ελληνική μουσική
online 239·152.955 μέλη
αρχική > Forum > Πιάνο & άλλα πληκτροφόρα

Ελληνικά Styles & Ήχοι για τα Korg Arrangers Pa-Series.

Sharmman
Περαστική Νότα
19.11.2012, 04:35#21   

Εξ αρχής άς με συγχωρέσετε γιά την πολύ σπάνια παρουσία μου στο Forum , δεν είναι σκόπιμη
αλλά οι ανειλημμένες υποχρεώσεις δεν μου το επιτρέπουν.

Αθανάσιε μπορείς να μην είσαι συνομωσιολογος , αλλά τείνεις να γίνεις , τα παιδιά που ποστάρισαν εδώ
και δεν τους το συνέστησα είναι  παλιοί πελάτες , οπότε το θέμα αυτό λήγει !

Panagiotisded που γιά νάμαι ειλικρινής γιά σένα ποστάρω να σε ενημερώσω το γιατί εγώ τουλάχιστον
δεν ασχολούμαι με παλιώτερες σειρές , ενώ πραγματικά θα τόθελα !

Ας ξεκινήσουμε με το τί χρειαζόμαστε γιά να κατασκευάσουμε σοβαρού επιπέδου Styles , μην πώ μόνο
Ελληνικά , αλλά και διεθνή !
- Σοβαρά τύμπανα , μπάσσα , κιθάρες & κρουστά πχ Darbukas , νταούλια κλπ
Τι υπάρχει έστω και μέτριο από αυτά σε σειρές Pa800 και πίσω ? ...  τίποτα ... όλα τα εργοστασιακά
τρισάθλια , τουλάχιστον γιά τις δικές μου απαιτήσεις άρα χωρίς sampler δεν είναι εφικτό να δημιουργηθεί
ένα ΣΕΤ επαγγελματικών απαιτήσεων που μόνο αυτά τα section όργανα απαιτούν 50 Mb external samples.
Δηλαδή τα 64 Μb δείγματα που χωρά το Pa800 είναι το ταπεινό όριο για κάτι το αξιοπρεπές !

Πάμε παρακάτω ...
Με τί βιβλιοθήκη ήχων θα παίξει κάποιος αξιοπρεπώς Μουσική το 2012 που ήδη δουλεύουμε 20 Gb στο
KronosX , σε αυτά τα όργανα που είναι όλα τα διεθνή εργοστασιακά τελείως fake , με παντελή έλλειψη
λαικών ήχων ?
ή υπάρχει χώρος όπως ομολογούν πολλά παιδιά που δουλεύουν σε αντίστοιχους χώρους , γιά κάποιο επιπλέον αξιοπρεπές Workstation ?

Γιά τους παραπάνω λόγους αγαπητέ Παναγιώτη δεν θα μπώ πλέον στη διαδικασία κατασκευής Συλλογής -
Βιβλιοθήκης γιά Sampler Arranger με μνήμη μικρότερη 96 Mb , γιατί αυτή η δουλειά κοστίζει αρκετά ώστε
να δικαιολογηθεί σε ένα φθηνό όργανο που ότι και να έκανα δεν μπορεί να ανταποκριθεί ούτε στο 10 %
μπροστά σε ένα πλήρως σεταρισμένο Pa3X 512 Mb Ram (compressed) που ανήκει σε επίπεδο παραγωγής Studio !
Παιδιά ξέρω ότι οι εποχές είναι πολύ δύσκολες , αλλά ο πήχυς έχει ανέβει υπερβολικά και θα το συναντήσετε
σύντομα μπροστά σας , αφού οι απαιτήσεις ήδη έχουν αλλάξει γιαυτή τη δουλειά !

Ευχαριστώ γιά τον χρόνο Σας

Αντώνης Sharmman

[ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 27-04-2014 19:11 ]

Post αρνητικής αξιολόγησης
Panagiotisded
Περαστική Νότα
11.12.2012, 02:07#25   

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω για την λεπτομερή απάντηση και για την ποιοτική απόδοση του λαικού πενταγράμμου μέσα απο τους ρυθμούς σας και τους ήχους σας. Όμως θα πρέπει να διαφωνήσω σε ένα θέμα και θα ήθελα αφού διαβάσετε την άποψή μου να μου απαντήσετε και να εκφράσετε τη γνώμη σας. Πήρε ένας συνάδελφός μου το pa3x (με πόνο ψυχής) και το έφερε σπίτι μου να παίξουμε και να του το σετάρω. ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ όταν είδα ότι στους εργοστασιακούς ήχους η διαφορά με το pa50 είναι απίστευτα μικρή. Συγκεκριμένα. Κλαρίνο folk, accordeon όχι ελληνικό, και γενικά όλα τα όργανα εκτός της κιθαρας, ούτι, μπουζουκι, σαντουρι, μπαγλαμα τα οποία είναι και αυτά που μας ενδιαφέρουν στο ελληνικο πενταγραμμο ήταν ΊΔΙΑ. ΙΔΙΑ ΌΜΩΣ πάθαμε πλάκα. Βέβαια στο 50 έχω πακέτα δικά μου και όργανα πιο φυσικά. Τα drum kits ήταν περίπου ίδια με κάποια αναβαθμισμένα που έχω. Η τεράστεια διαφορά ήταν στην κθάρα, στο μπουζούκι και στα υπολοιπα που είπα.

Προσωπικά στα Live  χρησιμοποιώ μπουζούκι απο sampler πρόγραμμα καλύτερο απο αυτό του pa3x και το ακορντεον μου , ο μπαγλαμας , τα βιολιά μου και τα drum kits δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απο το pa3x to εργοστασικό. Την κιθάρα ζήλεψα. Με κλίμακα το 10 η αναπαράσταση του ήχου στο pa3x είναι 10 και το pa50 έιναι 6. το ανθρώπινο αυτί καταλαβαίνει διαφορά απο 4 και κάτω.  

Τελειώνοντας, θέλω να πω ότι όντως το pa3x είναι απίστευτο όργανο αλλά εργοστασιακά δεν χτυπάει πολύ το δικό μου τουλαχιστον pa50 και το αποδεικνύω σε όσους δύσπιστους. Σίγουρα τα επαγγελματικά set που διαθέτετε είναι ενα επίπεδο πιο πανω αλλά για να δώσει στην αγορα η korg τους εργοστασιακους ήχους έτσι, σημαίνει ότι γίνεται η δουλειά. Αυτό που λείπει ουσιαστικά απο εμένα και απο τους περισσότερους συναδέλφους είναι η σωστή ενορχήστρωση και το φτιάξιμο των σάπιων ρυθμών που υπάρχουν στο διαδίκτυο, διαδικασία που απαιτεί χρόνια, αλλά είμαι σε παρα πολύ καλό δρόμο. Ασχολούμαι μόνο δυο χρόνια και έχω καταφέρει να ακούγεται το pa50 σαν pa800.

Προσωπική μου άποψη. Korg pa50, pa500, pa600, σεταρισμένα σωστά δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απο τα θηρία pa2x και pa3x. Η ουσιαστική διαφορά είναι στις κιθάρες, και γενικά στα ελληνικά όργανα και στα πολλά gadgets που έχουν. Υπάρχουν όμως καλύτεροι sampler ήχοι απο του pa3x. Το μόνο που θες είναι καλώδιο Midi και είσαι έτοιμος. Τις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται ένα όργανο των 3500 ευρώ αλλά ταλέντο. Το ταλέντο και σε pa50 βγάζει φωτιές. Καλό θα ήταν λοιπόν να βοηθηθεί απο ένα πακέτο ρυθμών για να έχει ένα καλό ξεκινημα και να μην ξεκινησει όπως εγώ απο το -10 ούτε να δώσει για πρώτο όργανο 3500 ευρώ.

Ευχαριστώ που μ ακούσατε

Sharmman
Περαστική Νότα
13.12.2012, 07:05#26   

Παράθεση:

Το μέλος Panagiotisded στις 11.12.2012, 02:07 έγραψε...
 ΕΜΕΙΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ όταν είδα ότι στους εργοστασιακούς ήχους η διαφορά με το pa50 είναι απίστευτα μικρή. Συγκεκριμένα. Κλαρίνο folk, accordeon όχι ελληνικό, και γενικά όλα τα όργανα εκτός της κιθαρας, ούτι, μπουζουκι, σαντουρι, μπαγλαμα τα οποία είναι και αυτά που μας ενδιαφέρουν στο ελληνικο πενταγραμμο ήταν ΊΔΙΑ. ΙΔΙΑ ΌΜΩΣ πάθαμε πλάκα. Βέβαια στο 50 έχω πακέτα δικά μου και όργανα πιο φυσικά. Τα drum kits ήταν περίπου ίδια με κάποια αναβαθμισμένα που έχω. Η τεράστεια διαφορά ήταν στην κθάρα, στο μπουζούκι και στα υπολοιπα που είπα.

Αγαπητέ Παναγιώτη τα όργανα από Tyros - Pa3X πρώτα απ' όλα δεν διαθέτουν Βαλακνικούς ήχους , και οι ήχοι που αναφέρεις που πράγματι όχι είναι κοντά αλλά είναι ακριβώς οι ίδιοι ήχοι , και θα μου επιτρέψεις να σου πώ ότι πρόκειται γιά "ανέκδοτα" και όχι για ήχους , που πράγματι είναι αστείο να πιστεύει κάποιος ότι με το Folk clarinet - OUD κλπ θα βγάλει δουλειά , άμα πρίν δεν το πετάξει και το Pα800 ή το Ρα3Χ στα σκουπίδια !
Άμα πράγματι θέλεις να ακούσεις διαφορές , βάλε τα DNC πνευστά πιάνα , Studio DK , και μην κρίνεις το Ρα3Χ με ένα Style ερασιτεχνικό που θα βάλεις και θα παίζει με την Legancy Library με ήχους & ΚΙΤ του i30 Με την νέα Factory Bank , παίζουν μόνο τα καινούργια που διαθέτουν DNC STS , Guitar mode2  και γενικά τα πράγματα δεν είναι τόσο επιδερμικά και εύκολα όσο πιθανόν να φαίνονται !

Η σειρά Ρα800 και πέρα έχει δυνατότητες γιά να κατασκευάσεις αξιοπρεπή πράγματα , το εργοστάσιο όμως κατηγορηματικά τό ξεχνάμε τελείως ακόμα και οι κιθάρες που σ' αρέσουν παίρνουν 4 με άριστα το 10 !
Στις Συλλογές που κατασκευάζω είναι "άλλο όργανο" με όλλους ήχους (400 custom STS στο Ρα3Χ) από εξωτερικά δείγματα Στουντίου σαν VSTi άς πούμε με τεχνικές sample modeling & articulations αφού το όργανο διαθέτει features που δεν έχει ούτε το Kronos , πέραν του ότι παίζει με 32-40 εξωτερικά Drumkits , μπάσσα , κιθάρες , κρουστά κλπ , τίποτα από μυρωδιά εργοστασίου , αλλιώς σοβαρή δουλειά δεν γίνεται !
Φίλτατε άν τα όργανα αυτά δεν διέθεταν 96-512 Mb Ram , δεν θα τολμούσα να φτιάξω ποτέ τίποτα και θα ήμουν στη σειρά Tyros και ας είναι πίσω , όλη η δουλειά είναι η μονάδα sampler ... ! 

Παράθεση:
Προσωπική μου άποψη. Korg pa50 ... σεταρισμένα σωστά δεν έχουν να ζηλέψουν τπτ απο τα θηρία pa3x.

Όχι απλά έχει να ζηλέψει μόνο αλλά είναι η νύχτα με την ημέρα για αυτό που πραγματεύονται , διαφορά Fiat - Porche θάλεγα σε απλές γραμμές , γιά ψάχτο λίγο παραπέρα και θα με θυμηθείς !

Τώρα όσον αφορά την δημιουργία Συλλογής γιά κάποιο άλλο όργανο σειρά έχει το Ρα600 που και φθηνό είναι και 96 Mb δείγματα παίρνει οπότε φτιάχνεται αξιοπρεπώς , και τα Sample features  του Pa3X διαθέτει ( με εξαίρεση το afterttouch) , οπότε ο λίγος χρόνος που μου απομένει θα επενδυθεί πρός αυτή την κατεύθυνση.

Χαιρετισμούς

[ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 12-01-2014 06:26 ]

[ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 27-04-2014 19:12 ]

Panagiotisded
Περαστική Νότα
16.12.2012, 20:41#27   

Κατάλαβα ακριβώς τι εννοείτε και δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι ένας ρυθμός και ένα όργανο δουλεμένο επαγγελματικά αποδίδει τα μέγιστα σε ένα live. Σίγουρα το pa3x και το 2x και το 800 είναι φανταστικά όργανα και ειδικά με ένα σωστο σετάρισμα άπιαστα. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Μήπως για δουλειές όπως live σε εστιατόρια, πανηγύρια σε χωριά η χρήση οργάνου αξίας 3.500 ευρώ είναι υπερβολική; έστω και το 800 στα 2.000. Πώς θα γίνει απόσβεση; Ενώ με ένα αξιόπιστικο όργανο πιο φθηνό όπως pa80, 50, 500 υπάρχει  σωστό και καλό αποτέλεσμα.

Τέλος, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα σημαντικό ερώτημα. Σε περίπτωση αναβάθμισης του pa50 που διαθέτω για να μπορέσω να αγοράσω και να φορτώσω τα style σας σε ένα όργανο sampler για να έχω 100% απόδοση στα live, γιατι προκύπτουν νέες πιο απαιτητικές συνεργασίες τι μου προτείνετε; Την αγορα ενός pa800 που είναι στο όριο; ή ένα pa3x; Μια παρένθεση. (Γνωρίζω να χειρίζομαι το pa50 άπταιστα σε όλες τις πτυχές του οπότε θα ήθελα μια πραγματική αναβάθμιση)

Με pa600 θα υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα ως πιο φθηνή  λύση.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Sharmman
Περαστική Νότα
17.12.2012, 06:47#28   

Αγαπητέ Παναγιώτη εκτιμώ το αυταπόδεικτο ήθος σου αλλά θα σε παρακαλούσα να "μου γράφεις" στον ενικό , να αισθάνομαι και πιό άνετα !

Παράθεση:
Μήπως για δουλειές όπως live σε εστιατόρια, πανηγύρια σε χωριά η χρήση οργάνου αξίας 3.500 ευρώ είναι υπερβολική; έστω και το 800 στα 2.000. Πώς θα γίνει απόσβεση;

Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα, παρόλο που σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο , αλλά αν πάρουμε το δικό
μου παράδειγμα , ο εξοπλισμός μου , είχε πάντα σαν συναίπεια καλύτερες αποδοχές , μέ θέτει ίσως και
εκτός  ανταγωνισμού άν αυτό σου λέι κάτι φίλε μου Παναγιώτη , όταν μόνος μου καλύπτω ολόκληρο
πρόγραμμα , και διά του "πέρδεσθαι" δεν βάφονται αυγά !

Παράθεση:
Τέλος, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα σημαντικό ερώτημα. Σε περίπτωση αναβάθμισης του pa50 που διαθέτω για να μπορέσω να αγοράσω και να φορτώσω τα style σας σε ένα όργανο sampler για να έχω 100% απόδοση στα live, γιατι προκύπτουν νέες πιο απαιτητικές συνεργασίες τι μου προτείνετε; Την αγορα ενός pa800 που είναι στο όριο; ή ένα pa3x; Με pa600 θα υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα ως πιο φθηνή  λύση.

Άν Θα ξεκινήσεις δική σου κατασκευή Σετ , το Ρα800 είναι σωστή φθηνή επιλογή , με καλύτερη την αγορά ενός Μ/Τ Ρα2Χ πούναι και κλάσεις ανώτερο από κάθε μεριά
Άν σκοπεύεις να πάρεις εμπορικό Σετ , το Ρα600 είναι η οικονομικώτερη και εργονομικώτερη επιλογή , πούναι πολύ κοντά στο Ρα3Χ με παρόμοια DNC βιβλιοθήκη ,Guitar mode2, 96 Mb
Ram ,απέχει αρκετά από Ρα800 , και σε υπερβολικά χαμηλή τιμή !
Εγώ ήδη κυκλοφόρησα Συλλογή γιά Ρα600 , πούναι εφάμιλη του αποτελέσματος Ρα3Χ  άν κάτι άλλο θες να
ρωτήσεις  , όχι από 'δώ πάτησε το TAB "Email-me" του Avatar μου , γιά ευνόητους λόγους !

Μετά σαν τελευταίο να σου ανφέρω ότι υπάρχουν και κάποιοι ουσιαστικοί παράγοντες στην επιλογή ενός
Arranger όπως το θέμα πιάνου-πιανίστα που δεν ξέρω πώς το αντιλαμβάνεσαι αλλά μόνο τα Ρα2-3Χ
μπορούν ν' ανταπεξέλθουν και γιά μένα αυτό το όργανο είναι υψίστης σημασίας σαν Μουσικός !

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Καλές γιορτές νάχουμε όλοι παιδιά !!!

[ τροποποιήθηκε από τον/την Sharmman, 27-04-2014 19:13 ]

Tags
Μουσικά Όργανα:Σαντούρι