ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη

    Αγαπημένο heavy metal συγκρότημα

    rapunzel
    13.01.2005, 14:38
    Επειδή ως "μέταλλο" δε βλέπω πολλούς ομοιοπαθείς μέχρι στιγμής και αρχίζω σοβαρά να νιώθω μειονότητα...για ν΄ανάψουν λίγο τα αίματα!

    Ποιό είναι το αγαπημένο σας metal συγκρότημα και γιατί;

    (Νομίζω ότι αυτό είναι πιο εξειδικευμένο από το παρόμοιο θέμα "Το heavy metal από το 70 έως σήμερα", το λέω για ν΄αποφύγω ενδεχόμενη κατσάδα από τους moderators...)
    ViPeR
    13.01.2005, 15:16
    xalara Iron Maiden
    rapunzel
    13.01.2005, 15:19
    Γιατί;
    alicia0
    13.01.2005, 18:32
    opeth
    παρολο που ειμαι κυριως rock και οχι τοσο metal εχω ακουσει ορισμενα τραγουδια τους που μ'αρεσαν πολυ...μελωδιες που με αγγιξαν..
    SteliosG
    13.01.2005, 18:59
    αν και πια δεν ακουω και πολυ... πιο μικρος ακουγα συνεχεια Metallica

    βεβαια... ακουσα και το εξης κουφο απο ενα παιδι.... οι Metallica, πια, απο τα μικροτερα παιδια θεωρουνται Rock..!!!!!

    Ειναι οντως ετσι..? Εχω μεινει τοσο πισω?? Κατι δε παει καλα???
    ocean_soul
    13.01.2005, 21:43
    Βlind Guardian και Rhapsody, επειδή μου αρέσουνε πάρα πολύ τα πλούσια φωνητικά, η μουσική τους που δεν είναι τόσο "σκληρή" αλλά και η θεματολογία τους.

    Dream Theater, γιατί είναι οι Pink Floyd του Metal (αυτό το είχα διαβάσει κάπου και νομίζω ότι περιγράφει ακριβώς τη γνώμη μου για αυτούς)


    Και φυσικά Nightwish, γιατί ακούγοντας τα album "Century Child" και "Angels Fall First" είχα κολλήσει για πρώτη φορά με κάτι που δεν ανήκε στα συνηθισμένα ακούσματά μου.


    Aν πρέπει να αναφερθώ μόνο στα "heavy metal" συγκροτήματα, θα επέλεγα Iced Earth, γιατί απλά μου ταιριάζει πιο πολύ η μουσική τους από τα άλλα συγκροτήματα, και γιατί μας τίμησαν με το Live In Athens (το οποίο εγώ δεν το τίμησα).
    dimko
    13.01.2005, 22:42
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 13-01-2005 στις 18:59 έγραψε:


    βεβαια... ακουσα και το εξης κουφο απο ενα παιδι.... οι Metallica, πια, απο τα μικροτερα παιδια θεωρουνται Rock..!!!!!

    Ειναι οντως ετσι..? Εχω μεινει τοσο πισω?? Κατι δε παει καλα???





    Σέ ένα ανάλογο thread παλιότερα, είχα χαρακτηρίσει H/M Rainbow & Thin Lizzy, και σύσσωμο το forum με είχε κατακεραυνώσει. Τελικά φαίνεται ότι είναι η εξέλιξη. Κάθε εποχή θέλει το H/M όλο και πιο σκληροπυρηνικό, θεωρώντας τους παλαιότερους εκπροσώπους του είδους πολύ light, για να χαρακτηριστούν έτσι. Μήπως σήμερα έχουμε έλλειψη γνήσιων ροκ συγκροτημάτων τύπου Rolling Stones, Doors, Styx, Foreigner, Dire Straits κλπ, ώστε να καταλάβουν δικαίως αυτό το χώρο;

    Anyway θα αναφέρω σαν αγαpημένα μου heavy συγκροτήματα, Black Sabbath, Judas Priest, Saxon, Quiet Riot.
    revekka
    14.01.2005, 09:28
    εμένα μ'αρέσουν οι dream theater, και το όνομα του συγκροτήματος είναι έξυπνο και ταιριάζει με τη μουσική τους.

    κάποια κομμάτια των megadeath, ειδικά το trust, έχει στην αρχή κάτι κρουστά όλα τα λεφτά!

    οι deep purple δεν ξέρω αν θεωρούνται metal αλλά είναι πολύ αγαπημένοι.

    και οι odes of ecstasy, που είναι και έλληνες. στο δίσκο τους embossed dream in four acts περιλαμβάνουν και τη μουσική του dracula (σε σκηνοθεσία francis ford coppola φυσικά- αν δε μιλήσω για ταινία κάτι παθαίνω...!!!)
    MariannaP
    14.01.2005, 10:04
    Δε μου αρέσει μόνο ένα συγκρότημα, συγκεκριμένα μου αρέσουν κάποια κομμάτια από το κάθε συγκρότημα...

    Το αγαπημένο μου τραγούδι είναι το Question to Heaven των Iced Earth οι οποίοι μου αρέσουν γενικώς.
    Επίσης ακούω ευχάριστα Dream Theater, Iron Maiden, Nightwish και μετά όλοι οι άλλοι...
    Alinda
    14.01.2005, 10:45
    Black Sabbath
    Deep Purple
    Dio

    OZZY RULESSSSSSSSSSS
    tsuku_elf
    14.01.2005, 10:48
    Elnorakoooooooooooooooo γιατί απαξιείς να απαντήσεις;;;;;;;;;;;;;;;; ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;
    elnor
    14.01.2005, 10:50
    γιατι και να απαντησω κανενας δεν θα με καταλαβει!!!!!!!!!!!!!
    βλεπεις εχω 180 IQ "κατω απο το 0 βεβαια αλλα μεγαλο νουμερο"

    tsuku_elf
    14.01.2005, 10:54
    Πανούσης rules! "Είσαι ένα κουτσουράκι τόσο δα, μικρούτσικο"

    Quote:

    Το μέλος elnor στις 14-01-2005 στις 10:50 έγραψε:

    γιατι και να απαντησω κανενας δεν θα με καταλαβει!!!!!!!!!!!!!
    βλεπεις εχω 180 IQ "κατω απο το 0 βεβαια αλλα μεγαλο νουμερο"





    elnor
    14.01.2005, 10:56
    ΚΟΥ ΣΤΟΥ ΡΑ ΚΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    και για να μην ξεφευγουμε και απο το θεμα

    ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜANOWAR!!!!!!!!!!!!!!!!
    tsuku_elf
    14.01.2005, 10:59
    Quote:

    Το μέλος elnor στις 14-01-2005 στις 10:56 έγραψε:

    ΚΟΥ ΣΤΟΥ ΡΑ ΚΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    και για να μην ξεφευγουμε και απο το θεμα

    ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜANOWAR!!!!!!!!!!!!!!!!





    Σας ευχαριστούμε πολύ που μας τιμήσατε με την απάντησή σας. Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε σε μια επόμενη ερώτηση του Μ/Η.
    rapunzel
    14.01.2005, 11:03
    Manowar; MANOWAR; MANOWARRRRRRR;;;;;;;;;;

    Από σήμερα σε θεωρώ αδελφό...
    DeLaSane
    14.01.2005, 12:04
    An kai me tipota den mpprw na xarakthristw metallo, sthn efhveia mou eixa tromero kollhma me Black Sabbath kai eixa parei olous tous diskous (Ozzy kai Dio epoxh). Twra vevaia ta CD exoun gemisei skonh afou exw na ta akousw xronia, alla poly euxaristws tha akouga to Sabbath Bloody Sabbath, kai pistevw oti einai enas apo tous kalyterous diskous twn 70s (toulaxiston).

    Se periodo efhveias to thewrousa cool thn olh metalikh koultoura, alla megalonwntas ksenerwsa apisteuta anakalyptontas poso emporeumatopoihmenh einai. Fysika h emporeumatopoihsh symperilamvanei ta liga poly megala sygkrothmata (vlepe Iron Maiden kai Metallika) kai afwtou o Ozzy egine reality sto Mtv kai tous Sabbath (akoma perissotero). Anyway, agaphmeno sygxrono sygkrothma einai oi Nightwish, an kai den kserw an xarakthrizetai metal (emena den mou akougetai kai poly metal pantws).
    Kserw oti tha akousw to vrisimo ths zwhs mou apo pollous edw, alla oi Iron Maiden kai oi Metallica einai oi Britney Spears kai h Madonna ths Metal!

    MariannaP
    14.01.2005, 12:16
    Η εμπορευματοποίηση ισχύει και σε άλλα είδη μουσικής και πολύ περισσότερο μάλιστα!

    Καλό αυτό για τους Metallica και τους Maiden, νομίζω πως έχεις δίκιο!
    Επίσης οι Evanescence έχουν χαρακτηριστεί σαν pop-love metal! Καλό έ;
    Μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά δυσκολεύομαι να τους χαρακτηρίσω metal (ακόμη και αν συνοδεύεται από... καρδούλες)!
    ViPeR
    14.01.2005, 14:47
    Γιατί πώς να το κάνουμε είναι άρχοντες δεν φθάρθηκαν με τον χρόνο ….
    rapunzel
    14.01.2005, 15:18
    Σωστός.