ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη

    SAM Broadcaster: Βασικές Οδηγίες Χρήσης

    suspect
    13.04.2011, 19:57
    ολα στην ευθεια ειναι
    aitherovamonas
    13.04.2011, 20:22

    ... άλλαξέ τα, βάλε πρίμα, βγάλε μπάσα ή βάλε προκάτ ρυθμίσεις , γενικά πείραξέ τα, χειρότερα δεν θα γίνει ...


    suspect
    13.04.2011, 21:44
    αδερφε, σε παρακαλω πολυ μην παιζεις τζοκερ με τα νευρα μου. Εχω χασει 2 μεσημερια μπας και μπορεσω να κανω εκπομπη. ή ξερεις συγκεκριμενα, ή αστο καλυτερα.
    aitherovamonas
    14.04.2011, 00:11
    .... συγγνώμη ...απλά ήθελα να βοηθήσω με πράγματα που εμένα με βοήθησαν ... απλά εγώ το ανακάλυψα μετά από πολλά μεσημερια και νύχτες .. να είσαι καλά ....
    antwnispatra
    05.02.2012, 15:47

    Για όσους ενδιαφέρει το να εμφανίζονται οι τίτλοι των τραγουδιών,πρεέπει να κάνουν μια μικρή αλλαγή στις ρυθμίσεις του encoder.

    Πάμε στον encoder που χρησιμοποιούμε για τη μετάδοση της εκπομπής,πατάμε config και στη συνέχεια την καρτέλα server details.

    Έχουμε μπροστά μας αυτή την εικόνα...

    Στο πλαίσιο station name που έχω κενό,συμπληρώνουμε το nickname και το όνομα της εκπομπής μας.

    Στο πλαίσιο κάτω από το Enable title streaming που πρέπει να παραμείνει "τικαρισμένο",συμπληρώνουμε όπως ακριβώς φαίνεται στην εικόνα,δηλαδή      $combine$ .

    Ευχαριστούμε το μέλος alkyoni για τη χρήσιμη συμβουλή.

    Υ.Γ.:Εμφάνιση τίτλων γίνεται σε όσους ακροατές χρησιμοποιούν κάποιο player(winamp,real player κλπ) για την ακρόαση του ραδιοφώνου του ΜΗ.


    -----------------
    ΤΑ ΜΥΑΛΑ,ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antwnispatra στις 05-02-2012 17:37 ]


    Lady-GrinningSoul
    06.05.2012, 18:35
    Καλησπέρα παιδιά! εδω και μερικές βδομάδες εκπέμπουμε με το sam broadcaster. Καποιοι απο τα παιδιά που κάνουν εκπομπές αντιμετώπισαν το εξής πρόβλημα (ενώ το έχουν λειτουργήσει κανονικά και χωρίς πρόβλημα άλλες φορές)δεν τους διαβαζε την Playlist Που ήταν φορτωμένη στο queue. Έπαιρνε μόνο του τραγούδια απο το History και δεν τους "επέτρεπε" να επέμβουν στα decks. Έγινε δοκιμή να φορτώσουν και manualy το τραγούδι στο deck αλλά δεν τους το επέτρεπε.. Έχει κανείς ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ πολύ
    maiko1
    02.08.2012, 22:28

    καλησπερα.εκανα τα βηματα αλλα δεν μπορω να ενεργοποιησω το encoder.τι να κανω?


    karabill
    29.09.2012, 04:23
    Γεια χαρα σε ολους!!! θα ειμαι απλος λυτος και απεριτος!!! ξεκιναω σταθμο στο ιντερνετ εδω και καποιες μερες και το μονμο προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι το sam broadcaster 4.9.6! το θεμα μου ειναι το εξης: Ειμαι ανεργος και γιαυτο δεν υπαρχουν πολλες επιλογες για αγορα γνησιου προγραμματος για απεριοριστη χρηση επειδη κοστιζουν και μαλιστα αρκετα! εχω μιλησει με αεπυ και συναφη και εχω ηδη παρει τα συμβολαια! το μονο που μενει ειναι το προγραμμα το οποιο και δεν μπορω να βρω σπασμενο η εστω ενα αξιολογο crack το οποιο να λειτουργει απροβληματιστα τις περισοτερες φορες εχω distortion στο mic( JTS-NX7 series dynamic) η ακομα και στην αναπαραγωγη των κοματιων με αποτελεσμα να μην μπορω να βγω καθολου στον αερα! οποτε το μονο που ζηταω εινα μια λυση σο προβλημα μου!!! ειμαι ανοιχτος σε καθε ειδους προταση!!
    alkyoni
    10.11.2012, 20:22

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 05-02-2012 στις 15:47 έγραψε...

    Για όσους ενδιαφέρει το να εμφανίζονται οι τίτλοι των τραγουδιών,πρεέπει να κάνουν μια μικρή αλλαγή στις ρυθμίσεις του encoder.

    Πάμε στον encoder που χρησιμοποιούμε για τη μετάδοση της εκπομπής,πατάμε config και στη συνέχεια την καρτέλα server details.

    Έχουμε μπροστά μας αυτή την εικόνα...

    Στο πλαίσιο station name που έχω κενό,συμπληρώνουμε το nickname και το όνομα της εκπομπής μας.

    Στο πλαίσιο κάτω από το Enable title streaming που πρέπει να παραμείνει "τικαρισμένο",συμπληρώνουμε όπως ακριβώς φαίνεται στην εικόνα,δηλαδή      $combine$ .

    Ευχαριστούμε το μέλος alkyoni για τη χρήσιμη συμβουλή.

    Υ.Γ.:Εμφάνιση τίτλων γίνεται σε όσους ακροατές χρησιμοποιούν κάποιο player(winamp,real player κλπ) για την ακρόαση του ραδιοφώνου του ΜΗ.


    -----------------
    ΤΑ ΜΥΑΛΑ,ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antwnispatra στις 05-02-2012 17:37 ]


    Κανω παραθεση το παλαιοτερο μηνυμα του Αντωνη, σχετικα με την εμφανιση των τιτλων των τραγουδιων μεσα απο το sam,  μιας και δεν εμφανιζεται πλεον η φωτογραφια που ειχε στο αρχικο του μηνυμα και ισως ενδιαφερει καποιους παραγωγους η σχετικη ρυθμιση.Wink 


    ( Με την ευκαιρια αυτην να υπενθυμισω οτι καλο ειναι  οι τιτλοι των τραγουδιων μας να ειναι με latinikous χαρακτηρες, για να αναγνωριζονται  και απο τους player αλλα και απο τον server . Καταλαβαινω οτι ειναι αδυνατο να αλλαξουν ολοι οι τιτλοι των τραγουδιων που εχουμε , απλα ως υπενθυμιση πιο πολυ το γραφω, για τα νεα τραγουδια που "περναμε" μεσα στο pc μας  ,  για να ειναι ευαναγνωστα σε ολους :) )

    Φιλικα, Αλκυονη.{#emotions_dlg.beer}





    επισυναπτόμενα: sam server details about Enable Title Streaming_combine_.jpg 
    nikosaudio
    25.01.2013, 15:57

    Την καλησπερα μου σε ολη την παρεα..λοιπον για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους ολα καλα αυτα που εχετε γραψει απλα να πω και εγω οτι το συγκεκριμενο προγραμα το εχω παρα πολλα χρονια οποτε γνωριζω καποια πραγματα καλυτερα. 1- ο επεξεργαστης ηχου που εχει δουλευει τελεια απλα αν δεν εισαι ηχοληπτης δεν ξερεις να τον ρυθμισης.. 

    καλησπερα οσοι κανετε ραδιο με το sam στο θεμα ηχου καντε bypass τον επεξεργαστη του σε ολα τα πεδια μιας και και για να δουλεψει θελει και την αναλογη καρτα.Κατεβαστε απο την επισημη σελιδα (Claesson Edwards - Claesson Edwards )το dll αρχειο (για το dsp) και μετα κατεβαστε τον συγκεκριμενο επεξεργαστη και θα δειτε οτι ο ηχος σας θα αλλαξει ..εμεις ετσι κανουμε ραδιο....οδηγιες υπαρχουν στην σελιδα για το πως το εγκαθιστουμε,ειναι πολυ απλο....

    την καλησπερα στην παρεα για οποιον θελει μπορω να του δωσω της ρυθμισεις για τον επεξεργαστη ηχου που διαθετει το sam broadcaster δοκιμασμενες και μπορειτε να της ακουσετε και ζωντανα απο τον σταθμο που εχω...κατοπιν πολλων δοκιμων και απειρα ξενυχτια και σε συνεργασια με αλλους ηχοληπτες καταληξαμε οτι αυτες ειναι οι καλυτερες,και φυσικα εγινε και ελεγχος απο συχνομετρο ...αυτα μην σας ζαλιζω

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikosaudio, 29-06-2014 15:51 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikosaudio, 03-07-2014 20:22 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikosaudio, 09-10-2014 17:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikosaudio, 15-07-2018 19:08 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikosaudio, 15-07-2018 19:15 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nikosaudio, 16-07-2018 16:18 ]


    sillia
    26.03.2013, 16:16

    To μουσικό ονειροδρόμιο βγαίνει από sam

    Αν ο ήχος και απευθύνομαι σε παραγωγούς σας ικανοποιεί ανεβάζω ρυθμίσεις που ίσως σε κάποιους φανούν χρήσιμες !





    Τώρα σχετικά με το θέμα μικ και κατά πόσο έχουμε την δυνατότητα να ακούμε την φωνή μας στην κάρτα ήχου και στην θέση μικ ανεβάζουμε στο 50% περίπου όπως δείχνει η φωτο

    Εδώ βέβαια παίζει ρόλο και η κάρτα ήχου που έχουμε και τι επιλογές μας δίνει!




    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 26-03-2013 16:38 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 26-03-2013 16:41 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 26-03-2013 21:11 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 19-02-2015 10:51 ]


    επισυναπτόμενα: karta hxou 1.jpg karta hxou2.jpg 
    sillia
    26.03.2013, 16:39

    EQ με επιλογή live με μικρές τροποποιήσεις και crossfading όπως δείχνει η εικόνα !





    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 26-03-2013 16:43 ]


    επισυναπτόμενα: sam 5.jpg ry8miseis sam 4.jpg 
    sillia
    26.03.2013, 21:09

    Οι ρυθμίσεις γιατην κάρτα Voicefx Configuration που και σε αυτή μπορείτε να κάνετε τις αλλαγές που εσας βολεύουν !

          

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 02-04-2013 13:15 ]


    επισυναπτόμενα: ry8miseis sam.JPG 
    emmanuella
    29.03.2013, 03:21
    Στην καρτέλα encoders αν πατήσω "+" δεν μου βγάζει καθόλου καμία επιλογή...τι έχω κάνει λάθος;
    sillia
    29.03.2013, 10:04
    Eνεργοποιημένο το "+"?
    sillia
    02.04.2013, 13:23

    Δίνω ακόμα μια εικόνα ρυθμίσεων αφού πρώτα πω οτι στην καρτέλα crossfading που βλέπουμε πιο πάνω βάζουμε τις ρυθμίσεις που εμας αρέσουν το πως να μπαίνουν τα τραγούδια και να τελειώνουν ....να σβήνουν και σε τι χρόνο . 

    Η εικόνα πιο κάτω δίνει ρυθμίσεις στην καρτέλα AGC και πάλι επαναλαμβάνω ανάλογα το τι ήχο εσείς θέλετε να έχετε τις προσαρμόζετε ...

    Καλή επιτυχία είπα{#emotions_dlg.rolleyes}

    {#emotions_dlg.nono}

    Εύχομαι κάπου να βοήθησα κι εγώ Smile

    Καλή επιτυχίαααα {#emotions_dlg.thumbup}




    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 02-04-2013 15:03 ]


    επισυναπτόμενα: kartelas sam.JPG 
    loukas76gr
    06.04.2013, 20:57

    Η τελευταία καρτέλα AGC αφορά Deck A, Deck B, Sound FX, Voice FX και Mixer ή έχεις σε κάποιες από αυτές τις κατηγορίες άλλες επιλογές στο AGC; Επίσης σε ποιες κατηγορίες έχεις ενεργοποιημένο το 'Bypass all';


    sillia
    07.04.2013, 01:39

    Το AGC το ρυθμίζουμε στις καρτέλες που μας  ενδιαφέρουν deck 1 deck 2 voiceFX kai mixer και όλες οι ρυθμήσεις να είναι ίδιες.

    Τώρα πολύ σωστά αναφέρθηκες στο bypass.... εκει τικαρουμε το deck 1 2 kai voiceFX και αφήνουμε χωρίς τικ το mixer ...Προσωπικά μου ακούγεται πιο στρωτός ο ήχος .

    Smile


    grouvalos
    23.10.2013, 15:57

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ SAM BROADCASTER.ΞΑΦΝΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    jorge
    23.10.2013, 16:31
    Στο Log Event box θα σου αναφέρει το λόγο.