ελληνική μουσική
    1000 online   ·  210.857 μέλη

    Αποτέφρωση η ταφή ???

    AlfaWolf
    14.07.2010, 22:14

    Ξέρω ότι είναι μακάβριο...

    αλλά είναι και ένα θέμα που κάποια στιγμή αργά η γρήγορα θα μας απασχολήσει

    το έχετε σκεφτεί?

     

    Αν ναι…

    Ποια είναι η θέση σας σε αυτό το θέμα?

    Και ξεκινώ εγω...

    Προσωπικά έχω καταλήξει στην αποτέφρωση

    Για τους παρακάτω λόγους:

    1ον Θα απαλλάξω την οικογένεια μου τα έξοδα της κατασκευής και συντήρησης ενός τάφου.

    2ον Θα απαλλάξω την οικογένεια μου από το θλιβερό γεγονός της υποχρεωτικής εκταφής της σωρού στα 3 χρόνια, καθώς και από τα αρνητικά συναισθήματα που σου προκαλεί η μακάβρια θέα των οστών και σε πολλές περιπτώσεις η ατελής αποσύνθεση της.

    3ον Αποφεύγεται η επιβάρυνση του περιβάλλοντος (γης, και υδροφόρου ορίζοντα) των νεκροταφείων τα περισσότερα των οποίων είναι, δυστυχώς, εντός του οικιστικού ιστού των πόλεων κ.α.

    4 ον θα τους απαλλάξω κι από τυχόν τύψεις που τους καταβάλουν όταν δεν μπορούν να είναι συνεπείς στις επισκέψεις τους στο νεκροταφείο

    Και στο φινάλε όταν έρθει η ώρα μου… δεν θα με φανέ τα σκουλήκια βρέ αδελφέ

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 14-07-2010 22:15 ]


    musichell
    14.07.2010, 22:28

    ωραίο topic!εγώ κατ'αρχήν θέλω όταν πεθάνω πολιτική κηδεία,τώρα για την αποτέφρωση ή την κλασική ταφή δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα...το πρόβλημα με την αποτέφρωση είναι οτι δεν ξέρω αν γίνεται στην Ελλάδα ή πρέπει να σε στείλουν στο εξωτερικό,Αλλά και τα 2 είναι μακάβρια,,απ την μιά σαπίζεις μέσα σε ενα φέρετρο κάτω απο το έδαφος κι απ την άλλη γίνεσαι στάχτες απ την μια στιγμή στην αλλη..όσο να'ναι,το ρημάδι το σώμα το λυπάσαι,κι ας έχει πετάξει η ψυχή απο αυτό,ειλικρινά δεν ξέρω πάντως,δύσκολη απόφαση.


    AlfaWolf
    14.07.2010, 22:42

    Παράθεση:

    Το μέλος cat66 στις 14-07-2010 στις 22:28 έγραψε...

    ωραίο topic!εγώ κατ'αρχήν θέλω όταν πεθάνω πολιτική κηδεία,τώρα για την αποτέφρωση ή την κλασική ταφή δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα...το πρόβλημα με την αποτέφρωση είναι οτι δεν ξέρω αν γίνεται στην Ελλάδα ή πρέπει να σε στείλουν στο εξωτερικό,Αλλά και τα 2 είναι μακάβρια,,απ την μιά σαπίζεις μέσα σε ενα φέρετρο κάτω απο το έδαφος κι απ την άλλη γίνεσαι στάχτες απ την μια στιγμή στην αλλη..όσο να'ναι,το ρημάδι το σώμα το λυπάσαι,κι ας έχει πετάξει η ψυχή απο αυτό,ειλικρινά δεν ξέρω πάντως,δύσκολη απόφαση.



    Τα αποτεφρωτήρια των νεκρών είναι υπερσύγχρονοι κλίβανοι οι οποίοι συνήθως λειτουργούν με αέριο ή πετρέλαιο, εντός των οποίων εισέρχεται η σωρός με το φέρετρο, αφού πρώτα έχουν αφαιρεθεί όλα τα μεταλλικά αντικείμενα τόσο από την σωρό όσο και από το φέρετρο.

    Ο χρόνος που χρειάζεται για την ολοκλήρωση της καύσης δεν ξεπερνά τη 1 με 1.30 ώρα. Η εναπομείνασα τέφρα συλλέγεται και παραδίδετε στους οικείους του νεκρού εντός ειδικής τεφροδόχου μαζί και τα μεταλλικά τυχόν αντικείμενα τα οποία δεν ήταν δυνατόν να αφαιρεθούν πριν την καύση.

    Το συνολικό βάρος της εναπομείνασας τέφρας είναι περίπου 2 με 3 κιλά, προϊόν της καύσης της σωρού, η οποία είναι εντελώς καθαρή και ακίνδυνη ακόμα και εάν η σωρός έπασχε από τυχόν μολυσματικές ασθένειες μιάς και πραγματοποιείται κάτω από πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

    Ακομα στην ελλαδα δεν εχει γινει καποιος κλιβανος..

    Η αποτέφρωση αυτή καθ’ αυτή από χώρα σε χώρα έχει ένα κόστος 500-800 ευρώ. Στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται η αποτέφρωση του νεκρού και η παράδοση της τέφρας στους συγγενείς ή στο γραφείο τελετών εντός ειδικής τεφροδόχου στο χώρο του αποτεφρωτηρίου.

    Η οργάνωση όμως και η αποστολή της στο εξωτερικό μεταβάλλει και το κόστος

    σαφως όμως ειναι πολυ λιγοτερο απο τα εξοδα ταφης συμπεριλαμβανομενων και των υπολοιπον ( συντηρηση ταφου κλπ εξοδων καθ ολη την διαρκεια )

     

     


    noizreduction
    14.07.2010, 22:51

    ...και τα σκουληκακια τι θα φανε;

     

    Δε ξερω, θα προτιμησω το κλασσικο θρησκευτικο ταφο διοτι καμια οικολογικη επιβαρυνση στη φυση δε γινεται απο τη διαδικασια αποσυνθεσης του ανθρωπινου σωματος ( που ειναι απολυτως φυσιολογικη και συμβαινει σε ολα τα ζωντανα οντα αυτου του πλανητη χιλιαδες χρονια τωρα ).

    Αντιθετως η ρυπανση που προκαλειται απο μια καυση ειναι σαφως μεγαλυτερη και πιο πλουσια σε αερια του θερμοκηπιου.

     

    Τα εξοδα που τα γλυτωνετε ακριβως;...

     

    Πιστευετε πως και παλι τα γραφεια τελετων δε θα πουλανε το σουπερ λουξ φερετρο απο μαονι το οποιο καιγεται κι ομορφα και πλημμυριζει το νεκρο με ευωδιες απο φρουτα του δασους;

     

     

    Παιδες, ειτε το ενα, ειτε το αλλο ειναι εμποριο ετσι κι αλλιως! Οποτε αφηστε στην ακρη τις δηθεν "οικολογικες" ανησυχιες και σκεφτειτε πως στο κατω κατω οι πολιτισμοι που περασαν απο την Ελλαδα εθαβαν τους νεκρους τους.( με εξαιρεση λιμους, κλπ κλπ κλπ )

     

    ...λετε οι αρχαιοι να ηταν πιο χαζοι απο εμας? Δε νομιζω!


    AlfaWolf
    15.07.2010, 01:54

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 14-07-2010 στις 22:51 έγραψε...

    Παιδες, ειτε το ενα, ειτε το αλλο ειναι εμποριο ετσι κι αλλιως! Οποτε αφηστε στην ακρη τις δηθεν "οικολογικες" ανησυχιες και σκεφτειτε πως στο κατω κατω οι πολιτισμοι που περασαν απο την Ελλαδα εθαβαν τους νεκρους τους.( με εξαιρεση λιμους, κλπ κλπ κλπ )

     

    ...λετε οι αρχαιοι να ηταν πιο χαζοι απο εμας? Δε νομιζω!



    Η μελέτη της ιστορίας αποδεικνύει ότι στην ελληνική αρχαιότητα απαντιούνται και οι δύο τρόποι, της ταφής και της αποτέφρωσης των νεκρών. Χαρακτηριστικές είναι οι αναφορές στην Ιλιάδα και τα αρχαιολογικά ευρήματα με τεφροδόχους, ληκύθους και σκεύη.

    Μετά την εμφάνιση του Χριστιανισμού στον Ελληνικό χώρο η ταφή επεβλήθη της αποτέφρωσης. Η άποψη ότι ο νεκρός πρέπει να ενταφιάζεται δεν είναι δόγμα, είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιου πρακτικής, είναι έθιμο.

    Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα... ούτε το κάνω από οικολογική ανησυχία

    η ανησυχία μου είναι να μην βιώσουν τα παιδία μου ότι βίωσα εγώ με την εκταφή των δικών μου φιλέ noizreduction

    δυστυχώς σε όλα τα νεκροταφεία της @$#%!^πόλης που ζούμε το χώμα είναι τόσο κορεσμένο που τα σώματα δεν λιώνουν και πίστεψε με δεν θέλεις να δεις  κανέναν άνθρωπο σε τέτοια κατάσταση πόσο μάλλον όταν είναι κάποιος πολύ δικό σου .

    Αυτή είναι η μια ανησυχία μου η άλλη είναι η εκμετάλλευση όλων όσων εμπλέκονται από γραφέα τελετών μέχρι τους λουλουδαδες απ έξω

    από αυτά θέλω να προφυλάξω  οσους μεινουν πισω.

     

    Υ.Γ

    Για να το διασκεδάσουμε και λίγο στην ερώτηση σου και τα σκουλήκια τι θα φάνε?

    Ας φάνε εσένα που επιλέγεις την ταφή ::p

    χαχαχαχαχ

     

     

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 15-07-2010 01:57 ]


    noizreduction
    15.07.2010, 11:05

    1) Σε περιοδους μαχης και πολεμου οι αρχαιοι πολεμιστες εκαιγαν τους νεκρους τους για ευνοητους λογους! Παρολαυτα στην Μυκηναϊκη περιοδο μπορουμε να συναντησουμε ταφους ( εξ'ου και οι θολωτοι ταφοι των Μυκηνων, που μπορουμε να συναντησουμε και σε αλλα σημεια της Πελοπονησσου ).

    Επισης, ως γνωστον, η Ιλιαδα περιεχει εθιμα απο 2 εποχες, οποτε διαχρονικα βλεπεις πως η ταφη των νεκρων ( ακομα και πολεμιστων, οπως αυτων του Μαραθωνα στους οποιους υπαρχει και ο αντιστοιχος τυμβος με τους νεκρους Αθηναιους ) κερδιζει εδαφος!

    Τα ευρηματα που αναφερεις πολλες φορες περιειχαν ή μικρα παιδια ( ψχαρακτηριστικα ειναι τα ευρηματα στο μουσειο του Μαραθωνα ) ή πολλες φορες ανθρωπους "στοιβαγμενους" ωστε να χωρεσουν ( γι'αυτο εξαλλου βρεθηκαν κι οστα στα περισσοτερα απο αυτα... )

    Μονο στον περιφημο λιμο της Αθηνας, κατα τη διαρκεια των Πελοπονησσιακων πολεμων, οι Αθηναιοι εκαιγαν τους νεκρους τους ( με στοχο την απολυμανση της πολης απο την αρρωστια ).

    Μετα την παρακμη της Ελλαδας και την εισοδο του ρωμαϊκου στοιχειου στην καθημερινη ζωη των Ελληνων, τα πραγματα ειναι ετσι κι αλλιως...ε...οικος ανοχης {#emotions_dlg.biggrin} Παρολαυτα ουτε και οι Ρωμαιοι εκαναν καυση νεκρων σε αντιθεση με τα βορεια Ευρωπαϊκα φυλα που το ειχαν ως τον κυριο τροπο ταφης ( κι εξαιτιας τους εχουμε σημερα σε ολη την Ευρωπη αυτη τη τακτικη ).

    Μη ξεχναμε επισης πως οι πολιτισμοι της Μεσογειακης λεκανης σπανια εκαιγαν νεκρους, αλλα προτιμουσαν την ταφη τους, γιατι πιστευαν πως το σωμα του νεκρου τον συνοδευει και στη μετα θανατον ζωη!

    Καλο ειναι λοιπον, πριν επισυναψουμε στους αρχαιους την αποτεφρωση των νεκρων, να εμβαθυνουμε περισσοτερο στην ιστορικη αληθεια! {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    2) Σιγουρα το εμποριο νεκρων που υπαρχει στην Ελλαδα ειναι ενας απο τους κυριους λογους που η αποτεφρωση θα ηταν προτιμοτερη απο την ταφη!

    Ξεκινωντας απο τα δημοτικα τελη που πληρωνει καποιος, τις μεταφορες μετα απο 3 χρονια ( συν 1 εαν πληρωσεις σε ορισμενα νεκροταφεια ), τα οστεοφυλακια και τους δηθεν υπαλληλους απολυμανσης και συντηρησης ( που τα τσεπωνουν παρανομα ) και φτανοντας στα γραφεια τελετων και τους μαρμαραδες που βγαζουν επαξια τον επιουσιον, σιγουρα μια απλη τσεπη θα στεναξει!

     

    Εαν μεσα σε αυτα βαλουμε και την πολιτικη της Εκκλησιας με τα ατελειωτα αλισβερισια κατω απο το ρασο ( πονηροι!!! εννοω τα χρηματα ) για ενα απλο τρισαγιο ( το οποιο ειναι στο fast forward για να προλαβει κι αλλους ) ή ενα μνημοσυνο ( "να αναψω ολα τα φωτα; θα παει παραπανω ), τοτε ναι...κι εκει ακομα ο πιστος ανθρωπος "σιχτιριζει" την ωρα και τη στιγμη που καποιοι εκαναν εμποριο τη θρησκεια και την ταφη!

     

    Παρολαυτα, και στην καυση νεκρων θα υπαρξουν οι "εξυπνακηδες" που θα "εκμοντερνισουν" τις εμπορικες τους προτασεις και θα αναζητησουν θυματα. Τα οποια πανω στον πονο τους δε θα προσεξουν ποσο τους δουλευουν ολοι!

     

    Γιατι κι εγω φιλε Wolf ειμαι απο οικογενεια που εχασε 2 μελη της και υπεφερε αρκετα απο ανθρωπους που το επαιζαν εξυπνοι πανω στο θεμα και σιχαθηκα τη ζωη μου απο το εμποριο ( ή παρα-εμποριο ) που εκαναν!

    Η μονη διαφορα ομως των γονεων μου με εμενα, ειναι πως προτιμησα ( τουλαχιστον για την εξυπηρετηση των δημοτικων υπαλληλων ) τη λυση της καταγγελιας. Ομολογω βεβαια πως ο υπαλληλος εξαφανιστηκε απο το νεκροταφειο Σχιστου, αλλα φανταζομαι πως επειδη ολοι ειναι μια "γκλικα" θα εχει μια αλλη θεση που θα μπορει να κερδιζει εξισου καλα χρηματα! {#emotions_dlg.scared}

     

    3) Θα προτιμησω παρολαυτα την ταφη και γιατι τα σκουληκια πρεπει να τραφουν με κατι ( πω πω, απο μενα θα αποκτησουμε τα πρωτα παχυσαρκα σκουληκια ) και γιατι εχω ηδη επιλεξει το μερος που θελω να ταφω ( ειμαι απο νησι και εχω την τυχη να ειμαι κοντα σε θαλασσα ).

    Μακαβριο;

    Δε νομιζω...μεσα στο παιχνιδι ειναι ο θανατος. Ο,τι και να κανουμε δε θα τον αποφυγουμε. Αρα ζουμε με τη γνωση του και πορευομαστε προς τα εκει με ανοικτες αγκαλες! {#emotions_dlg.biggrin}


    noizreduction
    15.07.2010, 11:16

    Κι οριστε κατι για τους ενδιαφερομενους!

     

    Οι καλυτερες χωρες για να πεθανεις!

     

     

    ( γιατι στο in.gr για το ιδιο ρεπορταζ βαζουν πρωτη την Αγγλια, ενω στο ΣΚΑΪ λενε για...Αυστραλια?!!! )


    StavmanR
    15.07.2010, 11:18

    Θα σταθώ περισσότερο στη χαριτωμενιά της υπόθεσης περί των σκουληκιών κλπ. Διότι η εμμονή ενός ανθρώπου να μην ταφεί είναι έκφραση μεταφυσικής ανησυχίας, ενώ παρουσιάζεται ως φυσική. Ας εξηγηθώ.

     

    Καταρχήν, εφόσον το σώμα μου είναι νεκρό, άψυχο, γιατί θα πρέπει να ασχοληθώ εγώ με εκείνο; Θα ασχοληθούν οι ζωντανοί άνθρωποι που το κρατούν στα χέρια τους. Προς τί η μέριμνά μου προς κάτι το οποίο θεωρείται άψυχο, απόρριμα κλπ; Εφόσον κάποιος δεν πιστεύει σε θεούς και δαίμονες, η φυσική του στάση θα έπρεπε να είναι πχ. ρίχτε το στα κοράκια ή γενικά δεν με απασχολεί. Θα έπρεπε δηλαδή να συμπίπτει η μη μεταφυσική στάση με την αντίστοιχη μη μέριμνα περί των μεταφυσικών στοιχείων. Κι εδώ κατανοούμε ότι η μέριμνα περί της καύσης κάθε άλλο παρά φυσική είναι. Πού έγκειται όμως η μεταφυσικότητά της;

     

    Η κλασσική κουβέντα που συναντάς όταν συνομιλείς με ανθρώπους που υποστηρίζουν την καύση είναι: "Φαντάζεσαι να σε τρων τα σκουλήκια;". Μα το αστείο είναι πως εσύ υποτίθεται ότι πιο πρίν έχεις πεθάνει... Κι απλά τα σκουλήκια δεν τρων εσένα, αλλά ό,τι απέμεινε από εσένα, ό,τι απορρίφθηκε από τη διαδικασία της ζωής. Όπως σταδιακά απορρίπτεις με την αφόδευση και την ούρηση, ή και τον ιδρώτα μέρος του εγώ σου καθημερινά, χωρίς τύψεις και δυσκολίες, έτσι κάποια στιγμή απορρίπτεις το ίδιο το σώμα που πλέον δεν μπορεί να σε υποβαστάξει λόγω της φυσικής φθοράς.

     

    Αν το δούμε λίγο κοσμολογικά, θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε ότι το σώμα μας γίνεται 'δώρο' πια στον κόσμο αυτό, όπως θα δωρίζαμε ένα αγαπημένο μας αντικείμενο σε κάποιο αγαπημένο πρόσωπο που δεν θα ξαναδούμε για κάποιους λόγους. Είναι ταυτόχρονα αναμνηστικό, μέσα σε τελετουργικό περιτύλιγμα, μα και ουσιαστική προσφορά στη ζωή (μικροοργανισμοί κλπ.) που συνεχίζει μετά το δικό μας θάνατο.

     

    Τα 'επιχειρήματα' της καύσης του σώματος είναι απλή ρητορική. Πίσω τους κρύβεται ένα απύθμενο χάος, ένα δέος και μία αποστροφή προς το θάνατο, που ανάγεται σε μεταφυσική κατάσταση. Διαπιστώνει κανείς, όπως έγραψα και παραπάνω, ότι μιλά κανείς για τη μεταθανάτια κατάστασή του σαν να είναι ήδη παρών. Σαν να τη ζει ήδη... Αυτό κάποτε το είχα αναφέρει ώς την 'ιδεολογία του θανάτου'.Επαναλαμβάνω πως αν πιστεύω ότι με το θάνατο παύεται το σύνολο της ύπαρξής μου τότε δεν έχω να μεριμνήσω για τίποτε που αφορά τον μεταθανάτιο κόσμο. Ας ασχοληθούν οι υπόλοιποι με ό,τι απέμεινε από το 'πάλαι ποτέ' σώμα μου.

     

    Πρόσφατα παρακολούθησα σύγχρονο ντοκιμαντέρ περί του θανάτου, αμερικανικής προέλευσης. Οι επιστήμονες που συζητούσαν, υποστήριζαν ότι και μόνο η αναγραφή ή το άκουσμα της λέξης 'θάνατος' ξυπνά υποσυνείδητα μία αγριότητα στον άνθρωπο. Γίνεται επιθετικότερος. Κι αναλογίζομαι τη σοφία των ανθρώπων των πρώτων μ.Χ. αιώνων να μιλήσουν για "Κοίμηση της Θεοτόκου", να ονομάσουν τα νεκροταφεία "Κοιμητήρια" κλπ. Κι εμείς, οι έξυπνοι και προοδευτικοί επιστρέφουμε στη βάση της αγριότητας, αναφερόμενοι σε νεκρούς, θάνατο κλπ. Ακόμη και επιστημονικά 'είμαστε off' που λεν και στη σύγχρονη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία.

     

    Με λίγα λόγια η προσωπική μου άποψη έχει ως εξής: η καύση είναι προϊόν ματαιότητας στον άνθρωπο. Είναι ένα τελετουργικό αφανισμού του από προσώπου γής, κι αφανισμού του από την ιστορία.  Μία προσπάθεια να αποσυρθεί πλήρως η ύπαρξη από την ιστορία του κόσμου. Μία εγωκεντρική στάση που θεωρεί εαυτόν αποκομμένο από το κοσμικό γίγνεσθαι. Και τη βρίσκω απόλυτα φυσική στάση γιατί εκεί που φτάσαμε είναι φυσικό να τα βλέπει όλα μαύρα σαν την αιθάλη που θα διασκορπίσει. Συναντάται σε διάφορες θρησκείες που έχουν ως βάση τους το μηδενισμό, δηλαδή την ματαιότητα της ύπαρξης. Είναι το επιστέγασμα της ήττας από το βιολογικό θάνατο, και της πλήρους ταύτισης της ψυχής με το σώμα. Συναντάται και στον αθεϊσμό κυρίως ως αντιχριστιανική στάση, παρά ως κάποια φιλοσοφική ή άλλου τύπου θεώρηση (εμείς κάνουμε το αντίθετο από εκείνα που αναφέρονται στον χριστιανισμό και στη συνέχεια τα ονομάζουμε καινούργια φιλοσοφία).

     

    Προσωπικά, θεωρώ ότι τα του κόσμου ανήκουν στον κόσμο. Και τα του πνεύματος στο πνεύμα. Μετά από κάθε ταξίδι το σώμα μας επιστρέφει στην καθημερινή κοσμική ζωή, την ώρα που το πνεύμα μας είναι ακόμη στο ταξίδι. Η γη μας γνωρίζει πολύ καλύτερα από εμάς πώς να χρησιμοποιήσει το απορριφθέν σώμα.


    punkster
    15.07.2010, 13:43

    Εγω θελω απλως να με ριξουν σε μια λακουβα στο χωμα, χωρις φετετρο, χωρις τιποτα, σε καποιο απομονωμενο μερος, πχ καποια κοιλαδα σε καποιο βουνο.

    Η αποσυνθεση ειναι ο λογος που δεν θελω με τιποτα φερετρο, γιατι οσο να ναι σαπιζεις πολυ πιο ευκολα οταν εισαι εκτεθειμενος. Ισως ειναι λιγο μακαβριο, αλλα μου αρεσει παρα πολυ σαν ιδεα το να θρεψω ολους αυτους τους απιστευτους μικροοργανισμους που θα βρουν τροφη και στεγη πανω και μεσα στο σωμα μου και με αυτον τον τροπο να περασω αισιως στην τροφικη αλυσιδα. Σκεφτειτε το, τοσα χρονια μονο επαιρνα, επαιρνα και θα εχω παρει πολυ περισσοτερα μεχρι να πεθανω (ευελπιστω τουλαχιστον) απ' τη γη και λιγα θα εχω επιστρεψει πισω. Το θεωρω δικαιο ανταλλαγμα να για ολα οσα "θυσιαστικαν" για να μπορεσει να μεινει σε λειτουργια ο οργανισμος μου ολο αυτο το καιρο. Και εκτος απο αυτο, το να περασουν οι ανθρακες μου στον αεναο κυκλο της ζωης (τσσσ....πως τα λεω ετσι...!) ειναι μια μορφη πραγματικης αθανασιας, καθως τα δικα μου δομικα συστατικα θα γινουν δομικα συστατικα αλλων οργανισμων και ουτο καθεξης.

     


    -----------------
    Η ζωή δεν έχει νόημα. Γιατι θα έπρεπε να έχει, άλλωστε;;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 15-07-2010 13:47 ]


    noizreduction
    15.07.2010, 13:45

    Η ταφη στη Σεληνη ειναι ακομα πιο επικινδυνη απο την περιφημη προσεληνωση των Αμερικανων.

     

    Καταρχας ειναι γνωστο πλεον πως τα βακτηριδια που μετεφεραν οι αστροναυτες πανω στις στολες τους εχουν προκαλεσει μεγαλη ζημια στην επιφανεια της Σεληνης.

    Φαντασου λοιπον να εισαι θαμμενος σε ενα περιβαλλον που η ζωη συμπεριφερεται παραξενα ( λογω διαφορετικης βαρυτητας, ατμοσφαιρας και υλικων εδαφους ) και τα σκουληκακια που κρυβεις μεσα σου ( γιατι τα περισσοτερα σκουληκια αποσυνθεσης ειναι μεσα μας ) να κανουν "τσα" σε τετοιο περιβαλλον!

     

    ...μετα θα λεμε "Διακτινισε με ΣΠΟΚ" Smile


    punkster
    15.07.2010, 13:45

    ........Μολις τωρα ειδα οτι η απαντηση μου ειναι σχεδον ιδια με του Πεντατονικου! {#emotions_dlg.beer}

     


    ilias-nekt
    15.07.2010, 15:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 15-07-2010 στις 12:28 έγραψε...

    Θεωρώ την κάυση νεκρών μια τεράστια σπατάλη... Το σώμα μας αποτελείται κυριώς απο άνθρακα και άλλα υλικά που με κάποιο τρόπο πρέπει να επιστρέψουν στη φύση... Επίσης θεωρώ μεγάλη σπατάλη να θαφτώ μαζί με τα λειτουργικά και υγιή όργανά μου... Αφού λοιπόν δωρίσω ΟΛΑ μου τα όργανα σε όσους τα χρειάζονται για να επιβιώσουν τότε θα ζητήσω να ταφώ ώστε ότι υπάρχει απο μένα και δε μπορεί να δωθεί στους άλλους ανθρώπους, να επιστρέψει στη Γή...

    Όσο για την πνευματικότητα... Αν κάτι θεωρώ ιερό πλέον είναι αυτός ο πλανήτης... Τα δένδρα, τον αέρα που χτυπάει το πρόσωπό μου και με κάνει να νοιώθω ζωντανός, το χώμα, και κυριώς τη θάλασσα... Θέλω λοιπόν χωρίς φέρετρο να με ρίξουν σε ένα βαθύ λάκο ωστε να είμαι σε άμεση επαφή με το χώμα και κοντά στον πυρήνα της Γής... Αν θέλουν οι δικοί μου ένα μέρος για να με επισκέπτονται προτιμώ να μη το κάνουν... Αν ρίχνουν λίγη Βότκα στο χώμα μια στο τόσο αρκετό θα είναι... {#emotions_dlg.tt2}

    Εναλακτικό σενάριο... Ελπίζω μέχρι να πεθάνω να υπάρχει τρόπος να ταφώ στη Σελήνη... THAT WOULD BE COOOOOOOOOOOOOOOL.....

    Αν ΠΡΕΠΕΙ να θαφτώ σε νεκροταφείο δε θέλω παπάδες και σταυρούς πάνω απο το πτώμα μου... Θα γράψω στη διαθήκη μου να φτιάξουν ενα μαρμάρινο κλειδί του ΦΑ και να το βάλουν στον τάφο μου... Αλλα κατηγορηματικά ΟΧΙ ΣΤΑΥΡΟ...!!!



    Σεβαστη η αποψη σου φιλε μου...

    Ομως γιατι αυτη η αποστροφη απο τον Σταυρο;...Τι σου εκανε;...Τον φοβασαι μηπως;...{#emotions_dlg.tt2}


    AlfaWolf
    15.07.2010, 16:46

    Ο καθένας ας κάνει αυτό που εκείνος θεώρει σωστό, και αυτό που θα τον κάνει να ΄΄φύγει΄΄ ήσυχος.

    Σαφώς και δεν με νοιάζει το σώμα μου απ την στιγμή που θα το εγκαταλείψει η ψυχή μου

    το ίδιο μου κάνει αν γίνει γεύμα στα σκουλήκια η αν γίνει στάχτη η μείνει σε ένα λάκκο η το κάνουν κιμά η οποίο άλλο σενάριο μπορεί να σκεφτείτε

    Το σώμα ενός νεκρού είναι μια άδεια βαλίτσα αλλά...

    δεν μπορώ να φύγω ήσυχος φίλοι μου όταν θα ξέρω ότι οι πίσω μου θα πρέπει να περάσουν κάποιες καταστάσεις  που προανέφερα και που μπορώ να τους  απαλλάξω από αυτές

    αν και πάλι δεν έγινα σαφής δεν πειράζει

    εξ αλλού το θέμα μας δεν είναι αν καταλαβαίνετε

    αλλά τι επιλέγετε

    και γιατί το επιλέγετε.

    χωρίς ρητορείες και μάθημα αρχαίας ιστορίας

    η μεταφυσικής ,ψυχολογίας κλπ

    δεν διαγωνιζόμαστε ποιος είναι πιο μορφωμένος σε αυτό το ποστ

    γνώμες και αποφάσεις  ανταλλάσουμε πάνω στο θέμα/

    αν λοιπόν έχετε καταλήξει σε κάποια απόφαση

    κι αν συντρέχουν λόγοι γι αυτό που έχετε αποφασίσει

    αυτά ρώτησα

    απλά πράγματα.

     

    Υ.Γ Φεύγω διακοπές :D

    επιφυλάσσομαι για απαντήσεις όταν επιστρέψω !!!

     


    noizreduction
    15.07.2010, 18:38

    Νομιζω πως ενας απο τους λογους που οι Ελληνες θαβονταν ( και δε καιγονταν ) ηταν και η...αρχαια ιστορια.Και μαλιστα παραλιγο να χρησιμοποιηθει κι απο εσενα Wolf ( εαν θυμαμαι καλα με την αναφορα σου στην Ιλιαδα ).

    Εφοσον το επιχειρημα αυτο ( της καυσης ) δεν ευσταθει πλεον ( για λογους που νομιζω πως εξηγηθηκαν εκτενως πιο πανω ) γιατι να αποσυρουμε τελειως το κριτηριο αυτο; Επειδη δε μπορουμε να το στηριξουμε για τη δικη μας αποψη; Κακη επιλογη πραγματικα...

     

    Ουτε ομως και ο τομεας οικολογια τελικα ευσταθουσε με αυτο το προχειρο επιχειρημα περι "επικινδυνοτητας του υδροφορου οριζοντα". Εξαλλου ηδη ο υδροφορος οριζοντας πολλων περιοχων εχει ηδη μολυνθει ειτε απο θαλασσια υδατα, ειτε απο τα χημικα που ερχονται σε επαφη με το χωμα και διαρκουν για αιωνες πριν "ληξουν". Απο την αλλη, αιωνες τωρα οι Αθηναιοι εθαβαν σε κεντρικα σημεια τους νεκρους τους κι ομως αιωνες μετα το νερακι το επιναν οι Ελληνες του 1800-1900 μ.Χ.!

    Επισης η καυση συμμετεχει στο φαινομενο του θερμοκηπιου αφου ενα απο τα αερια που απελευθερωνονται απο τη καυση των νεκρων ειναι το CO2 ( γνωστο νομιζω σε ολους μας κι ως διοξειδιο του ανθρακα..ο μπαμπουλας του σημερινου περιβαλλοντικου προβληματος ).

     

    Αρα, εαν θελουμε να σκεφτουμε το περιβαλλον καιγοντας το σωμα μας, ας το μελετησουμε μια και δυο φορες πριν το κανουμε!

     

    Το μονο επιχειρημα το οποιο ειναι υπαρκτο και αρκετα σοβαρο ειναι ο "μπελας" που εχει να αντιμετωπισει ο οποιοσδηποτε συγγενης με τις υπηρεσιες και τους ανθρωπους που εμπλεκονται με το εμποριο του θανατου! Παρολαυτα πιστευω πως παλι οι ιδιοι ανθρωποι θα μπλεκτουν και στη καυση των νεκρων, οποτε παλι τα ιδια και χειροτερα μπερδεματα θα εχουμε!

    Παλι στα γραφεια τελετων θα πηγαινουμε, παλι θα παραγγελνουμε φερετρα, κουστουμια και ταρριχευσεις, ενω το μονο που αλλαζει ειναι η "συντηρηση" του ιερεα απο τα συχνα τρισαγια και μνημοσυνα, καθως και η συντηρηση του ταφου!

    Βεβαια, μπορεις μετα τα 3 χρονια ( που ειναι υποχρεωτικος χρονος για την πληρη αποσυνθεση του νεκρου κι οχι απλως καποια τυχαια επιλογη ενος τρελου δημοτικου υπαλληλου ) να παραλαβεις πλεον τα οστα και να τα βαλεις σε ενα απλο οστεοφυλακιο μεσα στο νεκροταφειο!

     

    Αλλα το να εχω τη τεφροδοχο σπιτι μου και να λεω "Γεια σας, απο εδω ο ταδε συγγενης μου" σε ολους τους γνωστους ειναι επισης μακαβριο!

     

    Ασε που εαν εισαι ο Keith Richards, μπορει κατα λαθος και να "σνιφαρεις" και τη σωρο του πατερα σου αναμεσα στην ασπρη σκονη...{#emotions_dlg.whistling}

     


    AlfaWolf
    15.07.2010, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 15-07-2010 στις 18:38 έγραψε...

    Νομιζω πως ενας απο τους λογους που οι Ελληνες θαβονταν ( και δε καιγονταν ) ηταν και η...αρχαια ιστορια.Και μαλιστα παραλιγο να χρησιμοποιηθει κι απο εσενα Wolf ( εαν θυμαμαι καλα με την αναφορα σου στην Ιλιαδα ).

    Εφοσον το επιχειρημα αυτο ( της καυσης ) δεν ευσταθει πλεον ( για λογους που νομιζω πως εξηγηθηκαν εκτενως πιο πανω ) γιατι να αποσυρουμε τελειως το κριτηριο αυτο; Επειδη δε μπορουμε να το στηριξουμε για τη δικη μας αποψη; Κακη επιλογη πραγματικα...

     

    Ουτε ομως και ο τομεας οικολογια τελικα ευσταθουσε με αυτο το προχειρο επιχειρημα περι "επικινδυνοτητας του υδροφορου οριζοντα". Εξαλλου ηδη ο υδροφορος οριζοντας πολλων περιοχων εχει ηδη μολυνθει ειτε απο θαλασσια υδατα, ειτε απο τα χημικα που ερχονται σε επαφη με το χωμα και διαρκουν για αιωνες πριν "ληξουν". Απο την αλλη, αιωνες τωρα οι Αθηναιοι εθαβαν σε κεντρικα σημεια τους νεκρους τους κι ομως αιωνες μετα το νερακι το επιναν οι Ελληνες του 1800-1900 μ.Χ.!

    Επισης η καυση συμμετεχει στο φαινομενο του θερμοκηπιου αφου ενα απο τα αερια που απελευθερωνονται απο τη καυση των νεκρων ειναι το CO2 ( γνωστο νομιζω σε ολους μας κι ως διοξειδιο του ανθρακα..ο μπαμπουλας του σημερινου περιβαλλοντικου προβληματος ).

     

    Αρα, εαν θελουμε να σκεφτουμε το περιβαλλον καιγοντας το σωμα μας, ας το μελετησουμε μια και δυο φορες πριν το κανουμε!

     

    Το μονο επιχειρημα το οποιο ειναι υπαρκτο και αρκετα σοβαρο ειναι ο "μπελας" που εχει να αντιμετωπισει ο οποιοσδηποτε συγγενης με τις υπηρεσιες και τους ανθρωπους που εμπλεκονται με το εμποριο του θανατου! Παρολαυτα πιστευω πως παλι οι ιδιοι ανθρωποι θα μπλεκτουν και στη καυση των νεκρων, οποτε παλι τα ιδια και χειροτερα μπερδεματα θα εχουμε!

    Παλι στα γραφεια τελετων θα πηγαινουμε, παλι θα παραγγελνουμε φερετρα, κουστουμια και ταρριχευσεις, ενω το μονο που αλλαζει ειναι η "συντηρηση" του ιερεα απο τα συχνα τρισαγια και μνημοσυνα, καθως και η συντηρηση του ταφου!

    Βεβαια, μπορεις μετα τα 3 χρονια ( που ειναι υποχρεωτικος χρονος για την πληρη αποσυνθεση του νεκρου κι οχι απλως καποια τυχαια επιλογη ενος τρελου δημοτικου υπαλληλου ) να παραλαβεις πλεον τα οστα και να τα βαλεις σε ενα απλο οστεοφυλακιο μεσα στο νεκροταφειο!

     

    Αλλα το να εχω τη τεφροδοχο σπιτι μου και να λεω "Γεια σας, απο εδω ο ταδε συγγενης μου" σε ολους τους γνωστους ειναι επισης μακαβριο!

     

    Ασε που εαν εισαι ο Keith Richards, μπορει κατα λαθος και να "σνιφαρεις" και τη σωρο του πατερα σου αναμεσα στην ασπρη σκονη...{#emotions_dlg.whistling}

     



     

    Καμία σχέση

    έκτος τόπου όσα λες

    αλλά και χρόνου λογω τις εμμονής σου στην αρχαία Ελλάδα

    1ον αναφέρθηκα στην αλιάδα για να σου επισημάνω ότι κάνεις λάθος ότι είχαν την ταφή και μόνο.

    και δεν μένω στο θέμα είναι η τελευταία μου αναφορά διότι δεν είναι το θέμα μας είναι σπαμ εντελώς

    δεν μιλάμε για την αρχαία Ελλάδα τώρα αν εσύ θεωρείς ότι έκαναν εκείνοι πρέπει να κάνουμε κι εμείς καλώς βαλε και μια χλαμύδα και άντε στο Ζάππειο που έχει και πολλά ασθενοφόρα χαχαχαχαχ

     

    Τώρα το έκτος τόπου... δεν το συζητώ καθόλου...

    όταν θεωρείς και λες <<όποτε παλι τα ιδια και χειροτερα μπερδεματα θα εχουμε!>>

    δηλαδή  να περιμένεις σε κάποια αίθουσα για 1:00 -1:30 ώρα και να παραλάβεις μετά  μια τεφροδόχο της όποιας το περιεχόμενο θα το σκορπίσεις εκεί που ο συχωρεμένος ήθελε είναι χειρότερο από το να συντηρείς έναν τάφο επί 3 χρόνια και στο τέλος να βιώσεις την οπτική επαφή με τα κόκκαλα και τις άλιωτες σάρκες και ξανά μανά θάψιμο και ξανά μανά εκταφή κλπ που σαφώς δεν τα έχεις βίωση γι αυτό είσαι έκτος τόπου φιλέ μου και καλά τα λες αλλά... έξω από τον χορό χόρευε κι όσο θέλεις πηδά

    τα επιχειρήματα σου είναι το λιγότερο επιπόλαια και θα αλλάξουν όταν βιώσεις αυτά που σου είπα

    εκτός βεβαία αν είσαι από εκείνους που δεν πάνε  καθόλου η

    που πληρώνουν να το κάνουν άλλοι μέχρι κι εκεί έχουμε φτάσει σήμερα

    όσο για τον υδροφόρο ορίζοντα …  δεν τα λέω εγώ τα λένε επιστήμονες αλλά τι να λεμέ … εσύ αποδειγμένα τα ξέρεις όλα  και  καλυτερα :D

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 15-07-2010 22:19 ]


    noizreduction
    15.07.2010, 23:17

    1) Ευχαριστω παρα πολυ που με βαζεις στη θεση μου.

     

    Το μονο προβλημα σου ειναι πως τελικα δε διαβαζες καλα τι γραφει ο αλλος, διοτι με το να λες:

     

    Παράθεση:

    τα επιχειρήματα σου είναι το λιγότερο επιπόλαια και θα αλλάξουν όταν βιώσεις αυτά που σου είπα

    εκτός βεβαία αν είσαι από εκείνους που δεν πάνε  καθόλου η

    που πληρώνουν να το κάνουν άλλοι μέχρι κι εκεί έχουμε φτάσει σήμερα

     

    ξεχνας αυτα που ειχα γραψει στην ιδια συζητηση, λιγες απαντησεις πιο πανω!

     

    Κι επειδη μαλλον κυκλοφορει μια μορφη Αλτσχαϊμερ εδω, τα επισυναπτω, ωστε να υπαρχει και μια αποδειξη πως καποιοι δε θελουν ή εσκεμμενα κανουν τις συζητησεις "spam" ( το οποιο spam σημαινει τελειως διαφορετικο πραγμα στην ιντερνετικη αργκο..ισως trolling θα ηθελες να πεις! ).

    Οριστε λοιπον τι ειχα πει:

    Παράθεση:

    Γιατι κι εγω φιλε Wolf ειμαι απο οικογενεια που εχασε 2 μελη της και υπεφερε αρκετα απο ανθρωπους που το επαιζαν εξυπνοι πανω στο θεμα και σιχαθηκα τη ζωη μου απο το εμποριο ( ή παρα-εμποριο ) που εκαναν!

    Η μονη διαφορα ομως των γονεων μου με εμενα, ειναι πως προτιμησα ( τουλαχιστον για την εξυπηρετηση των δημοτικων υπαλληλων ) τη λυση της καταγγελιας. Ομολογω βεβαια πως ο υπαλληλος εξαφανιστηκε απο το νεκροταφειο Σχιστου, αλλα φανταζομαι πως επειδη ολοι ειναι μια "γκλικα" θα εχει μια αλλη θεση που θα μπορει να κερδιζει εξισου καλα χρηματα!

    Αρα, εσυ λες να μη βιωσα καταστασεις που ειναι παρομοιες με τις δικες σου ( και μαλιστα με 2 ανθρωπους που κοιμηθηκαν με διαφορα καποιων μηνων δυστυχως, αρα και οι επισκεψεις στο νεκροταφειο καθως και η μεταφορα τους στο Σχιστο απο το προηγουμενο χωρο ταφης τους να ειναι εντονες );

    Εκτος εαν εσυ μονο κατεχεις το προνομιο της κοιμησεως κι εμεις οι υπολοιποι ζουμε σε ενα κοσμο αθανατων συγγενων.

     

    Προφανως η απουσια ( ή η εσκεμμενη ελλειψη ) προσοχης στο τι λεει ο συνομιλητης ειναι πολυ, μα παρα πολυ κακο πραγμα! {#emotions_dlg.oops}

     

     

    2) Επιμενεις λοιπον πως οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν σημαντικη αναλογια καυσης των νεκρων σε σχεση με την κανονικη ταφη!

     

    Λυπαμαι, αλλα απαιτουνται απλες και βασικες γνωσεις ιστοριας ( κι επισκεψης βεβαια σε αντιστοιχους χωρους για πρακτικη γνωσοθεραπεια ) για να ξερει κανεις πως στην Ελλαδα οι νεκροι θαβονταν κατα κυριο λογο!

    Και η καυση ηταν υπο ορισμενες συνθηκες και σε ορισμενες χρονικες περιοδους!Επισης, στρατηγοι, πολιτικοι κ μεγαλης σημασιας προσωπα επελεγαν την καυση, ομως ο απλος λαος παρεμενε πιστος στην ταφη. Με εξαιρεση τους μεγαλους λιμους, στους οποιους προτεινοταν η καυση των νεκρων για να μην επεκταθει η μολυνση!

     

    Περα απο την Ιλιαδα ( της οποιας το επιχειρημα νομιζω πως το καλυψα αναφεροντας εκτενη στοιχεια για την εποχη των Μυκηναιων και γενικοτερα των Αχαιων, καθως και την υπαρξη 2 διαφορετικων πολιτισμων μεσα σε ενα κειμενο ) οι αρχαιοι Ελληνες φροντιζαν να θαβουν τους νεκρους συμφωνα με τη γενικοτερη πιστη της Μεσογειακης Λεκανης που υποστηριζε πως το σωμα του νεκρου τον ακολουθει και στη μετεπειτα ζωη του!

     

     

    Προφανως και δε θα βγω με τη χλαμυδα που αναφερεις, αλλα η ειρωνια σου ειναι ξεκαθαρα ενας τροπος αμυνας σε χαμενο επιχειρημα! Οπως ειδες και ο Stavmanr ηταν ξεκαθαρος πανω στο θεμα. Και δεν ειναι αναγκη να φοραμε χλαμυδες οταν αναλυουμε ενα εθιμο ( ή μια παραδοση ) που ερχεται απο το βαθος των αιωνων!

     

    3) Ηδη απο το 1980 περιπου η ελληνικη νομοθεσια οριοθετησε τη θεση και την αναπλαση των παλαιων και νεων κοιμητηριων!

    Γι'αυτο το λογο πολλα κοιμητηρια του Πειραια και της Αθηνας μεταφερθηκαν στο Σχιστο. Απο τη στιγμη που ενα κοιμητηριο δε μπορουσε να αποσυνθεσει τα σωματα, επρεπε να κλεισει και να μεταφερθει σε νεο μερος!

     

    Εκει που υπηρχε και υπαρχει προβλημα ακομα ειναι στην επαρχια, οπου πολλα κοιμητηρια "γεμιζουν", ομως καμια δημοτικη αρχη δεν κανει τον κοπο να ελεγξει εαν η πληροτητα τους παραβιαζει τον εν λογω νομο!

     

    Παντως, ο υδροφορος οριζοντας των αστικων περιοχων ηδη εχει μολυνθει και δε φταινε οι νεκροι μας γι'αυτο! Ειναι τοσα πολλα τα προβληματα, οπως λεει και το αρθρο του Βηματος! Απο το 1997 καποια πραγματα ηταν ηδη γνωστα!

     

     

     

    Τελοσπαντων, ειναι προσωπικη αντιπαραθεση, αλλα μερικες φορες οταν τα επιχειρηματα στερευουν δεν ειναι αναγκη να τα καταριπτουμε ως μη αναγκαια για να στηριξουμε την αποψη μας!

     

    Ιδιαιτερα στο θεμα της ταφης, αποψη δεν υπαρχει. Ειναι θεμα επιλογης κι οποιος προσπαθει να δικαιολογησει τον τροπο που επιλεγει να ταφει, μαλλον περισσοτερο θελει να πεισει τον εαυτο του για την επιλογη του, παρα τους υπολοιπους!


    Ειναι δικαιωμα του καθενος να ταφει ή να καει!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 15-07-2010 23:27 ]


    ilias-nekt
    15.07.2010, 23:36

    Παραμενω πιστος στην παραδοση...

    Ταφη και οχι καυση!...


    AlfaWolf
    15.07.2010, 23:43

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 15-07-2010 στις 23:17 έγραψε...

    1) Ευχαριστω παρα πολυ που με βαζεις στη θεση μου.

     

    Το μονο προβλημα σου ειναι πως τελικα δε διαβαζες καλα τι γραφει ο αλλος, διοτι με το να λες:

     

    Παράθεση:

    τα επιχειρήματα σου είναι το λιγότερο επιπόλαια και θα αλλάξουν όταν βιώσεις αυτά που σου είπα

    εκτός βεβαία αν είσαι από εκείνους που δεν πάνε  καθόλου η

    που πληρώνουν να το κάνουν άλλοι μέχρι κι εκεί έχουμε φτάσει σήμερα

     

    ξεχνας αυτα που ειχα γραψει στην ιδια συζητηση, λιγες απαντησεις πιο πανω!

     

    Κι επειδη μαλλον κυκλοφορει μια μορφη Αλτσχαϊμερ εδω, τα επισυναπτω, ωστε να υπαρχει και μια αποδειξη πως καποιοι δε θελουν ή εσκεμμενα κανουν τις συζητησεις "spam" ( το οποιο spam σημαινει τελειως διαφορετικο πραγμα στην ιντερνετικη αργκο..ισως trolling θα ηθελες να πεις! ).

    Οριστε λοιπον τι ειχα πει:

    Παράθεση:

    Γιατι κι εγω φιλε Wolf ειμαι απο οικογενεια που εχασε 2 μελη της και υπεφερε αρκετα απο ανθρωπους που το επαιζαν εξυπνοι πανω στο θεμα και σιχαθηκα τη ζωη μου απο το εμποριο ( ή παρα-εμποριο ) που εκαναν!

    Η μονη διαφορα ομως των γονεων μου με εμενα, ειναι πως προτιμησα ( τουλαχιστον για την εξυπηρετηση των δημοτικων υπαλληλων ) τη λυση της καταγγελιας. Ομολογω βεβαια πως ο υπαλληλος εξαφανιστηκε απο το νεκροταφειο Σχιστου, αλλα φανταζομαι πως επειδη ολοι ειναι μια "γκλικα" θα εχει μια αλλη θεση που θα μπορει να κερδιζει εξισου καλα χρηματα!

    Αρα, εσυ λες να μη βιωσα καταστασεις που ειναι παρομοιες με τις δικες σου ( και μαλιστα με 2 ανθρωπους που κοιμηθηκαν με διαφορα καποιων μηνων δυστυχως, αρα και οι επισκεψεις στο νεκροταφειο καθως και η μεταφορα τους στο Σχιστο απο το προηγουμενο χωρο ταφης τους να ειναι εντονες );

    Εκτος εαν εσυ μονο κατεχεις το προνομιο της κοιμησεως κι εμεις οι υπολοιποι ζουμε σε ενα κοσμο αθανατων συγγενων.

     

    Προφανως η απουσια ( ή η εσκεμμενη ελλειψη ) προσοχης στο τι λεει ο συνομιλητης ειναι πολυ, μα παρα πολυ κακο πραγμα! {#emotions_dlg.oops}

     

     

    2) Επιμενεις λοιπον πως οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν σημαντικη αναλογια καυσης των νεκρων σε σχεση με την κανονικη ταφη!

     

    Λυπαμαι, αλλα απαιτουνται απλες και βασικες γνωσεις ιστοριας ( κι επισκεψης βεβαια σε αντιστοιχους χωρους για πρακτικη γνωσοθεραπεια ) για να ξερει κανεις πως στην Ελλαδα οι νεκροι θαβονταν κατα κυριο λογο!

    Και η καυση ηταν υπο ορισμενες συνθηκες και σε ορισμενες χρονικες περιοδους!Επισης, στρατηγοι, πολιτικοι κ μεγαλης σημασιας προσωπα επελεγαν την καυση, ομως ο απλος λαος παρεμενε πιστος στην ταφη. Με εξαιρεση τους μεγαλους λιμους, στους οποιους προτεινοταν η καυση των νεκρων για να μην επεκταθει η μολυνση!

     

    Περα απο την Ιλιαδα ( της οποιας το επιχειρημα νομιζω πως το καλυψα αναφεροντας εκτενη στοιχεια για την εποχη των Μυκηναιων και γενικοτερα των Αχαιων, καθως και την υπαρξη 2 διαφορετικων πολιτισμων μεσα σε ενα κειμενο ) οι αρχαιοι Ελληνες φροντιζαν να θαβουν τους νεκρους συμφωνα με τη γενικοτερη πιστη της Μεσογειακης Λεκανης που υποστηριζε πως το σωμα του νεκρου τον ακολουθει και στη μετεπειτα ζωη του!

     

     

    Προφανως και δε θα βγω με τη χλαμυδα που αναφερεις, αλλα η ειρωνια σου ειναι ξεκαθαρα ενας τροπος αμυνας σε χαμενο επιχειρημα! Οπως ειδες και ο Stavmanr ηταν ξεκαθαρος πανω στο θεμα. Και δεν ειναι αναγκη να φοραμε χλαμυδες οταν αναλυουμε ενα εθιμο ( ή μια παραδοση ) που ερχεται απο το βαθος των αιωνων!

     

    3) Ηδη απο το 1980 περιπου η ελληνικη νομοθεσια οριοθετησε τη θεση και την αναπλαση των παλαιων και νεων κοιμητηριων!

    Γι'αυτο το λογο πολλα κοιμητηρια του Πειραια και της Αθηνας μεταφερθηκαν στο Σχιστο. Απο τη στιγμη που ενα κοιμητηριο δε μπορουσε να αποσυνθεσει τα σωματα, επρεπε να κλεισει και να μεταφερθει σε νεο μερος!

     

    Εκει που υπηρχε και υπαρχει προβλημα ακομα ειναι στην επαρχια, οπου πολλα κοιμητηρια "γεμιζουν", ομως καμια δημοτικη αρχη δεν κανει τον κοπο να ελεγξει εαν η πληροτητα τους παραβιαζει τον εν λογω νομο!

     

    Παντως, ο υδροφορος οριζοντας των αστικων περιοχων ηδη εχει μολυνθει και δε φταινε οι νεκροι μας γι'αυτο! Ειναι τοσα πολλα τα προβληματα, οπως λεει και το αρθρο του Βηματος! Απο το 1997 καποια πραγματα ηταν ηδη γνωστα!

     

     

     

    Τελοσπαντων, ειναι προσωπικη αντιπαραθεση, αλλα μερικες φορες οταν τα επιχειρηματα στερευουν δεν ειναι αναγκη να τα καταριπτουμε ως μη αναγκαια για να στηριξουμε την αποψη μας!

     

    Ιδιαιτερα στο θεμα της ταφης, αποψη δεν υπαρχει. Ειναι θεμα επιλογης κι οποιος προσπαθει να δικαιολογησει τον τροπο που επιλεγει να ταφει, μαλλον περισσοτερο θελει να πεισει τον εαυτο του για την επιλογη του, παρα τους υπολοιπους!


    Ειναι δικαιωμα του καθενος να ταφει ή να καει!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 15-07-2010 23:27 ]



    Καλο καλοκαιρι φιλε μου :D

    προς το παρον..

    αν σε βρω με κεφια... το ξανακουβεντιαζουμε το θεμα

    ζητω η Αρχαια Ελλάς ΖΗΤΩΩΩ χαχαχαχαχα

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 15-07-2010 23:44 ]


    jorge
    15.07.2010, 23:52
    Επειδή σε αυτή τη ζωή υπάρχουν και κάποιοι που μένουν πίσω, καλό είναι να σκεφτούμε αυτούς και όχι εμάς. Θα πονέσουν που θα πονέσουν με τη φυγή μας, τουλάχιστον ας μην τους υποβάλλουμε στο μαρτύριο μιας ταφής, μιας εκταφής και των εικόνων που αυτές θα αφήσουν στη μνήμη τους.
    noizreduction
    16.07.2010, 00:08

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 15-07-2010 στις 23:43 έγραψε...

     

    Καλο καλοκαιρι φιλε μου :D

    προς το παρον..

    αν σε βρω με κεφια... το ξανακουβεντιαζουμε το θεμα

    ζητω η Αρχαια Ελλάς ΖΗΤΩΩΩ χαχαχαχαχα

     

     

     



     

    "Απορια ψαλτου, βηξ" λεει επισης ο λαος μας, αλλα μαλλον ειναι λιγοτερο σοφος απο εσενα {#emotions_dlg.rolleyes}

    Δεν πειραζει..Ειμαι σε ορεξη, αλλα διακρινω προβλημα επικοινωνιας. Δεν ειναι Αλτσχαϊμερ, αλλα Παρκινσον τελικα! Λαθος η διαγνωση μου γιατρε!

     

    Jorge, ειναι σαφες πως ο σημαντικοτερος λογος για να προτιμησει ενας ανθρωπος τη καυση ειναι το πως αντιμετωπιζεται γενικα ο θανατος απο την οικογενεια! Και μονο αυτο ( κατα τη γνωμη μου ) ειναι το πιο ουσιαστικο επιχειρημα!