ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.855 μέλη
    noizreduction
    08.04.2010, 14:51

    NikosRoman το να "κιτρινιζεις" μια απαντηση, να λασπολογεις και να κατηγορεις ειναι πιο ευκολο κι ευπεπτο απο το να επιχειρηματολογεις.

     

    Εαν αυτο το forum ειναι γεματο μικροπρεπεις ανθρωπους που θελουν το κακο των καλλιτεχνων, τοτε πως εσυ ( οπως παρεθεσε ο φιλος Skordalis ) κατηγορεις ευκολα με τον ιδιο τροπο το Χατζηγιαννη ( κι οποιοδηποτε Χατζηγιαννη! );

    Γιατι η δικη σου κριτικη ειναι η ορθοτερη και η πιο σωστη σε σχεση με τις κριτικες τοσων αλλων ανθρωπων που ειδαν την αρνητικη πλευρα στις επιλογες του κ.Ρακιντζη;

     

    Και βεβαια, γιατι δεν επιχειρηματολογεις επι των θεματων που θεσαμε, αλλα αποφευγεις να τοποθετηθεις με το φοβο πως η συζητηση θα ξεφυγει, οταν ο ιδιος χρησιμοποιεις λεξεις οπως "λακεδες" "στρατιωτακια", κλπ!

    Και στην προκειμενη περιπτωση εισαι ο μονος που συμπεριφερεσαι με αυτα που μας κατηγορεις, εκφραζοντας μια υπερμετρη συμπαθεια σε εναν καλλιτεχνη που δε μπορει ετσι κι αλλιως να μαγειρεψει τις α-πωλησιες δισκων του!

    Δε γινεται να επικροτουμε παντα τις αποψεις ανθρωπων που ξεπεσαν στο ελληνικο μουσικο στερεωμα και με τους σταθερους και πιστους τους fan προσπαθουν να επιβιωσουν, ή ακομα χειροτερα να ελιχθουν, στην ελληνικη μουσικη σκηνη!

    Ο σωστος ακροατης, εφοσον το εθεσες το ζητημα, κρινει ενα καλλιτεχνη ανα πασα στιγμη, εφοσον ο ιδιος ο καλλιτεχνης προαγει τον εαυτο του πανω στη σκηνη!

     

    Μερικες φορες ειναι καλυτερο να σιωπουμε εκει που ξερουμε πως εχουμε αδικο, γιατι χανουμε και το δικαιωμα της ορθης τοποθετησης, αλλα και το δικαιωμα της υπερασπισης του γεγονοτος που κρινουμε!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 08-04-2010 14:53 ]


    jorge
    08.04.2010, 14:52

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 08-04-2010 στις 12:16 έγραψε...

    Προς τον Χορχε.

    Εσυ ειδικα θα επρεπε να εισαι πιο προσεκτικος και να κρατας τις ισσοροπιες στις κακιες που εξαπολυει ο καθενας για τους δικους του ιδιοτελεις (σωστα το εγραψα?)λογους.

    Σε αυτο το σαιτ ο Ρακιντζης εχει δωσει "σκληρη "συνεντευξη και εχει απαντησει ειλικρινα υποθετω.

    Αυτο!!

     

    Το να είσαι ειλικρινής, δεν σε απαλλάσει της κριτικής.

    Και κάτι σχετικά με μένα: Πως γίνεται να επικροτείς την ειλικρίνεια του Ρακιντζή, αλλά όχι τη δική μου;

    Οκ, ο Ρακιντζής έδωσε συνέντευξη στο site. Τιμή μας και τον ευχαριστούμε πολύ.

    Αλλά όπως του είπαμε μπράβο, έτσι θα του πούμε οτι το να παίζει playback είναι απαράδεκτο, γιατί ΠΟΥΘΕΝΑ στην αφίσα ή στο Δελτίο Τύπου (μέσω των οποίων διαφημίζεται το ..."live"), δεν αναφέρεται οτι είναι playback - karaoke.

    Άρα πολλοί από τους 1800, σίγουρα άλλο περίμεναν και άλλο είδαν.

    Το αν τελικά εξαπατήθηκαν ή όχι, ας το κρίνουν αυτοί.

    Κάποτε "ξεσκίζαμε" όσους έπαιζαν playback στα πρωινάδικα τύπου Κορομηλά και τώρα πρέπει να το βουλώσουμε;


    skordalis21
    08.04.2010, 14:59
    noiz , δε μου κανει εντυπωση που δεν επιχειρηματολογει να αντιμετωπισει τα οσα λεμε. Κλασσικη περιπτωση hit and run ...
    takispag
    08.04.2010, 15:23

    Θέλω απλά να πω το εξής : Ο Θεός της μουσικής (όποιος κι αν είναι αυτός, βάλτε όποιον θέλετε εσείς) να έρθει να παίξει, γράφοντας στην αφίσα ότι είναι playback ή karaoke, πολύ απλά ΔΕΝ θα πάω να τον δω. Αν τώρα δεν το γράψει στην αφίσα, θα νοιώθω πως με δούλεψε, και πως πήγε χαμένος ο χρόνος μου και τα λεφτά μου. Ξαναλέω, ακόμα και για τον ίδιο τον Θεό της μουσικής. Γιατί να δω πιο χαλαρά την παρουσία αυτή? (Live δεν μου πάει να το ονομάσω)

    Για να το κάνω λίγο πιο πραγματικό : Αν ερχόταν αύριο ο Blackmore, και έβγαινε μόνος του, πιθανόν μαζί με έναν τραγουδιστή, και προηχογραφημένα τα τύμπανα, μπάσο και πλήκτρα, θα το γιούχαρα την ίδια στιγμή, και πολύ άσχημα μάλιστα. Και μαζί μου φαντάζομαι και πολλοί άλλοι. Άσχετα με την συνολική μου άποψη για τον ίδιο και τη μουσική του, που για τον Ρακιντζή ομολογώ πως δεν ήταν κι από πριν η καλύτερη.

    Δεν ξέρω αν το συνηθίζει ο ίδιος (ή και άλλοι καλλιτέχνες) να παίζει έτσι, αλλά μου χτυπάει πολύ άσχημα... 


    skordalis21
    08.04.2010, 15:32
    Μα το τραγικο της εμφανισης ειναι οτι οι υπολοιποι καλλιτεχνες που εμφανιζοντε μαζι του , παιζουν με full μπαντα απο πισω κ υπαρχει κ στη σκηνη 2 τραγουδιστρια για φωνητικα κλπ. Αρα μπαντα υπαρχει διαθεσιμη απλως ο ιδιος επιλεγει να μη τους χρησιμοποιησει για τους λογους που προανεφερα. Κ το μαγαζι επρεπε να πει ο Α και ο Β live κ ο Γ live playback. Κ το πιο εξωφρενικο ειναι οτι δημοσιευει το ιδιο το μαγαζι βιντεακια που αποδεικνυουν τα οσα λεμε, κ παρ ολα αυτα ο κοσμος επευφημει. Αρα αυτο ειναι το πιο ληπηρο...
    rollinngstone
    08.04.2010, 16:02

    Συμφωνώ με Skordalis21. Και για εμένα είναι εξοργιστικό να πάω κάπου να δω κάποιον καλλιτέχνη και αυτός να εμφανίζεται μόνο του, χωρίς συγκρότημα και μουσικούς, χωρίς να το έχει αναφέρει από πριν κιόλας. Μα τότε για ποιον λόγο πήγα εκεί πέρα; Αν είναι αγοράζω ένα CD με τις επιτυχίες του, το βάζω, το ακούω. Που ναι η διαφορά;


    skordalis21
    08.04.2010, 16:14

    Rolling δες πιο πανω οτι στη βραδια εμφανιζοντε κ αλλοι καλλιτεχνες μεγαλου βεληνεκους επισης, κ ειναι με φουλ μπαντα. Δηλαδη το μισο προγραμα με μπαντα κ το αλλο μισο playback. Δηλαδη ξεδιαντροπια in your face , εντελως. Ο σκοπος που κραζω ειναι να μη γινει μοδα αυτο, δηλαδη no money, no musicians . Αν καποιοι μουσικοι ειναι ακριβοι, τοτε βγες στην αναζητηση ανεργων μουσικων φτηνοτερων, κ σιγουρα θα βρεις πολυ αξιολογους μιας κ η Ελλαδα σφυζει απο ταλεντο. Μηπως τελικα αυτο ειναι το μελλον με τις μουσικες σκηνες στην Αθηνα? Μηπως τελικα τα 2 θεματα δυστυχως ειναι αλληλενδετα? Γι αυτο χαρακτηρισα τις αποψεις του ΡΟΜΑΝ επικινδυνες ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 08-04-2010 16:15 ]


    rollinngstone
    08.04.2010, 17:20

    Έτσι όπως το θέτεις το θέμα, είναι αληλένδετα. Ένας καλλιτέχνης οφείλει να κάνει τα πάντα ώστε να προσφέρει το καλύτερο στους ανθρώπους που ακούνε τη μουσική του. Ίσως να μη διαθέτει τόσα χρήματα όσο χρειάζεται, αλλά το να καταφεύγει σε play back, μέθοδος που υποβαθμίζει τη ποιότητα της συναυλείας είναι πέρα για πέρα λάθος.

    Σαφώς και υπάρχουν μεγάλα ταλέντα στη χώρα μας, που όντως είναι πολύ φτηνά, όπως λές. Οπότε δεν υπάρχει ίσως καμιά δικαιολογία για τον καλλιτέχνη που υποτιμάει το κοινό του. Ο Roman έχει την άποψή του, σεβαστή, αλλά ίσως δεν πρέπει να φοράμε παρωπίδες, για διάφορους καλλιτέχνες σαν το Ρακιτζή - που ναι μεν έχουν το κύρος τους-, όταν προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες και να τους δικαιολογούμε.


    -----------------
    ...αλλά δεν πειράζει. Δεν πειράζει γιατι οι BOC είναι ωραίοι. Γιατί γουστάρω να ακούω τον Bloom να λέει "Cities On Flame With Rock 'n' Roll"...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rollinngstone στις 08-04-2010 17:22 ]


    skordalis21
    08.04.2010, 17:31
    Δεν ειναι θεμα του ποσα λεφτα διαθετει ο καλλιτεχνης. Αλλα εχει ενα budget που του δινει το μαγαζι, κ πρεπει με βαση αυτο να πληρωσει τους μουσικους του. ΟΙ οποιοι φυσικα δε πληρωνοντε για τις προβες κ περιμενουν απο το live οτι παρουν. Ο εν λογω καλλιτεχνης αυτο το budget προτιμα να το καρπωθει ολο μονος του χωρις να πληρωσει μουσικους, ουτε καν να χρησιμοποιησει τους ηδη υπαρχοντες για τη βραδυα. Δεν υποβαθμιζει τη συναυλια, αλλα τη νοημοσυνη μας ως ακροατες κ εχει κ το θρασος να λεει οτι ο κοσμος τον αγαπα κ ετσι στη συνεντευξη. Ιδου το μελλον στις μουσικες σκηνες. Οι γνωστοι performers να κανουν playback κ οι ερασιτεχνες απλα να βρισκουν χωρο κ εξοπλισμους κ να διοργανωνουν οι ιδιοι events με τη δουλεια τους.
    pantelispp
    09.04.2010, 00:41
    Peace! Εγω θα πω το εξής. Ο τίτλος του post είναι αντιφατικός και χωρίς βάση. Live με Playback δεν υπάρχει.! Ή live θα είναι ή playback..!
    pantelispp
    09.04.2010, 01:09
    Για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι πολύ απλά το playback είναι ΚΟΡΟΪΔΙΑ
    jorge
    09.04.2010, 01:47
    skordalis21
    09.04.2010, 02:12
    Θα επρεπε να υπαρχει αλλη μια επιλογη χορχε. Playback = απατη η ανικανοτητα του καλλιτεχνη.
    gusfunn
    09.04.2010, 09:42

    σιγουρα ασχημο αυτο που κανει ο ρακιντζης, εμενα πιο πολυ μου δείχνει

    οτι εχει χασει το μουσικο του κεφι... τεσπα

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 08-04-2010 στις 12:22 έγραψε...

     Ασφιτελες το νοτικο .....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : skordalis21 στις 08-04-2010 12:57 ]



    ε;{#emotions_dlg.blink}

     


    skordalis21
    09.04.2010, 10:02
    Συγχωρεσε με που ξεχασα το "ε" , αλλα ηθελα να το διαφοροποιησω καπως gus
    noizreduction
    11.04.2010, 14:14

    Χτες ( Σαββατο βραδυ ) βρεθηκα στο Ghost House για να παρακολουθησω το live Καλλιρη ( και το καραοκε Ρακιντζη )

     

    Ας ξεκινησω απο καποια αρνητικα που περισσοτερο εχουν να κανουν με το ιδιο το μαγαζι ( για αλλη μια φορα ) παρα με το live που παρακολουθησα.

    1ον, μπορει να ειμαι ο φουκαρας που πληρωσε 15€ κι οχι τραπεζι/φιαλη με κρατηση, ομως εφοσον ειμαι 30 λεπτα νωριτερα απο την εναρξη της βραδιας, γιατι μου πετανε το "Δε μπορεις να κατσεις ουτε στο μπαρ γιατι κι εκει ειναι ρεζερβε";

    Συγνωμη, για να καταλαβω, εαν εκανα το λαθος κι εκλεινα μπουκαλι, θα με βαζανε στο....μπαρ;

    Πρεπει να καταλαβει ο ιδιοκτητης του Ghost house πως εχει ενα μικρο μαγαζι με συγκεκριμενα τραπεζια και δε μπορει να θεωρει το μπαρ ως...ρεζερβε, ποσο μαλλον να κλεινει παραπανω τραπεζια απο αυτα που εχει στο χωρο!

    Αποτελεσμα;

    Ολο το live το περασα μπροστα απο 2-3 τραπεζια στα οποια ειχα αποκλεισει τελειως τη θεα στη σκηνη ( αφου αναγκαστικα η θεση τους ηταν πιο κατω απο τη δικη μου ) και ανα τακτα διαστηματα εμποδιζα και το σερβιτορο που ηθελε να κανει τη δουλεια του.

    Κι ολα αυτα, γιατι ο ιδιοκτητης του Ghost θεωρει πως τραπεζι ειναι και το μπαρ και προφανως μπορει να το αποκλειει απο τα θυματα που θα πληρωσουν τα 15€ εισοδο!

     

    2ον, παρολο που μας ειδοποιησαν πως απαγορευεται το καπνισμα, παρατηρησα πως απο τη μεση της βραδιας και μετα γινοταν χαβρα..καπνου! Ηλπιζα τουλαχιστον πως σε αυτο τον τομεα θα ηταν τυπικοι στο Ghost ( οπως κανουν σε μικρα live ), ομως αποδεικτηκα λαθος...Δεν πειραζει..απλως δε θα ξαναπατησω σε μεγαλα events...Εφοσον απ'εξω για τυπικους λογους το παιζει "μπαμπουλας" και μεσα "αρνακι", δεν εχω κανενα λογο να υποφερω τη καπνιλα των υπολοιπων!

     

    Στα θετικα θα βαλω τον πολυ καλο ηχο, με μια μικρη εξαιρεση στη μπασιλα που εβγαζε ο Ρακιντζης στα ηχογραφημενα κομματια του ( δε φταιει ο ηχοληπτης του μαγαζιου, αλλα η παραγωγη ). Μαλιστα φροντισα να κατσω μακρια και στο βαθος σε σχεση με τη σκηνη, οποτε ειχα μια συνολικη εικονα του ηχου, χωρις να ανακατευεται απο το near effect των ηχειων ή των monitors.

    Συγχαρητηρια!!!

     

     

    Η μπαντα που στελεχωνε τον Καλλιρη ηταν εκπληκτικη. 2 γυναικειες φωνες, ενας κιθαριστας, ενας μπασιστας, ντραμερ κι ενας πληκτρας. Δεμενος ηχος, παιξιμο και οταν επαιζαν τις 80s επιτυχιες, ηταν αψογοι! Συγχαρητηρια στα παιδια, γιατι χθες ανεβηκα αρκετα απο το παιξιμο τους.

    Ο Καλλιρης ηταν δυναμικος, ειχε επαφη με το κοινο ( με τα κοριτσια ιδιαιτερα, οπου ανα πασα στιγμη ουρλιαζαν ) και τραγουδησε τοσο δικες του επιτυχιες ( ομορφα διασκευασμενες ), οσο και κλασσικα hits που παιζονται σε live. Ευγενικοτατος με το κοινο, με τους μουσικους του και τη τραγουδιστρια που ηταν μαζι του! Δε ξερω εαν ειναι ετσι στη προσωπικη του επαφη με τους ανθρωπους, αλλα εμενα μου εδωσε την εντυπωση ενος καλου, μαζεμενου ανθρπωου, που εχει επιγνωση του ποσο αγαπητος ειναι και το καρπωνεται αντιστοιχα καλα!

    Μαλιστα, προς το τελος της βραδιας, το in ear monitor του παρεδωσε πνευμα και με αψογο επαγγελματισμο το εβγαλε τελειως απο το αυτι του κι αρκεστηκε στα stage monitors ( τα οποια ο ιδιοκτητης ειχε...καρφωσει στο δοκαρι απεναντι απο τη σκηνη...ριψοκινδυνο εαν προκειται για δομικο δοκαρι.. ). Και παλι δεν εχασε ουτε μια στιγμη απο τη ζωντανια του!

     

    Και τωρα παμε στο κεφαλαιο Ρακιντζης.

    Ανεβηκε με ενα παληκαρι μαζι και με μια προβολη απο επιλεγμενα video που ειχε απο το παρελθον, τραγουδουσε πανω σε προηχογραφημμενα θεματα!

    Η παραγωγη των κομματιων ηταν περισσοτερο clubατη, δυνατη και γεματη "πληκτρομπλιμπλικια". Σπανια καταφερνα να ακουσω τι ελεγε αναμεσα στους ηχους που ειχε γεμισει τα κομματια του και μονο προς το τελος της πρωτης φορας που ανεβηκε καταφερα να διακρινω τι τραγουδουσε ( ας ειναι καλα που στα video εβγαζε και τους...στιχους ).

    Δεν μου ακουστηκε παραφωνος ( γιατι πολλοι το συζητησουν πριν ξεκινησει το προγραμμα ), αλλα ουτε και ιδιαιτερη επαφη ειχε με το κοινο, το οποιο ομως ανταποκριθηκε περισσοτερο στο club στυλ των κομματιων του, παρα στην ιδια του την εμφανιση!

    Τραγουδησε επιτυχιες απο τις οποιες ειχε γινει γνωστος, ομως προσωπικα με κουρασε που ολα τα κομματια ηταν beat, χωρις καποια διακυμανση, μεχρι που στο τελος ακομα και η κοπελα μου παρατηρησε πως ειναι σαν να ακουει συνεχως το ιδιο κομματι!

    Δυστυχως η επιλογη του να τραγουδησει χωρις μπαντα με αφηνει με αρνητικες σκεψεις, διοτι το παληκαρι που ειχε μαζι του περα απο καποια θεματακια που επαιζε πανω στο synth κι ορισμενα vocals, ηταν περισσοτερο "γλαστρα". Ακομα και τα ομορφα solo a la Bob Katsionis ηταν μεσα στα καραοκε. Προσωπικα θα γουσταρα καποιων να χτυπηθει στα πληκτρα...

    Τελος, η υπαρξη ηλεκτρονικης drums με κανει ακομα πιο αρνητικο στο καραοκε, γιατι θα μπορουσε τους ιδιους beat ηχους να τους πετυχει ανετα με εναν πραγματικο drummer και την εν λογω ηλεκτρονικη drum.

     

    Τελοσπαντων, η βραδια ηταν καλη, λιγο υπεφερα με τα αυτια μου στη μπασιλα του Ρακιντζη και με τη συνειδηση μου στο κατα ποσο πρεπει σαν ακροατης και μουσικος να αποδεχομαι το καραοκε...


    skordalis21
    11.04.2010, 16:54
    K εγω αυτο πιστευω , οτι ο πληκτρας εκει ειναι γλαστρα, αν θυμαμαι καλα εχει ενα vintage yamaha που αποκλειεται να βγαζει αυτους τους ηχους, εκτος κ αν το χρησιμοποιει ως midi controller αλλα ρακ εκει δεν ειδα. Εχει κ ενα μικροφωνακι για καποια δευτερα !!!! αλλα ολα ειναι προηχογραφημενα. Εγω υποψιαζομαι μπας κ τα παντα ειναι ηχογραφημενα κ απλα ο Ρακιντζης ανοιγοκλεινει το στομα του αλα προκριματικα eurovision. Σε ενα προηγουμενο ποστ μου την ειπε ενας φιλος, οτι σπιλωνω το ονομα του Ρακιντζη κ ποιος ειμαι εγω που τολμαω να πω για εναν καλλιτεχνη που εχει τοσες χιλιαδες δισκους. Η απαντηση μου ειναι οτι μονος του σπιλωνει το ονομα του, κ στη μουσικη εγω μπορει να μην καταφερα κατι περα απο live εμφανισεις σε μπαντες διασκευων, ομως δεν κοροιδεψα ποτε το κοσμο που ηρθε να με δει. Μαλιστα εχει τυχει να βαλω λεφτα απο μεριδιο μου σε live , για να ερθουν φιλοι με οικονομικο θεμα... Οσο για τις συνθεσεις του κ το beat , ειπαμε παρθενογεννεση στη μουσικη εν ετη 2010 δεν υπαρχει... Κ οσο για τα σολο αλα Κατσιονης η Μανουσελης, δεν υπαρχχει πιο ξενερωτικο απο το να ακους σολιδια να παιζουν priests and monks κ να βλεπεις τη κιθαρα κρεμασμενη στο τοιχο κ τον πληκτρα να παριστανει πως παιζει... Οσον αφορα τον ηχο του μαγαζιου μιας κ εχει τυχει να παιξω κ εγω εκει πριν μερικους μηνες, ο καταπληκτικος ηχος στην αρενα δεν εχει σχεση με το αισχος που βγαινει απο τα μονιτορ με αποτελεσμα αν δεν εχεις δικα σου monitor απλα κανεις τη προσευχη σου. Νοιζ που ειδες ηλεκτρονικη ντραμς? μονο ο γλαστροπλητρας υπηρχε, κ διπλα απο το μικροφωνο υπηρχε μια οθονουλα που γραφει τους στιχους. Οπως ειπα στο 1 μου ποστ, κ με αυτο κλεινω, δεν ειναι μονο εξοργιστικο να βλεπεις το καραοκε Ρακιντζης, αλλα λυπηρο να βλεπεις κοσμο να το αποδεχεται κ να τον αποθεωνει
    noizreduction
    11.04.2010, 18:05

    Ο ντραμερ του Καλλιρη παιζει με ηλεκτρονικη drums κι οχι με ακουστικη. Η αναφορα μου εγινε ως επισημανση στην περιπτωση που καποιος ελεγε πως ο Ρακιντζης εχει beat ηχους στα ρυθμικα του. Με μια ηλεκτρονικη drums μπορεις να πετυχεις αυτο τον ηχο, οποτε στην ουσια αυτοακυρωνεται η επιλογη του Ρακιντζη για playback ηχο.

    Δεν καθομαι ποτε κοντα στη σκηνη γιατι ως ηχοληπτης ξερω πως πολλες φορες η αναμιξη σηματος των monitors ( που σαφως δεν ειναι ο ηχος του PA ) με του PA προκαλει δυσαρεστες εντυπωσεις στα αυτια αυτων που καθονται μπροστα!

    Γι'αυτο εξαλλου μια φορα εχω μαλωσει με μαγαζατορα που ειχε χωσει τραπεζι σε βραδιναδικο διπλα στη σκηνη, σε σημειο που τα monitors ειχαν τη μεριδα του λεοντος...Τι να ακουσουν εκει οι ανθρωποι;


    skordalis21
    11.04.2010, 19:17
    Οκ, στο ντραμερ του Καλλιρη λοιπον . Μια χαρα ακουγοταν οσο επαιζε ο ντραμερ του Καλλιρη.
    NikosRoman
    12.04.2010, 02:49

    οκ στο ενα,χαλαρα στο αλλο,διαφωνω στο τριτο,συμφωνω στο αλλο και παει λεγοντας .......μπλα.....μπλα......μπλα και μια απο τα ιδια.Ξεκαθαρισα οτι δεν ειμαι Ρακιντζικος αλλα ουτε αυτο φτανει για εσας .Για εμενα ομως φτανει γιατι την γνωμη μου την ειπα και τελικα οποιον ενδιαφερει.(πολλους απο οτι φαινεται για να γραφετε τοσα πολλα μετα απο το ποστ μου και σας ευχαριστω πολυ).

    Σε δυο πραγματα καταληγω μετα απο λιγη σκεψη.(Δεν θελει και πολυ).Δεν σας φταιει ο Ρακιντζης αλλα το μαγαζι που τον φιλοξενει.Γιατι αν υποθεσω οτι ενοχλει το playback(karaoke θα το ελεγα εγω)ολα οκ.Εδω ομως εχουν προκυψει και πολλα αλλα.Την μια ο ηχος την αλλη η τιμη του εισητιριου,η πολεοδομικη αποψη του πολιτικου μηχανικου που δεν βλεπουν ολοι μεχρι και τα ηλεκτρονικα ντραμς.

    Αν δεν φταει ο Ρακιντζης για ολα αυτα τοτε σιγουρα θα φταιει το κοινο που τον ακουει και που γεμιζει ασφυκτικα το εν λογω(οχι και πολυ μεγαλο)μαγαζι απο τον Οκτωβρη μηνα εως και σημερα.Εκτος αν τους μαζευουν σαν περαστικους απο τον δρομο με αποχη.(μπορει καποιος απο εσας να πει και κατι τετοιο.Πως σας ξεφυγε?)Καποιος απο εσας σχεδον εβρισε και το (απατημενο)κοινο.

    Και βεβαια θα μπορουσε καποιος να πει οτι ολος αυτος ο κοσμος παει για τον Καλλιρη.(αυτο αναιρειται για οποιον παρακολουθησε και βλεπει τι γινεται οταν βγαινει ο Ρακιντζης.Μεχρι και εγω επαθα πλακα που παρεπιπτοντως βρεθηκα απο σποντα εκει ,αλλα στο τελος γουσταρα με τρελλα.Ισως γιατι με συνεπηρε το κλιμα και καποιος θα μπορουσε να πει γιατι δεν ειμαι ενας φτηνιαρης μιζερος που κλαιει τα λεφτα του).Δυστηχως στο live στο gagarin δεν ειχα μια καμερα για να τραβηξω την φατσα του Καλλιρη οταν τον ειδα να βλεπει το μαγαζι πιτα απο 2000 περιπου ατομα.Ηταν ολα τα λεφτα και αξιζε .

    Οποιος ειναι μουσικος (οπως εγω)και εχει λιγη αξιοπρεπεια πανω του θα πρεπει να σεβεται ολους τους μουσικους (απο το χειροτερο σκυλαδικο ,τις μεγαλες πιστες,τις μουσικες σκηνες ,τα ροκ μπαρακια )που προσπαθει να ζησει την οικογενεια του καθως και ολους τους καλλιτεχνες επωνυμους η μη σε ολα τα ειδη μουσικης που κανουν αυτο που κανουν και για οποιον λογο το κανουν. Και πανω απο ολα να σεβεται οποιο ακροατηριο επιλεγει να ακουσει οτιδηποτε της αρεσκειας του.Αλλωστε μην ξεχναμε οτι η μουσικη βιομηχανια ειναι εδω για να προωθει,να σβηνει,να ανεβαζει η να κατεβαζει καλλιτεχνες απο ολα(ΟΛΑ)τα ειδη μουσικης.

    Γνωμη εχουν ολοι .Για να κανεις ομως κριτικη πρεπει να εχεις γνωση.Και η γνωση δεν κερδιζεται με αντιπαθειες και κακιες.

    Ξαναγραφω(ευχομαι για τελευταια φορα)οτι γεννηθηκα και μεγαλωσα στην Αμερικη αλλα Αμερικανακια συναντησα πρωτη φορα στην Ελλαδα.Δεν θα ξαναγραψω για αυτο το θεμα.Σας αγαπω ολους .

    Καληνυκτα και σας ευχομαι ονειρα γλυκα.(ισως πανω στην σκηνη με τον Ρακιντζη ).

    P.SΕχει πλακα και ειναι ειρωνεια το κεντρικο αρθρο που διαβασα στην πρωτη σελιδα του σαιτ.KARAOKE.xaxaxaxa (αν το εχει γραψει το αρθρο ο Ρακιντζης θα το διαβασω.After all he is the master....).Απορω πως δεν εγινε καμμια μομφη απο τους λατρεις των live αυτο το αισχρο και προσβλητικο αρθρο.


    -----------------
    Αν τελικα αποφασισεις να παντρευτεις,παρε μια "κοντη".Το κακο που θα σε'βρει θα ειναι μικροτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 12-04-2010 02:59 ]