ελληνική μουσική
    976 online   ·  210.857 μέλη

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου - Ουράνια τόξα κυνηγώ

    koursaros23
    21.03.2009, 21:20

    Στις 6 Απριλίου 2009

    θα κυκλοφορήσει η νέα δισκογραφική δουλειά του Βασίλη Παπακωνσταντίνου με τίτλο:

    Ουράνια τόξα κυνηγώ.

    Περιλαμβάνει 12 νέα τραγούδια

    σε στίχους Αλκη Αλκαίου

    και μουσική και ενορχηστρώσεις του Βασίλη Παπακωνσταντίνου.

    www.vasilisp.com

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-03-2009 21:51 ]


    jorge
    21.03.2009, 22:06

    Ευχαριστούμε για το νέο :)

    ΥΓ. Διαβάστε επί τη ευκαιρία και τη συνέντευξη του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στη σημερινή Ελευθεροτυπία


    despinakontogianni
    21.03.2009, 23:08

    Αχ, τι ωραίο νέο!! Θα έχω στηθεί από νωρίς στο Metropolis!{#emotions_dlg.clap}


    athinouli24
    22.03.2009, 19:27

    Άντε να κυκλοφορίσει, να το ακούσουμε, να δούμε τι λέει.Γιατί το τελευταίο του δεν ήταν κι απο τα καλύτερα του.


    Aiolos_m
    22.03.2009, 21:01

    Ας ελπίσουμε ότι ο Άλκης Αλκαίος θα αποτελέσει σημείο καμπής στις επιλογές του Παπακωνσταντίνου από δω και στο εξής.

    Αναμένουμε με τεράστιο ενδιαφέρον...


    astyx
    28.03.2009, 17:11

    Κατά σύμπτωση (;), ο τελευταίος δίσκος του Β. Παπακωνσταντίνου που κατάφερα να αποδεχτώ στο σύνολο των τραγουδιών του, περιείχε και την τελευταία -αλλά όχι ύστατη, καθώς φαίνεται- συνεργασία του με τον Α. Αλκαίο - πάνε κάπου 15 χρόνια από τότε.

    Η συνεργασία των δύο δημιουργών φημολογείται εδώ και αρκετά χρόνια στα λημέρια των σταθερών ακροατών του ερμηνευτή. Στο vasilisp.com υπάρχει και μια πρώτη γεύση ζωντανά ηχογραφημένου δείγματος από την επερχόμενη συνεργασία τους: http://vasilisp.com/blogs/kavadioplikth/2009/03/21/to-aspro-ke-to-mavro/. (Δεν ενθουσιάστηκα ούτε από τη μουσική ούτε από τους στίχους - το αποτέλεσμα ακούγεται αξιοπρεπέστατα, αλλά δεν περιμένω, ως ακροατής, απλώς αξιοπρεπή τραγούδια από τους εν λόγω καλλιτέχνες, αλλά εστω μια ελάχιστη υπέρβαση κεκτημένων).

    Αναμένω με -συγκρατημένη, είναι η αλήθεια- χαρά την επανασύνδεσή τους, με την ευχή ο μεν ερμηνευτής να ανανεώσει την συνθετική του ικανότητα, ο δε Αλκαίος να δώσει ξανά χώρο στον ποιητή εαυτό του (εκείνον που υπογράφει κείμενα όπως π.χ. το "Σιντάρτα"), αφήνοντας κατά μέρος τον ποιητή-που-(υποχρεούται;)-να-παριστάνει-το-στιχουργό (όπως, πιστεύω, έπραξε σε μεγάλο βαθμό στο Οι Τροβαδούροι Της Καρδιάς Μου).


    stevi93
    28.03.2009, 18:31

    Ωραιο νεο.
    Υπαρχει δηλαδη,ενα σιγουρο επιπεδο οσον αφορα τους στιχους (και το λεω αυτο με γνωμονα την χαμηλοτατου στιχουργικου επιπεδου προηγουμενη δουλεια)
    Αντε,αναμενουμε ωραιο Παπακω!


    kasel
    28.03.2009, 18:44

    Μακάρι να διαψευστώ,αλλά πολύ φοβάμαι οτι το ποτάμι δε γυρίζει πίσω.Ένας Αλκαίος δε φέρνει την άνοιξη.Απ'το Χρόνια πολλά και μετά ο Παπακωνσταντίνου δείχνει επαναπαυμένος και οι καλλιτεχνικές του ανυσηχίες συνήθως χαμηλής αισθητικής,εκτός από κάποιες εξαιρέσεις.Τουλάχιστον θα αποφύγουμε στιχουργική τύπου:Ήσουν σα κόλεϊ μ'αυτά τα ρόλεϊ,με το κεφάλι σου 8α παίξω βόλεϋ(Χριστέ μου έλεος..........).

    Και πίστεψτε με ήμουν φανατικός με τον Βασίλη.Αλλά γι'αυτό στεναχωριέμαι.Ότι από Βασίλη με έκανε με τις επιλογές του να τον λέω Παπακωνσταντίνου.Ελπίζω να μην περάσουμε και στο κύριος......


    koursaros23
    01.04.2009, 21:41
    SLAO
    01.04.2009, 22:49

    Πες μας Βασιλη αν τα πιασεις...{#emotions_dlg.happycrazy}


    Thanasis-Gioglou
    02.04.2009, 08:06

    To σηματάκι κάτω δεξιά στο εξώφυλλο το προσέξατε;

    Και ο Βασίλης στη Lyra πλέον...

    Βλέπω την Minos μόλις ξεπουλήσει όλο το ρεπερτόριό της στις εφημερίδες να το κλείνει το μαγαζάκι της...(Γιατί μαγαζάκι έχει καταντήσει πια).


    koursaros23
    03.04.2009, 19:34

    Ήδη έχει ξεκινήσει να βγάζει τα τραγούδια του Βασίλη στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία


    koursaros23
    09.04.2009, 19:25

    Πολύ καλός δίσκος και ωραία μουσική από τον Βασίλη.


    akaluptos
    10.04.2009, 13:09

    Πολύ ευχάριστη εκπληξη ο νέος δίσκος του Βασίλη.

    Μάλλον ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει από τις Χαμένες αγάπες και μετά.

    Το τραγούδι μπολέρο είναι μάλλον από τα τοπ γενικά του Βασίλη. Εχει γίνει ήδη μεγάλο κόλλημα, και απότι βλέπω στο vasilisp όχι μόνο δικό μου.

    Οι στίχοι θέλουν ακόμη αρκετά ακούσματα αλλά στα περισσότερα τραγούδια είναι αρκετά καλοί σε 1ο άκουσμα.

    Οι μουσικές πολύ καλές, πρωτότυπες σε μερικά τραγούδια και η ηχογράφηση αρκετά προσεγμένη.

    Εν καιρώ περισσότερα σχόλια.


    Aiolos_m
    10.04.2009, 17:45

     

    Ένας πολύ μέτριος δίσκος, παρά τα ονόματα...

    Οι μουσικές του Παπακωνσταντίνου πολύ "λίγες" και θα εξαντλήσω τι θέμα της μουσικής εδώ, μιας και ο Βασίλης δεν είναι συνθέτης. Έχει γράψει σποραδικά πολύ καλά κομμάτια αλλά μέχρι εκεί. Φάνηκε ανεπαρκής για έναν κύκλο τραγουδιών υπό το βάρος του ονόματος του Αλκαίου, αν και στιχουργικά δεν είδαμε τα επίπεδα που περιμέναμε.

    Οι στίχοι του Άλκη Αλκαίου επίσης δεν φαίνεται να είναι και οι καλύτεροι, μιας και ο πήχης για έναν εκ των ποιητών του τραγουδιού μας είναι ήδη πολύ ψηλά, σε επίπεδο ιστορίας, εδώ και χρόνια. Φαίνεται πως ο Αλκαίος εδώ επιχείρησε να γράψει πιο "τραγουδένια" τραγούδια- για να δανειστώ την φράση ενός νεότερου στιχουργού- αλλά δεν κατάφερε να αποτυπώσει και πολλά από το κλίμα της εποχής ούτε σε κοινωνικό, ούτε σε ερωτικό, ούτε σε αστικό επίπεδο. Εντάξει, δεν είναι άσχημοι οι στίχοι μέσα στον ορυμαγδό της μετριότητας που βγαίνει καθημερινά, αλλά δεν είναι αντάξιοι του Αλκαίου.

    Αλήθεια, ποιος έχει κάνει την ενορχήστρωση; Δεν μου άρεσε καθόλου, ειδικά στο Ζεϊμπέκικο της φυλακής το οποίο ίσως και να κάηκε γι' αυτό το λόγο, παρότι δεν είναι άσχημο κομμάτι. 

    Ξεχωρίζει κατά πολύ η Τυφλόμυγα (περισσότερο γιατί έχει καταφέρει να δέσει γερά η μουσική με τους στίχους) ενώ χαριτωμένα είναι το Ζεϊμπέκικο της φυλακής υπό την παραπάνω σημείωση καθώς και το Μη νυχτωθείς.

    Σχετικά με το Μπολερό που λέει ο φίλος μας παραπάνω, θα συμφωνήσω πως οι στίχοι είναι αρκετά καλοί, αλλά η μουσική μου ακούγεται ως μια "αρχαία" πια, παπακωνσταντινική συνταγή με τα ίδια ακριβώς υλικά. Δεν μου λέει κάτι καινούργιο. 

    Αυτά. Δεν θα το αγοράσω τελικά. 

    Smile

     


    -----------------
    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 10-04-2009 17:49 ]


    stevi93
    10.04.2009, 18:59

    Ο Αιολος με καλυψε απολυτα...


    kourmpas
    10.04.2009, 21:12

    Διαφωνω!Πως ειναι δυνατον να κρινεται ενα δισκο ενω εχει κυκλοφορησει εδω και δυο μερες???Εγω τον ακουω ακομα.Δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη.Η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο ακουσμα με απογοητευσε λιγο.Αλλα για ακουστε το λιγο παραπανω.Ο δισκος εχει μεσα 3-4 αριστουργηματα και στιχουργικα και συνθετικα.Εχει κομματια καλουτσικα και 1-2 απαραδεκτα κατα την αποψη μου.

    Οι στιχοι του Αλκαιου ειναι αλλου υπεροχοι,αλλου μετριοι.

    Ο Βασιλης εχει βαλει στο δισκο παρα πολλα οργανα(αν και αυτο απο μονο του δε λεει και πολλα) και διαφορα ειδη μουσικης.Το Μπολέρο,Αίολε,δεν εχει καμια σχεση με την πεπατημενη.Ακουσε το λιγο.Ειναι κλασικη μουσικη με ηλεκτρικη κιθαρα.Ψαξε στο youtube .Θα το βρεις για πλακα.

    Συμφωνω μαζι σου ομως για το ζειμπεκικο για την ενορχηστρωση.Ειναι ενα απο αυτα τα απαραδεκτα που ανεφερα.Την ενορχηστρωση την εχει κανει ο Παπακωνσταντινου σε ολο το δισκο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kourmpas στις 10-04-2009 21:16 ]


    koursaros23
    11.04.2009, 19:00

    Ρε παιδιά όταν βγάζει ο Παπακωνσταντίνου δίσκο τον κράζετε συνέχεια.Άλλοι τον αποκαλούν ξοφλημένο κ.α.Ο φίλος πιο πάνω λέει δεν του αρέσει το μπολερό και ότι δεν είναι κάτι το διαφορετικό αλλά η ίδια συνταγή.Δηλαδή τι περιμένεις να ακούσεις τον νέο Κουρσάρο?Δεν λέω ότι ο δίσκος είναι κορυφή αλλά δεν είναι και για πέταμα.Βλέπουμε ότι ο Βασίλης τα τελευταία χρόνια πειραματίζεται όπως κάνουν πολλοί τραγουδιστές.Σε όποιον δεν αρέσει δικαίωμά του.Πείτε μου έναν τραγουδιστή που να έχει βγάλει δίσκο τα τελευταία χρόνια και είναι όλα τα τραγούδια κορυφή.Έτσι και ο Βασίλης σε κάθε δίσκο 3-4 αξίζουν.Τον κράζουν πολλοί αλλά μπαίνουν στον κόπο να ακούσουν τα τραγούδια του.Μάλλον μόνο στον ''ξοφλημένο'' ελπίζουν για να τους ''ανεβάσει'' με τα τραγούδια του και με την φωνή του γιατί δεν υπάρχει άλλος.

    Αυτά.Εγώ θα τον αγοράσω.


    stevi93
    11.04.2009, 20:59

    ''Πείτε μου έναν τραγουδιστή που να έχει βγάλει δίσκο τα τελευταία χρόνια και είναι όλα τα τραγούδια κορυφή'':

    Μανωλης Μητσιας
    Φοιβος Δεληβοριας
    Μαρθα Φριντζηλα

    Αν το σκεφτω παραπανω σιγουρα θα βρω κατι.
    Ναι,μπορει ενα-δυο να μου αρεσουν περισσοτερο,αλλα δεν υπαρχει ενα που να απορριψω.

    Επισης,ο Παπακωνσταντινου,ονομαζεται δικαιως ξοφλημενος,απο αποψη επιλογων,διοτι ριχνει το επιπεδο.Και τον πηχη,εκεινος τον εβαλε ψηλα.
    Δεν ψαχνω αριστουργηματα σε ενα δισκο,πρωτα κοιταζω εαν παιρνει την σκυταλη και την παει πιο περα.Απο το φρεσκο χιονι και ισως και τον ακριβως επομενο δισκο,κανει εκπτωσεις.

    Να σημειωσω οτι αγαπω πολυ το στιχο του Αλκαιου,αλλα αυτο δεν ειναι δειγμα δουλειας μιας απο τις μεγαλυτερες φωνες της ελλαδας,και ενος κορυφαιου στιχουργου...

    Να σημειωσω και λατρεμενο στιχο: ''Παραμάσχαλα το κέφι να κρατάς/σαν σπουργίτι στου Αρκά να μου γελάς''  ελεος{#emotions_dlg.eek}


    emmanuella
    11.04.2009, 22:21

    Παράθεση:

    Το μέλος koursaros23 στις 11-04-2009 στις 19:00 έγραψε...

    Ρε παιδιά όταν βγάζει ο Παπακωνσταντίνου δίσκο τον κράζετε συνέχεια.Άλλοι τον αποκαλούν ξοφλημένο κ.α.Ο φίλος πιο πάνω λέει δεν του αρέσει το μπολερό και ότι δεν είναι κάτι το διαφορετικό αλλά η ίδια συνταγή.Δηλαδή τι περιμένεις να ακούσεις τον νέο Κουρσάρο?Δεν λέω ότι ο δίσκος είναι κορυφή αλλά δεν είναι και για πέταμα.Βλέπουμε ότι ο Βασίλης τα τελευταία χρόνια πειραματίζεται όπως κάνουν πολλοί τραγουδιστές.Σε όποιον δεν αρέσει δικαίωμά του.Πείτε μου έναν τραγουδιστή που να έχει βγάλει δίσκο τα τελευταία χρόνια και είναι όλα τα τραγούδια κορυφή.Έτσι και ο Βασίλης σε κάθε δίσκο 3-4 αξίζουν.Τον κράζουν πολλοί αλλά μπαίνουν στον κόπο να ακούσουν τα τραγούδια του.Μάλλον μόνο στον ''ξοφλημένο'' ελπίζουν για να τους ''ανεβάσει'' με τα τραγούδια του και με την φωνή του γιατί δεν υπάρχει άλλος.

    Αυτά.Εγώ θα τον αγοράσω.



    Αυτή η νοοτροπία που υπάρχει στη σημερινή κοινωνία να μην έχουμε δικαίωμα λόγου κ αντίλογου ... δεν μπορώ να τη χωνέψω....

    Τα παιδιά είπαν τη γνώμη τους για ένα καινούργιο δίσκο. Άλλωστε γι αυτό ανοίχτηκε το θέμα. Γιατί αρπάζεστε κάποιοι ? Εγώ είμαι γωνστή φαν του Παπακωνσαντίνου αλλά εντάξει... δεν ξετρελάθηκα. Πές τη γνώμη σου άνετα... Αλλά, άσε μας και ένα ελευθέρο να εκφραστούμε ... ακόμα και να αντιδράσουμε ...

    Wink

    Φιλικά{#emotions_dlg.beer}