ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.904 μέλη

    2o Live των Μελών του MusicHeaven

    YROIDIS
    28.03.2005, 02:05
    Μπράβο για την προσπάθεια και την πρόθεση των παιδιών, απαράδεκτοι ως Έλληνες εμείς στο κοινό με τη βαβούρα και την αδιαφορία μας. Παράδειγμα προς μίμηση ο Χρόνης Αηδονίδης, έμεινε από τους τελευταίους για να κλείσει η βραδιά.
    Χάρηκα το κέφι που ήθελαν να ζήσουν τα παιδιά, απογοητεύτηκα από την έλλειψη σεβασμού στους μουσικούς. Γιατί να έρθουμε στο πάρτι για να πούμε τα νέα μας; Τα καφέ και τα τηλέφωνα δεν κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους;
    Και του χρόνου με περισσότερο ενδιαφέρον γι'αυτό που γίνεται πάνω στη σκηνή.
    _a_r_i_s_
    28.03.2005, 03:31
    Ήταν κάτι αραπάνω απο ένα LIVE ήταν κατάθεση ψυχής, αισθάνομαι πιο γεμάτος σαν άνθρωπος που γνωρίζω και ακούω σαν ακροατής τέτοιους μουσικούς υπεράνω χρημάτων και δημοσιότητας...




    ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΓΚΕΣ, ΤΟ ΑΞΙΖΕΤΕ...
    Konnie
    28.03.2005, 08:57
    Να πω κι εγω εντυπωσεις?
    Το αν "πετυχε" το live θα μας το πουν οι πιο "παλιοι".Εγω να πω με τη σειρα μου οτι μου αρεσαν ολοι οι μουσικοι,ερασιτεχνες και επαγγελματιες,ανεξαιρετως.Εγω που ειμαι και πιο "πιανικη"(!)χορτασα πιανακι!Σαν παρατηρηση να πω μονο πως ημουν προετοιμασμενη για περισσοτερη μουσικη ποικιλλια,ετσι,για να μιλησω πολυ ειλικρινα.Το ΜΗ ειναι ενας χωρος που εχει προσελκυσει ατομα με πολυ διαφορετικα μουσικα γουστα,οποτε,κατα τη γνωμη μου,περισσοτερες εναλλαγες στο ρυθμο θα "ανεβαζαν" περισσοτερο και το κοινο,χωρις,ξαναλεω,αυτο να σημαινει οτι δε μου αρεσαν οι επιλογες των κομματιων.
    Οσο για τη βαβουρα,νομιζω οτι ειναι απολυτα φυσικο.Να εξηγηθω:αληθεια δεν πιστευω οτι προκειται περι ασεβειας.Ας ειμαστε λογικοι:καθεσαι διπλα σε ανθρωπους με τους οποιους εχεις ανταλλαξει μηνυματα,εχεις "μιλησει" στο καφενειο,εχεις "τσουγκρισει" μπυρες στο forum...δεν ειναι δυνατον να μη μιλησεις.Μετα θα φταναμε στο αλλο ακρο,οτι δηλαδη εγινε το live και δε γνωριστηκαμε μεταξυ μας!Εγω ειδικα λογω πρωινου ωραριου δεν μπορουσα να το ξενυχτησω,ωστε να κανω τις γνωριμιες αργοτερα.Αν ενοχλησαμε ως κοινο τους μουσικους,ζητω λοιπον απ'τη μερια μου συγγνωμη,και ελπιζω να μη δεχτηκαν οποιαδηποτε μορφη "κακης ενεργειας" απο μας.
    Με το καλο και το 30 live παιδια!(Δε θα με χαλαγε καθολου να συμμετεχω κιολας!!!!)Παντα επιτυχιες σε ολους, και την επομενη φορα ακομα καλυτερα!!!!


    SteliosG
    28.03.2005, 09:21
    Καλημέρα σας...

    Παιδιά, ήταν μια πανέμορφη βραδιά! Πέρασα υπέροχα και μπράβο σε όλους!

    ΜΠΡΑΒΟ σε όλους όσους βοήθησαν, συμμετήχαν, έπαιξαν στη πάρα πολύ όμορφη αυτή διοργάνωση του live του MusicHeaven. Ιδιαιτέρος στο George για το ρόλο του παρουσιαστή της βραδιάς... χεχε..! Εκπληκτικό το σκετσάκι με τον falimento!

    ΧΑΙΡΟΜΑΙ πάρα πολύ που είδα τόσα πολλά μέλη, από όλη την Ελλάδα (Μπάμπη santourman είσαι άπαιχτος) και τη Κύπρο (γειά σου Ρεβέκκα!) τα οποία είδα ότι το διασκέδασαν.

    ΤΙΜΗ μας που εμφανίστηκε ο μεγάλος Χρ. Αηδονίδης με την εκπληκτική μαθήτριά του και μέλος του ΜΗ Νεκταρία Καραντζή (Gate).

    ΤΡΟΜΕΡΑ τα 2 συγκροτηματάκια που έπαιξαν, επίσης, Graviton (αν και δεν εμφανίστηκαν όλοι) και Ξένοι Τόποι. Πολύ όμορφα τραγούδια και φωνές (Νίκο ήσουν καταπληκτικός).

    Θα μπορούσα να λέω και να περιγράφω σκηνικά και εντυπώσεις για ώρα, αλλά το αφήνω για τους υπόλοιπους.

    Δύο παρατηρήσεις, μόνο, προς βελτίωση του επόμενου live μας...

    Θα ήταν καλό να είχαμε μια μεγαλύτερη ποικιλία τραγουδιών όσων αφορά το ύφος. Πανέμορφα όλα τα τραγουδάκια που ακούσαμε, και παίχτηκαν πολύ καλά (τα όποια προβληματάκια στον ήχο δε νομίζω να χάλασαν τη διάθεση κανενός). Το πρόγραμμα είχε ανάγκη από κάτι πιο χαρούμενο και γρήγορο, όμως, κάποιες στιγμές.

    Συμφωνώ ότι κάποιες στιγμές οι φασαρία από το κοινό ήταν λίγο ενοχλητική για τους μουσικούς. Ας μη γελιόμαστε, όμως! Ήρθαμε να ακούσουμε μουσική, να μιλήσουμε, να γνωριστούμε, να διασκεδάσουμε. Δε γίνεται να μη μιλάει το κοινό σε με τέτοια εκδήλωση του Μουσικού μας Παράδεισου.

    Αυτά από μένα...


    Στην υγειά όλων μας και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον jorge για άλλη μια φορά, που είχε αυτή την ιδέα να μας μαζέψει όλους κάτω από το σήμα του MusicHeaven!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    jorge
    28.03.2005, 09:59
    Χιλιάδες σκέψεις και εικόνες...

    Είστε ΟΛΟΙ υπέροχοι, σας ευχαριστώ για την καταπληκτική βραδιά
    thanasis1987
    28.03.2005, 10:52
    Αν και εφυγα πολυ νωρις (12) και και δεν χορτασα μουσικχεβεναδες μπορω να πω οτι περασα υπεροχα γνωρισα πολλα ατομα και ελπιζω σε ενα επομενο λαιβ που να γινει σε ημερες που να μην εχουμε μαθημα/δουλεια η οτι αλλο που να μας εμποδιζει την επομενη. Και κατι αλλο, δεν ειναι λογικο να μην μιλαγαμε και οτι τηλεφωνα υπαρχουν να τα λεγαμε μεσω αυτων,δηλαδη τοτε γιατι να γινει το λαιβ αυτο. Αλλα ας μην κολλησω εγω τις μπυρες μου τις τσουγκρισα. Καλο μου μαθημα!!!!!

    sorry


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasis1987 on 28-03-2005 10:52 ]
    YROIDIS
    28.03.2005, 11:17
    Παιδιά νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι τη διαφορά ανάμεσα στο "μιλάω" και στο "γίνομαι ενοχλητικός". Μίλησα για σεβασμό γιατί είδα ανθρώπους σε τραπέζια με γυρισμένη την πλάτη τους στη σκηνή, να ασχολούνται με τα του τραπεζιού τους και να χειροκροτούν όταν άκουγαν το τέλος του κομματιού. Γιατί άραγε όλοι μας και μετά από παρότρυνση του Γιώργου από τη σκηνή δείξαμε ότι μπορούμε να είμαστε ένα κοινό που τιμά την προσπάθεια των μουσικών μόνο όταν ανέβηκε στη σκηνή ο Χρόνης Αηδονίδης; Ξέρετε, υπήρχαν μουσικοί, ερασιτέχνες και επαγγελματίες, που ήρθαν από μακριά ή είχαν και το άγχος της παρουσίας τους στη σκηνή. Δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι πηγαίνω σε εκκλησία όταν βρίσκομαι σε τέτοιες περιστάσεις απλά θα ήθελα να δω περισσότερη διακριτικότητα. Αν ο σκοπός του live ήταν κυρίως να γνωριστούμε, τότε θα μπορούσε να γίνει με μουσική υπόκρουση από cd. Άλλωστε υπήρχε και η προσυνάντηση αν δεν κάνω λάθος...
    Αποκάλυψη πάντως για μένα ήταν o Kifa...ήρθε από το πουθενά και με συγκίνησε.

    Iphigenia
    28.03.2005, 11:18
    Καλημέρα σας και από μένα. Να πω και γω δυο κουβέντες για το χτεσινό live. Φυσικά ό,τι και να πω θα είναι λίγο... Η εμπειρία είναι καλύτερη από την αφήγησή της σίγουρα, αλλά μερικά σχόλια:

    - Προσωπικά πέρασα υπέροχα! Και στην προ-συνάντηση, και στο Live και στην μετα-συνάντηση Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς, ότι μέχρι χτες δεν ήξερα κανέναν σας!
    - Να ευχαριστήσω και εγώ όλους τους μουσικούς που μας 'διασκέδασαν' και να ζητήσω συγγνώμη (sorry, που λέει και ο Θανάσης), αν κάποιες στιγμές ο ήχος από τα μπουκάλια μπύρας που τσουγκράγανε ή οι φωνές μας ήταν κάπως ενοχλητικές. Σοβαρά δεν υπήρχε καμία πρόθεση και δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ασέβειας. Στο κάτω-κάτω της γραφής, ούτε στο Μέγαρο, ούτε στη Λυρική ήμασταν. Ένα 'ζωντανό' μεταξύ φίλων κάναμε και μάλιστα με την πρόθεση να γνωριστούμε παράλληλα.
    - Θα συμφωνήσω ότι τα όποια προβλήματα ήχου δεν μου χάλασαν τη διάθεση, αν και ώρες-ώρες τον Γιώργο σε χρέη παρουσιαστή δεν τον άκουγα καθόλου (μία από αυτές τις στιγμές ήταν και το σκετσάκι του με τον Falimento).
    - Το χτεσινό live νομίζω ότι απέδειξε για μία ακόμα φορά πόσο πηγαίο ταλέντο υπάρχει γύρω μας και πόσο ευτυχισμένους μπορεί να μας κάνει!

    Αναναιώνω λοιπόν το ραντεβού μου μαζί σας (στο κοινό πάντα) γιά την επόμενη φορά.

    Ως τότε καλά να περνάτε!
    Μετά τιμής,
    Ιφιγένεια

    ΥΓ: Αν πραγματικά νομίζετε ότι εχτές το κοινό δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, προτίνω στο μέλλον να ξεχωρίσετε τις 'εκδηλώσεις'. Να κάνουμε λοιπόν μία 'συνάντηση' σε μαγαζί που να παίζει καλή μουσική (όχι ζωντανά) και εμείς να τα λέμε μεταξύ μας και μία 'συναυλία' στην οποία να πηγαίνουμε να δούμε και να ακούσουμε τους συν-ΜΗ-άδες προικισμένους φίλους μας. Αλλά όταν ο χαρακτήρας της εκδήλωσης έχει συνδιαστικό χαρακτήρα...


    Jasmine
    28.03.2005, 11:20
    Καλημέρα παιδάκια!! Εγώ πάντως έμεινα κατενθουσιασμένη και για μένα το live ήταν απόλυτα επιτυχιμένο. Συγχαρητήρια στους Giorgos και jorge γι αυτήν την τόσο όμορφα οργανωμένη διοργάνωση!! Όσο για τα τραγούδια και τις φωνές που άκουσα... τι να πω? Δεν έχω λόγια να το περιγράψω. Η επιλογή των τραγουδιών μου άρεσε πολύ, ίσως επειδή ως επί το πλείστον είναι και το είδος που ακούω πιο πολυ!! Kifa, Falimento, Nicos_music, Linda7, Tintalle, Orfeus, Orpheus, gate (για τις φωνές μιλάω) σας ευχαριστώ γι αυτό που μου δώσατε. Giorgos με την καταπληκτική σου ερμηνεία στο πιάνο και jorge με την κιθάρα... Δεν ξέρω τι άλλο να πώ... Συγνώμη αν ξέχασα κανέναν!! Εγώ να σας πω την αμαρτία μου, έπιασα ένα τραπεζάκι αριστερή γωνία μπροστα και όση ώρα παίζαν τα παιδιά δε μίλησα σε κανέναν για να τους απολαύσω χεχε τους γνώρισα όλους μετά (ας είναι καλά η Μαριάννα) που τους ήξερε!!
    ΜΠΡΑΒΟ παιδιά... Να είστε πάντα καλά, να πάτε πολύ ψηλά και πάντα τέτοια!!!
    thanos2004
    28.03.2005, 12:22
    Συγχαρητήρια σε όλους ήταν μια πολύ όμορφη βραδιά. Εγώ προσωπικά που τραγούδησα στην αρχή τα δύο ρετρό τραγούδια (Σουγιούλ , Αττίκ) με τον Δαυίδ Ναχμία ένιωσα ότι αυτό που θα επακολουθούσε θα ήταν μαγευτικό, και δεν έπεσα έξω . Άσχετα από το πρόβλημα του ήχου η αίσθηση ήταν μία . Ήμασταν οι περισσότεροι εκεί, μαζί . Μοιραστήκαμε μουσικές προτάσεις. Η μουσική έγινε αυτό που πρέπει να είναι , μία. Τι θα πει παραδοσιακό τι θα πει ρετρό τι θα πει λαϊκό τραγούδι? Το τραγούδι και η μουσική είναι ένα . Και τι θα πει ωραία βραδιά , άντε και του χρόνου ? Κάθε μήνα ναι κάθε μήνα πρέπει να γίνεται σε ένα χώρο η συγκέντρωση αυτή η ένωση ψυχών, φωνών, μουσικής . Και αν το δούμε και εμπορικά το θέμα πιστεύω ότι δεν θα άφηνε κανένα ακροατή αδιάφορο η πρόταση να βρεθεί σε ένα χώρο να ακούσει πολλά είδη μουσικής από διαφορετικές φωνές.

    Υ.Γ. Jorge σε ευχαριστώ για το έργο σου. Κατάφερες με αυτό το καταπληκτικό site να φέρεις σε επαφή ανθρώπους επιπέδου. Έχεις τεράστια ψυχικά αποθέματα, τρυφερότητα , αγάπη για την μουσική και την ομορφιά.
    Θέλω να με συγχωρέσεις που δεν ήρθα στην ρύθμιση ήχου νωρίς και επίσης που επέμενα για την σειρά εμφάνισης άλλα λόγοι ανωτέρας βίας με έκαναν να γίνω πιεστικός.

    MariannaP
    28.03.2005, 13:49
    Επειδή ακόμη δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω και να σχολιάσω το χθεσινό live, δίνω προς το παρόν τις ευχές μου σε όσους βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο δρόμο της επιστροφής...
    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ
    Thanassis_Priskos
    28.03.2005, 13:59
    Θα ήθελα να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους τους μουσικούς που συμμετείχαν στο Live όπως επίσης και στους διοργανωτές που μόχθησαν ώστε να υλοποιηθεί η χθεσινή αυναυλία.

    Τα (+) του Live: 1) Πολύ καλό επίπεδο σε ό,τι αφορά στους εκτελεστές. 2) Όμορφος χώρος. 3) Η παρουσία του Χρόνη Αηδονίδη και του σχήματός του (πραγματικά συγκινητική).

    Τα (-) του Live: 1) Τρομερή φασαρία απ' την πλευρά του κοινού γεγονός που άγγιξε -ίσως και ξεπέρασε- τα όρια του απαράδεκτου. 2) Πολύ κακή ηχοληψία με συνεχείς μικροφωνισμούς και delay που αρμόζει είτε σε recital εκκλησιαστικού οργάνου είτε σε πανηγύρι στη Ζαχάρω!!! 3) Playlist χωρίς τις δέουσες διακυμάνσεις, προσανατολισμένο σε μπαλαντοειδή αισθητική (ίσως προς προβολή μιας κατ' επίφασιν "ποιότητας";;;).

    Δυστυχώς τα προαναφερθέντα μειονεκτήματα δεν με άφησαν σε καμία περίπτωση να "απογειωθώ" και να απολαύσω τη συναυλία όπως πραγματικά θα ήθελα.

    Υ.Γ.: Υποκλίνομαι με σεβασμό στο μεγάλο δάσκαλο κ. Χρόνη Αηδονίδη.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Thanassis_Priskos on 28-03-2005 14:02 ]
    jorge
    28.03.2005, 15:10
    Ο ήχος είναι αλήθεια οτι είχε προβληματάκια, ειδικά στις πρώτες θέσεις που βρίσκονταν δίπλα στα μόνιτορ των μουσικών.

    Όμως όπως είχα τονίσει σε μήνυμά μου ΠΡΙΝ το live, θα έπρεπε να δούμε το συγκεκριμένο γεγονός σαν ΚΟΙΝΗ προσπάθεια. Επομένως όση ευθύνη έχει ο ηχολήπτης για τα προβλήματα στον ήχο, άλλη τόση έχει και αυτός που παρατηρεί τον κακό ήχο και δεν μπαίνει στον κόπο να το αναφέρει.

    Ένα μεγάλο μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα (pianopassion), ο οποίος μας έφερε το δεύτερο πιάνο, χωρίς το οποίο δε θα θαυμάζαμε τον tasois. Thanks Κώστα
    elenigeladari
    28.03.2005, 15:31
    τα συγχαρητήριά μου θέλω και εγώ να δώσω σε όλα τα παιδιά που προσπάθησαν για αυτή την βραδιά.. ήταν πράγματι καταπληκτική... αν και δεν μπόρεσα να τους δω όλους απο κοντά αλλά μπόρεσα και τους άκουσα, πρέπει να πω ότι όλοι τους ήταν υπέροχοι.. επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κύριο Χρόνη, που με ταξίδεψε στα παιδικά μου χρόνια..

    να ΄στε όλοι καλά..


    falimento
    28.03.2005, 15:34
    Δεν είναι ακόμη ώρα για σχόλια αλλά για αναμνήσεις...

    Αυτές οι καταπληκτικές χθεσινοβραδινές αναμνήσεις...

    Αφήστε να μείνουμε λίγο στην ομορφιά της βραδιάς...

    Να σαι καλά Musicheaven που είσαι στη ζωή μου...


    pianopassion
    28.03.2005, 15:40
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 28-03-2005 στις 15:10 έγραψε:

    Ένα μεγάλο μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα (pianopassion), ο οποίος μας έφερε το δεύτερο πιάνο, χωρίς το οποίο δε θα θαυμάζαμε τον tasois. Thanks Κώστα



    Εγώ να ευχαριστήσω όλους σας (μουσικούς και κοινό) για την αξέχαστη βραδιά, αλλά και την τύχη να «τρακάρω» το ΜΗ στο αχανές διαδίκτυο.

    keep walking…
    jorge
    28.03.2005, 15:40
    Quote:
    Δεν είναι ακόμη ώρα για σχόλια αλλά για αναμνήσεις...



    Συμφωνώ

    ΥΓ. Πάντως κάποιες πρώτες φωτογραφίες μπήκαν ήδη στο σχετικό αλμπουμάκι στο PhotoHeaven. Όποιος θέλει μπορεί να βάλει εκεί και τις δικές του...

    Είναι η δίψα που σε κρατάει ζωντανό, είναι η δίψα για καθαρό ουρανό...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 28-03-2005 15:41 ]
    rivera
    28.03.2005, 15:55
    Για την βαβουρα που ενοχλησε τους μουσικους,ειμαι ενοχος αρκετα,
    γιατι περνουσα υπεροχα με μια μεγαλη παρεα,στριμωγμενη σε μια γωνια και δυο τραπεζια.Χαιρομαι πολυ που τους συναντησα και τους γνωρισα και πιστευω οτι θα τους ξανασυναντησω και παλι.Αλλα ακουγα μια χαρα και την μουσικη και τους τραγουδιστες/ριες,ηταν ολοι τους υπεροχοι.
    falimento
    28.03.2005, 16:28
    Quote:

    Το μέλος _a_r_i_s_ στις 28-03-2005 στις 03:31 έγραψε:

    Ήταν κάτι παραπάνω απο ένα LIVE ήταν κατάθεση ψυχής, αισθάνομαι πιο γεμάτος σαν άνθρωπος που γνωρίζω και ακούω σαν ακροατής τέτοιους μουσικούς υπεράνω χρημάτων και δημοσιότητας...




    ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΓΚΕΣ, ΤΟ ΑΞΙΖΕΤΕ...





    Αυτή είναι η συμπύκνωση της χθεσινής βραδιάς...
    Ανατρίχιασα Νεκτάριε ειλικρινά που το διάβασα...


    GL
    28.03.2005, 16:31
    Να πω και γω τι γνωμη μου για χθες στο live??
    Απ'τη ψυχη μου χαρηκα
    που ειδα με τα ματια
    φιλους που μιλαγα πολυ
    κι αξιζουνε παλατια!!!!