ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Το παραμύθι του Σαββατοκύριακου

    Haroulinda
    01.03.2005, 10:17
    Quote:

    Το μέλος loubard στις 28-02-2005 στις 22:54 έγραψε:

    χωρίς παρεξήγηση, χαμένε... φαντάζεσαι μια πριγκίπισα να ψάχνει ένα χαμένο;






    χα χα χα

    Μπορεί να ναι κι αυτή χαμένη!!!
    AlienP
    12.03.2005, 01:38
    κάθε παραμύθι κρύβει τουλάχιστον 1 μεγάλη αλήθεια, στο αποψινό πέρα από το σοβαρό του θέματος στο φινάλε θα καταλάβετε καλύτερα τι Alien (ουπς πήγα να γράψω άνθρωπος), είμαι...

    Ο χαμένος θησαυρός

    Μέσα στον κήπο που έπαιζε γλυκιά αρχοντοκόρη
    κρυβόταν λένε κάποτε ένα φτωχό αγόρι.
    Δεν άφηνε απ’ τα μάτια του την όμορφη παιδούλα
    μ’ αυτή να παίξει ήθελε έστω για μια στιγμούλα.

    Δεν τόλμησε ούτε μια φορά να πάει να της μιλήσει
    και την αγάπη του κρυφή για χρόνια είχε κρατήσει.
    Ντρεπότανε το άμοιρο για τα παλιόρουχά του
    κι έτσι μαζί της έπαιζε μόνο στα όνειρά του.

    Τα χρόνια πέρασαν γοργά έγινε παλικάρι
    κι ορκίστηκε τη μοίρα του στα χέρια του να πάρει.
    Ερωτευμένος τράβηξε σε ξένη πολιτεία
    κι ήταν ο μόνος του καημός να κάνει περιουσία.

    Δούλευε ασταμάτητα κι έκρυβε τα λεφτά του
    όλο ονειρευότανε την όμορφη κυρά του.
    Όταν μια μέρα γέμισε χρυσάφι και διαμάντια
    στον τόπο του επέστρεψε και έγινε κομμάτια.

    Άδικα ξενιτεύτηκε κι έχασε τον καιρό του
    η αγάπη του παντρεύτηκε κάποιο φτωχότερό του.
    Που είχε θάρρος να τη βρει με ότι κι αν φορούσε
    και τώρα μες τα χέρια του ο ξένος την κρατούσε.

    Έμαθε πως οι θησαυροί δεν έχουν σημασία
    μέσα στον κήπο έθαψε όλη την περιουσία.
    Και από τότε χάθηκε γι’ αυτόν κανείς δεν ξέρει
    που να ‘ναι τα διαμάντια του για να τους βάλω χέρι.


    vouliakis
    12.03.2005, 01:42
    Diamonds are forever, Πηγούλα. Έχεις δίκιο…


    Sofia
    12.03.2005, 01:49
    Καλα, το φινάλε είναι...όλα τα λεφτά!!
    Thanks Πηγούλα!!!
    (ε, τι νομιζες, έτσι θα τη γλίτωνες το Σαββατοκύριακο? χωρίς παραμυθάκι?? )
    xristos
    12.03.2005, 01:51
    Τώρα ησύχασα....!
    gate
    12.03.2005, 02:35

    mirmigaki
    12.03.2005, 14:56
    AlienP... Το κορίτσι της ανατροπής, ή αλλιώς η χαρά της ψυχιατρικής
    Ωραίο φινάλε ειλικρινές!
    AlienP
    13.03.2005, 02:01
    mirmigakius άμα έχεις απορίες στην τοξικολογία μην υπολογίζεις σε μένα, ούτε στη φαρμακολογία! Άντε μάθαμε τώρα και βγάζουμε
    stratocaster
    13.03.2005, 09:19
    κανένα διαμαντάκι κι από δω;
    Nausika
    13.03.2005, 19:21
    Ότι και να πώ για τα παραμυθάκια σου είναι λίγο,
    νομίζω ότι έχεις έναν τρόπο να αγγίζεις τις ευαίσθητες χορδές της ψυχής μας. Να είσαι πάντα καλά!!!!!!!!!!!!!!!

    Λες όμως ότι το τελευταίο παραμυθάκι κρύβει μία μεγάλη αλήθεια,
    δεν νομίζω να ξέρεις που είναι κρυμμένος ο θησαυρός και δεν μας το λές.
    AlienP
    14.03.2005, 00:35
    Quote:

    Το μέλος Nausika στις 13-03-2005 στις 19:21 έγραψε:

    Λες όμως ότι το τελευταίο παραμυθάκι κρύβει μία μεγάλη αλήθεια,
    δεν νομίζω να ξέρεις που είναι κρυμμένος ο θησαυρός και δεν μας το λές.





    κοριτσάκι από τη Γη,
    η αλήθεια που πασάρω είναι στα παρακάτω λόγια:
    Όταν μια μέρα γέμισε χρυσάφι και διαμάντια
    στον τόπο του επέστρεψε και έγινε κομμάτια.

    Άδικα ξενιτεύτηκε κι έχασε τον καιρό του
    η αγάπη του παντρεύτηκε κάποιο φτωχότερό του.
    Που είχε θάρρος να τη βρει με ότι κι αν φορούσε
    και τώρα μες τα χέρια του ο ξένος την κρατούσε.

    Έμαθε πως οι θησαυροί δεν έχουν σημασία...
    Σε φιλώ το κορίτσι από την Ανδρομέδα...

    stratocaster
    18.03.2005, 23:08
    Όχι εγώ δεν γράφω παραμύθια, όμως η φίλη μας που έχει μια τέτοια συνήθεια σε αυτές τις ιστορίες, μου άφησε πριν λίγες μέρες κάτι για σας. Κι επειδή δεν μου πάει η καρδιά να χαλάσω το χατίρι σε ένα αξιολάτρευτο άτομο σαν αυτή, πριν παω για δουλίτσα σας στέλνω την παρακάτω ιστοριούλα που νομίζω θα την ευχαριστηθείτε όπως και εγώ.

    AlienP said:
    Κόκκινη κλωστή δεμένη, θα τη λύσω απ’ την ανέμη και με τον καλό καιρό παραμύθι θα σας πω! Μια νύχτα πολύ κρύα μπήκα σε μια μπυραρία, που χε μάτσο μεθυσμένους όμορφα μερακλωμένους. Βρε ποιοι είστε εσείς ρωτάω και θερμά τους χαιρετάω, είμαστε μια παρέα που περνάμε πάντα ωραία. Μου είπανε με μια φωνή και τσούγκρισαν στη στιγμή. Όπως κύλαγαν οι μπύρες γύρω χόρευαν οι μοίρες και χωρίς να το σκεφτώ τσούγκριζα τρελά κι εγώ. Άντε εβίβα βρε παιδάκια του παράδεισου αστεράκια κι αν μακριά σας ξενυχτάω ‘γω σας γλυκομελετάω και σας στέλνω ένα φιλάκι κι ένα μου παραμυθάκι!


    "Μα δεν έχεις τίποτα καλό να θυμηθείς;"
    Το καλοκαίρι εκείνο δεν το ξέχασε κανείς τους. Ο καημός της μοναξιάς, τους είχε οδηγήσει στην παραλία. Χαράματα, όταν οι άλλοι τουρίστες κοιμόντουσαν του καλού καιρού, ο Τάσος και η Ελπίδα άγνωστοι μεταξύ τους, από διαφορετικά μέρη, διαφορετικούς κόσμους σχεδόν, συναντήθηκαν σε μια αγουροξυπνημένη αμμουδιά και αντάλλαξαν μια τσιγκούνικη καλημέρα, μέσα από τα δόντια τους.

    Η ευχή έπιασε. Μετά από μια γρήγορη βουτιά στα παγωμένα νερά που χόρευαν με τέμπο επτά μποφόρ, κάθισαν στην ακρογιαλιά και άρχισαν να μοιράζονται τις ζωές τους. Άγνωστοι μεταξύ τους, από διαφορετικά μέρη, διαφορετικούς κόσμους, εκείνος στα 24 του, εκείνη στα 22, δεν δίστασαν να ανοίξουν την καρδιά τους και να τα πουν όλα.

    Ακόμα και για τις αποπνιχτικές σκοπιές του Τάσου στη Μυτιλήνη, που έβαζε την ξιφολόγχη στο πιγούνι του για να μην τον πάρει ο ύπνος, που όλο νόμιζε πως άκουγε βήματα και που του την είχε πέσει ένας ανώτερός του, αδερφή, παντρεμένος με 2 παιδάκια, τάζοντάς του τρελές άδειες και τσάμπα κόκα. Μα και για την έκτρωση που αναγκάστηκε να κάνει η Ελπίδα, όταν την άφησε ο φίλος της μόλις ανακάλυψε την εγκυμοσύνη της στα 19 της χρόνια. Για μια χαζή απόπειρα αυτοκτονίας της. Όπως και για τον αγώνα που έδωσε για να καταφέρει να σπουδάζει δουλεύοντας, μιας και ο πατέρας της την είχε διώξει από το σπίτι.

    Αν τους άκουγε κανείς θα πίστευε πως και οι δυο τους είχαν περάσει μια φριχτή ζωή γεμάτη μόνο βάσανα και πόνους και είχαν γονατίσει στο βάρος των κακών στιγμών. Ευτυχώς που άκουγαν ο ένας τον άλλον γιατί γρήγορα μπόρεσαν να ξεμπλοκάρουν με την απορία κλειδί:
    Μα δεν έχεις τίποτα καλό να θυμηθείς;

    Η απάντηση δεν ήρθε εύκολα. Για λίγο βυθίστηκαν στη σιωπή. Ο Τάσος άρχισε να πετάει βοτσαλάκια στη θάλασσα και ξαφνικά ξέσπασε σε γέλια. Κάποτε λεει είχε πετάξει ένα μπουκάλι με ένα σημείωμα στη θάλασσα, δεν είχε γράψει τίποτα στο χαρτί εκτός από «σ’ αγαπάω»! Του έφτιαχνε τη διάθεση η ιδέα να το είχε βρει μια κοπέλα και να έκανε όνειρα, περιμένοντας τον άγνωστο αποστολέα. Τέτοιο φρούτο ήταν ο Τάσος, μα και η Ελπίδα δεν πήγαινε πίσω! Κάποτε, στο πεζοδρόμιο της καφετέριας που εργαζόταν, είχε κολλήσει με ισχυρή κόλλα ένα κέρμα των εκατό δραχμών και είχε γελάσει αφάνταστα με τις προσπάθειες των περαστικών να το ξεκολλήσουν. Τέτοιο μούτρο η Ελπίδα!

    Κάθε ανάμνηση έφερνε μια άλλη και αν τους άκουγε κανείς θα έλεγε πως η ζωή τους ήταν γεμάτη γέλιο και χαρά. Ευτυχώς εκείνο το καλοκαίρι, τους βρήκε με καρδιές ανοιχτές. Έτοιμους να συγχωρήσουν, να ξεχάσουν, να προχωρήσουν, να προσπαθήσουν, να κερδίσουν. Κι αν άνθρωποι που είχαν πιστέψει, γονείς, φίλοι, έκαναν λάθος και τους φέρθηκαν άσχημα, εκείνοι κατάλαβαν πως μεγαλύτερο λάθος είναι να κολλάς στην ιδέα πως τα έχεις δει όλα και το χειρότερο, πως δεν έχεις να ελπίζεις σε τίποτα.

    Η αρχή είχε γίνει με μια απλή ερώτηση, ένα καλοκαιρινό ξημέρωμα σε μια αγουροξυπνημένη παραλία, στην πιο έρημη στιγμή της ζωής τους, συναντήθηκαν και λίγο πριν χαθούν, ηττημένοι από το δύστροπο παρελθόν τους, αποφάσισαν να ζήσουν ευτυχισμένοι, παραδέχτηκαν πως είχαν πολλά καλά να θυμηθούν τόσα που δύο χρόνια μετά ακόμα λένε… και ακόμα δημιουργούν στοκ χαρούμενων στιγμών…

    Κι αν καμιά φορά στεναχωρηθούν από τα απρόοπτα της ζωής και φλερτάρουν με τη θλίψη, λυτρώνονται με την παλιά χρυσή μαγική ερώτηση:
    «Μα δεν έχεις τίποτα καλό να θυμηθείς;» Ε;

    Καληνύχτα πουλάκια! Καλό Σαββατοκύριακο!
    Alien-Πηγή


    gate
    18.03.2005, 23:29
    Αχ...βρε Πηγούλα....

    Sofia
    18.03.2005, 23:54
    Αχ αυτές οι ιστορίες της Πηγής..! Πάντα σε κάνουν να δεις το ποτήρι μισογεμάτο και σου αφήνουν μια γλυκιά γεύση στο στόμα!
    Να 'ναι καλά όπου κι αν είναι το Αλιενάκι μας, και ελπίζω να την έχουμε σύντομα και πάλι κοντά μας!

    Stratocaster, ευχαριστούμε για την παράθεση!
    hamenos
    19.03.2005, 09:05

    Το τύπωσα να το πάρω μαζί στην εκδρομή!
    stratocaster είσαι αστέρι φίλε μου! Και γυναίκα και 2 παιδιά και μας στέλνεις παραμύθια... Πάρε για αργότερα!
    jorge
    19.03.2005, 12:46
    Καλά ταξίδια Πηγή και καλή επιστροφή !

    Stratocaster, αλήθεια, τα ποιήματα της Πηγής τα διαβάζεις στα παιδάκια σου; Τι ηλικίες έχουν;
    stratocaster
    21.03.2005, 01:02
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-03-2005 στις 12:46 έγραψε:

    Stratocaster, αλήθεια, τα ποιήματα της Πηγής τα διαβάζεις στα παιδάκια σου; Τι ηλικίες έχουν;




    Απαπα! καλέ ο γιος είναι πιτσιρικάκι κι η μπέμπα πρόσφατος θησαυρός...
    αλλά ακούνε Παπαμιχάλη άμα είναι ξύπνια...
    Δεν νομίζω πως η Πηγή γράφει για μικράκια!

    jorge, gate & Sofia της έστειλα sms με τα καλά σας λόγια και μου απάντησε έτσι:

    afro
    21.03.2005, 01:18
    Ηταν τοσο μα τοσο συγκινητικο εχω καιρο να διαβασω κατι που εχει τοση αληθεια μεσα του. Ειλκρινα απο ενα απλο παραμυθι ανακαλυπτει κανεις σημασιες και ονειρευεται χωρις να κοιμαται
    AlienP
    03.04.2005, 02:22
    Θέλω να γράψω ένα παραμύθι για όλους εσάς! Ένα μικρό παραμύθι, για όποιον ξεδιψά κι όποιον κερνά εδώ μέσα…

    Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν μια παρέα… (αχ όχι δεν μου αρέσει αυτή η αρχή)…

    Είναι μια παρέα που χωράει πολλούς. Μια παρέα που ακούει και παίζει μουσική χαζεύοντας τα όνειρά της, κάτω από τα αστέρια. Όνειρα που την κάνουν ξεχωριστή, κάθε μέλος της και ένα αστεράκι, που φωτίζει το όνειρό του και το κυνηγά με το μοναδικό του τρόπο. Απλωμένα χέρια στον κυκλωτικό χορό τους, σαν φτερά αγγελικά, έτοιμα να αγκαλιάσουν τον χαρούμενο, τον απογοητευμένο φίλο μα και τον κάθε νέο επισκέπτη.

    Μια παρέα που ζυγίζει τη ζωή της με αγαπημένους ήχους. Που μαθαίνει το δρόμο μέσα από την ιδιαιτερότητα του ρυθμού του. Που δεν έχει τίποτα να φοβηθεί, γιατί ο φόβος είναι ανύπαρκτος για τις παρέες. Που κερδίζει ύψος από τα λάθη της και ομορφάδα από τις επιτυχίες της.

    Αυτή η παρέα αντέχει στο χρόνο γιατί ο χρόνος δε μετρά στις παρέες με ψυχή. Η παρέα είναι αλήθεια. Είναι αγάπη, ξέρει να συγχωρεί και να γιατρεύει μικρές πληγές του ταξιδιού της. Ξέρει να γλεντά μικρές και μεγάλες χαρές της.

    Αυτό ίσως είναι το πιο ηλίθιο παραμύθι, εγώ η πιο τρελή του κόσμου, μα η αγκαλιά του Music Heaven είναι η πιο αγαπημένη μου παρέα! Είμαι εγώ, είσαι εσύ, όλοι μαζί και χώρια… Ελεύθεροι μέσα σε μια παρέα που δεν της ταιριάζει παρά το παρόν και το μέλλον. Για μια τέτοια παρέα ανοίγει κανείς την καρδιά του, βάζει νερό στο κρασί του (ή στην μπύρα του που λεει ο λόγος). Όσοι πιστοί προσέλθετε κι απολάψτε την ιστορία θαυμάτων της παρέας μας!

    Κυρίες, δεσποινίδες, κύριοι! Αγαπητά μου παιδιά το παραμύθι συνεχίζεται…

    gate
    03.04.2005, 11:30
    Αν κάποτε..., κάπου...., γραφόταν ένα βιβλίο για την ιστορία του M/H , αυτά τα λόγια της Πηγής θα έπρεπε να βρίσκονται στην πρώτη πρώτη σέλιδα...