ελληνική μουσική
    455 online   ·  210.874 μέλη

    Κούρδισμα τυμπάνων...ένα πικραμένο θέμα!

    ORFEASMIRSINIS
    13.09.2012, 22:06

     Μα υπάρχει βίντεο δικό μου, στα βίντεο του MH βρε θανασάκη!


    noizreduction
    13.09.2012, 22:10

    Δωσε link σε παρακαλω τοτε! Γιατι δεν εχει αναφερθει κι ελειπα αρκετο καιρο απο το forum.


    noizreduction
    13.09.2012, 22:12

    Παράθεση:

    Το μέλος loudness στις 13-09-2012 στις 22:09 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί ορισμένοι επιμένουν. Δεν σας έκανε το βίντεο που ανέβασα; Δεν παίζει εκεί ο ντράμερ μελωδία; Τι άλλο δηλαδή θέλετε; Δεν είπαμε ότι μπορούν τα ντραμς να παίξουν την ίδια μελωδία με ένα άλλο όργανο. Μπορούν να παίξουν μελωδία όμως!

    Αισθάνομαι ότι λέω τα προφανή, λογικά και απολύτως αποδεικτέα.





    Εχει απαντηθει πιο πανω πιστευω ( πριν απο τη δικη μου παρεμβαση ) με επιχειρημα πιο..αποδεικτεο ;).


    Εξαλλου οταν λες πως "Δεν μπορουν να παιξουν την ιδια μελωδια με ενα αλλο οργανο", αποδεχεσαι πως τονικα δεν ειναι ικανα να αποδωσουν συγκεκριμενες συχνοτητες!


    Ακομα και το video που παρεθεσα ( του προϊοντος που θεωρητικα ηταν αποδειξη για την υπαρξη pitch tuning ) αναφερει ξεκαθαρα πως ενα δερμα που κρουεται χωρις isolation, δεν εχει θεμελιωδη συχνοτητα ικανη να αναδειξει μελωδια!


    noizreduction
    13.09.2012, 22:21

    Διαφωνω, γιατι τονικη συμμετοχη σε κομματι, δεν εχουν! Δεν ειναι τυμπανα κλασσικης ορχηστρας που εχουν συγκεκριμενη κατασκευη και μπορουν να παιζουν συγκεκριμενους τονους.


    Τελοσπαντων, το να μιλαμε για ενα ρυθμικο οργανο και να αναλωνομαστε σε τετοιου ειδους συζητησεις, ειναι χαζο. Εχω πιο σοβαρα θεματα και πραγματα που θα μπορουσα να απαντησω και να ασχοληθω. Η δικη μου καταθεση ( ψυχης :P ) δοθηκε, δεν θα κατσω να κυνηγαω μαγισσες οπως το Μεσαιωνα.

    Καλη συνεχεια ( τουλαχιστον μεχρι να δω και το περιβοητο video του ΙΔΙΟΥ του Ορφεα κι οχι αλλων ).


    ORFEASMIRSINIS
    13.09.2012, 22:54

     Τί θα λέγατε εαν κάποιος έπαιζε στα ντραμς, εκτος απο τον ρυθμό και τα ριφ της κιθάρας ταυτοχρονα, στα παρακάτω κομμάτια

     Peter Gun by Ventures

     Louie Louie by Kings

     Satisfaction by the rolling stones

       Θα τον δέρνατε? ...  Θα τον ρίχνατε στην πυρά? ... θα τον αποκεφαλίζατε? ... πω, πω, ...  δεν θέλω να το σκέφτομαι ... με τέτοιο μένος που έχετε {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}

     


    cobal
    13.09.2012, 23:07

    Παράθεση:

    Το μέλος loudness στις 13-09-2012 στις 21:52 έγραψε...

    Τέλος να πω, πως οποιαδήποτε αλλαγή συχνότητας σημαίνει διαφοροποίηση (αλλά όχι αλλαγή) τονικότητας.

    Εχω μενει καγκελο λεμε!!!!!!!!!

    Παράθεση:

    Ας μην ζαλίζουμε άλλο αυτούς που διαβάζουν Τα ντραμς παίζουν μελωδία. Ας το αφήσουμε εκεί.



    Φιλε  Loudness Δεν ξερω ποσο, απο ποτε, και πως ασχολεισαι με τυμπανα.... Αλλα φιλε μου αυτο ειναι το πλεον απαραδεκτο να το ξεστομιζει ντραμερ....


    cobal
    13.09.2012, 23:14

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 13-09-2012 στις 22:06 έγραψε...

     Μα υπάρχει βίντεο δικό μου, στα βίντεο του MH βρε θανασάκη!



    Εσυ Ορφεα μολις πριν λιγο εριξες την απειλη του αιωνα για αλλη μια φορα και τωρα μας λες οτι εχεις ηδη βιντεο?????????????????????????????????


    cobal
    13.09.2012, 23:26

    Και για το τελος να δωσω τα συγχαρητηρια και να εκφρασω και σεβασμο στον φιλο Noiz για ολα τα τελευταια ποστ του οπου ηταν κατατοπιστικοτατος, ξεκαθαρος και πολυ λεπτομερης.... Ασχετως αν ολα αυτα απο τους δυο γινονται γαργαρα η ειναι τελειως ακαταλαβιστικα και επισης να σου πω φιλε Noiz οτι σε καταλαβαινω απολυτα για το πλεον σηκωμα των χεριων και την παραιτηση σου απο του θεματος αφου οπως καταλαβαινεις........ Δεν γινεται τιποτα..... Δυστηχως.

    Κι επισης..... Τα τυμπανα δεν επιδεχονται χορδισμα.................. Αλλα τεντωμα αφου δεν ειναι χορδες αλλα μεμβρανες..... Αν εστω και αυτο μπορει να σας πει κατι.....

    Κατα τα αλλα φιλε Loudness μην μπερδευσαι απο τα βιντεακια που βλεπεις. Και μαθε το τι ειναι μελωδια.... κατι το οποιο δεν γινεται ρε φιλε να στο αποδωσουν τα τυμπανα


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    cobal
    14.09.2012, 00:01

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 13-09-2012 στις 23:36 έγραψε.  

    Όταν σταματήσετε να λιβανίζετε, ο ένας τον άλλον και να χαριεντίζεστε μεταξύ σας, τότε ίσως ανοίξουν τ αυτάκια σας και ακούσετε! ...  Ειδάλλως ... είπαμε ... Μανώλιες!{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}



    Δλδ εσυ δε συμφωνεις  με τον Noiz ε???

    Μετα απο 15 ηχοληπτες.... 30 μουσικοσυνθετες και καμια 80αρια ντραμερ ( εκ των οποιων μερικοι δεν ηταν και τυχαιοι) οπου ολοι συμφωνουσαν εκτος απο     "ΕΝΑΝ"     (μαντεψε ποιος ειναι).................... Λεω να τους μαζεψω και να παμε για καρμπολαχανα...... (αχαχαχαααα)


    -----------------
    KEEP ON DRUMMING...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 14-09-2012 00:02 ]


    ORFEASMIRSINIS
    14.09.2012, 00:15

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 13-09-2012 στις 22:54 έγραψε...

     Τί θα λέγατε εαν κάποιος έπαιζε στα ντραμς, εκτος απο τον ρυθμό και τα ριφ της κιθάρας ταυτοχρονα, στα παρακάτω κομμάτια

     Peter Gun by Ventures

     Louie Louie by Kings

     Satisfaction by the rolling stones

       Θα τον δέρνατε? ...  Θα τον ρίχνατε στην πυρά? ... θα τον αποκεφαλίζατε? ... πω, πω, ...  δεν θέλω να το σκέφτομαι ... με τέτοιο μένος που έχετε {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}

     



    Επίσης αν σας έπαιζε

       Walk this way by Aerosmith

      Whole lotta love by led zeppelin

       Smoke on the water by deep purple

      τί θα κάνατε?!  εεε! ρωτάω! εαν ο ντραμμερ έκανε ταυτόχρονα τον paice και τον blackmore, τί θα κάνατε?!

         ... μήπως  ... ψιλοκομμένο?


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    trelakias
    14.09.2012, 01:16

    Εγώ δεν παίζω τύμπανα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Όταν παίζουμε ένα κομμάτι Μι τονικότητας και μετά πάμε σε ένα άλλο σε Ντο αλλάζετε κούρδισμα ή παίζετε φάλτσα?


    ORFEASMIRSINIS
    14.09.2012, 01:27

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 14-09-2012 στις 01:16 έγραψε...

    Εγώ δεν παίζω τύμπανα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Όταν παίζουμε ένα κομμάτι Μι τονικότητας και μετά πάμε σε ένα άλλο σε Ντο αλλάζετε κούρδισμα ή παίζετε φάλτσα?



      Ούτε το ένα, ούτε το άλλο! Απλά ... παίζουμε τον ρυθμό.


    trelakias
    14.09.2012, 01:30

    Από πότε έγιναν τα τύμπανα ρυθμικό όργανο στη συζήτηση? {#emotions_dlg.rolleyes}


    trelakias
    14.09.2012, 01:49

    Εγώ λέω ότι είσαι σε live και παίζεις με τον bb-king και μετά το shuffle δωδεκάμετρο σε ντο, έχετε shuffle δωδεκάμετρο σε Bb.  Αυτός που σε πληρώνει είναι η εταιρεία που κάνει το πανηγύρι και δεν τη νοιάζει αν θα κουρδίσεις εσύ ή ο bb-king αλλά τη νοιάζει να περάσουν καλά τα 30000 άτομα που γεμίζουν το πανηγύρι.

    (ελπίζω τον drummer αυτού του πανηγυριού να τον θεωρείτε σοβαρό)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 14-09-2012 03:52 ]


    Hastaroth
    14.09.2012, 08:53

    Καλά,έχασα επεισόδια....δέν έπρεπε να πάω γιά πρόβα χτές τελικά :)

    Αφού επισημάνω πως ο loudness έγινε μέλος στο MH μόλις προχθές και αμέσως άρχισε την υποστήριξη τού οδοντ-ντράμμερ,θα σάς δείξω κάτι,πρίν σηκώσω κι'εγώ τα χέρια ψηλά:

    Το παρακάτω είναι απόσπασμα από βιβλίο με ασκήσεις γιά drums γραμμένο από κάποιον John Pickering.

    Πανάσχετος ο τύπος,λέμε.Διότι πώς θα παίξη ένας πιανίστας αυτές τίς ωραίες μελωδίες,αφού ο συγγραφεύς δέν χρησιμοποιεί ούτε κάν πεντάγραμμο,ούτε "κλειδί" (άν θα είναι τού σόλ ή τού φα) και επιπλέον ούτε οπλισμούς δέν έχει;

    Είπαμε,πανάσχετος ο τύπος.Δέν εμαθήτευσε παρώ τώ κυρίω loudness,ούτε παρά τώ οδοντιάτρω τού forum.

     

    -----------------
    Τίς πιό καλές σου στιγμές τίς είχες ζήσει στο χτές που δέν θυμόσουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 14-09-2012 08:54 ]


    επισυναπτόμενα: drumpart.jpg 
    ORFEASMIRSINIS
    14.09.2012, 09:12

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 14-09-2012 στις 01:30 έγραψε...

    Από πότε έγιναν τα τύμπανα ρυθμικό όργανο στη συζήτηση? {#emotions_dlg.rolleyes}



    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 13-09-2012 στις 12:22 έγραψε...

      Επειδή θα τρελαθούμε εδω μέσα, παραθέτω τί έλεγα 2,5 χρόνια πριν

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 20-02-2010 στις 00:08 έγραψε...

     

     

     

     


     Ποτέ δεν έγραψα οτι τα ντράμς είναι μελωδικό όργανο.Είναι ρυθμικό και το ρυθμικό κομμάτι γεννηθήκανε να υπηρετούν.Τώρα εάν μπορούν να ακούγονται πιο μελωδικά, ε ,αυτό νομίζω θα άρεσε σε όλους μας

     Επίσης ποτέ δεν είπα οτι θα πρέπει να παίζουμε τις μελωδίες με τα τύμπανα.Υπάρχουν δεκάδες άλλα όργανα που γεννηθήκανε να κάνουν αυτή τη δουλειά.Θα επαναλάβω για μια ακόμα φορά οτι

    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑ ΝΤΡΑΜΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΩΔΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ!

    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΝΤΡΑΜΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΜΕ ΜΕΛΩΔΙΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΕΛΩΔΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ!