ελληνική μουσική
    401 online   ·  210.874 μέλη

    H λέξη έντεχνος είναι ύπουλη

    Oraclas
    22.09.2010, 14:44

    Κάθε λέξη με 'διφορούμενη' σημασία είναι ύπουλη. Η λέξη έντεχνος έχει χρησιμοποιηθεί για πολλά χρόνια λάθος, έχει μπει ταμπέλα σε έντεχνα τραγούδια και μην έντεχνα (όχι άτεχνα) και οι καλλιτέχνες έχουν κατηγοριοποιηθεί. Η φράση του μου άρεσε, γιατί η ουσία είναι η καλή και η κακή μουσική.

    Το τι είναι τέχνη, ο καθένας μας το κρίνει μόνος του.


    classical
    25.09.2010, 16:33

    επερασαμε όμορφα, όμορφα ομορφα (δις)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 25-09-2010 16:37 ]


    ilias-nekt
    26.09.2010, 18:25

    Παράθεση:

    Το μέλος 220493 στις 13-09-2010 στις 13:31 έγραψε...

    Έντεχνος: ο μέσα στα όρια της τέχνης, έμπειρος και επιδέξιος.

    Όσον αφορά την μουσική είναι αυτός που έχει προέλευση, που είναι φτιαγμένος απο άνθρωπο που γνωρίζει τους κανόνες. Έχει σπουδάσει την τέχνη και γνωρίζει τα θεωρητικά της.(καλοφτιαγμένος, καλά επαξεργασμένος).


    Η έντεχνη μουσική υπάρχει και θα υπάρχει πάντα για να διαχώριζουμε την πολύ καλή επεξαργασμένη παραγωγή απο μια πιο κακή. Για να την αξιολογήσουμε οφείλουμε να κρίνουμε τον στίχο( στην ποιητική μορφή του) και την μουσική( στις θεωρίες και στους κανόνες).



    Ενα αλλο ομως ειδος μουσικης,δεν μπορει να ειναι:

    Εμπειρο,επιδεξιο,καλοφτιαγμενο και ο εκπροσωπος της να γνωριζει καλα το ειδος απο το οποιο προερχεται;

    Απο που να αρχισουμε και που να τελειωσουμε!...Cool

    Νομιζω,οτι το καθενα εχει ειδικα χαρακτηριστικα,για να ξεχωριζει απο τα υπολοιπα,Φτανει βεβαια ο εκπροσωπος του,να το εχει σπουδασει,να το εξελισει και να μπορει να προσφερει πανω σε αυτο.(ειδος)

    Αρα,θα μπορουσα να συμφωνησω με την αποψη του κου Λαυρεντη,παρολο που δεν ειμαι fan του ειδους που εκπροσωπει.

    Για σκεφτειτε το....Wink


    classical
    27.09.2010, 19:57

    Προσωπικά το ίδιο και εγώ εχει σταματήσει το ελληνικό ροκ και λοιποι  μοντερνοι περεμφερεις κλαδοι να με εκφράζουν από πολύ νεαρή ηλικια (αποσπασματικα ακούω καποιες επιλογες και τον συγκαταλέγω γενικά εκει μέσα) μα αλλο οι απόψεις και άλλο τα μουσικά γούστα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 27-09-2010 19:59 ]