ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.861 μέλη

    Χρειάζομαι κάποιον να με μορφώσει περί μουσικής!!!

    lacrima-t
    29.12.2009, 12:05

    Είμαι 19.Το μόνο που θέλω είναι κάποιος να με βοηθήσει να μπω πιο βαθιά στο θέμα μουσική,όσον αφορά τα ακούσματα!Περιορίζομαι στο ελληνικό rock και έντεχνο αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ,δυστυχώς!Μ' αρέσει αρκετα η jazz,soul κ.λπ. και γενικά τα περίεργα κομμάτια.Απ' τα ελάχιστα που ξέρω μ' αρέσει αρκετά οΤom Waits,η bebe,οι Rasputina.Επίσης μ' αρέσουν οι βαλκανικοι ήχοι .Κάθε φορα που λέω ότι θα κάτσω ν' ασχοληθώ πελαγώνω γιατί δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω.Ήδη τα έχω πει πολύ μπερδεμένα.Όποιος προσφερθει να ξέρει ότι ξεκινάμε απ'το μηδέν!Ευχαριστώ{#emotions_dlg.biggrin}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lacrima-t στις 29-12-2009 12:06 ]


    starg
    29.12.2009, 14:25

    Έχω την εντύπωση ότι έχεις αγχωθεί και θέλεις να τα μάθεις όλα μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο...
    Δεν γίνεται...Και πως πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει; να σου μάθει τι; να σε διδάξει το τι θα σ'αρέσει απο δω και πέρα;
    Η λύση είναι απλή: Μπαίνεις στα μουσικά sites διαβάζεις, ενημερώνεσαι, ακούς, και έτσι διαμορφώνεις άποψη. Αλλά για να την διαμορφώσεις πρέπει να ακούσεις τα πάντα....Και είσαι αρκετά μικρός οπότε έχεις όλο το χρόνο γι αυτό...Μην αγχώνεσαι, η μουσική δεν είναι γνώση που την αποκτάς μέσα σε λίγο καιρο. Θέλει να αφιερώσεις πολύ χρόνο...


    lacrima-t
    30.12.2009, 11:32

    ok!!Έχεις δίκιο!Σ'ευχαριστώ!!Smile


    djmetronomos
    30.12.2009, 12:17

    Προτείνω ν' ασχοληθείς με κάθε είδος ξεχωριστά... Δηλαδή, να πεις: "αυτή τη βδομάδα θα ασχοληθώ με το βρετανικό punk-rock"... Να βρεις και ν' ακούσεις αντίστοιχες συλλογές, με Sex Pistols, Clash, Stranglers, Damned, Buzzcocks, κλπ. Σίγουρα θα ξεχωρίσεις κάποια ονόματα που ταιριάζουν περισσότερο στη δική σου αισθητική... Μπορείς μετά να βρεις κάποιους δίσκους από τα γκρουπ αυτά και ν' ασχοληθείς πιο ειδικά μαζί τους...
    Την επόμενη βδομάδα, μπορείς να την αφιερώσεις στην ψυχεδελική σκηνή του Σαν Φρανσίσκο στα σίξτις: Jefferson Airplane, Quicksilver Messenger Service, Grateful Dead, κλπ... κλπ...
    Έτσι, θα δώσεις στον εαυτό σου το χρόνο για να σχηματίσει μια καθαρή εικόνα για το πώς ηχούσαν αυτά τα γκρουπ σε κάθε συγκεκριμένη περίοδο και περιοχή... Όλες οι μουσικές είναι ταυτισμένες με συγκεκριμένες τοποθεσίες και χρονικές περιόδους (κάποιος θα πρόσθετε "και με συγκεκριμένα drugs")... Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    Μετά από κάποιους μήνες θα έχεις κατασταλάξει στο τι σου ταιριάζει περισσότερο... Τουλάχιστον, εγώ έτσι θα το έκανα... για να μην τρελαθώ με εκατοντάδες ετερόκλητα ακούσματα κάθε μέρα...


    madprofessorus
    30.12.2009, 21:17
    αγαπητέ μου η μόρφωση περί μουσικής είναι κάτι...υποκειμενικό,αυτό που θα σου προτείνω εγώ είναι το πλέον απλό,άκου όσο μπορείς περισσότερο και διάβασε,σιγά σιγά θα κατασταλάξεις σε αυτό που σου αρέσει,το μυστικό είναι να έχεις ανοιχτά τα αυτιά σου κ να μην έχεις παρωπίδες στα διάφορα μουσικά είδη
    fireroc
    30.12.2009, 22:26
    στην μουσικη ποτε δεν μπορεις να μαθεις τα παντα....... αυτη ειναι η μαγια της....... το πιο σπυδαιο ομως σε αυτη ειναι οτι δεν μελεταται αλλα βιωνεται!
    musicology-student
    07.01.2010, 00:00

    Γεια lacrima-t..

    Από ό.τι κατάλαβα.. συνάντησες κάποια πράγματα που σου άρεσαν..
    αλλά.. από εκεί και πέρα.. υποψιάζεσαι οτι υπάρχουν πολλά ακόμα που μπορεί να σου αρέσουν.. τα οποία δεν έχεις ανακαλύψει.. και θέλεις να εντάξεις αυτά που σου άρεσαν σε κάποιο πλαίσιο.. θες κάποιοες πληροφορίες.. κάποια τοποθέτηση στον χώρο και στον χρόνο και τα γεγονότα.. κάποια ταξινόμηση και συστηματοποίηση.. Φαίνεται πως θέλεις πάρα πολύ να αποκτήσεις γνώσεις και ακούσματα!! ωραία!! είναι λογικό να νιώθεις πελαγωμένος/η και καλά κάνεις που νιώθεις έτσι.
    Αυτά κατάλαβα εγώ διαβάζοντας το μήνυμά σου.. (Γνωρίζω οτι μπορεί να κατάλαβα λάθος).

    Η συμβουλή μου.. Βιβλία! Τα βιβλία θα σου δώσουν όλο αυτό το υλικό που χρειάζεσαι. Διάλεξε βιβλία (πλέον υπάρχουν και στα ελληνικά) όπως "ιστορία της τζαζ" ή "ιστορία της ροκ" ή "ιστορία της soul" κλπ.. Μέσα από τα βιβλία αυτά θα μάθεις τα ονόματα των μουσικών, τα ονόματα των άλμπουμ τους, πληροφορίες για το είδος της μουσικής τους, πληροφορίες για τις σχέσεις των μουσικών μεταξύ τους, πληροφορίες για τη ζωή τους, κλπ.
    Μπορεί να μη χρειαστείς παρά ελάχιστες πληροφορίες μέσα από το βιβλίο, και μπορεί να μη θελήσεις καν να το διαβάσεις από την αρχή ως το τέλος.. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα είναι χρήσιμο διότι θα προσφέρει μία καλή βάση!!!
    Φυσικά.. υπάρχουν και οι ιστοσελίδες..
    Σιγά σιγά θα αρχίσεις να ξε-πελαγώνεσαι.. Κάποια στιγμή θα βρεις από μόνος/μόνη σου μία άκρη και θα πεις "από εδώ θέλω να ξεκινήσω!!!"!!
    Δεν ξέρω εάν είσαι τύπος του βιβλίου.. αλλά εάν είσαι τότε πιστεύω οτι το να προμηθευτείς ένα σχετικό βιβλίο είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις πέρα από το να μαθητεύσεις δίπλα σε έναν άνθρωπο που γνωρίζει αυτά που θέλεις να μάθεις. 
    Πιστεύω οτι ακόμα κι αν υπάρχουν αμέτρητοι άνθρωποι να σε διδάξουν.. και αμέτρητα περιοδικά στη διάθεσή σου.. κλπ.. ακόμα και τότε θα είναι πολύ χρήσιμο για εσένα να έχεις ένα κατάλληλο βιβλίο. 

     

    υστερόγραφο. Γνωρίζω ένα φίλο που του αρέσουν οι Rasputin και οι βαλκανικοί ήχοι. Αν θες, επικοινώνησε με αυτόν.


    EffieKakaflika
    08.01.2010, 15:34

    Νομίζω ότι κανείς δεν μπορεί να μορφώσει κανέναν στην μουσική. Η μουσική είναι αυτό που μας συγκινεί, κάτι που είναι καθαρά προσωπικό. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καλή και κακή μουσική.

    Για μένα ο καλύτερος τροπος για να αποκτήσεις ακούσματα, είναι μια εκτεταμένη βόλτα στο youtube ξεκινώντας από ακούσματα που ήδη έχεις, στα σχετικά τους.

    Από το ένα στο άλλο, ανακαλύπτεις διαμάντια.


    djmetronomos
    08.01.2010, 21:57

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 08-01-2010 στις 15:34 έγραψε...

    Νομίζω ότι κανείς δεν μπορεί να μορφώσει κανέναν στην μουσική. Η μουσική είναι αυτό που μας συγκινεί, κάτι που είναι καθαρά προσωπικό. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει καλή και κακή μουσική.

    Κι όμως... Η ιστορία της μουσικής διδάσκεται ακόμα και στα πανεπιστήμια... τουλάχιστον, σ' αυτά που φοίτησα στις ΗΠΑ... Και ναι, υπάρχει καλή και κακή μουσική... Όχι με την ηθική έννοια... αυτή που βλάπτει το νευρικό μας σύστημα...
    Ένας συνδυασμός ακρόασης δίσκων και ανάγνωσης βιβλίων είναι ότι πρέπει για ν' αρχίσει ο φίλος μας να μορφώνεται... Κι αν μάθει ν' ακούει και ν' αγαπά το βινύλιο, ακόμα καλύτερα...


    musicology-student
    08.01.2010, 22:26
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.. Αν και, για να ασχοληθεί ένας 19χρονος νέος άνθρωπος με τα βινύλια χρειάζεται κάποιον άλλον να του δείξει.
    tago
    10.01.2010, 11:41

     

    Αυτό που μπορείς να κάνεις φίλε μου σε θεωρητικό επίπεδο, είναι να διαβάζεις σιγά σιγά όσα άρθρα για τα διάφορα ήδη της μουσικής σου κινήσουν το ενδιαφέρον από αυτά που έχουν δημοσιευθεί εδώ, στο Μ.Η., και θα δεις πως λίγο λίγο θα μπεις πιο βαθιά.


    EffieKakaflika
    11.01.2010, 10:15
    Μάλλον δεν κατάλαβα ότι μιλάμε για θεωρία και όχι για ακούσματα... Κατά τη γνώμη μου, είναι καλό να έχει κανείς προσωπικά επιλέξει τη μουσική που τον συγκινεί... αν μιλάμε για θεωρία και για πράγματα που δεν μπορεί να ανακαλύψει ψάχνοντας, ναι... και το θέμα με την καλή και κακή μουσική είναι πολύ μεγάλο για να το κλείσουμε σε 10 γραμμές.
    pluton
    29.01.2010, 00:39
    Ραδιόφωνο, youtube, myspace, google wikipedia. Για αρχή...
    MikeGnR
    29.01.2010, 01:07

    Θα συμφωνησω με τον DJMetronomo... (+1)  Καλύτερα να αφιερώνεις λίγο χρόνο σε κάθε είδος μουσικής απο 3-4 μέρες μέχρι 3-4 βδομαδες μέχρι να μάθεις αρκετά... Μετά αλλάζεις μουσικό σκηνικό και μετά ξαναεπιστρέφεις σε παλαιότερα... Έτσι όσο μαθαίνεις θα ξέρεις ανάλογα και με την διάθεσή σου τι μουσική σου ταιριάζει να ακούσεις εκείνη την στιγμή και αυτή θα επιλέγεις... Αλλά μόνο μια συμβουλή: ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ... Έχω σιχαθεί να ακούω πως τα παλιά συγκροτήματα τα άκουγαν οι παππούδες μας.... ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥΣ!!! Άκου τα όλα και όταν θα είσαι σε θέση να κρίνεις, συγκρίνε!

    {#emotions_dlg.rockon}


    StavmanR
    29.01.2010, 09:20

    Η μουσική παιδεία είναι μέρος της ευρύτερης παιδείας. Δεν διαχωρίζεται και δεν καλλιεργείται ξεχωριστά.

     

    Η μουσική απόδοση εξαρτάται άμεσα από το χαρακτήρα του μουσικού. Βέβαια, όσο περισσότερα μηχανήματα παρεμβάλλονται μεταξύ μουσικού και ακροατή τόσο περισσότερο αλλοιώνεται ο χαρακτήρας της μουσικής καθαυτής (δηλαδή του τρόπου έκφρασης του μουσικού).

     

    Για να καλλιεργήσεις την ακουστικότητά σου, προτείνω να παρακολουθείς όσο το δυνατόν περισσότερη ζωντανή μουσική, κι όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένη. Δηλαδή, να έχεις άμεση επαφή με το πρωτογενές υλικό (χωρίς μασκαρέματα και ρετουσαρίσματα). Αν σου δημιουργηθεί η ανάγκη να βιώσεις τον μουσικό που βρίσκεται απέναντί σου, είσαι σε καλό δρόμο.

     

    Η μουσική δεν μαθαίνεται μέσα από βιβλία και ορολογίες, όπως συμβαίνει και με τη ζωή. Εκείνα είναι μέθοδοι κωδικοποίησης μνημονικών στοιχείων για αυτοματοποίηση και ευκολότερη επικοινωνία με άλλους μουσικούς (είτε με τους ίδιους είτε μέσω των έργων τους). Είναι μία συναισθηματική λειτουργία που σταδιακά καταλαμβάνει μέρος της λογικής και παγιώνεται (θεωρίες, ορισμοί, τεχνικές κ.ο.κ.).

     

    Στη μουσική -όπως και σε κάθε είδους έρωτα- είμαστε όλοι αμόρφωτοι. Κάθε φορά πρωτάρηδες.

     

    Καλωσήλθες.


    Silabab
    29.01.2010, 16:41
    Geia sas. grafw prwth fora edw! tha ithela boitheia... oloi mou lene oti tragoudaw polu wraia alla den kserw an tragoudaw me pseutikh fwnh! einai kako na tragoudaw me pseutikh an ontws isxuei auto? kai ti mporw na kanw? euxaristw
    partydj
    29.01.2010, 22:02

    Γειά ! Λεγομαι Βασίλειος Μελισσόπουλος, είμαι μουσικός επιμελητής και μουσικός της Jazz (drummer).

    Είχα την πρόθεση και την αποδοχή να κάνω την επιθυμία σου πράξη, με κάποιους  εκλεκτούς φίλους και συνεργάτες με απροσδόκητη ανταπόκριση και επιτυχία.!

    Θα είναι και δική μου χαρά, να προσφέρω τη γνώση μου και σε σένα και να συμβάλω στη δημιουργία αν όχι μόνο σύγχρονων μουσικών, αλλά και συγχρονών μουσικόφιλων - Ελλήνων.

    Με την ευχή μου, οι κατακτήσεις σου να ξεπεράσoυν τις προσδοκίες σου..   Φιλικά Βασίλης

    vmeliss2002@yahoo.gr


    partydj
    29.01.2010, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Silabab στις 29-01-2010 στις 16:41 έγραψε...

    Geia sas. grafw prwth fora edw! tha ithela boitheia... oloi mou lene oti tragoudaw polu wraia alla den kserw an tragoudaw me pseutikh fwnh! einai kako na tragoudaw me pseutikh an ontws isxuei auto? kai ti mporw na kanw? euxaristw

      Be yourself !!!  και ποιός ειναι αυτός που θα χαρακτηρίσει ''ψεύτικη'' ??!!! μια φωνή ? Για ονομα Silabab, για όνομα..!  Και εγώ σαν drummer, έχω τον δικό μου ήχο και αυτό με κάνει να αρέσω και να μην αρέσω. Ότι και να τραγουδήσεις, όπως και να τραγουδήσεις, πάντα θα υπάρχουν οι μεν και οι δε...  Σ'όποιους αρέσουμε Silabab !   Be yourself !!!  Καλή Σταδιοδρομία  και πάντα στη διάθεσή σου!  Γειά και χαρά! Βασίλης.


    Silabab
    30.01.2010, 17:21
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη Βασίλη! Απλά... εχω δηλώσει συμμετοχή στο Greek Idol και δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να ρεζιλευτώ πηγαίνοντας για το δοκιμαστικό με "ψεύτικη φωνή". Σε όποιον αρέσουμε όπως είπες κι εσύ, έχεις δίκιο Ευχαριστώ και πάλι!
    reteos
    30.01.2010, 19:08

    Τι εννοούν ψεύτικη φωνή ; Για φωνή μιλάμε και όχι για υποκριτική.

    Δεν το καταλαβαίνω . Ο καθένας έχει τη φυσική φωνή του,αυτή είναι , πώς να το κάνουμε ,αρκεί να  τοποθετείται σωστά.

    Και όπως πολύ ορθά λές σε όποιον αρέσει.