ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.866 μέλη
    skordalis21
    07.04.2010, 13:14

    Ενα Σαββατο πηγα να δω λαηβ εναν γνωστο Ελληνα καλλιτεχνη ο οποιος εφαρμοσε μια νεα μεθοδο. Αφου δε μπορει να συννενοηθει με τους μουσικους του, απλα τους εξαφανιζει κ βγαινει μονο με εναν dj πανω στη σκηνη.

    ιδου του λογου το αληθες

     

     

     

    Aυτο βεβαια απ την αλλη σημαινει δε γουσταρω να πληρωνω τους μουσικους μου κ να τρωω για παρτη μου ολα τα φραγκα. Σεβομαι την ιστορια του εν λογω καλλιτεχνη αλλα ελπιζω το παραδειγμα του να ειναι προς αποφυγη, γιατι δεν υπαρχει πιο ξενερωτικο να ακους σολο του Μανουσελη κ Μανουσελη να μη βλεπεις.

    Επιοικως απαραδεκτο, απατη εντελως. Αυτο ειναι Καραοκε , οχι λαηβ εμφανιση. Αλλα ο εν λογω καλλιτεχνης τολμησε να κανει playback σε προκριματικα διαγωνισμου eurovision κ μπροστα σε 50-100 ατομα θα κολωσει? Χαβ μερσι μπρο

    Απ' την άλλη βέβαια μάλλον το τραγικό δεν είναι ότι το έκανε, αλλά το ότι το μαγαζί είναι κατάμεστο και ακούς κόσμο να τραγουδάει και να διασκεδάζει από κάτω.
    Αυτό το βρίσκω πολύ πιο απωθητικό...

    Eλεος, κ υπαρχουν ατομα απο κατω που δινουν τα λεφτα τους γι αυτο το αισχος κ τον αποθεωνουν. Βαζω στοιχημα οτι κ η 1 φωνη ειναι πλεημπακ κ ανοιγοκλεινει το στομα. Αλλα μαλλον η κριση χτυπα κ τους καλλιτεχνες, φανταστειτε ενα σκυλαδικο του μελλοντος με virtual μουσικους, κριση εχουμε, να πληρωνουμε τωρα ολοκληρη ορχηστρα? Να τα παιρνω εγω ολα μονος μου....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-04-2010 14:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 08-04-2010 12:57 ]


    takispag
    07.04.2010, 13:43

    Απ'ότι βλέπω είναι στο Ghost House. Ρε μήπως είναι φαντάσματα οι μουσικοί του και απλά δεν τους βλέπουμε????  Smile


    skordalis21
    07.04.2010, 13:49
    Χαχαχαχα , Τακη γελαω με αυτο που πες, εγραψε.
    rompa
    07.04.2010, 14:39
    Karaoke δηλαδή ?? Μμμμ ... Αυτό βέβαια μπορεί να επεβλήθη από το μαγαζί .. Τι να πω... Θα δούμε πολλά εν όψει κρίσης .. Και δεν μένω σπίτι να ακούσω το cd καλύτερα ?
    skordalis21
    07.04.2010, 15:11
    Eχεις ενα point rompa. Γιατι να πληρωσω εισοδο 12 ευρω κ ποτο μετα αλλα 8 κ να βλεπω καραοκε? Δε καθομαι σπιτακι μου με το μεηκ ε καλουα τουναητ στο καναπεου με τα φιλαρακια , κ να βαλουμε το cd? Συνενοχος ειναι κ το μαγαζι που δεν ανακοινωνει οτι ο καλλιτεχνης αυτος θα ειναι καραοκε.... Γιατι οι αλλοι που εμφανιζοντε μαζι του, εχουν μπαντα απο πισω κανονικα. Ειπαμε ομως, ο εν λογω καλλιτεχνης θελει να φαει ολο το μεριδιο για τη παρτη του κ οχι να δωσει σε μουσικους οπως οι αλλοι συναδελφοι του εκεινης της βραδυας
    jorge
    07.04.2010, 15:18

    Στη συνέντευξη που έδωσε στο MusicHeaven, ο Ρακιντζής αναφέρει:

    Στις εμφανίσεις σου στο Ghost House για ποιο λόγο δεν παίζεις με μπάντα;
    Θα σου πω γιατί. Πρώτον, βρέθηκα σ’ αυτό το χώρο μετά από παρότρυνση και πρόσκληση του Θάνου Καλλίρη, όπου υπήρχε ήδη το δικό του συγκρότημα και, δεύτερον, γιατί έχω φτιάξει όλα τα κομμάτια για live σε computer έκδοση. Είναι μαζί μου ο Έλβιν, ο οποίος χειρίζεται κάποια πράγματα, και η παρουσία μου φέτος είναι χωρίς το συγκρότημα. Αυτό το είχα ξανακάνει πριν 21 χρόνια. Είχαμε ξεκινήσει μία σειρά συναυλιών με την Ελένη Δήμου την εποχή που έβγαλα το «Μωρό Μου Φάλτσο». Τότε είχανε βγει και τα πρώτα computers μουσικής. Έπαιρνα μαζί μου ένα ολόκληρο σύστημα computer, διάφορες μονάδες εξωτερικές, εμφανιζόμουνα στη σκηνή με την κιθάρα μου και τα computer, και δίπλα μου τραγουδούσε η Ελένη Δήμου. Έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση στον κόσμο, ο οποίος δεν είχε ξαναδεί κάτι τέτοιο.

    Ναι, αλλά στη σημερινή εποχή αυτό φαίνεται σαν… karaoke.
    Δεν ξέρω τι φαίνεται, αλλά εγώ βλέπω ότι ο κόσμος είναι πολύ ευχαριστημένος και χαίρεται πολύ με τα τραγούδια μου. Είναι κι αυτός ένας τρόπος να παρουσιάσεις τη δουλειά σου. Του χρόνου ίσως να εμφανιστώ με τη μπάντα μου, όπως έκανα και μέχρι τώρα. Αλλά αυτή τη συγκεκριμένη εποχή είμαι εγώ, ο Έλβιν και τα computers.


    skordalis21
    07.04.2010, 15:39
    Δε το ξεραμε αυτο χορχε, κ ορθως το παρεθεσες. Απλα σαν ακροατης ομως που δεν ξερει ο νους του παει αλλου. Οπως κ να χει ομως σαν ακροατης δεν υπαρχει πιο ξενερωτικο να ακους σολαρες απο Μανουσελη κ να βλεπεις τη κιθαρα στο σταντ ... Γνωμη μου παντα
    jorge
    08.04.2010, 01:36
    Έτσι ακριβώς... Απαράδεκτο, και μόνο ως σκέψη... Άκου "ο κόσμος χαίρεται πολύ με τα τραγούδια μου".... Αυτό δηλαδή είναι το τραγούδι; Λες και τα κοριτσάκια που χοροπηδάνε σκέφτονται αν είναι karaoke ή όχι... Δεν τις νοιάζει, απλά. Διότι έχουν συνηθίσει να τις κοροϊδεύουν με οτι fake υπάρχει, οπότε κι αυτό δεν τους κάνει εντύπωση...
    skordalis21
    08.04.2010, 09:32
    Οπως κ να ειναι , οτι κ να μου λεει ειναι απατη, κ ξερεις ποιο ειναι το πιο λυπηρο? οτι στο προγραμα του μαγαζιου υπαρχει μπαντα με ικανοτατους μουσικους γιατι πηγα κ το ειδα απο κοντα το αισχος αυτο ... Παντως κ το μαγαζι οφειλει να το πει οτι ο καλλιτεχνης αυτος θα τραγουδα playback, γιατι δε πιστευω καν οτι ειναι καραοκε μετα την απατη στη eurovision που εκανε. Αν θυμασαι το κοματι ειχε ηδη μπει στα λογια κ αυτος κρατουσε το μικροφωνο ακομα κατω.
    NikosRoman
    08.04.2010, 12:10

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 07-04-2010 στις 13:14 έγραψε...

    Το Σαββατο πηγα να δω λαηβ εναν γνωστο Ελληνα καλλιτεχνη ο οποιος εφαρμοσε μια νεα μεθοδο. Αφου δε μπορει να συννενοηθει με τους μουσικους του, απλα τους εξαφανιζει κ βγαινει μονο με εναν dj πανω στη σκηνη.

    ιδου του λογου το αληθες

     

     

     

     

     

    Aυτο βεβαια απ την αλλη σημαινει δε γουσταρω να πληρωνω τους μουσικους μου κ να τρωω για παρτη μου ολα τα φραγκα. Σεβομαι την ιστορια του εν λογω καλλιτεχνη αλλα ελπιζω το παραδειγμα του να ειναι προς αποφυγη, γιατι δεν υπαρχει πιο ξενερωτικο να ακους σολο του Μανουσελη κ Μανουσελη να μη βλεπεις.

    Επιοικως απαραδεκτο, απατη εντελως. Αυτο ειναι Καραοκε , οχι λαηβ εμφανιση. Αλλα ο εν λογω καλλιτεχνης τολμησε να κανει playback σε προκριματικα διαγωνισμου eurovision κ μπροστα σε 50-100 ατομα θα κολωσει? Χαβ μερσι μπρο

    Απ' την άλλη βέβαια μάλλον το τραγικό δεν είναι ότι το έκανε, αλλά το ότι το μαγαζί είναι κατάμεστο και ακούς κόσμο να τραγουδάει και να διασκεδάζει από κάτω.
    Αυτό το βρίσκω πολύ πιο απωθητικό...

    Eλεος, κ υπαρχουν ατομα απο κατω που δινουν τα λεφτα τους γι αυτο το αισχος κ τον αποθεωνουν. Βαζω στοιχημα οτι κ η 1 φωνη ειναι πλεημπακ κ ανοιγοκλεινει το στομα. Αλλα μαλλον η κριση χτυπα κ τους καλλιτεχνες, φανταστειτε ενα σκυλαδικο του μελλοντος με virtual μουσικους, κριση εχουμε, να πληρωνουμε τωρα ολοκληρη ορχηστρα? Να τα παιρνω εγω ολα μονος μου....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-04-2010 14:17 ]



    Ο Μιχαλης Ρακιντζης ειναι εδω και 20 χρονια λατρης της ηλεκτρονικης μουσικης και αυτο εχει αποτυπωθει σε ολη την δισκογραφια του.Οι γνωμες διχαζονται παντα στο κατα ποσο εχει βοηθησει η τεχνολογια η οχι γενικα.Το πιο σημαντικο ομως οταν παρακολουθεις εναν καλλιτεχνη ειναι η ειλικρινια του σε αυτο που κανει.Ποτε αρνηθηκε ο Ρακιντζης και σε ποια συνεντευξη που εχει δωσει 25 χρονια τωρα οτι ΔΕΝ χρησιμοποιη playback στοιχεια στις εμφανισεις του???ΠΟΤΕ.Ισα ισα θα ελεγα οτι οταν εχει ερωτηθει υποστηριζει παντα οτι μερη της μουσικης του σε live  ειναι playback γιατι αλλιως θα ηθελε αλλους 3 μουσικους για να παιζουν επι σκηνης.(και το ζητημα δεν ειναι οικονομικο).

    Αποδειξη των πιο πανω ειναι το live που εγινε στο GAGARIN ειχε 1800 εισητηρια με αλλα 300 ατομα απο εξω.(Ελληνας καλλιτεχνης δεν το εχει καταφερει αυτο).Μερη του live ηταν φανερο οτι ηταν playback(στα πληκτρα τουλαχιστον )αλλα δεν ενοχληθηκε κανενας.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ?Γιατι η θεση του Ρακιντζη ειναι καθαρη στο τι ακριβως βλεπει ο κοσμος στις εμφανισεις του.Ετσι και στο ghosthouse.Ολοι ξερουν οτι παιζει playback αλλα μαλλον επικεντρονονται στο να διασκεδαζουν απο το να μιζεριαζουν κλαιγοντας τα πολυτιμα 10 η 15 ευρω.

    Γνωμη εχουν ολοι και ειναι σεβαστη.Κριτικη αποψη ομως οχι. Με κακιες του τυπου "κοροιδευει" η "προς αποφυγη"κλπ εισαι αδιαβαστος και δεν εχεις το ειδικο βαρος να κρινεις 25 χρονια πορειας αποδεδειγμενης.Γνωμη εχεις σιγουρα αλλα μεχρι εκει και για οποιον ενδιαφερεται.

    Σιγουρα οχι οι "εξαπατημενοι"θαμωνες του Ghosthouse που τους κοροιδευει ενας Ρακιντζης στα μουτρα τους.Αλλα σιγουρα κατι τυπακια σαν εσενα που το πρωτο που θα επρεπε να κανουν ειναι να συστησουν τον εαυτο τους και σε εμας τους υπολοιπους για να δουμε την πορεια τους στην μουσικη.

     

    Κλεινω λεγοντας σου το εξης.Δεν εχεις ιδεα ποσες συναυλιες ξενων καλλιτεχνων στην Ελλαδα εχουν βγει playback και οχι μονο τις εχεις χρυσοπληρωσει αλλα εχεις πει και τα καλυτερα.

    Εκτος αν δεν πας γιατι εισαι πονηρος και δεν θες να σου τρωνε λεφτα οι  "απατεωνες".

    Αλλο αυτο!!!!

    NIKOS ROMAN

     


    NikosRoman
    08.04.2010, 12:16

    Προς τον Χορχε.

    Εσυ ειδικα θα επρεπε να εισαι πιο προσεκτικος και να κρατας τις ισσοροπιες στις κακιες που εξαπολυει ο καθενας για τους δικους του ιδιοτελεις (σωστα το εγραψα?)λογους.

    Σε αυτο το σαιτ ο Ρακιντζης εχει δωσει "σκληρη "συνεντευξη και εχει απαντησει ειλικρινα υποθετω.

    Αυτο!!


    skordalis21
    08.04.2010, 12:22

    Αγαπητε κυριε Ρομαν, σεβομαι τη καλλιτεχνικη πορεια του εν λογω καλλιτεχνη. Ημουν απο τους μεγαλυτερους του φαν κ τον εχω παρακολουθησει live στη συναυλια με τον gillan κλπ. Αλλα φιλε μου, ανοιξε τα ματια κ τα αυτια σου κ δες το βιντεο απο τα προκριματικα της eurovision οταν εχει ηδη μπει το ρεφρεν κ το μικροφωνο κοιτα στο εδαφος.... Κ η θεια δικη, δες κ το βιντ απο την ιδια την eurovision που ηταν τιγκα στο φαλτσο γιατι εκει αναγκαστηκε να τραγουδησει με τη φωνουλα του. Κ δεν εχω αναγκη να συστησω τον εαυτο μου σε ατομα που ειναι κακοπροαιρετα και εχουν τετοια συμπεριφορα.To επιχειρημα σου σχετικα με το τι εκανες εσυ στη μουσικη κ  εγω εκανα πιο πολλα απο σενα στη μουσικη κλπ κλπ ειναι αστοχο κ παιδικο.Μιλαω κ εκφερω γνωμη οχι με την ιδιοτητα του μουσικου, ουτε του δημοσιογραφου αλλα με την ιδιοτητα του απλου ακροατη την οποια θα ηθελα να ακουσω επιχειρηματα πως μπορεις να την αμφισβητησεις . Εχεις καθε δικαιωμα να διαφωνισεις μαζι μου, εχεις καθε δικαιωμα να χαρακτηρισεις μ@λ....ες αυτα που λεω, ομως δεν εχεις κανενα δικαιωμα να ειρωνευεσαι το ατομο μου . Ασφιτελες το νοτικο .....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 08-04-2010 12:57 ]


    skordalis21
    08.04.2010, 12:27
    Κ κυριε ΡΟμαν Ο καθε καλλιτεχνης απ τη στιγμη που βγαινει live , κρινεται για αυτο που κανει. Αυτο σχολιαζω κ οχι τη προσωπικη του ζωη η οποια μου ειναι παντελως αδιαφορη. Ακομα κ συνεντευξη να δωσει σαν ακροατες κ μελη του φορουμ εχουμε δικαιωμα να τον κρινουμε για τις πραξεις του ως καλλιτεχνη. Κ ολα αυτα ειναι απλα γνωμη. ΣΥμφωνηστε η διαφωνηστε...
    skordalis21
    08.04.2010, 13:00

    Κ δε νομιζω να δικαιουσε να μιλας για κακιες κ προστασια καλλιτεχνων εδω μεσα οταν ο ιδιος εσυ δεν σεβεσαι καλλιτεχνες. Ιδου του λογου το αληθες

    Παράθεση:

    To μέλος NikosRoman την 04.01.2010 στις 23:11 έγραψε:

    Πολλα σου λειπουν ρε Χατζηγιαννη αλλα τελος παντων βραδυατικα.Το υφος της φοτο προδιδει λιγο Ελβις η μου φαινεται?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 08-04-2010 13:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 08-04-2010 13:31 ]


    noizreduction
    08.04.2010, 13:15

    Δυστυχως φιλε skordalis στην Ελλαδα επιδοτειται ο "αρπαχτισμος", η μετριοτητα και το δηθεν πρωτοποριακο, που στην ουσια ειναι αλλη μια βλαχοχωριατικη νοοτροπια ορισμενων καλλιτεχνων που δεν ξερουν ποτε εχει σβησει το αστρο τους!

    Και βεβαια ουδεις εχει το δικαιωμα να τους κρινει, γιατι οι εκαστοτε πρωτοποριακοι καλλιτεχνες εχουν φερει την Ελλαδα σε αλλο επιπεδο δημιουργιας και δεν αξιζουν αρνητικη κριτικη!

    Ακομα ομως κι αν την κανεις, εισαι ιδιοτελης, μικροπρεπης και βλασφημος. {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Κι επειδη ολα αυτα ηταν μια κριτικη για τους εκαστοτε καλοθελητες δικηγορους, θα κανω και τη κριτικη μου για το γεγονος που αναλυουμε εδω!

     

    Καταρχας θεωρω αντιεπαγγελματικο ( δε φταιει ο Ρακιντζης σε αυτο υποθετω ) να πηγαινω σαν ακροατης και θεατης στο Ghost House στην ημερομηνια που εχει ανακοινωθει και να βρισκω κλειστες τις πορτες χωρις καμια δικαιολογια. Μαλιστα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το μαγαζι μου την "ειπαν" κιολας γιατι επρεπε να ειχα μυρισει τα νυχια μου πως δε θα ξεκινουσαν τις εμφανισεις τους κανονικα λογω τεχνικων προβληματων ( που κατα παραξενο τροπο τις υπολοιπες μερες λειτουργιας του  μαγαζιου δεν υπηρχαν... )!

    Συγνωμη κιολας που δεν εχω ειδικευτει στη χαρτομαντεια. Απογοητευτηκα γιατι ειμαι συχνος επισκεπτης του Ghost House και δεν περιμενα τετοια ανοργανωσια!

     

    Επειδη ειναι στα αμεσα σχεδια μου να παω να δω το συγκεκριμενο live, κυριως για τον Καλλιρη, ετοιμαζομαι να απογοητευτω απο τις μαλαγανιες του κυριου Ρακιντζη, ο οποιος πρεπει να αντιληφθει πως δεν ειναι πρωτοποριακο να βαζεις εναν DJ να παιζει ο,τι εχεις γραψει στον υπολογιστη.

    Ειναι απαραδεκτο, μην πω τιποτα χειροτερο, να κοροϊδευουν ετσι τον κοσμο καλλιτεχνες που κατα καιρους ( πριν το 1995 βεβαια ) ειχαν οντως προσφερει πολλα στην ελληνικη σκηνη. Το ρευμα της εποχης δεν ειναι ενας DJ επι σκηνης κι ενας τραγουδιστης, αλλα μια ζωντανη μπαντα που με το ρυθμο της, τη ταση για αυτοσχεδιασμο και την τεχνικη της θα ανεβασει το κοινο!

    Τελοσπαντων, η περιφημη αποδεδειγμενη πορεια των 25 χρονων και τα περιφημα live που εκλεινε 1800 εισιτηρια ( αληθεια οι Κατσιμιχαιοι, ο Παπακωσταντινου και λοιποι καλλιτεχνες δε γεμιζαν σταδια ολοκληρα; Ομως παντα μας συμφερει να μετραμε τα νουμερα μονομερως... ) ειναι νουφαρα για μενα, διοτι ο καλλιτεχνης απο τη στιγμη που επιλεγει να ειναι πανω στη σκηνη, επιλεγει να κριθει γι'αυτο που προσφερει.

     

    Και τελος, ειναι ανεπιτρεπτο να καταγγελεις εναν διαχειριστη site επειδη εχει το δικαιωμα της αποψης του και δε χαϊδευει αυτια! Εκτος εαν σε αυτη τη χωρα πρεπει να γλειφουμε οποιον βρουμε μπροστα μας! Και η συνεντευξη αυτη ειναι χαρη προς τον κυριο Ρακιντζη που εχει εξαφανιστει απο οποιοδηποτε μεσο τα τελευταια χρονια! Οποτε, λιγα τα λογια για το πως μπορει ενα site να εχει και αποψη και δημοκρατικοτητα! Ελεος πια..μη σας φαμε τον star!
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 08-04-2010 13:17 ]


    incomplete_angel
    08.04.2010, 14:01

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 08-04-2010 στις 13:15 έγραψε...

    Δυστυχως φιλε skordalis στην Ελλαδα επιδοτειται ο "αρπαχτισμος", η μετριοτητα και το δηθεν πρωτοποριακο, που στην ουσια ειναι αλλη μια βλαχοχωριατικη νοοτροπια ορισμενων καλλιτεχνων που δεν ξερουν ποτε εχει σβησει το αστρο τους!

    Και βεβαια ουδεις εχει το δικαιωμα να τους κρινει, γιατι οι εκαστοτε πρωτοποριακοι καλλιτεχνες εχουν φερει την Ελλαδα σε αλλο επιπεδο δημιουργιας και δεν αξιζουν αρνητικη κριτικη!

    Ακομα ομως κι αν την κανεις, εισαι ιδιοτελης, μικροπρεπης και βλασφημος. {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Κι επειδη ολα αυτα ηταν μια κριτικη για τους εκαστοτε καλοθελητες δικηγορους, θα κανω και τη κριτικη μου για το γεγονος που αναλυουμε εδω!

     

    Καταρχας θεωρω αντιεπαγγελματικο ( δε φταιει ο Ρακιντζης σε αυτο υποθετω ) να πηγαινω σαν ακροατης και θεατης στο Ghost House στην ημερομηνια που εχει ανακοινωθει και να βρισκω κλειστες τις πορτες χωρις καμια δικαιολογια. Μαλιστα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με το μαγαζι μου την "ειπαν" κιολας γιατι επρεπε να ειχα μυρισει τα νυχια μου πως δε θα ξεκινουσαν τις εμφανισεις τους κανονικα λογω τεχνικων προβληματων ( που κατα παραξενο τροπο τις υπολοιπες μερες λειτουργιας του  μαγαζιου δεν υπηρχαν... )!

    Συγνωμη κιολας που δεν εχω ειδικευτει στη χαρτομαντεια. Απογοητευτηκα γιατι ειμαι συχνος επισκεπτης του Ghost House και δεν περιμενα τετοια ανοργανωσια!

     

    Επειδη ειναι στα αμεσα σχεδια μου να παω να δω το συγκεκριμενο live, κυριως για τον Καλλιρη, ετοιμαζομαι να απογοητευτω απο τις μαλαγανιες του κυριου Ρακιντζη, ο οποιος πρεπει να αντιληφθει πως δεν ειναι πρωτοποριακο να βαζεις εναν DJ να παιζει ο,τι εχεις γραψει στον υπολογιστη.

    Ειναι απαραδεκτο, μην πω τιποτα χειροτερο, να κοροϊδευουν ετσι τον κοσμο καλλιτεχνες που κατα καιρους ( πριν το 1995 βεβαια ) ειχαν οντως προσφερει πολλα στην ελληνικη σκηνη. Το ρευμα της εποχης δεν ειναι ενας DJ επι σκηνης κι ενας τραγουδιστης, αλλα μια ζωντανη μπαντα που με το ρυθμο της, τη ταση για αυτοσχεδιασμο και την τεχνικη της θα ανεβασει το κοινο!

    Τελοσπαντων, η περιφημη αποδεδειγμενη πορεια των 25 χρονων και τα περιφημα live που εκλεινε 1800 εισιτηρια ( αληθεια οι Κατσιμιχαιοι, ο Παπακωσταντινου και λοιποι καλλιτεχνες δε γεμιζαν σταδια ολοκληρα; Ομως παντα μας συμφερει να μετραμε τα νουμερα μονομερως... ) ειναι νουφαρα για μενα, διοτι ο καλλιτεχνης απο τη στιγμη που επιλεγει να ειναι πανω στη σκηνη, επιλεγει να κριθει γι'αυτο που προσφερει.

     

    Και τελος, ειναι ανεπιτρεπτο να καταγγελεις εναν διαχειριστη site επειδη εχει το δικαιωμα της αποψης του και δε χαϊδευει αυτια! Εκτος εαν σε αυτη τη χωρα πρεπει να γλειφουμε οποιον βρουμε μπροστα μας! Και η συνεντευξη αυτη ειναι χαρη προς τον κυριο Ρακιντζη που εχει εξαφανιστει απο οποιοδηποτε μεσο τα τελευταια χρονια! Οποτε, λιγα τα λογια για το πως μπορει ενα site να εχει και αποψη και δημοκρατικοτητα! Ελεος πια..μη σας φαμε τον star!
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 08-04-2010 13:17 ]



     

    χίλια συμφωνώ με τον noiz.

    Με εκπλήσει η καθαρότητα της σκέψης σου πολλές φορές τον τελευταίο καιρό που διαβάζω αυτά που γράφεις.

    Συμφωνώ σε όλα.


    skordalis21
    08.04.2010, 14:04
    Σε αυτα που γραφει ο νοιζ θελω να προσθεσω οτι μια ζωντανη εμφανιση ειναι οπως μια τραγωδια (θεατρικη ) . Αποτελειται απο ηθοποιους, σκηνικα, χορο κ ο πρωταγωνιστης ειναι απλα το κερασακι κ οχι η τουρτα. Ετσι μια ζωντανη εμφανιση ακους πρωτα απ ολα τους μουσικους , κ σαν κορυφωση του δραματος τον ερμηνευτη.
    noizreduction
    08.04.2010, 14:05

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 08-04-2010 στις 14:01 έγραψε...

     

    Με εκπλήσει η καθαρότητα της σκέψης σου πολλές φορές τον τελευταίο καιρό που διαβάζω αυτά που γράφεις.

    Συμφωνώ σε όλα.



     

    Εκοψα τους πρωινους καφεδες {#emotions_dlg.lol}


    NikosRoman
    08.04.2010, 14:24

    Θα μπορουσα να απαντησω μονομερως σε πολλα σημεια των πιο πανω ποστ αλλα ετσι θα χαθει το ουσιαστικο νοημα αυτης της συζητησης και αυτος ειναι ο μοναδικος και ενας λογος που δεν θα το κανω.Δεν ακολουθω και δεν το εκανα ποτε μια αγελη αποψεων που ειναι επιθετικη απεναντι στην διαφορετικη αποψη(που ειδικοτερα σε αυτο το φορουμ η κακια και η μικροπρεπεια περισευει)απεναντι σε εναν καλλιτεχνη που αν μη τι αλλο κανεις δεν του "μαγειρεψε"πωλησεις δισκων (οπως γινεται απο το 97 και μετα)και τουλαχιστον μπορει ισως να ισχυριστει στους νοητικα ελλειπεις οτι κατιτις μπορει να ειναι αληθεια απο την πορεια του και τις πωλησεις του.Δεν ειμαι φανατικος Ρακιντζη και ουτε ποτε υπηρξα.Ειμαι ομως φανατικος μουσικοφιλος και λατρης της αληθειας και της ειλικρεινιας απο οπου και αν προερχεται.Απο τον τραγουδιστη της εθνικης οδου εως και τους λεκεδες που προβαλονται στο σταρ σιστεμ της τηλεορασης.(μια και αναρτησες ποστ μου με τον Χατζηγιαννη .....ας πουμε  για τετοιου ειδους λεκεδες).

    Το τελειωνω εδω γιατι την αποψη μου την ειπα και δεν εχω να πω κατι αλλο.Οσον αφορα τον διαχειριστη δεν νομιζω οτι ο ιδιος χρησιμοποιει στρατιωτακια για να τον υποστηριζουν και εαν καποια στιγμη δωσει απαντηση θα ειναι προς εμενα και να μην τρεξετε σαν πεινασμενα σκυλια που ζητανε κοκκαλο για να τον υπαρασπιστειτε και να κερδισετε την ευνοια του.Διαχειριστης ειναι .....οχι βασιλιας.

    Η απαντηση του θα ειναι ΜΟΝΟ δικη μου και δεν θα αφορα κανεναν αλλον.

    (Ο Keith Ritchards των Rolling Stones ειχε πει καποτε οτι επιτυχια σε εναν καλλιτεχνη ειναι οτι οσο περνανε τα χρονια να μαζευει πιο νεανικο κοινο.Αυτο το εχουν πετυχει λιγοι καλλιτεχνες στην Ελλαδα και αναμεσα τους και ο Ρακιντζης.Το ειδα με τα ματια μου και δεν το πιστευα.)

    thanx


    skordalis21
    08.04.2010, 14:42

    K ομως Roman, οι αποψεις σου ειναι αν μη τι αλλο επικυνδυνες. Γιατι αν οντως ησουν καποιος μουσικος του εν λογω καλλιτεχνη , θα επρεπε να ειχες αηδιασει απο τη συμπεριφορα του προς τον μουσικο. ΕΙναι σαν να σου λεει, δε σ εχω αναγκη, θα βγω κονσερβα γιατι το μπατζετ του μαγαζιου σε συνδυασμο με το κασε μου (υποθετικα παντα μιλοντας, δεν ειμαι δημοσιογραφος) δεν φτανουν για να βγω με φουλ μπαντα. Αυτη την αποψη διαπιστωνω κ ο σκοπος του θεματος αυτου ειναι να προβληματιστουμε, στο βωμο της μειωσης εξοδων λογω κρισης μηπως οι ιδιοι οι εκατομυριουχοι καλλιτεχνες τραγουδιστες προκειμενου να μειωσουν κοστος κ να μη χασουν το παχυλο μεροκαματο , μεταφερουν το κοστος στους μουσικους μιας κ η τσεπη του ακροατη δεν αντεχει κ εκει αυξηση?

    Σιγουρα κ αλλοι θα εκαναν πλεημπακ σε εμφανισεις , αλλα αυτη που παρεθεσα ειναι αλλη κατηγορια , ειναι ξεδιαντροπο playback. Ουτε καν τα προσχηματα δε κρατησε. Αλλο πχ να βγαινει σε μια τηλεοπτικη εκπομπη ο εκαστοτε καλλιτεχνης κ να τραγουδα playback απ τη στιγμη που δεν υπαρχει ορχηστρα στο οπτικο background κ αλλο να κανει εμφανιση playback σε μουσικη σκηνη με τα οργανα κρεμασμενα στα σταντ τους... Ουδεις κατηγορησε τον Ρακιντζη οτι μαγειρεψε πωλησεις δισκων ισα ισα του βγαζω το καπελο κ τον παραδεχομαι ταμαλλα σαν τραγουδοποιο. Απ τη μια λες οτι δεν ακολουθεις επιθετικες αποψεις κ απ την αλλη εκφραζεσαι με κακοπροαιρετη κ γεματη κουτοπονηρια ειρωνια απεναντι στον Χατζηγιαννη.... Τα συμπερασματα δικα σας.

    Ουτε εγω ειμαι λακες κ στρατιωτακι του admin , που εαν ησουν ενεργο μελος της κοινοτητας θα βλεπες οτι εχουμε λογοφερει κ διαφωνησει ουκ ολιγες φορες. Κ πραγματικα θα ηθελα να ακουσω την απαντηση σου σε οποια σημεια πιστευεις οτι εχουμε αδικο σε οσα λεμε...

    H τεχνολογια και η εξελιξη θα πρεπει να υπηρετει και να δινει νεα διασταση και αισθηση στο χωρο του θεαματος κ να το εξελισσει, κ οχι να του στερει στοιχεια ,υπηρετωντας μικροπρεπειες κ οικονομικα συμφεροντα καλλιτεχνων και διοργανωτων.

    salute amigo

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 08-04-2010 14:43 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 08-04-2010 14:49 ]