ελληνική μουσική
126 online   ·  206.170 μέλη

6ο Live: Εντυπώσεις, Φωτογραφίες, Video

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
18.02.2011, 09:04

Παράθεση:

Το μέλος jorge στις 18-02-2011 στις 00:38 έγραψε...
Άσε που βγήκα σαν κατσίκα στο βίντεο... Πολύ τον προσέχετε τον admin σας, μπραβο βρε.

Εγώ όμως σας αγαπώ, οπότε...

Κι εμείς Χόρχε επειδή σ΄αγαπάμε δεν θα πιστέψουμε τίποτα απ΄αυτά που θα πει η κατσίκα... (του ανέκδοτου)

Kay
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.02.2011, 09:41

Παράθεση:

Το μέλος jorge στις 18-02-2011 στις 00:38 έγραψε...

Βρε σεις, όλο το βράδυ με βλέπατε να μασάω τσίχλα και δεν είπατε τίποτα;

Την μάσαγα από τις 14.00 μέχρι τα ξημερώματα στις 4.00. Την ίδια τσίχλα.

Το άλλο πρωί απλά δεν μπορούσα να φάω ...πρωινό. Το στόμα άνοιγε ίσα 2 πόντους από τον πόνο... Άσε που βγήκα σαν κατσίκα στο βίντεο... Πολύ τον προσέχετε τον admin σας, μπραβο βρε. Και θέλετε και 7ο ε; Καλα...

Εγώ όμως σας αγαπώ, οπότε μέχρι να βρούμε X Darawish από το Live, σας στέλνω αυτό:

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-02-2011 00:48 ]

Και μιας και το post επέστρεψε στις ρίζες του (δηλαδή στις εντυπώσεις γύρω από τη συναυλία κτλ) αναφορικά με αυτό το post οι X-Darawish είναι για μένα οι έλληνες Gogol Bordello με τη διαφορά ίσως ότι είναι παλαιότεροι από τους Gogol αλλά δεν είχαν την ίδια τύχη μιας παγκόσμιας επιτυχίας μόνο και μόνο λόγω αγοράς και έλλειψη υποστήριξης των μεγάλων δισκογραφικών απέναντι στους καλλιτέχνες με άποψη.

Για όσους δεν ξέρουν τους Gogol...

skordalis21
Σολίστ
Chat
18.02.2011, 10:03
Ρε σεις ποσταρετε κανενα βιντεακι απο medley η απο verbal delirium να γουσταρουμε :) πληζ
AR-ON
Φθασμένος
Chat
18.02.2011, 14:30
Kαι οι MEDLEY, και οι Verbal Delirium, ήταν από τις μπάντες που ξεχώρισαν πραγματικά. Δυστυχώς όμως εγώ δεν έχω στα χέρια μου στιγμιότυπα από εκείνους αλλά και πολλούς άλλους (εξήγησα τι έπαθα σε προηγούμενο post). Άλλωστε τη δική μου κάμερα την έφερα με δική μου πρωτοβουλία ως backup, θα πρέπει να περιμένουμε τα επίσημα βίντεο από το Musicheaven. Για παράδειγμα, τα μόνα δικά μου στιγμιότυπα που διασώθηκαν από X-DARAWISH, ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ και COLPO GROSSO, όλες καταπληκτικές μπάντες, είναι τα εξής:
AR-ON
Φθασμένος
Chat
18.02.2011, 14:38

Συνεχίζοντας όμως να ποστάρω ό,τι βιντεάκι έχω, δείτε τα κομμάτια που έπαιξαν οι Tumbleweed.

AlfaWolf
Βετεράνος
Chat
18.02.2011, 14:41

Όσο κι αν ψάξεις βρε παιδι μου ... ολες οι συμμετοχές ειναι η μια καλυτερη απο την αλλη !!!

AR-ON
Φθασμένος
Chat
18.02.2011, 14:42

Και Διεθνής Αμνησία έχω! Διαλλλιέχτεεεεεεε!!!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 18-02-2011 14:44 ]

EffieKakaflika
Σολίστ
Chat
18.02.2011, 15:07

Μπράβο, Χάρη, ευχαριστούμε πολύ...

μια γεύση μέχρι να βγουν τα επίσημα βιντεάκια του MH.

AlfaWolf
Βετεράνος
Chat
18.02.2011, 15:14

Χάρη 1000 Μπράβο για την τόσο πολύ αλλα και σημαντική δουλεία που συνεχίζεις να κάνεις!!! {#emotions_dlg.thumbup} 

AR-ON
Φθασμένος
Chat
18.02.2011, 20:30

Δυστυχώς, εδώ ολοκληρώθηκε το δικό μου υλικό όσον αφορά στα βίντεο από το live.

Ακούστε τα τραγούδια Ασημένια Σφήκα και Πούλα με, με τα οποία πολύ αργά τη νύχτα έκλεισε τη βραδιά του 6ου MH Live ο Γιάννης Απόδιακος, παρέα με τον Άκη Σολδάτο και τις κιθάρες τους.

Περιμένουμε με αγωνία να ανέβουν βίντεο από ΧΡ. ΚΡΟΚΙΔΗ, MEDLEY, ΓΙΑΝΝΗ ΝΑΝΟΠΟΥΛΟ, ΑΚΗ ΠΕΡΔΙΚΗ, VERBAL DELIRIUM, KAY & THE SCHOOLDRIVERS, ΜΙΧΑΛΗ ΚΛΕΑΝΘΗ και BLINDFOLD, καθώς και μεγαλύτερα αποσπάσματα από τους υπόλοιπους, ειδικά τους X-DARAWISH, ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ και COLPO GROSSO για τους οποίους δεν είχα παρά λίγα δευτερόλεπτα. Δυστυχώς κάποιο πρόβλημα στον ήχο που προέκυψε προς το τέλος του live δεν επιτρέπει το ανέβασμα υλικού από την εμφάνιση των σχημάτων "Χάρης Αρώνης & Εναερίτες" και ίσως των "RIVERA BAND" (αν κι ο Πέτρος μπορεί να κάνει τίποτα "μαγικά" και να ανεβάσει δείγμα από Rivera).

Τα προβληματάκια αυτά και όποια άλλα γράφτηκαν εδώ όμως, είναι πραγματικά αμελητέα μπροστά στο επίτευγμα της άρτιας ολοκλήρωσης ενός τέτοιου μαραθωνίου που ήταν το 6ο ΜΗ Live και πραγματικά πρέπει να βγάλουμε το καπέλο στο Jorge και όλη την ομάδα συνεργατών του για όλο αυτόν τον κόπο. Νομίζω ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους μας ως ηθική ανταμοιβή για ό,τι έκαναν, είναι επιβεβλημένο! Κατά την επεξεργασία του βιντεοσκοπημένου υλικού που είχα και ξαναζώντας σε real time μέρος του Live, ειλικρινά μ' έπιασε η μέση μου και μόνο που έβλεπα το Jorge να είναι σκυμμένος επί τόση ώρα βοηθώντας τους μουσικούς (άσε το πήγαιν' έλα από τη σκηνή στον ηχολήπτη και τούμπαλιν), κάθε φορά που εναλασσόταν ένα σχήμα (22 συνολικά)! Και σάμπως στα ενδιάμεσα μπορούσε να κάτσει ήσυχος να απολαύσει ένα ποτάκι; Με μια τσίχλα την έβγαλε ο καψερός επί 8άωρον...

ΥΓ: τώρα που τελείωσα με τα upload, ίσως βρω χρόνο και ηρεμία να επανέλθω με προσωπικές εντυπώσεις και κυρίως με προτάσεις για το επόμενο - καλά να 'μαστε - live.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 18-02-2011 20:55 ]

billpanasteros
Περαστική Νότα
Chat
18.02.2011, 20:46
Μπράβο Χάρη, πολύ ωραία! Περιμένουμε και τα υπόλοιπα!
Kay
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.02.2011, 22:38
Χάρη απλά φοβερή δουλειά. Δεν είχες καμία υποχρέωση αλλά έκανες αυτό το παραπάνω που διαχωρίζει τον καλό από τον καλύτερο!
VasilisSaltagiannis
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
19.02.2011, 19:42

Αν και πρόλαβα από τα μισά και μετά το live, να δώσω συγχαρητήρια τόσο στα παιδιά που συμμετείχαν όσο και στους διοργανωτές που φέραν εις πέρας τη δύσκολη βραδιά με όμορφο αποτέλεσμα. Εις το επανειδείν, με το καλό να έρθει το επόμενο!

jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
20.02.2011, 13:56

Έχω την εντύπωση που ελάχιστοι καταλάβαμε πως ανάμεσα στους καλλιτέχνες που έπαιξαν, βρέθηκε - χωρίς να έχει δηλωθεί - και ένας σπουδαιος μουσικός.

Πρόκειται για τον Βαγγέλη Κοντόπουλο που έπαιξε μαζί με τους On The Road. Συνεργάστηκε σαν επαγγελματίας μουσικός σε συναυλίες και δισκογραφία με πολλούς καλλιτέχνες της έντεχνης ελληνικής μουσικής σκηνής, όπως οι: Αλερετούρ, Άγαμοι Θύται, Νίκος Πορτοκάλογλου, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Μελίνα Κανά, Χάρις Αλεξίου, Γιώργος Νταλάρας, Γιώργος Ανδρέου, Τάνια Τσανακλίδου, Χρήστος Θηβαίος, Παντελής Θαλασσινός, Θάνος Μικρούτσικος, Νίκος Ξυδάκης, Ελευθερία Αρβανιτάκη, Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Λευτέρης Χριστοφής,Νίκος Τουλιάτος, Κώστας Μαγγίνας, Νίκος Ζούδιαρης, Νίκος Σιδηροκαστρίτης,Roland Hofman,Peter Saltsev , Paul Wertico, Chico Freeman κ.α.

-----------------
Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ. Καληνύχτα...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-02-2011 13:59 ]

melisapostolos
Περαστική Νότα
Chat
20.02.2011, 21:12

Παράθεση:

Το μέλος AR-ON στις 16-02-2011 στις 21:09 έγραψε...

Και μετά τα βίντεο preparation, intro και intro-comic, μπαίνουμε στο κυρίως πρόγραμμα!!!

Πρώτος στη σκηνή ανέβηκε ο Απόστολος Μελής με την κιθάρα του και τη Τζένη Σκουρκούτη (ελπίζω να μην άκουσα λάθος το όνομα) στο πιάνο και τη 2η φωνή.

Απολαύστε! {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.clap}

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΣΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ...

melisapostolos
Περαστική Νότα
Chat
21.02.2011, 20:30

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΣΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΟ LIVE ΣΤΗΝ ΑΥΛΑΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΓΙ'ΑΥΤΟ!!

-----------------
tsesme78

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 21-02-2011 20:53 ]

verbalDelirium
Περαστική Νότα
Chat
22.02.2011, 00:14
πολυ καλά τα video ! bravo! χαρά στο κουράγιο σου Χαρη!!
jorge
Chat
23.02.2011, 01:03

Ξεκίνησε και η επεξεργασία της ηχογράφησης και το "κόψιμο" των tracks. Ελπίζουμε όλα τα συγκροτήματα που έπαιξαν και δεν είχαν ηχητικά προβλήματα, να μας επιτρέψουν να παίζουμε τα κομμάτια στο ραδιόφωνό μας και στη σελίδα του Live.

Δυστυχώς έχει χαθεί το μέρος του Απόστολου Μελή, λόγω του τεχνικού προβλήματος που παρουσιάστηκε λίγο πριν εμφανιστούν οι ΟΝΟΜΑ (ναι, αυτό το τσαφ με τη λάμψη που είχε ως αποτέλεσμα να καει μια ασφάλεια)

Ακούγοντας την ηχογράφηση των πρώτων κομματιών, έχω να πω οτι είναι ιδιαίτερα υψηλής ποιότητας :)

AlfaWolf
Βετεράνος
Chat
23.02.2011, 10:22

Ελπιζω να δεχτούν τα περισσοτερα σχήματα ...

Και οι ΟΝΟΜΑ Ειναι ΜΕΣΑ  {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

jorge
Chat
23.02.2011, 10:37
Υπάρχει κάπου η ηχογράφηση από τη ζωντανή μετάδοση που κάνατε Alfa; Μπορούμε μήπως να "κόψουμε" από εκεί το κομμάτι του Απόστολου και της εισαγωγής;

Αυτά τα διάβασες;