ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.861 μέλη

    Η απόγνωση του Τζίμη Πανούση

    jorge
    02.03.2005, 11:49
    Ένας νέος χώρος στην Ιερά Οδό των Αθηνών ανοίγει τις πύλες του την Τσικνοπέμπτη 3 Μαρτίου 2005 υπό την κοροϊδία του Τζίμη Πανούση ο οποίος θα παρουσιάσει μια παράσταση - τσίρκο με τον τίτλο "OLA SKATA".

    Ο ίδιος λέει: "Πρόκειται για μια ακόμα απεγνωσμένη προσπάθεια να σταθούμε απέναντι σε "καλλιτέχνες" τύπου "Σαν Ρέμο". Τριάντα χρόνια σχεδόν βολοδέρνουμε μεταξύ του "Γαμ...τε γιατί χανόμαστε" και του "Αντε γαμ.... εργατιά". Όνειρο ζωής να περιορίσουμε τους παροικούντες την Ιερουσαλήμ στον Πανάθλιο Τάφο τους. Καλή διασκέδαση, Τζίμης Πανούσης"

    Ωρες έναρξης:
    Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο 10:30, Κυριακή 9:30
    Τηλ. κρατήσεων: 210 34 60 377


    vouliakis
    02.03.2005, 15:21




    Υ.Γ. Τζιμάκου: Επειδή δεν προλάβαμε να διαφημιστούμε στη "φιλανθρωπία με το τσουνάμι", δηλώνουμε ότι τα κέρδη θα τα μοιραστούν οι καλλιτέχνες με τον επιχειρηματία.


    piterpiano
    02.03.2005, 15:35
    to myalo aytoy toy anthrwpoy ine makran apo pollous...
    jorge
    02.03.2005, 16:00
    τι είναι;
    piterpiano
    02.03.2005, 16:51
    SATANIKA EKSIPNOS KAI EFEVRETIKOS STAND-UP COMEDIAN!!

    SteliosG
    02.03.2005, 18:34
    Αν και φανατικός Νταλαρικός, νομίζω θα πάω αυτή τη Κυριακή κιόλας!
    Sideline
    02.03.2005, 18:48
    Ακόμα υπάρχει ο Πανούσης;
    Elf_guardian
    02.03.2005, 19:29
    Βρε παιδια, ειδα μια συναυλια αυτου του ανθρωπου και ομολογω πως δεν ξαναειδα τετοιου ειδους. Εχει κακα τα ψεματα καλη φωνη, ειναι κωμικος και αρκετα διαβασμενος διοτι προσωπικα δεν ξερω πολλους που παιρνουνε συγγραματα σπουδαιων ξενων ποιητων και να τα εφαρμοζει στη δικη του σατιρα και σκεπτικο... Δεν λεω πως συμφωνω με οτι κανει και λεει αλλα κατα βαθος ειναι πολυ καλος...
    jorge
    02.03.2005, 19:54
    Είναι πανέξυπνος και έχει καταπληκτικό χιούμορ. Κι εγώ έχω γελάσει μέχρι δακρύων μαζί του..

    Δεν πιστεύω όμως πως εκμεταλλεύεται τα χαρίσματα που έχει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Πχ το "Ola skata" δε νομίζω να προκαλεί γέλιο. Θα μπορούσε κάλλιστα να διαλέξει έναν πιο ευρηματικό και εξίσου "προκλητικό" τίτλο. Δεν έκανε καλή δουλειά σ' αυτόν τον τομέα...
    HotStationGR
    02.03.2005, 20:05
    Νομιζω πως το "OLA SKATA" είναι μια παρωδία του Γαλλικού "OLA KALA" που ξεκινησε από τις 18 Φεβρουαρίου στο Κέντρο Ιππασίας στο Γουδί...

    Αν το συγκρίνεις με το "Με λένε Πόπη".. :) που ήταν απλά σατυρική επανάληψη σχετική με την γνωστή κόντρα... δεν είναι πολύ χειρότερο!

    Αληθεύει ότι διάφοροι στα κανάλια έχουν ενοχληθεί με την αφίσα?


    jorge
    02.03.2005, 20:12
    Μάλλον έχεις δίκιο, σωστά. Τα πάντα είναι δανεικά εξάλλου στην περίπτωσή του...


    Είναι η δίψα που σε κρατάει ζωντανό, είναι η δίψα για καθαρό ουρανό...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 02-03-2005 20:13 ]
    Pipis
    02.03.2005, 20:33
    Παιδιά πολύ καλή η πρόταση για τον Πανούση ,πιστεύω πως αξίζει όποιος μπορέσει να πάει γιατί αν όχι όλα, τα λεγόμενά του αξίζουν,και σίγουρα είναι καλό να τα ακούσουμε και να κρίνουμε όπως θέλει ο καθένας.Εγώ πάντως τον θεωρώ αξιόλογο και πολύ έξυπνο άνθρωπο καλή διασκέδαση λοιπόν ...
    vaninoui
    02.03.2005, 23:17
    Πιστευω ο Τζιμης εχει τον δικο του τροπο να εκφραζει καποια πραματα μερικοι μπορουν να καταλαβουν αλλοι οχι.
    Το οτι χρησιμοποια λεξεις εντονες δεν σιμαινει απαραιτητος οτι ειναι λαθος σε μια κοινωνια οπου αυτες οι λεξεις χρισημοποιουνται καθημερινος αλλα οταν τες ακουμε απο καπιον αλλο λεμε οτι ο αλλος ειναι αξεστος
    Ο Πανουσης λεει πικρες αλιθειες ,καποτε το παρατραβαει δεν λεω οπος και να εχει .Πιστευω ειναι προικισμενος σε πολλουσ τομης

    Καλη συνεχεια Τζιμη
    elzaatar
    03.03.2005, 01:12
    Είναι πράγματι πολύ ευρυματικός και η σάτυρά του στοχεύει πάντα κέντρο.
    Θυμάμαι τότε που έβγαλε το βιβλίο που για να το διαβάσεις έπρεπε να ξύσεις κάθε σελίδα για να δεις τι γράφει. Ήταν η εποχή που αρχίσει το ΞΥΣΤΟ και όλη ξη Ελλάδα έξυνε μην πω τι. Το δεύτερο είναι προσωπική εμπειρία. Μεταμεσονύκτια προβολή του remake "Η Μύγα". Η τύπισα έχειμείνει έγκυος , εχει το μυγάκι και ρωτάει τον επιστήμονα πως να κάνει έκτρωση. Η απάντηση τπυ Πανούση : με baygon.
    To θρίλερ έγινε κωμωδία. Είπε και άλλα μετά για μυγοσκοτώστρες κ.ά.
    Είναι φοβερός. Απομυθοποιεί τα πάντα και αυτό είναι δείγμα εξυπνάδας και εκεί οφείλεται και η επιτυχία του. Να είναι καλά να μας δείχνει κάποιες αλήθειες. Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε. Αυτός είναι και ο λόγος που δικαιολογώ τις οποιςσδήποτε υπερβολές του.

    atrixospi8ikos
    08.06.2006, 23:17
    Καγκελα,κάγκελα,κάγκελα παντού και τα μυαλά στα κάγκελα του αόρατου εχθρου....

    megaloserwtikos
    21.09.2006, 00:21
    Τις τελευταίες μέρες μπαίνοντας στο ΜΗ συναντάμε το θέμα ''πρέσβης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες ο Γιώργος Νταλάρας'', νομίζω έχει πολλή χιούμορ να συναντάμαι και το ''Η απόγνωση του Τζίμη Πανούση''.
    Είναι σαν να επικοινωνούν, αν το καλοσκεφτείς αυτοί οι τίτλοι... κρίμα να μην συνυπάρχουν...

    Αντε πάλι θα έχει καλό υλικό ο Τζιμάκος και φέτος...
    heartbreak-kid
    21.09.2006, 00:31
    το τοπικ να μετονομαστη σε "πρέσβης του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες ο ....................."
    rory166
    21.09.2006, 00:32
    Τα τραγουδια του τζιμακου δεν προκαλουν μονο γελιο,αλλα περνανε και μηνυματα
    (βλεπε καγκελα παντου και νεοελληνας..δεν θυμαμαι αλλα αυτη τη στιγμη).
    Βεβαια τα μηνυματα αυτα περνιουνται με ενα πολυ περιεργο,αλλα εξυπνο και αστειο τροπο
    koini_maria
    21.09.2006, 00:42
    Ούσα πιτσιρίκα πριν καμιά τετραετία , θεωρούσα γ@μ@το τον Πανούση , μου άρεσε το στυλ του , γούσταρα που τα έχωνε αδιακρίρως ...
    Πια δε νομίζω οτι τον εκτιμώ ιδιαίτερα .
    Θεωρώ κακοπροαίρετα σε μεγάλο βαθμό τα αστεία του , νιώθω οτι δεν έχει να πει κάτι συγκεκριμένο γι' αυτό και σαρκάζει τα πάντα ...
    Εντάξει , ούτε και εγώ υποστηρίζω την στάση του Νταλάρα αναφορικά με το κυπριακό για παράδειγμα αλλά θεωρώ οτι είναι λίγο εκτός ορίων η κριτική που του ασκήθηκε από τον Πανούση .
    Οι στίχοι των τραγουδιών του πιστεύω πως είναι εσκεμένα προκλητικοί - αλλά και εύστοχοι σε αρκετές περιπτώσεις - και η μουσική βαράει ωραιότατα (με την καλή έννοια , εννοείται) !
    Βέβαια , τα παραπάνω αποτελούν εντελώς προσωπική άποψη και βασίζονται σε εντυπώσεις , δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο ...
    dver17
    21.09.2006, 09:46
    Εξακολουθώ (εναγωνίως!) να περιμένω (μάταια?) νέα τραγούδια από τον Τζίμη Πανούση, που έχει να δώσει νέα ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά από το 1993.
    Άντεεεεεεε....