ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.853 μέλη
    kotsos_007
    01.02.2005, 13:43
    Καθηγητριες/ες ... Αγλαια Χορταρια..., Γιαννα Φακιολη..., Κωστας Μπομπος.., Γιωργος Τυροκαλτσης..., και αλλοι... Χριστινα Χαμουρα..., Αντωνης Μαλακας..., Γιωργος Κολοκυθης..., Σπυρος Παπαρας...... ΠΟυ εμπλεξα....!!!!
    Hastaroth
    02.02.2005, 00:38
    Μιά που μιλάμε γιά καθηγητές με περίεργα ονόματα,άς αναφέρω και εγώ τον καθηγητή τής Ιστορίας που είχαμε στο σχολείο,που λεγόταν Καλαμπαλίκης...

    Επίσης είχαμε έναν καθηγητή αρχαίων που λεγόταν Λεοντάρης αλλά ήταν ένας αγαθός ανθρωπάκος που όλοι μέν τον αγαπούσαμε αλλά όλο και κάποιαν καζούραν τού κάμναμε....


    Konnie
    02.02.2005, 00:54
    Κι εγω θυμηθηκα ενα ζευγαρι που ειχε rooms to let και ηταν ονομα κ πραγμα....Η γυναικα ηταν τσαμπουκαλού κι ο αντρας της ενα ανθρωπακι καλο κ ησυχο...και πως τους ελεγαν;Μαγγιώρου και Ασπρούλης!!!!!!!!!!

    tetraktis
    07.02.2005, 23:50
    Το καλύτερο το είχε ο βέγγος στην ταινία εκείνη, που η επιγραφή του μαγαζιού του;! έπιανε ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο.


    παπαδογιαννακο δημητρακοπουλο κωνσταντο............


    βοηθάτε βρε παιδιά πως τον έλεγαν;

    vouliakis
    08.02.2005, 00:40
    Χατζηπαπαγεωργακοκωσταντινογιαννόπουλος
    kostas14
    08.02.2005, 14:46
    Κρεοπολείο κοντά στο σπίτι μου..."Κολοβελώνης"...Με τέτοιο όνομα θα γνωρίσει μεγάλη επιτυχία...
    tetraktis
    08.02.2005, 23:38
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 08-02-2005 στις 00:40 έγραψε:

    Χατζηπαπαγεωργακοκωσταντινογιαννόπουλος






    Σωστός!!!!!!!! που το θυμήθηκες βρε θηρίο...

    Παρεπιπτόντως...
    Ένα καλό που διάβασα πριν από καιρό στην εθνική οδό ήταν...
    Τυρόγαλας!!!


    XeniaRodo
    09.02.2005, 10:28
    Πηγαίνοντας κάθε μέρα στη σχολή μου, περνουσα μπροστά από ένα λογιστικο γραφείο -αν θυμάμαι καλά- του οποίου ο ιδιοκτήτης λεγόταν Kόπανος. Kαι είχε ρε παιδιά και μια τεράστια ταμπέλα με το όνομά του. Eίναι στη γέφυρα που βγαίνει στην Kαβάλας από Aθήνα.

    kostas14
    12.02.2005, 15:47
    Tώρα που το θυμίθηκα.....Ένα παιδι στο σχολείο μου το λένε Ακρίδα...Πώς θα μπορούσαμε εμείς να μην τον φώναζουμε Κατσαρίδα???? .........Τι κακός που είμαι....

    I am a fool for your loving and I am proud for that...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kostas14 on 12-02-2005 15:50 ]
    Hastaroth
    12.02.2005, 22:55
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 09-02-2005 στις 10:28 έγραψε:

    Πηγαίνοντας κάθε μέρα στη σχολή μου, περνουσα μπροστά από ένα λογιστικο γραφείο -αν θυμάμαι καλά- του οποίου ο ιδιοκτήτης λεγόταν Kόπανος. Kαι είχε ρε παιδιά και μια τεράστια ταμπέλα με το όνομά του. Eίναι στη γέφυρα που βγαίνει στην Kαβάλας από Aθήνα.






    Κόπανος λεγόταν και ένας λοχαγός που είχε αιχμαλωτιστεί από Τσετσένους πρό τριών ετών και αφέθηκε ελεύθερος,η δέ απελευθέρωσή του συνέπεσε με την μεταφορά στην Αθήνα τής εικόνας ενός αγίου.Ο Χριστόδουλος μάλιστα είχε εκμεταλλευτεί δεόντως το θέμα εμφανίζοντας την απελευθέρωση τού Κόπανου ώς θαύμα επιτελεσθέν υπό τής εικόνος......

    Και μιά και ο λόγος γιά "παράξενα" ονόματα,οι παλαιότεροι θα θυμούνται ασφαλώς τον τότε διάσημο ποδοσφαιριστή Κώστα Σκευοφύλακα (που όμως δέν ήταν τερματοφύλακας...)

    yojo
    03.03.2005, 23:33
    Ακούστε εδω ονομα καθηγητριας:Τσιμπουκλή....!!!!Και μετα σου λεει γιατι μου κανουν καζούρα τα κωλοπαιδα...ε,με τετοιο ονομα κυρα μου....που πας??????
    iris-the-black
    15.06.2005, 15:42
    egw hxera enan kathighth lagoudakh andrea...ti na pei kaneis....
    TheAuthority
    21.06.2005, 17:18
    οι γονεις μου ταξιδευαν με ολυμπιακη και λιγα λεπτα πριν την απογειωση του αεροπλανου ακουγεται η κλασσικη ανακοινωση του πιλοτου
    "ο πιλοτος σας Κυριος Χαρος και το πληρωμα του σας ευχονται μια ευχαριστη πτηση", αντε τωρα να ηρεμησεις και να ευχαριστηθεις την πτηση σου
    Hastaroth
    21.06.2005, 22:44
    Τήν περίπτωση αυτή την είχα αναφέρει καί εγώ.

    Ο εν λόγω Χάρος καθώς καί ένας άλλος ονόματι Μακαρίτης ήταν πιλότοι τής ΟΑ την δεκαετία τού '80.

    Μάλιστα συνέβη νά είναι πολλές φορές στο ίδιο πλήρωμα (κυβερνήτης & συγκυβερνήτης αντίστοιχα),μέχρις ότου καί ο Μακαρίτης προήχθη σέ κυβερνήτη...

    Επίσης έτερος κυβερνήτης (μέ τον οποίο είχα ταξιδέψει καί εγώ τον Αύγουστο τού 1970) ήταν ο Ευστράτιος Ξύδης (δέν έμαθα όμως άν τού άρεσαν τά..λαδερά φαγητά ) , από τους αρχαιότερους πιλότους τής ΟΑ καί εκ τών πρώτων που εκπαιδεύτηκαν στο Jumbo (Β747).



    Ελεύθεροι εμείς σκοπευτές,

    μές’στο κλουβί της τρέλλας μας κλεισμένοι,

    όπου κι’αν πάμε η τύχη μάς πεθαίνει,

    και το αύριο χειρότερο απ’το χτές



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 21-06-2005 22:54 ]
    elzaatar
    22.06.2005, 01:07
    Είναι γεγονότα αυτά που θα αναφέρω και έχουν με την ίδια περιοχή της Μεσσηνίας όπου υπάρχουν αυτά τα επώνυμα.
    Παίρνει κάποιος τηλέφωνο και λέει : Ναι λέγεται. Εδώ Ζωντανός. Εδώ Μακαρίτης τι θα θέλατε.
    Μιας φίλης μου οι γονείς είναι ο ένας το γένος Ξυνού και ο άλλος το γένος Ξυδιά. Αυτή τώρα τι γένος είναι;

    DeLaSane
    22.06.2005, 12:44
    To onoma mias agglidas koinwnikhs leitourgou me thn opoia synergazomai einai Pippa (me dyo p). Skeftomai na thn symvoulepsw se periptwsh pou episkeuthei thn ellada, na xrhsimopoihsei lathos onoma!
    GL
    01.07.2005, 14:42
    Ο γαμος της porsche με την smart...γεννησε αυτο:




    επισυναπτόμενα: The Smorsche.JPG 
    kostas14
    01.07.2005, 14:52
    Ενας συναδερφος της μητέρας μου λέγόταν Λαγός και αναγκάστηκε να αλλάξει το όνομα του γιατί τον πέρνανε τηλέφωνο 3 φορές τη μέρα και λέγανε...
    Ο κύριος Λαγός???
    Ναι...
    ΜΠΑΜ,ΜΠΑΜ,ΜΠΑΜ...
    thanos_lp
    01.07.2005, 22:03
    Quote:

    Το μέλος GL στις 01-07-2005 στις 14:42 έγραψε:

    Ο γαμος της porsche με την smart...γεννησε αυτο:











    σαν beetle ειναι!

    αλλωστε η πρωτη 911 ειναι ενα beetle στην 'πρεσα'
    Hastaroth
    01.07.2005, 23:13
    Επί τού θέματος επανερχόμενοι,μιά φίλη μου μού είχε πεί οτι στά Χανιά υπήρχε ένας,ονόματι Πανηγυράκης,ο οποίος διατηρούσε..γραφείο κηδειών.

    Φαντάζεστε νά είχε καί σλόγκαν "ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΗΔΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΣΥΓΓΕΝΩΝ" ;