ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.851 μέλη

    Πανελληνιες ειδικο αρμονιας και τρόπος γραφής;

    xrmakridimitris
    15.11.2011, 18:41
    Νομίζω πως ναι. Αν και έτσι όπως πάνε τα πράγματα, πολλά μπορεί να αλλάξουν μέχρι του χρόνου......
    Greenline
    02.01.2012, 18:08
    Ερώτηση. Αν έχω πάρει ήδη το ειδικό αρμονίας και θέλω να μπω σε κάποια σχολή μουσικής, έστω στης Αθήνας, πρεπει να δώσω ξανά εξετάσεις ή αναγνωρίζεται το πτυχίο μου;; Εννοώ εφόσον θέλω να άποφοιτήσω πρώτα απ τη σχολή που βρίσκομαι τώρα..
    Music-ologist
    03.01.2012, 05:09

    @Greenline

    Αφού θα έχεις τελειώσει το ΑΕΙ σου, τότε ναι, θα πρέπει να δώσεις στις κατατακτήριες και το μάθημα της αρμονίας. Για να έχεις περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας, σου προτείνω -εάν έχεις τη δυνατότητα- να παρακολουθήσεις κάποιες φορές το μάθημα αρμονίας της σχολής που επιθυμείς να μπεις, ώστε να πάρεις μια ιδέα του τί ζητούν, καθώς ενδέχεται οι απαιτήσεις τους να είναι αρκετά διαφορετικές από την αρμονία, όπως την έχεις διδαχθεί στο Ωδείο. Tip: Διάβασε τα βιβλία ή τις σημειώσεις που προτείνουν οι εκάστοτε διδάσκοντες αρμονίας στους φοιτητές τους.


    elisabethtrk
    25.11.2012, 12:36
    γεια σας..εγω δινω φετος πανελληνιες και λογω της πτωσης των περσινων βασεων σε τμηματα μουσικων πανεπιστημιων στην θεσσαλονικη σκεφτομαι να τα επιλεξω.(ασχολουμαι με την μουσικη απο 6 χρονων)αρμονια ομως δεν εχω διδαχτει..για αυτο θα ηθελα να σας ρωτησω αν γραψω οσο ειναι η βαση της σχολης στα γενικα και περναω απο αυτα θα πρεπει να γραψω καλα και στο ειδικο μαθημα????? σας ευχαριστω προκαταβολικά !!