ελληνική μουσική
    617 online   ·  210.861 μέλη

    Το δικό σας CD δέχεστε να το διακινούν πειρατικά;

    earinos
    22.04.2009, 17:17

    Αν και υπάρχουνε πολλές μορφές υποκλοπών στα τραγούδια ! πιστέυω ότι μπορούμε να δυσκολέψουμε την πειρατεία .

    Πρόσφατα έχω μελετήσει πολύ για αυτο το θέμα.

    Η ΄διενέργεια αυτή έχει κάποιες χρονικές φάσεις και κάθε φάση έχει παραμέτρους. Είναι πολύπλοκο το σύστημα αυτό αλλά στην ουσία η πειρατεία δέχετε πλήγμα κατα 60% περίπου. Είναι κάτι καλό για δισκογραφικές εταιρίες αλλά και για τα νάυλα του ΑΕΠΙ προς του πολίτες.

    Οι φορείς που εμπλέκοντε μέσα σε αυτό το σύστημα είναι:

    1) Υπουργείο πολιτισμού 2) Δισκογραφικές εταιρίες 3) Υπουργείο Δικαιοσύνης 4) Εμείς όλοι οι πολίτες .

    Σε μία παράγραφο τις δουλειάς μου αναγράφω:

    2)Η πειρατεία έχει περιόδους ανάκαμψης που διευρίνεται κατα την περίοδο του καλοκαιριού.Αλλοδαποί απο αφρικανικές χώρες κυκλοφορούν στις παραλίες με χιλιάδες αντεγραμένα CD και DVD . Το ποσοστό είναι μικρό όσο αναφορά το internet .Το ποσοστό αυτο μπορεί να φτάσει στα 30% όπου μπορεί να εξαλυφθεί.Πως; Είναι ποιό οικονομικό να αγοράζουμε πειρατικά απο έναν μάυρο αξίας 5€ παρα να το αγοράσουμε με 20€ απο μαγαζί.Αν υπάρξει αστυνόμευση σε παραλίες και δρούν ο νόμοι σωστά οι συλήψεις θα φέρουν αποτέλεσμα αν και φόσον θα υπάρξει και κατάληλη τιμορία.( Απέλαση αν είναι αλλοδαπός και φυλάκιση αν είναι Ελληνας).Τίποτα μέχρι τώρα δεν έχει γίνει αυτό.Καιρός πλέον κάποιοι να δράσουν άμμεσα και σύμφωνα με τον νόμο.Για να προστατευτούν τα δικαιώματα πρέπει να υπάρξουν και οι προστάτες.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-04-2009 19:03 ]


    uNick
    22.04.2009, 19:39

    Φίλε μου, το θέμα της πειρατείας έχει συζητήθει εκτενώς σε άλλα topics. Μια αναζήτηση θα σε βοηθήσει να διαβάσεις πολλές γνώμες και απόψεις σχετικά με την καταπολέμηση της πειρατείας.

    Σε ό,τι αφορά την ιδέα σου, θα σου πω πού διαφωνώ προσωπικά:

    Η φυλάκιση ή απέλαση των "πωλητών" δεν έχει κανένα νόημα. Είναι πολλές δεκάδες χιλάδες οι άνεργοι αλλοδαποί (κυρίως αφρικανικής ή αραβικής καταγωγής) που θα έκαναν ευχαρίστως τη δουλειά αυτή προκειμένου να εξασφαλίσουν τα προς το ζειν. Πόσους θα φυλακίσει ή θα απελάσει το κράτος (που ελλείψει προσωπικού αδυνατεί να φροντίσει για σημαντικότερα προβλήματα)? 100? 500? 1000? Να είσαι βέβαιος ότι θα αντικατασταθούν άμεσα.

    Αν κάποιος θελήσει να χτυπήσει την διάθεση παρανόμων αντιγράφων, θα πρέπει να στραφεί προς τις πηγές αυτών των αντιγράφων. Εύκολο είναι να βρεθούν αυτοί που εφοδιάζουν τους "μαυρούκους", αλλά εκεί δεν πλησιάζει το κράτος. Υπάρχουν άλλα συμφέροντα εκεί. Ακόμα και όταν για ξεκάρφωμα πιάνουν κάποιον από τους "μικρούς", το επόμενο πρωί τον αφήνουν.

    Οι λύσεις που αναζητάς είναι αλλού, φίλε μου. Σε ένα από τα topics που ανέφερα στην αρχή, είχα αναφέρει κάποιες δικές μου σκέψεις-"προτάσεις". Με έναν "μπακάλικο" υπολογισμό έβγαζα την "σωστή" τιμή λιανικής ενός cd στα περίπου 11-12 ευρώ. Πριν λίγο καιρό, υλοποιήθηκε ένα παρόμοιο όραμα από τους Γ.Αλκαίο και Δ.Σχοινά, οι οποίοι έφτιαξαν δική τους εταιρία και βγάζουν τα cd στα 9-10 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος). Με διαφορετικές δομές, κανάλια διάθεσης κλπ, καταφέρνουν να προσφέρουν τα cd σε "καλή" τιμή, και έχουν και κέρδος για την εταιρία τους. Και αν κάποιος δεν πλήρωνε 15 ή 20 ευρώ για ένα cd και προτιμούσε να το πάρει από "μαύρο" με 5... τί νομίζεις ότι θα προτιμήσει τώρα? Θα το πάρει πάλι στα 5 κακογραμμένο, ή θα το πάρει στα 9-10 original?

     


    NikosRoman
    22.04.2009, 19:40

    Τελικα εαρινε δεν καταλαβα.Εισαι υπερ η κατα???


    -----------------
    Αν εισαι ερωτευμενος με το χαμογελο της, μην κανεις το λαθος να την παντρευτεις ολοκληρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 22-04-2009 19:43 ]


    johnfrusciante
    23.04.2009, 03:49

    εαρινε...

    δηλαδη εκανες τοσο κοπο..κ με την ερευνα σου κατεληξες οτι το προβλημα ειναι οι μαυροι?κ οτι αυτοι ειναι οι κακοι της υποθεσης?

    ακομα κ αυτο να υποστηριζαμε(που σαφεστατα δεν ειναι αυτος ο λογος) με νουμερα..δε στεκει..πλεον καθε σπιτι εχει ιντερνετ..κ ο καθενας κατεβαζει οτι θελει κ οσο θελει..σιγα μην δωσει κανεις για ενα cd αξιας 0,05 ευρω 5 ευρω επειδη εχει κ λιγη μουσικη μεσα..

    αν υποθεσουμε οτι οντως η πειρατεια κανει κακο(που ειμαι πολυ αντιθετος με αυτη την αποψη προσωπικα) τοτε να βαλουν φυλακη τους δημιουργους των προγραμματων(limewire,napster....),των forum...κ ολα αυτα τα μερη που μπορεις να βρεις μουσικη..

    ο προβληματισμος σου ειναι λιγο καθυστερημενος..αργησες καμια 8αρια χρονια να τον εκφρασεις...

    ο προβληματισμος που θα πρεπε να πατησεις σημερα ειναι "γιατι ενας δημιουργος ενω δινει ο ιδιος ελευθερα μεσα απο το ιντερνετ το εργο του..σχεδον κανεις δεν μπαινει στο κοπο να τον ακουσει???"

    αυτα που σκεφτεσαι τα λεγαν καποιοι που δεν ηξεραν πριν απο 8 χρονια....ε μην λες τα ιδια κ μαλιστα μετα απο 10 χρονια που ξεκινησαν τα ελευθερα mp3..ελεος...

    α κ κατι αλλο..επειδη τυχαινει να γνωριζω πολλα για την αστυνομια...

    τι νομιζεις?οτι οποιον ανθρωπο πιανουν χωρις χαρτια οι αστυνομικοι τον βαζουν φυλακη??

    οταν πιασουν εναν αλλοδαπο..τον κραταν 1 μηνα..του δινουν ενα χαρτι που του εξηγουν στα ελληνικα που πρεπει να παει για να συννενοηθει κ να φυγει απο την χωρα..

    και οι αστυνομικοι δε καταφερνουν να τους το εξηγησουν προσωπο με προσωπο αυτο..θα το καταλαβουν με το χαρτι?κ ετσι οι ανθρωποι αυτοι μενουν στην χωρα μας..γιατι οι αστυνομικοι γνωριζοντας του τι θα επακολουθησει γιατι το εχουν δει το εργο πολλες φορες ουτε καν μπαινουν στο κοπο...απλα τους αφηνουν..

    κ συ μου λες οτι θα πληρωσει ο φορολογουμενος πολιτης αστυνομικους που θα επιβλεπουν στις πλαζ κ στις ταβερνες κ στα παρκα αν πουλησαν το cd της βισση κ της βανδη??

    αυτα που σου λεει ο unick ειναι σωστα..

    ολα αυτα..απο καπου ξεκινησαν..ο ανθρωπος που αγοραζει cd κ στηριζει τον καλλιτεχνη δεν ειναι ^&%&^%&^%....αλλα οταν με το καιρο παει δινει 20 ευρω για το καινουργιο cd του ταδε..χωρις να μπορει να το ακουσει κ μεσα εχει 1-2 τραγουδια που απλα ακουγονται κ τα αλλα ειναι μαπα..ειναι σαν να του πουλας στην φυλακη ραδιοφωνο χωρις μπαταριες..κ επειδη το πηρε τι?τον ξεγελασες?ε μια-δυο ο αλλος γιατι να δινει 20αρια για δισκους που δεν ειχε καν την ευκαιρια να δει αν του αρεσουν..?μονο κ μονο επειδη ο καλλιτεχνης ειναι γνωστος η απλα ειναι φαν της μουσικης??ε δε παει ετσι..

    πιστεψε με..οι ανθρωποι που πηγαιναν κ αγοραζαν cd ειναι ακομα εκει εξω..κ οταν ερχεται ενα διαμαντακι πανε κ το αγοραζουν γιατι ειναι τεχνη..κ την ωραια τεχνη την σεβεσαι....σιγουρα τα νουμερα δεν ειναι οπως ηταν σε πωλησεις..αλλα αυτο ειναι μονο κ μονο επειδη παλια αγοραζαν τυχαια..για πλακα..χωρις ψαξιμο..τωρα εμειναν οι ψαγμενοι καταναλωτες..κ οι σωστοι "παραγωγοι"..

    απλα..οπως οι πατατες..απο την παραγωγη στην αγορα..η πατατα περνα απο πολλα χερια..που θελουν να βγαλουν κατιτις...ετσι κ το cd...ολο κ ανεβαινει το νουμερο για να φανε καποιοι..

    κ αντι να πεις να κλεισουν το στοματακι τους καποιοι στις εταιριες που εχουν τις τιμες εκει...προτεινεις να βαλουμε αστυνομια για την τεχνη...

    κ η τεχνη δεν εχει κανονες κ νομους..εχει συναισθημα..


    earinos
    23.04.2009, 17:35

    θα το κάνω με νούμερα για να το καταλάβετε. Αν και το πρόβλημα δεν εστιάζεται σε αλλοδαπούς .Είναι μία παράγραφο.

    Είμαι από χαλκιδική και το συγκεκριμένο συμβάν το βλέπω.Σε μια παραλία των 5000 ατόμων .Απο 11:00 μέχρι 20:00 κυκλοφορούν 10 άτομα με cd.Ο καθένας έχει 300 τεμάχια στην κατοχή του.Που αντιστιχούν σε 1500€ το κάθε άτομο.Στα 10 άτομα 15000€.Σε μία παραλία των 5000 ατόμων.Δεν πωλούνται όλα.

    Η Ελλάδα έχει 2000 παραλίες πόσα άτομα θα πωλούν cd ??και πόσα ευρώ θα μαζέψουν?

    Το πρόβλημα δεν εστιάζεται μόνο στο καλοκαίρι!!

    Μη ξεχνάτε όμως ότι μόνο το 30% των παρανόμων είναι φητητές.Το άλλο 70% βρήσκωντε στην χώρα μόνο για αυτό τον σκοπό.Και αποσπούν απο την Ελληνική οικονομία, πάνω απο 20 εκατ. € το χρόνο , παράνομα. Σε μιά εποχή που μιλάνε για λυτότητα και προβλήματα στην οικονομία.Και την ανικανότητα μερικών θα την πληρώνουνε οι Ελληνες και όχι οι αλλοδαποί .Γιατί? 

    Διάβασα όμως ότι κάνουν αυτήν την δουλειά για να βγάλουν λευτά για το προς το Ζην!!Σωστό !! αλλά και μέγα λάθος.Είμαστε ρατσιστές και το δείχνουμε με τον τρόπο μας.Είδατε ποτέ μαύρο αλλοδαπό , σε οικοδομή? σε ταβέρνα , πιτσαδόρο , να κάνει κάποια άλλη δουλειά ??? Γιατί δεν τους δεχόμαστε? Αμερικανίζουμε την δεκαετία του 50 .Ουτε στην Θεσσαλονίκη που κατεβαίνω δεν βλέπω .Κάπου πρέπει να αλάξει αυτό το καθεστός.Οταν θα τους προσφέρουμε την σωστή δουλειά αλλά και νόμιμη, τότε τα παραπάνω ποσοστά θα μειωθούν ρυζικά.Και δεν θα βλέπουμε αλλοδαπούς πολλούς σε παραλίες.Υπάρχει και αυτή η λύση.Και ας την δεί η πολιτεία.

    Διάβασα αν είμαι υπέρ ή κατά!! εσύ τι νομίζεις απο όλα αυτά που γράφω???

    Είμαι και εγώ κάτι που κάνω κάτι όπως όλοι μας που γράφουν μελετάνε και αγωνίζονται να προσφέρουν στην Ελλάδα και όχι μόνο, πνέυμα τραγούδια διασκέδαση.Η δουλειά όμως αυτή έχει κόστος και μεγάλο μάλιστα.Και περιμένουμε απο αυτήν κάτι απο τις πωλήσεις.Αλλά μόνο απο δισκοπωλεία και νόμιμα sait .Ποτε όμως απο πειρατεία.Δε πρέπει κάποτε να κάνουμε κάτι για αυτό??αντι να μηλάμε μόνο απο φόρουμ , και να το διασκεδάζουν μερικοί?

     


    earinos
    23.04.2009, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 23-04-2009 στις 03:49 έγραψε...

    εαρινε...

    δηλαδη εκανες τοσο κοπο..κ με την ερευνα σου κατεληξες οτι το προβλημα ειναι οι μαυροι?κ οτι αυτοι ειναι οι κακοι της υποθεσης?

    ακομα κ αυτο να υποστηριζαμε(που σαφεστατα δεν ειναι αυτος ο λογος) με νουμερα..δε στεκει..πλεον καθε σπιτι εχει ιντερνετ..κ ο καθενας κατεβαζει οτι θελει κ οσο θελει..σιγα μην δωσει κανεις για ενα cd αξιας 0,05 ευρω 5 ευρω επειδη εχει κ λιγη μουσικη μεσα..

    αν υποθεσουμε οτι οντως η πειρατεια κανει κακο(που ειμαι πολυ αντιθετος με αυτη την αποψη προσωπικα) τοτε να βαλουν φυλακη τους δημιουργους των προγραμματων(limewire,napster....),των forum...κ ολα αυτα τα μερη που μπορεις να βρεις μουσικη..

    ο προβληματισμος σου ειναι λιγο καθυστερημενος..αργησες καμια 8αρια χρονια να τον εκφρασεις...

    ο προβληματισμος που θα πρεπε να πατησεις σημερα ειναι "γιατι ενας δημιουργος ενω δινει ο ιδιος ελευθερα μεσα απο το ιντερνετ το εργο του..σχεδον κανεις δεν μπαινει στο κοπο να τον ακουσει???"

    αυτα που σκεφτεσαι τα λεγαν καποιοι που δεν ηξεραν πριν απο 8 χρονια....ε μην λες τα ιδια κ μαλιστα μετα απο 10 χρονια που ξεκινησαν τα ελευθερα mp3..ελεος...

    α κ κατι αλλο..επειδη τυχαινει να γνωριζω πολλα για την αστυνομια...

    τι νομιζεις?οτι οποιον ανθρωπο πιανουν χωρις χαρτια οι αστυνομικοι τον βαζουν φυλακη??

    οταν πιασουν εναν αλλοδαπο..τον κραταν 1 μηνα..του δινουν ενα χαρτι που του εξηγουν στα ελληνικα που πρεπει να παει για να συννενοηθει κ να φυγει απο την χωρα..

    και οι αστυνομικοι δε καταφερνουν να τους το εξηγησουν προσωπο με προσωπο αυτο..θα το καταλαβουν με το χαρτι?κ ετσι οι ανθρωποι αυτοι μενουν στην χωρα μας..γιατι οι αστυνομικοι γνωριζοντας του τι θα επακολουθησει γιατι το εχουν δει το εργο πολλες φορες ουτε καν μπαινουν στο κοπο...απλα τους αφηνουν..

    κ συ μου λες οτι θα πληρωσει ο φορολογουμενος πολιτης αστυνομικους που θα επιβλεπουν στις πλαζ κ στις ταβερνες κ στα παρκα αν πουλησαν το cd της βισση κ της βανδη??

    αυτα που σου λεει ο unick ειναι σωστα..

    ολα αυτα..απο καπου ξεκινησαν..ο ανθρωπος που αγοραζει cd κ στηριζει τον καλλιτεχνη δεν ειναι ^&%&^%&^%....αλλα οταν με το καιρο παει δινει 20 ευρω για το καινουργιο cd του ταδε..χωρις να μπορει να το ακουσει κ μεσα εχει 1-2 τραγουδια που απλα ακουγονται κ τα αλλα ειναι μαπα..ειναι σαν να του πουλας στην φυλακη ραδιοφωνο χωρις μπαταριες..κ επειδη το πηρε τι?τον ξεγελασες?ε μια-δυο ο αλλος γιατι να δινει 20αρια για δισκους που δεν ειχε καν την ευκαιρια να δει αν του αρεσουν..?μονο κ μονο επειδη ο καλλιτεχνης ειναι γνωστος η απλα ειναι φαν της μουσικης??ε δε παει ετσι..

    πιστεψε με..οι ανθρωποι που πηγαιναν κ αγοραζαν cd ειναι ακομα εκει εξω..κ οταν ερχεται ενα διαμαντακι πανε κ το αγοραζουν γιατι ειναι τεχνη..κ την ωραια τεχνη την σεβεσαι....σιγουρα τα νουμερα δεν ειναι οπως ηταν σε πωλησεις..αλλα αυτο ειναι μονο κ μονο επειδη παλια αγοραζαν τυχαια..για πλακα..χωρις ψαξιμο..τωρα εμειναν οι ψαγμενοι καταναλωτες..κ οι σωστοι "παραγωγοι"..

    απλα..οπως οι πατατες..απο την παραγωγη στην αγορα..η πατατα περνα απο πολλα χερια..που θελουν να βγαλουν κατιτις...ετσι κ το cd...ολο κ ανεβαινει το νουμερο για να φανε καποιοι..

    κ αντι να πεις να κλεισουν το στοματακι τους καποιοι στις εταιριες που εχουν τις τιμες εκει...προτεινεις να βαλουμε αστυνομια για την τεχνη...

    κ η τεχνη δεν εχει κανονες κ νομους..εχει συναισθημα..



    Στα μαύρα γράματα δεν φτάσαμε ακόμα το προχώρισες! Αθέλεις μια γέυση υπάρχει και η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος που υπολειτουργεί.Απλά χρείαζεται ανασυγκρότηση.


    theo182
    23.04.2009, 18:21

    Κατ'αρχάς να απαντήσω στην ερώτηση σου.Δικό μου cd δεν έχω αλλά έχουν φίλοι μου και μάντεψε το διακινούν μέσω myspace κτλπ και έχει 5 ευρώ μαζί με έξοδα αποστολής...Δε ξέρω αν κανείς έμπαινε στη διαδικασία να το διακινήσει...

    και όταν λες να το διακινήσει τι εννοείς???Για αυτό δεν είναι η τέχνη?για να διακινείται ,να εξαπλώνεται και να έχει αποδέκτες???

    Αλλά μάλλον δεν εννοείς αυτό...εννοείς να τη διακινεί κάποιος χωρίς να έχει κέρδος κάποιος άλλος...

    (για να ξέρουμε και τι λέμε...)

    Επίσης με τέτοιες απόψεις περί αστυνομικής δράσης και τα λοιπά ψάξε λίγο και μάθε πόσοι έχουν πεθάνει από τέτοιες επιδρομές προσπαθώντας να ξεφύγουν από τους ελληναράδες μπάτσους των 700 ευρώ που τρέχουν και δείχνουν τον ανδρισμό τους σε δύστηχους μικροπωλητές για να προστατεύσουν τη περιουσία των δισκογραφικών και της Βίσση,της Παπαρίζου ,της Βανδή....

    Εδώ δε ξέρουν τι τους γίνεται θα μας πρήζουν και στις παραλίες να κυνηγάνε τους μαύρους ...άντε και σ'ανώτερα...

    Του χρόνου και τους λοθκουματζήδες που δε κόβουνε απόδειξη...α....ααααα....και τα παιδάκια στα φανάρια μη ξεχάσουμε...δεν έχουνε μπλοκ παροχής υπηρεσιών...

     

     

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ,.....


    NikosRoman
    23.04.2009, 18:45

    Φιλαρακι εαρινε με εχεις στειλει αδιαβαστο.

    Και εαν αυτο με τους μαυρους ειναι μονο ενα μερος της ερευνας που εχεις κανει,τοτε

    φοβαμαι να μαθω τι ειναι τα υπολοιπα.Βεβαια δεν χρειαζεται να εισαι και φωστηρας 

    γιατι αναφερεις και την διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος κλπ.

    Ειναι πολυ δυσκολο για πολλους ανθρωπους να τους προσπερναει η εποχη τους 

    και πρεπει να το ψαξεις λιγο.

    Οχι για σενα....αλλα για την φουκαριαρα την δισκογραφια.

    Και κατι αλλο.Μαλλον ηρθε η ωρα να πας σε αλλη παραλια.

    Ουτε οι μαυροι θελουν να σε βλεπουν!!!Το εχεις σκεφτει αυτο????

    Αυτοι εστω και ετσι δουλευουν ενω εσυ λιαζεσαι!!!


    -----------------
    Αν εισαι ερωτευμενος με το χαμογελο της, μην κανεις το λαθος να την παντρευτεις ολοκληρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 23-04-2009 18:49 ]


    gikostas
    23.04.2009, 19:09

    Δεν ξέρω αν ήμουν μουσικός τι άποψη θα είχα για την συγκεκριμένη κατάσταση ,αλλά σαν καταναλωτής είμαι υπέρ της πειρατείας.Όπως και ν'άχει όμως δεν νομίζω πως ευθύνονται οι αλλοδαποί για όλο αυτό που συμβαίνει.Την μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι ίδιοι οι δημιουργοί-καλλιτέχνες και μετά οι δισκογραφικές.Δεν μπορεί ο κάθε δημιουργός να βγάζει ένα cd με 15 κομμάτια,να το πουλάει 19ευρώ και να αξίζουν μόνο τα 3.Ένα άλλο φαινόμενο της εποχής είναι τα διάφορα live.Χωρίς κάποια νέα δουλειά κυκλοφορούν ένα live cd από το μαγαζί που τραγουδούσε ο καθένας με τα μισά από τα κομμάτια να μην είναι καν δικά τους και το παρουσιάζουν ως το νέο τους cd,με την τιμή να ξεπερνάει πολλές φορές τα20 ευρώ.Αν δεν μπορούν να βγάλουν ένα καινούργιο album που τα κομμάτια θα είναι ισάξια μεταξύ τους,ας βγάζουν cd single με το πολύ 3 κομμάτια και ας το πουλάνε 5,6,7 ευρώ.Πάντως μέσα από την πειρατεία(μέσω ιντερνετ πάντα)γνώρισα αρκετούς αξιόλογους καλλιτέχνες,που υπο άλλες συνθήκες δεν θα αγόραζα το cd τους,και που στην συνέχεια τους ακολούθησα σε διάφορες συναυλίες που κάνανε ή και σε διάφορες μουσικές σκηνές που εμφανίστηκαν.


    montechristos-ole
    23.04.2009, 20:09

    Φιλε εαρινε ζητω η kkk...χαχαχα.Λοιπον:
    1)θα το πω οσο πιο ευγενικα μπορω...Προσπαθησε να γραφεις λιγο πιο ορθογραφικα για να σε καταλαβαικω(ασχετο,αλλα επαθα πλακα)
    2)Η μουσικη και η τεχνη ειναι για να διακινειται και αν χρειαζομαι μια περιουσια για να ακουσω μουσικη ή να παω θεατρο ή να,να,να... προτιμω την πειρατεια.Η τεχνη δεν ειναι τσιφλικι κανενος και δεν εχει δικαιωμα να της βαζει ορια και τιμη.

    Και για να ολοκληρωσω,αν ειχα δικο μου cd θα ημουν απολυτα ευτυχης αν το προμηθευονταν πειρατικα και με χαμηλο ή ανυπαρκτο κοστος.Ο καλλιτεχνης δεν ζει απο τα φραγκα των πωλησεων.Ζει απο το χειροκροτημα..Και δανειζομαι την παραπανω φραση ενος φιλου για να κλεισω...

     

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑ...!!!


    uNick
    24.04.2009, 14:22

    Ξαναγράφω εδώ επειδή διάβασα κάποια πράγματα με τα οποία δεν συμφωνώ, και για να αποφύγω παρεξηγήσεις.

    Η πειρατεία είναι καλή μόνο για την τσέπη του διακινητή και του τελικού αγοραστή. Ούτε για τους καλλιτέχνες, μουσικούς και λοιπούς συντελεστές είναι καλή, ούτε για το όλο σύστημα.

    Μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους, αλλά για να μπορεί να υπάρχει η κάθε εταιρία που θα παράγει και διαθέτει τα cd στην αγορά, πρέπει να έχει και κέρδος. Κανείς δεν το κάνει για την ψυχή της μανούλας του. Είναι φυσιολογικό αυτό. Το αφύσικο είναι η αισχροκέρδια, η οποία ευθύνεται στην ουσία για το πρόβλημα. Όπως είπα και στην προηγούμενη τοποθέτησή μου, είναι εφικτό να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Οι υπεύθυνοι ορισμένων εταιριών, όμως, θέλουν να είναι "πιο ευχαριστημενοι" από τους άλλους κρίκους της αλυσίδας, με αποτέλεσμα να δημιουργείται το έδαφος για άλλα κανάλια διάθεσης των cd's. Με λίγη απλή λογική και μερικά νούμερα στο χαρτί, θα δείτε πώς βγαίνει...

     

    Και μια απορία (προς τον Εαρινό):

    Παράθεση:

    "...Και περιμένουμε απο αυτήν κάτι απο τις πωλήσεις.Αλλά μόνο απο δισκοπωλεία και νόμιμα sait .Ποτε όμως απο πειρατεία..."

    Τί ακριβώς εννοείς με το "ποτέ από πειρατεία" μέσα στη φράση αυτή, φίλε μου?

     

     


    earinos
    24.04.2009, 17:37

    Θέλω να κλείσω την συζήτηση εδώ , να γιατί.!!

    Οπως ένας ψυχαναλυτής σχεδιάζει κάτι σε ένα χαρτί και το δείχνει σε 10 ανθρώπους να του πούνε τι βλέπουν, και οι δέκα βλέπουν διαφορετικά.Αλλος βλεπει τον εαυτό του , άλλος ένα δέντρο και και!!!Αλλά το σχέδιο έχει μόνο ένα θέμα.

    ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ δεν σας κάνω ψυχανάλυση , Απλά ήθελα να μου πείτε τι βλέπετε στο θέμα.Ο καθένας απο σας είχε την δικιά  του άποψη.

    1) Κάποιοι ευνοούντε απο την πειρατεία γιατί δεν θέλουν να πληρώσουν τα έργα των καλυτεχνών.Αλλά ότι πάρεις τζάμπα είναι καλό.

    2)Κάποιοι θέλουν φτηνό cd και στα πόδια τους.Σιγά μη τρέχουμε σε μαγαζιά!

    3) Συπληρώνετε και εσείς με τα σχόλια που κάνετε για την συγκεκριμένη έρευνα.

    Επειδή η Ελλάς έχει το μεγαλείο της ( κεινός μπορδέλο ) Βρήσκομαι σε Αντιπαράθεση των δυσλειτουργειών των βωλεμένων και των δεν βαριέσαι .Βρήκομαι σε Αντιπαράθεση με όλους τους ακατάστατους και μη νοικοκυρεμένους.Βρήσκομαι αντίθετος σε όσους δεν μπορούν να κατανοήσουν τις αλυσιδωτές παρενέργειες , που κάποιοι νόμοι απο το 1973 φέρουν.Κάποτε και κάποιος πρέπει να τους αλλάξει.Βαδίζουμε στο μέλλον , και η κοινωνία αλλάζει μαζί με συνήθειες.Κάποιες απο αυτές δημιουργούν προβλήματα , και ιδου το ένα  επι αυτού.Αν είμαι εγώ αυτός που θα αλλάξει κάτι δεν θα χαιρώμουν , αλλά η συνήθηση όλων . Ναι !! αυτή κάνει θαύματα.Όλοι μαζί μπορούμε όχι μόνο για την μουσική αλλά και όποιο άλλο κατεστημένο που ενωχλεί την καθημερινότητά μας .Εμείς απλά βαδίζουμε τις ελευθερίες που μας χαρίζει η Δημοκρατία , κάποιοι τις καταχράζωντε .Και ιδου η κραυγή , που εγένετο απο ψυθήρισμα , εγένετο απο την ΄΄ευνουχία΄΄ των πολιτικών , που δρα με τόμινο σαν να πέφτουν ΄΄στάλες΄΄ και οι δυψασμένοι τις μαζέυουν απο το χώμα.Λίγο θα με σκότιζε.Τι μπορώ να κάνω εγώ?Να σώσω την  Ελλάδα?Μόνος είμαι , κλαδάκι κρεμάμενο που έτοιμο να σπάσει.Ενοχλούμαι , παραστρατώ  ταμάλα σε ότι είναι στραβό και αδιόρθωτο .Γιατί κάποιοι δεν μπορόυν δεν θέλουν , φοβούνται , να μη κρηθούν να μη χάσουν αυτό που αποκαλούν ΄΄καρέκλα΄΄.Αυτοι μας οδηγούν τι κάνουμε πως ζούμε για ποιο πράγμα μηλάμε .Αυτοί οδηγούν τις παρανομίες μας , τις ιδεολογίες μας , Χτίζουν και  γκρεμίζουν και τα μπάζα τα μάζέυουμε εμείς .Οτι μας δώσει η πολιτεία αυτό έχουμε και δυστιχώς στην Ελλάδα η πολιτεία είναι ο λαός , ακυβέρνητος , διχασμένος , κουρασμένος , χωρίς παιδεία που χτίζει ανύπαρκτες συνηδήσεις , και αλαξοδρομική μόρφωση .Σαν να είμαστε σταγόνα σε ρυάκι που τρέχει και όπου φτάσει .Είμαστε πλακτόν , και κόκκοι απο άμμο σκόρπιοι που μας κλωτσάνε .Αν μαζευτούμε και γίνουμε λοφάκι θα περπατάνε απο δίπλα.Αν γίνουμε λόφος θα κρύβουμε σκορπιούς με δηλητήρια.

    Τέλος να είσαστε όλοι καλά που η φώτηση δεν έρχετε εξ ουρανου αλλά επι γής , που με λόγια δικά σας  αλλάζετε τα πάντα . Εσείς θα είσαστε η αιτία που θα πάμε για κάτι καλύτερο.

    Ακης Εαρινός....      


    Chitarrista
    24.04.2009, 19:06

    Ανοιξιάτικε Άκη εγώ να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημά σου. Η πειρατεία ή οι μαύροι αλλοδαποί?

     

    Με λίγα λόγια...

     

    Οι αλλοδαποί καταφεύγουν στη παράνομη πώληση CD, τσαντών, κοσμημάτων κτλ κτλ επειδή είναι μία απο τις πολύ λίγες λύσεις για να βγάλουν κάποια χρήματα. Και δεν τους βλέπεις συχνά σε τέτοια επαγγέλματα που ανέφερες κυρίως όχι εξαιτίας ρατσιστικής αντίληψης, αλλά κύρίως λόγω της μεγάλης ζήτησης και μικρής προσφοράς εργασίας. (Είναι πάρα πολύ σύνθετο το θέμα και δε νομίζω πως είναι κατάλληλο θέμα για περαιτέρω ανάλυση.)

    Σίγουρα το πρόβλημα της πειρατίας και σε καμία περίπτωση δεν είναι οι αλλοδαποί. Το "πρόβλημα" της πειρατίας το δημιούργησαν αυτοί και που τα λούστηκαν κατά κύριο λόγο. Σίγουρα δεν αναφέρομαι για τους καλλιτέχνες που εξυπακούεται πως τους έχει πλήξει και αυτούς και σίγουρα ο καλλιτέχνης δε ζει μόνο απο το χειροκρότημα (όπως διάβασα σε κάποια δημοσίευση) αλλά έχει το δικαίωμα να βγάλει κέρδος από το προιόν του. Όμως όπως ήδη αναφέρθηκε η αισχροκέρδια κυρίως των δισκογραφικών και ίσως καθολου των καλλιτεχνών οδήγησε στη πειρατία.

    Προσωπικά δε δίνω 20 ευρώ για ένα CD. Πριν 2-3 χρόνια διάσημος καλλιτέχνης σε σκηνή που εμφανίζνταν και που μόλις είχε βγάλει δίσκο, κατήγγειλε την ίδια του την εταιρία για αισχροκέρδια ενώ έδινε το cd του σχεδόν μισοτιμής εκείνη τη βραδιά λέγοντας πως πάλι όλοι βγάζουν κέρδος....


    -----------------
    Κι αν είμαι Ροκ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Chitarrista στις 24-04-2009 19:07 ]


    NikosRoman
    24.04.2009, 19:20

    Φιλε εαρινε σεβομαι απεριοριστα την αποψη σου αλλα............

    εγω αλλα διαβασα εδω στο φορουμ.

    Ολοι εχουν πανω κατω την ιδια αποψη εκτος απο εσενα.

    Και οσο πιο πολυ γραφεις τοσο πιο πολυ εκτιθεσαι.

    Μαλλον το θεμα σου δεν ειναι τα σι ντι τελικα αλλα οι ξενοι 

    με τα ξενα ηθη ,εθιμα συνηθειες και τελικα που παει αυτος ο κοσμος

    και αυτη η χωρα.

    Το εχω γραψει παλαιοτερα και το ξαναγραφω παλι τωρα

    Με τους ξενους δεν εχω προβλημα..........

    ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ???


    johnfrusciante
    24.04.2009, 20:45

    πραγματικα..λυπαμαι που εκατσα κ απαντησα..μακαρι να μπορουσα να το διαγραψω..


    tsibitos
    24.04.2009, 21:08

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 23-04-2009 στις 20:09 έγραψε...

    2)Η μουσικη και η τεχνη ειναι για να διακινειται και αν χρειαζομαι μια περιουσια για να ακουσω μουσικη ή να παω θεατρο ή να,να,να... προτιμω την πειρατεια.Η τεχνη δεν ειναι τσιφλικι κανενος και δεν εχει δικαιωμα να της βαζει ορια και τιμη.

    Και για να ολοκληρωσω,αν ειχα δικο μου cd θα ημουν απολυτα ευτυχης αν το προμηθευονταν πειρατικα και με χαμηλο ή ανυπαρκτο κοστος.Ο καλλιτεχνης δεν ζει απο τα φραγκα των πωλησεων.Ζει απο το χειροκροτημα..Και δανειζομαι την παραπανω φραση ενος φιλου για να κλεισω...


     

    Έυκολο να μιλάς εκ του ασφαλούς.. Τους καλλιτέχνες - μουσικους που ζουν μόνο από τη μουσικη (σαν έσοδο μιλάω) τους ρώτησες;; Η εσύ αγαπάς περισότερο την μουσική από εκείνους κάνοντας βαρύγδουπες δηλώσεις σε φόρουμ;; Εκτός αν θεωρείς ότι με το χειροκρότημα μπορούν να ταίσουν και τις οικογένειες τους ή ακόμα χειρότερα αν θεωρείς ότι για να γίνει κάποιος μουσικός - τραγουδιστής -συνθετης - στιχουργός κλπ. πρεπει να έχει παρα πολλά λεφτά (και εννοείτε χρονο) έτσι ώστε να σου χάριζει την τέχνη που δημιουργεί...

     

    {#emotions_dlg.thumbdown}


    Spotlight_Dancer
    24.04.2009, 21:56

    Αυτο το "κεινος μπορδελο" ηταν ολο το χρημα.


    jorge
    24.04.2009, 22:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Chitarrista στις 24-04-2009 στις 19:06 έγραψε...

    Πριν 2-3 χρόνια διάσημος καλλιτέχνης σε σκηνή που εμφανίζνταν και που μόλις είχε βγάλει δίσκο, κατήγγειλε την ίδια του την εταιρία για αισχροκέρδια ενώ έδινε το cd του σχεδόν μισοτιμής εκείνη τη βραδιά λέγοντας πως πάλι όλοι βγάζουν κέρδος....

    Ποιός;


    montechristos-ole
    25.04.2009, 16:06

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 24-04-2009 στις 21:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 23-04-2009 στις 20:09 έγραψε...

    2)Η μουσικη και η τεχνη ειναι για να διακινειται και αν χρειαζομαι μια περιουσια για να ακουσω μουσικη ή να παω θεατρο ή να,να,να... προτιμω την πειρατεια.Η τεχνη δεν ειναι τσιφλικι κανενος και δεν εχει δικαιωμα να της βαζει ορια και τιμη.

    Και για να ολοκληρωσω,αν ειχα δικο μου cd θα ημουν απολυτα ευτυχης αν το προμηθευονταν πειρατικα και με χαμηλο ή ανυπαρκτο κοστος.Ο καλλιτεχνης δεν ζει απο τα φραγκα των πωλησεων.Ζει απο το χειροκροτημα..Και δανειζομαι την παραπανω φραση ενος φιλου για να κλεισω...


     

    Έυκολο να μιλάς εκ του ασφαλούς.. Τους καλλιτέχνες - μουσικους που ζουν μόνο από τη μουσικη (σαν έσοδο μιλάω) τους ρώτησες;; Η εσύ αγαπάς περισότερο την μουσική από εκείνους κάνοντας βαρύγδουπες δηλώσεις σε φόρουμ;; Εκτός αν θεωρείς ότι με το χειροκρότημα μπορούν να ταίσουν και τις οικογένειες τους ή ακόμα χειρότερα αν θεωρείς ότι για να γίνει κάποιος μουσικός - τραγουδιστής -συνθετης - στιχουργός κλπ. πρεπει να έχει παρα πολλά λεφτά (και εννοείτε χρονο) έτσι ώστε να σου χάριζει την τέχνη που δημιουργεί...

     

    {#emotions_dlg.thumbdown}






    Με παρεξηγησες...Και ισως βεβαια να μη συμφωνεις με την αποψη μου,αλλα αυτο δεν λεει κατι.Βασικα ποιος σου ειπε πως εγω μιλαω εκ του ασφαλους?Και ακομη παραπανω,να πω πως αν βλεπεις την τεχνη ως επαγγελμα δεν κανεις καλα.Η τεχνη δεν ειναι επαγγελμα.Η τεχνη δεν πουλιεται οσο και αν προσπαθουν πολλοι να το διαμορφωσουν ετσι.Ο μουσικος δεν γινεται μουσικος για να βγαλει και να φαει,αλλα γιατι το νιωθει...Αν μπορεσει να ζησει και απο αυτο ακομη καλυτερα.Αλλα η μουσικη ειναι εκφραση και ταξιδι,τεχνη και αφοσιωση.Ο μουσικος θα ειναι μουσικος παντα.Ειτε το ασκει επαγγελματικα,ειτε οχι...Ο σωστος μουσικος-τουλαχιστον οπως τον οριζω εγω- δεν δινει δεκαρα για το αν θα βγαλει λεφτα.Νοιαζεται μονο για τη μουσικη του και τα μνματα που θελει να περασει.Αν η μουσικη γινει επαγγελμα,μιζερια και εξαναγκασμο χανει τη μαγεια της.Αυτα...

    Με εκτιμηση παντα...


    earinos
    25.04.2009, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 25-04-2009 στις 16:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 24-04-2009 στις 21:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 23-04-2009 στις 20:09 έγραψε...

    2)Η μουσικη και η τεχνη ειναι για να διακινειται και αν χρειαζομαι μια περιουσια για να ακουσω μουσικη ή να παω θεατρο ή να,να,να... προτιμω την πειρατεια.Η τεχνη δεν ειναι τσιφλικι κανενος και δεν εχει δικαιωμα να της βαζει ορια και τιμη.

    Και για να ολοκληρωσω,αν ειχα δικο μου cd θα ημουν απολυτα ευτυχης αν το προμηθευονταν πειρατικα και με χαμηλο ή ανυπαρκτο κοστος.Ο καλλιτεχνης δεν ζει απο τα φραγκα των πωλησεων.Ζει απο το χειροκροτημα..Και δανειζομαι την παραπανω φραση ενος φιλου για να κλεισω...


     

    Έυκολο να μιλάς εκ του ασφαλούς.. Τους καλλιτέχνες - μουσικους που ζουν μόνο από τη μουσικη (σαν έσοδο μιλάω) τους ρώτησες;; Η εσύ αγαπάς περισότερο την μουσική από εκείνους κάνοντας βαρύγδουπες δηλώσεις σε φόρουμ;; Εκτός αν θεωρείς ότι με το χειροκρότημα μπορούν να ταίσουν και τις οικογένειες τους ή ακόμα χειρότερα αν θεωρείς ότι για να γίνει κάποιος μουσικός - τραγουδιστής -συνθετης - στιχουργός κλπ. πρεπει να έχει παρα πολλά λεφτά (και εννοείτε χρονο) έτσι ώστε να σου χάριζει την τέχνη που δημιουργεί...

     

    {#emotions_dlg.thumbdown}






    Με παρεξηγησες...Και ισως βεβαια να μη συμφωνεις με την αποψη μου,αλλα αυτο δεν λεει κατι.Βασικα ποιος σου ειπε πως εγω μιλαω εκ του ασφαλους?Και ακομη παραπανω,να πω πως αν βλεπεις την τεχνη ως επαγγελμα δεν κανεις καλα.Η τεχνη δεν ειναι επαγγελμα.Η τεχνη δεν πουλιεται οσο και αν προσπαθουν πολλοι να το διαμορφωσουν ετσι.Ο μουσικος δεν γινεται μουσικος για να βγαλει και να φαει,αλλα γιατι το νιωθει...Αν μπορεσει να ζησει και απο αυτο ακομη καλυτερα.Αλλα η μουσικη ειναι εκφραση και ταξιδι,τεχνη και αφοσιωση.Ο μουσικος θα ειναι μουσικος παντα.Ειτε το ασκει επαγγελματικα,ειτε οχι...Ο σωστος μουσικος-τουλαχιστον οπως τον οριζω εγω- δεν δινει δεκαρα για το αν θα βγαλει λεφτα.Νοιαζεται μονο για τη μουσικη του και τα μνματα που θελει να περασει.Αν η μουσικη γινει επαγγελμα,μιζερια και εξαναγκασμο χανει τη μαγεια της.Αυτα...

    Με εκτιμηση παντα...



    Με δυο λόγια : Τι να πω?Ειμαι ενας κλασσικος νεος που ζει εις βαρος των αλλων και υπαρχει μονο και μονο για να τους δυσκολευει τη ζωη...Και το ελεγε η γιαγια μου...eisai ena lathos... Το μονο που μου μενει ειναι να ακουω μουσικη και ενιοτε να την παιζω κιολας.Δυσκολοι καιροι για εμας τα telehobit...μου αρεσει η μουσικη,η καλη παρεα,η ζωντανια,η Angelina Jolie και η τεκιλα...Ευτυχως στη,μεχρι τωρα, ζωη μου εκανα πολλους φιλους και νιωθω τυχερος για αυτο...Το κακο μου ειναι οτι ειμαι μονιμως στο χαβαλε και μιλαω σοβαρα μονο οταν το κρινω πραγματικα απαραιτητο...Αυτα...Τα υπολοιπα απο κοντα... Είναι απο τον montechristo .Στο προφίλ σου.Κοίτα τι έκανες !!! και τι είπες !! Αν αισθάνεσαι ότι η τέχνη είναι να την χαρίζουμε τότε ????όλοι οι ηθοποιοί θα ζητιανέβανε , οι ζωγράφοι θα ζούσαν σε παράγκες , και ο πλούταρχος θα τραγουδούσε για 50 € σε ουζερί.Αυτοί που βγάζουν τα τραγούδια θα τό ΄κάναν για πλάκα .Ενω εκατοντάδες  άτομα που δουλέυουν στην μουσική τεχνολογία και απουδαγμένοι κιόλας να γίνουν κλέφτες.ΟΧΙ αγόρι μου η τέχνη πληρώνεται και ακριβά μάλιστα και όποιος θέλέι να την έχει τζάμπα ας πάει στην Αφρική , στην ζούγκλα ,να τρώει μπανάνες , να κοιμάται σε μία μπανανιά , και να εσθάνεται ελέυθερος μέχρι τα ταμπούνια του.Στο πολιτισμό όλα πληρώνονται.Όσο για να δυσκολέυεις την ζωή των άλλων !! πρέπει να ασχοληθείς ποιό σοβαρά με τον εαυτό σου . Είσαι σε μια περίοδο όπως είμουνα και εγω !! ΞΕΡΟΛΑΣ αλλά ωρήμασα και βλέπω των πραγματικό κόσμο γύρο μου.Θα τον δείς και εσύ.Στο μέλλον.