ελληνική μουσική
    976 online   ·  210.857 μέλη

    Έφυγε ο Μανώλης Ρασούλης

    Konstantinosoa
    16.03.2011, 14:56

    Λέγεται πως γενικά είχε συνήθεια να μένει μόνος και να μην απαντά σε τηλέφωνα ακόμα και της οικογενείας του και αυτό δημιούργησε το πρόβλημα των 10 ημερών.

    Η τελευταία του επιστολή που ίσως εξηγεί την υπο σοσιαλιστών ανάξια πλερωμη...:

    «Αρτι αφιχθείς από την Αυστραλία, όπου πήγα για έναν ΅ήνα ν’ αλλάξω παραστάσεις, να πάρω ΅ια ανάσα γιατί ΅οιάζω ΅ε ΅ωρό στη φωτιά και αρχαία σκουριά, ΅ε όλα τούτα τα τεκταινό΅ενα εγχωρίως, πληροφορήθηκα ότι οι ιθύνοντες ΅ου έκοψαν την εκπο΅πή που είχα στο Α’ πρόγρα΅΅α του ραδιοφώνου (105,8) επί 6 χρόνια, κρατώντας τα ΅πόσικα στην κατιούσα.

    Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα ΅ε τον τρόπο που ΅ε πέταξαν στον κάδο, γιατί βασικά εί΅αι ένας απ’ αυτούς που υποστηρίζουν τις αξίες. Εί΅αι άνεργος και αχρή΅ατος και ηλικιω΅ένος. Σύνταξη δεν έχω πάρει ακό΅α. Ευελπιστώ. Κι όπως ξέρεις, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. ∆εν έχω, πάντως, να πληρώνω ούτε και το νοίκι ΅ου. Εδιωξε και την κόρη ΅ου, από το δη΅οτικό Κανάλι 1 του Πειραιά, α΅έσως ΅όλις βγήκε δή΅αρχος ο ΅πασκετ΅πολίστας Φασούλας. Κι ας έκανε το χαρισ΅ατικό και ΅ορφω΅ένο κορίτσι επί 4 χρόνια εκπο΅πές πρότυπα. Εί΅αι στο κουρ΅πέτι και το ραδιοφωνικό 50 χρόνια και ξέρω τι είναι τι και ποιος είναι ποιος. Η αυτογνωσία ΅ου είναι πολύ ενισχυ΅ένη. Αντί ν’ ακούν ε΅άς, που περάσα΅ε από 40 κύ΅ατα και να ΅αθαίνουν, ΅όλις πήραν το σκήπτρο άρχισαν ΅ε τη γνωστή ε΅πάθεια, απάθεια και α΅άθεια τις εκκαθαρίσεις.

    Νο΅ίζω ότι ΅έσα στο γενικό και αποδεδειγ΅ένο ΅πάχαλο, τέτοιες ανόητες εξουσιαστικότητες είναι καταδικασ΅ένες και τι΅ωρητέες. Οποιος φοβάται τη γνώ΅η ΅ου ή όποιος νο΅ίζει ότι είναι ανώτερος, ας βγει να ΅ετρηθού΅ε στα φανερά. Η χώρα δεν αντέχει άλλο κυνισ΅ό, σαχλα΅άρα, ΅παλαφάρα, α΅άθεια και αρχοντοχωριατισ΅ό. Το ΅ικρό ΅ου έργο δείχνει ότι εί΅αι πειθαρχη΅ένος στα κοινωνικά ιδεώδη και στην παραγωγή κοινωνικής και εθνικής συνείδησης. Ο υπουργός Πολιτισ΅ού Τηλέ΅αχος Χυτήρης, ο Παπαδη΅ητρίου και ο Ταγ΅ατάρχης ΅ε ξέρουν χρόνια πολλά. Ποιος ιθύνων έβγαλε την απόφαση να ΅ε διώξουν; Ας βγει να ΅ας πει το σκεπτικό. Με το ίδιο σκεπτικό ΅ε έδιωξαν το ‘84 και από την τότε ΥΕΝΕ∆, όταν είπα ΅ια ΅αντινάδα που αφορούσε τον Κοσκωτά…».


    periigitis
    17.03.2011, 00:24

    Τούδωσα εγώ λεφτά!


    jorge
    17.03.2011, 00:52
    Στην επιστολή γράφει οτι Υπουργός Πολιτισμού είναι ο Χυτήρης, ενώ σήμερα είναι ο Γερουλάνος. Μήπως είναι παλαιότερη η επιστολή;
    sven
    17.03.2011, 01:02

    Ο Τηλ. Χυτήρης είναι Αναπληρωτής Υπουργός Πολιτισμού


    sven
    17.03.2011, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Mousikaras στις 16-03-2011 στις 17:28 έγραψε...

    Καλα ο Ρασουλης πως λεει οτι δεν ειχε λεφτα και ταυταοχρονα πηγαινε ταξιδακια στην Αυστραλια για να αλλαξει παραστασεις;;


    Είπε να κάνει ένα τελευταίο δώρο στον εαυτό του, παίρνοντας από τα χρήματα που μάζευε για την κηδεία του. Σε συνιστώ να μην κάνεις το ίδιο Mr Βλάσφημε...

    Καλώς όρισες στο Μουσικό μας Παράδεισο. Ακόμα και τοιούτοι σαν του λόγου σου έχουν θέση εδώ μέσα. ’λλωστε παρέα ανάλογη θα βρεις σίγουρα...




    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-03-2011 11:03 ]


    sven
    17.03.2011, 10:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Mousikaras στις 17-03-2011 στις 10:05 έγραψε...

    κλαιν μαιν.... αν ηξερες παραπανω πραματα θα ηξερες οτι ο ρασουλης ολο ταξιδακια μου ηταν... και το παιζε και φτωχαδακι. οπως οι περισσοτεροι αριστεροι δηλαδη

    ...και μόνο αυτή σου η γενίκευση -"όπως οι περισσότεροι αριστεροί"- αρκεί ως κριτήριο για την αξιολόγηση της ευθυκρισίας, της νηφαλιότητας και της απουσίας εμπάθειας και προκατάληψης της άποψής σου...

    Ακόμα και έτσι να ήταν, τέτοιες στιγμές σεβόμαστε την ιερή στιγμή του θανάτου ενός ανθρώπου, όποιος και αν ήταν...

    ΥΓ. Αφού αυτά πιστεύεις, γιατί δεν σχολιάζεις και την επιστολή του Ν. Μαυρουδή.....;;;;;


    AntonisXM
    17.03.2011, 12:15

    Παράθεση:

    .......μια βδομαδα τα παιδια του ,φιλοι του ...κανειs δεν τον αναζητησε???????????? η Μοναξια του καλλιτεχνη..............................

     

    Αυτό δεν είναι αληθές. Νομίζω πως είναι άδικα πολλά παρόμοια σχόλια που διαβάζω αυτές τις μέρες.

    Πιθανόν η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφει στο παρακάτω άρθρο της, η φίλη του Γιούλα Κουγιά..

    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.article&id=5786

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 17-03-2011 12:17 ]


    Hastaroth
    17.03.2011, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Mousikaras στις 17-03-2011 στις 10:05 έγραψε...

    κλαιν μαιν.... αν ηξερες παραπανω πραματα θα ηξερες οτι ο ρασουλης ολο ταξιδακια μου ηταν... και το παιζε και φτωχαδακι. οπως οι περισσοτεροι αριστεροι δηλαδη

    Και πού ξέρεις εσύ,κύριε "Μουσικάρα" πώς ταξίδευε ο Ρασούλης;

     

    Πώς ξέρεις ότι δέν πήγαινε εκεί που πήγαινε π.χ. σιδηροδρομικώς,ή με κάποια φτηνή αεροπορική εταιρεία-υπάρχουν ούκ ολίγες που σε πάνε όπου θέλεις ακόμα και με 20-30 ευρώ εισιτήριο (χωρίς καμμία άλλη παροχή όμως,ούτε κάν καραμέλλα γιά την απο/προσγείωση).

     

    Πώς ξέρεις σε τί ξενοδοχεία έμενε και πώς διαβιούσε στα ταξίδια του;

     

    Και τέλος,ο Ρασούλης έγραψε ιστορία στην Ελληνική μουσική.Αυτό και μόνο μάς αρκεί.Κάνε κι'εσύ κάτι ανάλογο και θα σού συγχωρήσουμε τα συχνά ταξιδάκια πρώτη θέση αεροπορικώς και τίς διαμονές σε ξενοδοχεία πέντε αστέρων σε σουϊτες με γιακούζι........

     

    Γιατί πρός το παρόν,το μόνο που βλέπω εγώ από σένα είναι αλαζονεία (φαίνεται απ'το nickname που διάλεξες) και σαχλαμάρες (φαίνονται από τά posts που έχεις γράψει μέχρι στιγμής).

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sven
    17.03.2011, 15:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Mousikaras στις 17-03-2011 στις 14:33 έγραψε...

    δεν υπαρχει φτηνη αεροπορικη εταιρια για αυστραλια

    Υπάρχουν και......................Λαθρεπιβάτες.........................


    kwstakisch
    17.03.2011, 15:25

    Πες τα φίλε Σάββα και hastaroth πες τε τα γιατί δεν γίνεται αυτο!!!!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sven
    17.03.2011, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Mousikaras στις 17-03-2011 στις 15:27 έγραψε...

    sven ντροπη να με κοροδιευεις για τις σεξουαλικες μου προτιμισεις

    Πάλι δεν με κατάλαβες(((((((((((((((((((((((((((((

    Ας πάμε πάλι από την αρχή. Οι σεξουαλικές προτιμήσεις κάποιου είναι το τελευταίο που με απασχολεί σε ΚΑΘΕ περίπτωση, πολύ περισσότερο στη δική σου...........:)))))))))))))))))))

    Εδώ βρήκαμε σε σένα ολόκληρο .........αδαμαντορυχείο, με τα γούστα του κώλου σου θα ασχολούμαστε;;;;;;;;;;;;;


    conam
    17.03.2011, 15:49

    Είναι πολύ κρίμα που έφυγε και το χειρότερο είναι ότι ήταν πολύ μόνος του!


    sven
    17.03.2011, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος conam στις 17-03-2011 στις 15:49 έγραψε...

    Είναι πολύ κρίμα που έφυγε και το χειρότερο είναι ότι ήταν πολύ μόνος του!



    Δεν ήταν μόνος, φίλε μου, αλλά ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ. Φίλους είχε αρκετούς............

    ΜΟΝΟΣ ένιωθε ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ....................


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης