ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.857 μέλη

    Τελικά απαγορεύτηκε το τσιγάρο στα νυχτερινά κέντρα;

    MONITA
    18.12.2009, 01:54

    Βρε παιδια εγω δεν ανοιξα το θεμα για να μαλωσουμε και να χωριστουμε σε 2 στρατοπεδα.Παρ'ολο που θα ημουν στο στρατοπεδο των αντικαπνιστων,δεν ανοιξα το θεμα για να κανουμε πολεμο,αλλα επειδη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελω να μαθω τι γινεται με αυτο το μετρο,σε ποια μαγαζια της Θεσσαλονικης ή Αθηνας εφαρμοζεται,σε ποια οχι,ποια εχουν παρει το παραμικρο μετρο και αν ξερει κανεις κατι για το αν θα εφαρμοστει τελικα και πώς και απο ποτε.Παντως για να πω τη γνωμη μου,μου εχει τυχει σε πολυ μικρη ηλικια να ειμαι με τους γονεις μου σε ενα γαμο και στο διπλανο τραπεζι να καπνιζει ενας ωρες ολοκληρες και εγω να πνιγομαι,τα ματια μου κατακοκκινα κλαινε και αυτος να μη νοιαζεται ωσπου η μαμα μου δεν αντεξε τον φωναξε και του ειπε ''κοιτα'' και του εδειξε το προσωπο μου κι αυτος ουτε που μιλησε,γι αυτο να μη μιλαμε καλυτερα για ρατσισμο και κοινωνικο αποκλεισμο καπνιστων,αυτα εναι γελοιοτητες. 


    floweraki
    18.12.2009, 14:01

    Ώρα για προβληματισμό... Υποθέστε ότι είστε στο σπίτι σας με μια μεγαλούτσικη παρέα κατά τις 7 και ακούτε μουσική, γελάτε, φωνάζετε...Θα σκεφτεί κανείς σας ότι ενοχλεί;;;ΟΧΙ!!! Αφού δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας... Αν σας κάνουν παρατήρηση θα ζητήσετε συγνώμη;!Μπαααα... Θα βγάλετε και γλώσσα από πάνω...!

    Γιατί λοιπόν απαιτούσαμε από τους καπνιστές να σκεφτούν ότι μας ενοχλούν αφού ο νόμος δεν τους απαγόρευε το κάπνισμα σε οποιονδήποτε δημόσιο χώρο;

     

     


    noizreduction
    18.12.2009, 14:30

    Δηλαδη πρεπει να ερθει ενας νομος για να αισθανθει ενας ανθρωπος πως ξεπερναει τα ορια της ελευθεριας του και παρενοχλει ενα συνανθρωπο του;

    Τοτε αν ειναι, να βγαλουμε κι εναν νομο για ολα και να εχουμε μια αναγκαστικη φασιστικη κοινωνια!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 18-12-2009 14:32 ]


    freelance
    18.12.2009, 15:25
    ...λοιπον παρακολουθω την συζητηση τρεις τεσσερις μερες τωρα,η ιδια ειμαι καπνιστρια ομως λιγο ας συγκεντρωθουμε και ας σκεφτουμε πως σιγουρα δεν μου φταιει κανεις να αναπνεει τον καπνο που "φουμαρω" εγω αν δεν θελει. Με ξεβολευει και μενα η ολη υποθεση ομως δικος μου νταλκας το τσιγαρο και θα πλερωσω τις συνεπειες...Οποιες και αν ειναι αυτες... Και δικαιωμα του καθενος ιδιοκτητη να φτιαξει και να χαρακτηρισει το χωρο του συμφωνα με τους ανθρωπους που εξυπηρετει η συμφωνα με την δικη του πεποιθηση. Δεν θα τρελαθω κιολας αν το αγαπημενο μου στεκι γινει μη καπνιζοντων,θα παρω τους καπνιζοντες φιλους μου και θα παω καπου που να μπορουμε να καπνισουμε. Ε και αμα δεν μπορουμε να παμε πουθενα πια...καιρος να ξαναθυμηθουμε τα παρτυ στα σπιτια οπως παλια...εε??
    Spike-The-Vampire
    18.12.2009, 18:34

    μακάρι να εφαρμοστεί ο νόμος και να ξανά πατήσει κανένας καπνιστής σε κλειστό χώρο διασκέδασης... έτσι θα δούμε, πόσοι είναι οι μη καπνιστές που θέλουν να διασκεδάσου τόσο καιρό και δεν τους αφήναμε... επίσης να δούμε κατά πόσο συμφέρει τα νυχτερινά κέντρα να βγάλουν άδειες για καπνιστές ή μη... μακάρι να σταματήσουμε να πηγαίνουμε μπας και κατεβάσουν και τις τιμές, ή ακόμα καλύτερα να κλείσουν και να πρέπει ο φίλος μας ο ηχολήπτης μείνει χωρίς δουλειά (ή να βρει μια δουλειά στα μετρά του, κοινωνικά και πολιτικά). αναφέρομαι σε αυτόν με τις χουντικές απόψεις φυσικά...

    επίσης, εσείς οι καπνιστές μάθετε να μην σκύβετε το κεφάλι και να μυξοκλαίτε επειδή σας καταπατάνε και καλά τα δικαιώματα... πριν πάτε σε ένα μαγαζί να τους παίρνεται τηλέφωνο και να τους ρωτάτε αν είναι για καπνιστές, όταν θα σας λένε οτι δεν είναι, απλά πείτε τους οτι θα πάτε αλλού...

    για να είμαστε και δίκαιοι... ντροπή σε όποιον καπνιστή καπνίζει μπροστά σε παιδιά, εσείς δεν έχετε δικαίωμα να μιλάτε για παιδεία και κράτος, (εγώ είμαι 10 χρόνια καπνιστής και τα αδέρφια μου, που έχω 5 ζωή να έχουν, μάθαν οτι καπνίζω όταν ξεκινήσανε και αυτοί...)

    σεβασθείτε τις έγκυες και τους ανθρώπους που τρώνε!

    στους παθιασμένους αντι-καπνιστές έχω να πω πως το μίσος μόνο μίσος φέρνει.

    και κλείνοντας θέλω να πω ένα τεράστιο ΣΥΓΝΩΜΗ για όλες τις φορές που ενόχλησα κάποιον με το καπνό από το τσιγάρο μου (δεν ήταν και πολλές σάς διαβεβαιώ) 


    kamelia8
    19.12.2009, 12:28

    Να δηλώσω εξαρχής ότι δεν ξέρω αν και ποια μαγαζιά απαγόρευσαν το κάπνισμα, αλλά τώρα που βρήκα την αφορμή, ας πω αυτά που σκέφτομαι!

     

    Παράθεση:

    Το μέλος freelance στις 18-12-2009 στις 15:25 έγραψε...

    ...λοιπον παρακολουθω την συζητηση τρεις τεσσερις μερες τωρα,η ιδια ειμαι καπνιστρια ομως λιγο ας συγκεντρωθουμε και ας σκεφτουμε πως σιγουρα δεν μου φταιει κανεις να αναπνεει τον καπνο που "φουμαρω" εγω αν δεν θελει. Με ξεβολευει και μενα η ολη υποθεση ομως δικος μου νταλκας το τσιγαρο και θα πλερωσω τις συνεπειες...Οποιες και αν ειναι αυτες...

    freelance, εξεπλάγην τόσο όταν διάβασα τα παραπάνω που έγραψες! {#emotions_dlg.happycrazy} Ελάχιστες φορές έχω ακούσει κάποια καπνίστρια να μιλάει με τόσο ενδιαφέρον για το πόσο απεχθάνονται οι αντικαπνιστές το τσιγάρο και πόσο δίκιο έχουν!

    Μακάρι να σκέφτονταν το ίδιο και οι καπνιστές φίλοι μου...

    Σ' ευχαριστώ, ειλικρινά! Ως αντικαπνίστρια προσδοκώ πολλές φορές να ακούσω κάτι τέτοιο απ' τους κανπιστές, αλλά σχεδόν όλοι έχουν μια άποψη του στυλ "κάνω αυτό που γουστάρω και μην τολμήσεις να γκρινιάξεις".

    Είσαι δυσεύρετη περίπτωση!

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Spike-The-Vampire στις 18-12-2009 στις 18:34 έγραψε...

    μακάρι να εφαρμοστεί ο νόμος και να ξανά πατήσει κανένας καπνιστής σε κλειστό χώρο διασκέδασης... έτσι θα δούμε, πόσοι είναι οι μη καπνιστές που θέλουν να διασκεδάσου τόσο καιρό και δεν τους αφήναμε...

    [...]

    και κλείνοντας θέλω να πω ένα τεράστιο ΣΥΓΝΩΜΗ για όλες τις φορές που ενόχλησα κάποιον με το καπνό από το τσιγάρο μου (δεν ήταν και πολλές σάς διαβεβαιώ)

    Το ίδιο ισχύει και για όσα έγραψε ο Spike-The-Vampire. Μπράβο σας ρε παιδιά, αυτό έχω να πω! Αυτός ο σεβασμός που δείχνετε με εκπλήσσει ευχάριστα! {#emotions_dlg.thumbup}


    StavmanR
    19.12.2009, 13:25

    Σε όλα τα θέματα υποστηρίζω ότι δεν πρέπει να συγχέουμε το αντικείμενο με τη συμπεριφορά. Άλλο το κάπνισμα κι άλλο ο καπνίζων ο οποίος εμφανίζει την παραπάνω συμπεριφορά.

    Εκείνος που δεν καπνίζει δεν ονομάζεται αντικαπνιστής, όπως εκείνος που δεν βασανίζει δεν ονομάζεται αντιβασανιστής, ή εκείνος που δεν χτίζει αντιχτίστης. Αυτά είναι ευφυολογήματα κάποιων εξυπνάκηδων που επιθυμούν να δικαιολογήσουν μία συμπεριφορά (κάπνισμα) παράγοντας την σοφιστική αντίθεσή της (αντικάπνισμα).

    Πάντοτε σεβόμουν τους ανθρώπους που σέβονται τον εαυτό τους. Και υπάρχουν εθισμένοι στη νικοτίνη που σέβονται το διπλανό τους, επειδή ακριβώς σέβονται τον εαυτό τους παρά την εξάρτησή τους. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζει ένας άνθρωπος το πρόβλημα που δημιουργεί στον διπλανό του. Και το πρόβλημα αυτό είναι μεγαλύτερο από εκείνο που δημιουργεί στον εαυτό του. Γιατί το δικό του πρόβλημα (ως καπνίζων) αντισταθμίζεται από την όποια ψυχοσωματική ηδονή της στιγμής, ενώ ο άλλος γίνεται αποδέκτης ενός προβλήματος του οποίου δέχεται μόνο τις συνέπειες.

    Επί του θέματος, είμαι κατά των απαγορεύσεων. Από πολύ παλιά έκανα παρατηρήσεις σε φίλους που κάπνιζαν ότι όσο δεν επιδεικνύουμε εμείς σεβασμό στους άλλους, τόσο πιο πολύ πλησιάζουμε εμείς στο να γίνουμε ηθικοί αυτουργοί της αστυνομοκρατίας. Στον φασισμό δεν καταλήγουν οι κοινωνίες που στερούνται ελευθεριών, αλλά εκείνες που έχουν χάσει το μέτρο και το νόημα των ελευθεριών. Η θέσπιση συγκεκριμένων μέτρων δεν οφείλεται σε εκείνον που κάποια στιγμή αντέδρασε, αλλά σε εκείνον που τόσο καιρό δρούσε δημιουργώντας απάνρωπες συνθήκες στους γύρω του.

    Μα πέρα από τις διατύπωσεις αυτές υπάρχουν πρακτικα ζητήματα. Συνομίλησα τις προάλλες σε φιλικό επίπεδο με διευθυντή ξενοδοχείου, ο οποίος δικαιολόγησε την ύπαρξη καπνιστηρίου ως το μοναδικό σωσίβιό του απέναντι στην οικονομική κρίση που συνίσταται από τις απαγορεύσεις. Οι πελάτες χρησιμοποιούν την οικονομική τους ισχύ για να γίνουν φορτικοί στους υπόλοιπους αίροντας την ισχύ των κονόνων. "Αν δεν καπνίσω εδώ και τώρα, φεύγω και δεν ξαναπατώ". Ένα από τα προβλήματα με τις απαγορεύσεις αυτές είναι πως μετακυλίεται η ευθύνη της αστυνόμευσης από τους ελεγκτικούς φορείς στους εργαζόμενους ή επιχειρηματίες. Πώς είναι δυνατόν ο έμπορος να επιβάλει τη συμπεριφορά στους πελάτες του; Καθένας φέρει την ευθύνη των πράξεών του. Είτε ο επιχειρηματίας είτε ο  πελάτης πρέπει να ελεγχθεί νομικά σε προσωπικό επίπεδο και μόνο, με δεδομένο πάντοτε την ύπαρξη αυτού του μέτρου.

    Από την άλλη υπάρχει η ερώτηση: γιατί τα καζίνος είναι οι μόνοι χώροι στην Ελλάδα με διπλωματικό άσυλο από το μέτρο αυτό; Η χρήση δύο μέτρων και δύο σταθμών στους νόμους και την κρατική διαχείριση φανερώνει την (απ)ουσία του μέτρου εξαρχής.

    Τα νυχτερινά κέντρα είναι χώροι κατάλληλοι για πειράματα σε συνθήκες ασφυξίας. Εκείνος που διασκεδάζει μέσα σε αυτά τα κέντρα είναι προετοιμασμένος για να ανταπεξέλθει σε κάθε είδους ναζιστικό πείραμα χημικών αερίων.

    Και τραγουδούσε με νόημα ο Ν. Άσιμος:

    "Μας βομβαρδίζουν με σφαίρες "ντουμ - ντουμ"*. Σφαίρες "ντουμ - ντουμ"! Σφαίρες "ντουμ - ντουμ"...

    Κι εμείς ξεπουλιόμαστε στο γιουσουρούμ για ένα κουστουμ' . Για ένα κουστούμ' ..."

     

    _________________________________

    *Για την ιστορία, οι σφαίρες "ντουμ - ντουμ" ήταν βλήματα θραυστικής εκτόνωσης (εκρηκτικά) που εισχωρούσαν στο σώμα των θυμάτων, εκτονώνονταν και προκαλούσαν εσωτερικό χάος, χωρίς ιδιαίτερα  εμφανή σημάδια στο εξωτερικό του σώματος. Χρησιμοποιήθηκαν κυρίως στον α' παγκόσμιο πόλεμο, μα αργότερα η χρήση τους περιορίστηκε από συνθήκες, γιατί προκαλούσαν ανεπανόρθωτες, πολλαπλές σωματικές βλάβες, κι ακρωτηριασμούς σε περιπτώσεις που έπλητταν ευθέως τα άκρα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 20-12-2009 13:42 ]


    Hastaroth
    20.12.2009, 19:50

    Ωραία όλα αυτά,Σταύρο.Ομως,επειδή ακριβώς δέν σέβονται όλοι οι καπνιστές τούς διπλανούς τους,κάτι πρέπει να γίνη ώστε αυτοί που δέν καπνίζουν να προστατευτούν από εκείνους εκ τών καπνιζόντων που δέν τους σέβονται.

    Γι'αυτόν τον λόγο θεσπίστηκε η απαγόρευση.Δέν αποτελεί έκφραση κάποιας φασιστικής νοοτροπίας που θέλει να ελέγξη τίς συνήθειες τών πολιτών.Αν όλοι οι καπνιστές απέφευγαν από μόνοι τους νά καπνίζουν σέ χώρους όπου ξέρουν οτι υπάρχουν σίγουρα και μή καπνιστές,δέν θα υπήρχε λόγος νά εκδοθή τέτοια απαγόρευση.

    Στην οικογένειά μου,κανένας δέν υπήρξε καπνιστής (εκτός από την μητέρα μου που,γιά κάποια χρόνια,κάπνιζε πού και πού ένα τσιγάρο όταν έπινε καφέ ή όταν ήταν μέ τίς φίλες της,αλλά και αυτό το έκοψε από μόνη της τά τελευταία χρόνια τής ζωής της).Ομως,όταν ήμουν μικρότερος,συνήθιζαν οι γονείς μου να καλούν συχνά φίλους στό σπίτι,οι περισσότεροι δέ από αυτούς τούς φίλους τους ήταν μανιώδεις καπνιστές.Τό αποτέλεσμα ήταν να βρωμάη τσιγαρίλα τό σπίτι την επόμενη μέρα καί νά αγωνίζεται η μητέρα μου νά τό καθαρίση.Δέν μπορούσαν όμως να πούν στούς καλεσμένους τους τίποτε,αφού τότε ακόμα και σέ δημόσιους χώρους επιτρεπόταν τό κάπνισμα (μέ εξαίρεση τά μέσα μαζικής μεταφοράς-χαρακτηριστική η επιγραφή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΖΕΙΝ (ΚΑΙ ΤΟ ΠΤΥΕΙΝ) στά βαγόνια τού ΗΣΑΠ καί στά λεωφορεία καί τρόλλεϋ-καί τά νοσοκομεία).

    Τώρα που μένω πλέον μόνος μου,έχω γεμίσει το σπίτι μέ επιγραφές "ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ".Την πρώτη φορά που ήρθαν κάποιοι φίλοι μου και τίς είδαν,δυσανασχέτησαν.Τούς απάντησα "παιδιά,σέβομαι το γεγονός οτι είστε εξαρτημένοι απ'τόν καπνό,αλλά οφείλετε και εσείς να σεβαστήτε το γεγονός οτι εδώ είναι τό σπίτι μου και επειδή εγώ δέν καπνίζω,δέν έχω καμμιά υποχρέωση να μέ καπνίζουν άλλοι.Κάντε λίγη υπομονή όσο είστε εδώ και μόλις φύγετε και βρεθήτε στόν δρόμο,ανάψτε ακόμα και πούρο.Αλλωστε,αυτό κάνει καλό και σ'εσάς,γιατί μειώνει τόν αριθμό τών τσιγάρων που καπνίζετε κάθε μέρα".Τό δέχτηκαν και τό σεβάστηκαν.

    Συνεπώς,αφού το δέχτηκαν σ'έναν ιδιωτικό χώρο,γιατί να μήν το δεχτούν σ'έναν δημόσιο,όπως είναι τά κέντρα διασκέδασης;

    Τώρα βέβαια,η κοπέλα που έθεσε το θέμα απλώς ρώτησε άν τελικά ισχύει ήδη τό μέτρο ή άν υπάρχει ακόμα "περίοδος προσαρμογής",αλλά εμείς το πήγαμε αλλού το πράγμα..

    ΥΓ.Ο προπάππος μου από την μεριά τής μητέρας μου ήταν μεγαλοκαπνέμπορος στην Καβάλα.Αλλά εκείνες τίς μακρυνές εποχές ο κόσμος κάπνιζε ακόμα και στήν εκκλησία....


    gogarika
    21.12.2009, 12:39

    Καλημέρα σε όλους!

    Σήμερα διάβασα το θέμα αυτό στο forum και με πολύ ενδιαφέρον τις γνώμες των καπνιστών ή μη.

    Για μένα το θέμα είναι απλό: εφόσον το κάπνισμα βλάπτει, καλό είναι να κόβεται. Αν κάποιος ενήλικας, ο οποίος γνωρίζει τη βλαβερότητα της συνήθειας του, δεν ενδιαφέρεται για την υγεία του, έχει καλώς. Αλλά δεν έχει κανένα, μα κανένα δικαίωμα να βλάψει και τη δική μου, για την οποία ενδιαφέρομαι πολύ. Το να μη φυσάς τον καπνό πάνω μου, δεν αρκεί. Ο καπνός αιωρείται στην ατμόσφαιρα, τα σωματίδια τα ρουφώ μαζί με τον αέρα που αναπνέω για ώρες μετά, κάθονται στα πνευμόνια μου και με αρρωσταίνουν. Κι όπως είπα, για την υγεία μου ενδιαφέρομαι πολύ.

    Και για του λόγου το αληθές, παραθέτω ένα απόσπασμα από το σημερινό Βήμα:

     

    "* Αποκαλυπτική έρευνα επιστημόνων του ΕΜΠ έδειξε ότι ακόμη και λίγες εισπνοές μπορεί να μολύνουν με επικίνδυνες ουσίες όλα τα δωμάτιαΑκόμη και το ένα τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγείαΣτην Ελλάδα καταγράφεται το υψηλότερο ποσοστό θανάτων μεταξύ των παθητικών καπνιστών από όλα τα κράτη-μέλη της ΕΕ.

     

    Ακόμη και ένα τσιγάρο μπορεί να επιβαρύνει την ατμόσφαιρα ενός δωματίου, αλλά και ενός διπλανού κλειστού χώρου, με καρκινογόνες ουσίες. Μετρήσεις που έγιναν από επιστήμονες του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΜΠ) έδειξαν ότι από τη στιγμή που οι γονείς έσβηναν τη γόπα τους στο τασάκι του σαλονιού και για την επόμενη ώρα οι τοξικές ουσίες «εμπλούτιζαν» την ατμόσφαιρα στο παιδικό δωμάτιο. Οταν όμως ο κλειστός χώρος γίνεται... τεκές, τότε τα μηχανάκια που μετρούν τα επικίνδυνα αιωρούμενα σωματίδια παίρνουν φωτιά. Σε νεανικά στέκια των βορείων προαστίων της πρωτεύουσας, τα οποία μάλιστα διέθεταν και τραπέζια μη καπνιστών, η μέση τιμή των αιωρουμένων σωματιδίων ΡΜ10 που καταγράφηκε για δίωρη παραμονή στον χώρο άγγιξε τα 1.600 μικρογραμμάρια ανά κυβικό μέτρο αέρα (μg/m³) με μέγιστη πεντάλεπτη τιμή τα 2.300 μg/m³! Και αυτό όταν το ανεκτό όριο 24ώρου, ώστε να μην προκύψουν προβλήματα υγείας, με βάση τα διεθνή επιστημονικά δεδομένα είναι τα 50 μg/m³. Στα ύψη βρέθηκαν και οι συγκεντρώσεις επικίνδυνων αιωρούμενων σωματιδίων (ΡΜ10 και ΡΜ2,5) στις αίθουσες σχολείων της Αθήνας καθώς και στα γραφεία των καθηγητών, όπου κατά τις πρωινές ώρες παρατηρούνταν περιστασιακό κάπνισμα μερικών τσιγάρων. Οπως δείχνουν τα αποτελέσματα των μετρήσεων της επιστημονικής ομάδας του ΕΜΠ - αποτελείται από τον καθηγητή κ. Ν. Σπυρέλλη, την αναπληρώτρια καθηγήτρια κυρία Αρχοντούλα Χαλουλάκου και την περιβαλλοντολόγο μηχανικό και υποψήφια διδάκτωρ κυρία Ευαγγελία Διαπούλη - οι επικίνδυνοι για την υγεία ρύποι παρέμεναν στους χώρους για μεγάλο διάστημα μετά το τελευταίο τσιγάρο.

    Το... εσωτερικό νέφος συχνά αποδεικνύεται περισσότερο επικίνδυνο από το εξωτερικό, καθώς στατιστικά κάθε άνθρωπος (ιδιαίτερα τα παιδιά και οι ηλικιωμένοι) περνά περισσότερο από το 85% του χρόνου του σε εσωτερικούς χώρους. Δεν είναι τυχαίο ότι στην Ελλάδα καταγράφεται το υψηλότερο ποσοστό θανάτων μεταξύ των παθητικών καπνιστών απ' όλα τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ενωσης - σε ετήσια βάση σημειώνονται 51 θάνατοι ανά 1.000.000 κατοίκους.

    .............................................................

     

    Επίσης τα αποτελέσματα των μετρήσεων της ερευνητικής ομάδας κατά τη χειμερινή περίοδο σε καφετέριες όπου συχνάζουν κυρίως νέοι άνθρωποι έδειξαν ιδιαίτερα υψηλές τιμές αιωρούμενων σωματιδίων. 
    Πώς σκοτώνουν τα σωματίδια * Το εσωτερικό νέφος είναι χειρότερο από το εξωτερικό

    Τα σωματίδια με μέγεθος μεγαλύτερο από 10 μm (μικρά) κατακρατούνται από το στόμα ή τη μύτη και δεν εισχωρούν στον ανθρώπινο οργανισμό. Ωστόσο ένα 10% με 60% των ΡΜ10 - σωματίδια με μέγεθος μικρότερο από 10 μm (μικρά) - μπορεί να εναποτεθεί στους πνεύμονες. Οσο για τα λεπτόκοκκα σωματίδια ΡΜ2,5 (μικρότερα από 2,5 μικρά) καταφέρνουν να εισχωρήσουν βαθύτερα στους βρόγχους και να προκαλέσουν σημαντικότερη βλάβη.

    Στην πορεία τους τα σωματίδια περνούν μέσα από τους ολοένα στενότερους βρόγχους και είναι δυνατόν να φτάσουν ως και στις κυψελίδες των πνευμόνων, διά μέσου των οποίων εισέρχεται το οξυγόνο στο αίμα. Τα σωματίδια που παγιδεύονται σε αυτούς τους υπερευαίσθητους ιστούς επεμβαίνουν στην οξυγόνωση του αίματος. Παράλληλα καθ' όλη τη διαδρομή μεταφέρονται τοξικές και καρκινογόνες ενώσεις, προσκολλημένες αρχικά στην επιφάνεια των σωματιδίων, οι οποίες στη συνέχεια επικάθηνται σε διαφορετικά σημεία των πνευμόνων."

     

    Όταν λοιπόν τίθεται θέμα υγείας τόσο σοβαρό και οι καπνιστές δεν δύνανται να το κατανοήσουν, η κρατική απαγόρευση είναι μια λύση.

    Υ.Γ. Και για να απαντήσουμε στην ερώτηση του θέματος : το μόνο μαγαζί στο οποίο βγήκα το τελευταίο 3μηνο (και βγήκα σε πολλά) και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ δεν κάπνισε κανείς ήταν το HALF NOTE JAZZ CLUB. Στα υπόλοιπα αρχίζει να καπνίζει ένας δειλά δειλά και μετά ντουμανιάζει ο τόπος! Όταν πλέον φεύγεις και μπαίνεις στο ταξί για επιστρέψεις σπίτι όπου η ατμόσφαιρα είναι καθαρή, καταλαβαίνεις πόσο πολύ έχεις καπνίσει κι εσύ και τα ρούχα σου και τα μαλλιά σου, μαζί με τους καπνιστές.

     

     


    nikosapostolakos
    22.12.2009, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος freelance στις 17-12-2009 στις 10:33 έγραψε...

    Καλημερα σας..!Μαθαινω οτι προς το παρον εχει παρει παλι παραταση η εφαρμογη και καποιοι ιδιοκτητες χωρις κανενας να τους υποχρεωνει χαρακτηριζουν τους χωρους τους ως μη καπνιζοντων... ...εγω ειμαι της αποψης πως θα επρεπε να εχουν την ελευθερια οι ιδιοκτητες να δηλωνουν ανεξαρτητα τετραγωνικων το τι θελουν να ειναι το μαγαζι τους...Επισης συζητωντας καποια στιγμη με εναν φιλο που εχει καφε και μεγαλυτερο απο τα τετραγωνικα που περιγραφουν,ειχε πει οτι ισως να υπαρχει μια λυση χαρακτηριζοντας το χωρο σου λεσχη(ας πουμε "Φιλων Μουσικης ")και εχοντας καποια μελη εγγεγραμμενα να μπορεις να το χαρακτηρισεις,ανεξαρτητα αν ειναι πανω απο 70 η 75 τετραγωνικα...

    Πολλοι το σκέφτηκαν αλλα κολλάει στα τιμολόγια αγοράς και με τι αποδείξεις μπορούν να πουλάνε. Αλλο καφετερια και άλλο κλειστό κλαμπ καπνιστών.


    lio13
    24.12.2009, 01:52

    Παράθεση:

    Το μέλος MONITA στις 16-12-2009 στις 22:59 έγραψε...

    Επειδή έχω από περισυ να πάω μπουζούκια,πείτε μου σε Αθήνα και θεσσαλονικη σε μπουζουκια και μουσικες σκηνες απαγορευτηκε το καπνισμα ή τα ιδια Παντελακη μου;Γιατι αν απαγορευτηκε να ξανααρχισω να πηγαινω και μαλιστα συχνα.Την 1.1.10 θα αλλαξει τπτ;Η ερωτηση απευθυνεται κυριως σε μουσικους και τραγουδιστες.Σας πνιγει ο καπνος ή εχει απαγορευτει το τσιγαρο;



     

    www.fuzzclub.gr --> πριν ενάμιση μήνα που το επισκέφτηκα, πήγα να πάθω ασφυξία από τον καπνό. Τα μάτια μου κοκκίνισαν. Έκανα παράπονα στον υπεύθυνο του καταστήματος γιατί δεν υπήρχαν ξεκάθαρες επιγραφές για την απαγόρευση του καπνίσματος. Μου ανέφερε κάποιες γελοίες δικαιολογίες και μου υποσχέθηκε πως σε σύντομο χρονικό διάστημα θα συμμορφωνόταν. Αν έχει κάποιος επισκεφτεί το συγκεκριμένο χώρο τελευταία ας μας ενημερώσει αν έχει αλλάξει κάτι. Αλλιώς καταγγελία.

     

    http://www.stn.gr/ --> Στον Σταυρό του Νότου, επίσης απογοητευτική η κατάσταση. Όλοι κάπνιζαν. Αποπνικτική η ατμόσφαιρα. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με έναν υπεύθυνο.

     

    http://www.gialino.gr/ --> Στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο, η κατάσταση ανυπόφορη. Τασάκια (!) στα τραπέζια, όταν στην είσοδο υπάρχει επιγραφή πως απαγορεύεται το κάπνισμα βάση Νόμου. Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Μίλησα πάλι με υπεύθυνο. Γελοίος. Έκανα καταγγελία μέσω τηλεφώνου.

     

    Αυτά από τη δικιά μου εμπειρία.

     

    Αλήθεια, τι αλλάζει με το νέο έτος;


    EternityLostone
    24.12.2009, 04:08
    NAi kane kantagelies esy lio...i xara tou roufianou...afto se marane sto ___(mantepse tin leksi monos sou)___ pou zoume..... Piges na patheis k asfiksia tosa xronia pws zouses diladi?se giala se ixane?axouto mwre to kakomiriko se lipithika...dakrisa ets pou ta pes....Oust....
    lio13
    24.12.2009, 04:17

    Παράθεση:

    Το μέλος EternityLostone στις 24-12-2009 στις 04:08 έγραψε...

    NAi kane kantagelies esy lio...i xara tou roufianou...afto se marane sto ___(mantepse tin leksi monos sou)___ pou zoume..... Piges na patheis k asfiksia tosa xronia pws zouses diladi?se giala se ixane?axouto mwre to kakomiriko se lipithika...dakrisa ets pou ta pes....Oust....

     

    Τόσα χρόνια φίλε μου, απλώς δεν πατούσα σε μουσικές σκηνές.

    Την ειρωνεία σου την παραβλέπω, καθώς από πολλά στοιχεία του τρόπου γραφής σου φαίνεται πως είσαι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου καθώς και ανώριμος.

    Όπως και συζήτηση μαζί σου δεν έχει νόημα να κάνω. Ακόμη, θα παρακαλούσα κανείς να μην του απαντήσει. Απλώς δεν έχει νόημα.

     

    Επίσης, όπως παρακαλεί και το forum, θα σε παρακαλούσα και εγώ να γράφεις ελληνικά και όχι greeklish.

     

    Να έχεις ένα καλό βράδυ.


    delta66
    24.12.2009, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος MONITA στις 16-12-2009 στις 22:59 έγραψε...

    Επειδή έχω από περισυ να πάω μπουζούκια,πείτε μου σε Αθήνα και θεσσαλονικη σε μπουζουκια και μουσικες σκηνες απαγορευτηκε το καπνισμα ή τα ιδια Παντελακη μου;Γιατι αν απαγορευτηκε να ξανααρχισω να πηγαινω και μαλιστα συχνα.Την 1.1.10 θα αλλαξει τπτ;Η ερωτηση απευθυνεται κυριως σε μουσικους και τραγουδιστες.Σας πνιγει ο καπνος ή εχει απαγορευτει το τσιγαρο;

    Δεν εχει αλλαξει τιποτα.


    antreas_dr
    24.12.2009, 19:17

    Πάντως στο Ghost House που εργάζομαι φέτος  στου Ψυρρή απαγορεύεται το κάπνισμα. όποιος θέλει να κάνει τσιγάρο βγαίνει έξω από τον χώρο, στις σκάλες.

     

     


    lio13
    24.12.2009, 20:27

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 24-12-2009 στις 19:17 έγραψε...

    Πάντως στο Ghost House που εργάζομαι φέτος  στου Ψυρρή απαγορεύεται το κάπνισμα. όποιος θέλει να κάνει τσιγάρο βγαίνει έξω από τον χώρο, στις σκάλες.

     

     



     

    Μπράβο στον υπεύθυνο!

     

    Ας αποδείξουμε όλοι πως τα μαγαζιά που εφαρμόζουν το Νόμο, δεν χρεοκοπούν, αλλά αντίθετα προσελκύουν κόσμο.

     

    Για όποιον ενδιαφέρεται --> Λεπενιώτη 26 Ψυρρή , στον 1ο όροφο, αν δεν κάνω λάθος. Τηλέφωνο : 2103236431

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lio13 στις 24-12-2009 20:35 ]


    starg
    24.12.2009, 21:05

    Ελπίζω να αντιλαμβάνεστε τώρα αυτά που έγραψα παραπάνω.....{#emotions_dlg.biggrin}!!!
    Παρεπιπτώντως: Σε γνωστή μουσική σκηνή (μικρή αλλά με ιστορία...) που επισκέφτηκα πρόσφατα ενώ πολλοί μέσα κάπνιζαν (ίσως οι περισσότεροι), δεν υπήρχε ίχνος καπνού στον αέρα...
    Εντυπωσιασμένος ρώτησα την ιδιοκτήτρια για το θέμα και μου απάντησε πως είχε δώσει ένα πολύ σεβαστό ποσό για σύστημα κλιματισμού-εξαερισμού, πράγμα το οποίο ήταν βέβαια αντιληπτό. Με έβαλε σε σκέψεις..............


    rakasha
    27.12.2009, 00:00

    Παράθεση:

    Το μέλος EternityLostone στις 24-12-2009 στις 04:08 έγραψε...

    NAi kane kantagelies esy lio...i xara tou roufianou...afto se marane sto ___(mantepse tin leksi monos sou)___ pou zoume..... Piges na patheis k asfiksia tosa xronia pws zouses diladi?se giala se ixane?axouto mwre to kakomiriko se lipithika...dakrisa ets pou ta pes....Oust....

     

     

    Τι να πω απλα εχω σοκαριστει με αυτην την αντιμετωπιση του θεματος ...συγχαρητηρια ... αυτες οι αντιληψης που μονο ως καταλειπω της χουντας μπορω να το να συγχεουμε τον ρουφιανο με εναν ευσυνειδητο πολιτη ειχα καιρο να ακουσω...ξανα συγχαρητηρια...

     


    oxide
    27.12.2009, 15:11

    Παράθεση:

     

     

    Τι να πω απλα εχω σοκαριστει με αυτην την αντιμετωπιση του θεματος ...συγχαρητηρια ... αυτες οι αντιληψης που μονο ως καταλειπω της χουντας μπορω να το να συγχεουμε τον ρουφιανο με εναν ευσυνειδητο πολιτη ειχα καιρο να ακουσω...ξανα συγχαρητηρια...

     



     

    +1

    αλλοστε αν σου πει να το σβησεις και δεν το κανεις..δεν ειναι ο αρμοδιος να σε κανει να το σταματησεις...πρεπει να ειδοποιησει την πολιτεια οτι εκει παραβιαζονται τα δικαιωματα του..

     

    εκτος αν θελεις να εχεις απεναντι σου ανεγκεφαλους τραμπουκους 120κιλων που να σε βαλουν να τα φας(δεν θα σε καρφωσουν ομως προς θεου).

     

     


    montechristos-ole
    27.12.2009, 15:27

    Παράθεση:

    Το μέλος rakasha στις 27-12-2009 στις 00:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος EternityLostone στις 24-12-2009 στις 04:08 έγραψε...

    NAi kane kantagelies esy lio...i xara tou roufianou...afto se marane sto ___(mantepse tin leksi monos sou)___ pou zoume..... Piges na patheis k asfiksia tosa xronia pws zouses diladi?se giala se ixane?axouto mwre to kakomiriko se lipithika...dakrisa ets pou ta pes....Oust....

     

     

    Τι να πω απλα εχω σοκαριστει με αυτην την αντιμετωπιση του θεματος ...συγχαρητηρια ... αυτες οι αντιληψης που μονο ως καταλειπω της χουντας μπορω να το να συγχεουμε τον ρουφιανο με εναν ευσυνειδητο πολιτη ειχα καιρο να ακουσω...ξανα συγχαρητηρια...

     



     

     

     

    1) Ετσι ειναι τα καταλοιπα της χουντας? Μηπως να χαρακτηριζες καταστασεις και προσωπα, αφου πρωτα μαθαινες να σκεφτεσαι?

    2) Για μενα "χουντα ειναι" να με πετανε ως καπνιστη απο ολα τα νυχτερινα κεντρα?

    3) Ευσυνειδητος δεν ειναι ο πολιτης που ρουφιανευει... Η συνειδηση δεν συνδεεται με την ρουφιανια...

    4) Το καταλοιπΟ γραφεται με ομικρον - > ο,Ο

    Και αν θες να εισαι σεβαστος και αντικειμενικος, να μπορεις να συζητησεις με ανταλλαγη επιχειρηματων και οχι με ειρωνικο υφος και εντελως αστοχη φρασεολογια...

    Περασατε αυτο που ειπε ο starg στο ντουκου ενω θα επρεπε να κατεχει ιδιαιτερη θεση στη κουβεντα μας...