οι χριστιανοι με τοση θερμη μπαινουν σφηνα σε πασις φυσεως θεματα που δημιουργουντε και αναφερουν πραγματα εναντια στην θρησκεια τους?δεν μπορω να το καταλαβω...αφου δεν σας ενοχλει το θεμα,αφου κανενα πιστευω σας δεν θιγεται,και πανω απ'ολα αφου δεν εχετε ορεξη να συνεχισετε στον ιδιο τονο που δημιουργηθηκε το ποστ τοτε δεν θα ηταν καλυτερα να μην γραφατε καθολου? αν το θεμα ειναι τοσο χαλια θα ξεχαστει γρηγορα...

    ισως κανω λαθος και απλα δεν επιασα το πνευμα κανενος απο οσους πηραν μερος στην συζητηση...αν ειναι ετσι συγνωμη για το ακυρο ποστ μου...

    αααα και κατι ακομα που διαβασα μολις τωρα σε αρχικο ποστ(του φιλου swkrath)...

    επειδη καποιος ειναι αθεος δεν μπορει να πιστευει στην υπαρξη της μετα θανατον ζωης? προνομοιο εγινε των πιστων η ελπιδα?τεσπα τι να πω...πρωσοπικα δεν πιστευω στην μετα θανατον ζωη αλλα αυτο το συγκικριμενο μου φανηκε καπως....

     

     



    Φίλε μου θα σε συμβούλευα να διαβάζεις αυτά που γράφουν οι συμμετέχοντες στην συζήτηση. Αν το έκανες δεν θα είχες αυτήν την απορία!

    α) αυτοί οι Χριστιανοί που λες δεν μπήκαν σφήνα αλλά ο δημιουργός της συζήτησης τους επικαλείται! Ξαναδιάβασε την αρχή!

    β) μία συζήτηση ή είναι ανάλαφρη ή σοβαρή. Εγώ προσωπικά δεν αποφεύγω καμία από τις δύο  όμως πρέπει να ξέρω σε ποια από τις δύο συμμετέχω γιατί δεν νομίζω ότι είναι και σωστό εγώ να μιλάω σοβαρά και εσύ να κάνεις χαβαλέ! Ή και το αντίστροφο. Αυτός που μιλάει σοβαρά αισθάνεται ηλίθιος και αυτός που δεν γνωρίζει και θέλει να μάθει βγάζει λάθος συμπεράσματα.

    Το θέμα είναι όντως σοβαρό και αξίζει προσοχής. Μπορεί όμως να αποτελέσει και συζήτηση ανάλαφρου χαρακτήρα.

     Όποια μορφή και αν διάλεγε ο δημιουργός πολύ καλά θα έκανε όμως, μία από τις δύο.

    Όποια διαφωνία και να είχαμε λέω ότι επέλεξε καλό θέμα και πάντα είμαι έτοιμος να συζητήσω όμως αν διαβάσεις τους διαλόγους θα καταλάβεις γιατί έγινε έτσι η συζήτηση!

    Δεν υποτιμάω και δεν θεωρώ ηλίθιο κανέναν συνομιλητή όμως θέλω να συζητάμε με όρους διαλόγου και όχι χλευασμού και ειρωνείας!

    Πιστεύω ότι όποιο κι αν είναι το πιστεύω του άλλου σίγουρα για αυτό και μόνο δεν είναι εχθρός μου. Κάποιοι όμως δεν το βλέπουν έτσι.

     


    ilias-nekt
    26.02.2009, 20:49

    Παράθεση:

    Το μέλος nirvgirl στις 24-02-2009 στις 16:02 έγραψε...

    εγω παντως δεν δηλωνω τιποτα{χριστιανη ορ8οδο3η πθ ειμ και καλα η α8εη κτλκτλ..ισως ειμαι μικρη ακομα για ν καταλαβω{#emotions_dlg.confused1}}...ενοοω οτι υπαρχουν καποια πραγματα που κανουμε στα 8ρησκευτικα που δεν μπορω να τα πιστεψω..αλλα τεσπα..για τη μετα 8ανατο ζωη που λενε οτι 8α πανε καποιοι στην κολαση κα αλλοι στ παραδεισο αφου μας χωρισει ο Χριστος{ή ο Θεος {#emotions_dlg.confused1}}δεν το πιστευω..ποιος παραδεισος και ποια κολαση?χααχαα αφου πε8ανουμε?ποιος 3ερει τι 8α κανουμε?


    -----------------
    orkizomai sth staxth ayth logos aima nohma logos aima nohma fovos nevma kalesma

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nirvgirl στις 24-02-2009 16:04 ]



    Αγαπητη nirvgirl,λιγη καλη διαθεση και ανοιχτο μυαλο χρειαζεται και θα καταλαβεις πολλα πραγματα.Smile

    Απλα,συμφωνα με τους πατερες της Εκκλησιας,η ψυχη,μετα 2ας παρουσιας, ή εκπεφτει στο σκοτος ή μενει κοντα στο Φως,δοξαζοντας το Θεο,καθαρη πλεον απο τις αμαρτιες.

    Αλλα αν δεν ξερεις,δεν σε ενδιαφερει να μαθεις;{#emotions_dlg.smartass}Εστω λιγο;...Wink


    ins2anity
    27.02.2009, 00:12

    φιλε φωτη εισαι απολυτα σωστος

    αλλα...

    εγω μενω στο γεγονος οτι παντα οπου αναφερετε ο ''θεος'' η η θρησκεια ποτε δεν υπαρχει συζητηση...

    θεωρω πως ειναι καταφανες το γεγονος οτι ο φιλος που δημιουργησε το θεμα δεν ειχε πραγματικα μια απορια θεολογικη αλλα ορεξη για μια αστεια συζητηση..μαζι του ειμαι..καλα εκανε...απλα το περασε με εναν καπως σοβαροφανη τροπο αλλα παλι ειναι διακριτο το αναλαφρο της υποθεσης...

    μην μου πεις οτι δεν το καταλαβες...

     


    fotis70
    27.02.2009, 08:27

    Πίστεψέ με ότι έτσι το κατάλαβα!

    (Λοιπόν αν και είμαι άθρησκος ωστόσο έχω τα αυτιά μου ανοιχτά σε όσα λένε οι διάφοροι χριστιανοί).


    EleniZeppelin
    02.03.2009, 18:55

    Πάρα πολλές απορίες έχω σε ό,τι αφορά τον Χριστιανισμό, τον Θεό κλπ... Πάντοτε με τον θεολόγο καταλήγαμε ότι είναι θέμα αν πιστεύεις ή όχι... Η αθρησκεία (?) έχει διαφορά με την αθεϊα?


    Opeth
    02.03.2009, 21:01

    Ναι εχει ! Στην αθρησκεια δεχεσαι οτι υπαρχει θεος απλα δεν δεχεσαι τις θρησκιες η αυτα που υσχηριζονται ! Στον αθεισμο δν δεχεσαι ουτε θεο ουτε θρησκεια !

    Smile


    fotis70
    03.03.2009, 11:48

    Παράθεση:

    Το μέλος EleniZeppelin στις 02-03-2009 στις 18:55 έγραψε...

    Πάρα πολλές απορίες έχω σε ό,τι αφορά τον Χριστιανισμό, τον Θεό κλπ... Πάντοτε με τον θεολόγο καταλήγαμε ότι είναι θέμα αν πιστεύεις ή όχι... Η αθρησκεία (?) έχει διαφορά με την αθεϊα?



    Σε θέματα που αφορούν την Ορθοδοξία θα μπορούσα να σου δώσω κάποιες απαντήσεις ευχαρίστως!

    Διάβασε στο blog μου το : ΠΩΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΘΕΟΣ  για να έχουμε μια βάση και ρώτα μου ότι θες σε σχέση με τον Χριστιανισμό!

     


    noizreduction
    03.03.2009, 12:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 25-02-2009 στις 20:48 έγραψε...

    Τελικά αυτή είναι η μαγεία του ορθού λόγου ενάντια στο δόγμα: ο διάλογος, η διερεύνηση της γνώσης και τελικά η ανεκτικότητα και το παιχνίδι μεταξύ όλων των πλευρών. Πράγματα μάλλον αδιανόητα για τη θρησκεία και ειδικά τον χριστιανισμό.



     

    Μαλιστα...

    Θα μπορουσα να εχω μια διδαχη του Ευαγγελιου που να αποδεικνυει αυτο που λες;

    Επαναλαμβανω πως αλλο η Εκκλησια ( που μετετρεψε το δογμα σε στειρο προσυλητισμο και παρωπιδισμο ) κι αλλο ο Χριστιανισμος που σαν θρησκεια διδαξε την αγαπη και την ελευθερια της αποψης/πιστης.

    Μην μπερδευουμε τη διδαχη με την αιρετικη οικειοιποιηση της απο ατομα που ηθελαν να εξυπηρετησουν προσωπικους στοχους


    EleniZeppelin
    03.03.2009, 22:22

    Opeth και Fotis70 σας ευχαριστώ! Θα ρίξω μια ματιά στο blog σας και αν έχω απορίες θα σας σας τις πω! Δεν ήξερα ότι οι μηχανολόγοι έχουν και άλλες ασχολίες εκτός από τους τόρνους και τους κοχλίες!!! Φιλικά Ελένη


    taksidiwths
    11.03.2009, 18:31

    ουόου!!!δεν ηξερα οτι αυτος που δεν πιστευει σε καποιον απο τους "θεους" αλλα γενικα οτι υπαρχει κατι ανωτερο λεγεται αθρησκος...χαιρομαι που καταλαβα πως λεγομαι..ναι ειμαι αθρησκος...δεν ξερω ισως φτεει που στην φυση του ανθρωπου ειναι να νοιωθει καποια ασφαλεια..ισως θελουμε ολοι εμεις σαν ανθρωποι να πιστευουμε οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη απο εμας που μας βλεπει και μας κρινει απο τις πραξεις μας..αλλα και παλι γιατι να γινεται αυτο?ισως ξεφευφω λιγο απο το θεμα αλλα γιατι να υπαρχει ο θεος?η μαλλον καλυτερα γιατι να υπαρχνουν τοσοι...εχετε σκεφτει οτι αν ειχατε γεννηθει σε καποια αλλη χωρα θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πιστευω σας για την θρησκεια?πως μπορουμε να ξερουμε οτι ο πραγματικος θεος ειναι του χριαστιανισμου και οχι ο βουδας πχ.οχι δεν κρινω κανενα θεο ουτε θελω να μειωσω καποιον αλλα αυτες οι αποριες ειναι που σε "τρωνε" πιο πολυ...


    ilias-nekt
    11.03.2009, 20:48

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 11-03-2009 στις 18:31 έγραψε...

    ουόου!!!δεν ηξερα οτι αυτος που δεν πιστευει σε καποιον απο τους "θεους" αλλα γενικα οτι υπαρχει κατι ανωτερο λεγεται αθρησκος...χαιρομαι που καταλαβα πως λεγομαι..ναι ειμαι αθρησκος...δεν ξερω ισως φτεει που στην φυση του ανθρωπου ειναι να νοιωθει καποια ασφαλεια..ισως θελουμε ολοι εμεις σαν ανθρωποι να πιστευουμε οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη απο εμας που μας βλεπει και μας κρινει απο τις πραξεις μας..αλλα και παλι γιατι να γινεται αυτο?ισως ξεφευφω λιγο απο το θεμα αλλα γιατι να υπαρχει ο θεος?η μαλλον καλυτερα γιατι να υπαρχνουν τοσοι...εχετε σκεφτει οτι αν ειχατε γεννηθει σε καποια αλλη χωρα θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πιστευω σας για την θρησκεια?πως μπορουμε να ξερουμε οτι ο πραγματικος θεος ειναι του χριαστιανισμου και οχι ο βουδας πχ.οχι δεν κρινω κανενα θεο ουτε θελω να μειωσω καποιον αλλα αυτες οι αποριες ειναι που σε "τρωνε" πιο πολυ...



    Ευκαιρια λοιπον,αφου εχεις απορίες,να ρωτήσεις καποιους ανθρωπους πιο ειδικους,εφοσον βεβαια εχεις και την καλή διαθεση.Δεν είναι κακό.Wink

    Για αρχη,μαθε,πως η Ορθοδοξη Χριστιανική πιστη βασίζεται πανω σε πραγματικα γεγονοτα που εγιναν για εναν σκοπο:Να σωθει ο ανθρωπος απο την αμαρτια και οχι πανω σε μια φιλοσοφια,οπως των αλλων θρησκειων και αιρεσεων,γι'αυτο και ειναι αληθινη.Μιλαμε δηλ. για βιωμα και καθαρση του πνευματος,προς χαλιναγωγηση των πραξεων μας.


    Spirous
    11.03.2009, 21:18

    xaxaxaxxaxaxaxa ! Άληθινά γεγονότα ε; Μην μπλέκεται την πίστη με την αλήθεια! Ότι πιστεύουμε δεν σημαίνει ότι έγινε κιόλας! Και ειδικά όταν παρεμβάλλονται 2000 χρόνια και αμέτρητοι σκοταδιστές μεγαλοπαπάδες βλέπε Πατέρες, Αγίους, Αρχιεπισκόπους....


    ilias-nekt
    12.03.2009, 23:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 11-03-2009 στις 21:18 έγραψε...

    xaxaxaxxaxaxaxa ! Άληθινά γεγονότα ε; Μην μπλέκεται την πίστη με την αλήθεια! Ότι πιστεύουμε δεν σημαίνει ότι έγινε κιόλας! Και ειδικά όταν παρεμβάλλονται 2000 χρόνια και αμέτρητοι σκοταδιστές μεγαλοπαπάδες βλέπε Πατέρες, Αγίους, Αρχιεπισκόπους....



    Αμφισβητεις δηλ. Χριστο,Θαυματα που εκανε,Σταύρωση,Ανασταση και κατεπεκταση διαδοση αυτων των γεγονοτων,μεσω των Αποστόλων σε ολο τον κοσμο;{#emotions_dlg.confused1}Μας δουλευεις τωρα;

    Αν δεν ειχαν γινει αυτα,ο Λογος Του,δεν θα αντεχε στον χρόνο....Wink

    Και για να εχουμε καλο ερωτημα,εσυ δεν πιστεύεις πουθενα;....Ουτε στους φιλους σου,στα αδερφια σου,στους γονεις σου δεν δειχνεις πιστη(εμπιστοσύνη);....


    Spirous
    12.03.2009, 23:38

    Μετά από 2 αιώνες ο Χριστόδουλος μπορεί να θεωρείται Πατέρας ή Άγιος επειδή αντιτάθηκε στο σβήσιμο του θρησκεύματος από τις ταυτότητες. Θα είναι όμως; Δεν νομίζω. 

    Δεν αμφισβητώ την πίστη αλλά την έλλειψη πειστικών αποδείξεων. Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει. Το αν είναι αλήθεια ή  όχι είναι μια πολύ διαφορετική ιστορία! 

    Α, και φυσικά πιστεύω τους γονείς μου και τα αδερφια μου γιατί τα αντιλαμβάνομαι με τα αισθητήρια μου και έχω πείρα για την αξιοπιστία τους καθώς μεγαλώσαμε μαζί. Για τις Άγιες Γραφές όμως, για τους Αποστόλους, τους Πατέρες, τις Ιερές Συνόδους κτλ.  αμφιβάλλω για τα πάντα! Ειδικά για τη φύση και το χαρακτήρα τους! Ναι είμαι άπιστος Θωμάς! 

    Επιτρέπεται ή θα καώ στην κόλαση;


    Opeth
    12.03.2009, 23:52

    Εμ, νομιζω πως θα καεις στην κολαση Sirous ! {#emotions_dlg.tt2} Αφου ολοι οσοι δεν βολευοντε με ετοιμες απαντησεις κ ψαχνουνε να βρουνε την αληθεια πανε στην κολαση .Δεν το ηξερες αυτο?


    okanenas
    13.03.2009, 00:10

    Τον τυφλό δεν τον παρεξηγούμε επειδή δεν μπορεί να να κατανοήσει τα χρώματα.{#emotions_dlg.smartass}

     


    ilias-nekt
    13.03.2009, 00:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 12-03-2009 στις 23:38 έγραψε...

    Μετά από 2 αιώνες ο Χριστόδουλος μπορεί να θεωρείται Πατέρας ή Άγιος επειδή αντιτάθηκε στο σβήσιμο του θρησκεύματος από τις ταυτότητες. Θα είναι όμως; Δεν νομίζω. 

    Δεν αμφισβητώ την πίστη αλλά την έλλειψη πειστικών αποδείξεων. Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει. Το αν είναι αλήθεια ή  όχι είναι μια πολύ διαφορετική ιστορία! 

    Α, και φυσικά πιστεύω τους γονείς μου και τα αδερφια μου γιατί τα αντιλαμβάνομαι με τα αισθητήρια μου και έχω πείρα για την αξιοπιστία τους καθώς μεγαλώσαμε μαζί. Για τις Άγιες Γραφές όμως, για τους Αποστόλους, τους Πατέρες, τις Ιερές Συνόδους κτλ.  αμφιβάλλω για τα πάντα! Ειδικά για τη φύση και το χαρακτήρα τους! Ναι είμαι άπιστος Θωμάς! 

    Επιτρέπεται ή θα καώ στην κόλαση;



    Kαι ο Θωμας πιστεψε στο τελος!{#emotions_dlg.yes}...

    ''Δεν υπηρξε Αγιος χωρις παρελθον και αμαρτωλος χωρις μελλον''...Wink

    Δεν πιστευεις λες... αλλα την φραση ομως του Ευαγγελιου,την αναφερες!...

    Υ.Γ.:Αναφερε μου ''γεγονοτα'',τα οποια να μην εχουν αποδειχτει ιστορικα,αλλα να εχουν μεγαλη χρονικη διαρκεια.


    taksidiwths
    13.03.2009, 15:38

    χμμμ...τωρα αν ηλια με επεισες,μαλλον αμφιβαλλω.ξαναλεω αυτο που ειπα!οπωςς εχουμε και εμεις τις ταδε αποδειξεις τελος παντων για τον χριστιανισμο αλλες τοσες εχουν και αλλες θρησκειες.θες να πεις δηλαδη οτι αν ειχες γεννηθει στο πακισταν θα πιστευες στον θεο και στον χριαστιανισμο??ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!θα πιστευες στην θρησκεια της χωρας-πολης σου και δεν θα αμφεβαλλες για αυτο.ποσο μαλιστα το καθε επιχειρημα που θα ισχυε για την ταδε θρησκεια θα το θεωρουσες υπεραρκετο οπως συμβαινει και με τον χριαστιανισμο.δηλαδη,το οτι υπαρχουν εγγραφα και γραφες δεν αποδυκνυει κατι καθως και εγω μπορει να γραψω οτι ειμαι ο θεος και μετα απο 1000 χρονια να βρεθει και να πιστευουν ολοι οτι ειναι εργο "θεου" αυτο το εγγραφο.δεν μπορω να σε μεταπεισω η να σε κανω να μην πιστευεις ασχετα που δεν θελω ουτε νομιζω οτι μπορω να το κανω αλλα μην προσπαθεις να μεταπεισεις και εμενα,η εστω βρες καλυτερα επιχειρηματα..λοιπον αυτα ειχα να πω{#emotions_dlg.smartass}