ελληνική μουσική
    772 online   ·  210.851 μέλη

    Έφυγε ο Μάνος Ξυδούς

    ssakiss1
    14.04.2010, 08:33
    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΝΟ
    rigas
    14.04.2010, 08:40

     

    Καλό ταξίδι φίλε Μάνο.

     

     


    akarydis
    14.04.2010, 12:26
    Λεπτός Πάγος Αν κρατηθείς και δε μου πεις πως οι ανάσες που φύγαν γίναν ψιλή βροχή Ίσως και εγώ ξεγελαστώ και πιστέψω πως είμαι ακόμα εδώ και ζω. Φεύγουν οι εικόνες, αδειάζουν οι στιγμές Όλοι εκείνοι που αγαπάμε σαν παιδιά που μας κοιτάνε είναι ένας πάγος λεπτός και γλιστερός και εγώ τρέχω να φτάσω να προφτάσω στην άλλη όχθη να πιάσω κάτι να κρατηθώ. Ότι κι αν πεις, ότι κι αν πω δε γεμίζει με λέξεις ένα κενό γι αυτό η σιωπή που φλυαρεί μιας δεκάρας τις σκέψεις δε θα σου πει στ’ αυτί. Έξυπνος γρίφος σημάδι μυστικό την παγίδα να μου δείξει, ένα “hint” να βρω τη λύση, κλείνεις το μάτι και μου χαμογελάς μα σ’ ένα πάγο λεπτό και ραγισμένο μ’ έχεις παγιδευμένο μόνος να ακροβατώ να σταθώ. (Αντώνης Καρύδης, Αύγουστος 2009) Ο Μάνος με την καρδιά του ήταν τελευταία πάνω σε ένα "Λεπτό Πάγο". Καλό σου ταξίδι Μάνο και εκεί που είσαι νάχει καλές μουσικές και καλή παρέα. Ω
    Termite
    14.04.2010, 14:47
    Ένας απο τους ανθρώπους που βοήθησαν πραγματικά τους νέους μουσικούς και τραγουδιστές. Μάνο, εσύ εκεί, και εγώ στου κόσμου το υπόγειο. Καλό σου ταξίδι φίλε..
    alkyoni
    14.04.2010, 15:07

    Μεταφερω κι εδω ενα σημειωμα του Μιλτου Πασχαλιδη , αφιερωμενο στον Μανο Ξυδους...

    Παράθεση:

    R.I.P. ΜΑΝΟΣ ΞΥΔΟΥΣ

    ΓΡΑΦΕΙ Ο ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ
    Τετάρτη, 14 Απριλίου, 2010 08:00

    Ο ΜΙΛΤΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΝΟ ΞΥΔΟΥΣ

    «Ενας σπουργίτης στη βροχή, της ερημιάς ιππότης
    να τραγουδάει κάθε πρωί τα μπλουζ της άγριας νιότης».

    Το χειμώνα του 1993 έπαιζα σε μια τρύπα στο Ηράκλειο Κρήτης, στο Αβγό.
    Ένα βράδυ πέρασαν δυο τύποι, τον έναν κάπου τον είχε πάρει το μάτι μου.
    Τον άλλον όχι.
    Ο πρώτος μου συστήθηκε, Μπάμπης, από τους Πυξ Λαξ.
    Ο δεύτερος είπε απλά: Ειμαι ο Μάνος.
    Μετά είπε: «Ρε μάγκα, έχεις ωραία φωνή, είσαι να κάνουμε ένα δίσκο;»
    Λέω μέσα μου, άλλος ένας παπάρας που τάζει λαγούς με πετραχήλια.
    Ήπιαμε κάνα δυο μπύρες και χώθηκε ξανά ο καθένας στο καβούκι του.
    Μετά από μια βδομάδα με πήραν τηλέφωνο απ τη ΜΙΝΟΣ να μου πουν οτι ο Μάνος Ξυδούς είχε εγγυηθεί για μένα κι οτι με περιμένουν να ανέβω στην Αθήνα να υπογράψουμε!!

    Για μας που μεγαλώσαμε με τα «Ζεστά Ποτά», ο Μάνος ήταν ήδη μυθικό πρόσωπο, λόγω της αφιέρωσης που του είχαν κάνει οι Κατσιμιχαίοι στον «Φάνη».
    Πολλοί νομίζαμε οτι ο Μάνος ήταν ο Φάνης.
    Κάποτε του το είπα, γέλασε και μου είπε: «Όχι ρε μάγκα, εγώ ήμουνα το παιδί για τα θελήματα στην εταιρεία, έτυχε ν ακούσω το ντέμο των Κατσιμίχαιων και είπα στον Χάρη: αν ήταν στο χέρι μου θα σας έβγαζα το δίσκο αύριο κιόλας. Όταν τελικά βγήκε ο δίσκος, μετά από ένα σωρό απορρίψεις και περιπέτειες, ο Χάρης το θυμήθηκε και μου αφιέρωσε ένα τραγούδι».

    Δεν θα πω για ό,τι περάσαμε παρέα. Άλλωστε εκείνος ξέρει.
    Και γω ήξερα κάθε φορά που βρισκόμαστε. Μια ματιά ήταν αρκετή, έτσι κι αλλιώς του Μάνου δεν του άρεσαν τα πολλά λόγια και μένα που μ αρέσουνε, δίπλα του προτιμούσα- παραδόξως- να σωπαίνω.
    Θα πω μόνο ότι αν η αρχή είναι το ήμισι του παντός, στο Μάνο Ξυδούς χρωστάω το μισό απ' ότι είμαι.
    (Μια φορά που τόλμησα να το πω και στον ίδιο, με αγριοκοίταξε και μου 'πε, άσε τις μαλακίες, ο Μπάμπης επέμενε για σένα.)

    Είπα ήδη πολλά...
    Καλό ταξίδι σπουργίτη μου.
    Καλό ταξίδι.

    πηγη: http://e-tetradio.gr/ar2882el_ripmanosksydoys.html


    Gz
    14.04.2010, 15:20
    Απο τους πιο συνεπεις και αξιοπρεπεις καλλιτεχνες της συχρονης ελληνικης μουσικης σκηνης. Καλο ταξιδι Μανο...
    AlfaWolf
    14.04.2010, 16:29

    Τα λόγια του αποχαιρετισμού είναι για εκείνους που φεύγουν... ο Μάνος Ξυδούς...... δεν θα φύγει ποτέ από κοντά μας - είναι στην καρδιά μας, ζει στις αναμνήσεις μας και στα συναισθήματα που νιώσαμε ακούγοντας τις δημιουργίες του και ταξιδεύοντας στις μουσικές του περιπλανήσεις

     

    Με αφορμή τον χθεσινό Ξαφνικό και άδικο χαμό του Μάνου Ξυδούς η σημερινή εκπομπή ( αν και Παρθενική  δεν μπορεί να εθελοτυφλήσει σε ένα τέτοιο γεγονός) και θα αφιερώσει την πρώτη ώρα σε αυτόν τον αυθεντικό ροκά ποιητή

    Σήμερα 18:00 με 20:00 στο Wolf On Air


    kwstasagas
    14.04.2010, 17:27

     Καλό ταξίδι κύριε Μάνο {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}

    Εκτός από όλα όσα έγραψαν οι παραπάνω, κρατάω ως κάτι πολύ γλυκό από την εφηβεία μου τη στήλη του στο τόοοοτε περιοδικό ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ !!!! Από τις πλέον αγαπημένες μου στήλες σε περιοδικό εκείνων των χρόνων .... όποτε έπαιρνα το εν λόγω περιοδικό, το ξεφύλλιζα κατευθείαν στο άρθρο του ..... θυμάμαι μέσα από τη στήλη του να προτρέπει τους αναγνώστες "αγκαλιάστε τα ελληνικά χέβι μέταλ συγκροτήματα, όπως τους Spitfire κλπ" .....

    Από αυτό το "μικρό περιστατικό" [αλλά και από τα περιστατικά που αναφέρουν οι προλαλήσαντες, με Κατσιμιχαίους, με Πασχαλίδη κλπ] είναι φανερό ότι ο κύριος Μάνος ήταν ένας άνθρωπος που ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ στους συναδέλφους του που έκαναν τα πρώτα τους βήματα και όσο περνούσε από το χέρι του ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΟΥΣΕ, ανεξαρτήτως από τον χώρο που προερχόντουσαν [χέβι μέταλ, έντεχνο] ..... Γι' αυτό, επίσης, δέχθηκε με μεγάλη του χαρά να βοηθήσει και τα ΓΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ συμμετέχοντας φιλικά στο ανεξάρτητης παραγωγής cd τους αλλά και στο λάιβ τους στο Κύτταρο ....  κλπ κλπ κλπ .....

     

    Έτσι ... πόσο μα πόσο φτωχή γίνεται η ζωή μας όταν φεύγουν από δίπλα μας άνθρωποι ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} .......................

     

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 14-04-2010 17:31 ]


    Aiolos_m
    14.04.2010, 17:47

    Από τις πιο ευγενικές φυσιογνωμίες στο χώρο του ελληνικού τραγουδιού.

    Η κηδεία θα πραγματοποιηθεί αύριο Πέμπτη 15 Απριλίου στις 17.00 στο νεκροταφείο των Αγίων Αναργύρων.

     

    Πηγή


    leonidasm
    14.04.2010, 18:54

    Κρίμα..οι καλοί φεύγουν πάντα γρήγορα..Καλό ταξίδι Μάνο..Πολύ ωραία η εκπομπή που κάνει ο AlfaWolf για τον Μάνο τώρα...


    TheDarkSideOfTheMoon
    14.04.2010, 20:33

    Πραγματικά κρίμα...Ξαφνιάστηκα όταν το άκουσα.Ξαφνιάστηκα και στεναχωρέθηκα.Κι είχε ακόμη να προσφέρει τόσα πολλά στην ελληνική μουσική.Να 'ναι καλά εκεί που είναι κι εμείς εδώ να συνεχίσουμε να τον θυμόμαστε.


    billmavra
    14.04.2010, 22:38
    Καλό ταξίδι ......
    Shakti_
    14.04.2010, 23:42

    Πόσο κρίμα!!

    Σημαντικός καλλιτέχνης, ευγενική ψυχή! 

    Καλό του ταξίδι...

     


    Termite
    15.04.2010, 09:42

    Αντιγραφή του άρθρου μου που δημοσιευτηκε εχτές απο το e-orfeas.gr

     

    Είναι θλιβερό να μαθαίνεις για τον θάνατο κάποιου.

    Πάντοτε έπαιζα τραγούδια του μαζί με τους φίλους μου. Ακόμα και όταν βρεθήκαμε σε μπάντα και θέλαμε να φτιάξουμε πρόγραμμα τα σίγουρα χαρτιά ήταν το “Πούλα με”, τα “Άχρηστα ρολόγια”, το “Δέ θα δακρύσω πια για σένα”, το “Με στέλνεις”... και ο Μάκης μας κατηγορούσε: “Όχι άλλα Πυξ-Λαξ-οτράγουδα”.
    Αυτό που δε συγκρίνεται είναι οι άπειρες “ανακαλύψεις” σχετικά με τα τραγούδια του Μάνου Ξυδούς που έκανα με τη βοήθεια του αδερφού μου, του Ερμή. Μία από αυτές, που κατά τη γνώμη μου είναι και η κορυφαία στιγμή του Μάνου ήταν “Τα κόκκινα τα blues”.
    Μία άλλη ήταν το “Περίεργο παιχνίδι” που άκουσες πριν κάποια χρόνια έξω από το σπίτι σου και αμέσως τερμάτισες το volume στο αυτοκίνητο. Έχει νόημα να γράψω τίτλους των τραγουδιών που έγραψε;

    Οι Πυξ-Λαξ αποτέλεσαν το ερέθισμα άπειρων Ελλήνων μουσικών για να κάνουν μπάντα και να παίξουν τα τραγούδια τους. Από το 1990 ως και σήμερα τα τραγούδια τους παίζονται ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ σε όποια συναυλία-παράσταση-live μικρών και μεγάλων ονομάτων μπορείτε να φανταστείτε. Τουλάχιστον το 40% των γνωστότερων τραγουδιών αυτής της ομάδας ανθρώπων που λατρέψαμε, ανήκει στον Μάνο Ξυδούς. Στα πρότυπα των Πυξ-Λαξ πολλοί από εμάς έκαναν μπάντες και ξεκίνησαν να παίζουν με άλλους μουσικούς και να ανακαλύπτουν μουσικές. Έτσι και ο γραφών μαζί με τον Ερμή και το Μάκη, έφτιαξαν μια μπάντα και αποπειράθηκαν να παίξουν μαζί. Φανταστείτε την χαρά μας όταν ο Μάνος Ξυδούς βρέθηκε στο δρόμο μας και μοιραστήκαμε τη σκηνή μαζί του, πόσο μάλλον όταν δέχτηκε να τραγουδήσει αφήνοντας εμάς να τον συνοδεύουμε.

    Έχω μάθει να εκτιμώ τους ανθρώπους βάση της συμπεριφοράς τους. Και τον Μάνο τον εκτίμησα στο έπακρον αφού εκείνος και οι συνεργάτες του έδειξαν τον δρόμο που οφείλουν να ακολουθούν οι παλιοί” βοηθώντας τους νέους που θέλουν να δημιουργήσουν καινούριες Ελληνικές μουσικές. Προσπάθησα να του το ανταποδώσω με μια επίσκεψη στο Γυάλινο, για ένα απλό ευχαριστώ. Αντ’ αυτού μου σύστησε τον Πάνο Κατσιμίχα...μιλώντας με τα καλύτερα λόγια.
    Καλεσμένος στον ΣΠΟΡ-FM ένα πρωί Παρασκευής μίλησε με τα καλύτερα λόγια για εκείνη τη σύμπραξή μας στην σκηνή.

    Αυτός για μένα ήταν, είναι και θα είναι ο Μάνος Ξυδούς.
    Ο Μάνος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 57 χρονών. Αισθάνθηκε, διαβάζω, αδιαθεσία κατά τη διάρκεια πρόβας στο Νέο Φάληρο και μέχρι να διακομιστεί στο νοσοκομείο εξέπνευσε. Για μένα έφυγε υπηρετώντας αυτό που τον έκανε να αισθάνεται πλήρης.

    Όλα αυτά που λες τα ξέρω, όλα τα 'χω ξαναδεί
    Ρίχνω στάχτη μες τα μάτια, και αράζω παρακεί

    Όλα αυτά που με πληγώσαν, με κρατήσαν στη ζωή
    όλοι αυτοί που με προδώσαν, μου χαράξανε αρχή

    Μια ζωή στο ρίσκο, να ποντάρω στη στιγμή
    μια ζωή στη συνοικία, σ' ένα τοίχο
    να ζωγραφίζω ένα γιατί

    Μάνο, καλό ταξίδι και χαιρετισμούς στους συναγωνιστές σου εκεί που πάς. Εσύ θα είσαι εκεί και εμείς στου κόσμου το υπόγειο...Και μη ξεχνάς πως μαζί με εσένα πιστεύω και εγώ παραμύθια λαϊκά.

     

    Υ.Γ. : Τελικά ίσως έχει νόημα να σας αναφέρω κάποιους τίτλους που οι περισσότεροι έχουμε τραγουδήσει και δεν γνωρίζαμε ότι είναι του Μάνου Ξυδούς.
    Άρχισες να ξεθωριάζεις σα μια παλιά φωτογραφία, Άσ’ την να λέει (Βασίλης Καρράς), Ατέλειωτα ταξίδια, Άχρηστα Ρολόγια (Domenica), Βράδιασε, τα ξαναλέμε, Δεν θα δακρύσω πια για σένα, Δεν θέλω τίποτα ν' αλλάξω (Νομικός), Δεν μ' αρέσουν τα τραγούδια (Παπακωσταντίνου), Εσύ εκεί, Η εικόνα του χειμώνα, Κάνε κάτι για ‘σένα, Με στέλνεις, Μεθυσμένη βάρκα, Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν (Νταλάρας), Μια ζωή στο ρίσκο (Σωτηρία Λεονάρδου), Μόνο για ‘κείνη μη μου λες, Μπορεί, Περίεργο Παιχνίδι (Μητροπάνος), Πούλα με, Σύννεφα με παντελόνια, Τα δοκάρια στο γρασίδι περιμένουν τα παιδιά, Τα κόκκινα τα μπλουζ (Μητροπάνος), Της Γοργόνας οι Καημοί, Υπάρχουν χρυσόψαρα εδώ;, Φαλτσέτα.


    Giorgos_arazei
    15.04.2010, 18:52

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 16-04-2010 02:31 ]


    babacha82
    15.04.2010, 19:08
    Τα αστέρια θα 'ναι πάντα μακριά, Μάνο...
    AR-ON
    15.04.2010, 19:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 15-04-2010 στις 18:52 έγραψε...

    http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_2505.html

    Κυριε Ζουγανελη, φαουλλλλλ... :-/

    "...και μπραβο σας (προς δημοσιογραφους) που ασχολειστε με κατι ευτελες.."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 15-04-2010 18:54 ]

    Όχι αδερφέ, δεν πρόσεξες... Είπε προς δημοσιογραφους (μάλλον του STAR):

    "...και μπραβο σας που ασχολειστε και με κατι ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ευτελές."


    Termite
    16.04.2010, 00:49
    Μπράβο στον AR-ON για την επισήμανση... Καλό είναι να είμαστε λίγο πίο προσεκτικοί τέτοιες ώρες...
    Giorgos_arazei
    16.04.2010, 02:29

    οκ, σταυρωστε με σταυρωστε με.. Σβηνω το σχολιο.

     

    -----------------
    Giorgos_arazei-----> Σταματήστε να καταστρέφετε το μοναδικό πλανήτη που έχει σοκολάτα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 16-04-2010 02:33 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 16-04-2010 03:03 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 16-04-2010 03:06 ]


    guitarteacher
    16.04.2010, 11:38

    "Δυό χρόνια είχα να σε δώ...και σε συνάντησα ξανά μια Κυριακή...κερνούσες ούζα & κονιάκ στο καφενείο...και τα καλά σου φόραγες...σα νά'τανε γιορτή..."

    ...η Ελληνική Μουσική Rock (και όχι μόνο...) Σκηνή έχασε ακόμα έναν άξιο εκπρόσωπό της...

    Καλό ταξίδι,