ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.866 μέλη

    Τηλεφώνημα Μίκη Θεοδωράκη στον Ρουβά για τη Eurovision!

    tsibitos
    24.02.2009, 05:54

     

     

     

     

     

    Και βέβαια παρόλο που είναι μια απλή φάρσα του Μιτσικώστα και παρόλο που δεν είμαι fan του Ρουβά, μου άρεσε ο τρόπος και η ευγένεια με μην οποία απαντούσε (νιώθω ότι ήταν εντυπωσιασμένος;;)! Εσείς τι λέτε;;

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 24-02-2009 05:57 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-02-2009 11:21 ]


    spiroos
    24.02.2009, 10:59

    Φαίνεται ο Σάκης όντως να έπεσε στην παγίδα (αν ήταν και αυτός ο Σάκης και δεν ήταν ο Μητσικώστας..). Αν ήταν αλήθεια, μπράβο στον Σάκη πραγματικά.

    Ο τίτλος του ποστ είναι παραπλανητικός. Καλύτερα θα ήταν να προσθέσεις τη λέξη φάρσα..


    rompa
    24.02.2009, 11:00

    A ρε Σάκη !!! Ο καημενούλης δεν ήξερε τι να πει . ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ! Τι έγινε τελικά στη συνέχεια? {#emotions_dlg.happycrazy}


    kwstasagas
    24.02.2009, 12:50

    Εντάξει, ο Μητσικώστας πριν από 18 - 19 χρόνια παρουσίασε κάτι πρωτότυπο και ευρηματικό για τα ελληνικά δεδομένα και μάς έκανε και γελάσαμε. Όμως, τα αστεία του, οι μιμήσεις του κλπ έχουν πλέον "ξεθυμάνει" ......  

    Τίποτε πιο φρέσκο ????   


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-02-2009 12:56 ]


    kwstasagas
    24.02.2009, 13:47

    Είπε, επίσης, ο κ. Μητσικώστας κατά τη διάρκεια της τηλεφωνικής φάρσας : "Να με βοηθήσετε το ΤΡΑΓΟΥΔΙ "'Αξιον Εστί" να το περάσω με αγγλικό στίχο στο this is our night" .....{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}

    Κύριε Μητσικώστα .... Το [ανυπέρβλητο] "ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ", ως γνωστόν, δεν είναι τίτλος τραγουδιού αλλά ΤΙΤΛΟΣ ΔΙΣΚΟΥ ....


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-02-2009 13:52 ]


    --papaki--
    24.02.2009, 14:34

    Εδώ τίθεται και ένα ακόμα θέμα΄ το κατά πόσο είναι αποδεκτό και θεμιτό να γίνονται τέτοιου είδους φάρσες σε δημόσια πρόσωπα και να παρουσιάζονται στο κοινό χωρίς τη συγκατάθεση των ατόμων που εμπλέκονται. Παρόλα αυτά όμως, λίγη κριτική σκέψη δεν βλάπτει. Τι εννοώ;;; Πώς είναι δυνατόν ένας πνευματικός άνθρωπος, όπως ο Μίκης Θεοδωράκης, να ζητήσει από το Ρουβά να συμπεριλάβει στο τραγούδι της γιουροβίζιον, ένα μεγάλο έργο του (δε θα σχολιάσω τον τίτλο που έδωσε);;!;;!;; αυτό που θέλω να πω είναι πως ένα μερίδιο ευθύνης για τη φάρσα βαραίνει το Σάκη. 

    Ομολογώ, όμως, διέκρινα και εγώ μια ευγένεια στοτρόπο που μιλούσε ο Σάκης Ρουβάς.


    spiroos
    24.02.2009, 21:46

    Ωχ τώρα αυτό το τελευταίο βρε papaki τι το θελες περί επιλογής...

    Δεν θα πληροφορηθηκες ακόμα πως για 2 συναυλίες το Μάρτη μαζί με τη Λαική Ορχήστρα Μίκης Θεοδωράκης θα τραγουδήσει ως σολιστ η ΜΕΓΙΣΤΗ Νατάσσα Θεοδωρίδου και ΜΕΓΑΛΗ Ηρώ...


    Aiolos_m
    24.02.2009, 21:51

    Η Πέγκυ στην απ' έξω;

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    NikosRoman
    25.02.2009, 00:09

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 24-02-2009 στις 21:46 έγραψε...

    Ωχ τώρα αυτό το τελευταίο βρε papaki τι το θελες περί επιλογής...

    Δεν θα πληροφορηθηκες ακόμα πως για 2 συναυλίες το Μάρτη μαζί με τη Λαική Ορχήστρα Μίκης Θεοδωράκης θα τραγουδήσει ως σολιστ η ΜΕΓΙΣΤΗ Νατάσσα Θεοδωρίδου και ΜΕΓΑΛΗ Ηρώ...



    Επειδη εχω μπερδευτει απο ενα αλλο ποστ που εχω διαβασει εδω μεσα να ρωτησω κατι?
    Αυτες ειναι του εντεχνου η του εμπορικου??
    Με αυτην την πληροφορια μπερδευτηκα ακομα πιο πολυ.Δεν βγαζω ακρη!!


    karelia
    25.02.2009, 01:45

    Μήπως στο τέλος της φάρσας θα έπρεπε να ενημερώσει το Ρουβά ότι είναι φάρσα?

    Αλήθεια,τι κίνητρο μπορεί να είχε ο φαρσέρ?Σάτυρα?

    Ή,ξεφτυλισμός Ρουβά=>Θα συζητηθεί η φάρσα του=>Θα συζητηθεί η εκπομπή του=>Και μπορεί να αποδώσει καρπούς η απέλπιδα προσπάθεια να ανεβάσει τα χαμηλά νούμερα τηλεθέασης της εκπομπής του?


    sophi05
    25.02.2009, 04:29

    Χαχα..Πολυ πλακα..Α ρε αμυρε Σακη τι επαθες μια ωραια μερα που επαιζες με την κορη σου!!!!


    johnfrusciante
    25.02.2009, 05:10

    κ εκει που νομιζες οτι καποιοι ανθρωποι ειναι θεοσταλτοι..τελικα οσο μεγαλωνουν τοσο μεγαλυτερες ***** κανουν...αυτο με την θεοδωριδου το ακουσα κ γω...

    αχ που εισαι ρε μανο...τοτε που οποιος ακουμπουσε την μουσικη σου αρχιζες τις αγωγες...


    Thanasis-Gioglou
    25.02.2009, 08:15

    Προσωπικά γέλασα πάρα πολύ....Από τα καλύτερες στιγμές του Μητσικώστα...Φοβερή φάρσα...


    konvoulis
    25.02.2009, 15:49

    Πολυ αστειο ηταν!!!χαχαχα


    kamelia8
    25.02.2009, 17:00

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 25-02-2009 στις 01:45 έγραψε...

    Μήπως στο τέλος της φάρσας θα έπρεπε να ενημερώσει το Ρουβά ότι είναι φάρσα?

     


     

    Ναι, κι εγώ έτσι νομίζω!

    Αλλά, τι ευγενικός που ήταν ο Ρουβάς! Με εξέπληξε! Μπράβο.....

    Απ' τις πιο ωραίες φάρσες! Αλλά, ναι, θα έπρεπε να το πει στο τέλος! Τον άφησε τον άνθρωπο σύξυλο και με την απορία...


    eleana
    25.02.2009, 17:54

    Ειναι λιγο στοκος ή μου φαινεται;;;


    Bettina
    03.03.2009, 08:56

    tsibitos

    Δεν είμαι λοιπόν μόνο εγώ που ασχολούμαι με τηλεόραση,αλλά και συ δεν πας πίσω,τουλάχιστον εμένα είναι η δουλειά μου(καλλιτεχνικό ρεπορτάζ)εσένα??Είναι πολύ απλό λοιπόν,ασχολούμεθα και οι δυο με μια ανάλαφρη επικαιρότητα.

    Τώρα όσον αφορά την φάρσα στον Ρουβά,ξέρεις τι σημαίνει να σε παίρνει ένας Θεοδωράκης τηλέφωνο??

    Εκτός όμως από μια ευγένεια που επέδειξε ο Ρουβάς (του την αναγνωρίζω έστω και αν δεν είμαι fan του,)διέκρινα στη φωνή του και μια έκδηλη αμηχανία εξ ου και εκείνο το αυθόρμητο ουάου!!!!!!

    Το ερώτημά μου είναι,ως πού μπορεί να φτάσει η σάτυρα??

    Η σάτυρα δεν κριτικάρει το άτομο,αλλά την πράξη,δήλωσε πριν λίγες ημέρες ο μεγάλος Θύμιος Καρακατσάνης και εγώ το πιστεύω,γιατί όχι άλλωστε??


    pytheas
    03.03.2009, 13:06

    Στην αρχή σίγουρα την πάτησε, αλλά επειδή στο τέλος ο Μητσικώστας ξέφυγε λίγο και άρχισε να φανερώνεται, μάλλον ο Σάκης τον ψιλιάστηκε λίγο. Μπράβο στο φίλο που το ανέβασε. Πολύ καλό βίντεο!


    fibonazzi
    03.03.2009, 13:16

    Δεν ξέρω κατά πόσο η φάρσα ήταν έξυπνη, προσωπικά ένοιωσα αμήχανα και άβολα την ΄βρα που έβλεπα το βίντεο... από την άλλη, δεν ξέρω επίσης αν είναι καλό να μπαίνουν και όρια στη σάτυρα, εφόσον βέβαια αυτή παραμένει σε επίπεδα που δεν θίγουν άμεσα και κατάφωρα την προσωπικότητα.

    Ο κ. Ρουβάς κατά τη γνώμη μου είναι ένας εξαίρετος καλλιτέχνης ο οποίος έχει μοχθήσει για να πετύχει. Τραγουδά ένα είδος μουσικής με το οποίο δεν ασχολούμαι, αλλά δεν έχει σημασία αυτό. Είναι όμως αξιοπρεπής και λιγόλογος, παρόλα τα κουτσομπολιά που χρόνια τώρα ασχολούνται με την προσωπική του ζωή.

    Χαίρομαι όμως ιδιαίτερα που μέ αφορμή αυτή τη φάρσα βλέπω πολύ υγιείς αντιδράσεις από τον κόσμο του ΜΗ. Συγκεκριμένα μιλώ για την έκπληξη και την δυσαρέσκεια με την οποία σχεδόν όλοι οι προλαλήσαντες αντιμετωπίζουν το γεγονός πως όλα στην ΕΛλάδα "μπασταρδεύονται"¨-για να χρησιμοποιήσω και τη λέξη του κ. Μιτσηκώστα- και το γεγονός πως γίνεται μια προσπάθεια από τα media και τις δισκογραφικές να μπουν όλα στο ίδιο καζάνι. Ο κόσμος των ακροατών φαίνεται τελικά πως αντιδρά σε αυτό και κάτι τέτοιο είναι πολύ θετικό!

    Είναι πολύ σωστό και πολύ υγιές να διαχωρίζουμε είδη μουσικής, καλλιτέχνες και να έχουμε συναίσθηση του ποιος ακριβώς ο σκοπός του ενός και ποιος του άλλου είδους. Διαφορές στην ποιότητα μοιραία θα υπάρχουν. Εκπλήσσομαι λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου ευχάριστα, βλέποντας πως οι ίδιοι οι ακροατές τελικά "παίρνουν το νόμο στα χέρια τους" και βάζουν στη θέση τους εκείνους που προσπαθούν να... χωθούν σε ένα άλλο μουσικό είδος από εκείνο που υπηρετούν, μόνο και μόνο για να ... αναβαθμίσουν την ποιότητά τους και να κλέψουν λίγο κύρος.


    johnnyguitar
    03.03.2009, 18:29

    Αν και ειμαι μεγαλος θαυμαστης του Μιτσηκωστα και δεν ασχολουμαι καθολου με κανενα κομματι της καριερας του Ρουβα,πρεπει να πω οτι ηταν μια κακογουστη φαρσα που μαλιστα δεν ειχα καμια ορεξη να κατσω να ακουσω μεχρι το τελος.Το να καθεται ο καθενας-με επιτυχια-να γελοιοποιει τον οποιονδηποτε για τα κακως κειμενα η ισως για καποιο χαρακτηριστικο του γνωρισμα-σημα κατατεθεν ισως-χωρις να ειναι ελεεινα προσβλητικος βεβαια,για καποιους ειναι αστειο,για καποιους δικαιο τελωσπαντων αποδεκτο.Αλλα το να παιζεις με τα ονειρα καποιου και τις προσδοκιες του ειναι απαραδεκτο και μικροπρεπες.Δε λεω οτι ο Ρουβας ειχε ονειρο ζωης να τραγουδισει Θεοδωρακη,αλλα ισως κατι να θαυμαζε απο το Μικη που να το ειχε ωραιοποιησει μεσα του ισως και λιγο παραπανω απο την πραγματικοτητα.Ολοι οι μουσικοι το κανουμε.Ολοι εχουμε ηρωες και προτυπα.Ισως μετα απο αυτο κατι να εσπασε μεσα στο Ρουβα για τον "ηρωα" Μικη.Γιατι να γινει στα καλα καθουμενα?Δεν ακουσα πως τελειωσε η συνεντευξη,ουτε ξερω πως το πηρε τελικα ο Σακης,αλλα στιγμιαια μπηκα στη θεση του και δεν ηταν ομορφο για μενα.Στη θεση του σιγουρα θα ειχα αντιδρασει ασχημα και πολυ εξω απο τα ορια του "πολιτισμενου".Κριμα που το ειδα,γιατι ο Γιωργος επεσε κατα πολυ στην εκτιμηση μου.Υπαρχει μια πολυ λεπτη γραμμη μεταξυ σατυρας και γελοιομαρας και δυστυχως ξεπεραστηκε.Πραγματικα ντροπη.Η trash TV ειναι μια μεγαλη μαστιγα της νεοελληνικης κοινωνιας.