ελληνική μουσική
    767 online   ·  210.857 μέλη

    Αισχροκέρδεια στο Μύλο!!!

    Chitarrista
    06.05.2009, 14:56

    Θέλω να καταγγείλω το μουσικό κέντρο Μύλος στη Θεσσαλονίκη για την απαράδεχτη αισχροκέρδια με τις τιμές εισητηρίων για τις εμφανίσεις του Φοίβου Δεληβοριά. Είναι εξοργιστικό πριν 2 μήνες στην Αθήνα στο Γυάλινο Θέατρο η τιμή εισητηρίου να είναι 15 ευρώ και τώρα στο Μύλο για την ίδια μουσική παράσταση να πρέπει να δώσεις 25 ευρώ!!!!!!

    Δεν είναι η πρώτη φορά που στο συγκεκριμένο μαγαζί παρατηρείται αυτό το φαινόμενο. Πέρσι ο Θανάσης Παπακωνσταντινου που εμφανίζονταν μαζί με τον Σαββόπουλο το έκραξε και παλιότερα ο Μάλαμας είχε ακυρώσει προγραμματισμένη του εμφάνιση για τον ίδιο λόγο.

    Εγώ προσωπικά δε πρόκειται να πάω. Παρόλο που τον περίμενα πως και πως και δεν πήγα σε κάποια live μόνο και μόνο για να μαζέψω χρήματα για να πάω ίσως και δυο φόρες στον Φοίβο. Και πιστεύω πως έτσι πρέπει να αντιδράσουμε όλοι.

     

    ΥΓ
    Τα μου*** καπέλα, να πάρουν τα αρχ**** μου, τη παναχαική μου και τα χε**βολιά....   {#emotions_dlg.mad}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Chitarrista στις 06-05-2009 15:02 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Chitarrista στις 06-05-2009 15:10 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Chitarrista στις 06-05-2009 15:11 ]


    Termite
    06.05.2009, 15:15

    ... να άκολουθούν τα παινεμένα μου***ανα, του κώλου τα 9μερα και οι γαμ***τα...


    gikostas
    06.05.2009, 15:45

    Απαράδεκτο.Αλλά και οι καλλιτέχνες έχουν μερίδιο ευθύνης σε αυτό.Ας σταματήσουν τις εμφανίσεις στο συγκεκριμένο κέντρο,αν νομίζουν ότι θίγονται.Και στη τελική στον περισσότερο κόσμο θα περάσει πως ο Δεληβοριάς ζητάει 25 ευρώ είσοδο για αυτή του την εμφάνιση και όχι πως ο Μύλος έχει ακριβό το εισητήριο.Φαντάζομαι πως όταν δεν έχει κάποιον καλεσμένο,δεν έχει τόσο ακριβό εισητήριο.Αρα εκμεταλέυεται το όνομα του Δεληβοριά για να ανεβάσει την τιμή.Αυτό δεν νομίζω να γίνεται ερήμην του καλλιτέχνη.Ο Δεληβοριάς γνωρίζει για την τιμή.Άρα έχουν μεγάλη ευθύνη οι καλλιτέχνες για αυτό που συμβαίνει στο συγκεκριμένο μαγαζί.Και φυσικά απέχουμε από τέτοιου είδους εκδηλώσεις.


    sethgr
    06.05.2009, 19:37

    ειναι οντως απαραδεκτο το σκεφτομουν σοβαρα να παω αλλα μετα απο αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να πατησω στο μυλο  {#emotions_dlg.thumbdown}


    dafnoula
    06.05.2009, 19:51

    Δυστυχώς μπροστά στην κονόμα ιδιοκτητών και καλλιτεχνών , αυτά είναι λεπτομέρειες....Κάποτε είχα πάει στο VOX πριν χρόνια Γαλάνη-Πρωτοψάλτη ...50 ευρώ το άτομο ...και για να τις δω έπρεπε να ήμουν όρθια ...!!!!Έλεος!!!


    odis13
    06.05.2009, 20:00

    Ειναι γνωστο οτι ο μυλος οσο αφορα τις τιμες ακολουθει δυστυχως πολιτικη φαρμακειου.

    Εδω μια μπυρα απο το μπαρ κανει 10 ευρω, να μη βαλουν το εισητηριο 25?

     

     

     


    epivatis
    06.05.2009, 20:33

    Ακριβώς....ακριβός ο μύλος!!Δεν ήξερα για την τιμή της εισόδου,θα το ξανασκεφτώ και μάλλον θα προτιμήσω να πάω στον Παυλίδη εκείνη τη μέρα...Αν δεν κάνω λάθος στο συγκεκριμένο μαγαζί η είσοδος δεν περιλαμβάνει ποτό...σωστά?


    giorth
    07.05.2009, 01:28

    Και που παίζει αυτός ο...αξιόλογος καλλιτέχνης;
    Αν είναι φτηνότερα φυσικά και θα τον προτιμήσω!

    Και να κρατάει την σημαία ο εθνικός μαλ***ς!


    djmetronomos
    07.05.2009, 09:39

    Είναι επειδή ακρίβηναν τα ταξί και η διαδρομή στη Θεσσαλονίκη τώρα κοστίζει πιο πολύ.


    sitzoune81
    07.05.2009, 11:04

    Και να 'ταν μόνο η αισχροκέρδεια στα εισητήρια των συναυλιών που γίνονται στο Μύλο, θα 'ταν καλά... χώρια την ποιότητα των ποτών και της εξυπηρέτησης γενικότερα...

    Εδώ πήγαν και "κλείσαν" το "Liebe.!" οι απίθανοι για να το κάνουν "Stage του Μύλου"!!! Και το "Ξυλουργείο του Μύλου" (λίαν συμπαθής χώρος που έχει φιλοξενήσει υπέροχα events και συναυλίες) πλέον έχει απαξιωθεί τελείως.

    Σταματάω εδώ γιατί θα θυμηθώ και για Cafe Americen και δεν θέλω... πονεμένες ιστορίες.


    Chitarrista
    07.05.2009, 23:16

    Όντως φέρει μερίδιο ευθήνης και ο καλλιτέχνης, όπως είπε ο gikostas, αλλά δυστηχώς έχω την εντύπωση πως στη Θεσσαλονικη ο Μύλος εχει γίνει ψιλομονοπώλειογια τέτοιου είδους εμφανίσεις. Είναι πολύ λίγα αυτά τα μαγαζιά. Και πραγματικά η εξυπηρέτηση στο Μύλο είναι άθλια...

     

    Και να διευκρινίσω κάτι, γιατί κάποιοι μου έιπαν πως είναι το κόστος μεγαλύτερο λόγο μεταφοράς και διαμονής των μουσικών, στο Ηράκλειο και στο Βόλο που εμφανίστηκε ο Δεληβοριάς το εισητήριο ήταν πάλι 15 με ποτό.


    Julia-Eirini
    08.05.2009, 10:36

    Θα ήθελα να μου επιτρέψετε να μοιραστώ την αποψή μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα παιδιά. Δυστυχώς στο συγκεκριμένο θέμα αν δεν έχουμε τη συνολική εικόνα δε μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί.

     

    • Η γενική προσωπική μου άποψη είναι ότι τα 25 ευρώ μπορεί να είναι πολλά για τη μέση τσέπη αλλά είναι γενικά πολύ λίγα για ένα όνομα σαν τον Δεληβοριά.
    • Ο μέσος έλληνας κυρίως λόγω έλλειψης μουσικής παιδείας αλλά και επειδή έχει εσφαλμένη εντύπωση για το πόσο δύσκολη είναι η δουλειά ενός μουσικού εκαι ένω η δισκογραφία είναι νεκρή γιατί κανείς δεν αγοράζει δεν προτίθεται να πληρώσει ούτε το minimum για να δεί ένα show - ή ένα καταξιωμένο καλλιτέχνη.

    Ακούω κατά καιρούς τον κόσμο να παραπονιέται ότι δε βλέπει κάτι διαφορετικό - ότι όλα μοιάζουν ίδια, ότι η Ελλάδα δεν έχει την ικανότητα να πουλήσει μουσική στο εξωτερικό κτλ κτλ... 


    Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν το διαφορετικό παρουσιάζεται - ο κόσμος δεν το υποστηρίζει οικονομικά ΟΥΤΕ συμμετέχει γιατί του φαίνεται ΞΕΝΟ ως προς αυτό που έχει συνηθήσει. Όλοι θέλουν "πρώτο τραπέζι πίστα" στο super-show αλλά όταν έρχεται η ώρα του λογαριασμού ζητάνε τη βοήθεια της εκκλησίας του δήμου ή απλώς επιλέγουν να δούν άλλη μια μπάντα της σειράς - και με τον τελευταίο όρο εννοώ τις κλασσικές σκυλο-ροκ μπάντες που παίζουν ως το πρωί γνωστές επιτυχίες για να ικανοποιήσουν την ανάγκη του μέσου άτεχνου έλληνα που θέλει να βγάλει κάπου βόλτα το "μωρό" χωρίς να του κοστίσει πολλά και ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ χωρίς να δίνει σημασία εκείνος ή το μωρό σε αυτό που γίνεται on stage...


    Το ερώτημα που μου δημιουργείται φυσικά και που δεν έχω βρεί το θάρρος να απευθύνω σε κάποιον από αυτούς τους ανθρώπους - είναι γιατί δεν πάει σε ένα απλό bar που παίζει mp3 εφόσον θέλει background music και έρχεται σε live.
    Εν κατακλείδι, αν ο Δεληβοριάς δεν παίρνει τα 25 ευρώ τότε ρε παιδιά μην αναρωτιόμαστε γιατί η μουσική στην Ελλάδα πεθαίνει...


    Για μένα θα έπρεπε να υπάρχει ταρίφα... Θες rock live φίλε? Πλήρωνε... όπως το κάνεις στα μπουζούκια που ανοίγεις φιάλες 150 ευρώ και λες κι ευχαριστώ.
    ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΑΡΙΦΑ (για μένα) θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι:

    • Το να δείς μια άγνωστη ΜΑΘΗΤΙΚΗ μπάντα (κι εκφράζω προσωπική άποψη) θα έπρεπε να κοστίζει 8-10 ευρώ.
    • Το να δείς μια δισκογραφημένη μπάντα με απλό μουσικό show θα έπρεπε να κοστίζει 15 ευρώ.
    • Το να δείς μια δισκογραφημένη μπάντα με ένα show που θα περιλαμβάνει videos/animations/χορευτικά/standup comedy (βλέπε Kay & The SchoolDrivers, Πάνος Μουζουράκης, Dirty Granny Tales κ.ά.) δε θα έπρεπε στην εντελώς ξεφτίλα να είναι 20 ευρώ?
    • Το να δείς έναν καταξιωμένο καλλιτέχνη που έχεις τραγουδήσει τα κομμάτια του ξανά και ξανά και έχεις μεγαλώσει με αυτά (σαν τον Φοίβο Δεληβοριά) τα 25 ευρώ είναι πολύ εντάξει ποσό...μα πολύ εντάξει όμως...


    Και όλα αυτά βέβαια και το ΤΟΝΙΖΩ αυτό με τη λογική ότι στις τιμές που αναφέρω ο μαγαζάτορας δεν κρατάει παραπάνω από το 30% της εισόδου και όχι με την εως τώρα λογική που συνήθως το μαγαζί κρατάει από 50 - 70% και αποδίδει στον καλλιτέχνη το 30!


    Μην αφήνετε τη μουσική να πεθάνει - ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΚΡΟΑΤΕΣ ας ρωτήσουμε τι ποσοστό από το εισητήριο παίρνει ένας καλλιτέχνης και ας προτιμήσουμε να κάνουμε ένα DONATION στη μπάντα παρά να πάρουμε τρίτο ποτό που το τσεπώνει ο μαγαζάτορας.

    ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ας δείξουν τον δέοντα σεβασμό ο ένας στον άλλο και ας μην πέφτουν κάτω από ένα ποσό στα μαγαζιά. Ας μην δεχτούν τον εξευτελισμό που επιβάλουν άλλοι και τον υποβιβασμό της επαγγελματικής μουσικής ενασχόλησης σε hobby ελευθέρου χρόνου που το πληρώνεις κιόλας για να το κάνεις...


    ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ συνυπεύθυνοι για όσα συμβαίνουν στην ελληνική μουσική σκηνή και κάποια στιγμή πρέπει να γίνει συνείδηση όλων ώστε να αλλάξει!


    (PS: Thanks for reading this post)

     


    -----------------
    Μην αλλάζεις για κανένα. Γίνε ένα με τα θέλω σου. Ζήσε τη στιγμή σαν να ταν τελευταία...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Julia-Eirini στις 08-05-2009 10:39 ]


    darbukaboy
    08.05.2009, 11:15

    Ειρηνη πιστευω οτι τα 25 Ε ειναι απαγορευτικη τιμη για καποιον που θελει να βγει ενα βραδυ και να παει να πιει το ποτο του και να απολαυσει τον αγαπημενο του καλλιτεχνη.Ας μην συγκρινουμε τις τιμες των νυχτερινων μαγαζιων με αυτες των μουσικων σκηνων γιατι αλλος κοσμος παει στη μια κατηγορια μαγαζιων και αλλος στην αλλη.Ειναι απαραδεκτο μεχρι εκει που δεν παιρνει ενα μαγαζι να εκμεταλλευεται το ονομα του καλλιτεχνη(γιατι το προβλημα δεν πηγαζει απο αυτον αλλα απο το μαγαζι) για να αισχροκερδει.Εχω δει γνωστους καλλιτεχνες και με 20(που παλι ειναι τσιμπημενη τιμη)και με 15 ευρω!Το θεμα ειναι οτι ψηλες τιμες φερνουν και αδεια μαγαζια...γι'αυτο λοιπον μη λεμε οτι μας φταιει μονο η μουσικη αυτη καθ'αυτη-φταινε και αλλα πραγματακια.....


    Julia-Eirini
    08.05.2009, 17:05

    Εγώ αυτό που λέω είναι ότι ειδικά στην περίπτωση των μικρότερων σχημάτων που δεν έχουν την προώθηση που έχει κάποιος γνωστός αλλά αξίζουν (και ίσως πολύ περισσότερο) - εκεί καλό θα είναι όποιος πραγματικά είναι μουσικόφιλος να βάζει το χέρι στην τσέπη και όχι για ίδιον όφελος. Donate στις μπάντες όχι για να κάνουμε κεφάλι...

    Όταν για παράδειγμα (και αυτό είναι κάτι που ζω από κοντά) βλέπω τον Kay με τους SchoolDrivers να κάνουν ένα show αξίας 600 ευρώ αντάξιο ξένων παραστάσεων και να μπαίνουν μέσα 200 σε κάθε concert (τουλάχιστον) και να συνεχίζουν μόνο και μόνο επειδή το αγαπάνε, αφού οι μαγαζάτορες δεν κάνουν τίποτα για να προμοτάρουν το concert και περιμένουν το μαγαζί να γεμίσει με κόσμο της μπάντας - αυτό το επικροτούμε? Το ίδιο και με τους Salata Latina στην αρχή, το ίδιο και με τον Steve Mamali, το ίδιο και με το Χατζόπουλο...

    Το ότι κάποιοι τελικά αντέχουν είναι θέμα καθαρά του πόσο βαθιά θα βάλουν το χέρι στην τσέπη για να αντέξουν - και αυτό ειναι εντελώς κατά της τέχνης... Για αυτό λέω DONATION και μπουκοτάζ στις σκηνές που λειτουργούν σε βάρος των συγκροτημάτων...πληρώνοντας ψίχουλα!

     

     


    NikosRoman
    08.05.2009, 21:03

    Παράθεση:

    Το μέλος darbukaboy στις 08-05-2009 στις 11:15 έγραψε...

    Ειρηνη πιστευω οτι τα 25 Ε ειναι απαγορευτικη τιμη για καποιον που θελει να βγει ενα βραδυ και να παει να πιει το ποτο του και να απολαυσει τον αγαπημενο του καλλιτεχνη.Ας μην συγκρινουμε τις τιμες των νυχτερινων μαγαζιων με αυτες των μουσικων σκηνων γιατι αλλος κοσμος παει στη μια κατηγορια μαγαζιων και αλλος στην αλλη.Ειναι απαραδεκτο μεχρι εκει που δεν παιρνει ενα μαγαζι να εκμεταλλευεται το ονομα του καλλιτεχνη(γιατι το προβλημα δεν πηγαζει απο αυτον αλλα απο το μαγαζι) για να αισχροκερδει.Εχω δει γνωστους καλλιτεχνες και με 20(που παλι ειναι τσιμπημενη τιμη)και με 15 ευρω!Το θεμα ειναι οτι ψηλες τιμες φερνουν και αδεια μαγαζια...γι'αυτο λοιπον μη λεμε οτι μας φταιει μονο η μουσικη αυτη καθ'αυτη-φταινε και αλλα πραγματακια.....



    {#emotions_dlg.thumbup}


    Julia-Eirini
    10.05.2009, 17:26

    Για μένα αυτό είναι πρόβλημα παιδείας... Κάποτε οι Έλληνες περηφανεύονταν για το πόσα χάλασαν το προηγούμενο βράδυ. Σήμερα περηφανεύονται για το ποιος την πέρασε στο ποιο τζάμπα...

    Δεν συμφωνώ ούτε στο ένα ούτε στο άλλο - αλλά καταλαβαίνω περισσότερο το πρώτο... Το τωρινό δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί αν δεν έχεις χρήματα κάτσε σπίτι, πάρε μια μπύρα, άραξε στην παραλία με τους φίλους σου... μην πας σε live - αφού κι όταν πας εκεί πάλι δε συμμετέχεις αλλά είσαι εκεί για να κρίνεις τη δουλειά του άλλου παθητικά και να μιλάς με ύφος χιλίων καρδιναλίων για το πόσο καλύτερα θα το έκανες εσύ στη θέση του...

    Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πληρώνει κάποιος 50 ευρώ σε ένα οποιοδήποτε ξένο όνομα και να μην πληρώνει τουλάχιστον τα μισά για κάποιον όπως ο Δεληβοριάς που είναι καταξιωμένος και εγγύηση διασκέδασης...

    Για μένα σαν κοπέλλα αυτά που μου ακούγονται σαν τα ίδια παράπονα που ακούω από φίλους μου άνδρες Έλληνες που συνέχεια παραπονιούνται ότι δεν υπάρχουν σωστές κοπέλλες αλλά το χεράκι στην τσέπη να την κεράσουν ένα ποτό δεν το βάζουν (ούτε την πρώτη φορά), ούτε έχουν την αβρότητα να της ανοίξουν μια πόρτα να κατέβει ή να την προσέξουν όταν τους μιλάει για πράγματα που ίσως να μην τους ενδιαφέρουν...

    Αυτός που δεν δέχετε να αποδώσει την ελάχιστη αξία για κάποιο αγαθό ή για την τέχνη νομίζω θα πρέπει να υπολογίζει ότι στην έξοδο θα πάρει μηδέν...

    Sorry αλλά έτσι πάει...(ότι πληρώνεις παίρνεις...και πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε ότι η τέχνη είναι είδος πολυτελείας όχι βασικό αγαθό).


    epivatis
    11.05.2009, 01:19

    Μάλλον έχουμε ξεφύγει από το αρχικό θέμα,ε?Ναι,το κάθε αγαθό το κοστολογεί ο καθένας ανάλογα με τις προτιμήσεις του.Όμως α)η κουβέντα είναι για ένα συγκεκριμένο μαγαζί νομίζω και β)κάποια στιγμή πρέπει να κοιτάμε και τι μας προσφέρεται για τα χρήματα που δίνουμε. Αν είσαι σε τραπέζι,έχοντας την άνεσή σου,ακουμπάς το ποτό σου,βλέπεις τα πάντα και δε σε σπρώχνουν συνεχώς λογικό είναι να χρεώνεσαι παραπάνω. Όμως για το μπαρ(ούτε καν μπαρ δηλαδή,πάνω στο διάδρομο όπως είσαι στο μύλο) 25e είναι πολλά.

    Το μεγάλο πρόβλημα πιστεύω πως είναι τα μαγαζιά. Βασίζονται στο γεγονός ότι οι καλλιτέχνες έρχονται για λίγες εμφανίσεις στη Θεσσαλονίκη κι ότι ο κόσμος που είναι να πάει θα πάει έτσι κι αλλιώς. Κάπως έτσι εξηγείται μάλλον και η μεγάλη διαφορά στο εισιτήριο από Αθήνα-Θεσσαλονίκη και επαρχία.

    Κι επειδή το θέμα ξεκίνησε με το Δεληβοριά, εκπληκτικός χθες κι αυτός και ο Μαραβέγιας!!

    Υ.Γ. Σε ποιο μαγαζί ήταν ο Τζιμάκος στη Θεσσαλονίκη κι έφυγε την τρίτη μέρα κράζοντας για αυτό το λόγο το αφεντικό?Νομίζω έχει 4-5 χρόνια...

     


    odis13
    11.05.2009, 10:42

    Nα σας τυραννησω? Θα σας τυρρανησω.

    Η τιμη των 25 ευρω για ενα καλλιτεχνη οπως ο Δεληβοριας (δεν εχω κανενα προβλημα με τον ανθρωπο, μη παρεξηγουμαστε) σε ενα χωρο οπως ο Μυλος (aka μια ΑΠΟΘΗΚΗ) ειναι TOO MUCH.

     

    Τετοιες τιμες δεν υπαρχουν σε συναυλιες σε καμια αλλη χωρα...ειμαστε οντως η ακριβοτερη χωρα της Ευρωπης. Πουθενα αλλου δεν εχω ει τετοιες τιμες, και ειδικα τον τελευταιο χρονο που ζω Αγγλια και πηγαινω συνεχεια σε καθε ειδους συναυλιες με πιανουν τα γελοια με τη σχεση τιμων Ελλαδας-Αγγλιας.

     

    Τα ΜΟΝΑ εισητηρια που εδω στο bristol ανεβαινουν σε τιμες μεχρι και 30 ευρω ειναι αυτα ορισμενων συναυλιων στο St.George και στο Colston Hall. Για να καταλαβετε τι παιζει, το St.George ειναι μια εκκλησια με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ακουστικη που εχει μετατραπει σε συναυλιακο χωρο για κυριως jazz-κλασσικη μουσικη, φερνει μεγαλα ονοματα (μεγαλα παγκοσμιου επιπεδου), ποσοστο του εισητηριου παει σε φιλανθρωπια κλπ, οποτε αυτο εξηγει και την ανεβασμενη τιμη.

    Το πιο ακριβο εισητηριο που ετυχε να πληρωσω εγω ειναι αυτο για τους Zappa Plays Zappa στο Colston Hall τον Ιουνιο, 30 ευρω. Προσεξτε: 30 ευρω για μια συναυλια-υπερπαραγωγη σε ενα απο τους καλυτερους συναυλιακους χωρους ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ (εχουν περασει ΟΛΟΙ απο εκει, stones, beattles, zeppelin, hendrix, marley, και και και...).

    Γνωστοτατοι καλλιτεχνες εμφανιζονται συχνα σε ωραιοτατα club οπως το Mr. Wolf, Native, Start The Bus που εχουν μελετημενη ηχητικη και ειναι χωροι που πραγματικα φχαριστιεσαι live και η τιμη ποτε δεν ξεπερνα τα 8 ευρω.

    Καλα οσο για τα εισητηρια που εχουμε στην Ελλαδα για μεγαλες συναυλιες ξενων ονοματων (50 και πανω προς τη δοξα τραβα) αστα...οσο κοστιζει να δεις τους Scorpions/Metallica σε ενα χωραφι στην Αθηνα (terravibe κλπ) βλεπεις Clapton στο Royal Albert Hall στο Λονδινο.

    Ολα αυτα χωρις να λαβουμε υποψην και τις διαφορες στους μισθους.

     

     

    Οποτε αναρωτηθειται εσεις αν ειναι οντως οκ να δινεις για ενα live ενος τοπικου καλλιτεχνη σε ενα ετσι και ετσι χωρο 25 ευρω εκ των οποιων αυτος ουτε τα 5 δε θα παρει.


    Julia-Eirini
    11.05.2009, 16:19

    Sorry odis αλλά να μου επιτρέψεις επειδή μένω Αγγλία και είμαι μισή Εγγλέζα να πω ότι γράφεις ανακρίβειες... που έχουν ένα μέρος μόνο της αλήθειας.

    Ναι τα εισητήρια για πολλά gigs στην Αγγλία είναι φτηνότερα συγκριτικά με την ποιότητα που παίρνεις σε μια οποιαδήποτε μουσική σκηνή στην Ελλάδα αλλά τι σχέση έχει η μία αγορά με την άλλη. Τα μεγέθη είναι εντελώς διαφορετικά και αν μιλήσουμε ειδικά για την Αγγλία είναι η χώρα όπου μουσικός είναι ισοδύναμο πολλές φορές του πλούσιος - άνετη ζωή (ακόμη και αν δε σε ξέρει κάποιος).

    Δες αν αυτό συμβαίνει στην Ελλάδα και αναρωτήσου γιατί μπορεί να μην...


    odis13
    11.05.2009, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Julia-Eirini στις 11-05-2009 στις 16:19 έγραψε...

    Sorry odis αλλά να μου επιτρέψεις επειδή μένω Αγγλία και είμαι μισή Εγγλέζα να πω ότι γράφεις ανακρίβειες... που έχουν ένα μέρος μόνο της αλήθειας.

    Ναι τα εισητήρια για πολλά gigs στην Αγγλία είναι φτηνότερα συγκριτικά με την ποιότητα που παίρνεις σε μια οποιαδήποτε μουσική σκηνή στην Ελλάδα αλλά τι σχέση έχει η μία αγορά με την άλλη. Τα μεγέθη είναι εντελώς διαφορετικά και αν μιλήσουμε ειδικά για την Αγγλία είναι η χώρα όπου μουσικός είναι ισοδύναμο πολλές φορές του πλούσιος - άνετη ζωή (ακόμη και αν δε σε ξέρει κάποιος).

    Δες αν αυτό συμβαίνει στην Ελλάδα και αναρωτήσου γιατί μπορεί να μην...



     

     

    Που εγραψα ανακριβειες? Μιλησα για συγκεριμενα μαγαζια, συκεκριμενα facts σε μια συγκεκριμενη πολη, το Bristol. Εκανα μια μικρη συγκριση τιμων, δε καταλαβα που ειδες την ανακριβεια.

    Ειναι ανακριβεια οτι ειναι πιο φτηνη η live μουσικη στην Αγγλια? Αφου ειναι, τι να κανουμε. Εχεις δει πουθενα στην Αγγλια τιμες αναλογες σκυλαδικου (που ειναι μια απο τις μεγαλυτερες live σκηνες στην Ελλαδα, μη πω η μεγαλυτερη)? Ναι ειναι μεγαλυτερη αγορα η Αγγλια, αλλα τα 100 ατομα που ειδανε τον Ivo Pappasov (Βουλγαρικη folk μουσικη) στο st george πριν απο 2 βδομαδες γιατι πληρωσαν τα μισα απο οτι θα πληρωναν τα 100 ατομα στην Ελλαδα που θα τον βλεπαν αν ερχοταν?

     

    Οσο για το τελευταιο σου επιχειρημα, κατσε να το καταλαβουμε λιγο: επειδη το να εισαι μουσικος στην Ελλαδα ισοδυναμει με οικονομικη αυτοκτονια θα πρεπει ο x μαγαζατορας να εχει 4πλασιο κερδος απο τον αντιστοιχο ξενο που προσφερει καλυτερου επιπεδου υπηρεσιες? Μπαζει απο καπου αυτο η ειναι η ιδεα μου?

    Επαναλαμβανω δε μιλαμε για 25 ευρω που πανε στο Δεληβορια, μιλαμε για 25 ευρω που στην τραγικη τους πλειοψηφια πανε στον μαγαζατορα.

     

     


    -----------------
    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 11-05-2009 17:59 ]