ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη
    Spirous
    13.03.2009, 21:20

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 13-03-2009 στις 00:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 12-03-2009 στις 23:38 έγραψε...

    Μετά από 2 αιώνες ο Χριστόδουλος μπορεί να θεωρείται Πατέρας ή Άγιος επειδή αντιτάθηκε στο σβήσιμο του θρησκεύματος από τις ταυτότητες. Θα είναι όμως; Δεν νομίζω. 

    Δεν αμφισβητώ την πίστη αλλά την έλλειψη πειστικών αποδείξεων. Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει. Το αν είναι αλήθεια ή  όχι είναι μια πολύ διαφορετική ιστορία! 

    Α, και φυσικά πιστεύω τους γονείς μου και τα αδερφια μου γιατί τα αντιλαμβάνομαι με τα αισθητήρια μου και έχω πείρα για την αξιοπιστία τους καθώς μεγαλώσαμε μαζί. Για τις Άγιες Γραφές όμως, για τους Αποστόλους, τους Πατέρες, τις Ιερές Συνόδους κτλ.  αμφιβάλλω για τα πάντα! Ειδικά για τη φύση και το χαρακτήρα τους! Ναι είμαι άπιστος Θωμάς! 

    Επιτρέπεται ή θα καώ στην κόλαση;



    Kαι ο Θωμας πιστεψε στο τελος!{#emotions_dlg.yes}...

    ''Δεν υπηρξε Αγιος χωρις παρελθον και αμαρτωλος χωρις μελλον''...Wink

    Δεν πιστευεις λες... αλλα την φραση ομως του Ευαγγελιου,την αναφερες!...

    Υ.Γ.:Αναφερε μου ''γεγονοτα'',τα οποια να μην εχουν αποδειχτει ιστορικα,αλλα να εχουν μεγαλη χρονικη διαρκεια.





    Για να συνενοηθούμε κάποιος πρέπει να μιλήσει την ίδια γλώσσα!
    Ανάφερε μου εσύ γεγονότα! Τα όσα διδάσκουν τα δόγματα δεν είναι ιστορία αλλά θρησκεία! Γιατί άραγε το δόγμα του χριστιανισμού ολοκληρώθηκε επί Βυζαντινής αυτοκρατορίας και όχι πχ σήμερα; Για πολύ απλά τότε οι παπάδες είχαν κύρος στον αμόρφωτο λαό και του μιλούσαν για υπερφυσικά φαινόμενα και άλλα ωραία χωρίς να τους κράζει κανείς! Για να δούμε σήμερα πόσοι από αυτούς έχουν τα κότσια να το κάνουν! Θα γίνουν ο περίγελος του κόσμου! 

    Και εν πάση περιπτώση, η θρησκεία είναι κατά βάση ένα ψυχολογικό φαινόμενο που βασίζεται στην τρομοκράτηση και την πλύση εγκεφάλου αθώων παιδιών... Πόσο πονάει αυτή η αλήθεια ε;


    StavmanR
    13.03.2009, 21:53

    Παρακολουθώ "από μακριά" την εξέλιξη της συζήτησης... Συζήτηση κατ' ευφημισμόν μιας και υπάρχει μόνο ζήτηση εκατέρωθεν.

     

    Spirous, η μετριοπαθής εισαγωγική στάση:

    • Λοιπόν αν και είμαι άθρησκος ωστόσο έχω τα αυτιά μου ανοιχτά σε όσα λένε οι διάφοροι χριστιανοί.

     

    Αντικαταστάθηκε από την απόλυτη:

    • Και εν πάση περιπτώση, η θρησκεία είναι κατά βάση ένα ψυχολογικό φαινόμενο που βασίζεται στην τρομοκράτηση και την πλύση εγκεφάλου αθώων παιδιών... Πόσο πονάει αυτή η αλήθεια ε;

     

    Γι' αυτό και υπενθυμίζω την αρχική μου απάντηση στο ερώτημα:

     

    ---------------------------

    "Άλλες φορές ρωτάμε από απορία (α-πορία= έλλειψη πόρων) κι άλλες από ειρωνεία. Καί στις δύο περιπτώσεις η πρόθεση είναι εμφανής, περισσότερο από όσο φανερώνει η ίδια η σύνταξη των προτάσεων.


    Δεν έχω σκοπό να μεμφθώ κάποιον επί προσωπικού. Αντ' αυτού θα μεταφέρω μία ιστορία της ανατολής, που ίσως μας κάνει πλουσιότερους κυρίως ως προς τις απορίες που έχουμε και πώς τις εκφράζουμε:


    "Ο Ναν Ιν, γνωστός δάσκαλος του ζεν, υποδέχτηκε έναν πανεπιστημιακό καθηγητή που ήρθε να γνωρίζει, τι είναι το ζεν. Ο Ναν Ιν κάλεσε τον καθηγητή να πιούνε τσάι, γέμισε το φλιτζάνι, όμως συνέχιζε να χύνει το τσάι. Ο καθηγητής τον παρακολουθούσε να γεμίζει το φλιτζάνι κι όταν είδε ότι ο δάσκαλος δεν σταματάει να χύνει, φώναξε:
    - Το φλιτζάνι είναι γεμάτο. Δεν μπορεί να πάρει περισσότερο.
    Και τότε ο Ναν Ιν είπε: 
    - Όπως κι αυτό το φλιτζάνι, είστε γεμάτος με τις δικές σας γνώμες και σκέψεις. Πώς μπορώ να σας δείξω, τι είναι Ζεν, αν δεν εκκενώσετε το φλιτζάνι σας."


    Η παράδοση ανά τον κόσμο, όπως εύκολα διαπιστώνει κανείς, έχει κοινές τομές σε βασικά σημεία. Η αντίληψη περί σοφίας είναι εξίσου κοινή σε κάθε λαό, όπως φανερώνει και η παραπάνω ιστορία."

    ------------------------------------------

     

    Η σοφία της δικης μας παράδοσης λέει λοιπόν:"Είναι δυνατόν να είναι η αλεπού 100 χρονών και τα αλεπουδάκια 101;"

    Βέβαια, το γεγονός πώς κάποιος έχει ανοιχτά τα αυτιά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει διάθεση για να ακούσει. Απλώς αποφράσσει τον ακουστικό δίαυλο, όπως κάνουμε πχ. με τις μπατονέτες.

     

    Συνεχίζω να παρακολουθώ με ενδιαφέρον την ζήτηση (χωρίς το συν) η οποία είχε ως αφετηρία όχι μία απορία, αλλά μία προδιαγεγραμένη πορεία.

     

    Υ.Γ. η επιχειρηματολογία που αποζητά την μοναδική αλήθεια μέσω του ορθολογισμού, έχει πάρει την φθίνουσα εδώ και έναν αιώνα. Εμείς είμαστε η ηχώ του θετικισμού που σβήνει μαζί με την αγκιστρωμένη σε εκείνον νόησή μας. Για να διαπιστώσεις του λόγου το αληθές, σου παραθέτω συνέντευξη του Νοαμ Τσόμσκι, κορυφαίου κοινωνιολόγου-φιλόσοφου στην Αμερική, όπως παρουσιάστηκε στη σημερινή Ελευθεροτυπία, με θέμα την οικονομική κρίση:

    "(...) Αυτός μπορεί σε γενικές γραμμές να ελεγχθεί με υγιείς ρυθμίσεις, αλλά η χρηματοκεφαλαιοποίηση της οικονομίας έχει συνοδευτεί από τη μανία της άρσης των ελέγχων που βασίζονται στις θεολογικές έννοιες των "αποδοτικών αγορών" και της "ορθολογικής επιλογής"."

    Μήπως ο ορθολογισμός της αγοράς είναι άσχετος με τον ορθολογισμό γενικά; Ίσως... Άν όχι, πρέπει να αρχίσουμε να αναρωτώμαστε άν όντως τόσο καιρό είμαστε θρήσκοι και δεν το γνωρίζαμε.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 13-03-2009 21:59 ]


    fotis70
    13.03.2009, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 13-03-2009 στις 21:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 13-03-2009 στις 00:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 12-03-2009 στις 23:38 έγραψε...

    Μετά από 2 αιώνες ο Χριστόδουλος μπορεί να θεωρείται Πατέρας ή Άγιος επειδή αντιτάθηκε στο σβήσιμο του θρησκεύματος από τις ταυτότητες. Θα είναι όμως; Δεν νομίζω. 

    Δεν αμφισβητώ την πίστη αλλά την έλλειψη πειστικών αποδείξεων. Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει. Το αν είναι αλήθεια ή  όχι είναι μια πολύ διαφορετική ιστορία! 

    Α, και φυσικά πιστεύω τους γονείς μου και τα αδερφια μου γιατί τα αντιλαμβάνομαι με τα αισθητήρια μου και έχω πείρα για την αξιοπιστία τους καθώς μεγαλώσαμε μαζί. Για τις Άγιες Γραφές όμως, για τους Αποστόλους, τους Πατέρες, τις Ιερές Συνόδους κτλ.  αμφιβάλλω για τα πάντα! Ειδικά για τη φύση και το χαρακτήρα τους! Ναι είμαι άπιστος Θωμάς! 

    Επιτρέπεται ή θα καώ στην κόλαση;



    Kαι ο Θωμας πιστεψε στο τελος!{#emotions_dlg.yes}...

    ''Δεν υπηρξε Αγιος χωρις παρελθον και αμαρτωλος χωρις μελλον''...Wink

    Δεν πιστευεις λες... αλλα την φραση ομως του Ευαγγελιου,την αναφερες!...

    Υ.Γ.:Αναφερε μου ''γεγονοτα'',τα οποια να μην εχουν αποδειχτει ιστορικα,αλλα να εχουν μεγαλη χρονικη διαρκεια.





    Για να συνενοηθούμε κάποιος πρέπει να μιλήσει την ίδια γλώσσα!
    Ανάφερε μου εσύ γεγονότα! Τα όσα διδάσκουν τα δόγματα δεν είναι ιστορία αλλά θρησκεία! Γιατί άραγε το δόγμα του χριστιανισμού ολοκληρώθηκε επί Βυζαντινής αυτοκρατορίας και όχι πχ σήμερα; Για πολύ απλά τότε οι παπάδες είχαν κύρος στον αμόρφωτο λαό και του μιλούσαν για υπερφυσικά φαινόμενα και άλλα ωραία χωρίς να τους κράζει κανείς! Για να δούμε σήμερα πόσοι από αυτούς έχουν τα κότσια να το κάνουν! Θα γίνουν ο περίγελος του κόσμου! 

    Και εν πάση περιπτώση, η θρησκεία είναι κατά βάση ένα ψυχολογικό φαινόμενο που βασίζεται στην τρομοκράτηση και την πλύση εγκεφάλου αθώων παιδιών... Πόσο πονάει αυτή η αλήθεια ε;



    Πρώτα – πρώτα είσαι εντελώς άσχετος με το τι λέει το Ορθόδοξο δόγμα!

    Δεύτερον. Αν λοιπόν τα κείμενα των Ευαγγελίων είναι θρησκεία και όχι και ιστορία τότε το ίδιο μπορούμε να ισχυριστούμε π.χ για τον Σωκράτη που δεν άφησε γραπτά αλλά τον γνωρίζουμε μέσω των μαθητών του και η διδασκαλία του ήταν ένα κατασκεύασμα και τίποτα περισσότερο.

    Τρίτο. Από τον πρώτο μέχρι τον 4ο  αιώνα που σταμάτησαν οι διωγμοί των χριστιανών, αυτοί οι άνθρωποι (οι οποίοι ήταν όλων των κοινωνικών και οικονομικών ομάδων, όλων των μορφωτικών επιπέδων της εποχής) ήταν έτοιμοι να θυσιαστούν απλά για μια διδασκαλία; Άντε θα παραδεχτούμε ότι θα γινόταν αυτό στους χαμηλού επιπέδου ανθρώπους  για διάβασε τους βίους των αγίων για να δεις πόσοι από αυτούς ήταν μορφωμένοι και οικονομικά ευκατάστατοι, αξιωματούχοι και αργότερα και οι ίδιοι οι Αυτοκράτορες!

     Φυσικά και υπήρξαν διεφθαρμένοι και αρχομανείς κληρικοί αλλά ο κακός λειτουργός ακυρώνει των θεσμό;

    Τέταρτο. Μιλάς για το επίπεδο του τότε αμόρφωτου κόσμου λές και σήμερα είναι ο κόσμος τουλάχιστον Αϊνστάιν.

    Για αυτό πολλά από τα σημερινά παιδιά δε γνωρίζουν παραπάνω από πεντακόσιες λέξεις; Είναι εθισμένα στην εικονική πραγματικότητα και αρνούνται να ζήσουν την πραγματικότητα; Δεν έχουν αξίες όραμα και ιδανικά;

    Αλήθεια στην εποχή της μεγάλης γνώσης και τις διανόησης πως γίνεται να μην υπάρχει π.χ έντυπο αλλά και τηλεοπτικό κανάλι με τις καθημερινές αστρολογικές προβλέψεις; Πως το δέχεται αυτό η «φωτισμένη» σύγχρονη εποχή μας; Και πως το δέχονται αυτό οι ίδιοι που μέσα από τα έντυπά τους και τα κανάλια τους κατακεραυνώνουν την εκκλησία για σκοταδισμό; Περίεργο ε; το αναρωτήθηκες ποτέ σου;

    Όσο για το πώς θα έπερνε ο κόσμος τους Παπάδες που λές θα το διαπιστώσεις αν κάνεις μερικές βόλτες στις Εκκλησιές τις Κυριακές και σταματήσεις να ακούς μόνο τα μέσα που έχουν λυσσάξει εναντίον της Εκκλησίας!

    Και τέλος κλείνω με το ψυχολογικό φαινόμενο και την πλύση εγκεφάλου των αθώων παιδιών! Εγώ λοιπόν άρχισα να ασχολούμαι με τα της πίστης από τα Εικοσιέξι μου και μετά. Κανένας δεν μου έκανε πλύση εγκεφάλου γιατί το έψαξα μόνος μου! Θεωρώ ότι έκανα σπουδές που μου δίνουν το δικαίωμα να πιστεύω ότι δεν συγκαταλέγομαι στους αμόρφωτους (αν και η μόρφωση είναι άλλη και μεγάλη - τελικά – υπόθεση) και δεν υποτιμάω κανέναν απλά για αυτό που πιστεύει!

    Και κλείνω με κάτι που δεν συνηθίζω! Κούνα το κεφάλι σου λίγο μπας και ξεκολλήσει από την άποψη ότι το IQ σου δεν μπορεί να το προσεγγίσει άλλος με διαφορετικά πιστεύω από εσένα!   

     


    ilias-nekt
    14.03.2009, 13:43

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 13-03-2009 στις 22:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 13-03-2009 στις 21:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 13-03-2009 στις 00:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 12-03-2009 στις 23:38 έγραψε...

    Μετά από 2 αιώνες ο Χριστόδουλος μπορεί να θεωρείται Πατέρας ή Άγιος επειδή αντιτάθηκε στο σβήσιμο του θρησκεύματος από τις ταυτότητες. Θα είναι όμως; Δεν νομίζω. 

    Δεν αμφισβητώ την πίστη αλλά την έλλειψη πειστικών αποδείξεων. Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει. Το αν είναι αλήθεια ή  όχι είναι μια πολύ διαφορετική ιστορία! 

    Α, και φυσικά πιστεύω τους γονείς μου και τα αδερφια μου γιατί τα αντιλαμβάνομαι με τα αισθητήρια μου και έχω πείρα για την αξιοπιστία τους καθώς μεγαλώσαμε μαζί. Για τις Άγιες Γραφές όμως, για τους Αποστόλους, τους Πατέρες, τις Ιερές Συνόδους κτλ.  αμφιβάλλω για τα πάντα! Ειδικά για τη φύση και το χαρακτήρα τους! Ναι είμαι άπιστος Θωμάς! 

    Επιτρέπεται ή θα καώ στην κόλαση;



    Kαι ο Θωμας πιστεψε στο τελος!{#emotions_dlg.yes}...

    ''Δεν υπηρξε Αγιος χωρις παρελθον και αμαρτωλος χωρις μελλον''...Wink

    Δεν πιστευεις λες... αλλα την φραση ομως του Ευαγγελιου,την αναφερες!...

    Υ.Γ.:Αναφερε μου ''γεγονοτα'',τα οποια να μην εχουν αποδειχτει ιστορικα,αλλα να εχουν μεγαλη χρονικη διαρκεια.





    Για να συνενοηθούμε κάποιος πρέπει να μιλήσει την ίδια γλώσσα!
    Ανάφερε μου εσύ γεγονότα! Τα όσα διδάσκουν τα δόγματα δεν είναι ιστορία αλλά θρησκεία! Γιατί άραγε το δόγμα του χριστιανισμού ολοκληρώθηκε επί Βυζαντινής αυτοκρατορίας και όχι πχ σήμερα; Για πολύ απλά τότε οι παπάδες είχαν κύρος στον αμόρφωτο λαό και του μιλούσαν για υπερφυσικά φαινόμενα και άλλα ωραία χωρίς να τους κράζει κανείς! Για να δούμε σήμερα πόσοι από αυτούς έχουν τα κότσια να το κάνουν! Θα γίνουν ο περίγελος του κόσμου! 

    Και εν πάση περιπτώση, η θρησκεία είναι κατά βάση ένα ψυχολογικό φαινόμενο που βασίζεται στην τρομοκράτηση και την πλύση εγκεφάλου αθώων παιδιών... Πόσο πονάει αυτή η αλήθεια ε;



    Πρώτα – πρώτα είσαι εντελώς άσχετος με το τι λέει το Ορθόδοξο δόγμα!

    Δεύτερον. Αν λοιπόν τα κείμενα των Ευαγγελίων είναι θρησκεία και όχι και ιστορία τότε το ίδιο μπορούμε να ισχυριστούμε π.χ για τον Σωκράτη που δεν άφησε γραπτά αλλά τον γνωρίζουμε μέσω των μαθητών του και η διδασκαλία του ήταν ένα κατασκεύασμα και τίποτα περισσότερο.

    Τρίτο. Από τον πρώτο μέχρι τον 4ο  αιώνα που σταμάτησαν οι διωγμοί των χριστιανών, αυτοί οι άνθρωποι (οι οποίοι ήταν όλων των κοινωνικών και οικονομικών ομάδων, όλων των μορφωτικών επιπέδων της εποχής) ήταν έτοιμοι να θυσιαστούν απλά για μια διδασκαλία; Άντε θα παραδεχτούμε ότι θα γινόταν αυτό στους χαμηλού επιπέδου ανθρώπους  για διάβασε τους βίους των αγίων για να δεις πόσοι από αυτούς ήταν μορφωμένοι και οικονομικά ευκατάστατοι, αξιωματούχοι και αργότερα και οι ίδιοι οι Αυτοκράτορες!

    Φυσικά και υπήρξαν διεφθαρμένοι και αρχομανείς κληρικοί αλλά ο κακός λειτουργός ακυρώνει των θεσμό;

    Τέταρτο. Μιλάς για το επίπεδο του τότε αμόρφωτου κόσμου λές και σήμερα είναι ο κόσμος τουλάχιστον Αϊνστάιν.

    Για αυτό πολλά από τα σημερινά παιδιά δε γνωρίζουν παραπάνω από πεντακόσιες λέξεις; Είναι εθισμένα στην εικονική πραγματικότητα και αρνούνται να ζήσουν την πραγματικότητα; Δεν έχουν αξίες όραμα και ιδανικά;

    Αλήθεια στην εποχή της μεγάλης γνώσης και τις διανόησης πως γίνεται να μην υπάρχει π.χ έντυπο αλλά και τηλεοπτικό κανάλι με τις καθημερινές αστρολογικές προβλέψεις; Πως το δέχεται αυτό η «φωτισμένη» σύγχρονη εποχή μας; Και πως το δέχονται αυτό οι ίδιοι που μέσα από τα έντυπά τους και τα κανάλια τους κατακεραυνώνουν την εκκλησία για σκοταδισμό; Περίεργο ε; το αναρωτήθηκες ποτέ σου;

    Όσο για το πώς θα έπερνε ο κόσμος τους Παπάδες που λές θα το διαπιστώσεις αν κάνεις μερικές βόλτες στις Εκκλησιές τις Κυριακές και σταματήσεις να ακούς μόνο τα μέσα που έχουν λυσσάξει εναντίον της Εκκλησίας!

    Και τέλος κλείνω με το ψυχολογικό φαινόμενο και την πλύση εγκεφάλου των αθώων παιδιών! Εγώ λοιπόν άρχισα να ασχολούμαι με τα της πίστης από τα Εικοσιέξι μου και μετά. Κανένας δεν μου έκανε πλύση εγκεφάλου γιατί το έψαξα μόνος μου! Θεωρώ ότι έκανα σπουδές που μου δίνουν το δικαίωμα να πιστεύω ότι δεν συγκαταλέγομαι στους αμόρφωτους (αν και η μόρφωση είναι άλλη και μεγάλη - τελικά – υπόθεση) και δεν υποτιμάω κανέναν απλά για αυτό που πιστεύει!

    Και κλείνω με κάτι που δεν συνηθίζω! Κούνα το κεφάλι σου λίγο μπας και ξεκολλήσει από την άποψη ότι το IQ σου δεν μπορεί να το προσεγγίσει άλλος με διαφορετικά πιστεύω από εσένα!

     



    {#emotions_dlg.beer}


    taksidiwths
    17.03.2009, 00:09

    bullshits{#emotions_dlg.tt2}


    ilias-nekt
    17.03.2009, 00:40

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 17-03-2009 στις 00:09 έγραψε...

    bullshits{#emotions_dlg.tt2}



    Ωραια ανατροφη σας εχουν δωσει,βλέπω,οι γονεις σας!....{#emotions_dlg.crying}

    Περιμένω να δω την εξελιξη της καταντια σας(γενικα μιλαω) στο μελλον...και εδω θα ειμαστε παλι...

     


    taksidiwths
    17.03.2009, 22:38

    σορυ ηλια τους γονεις μου δεν θα τους βαζεις στο στομα σου.το τι κανουν και τι ανατροφη μου εχουν δωσει,ειναι καθαρα δικο τους θεμα.υποτιθεται οτι μπορουμε να λεμε την γνωμη μας και θελεις δεν θελεις εγω δεν πιστευω οτι ο θεος ειναι στον ουρανο και μας κοιταει.τι να κανουμε αυτη ειναι η πραγματικοτητα.παντα θα υπαρχουν δυο μεριες που θα ειναι αντιρροπες ωστε να υπαρχει και η ισσοροπια.και το οτι δεν πιστευω στον θεο δεν ειναι καταντια αλλα ειναι επιλογη.δεν νομιζω να σε πιεσε εσενα κανεις να μην πιστεψεις στο θεο,η γενικοτερα σε καποιο θεμα που ο ιδιος δεν ηθελες.ετσι λοιπον και εσυ δεν θα το κανεις και δεν θα καθεσαι να κατακρινεις ατομα που δεν γνωριζεις.αντε μαθαμε ολοι μεσα απο ενα site να κατακρινουμε ατομα που δεν γνωριζουμε,μονο και μονο απο μια απαντηση σε ενα θεμα.αν αυτη δεν ειναι καταντια τοτε τι ειναι!!!


    ilias-nekt
    17.03.2009, 23:06

    Βρε πιστευε ο,τι θελεις,δικαιωμα σου.

    Τις πεποιθησεις των αλλων μονο μην προσβάλεις!....

    Ασε που δεν αναφερομουν ειδικα σε εσενα.Αλωστε,δε σε ξερω.Ισως να μην το ειδες,αλλα αναφερω το: ''....σας'' στην φραση μου και πιο κατω,σε ( ), γραφω:''γενικα μιλάω".


    taksidiwths
    20.03.2009, 16:41

    ναι μονο που το πσοτ αυτο το εστειλες αφου ειχα απαντησει εγω.τελος παντων δεν εχει νοημα να το συζηταμε αλλο..


    alex4you
    27.03.2009, 17:10

    αν ειλικρινά πιστεύεις ότι θα αναστηθούμε και αυτό συμβεί θύμισε μου να σου δώσω στον παράδεισο 50$.... το πάω στοίχημα 50$ πώς αποκλείεται

    .Όλα αυτά είναι θεολογικές κουταμάρες διότι δεν μπορούμε να αντέξουμε ότι κάποτε θα πεθάνουμε και μετά τέλος.Και ελπίζουμε σε παραδείσους και παραμύθια.Κρίμα που αντί να λύσουμε τα προβλήματα της κοινωνίας ακούμε τους παπάδες να τάζουν ουρανούς με τά άστρα.

    ΚΡΙΜΑ

     

    cya in paradise my man


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 27-03-2009 17:13 ]


    alex4you
    27.03.2009, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 17-03-2009 στις 00:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 17-03-2009 στις 00:09 έγραψε...

    bullshits{#emotions_dlg.tt2}



    Ωραια ανατροφη σας εχουν δωσει,βλέπω,οι γονεις σας!....{#emotions_dlg.crying}

    Περιμένω να δω την εξελιξη της καταντια σας(γενικα μιλαω) στο μελλον...και εδω θα ειμαστε παλι...

     



    σίγουρα δεν θα είναι σαν την κατάντια των προγόνων να περιμένουν απο το θεό "χείρα βοηθείας" με εξορκισμούς,ξεματιάσματα και σκόρδα για τους βρυκόλακες ΕΛΠΙΖΩ


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 27-03-2009 17:17 ]


    ilias-nekt
    28.03.2009, 00:18

    Παράθεση:

    Το μέλος alex4you στις 27-03-2009 στις 17:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 17-03-2009 στις 00:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 17-03-2009 στις 00:09 έγραψε...

    bullshits{#emotions_dlg.tt2}



    Ωραια ανατροφη σας εχουν δωσει,βλέπω,οι γονεις σας!....{#emotions_dlg.crying}

    Περιμένω να δω την εξελιξη της καταντια σας(γενικα μιλαω) στο μελλον...και εδω θα ειμαστε παλι...

     



    σίγουρα δεν θα είναι σαν την κατάντια των προγόνων να περιμένουν απο το θεό "χείρα βοηθείας" με εξορκισμούς,ξεματιάσματα και σκόρδα για τους βρυκόλακες ΕΛΠΙΖΩ


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 27-03-2009 17:17 ]



    Μα πως να λυσεις φιλε μου τα προβληματα,οταν,ας πουμε,σε εσενα,σε εμενα και μετα στο υπολοιπο κοινωνικο συνολο,λειπουν αρχες,ιδανικα,σεβασμος,πιστη και προπαντος αξιες;

    Τουλαχιστον,νομιζω,οι προγονοι μας τα ειχαν αυτα.Φυσικα δεν μιλαμε για θρησκολυψιες,κλπ.Σημερα,αφου διαγραψαμε μονομιας αυτα που προανεφερα,και λειτουργουντας ελευθερα-ασειδωτα εξω απ'τα ορια,ζουμε στο απολυτο χαος,για να μην πω μπ....λο!...Ε, πολυ θελει;Wink

    Υ.Γ.:Οταν εχεις εξαντλησει τις δυνατοτητες σου για κατι που θελεις να κανεις,τοτε εναποθετεις τις ελπιδες σου στο Θεο.Εννοειται πως δεν καθεσαι να περιμενεις το ''μανα εξ ουρανου''.