ελληνική μουσική
    460 online   ·  210.882 μέλη

    Στο Δημόσιο 4 σπίτια και τα πνευματικά δικαιώματα του Βοσκόπουλου

    AntonisXM
    23.03.2011, 16:55

    "Καλότυχο μην πεις ποτέ, θνητό κανένα, πριν διαβεί του βίου το τέρμα"... που λέει και η Νικολακοπούλου.

     Συμφωνώ με την τοποθέτηση του Jorge. Πολύ κρίμα για τον Τόλη Βοσκόπουλο..

     

     

     

     

     


    gikostas
    23.03.2011, 18:11
    Λίγο πολύ όλοι συμφωνούμε.Κανείς δεν θα πρέπει να είναι στο απυρόβλητο.Με τα λαμόγια τους πολιτικούς τι θα γίνει;Θα πάει κανείς τους φυλακή;Σταγόνα στον ωκεανό είναι η υπόθεση Βοσκόπουλου.Παρ'όλα αυτά δεν το συζητάμε.Μέεεεεσα.
    periigitis
    23.03.2011, 18:42

    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisXM στις 23-03-2011 στις 16:55 έγραψε...

    "Καλότυχο μην πεις ποτέ, θνητό κανένα, πριν διαβεί του βίου το τέρμα"... που λέει και η Νικολακοπούλου.

     Συμφωνώ με την τοποθέτηση του Jorge. Πολύ κρίμα για τον Τόλη Βοσκόπουλο..

     

    Δεν είναι της Νικολακοπούλου. Απ' το Σόλωνα τό κλεψε ο οποίος το είχε πει και πολύ καλύτερα!


    reteos
    23.03.2011, 19:07

    Σαφώς   και είμαστε όλοι μας σύμφωνοι  στην άποψη ότι καλά κάνουν οι υπεύθυνοι και πιέζουν τον κάθε οφειλέτη να πληρώνει τα χρέη του πρός το κράτος , ώστε κανένας να μην είναι στο απυρόβλητο.  Τα χρέη  όμως του  «εν λόγω» δεν προέκυψαν πιστεύω  από τη μια μέρα στην άλλη . Σίγουρα θα είναι χρέη αρκετών ετών . Για ποιό λόγο λοιπόν  άφησαν και μαζεύτηκαν 5.5 εκατ;   Ποσό δηλαδή τεράστιο που λογικά είναι αδύνατον να εισπραχθεί στο ακέραιο . Πιστεύω ότι αν είχαν ασκηθεί οι νόμιμες πιέσεις εγκαίρως (δεν γνωρίζω βέβαια  απλά υποθέτω πως δεν ασκήθηκαν ) δεν θα είχε αυτή τη κατάληξη.Δεν θέλω  να υπερασπιστώ τον Βοσκόπουλο αλλά πιστεύω πως είναι βαριά και άτοπη η λέξη  ώστε να χαρακτηρίσουμε «κλέφτη» τον άνθρωπο . Οφειλέτης  του Δημοσίου είναι που, προφανώς (προσωπική μου άποψη) τον δημιούργησε η  αδράνεια του συστήματος  αλλά και η αφέλειά του , όχι κλέφτης .


    -----------------
    Γιάννης "ΡΕΤΕΟΣ"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 23-03-2011 21:19 ]


    skordalis21
    23.03.2011, 19:12
    +10 απο μενα retos.
    Athws
    23.03.2011, 22:25
    αυτό με τα πνευματικά δικαιώματα προφανώς σημαίνει ότι το δημόσιο του κατάσχει τις επιταγές από την ΑΕΠΙ. Χλωμό όμως να μαθαίναμε πόσα παίρνει.
    rouli726
    24.03.2011, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 23-03-2011 στις 19:07 έγραψε...

    Σαφώς   και είμαστε όλοι μας σύμφωνοι  στην άποψη ότι καλά κάνουν οι υπεύθυνοι και πιέζουν τον κάθε οφειλέτη να πληρώνει τα χρέη του πρός το κράτος , ώστε κανένας να μην είναι στο απυρόβλητο.  Τα χρέη  όμως του  «εν λόγω» δεν προέκυψαν πιστεύω  από τη μια μέρα στην άλλη . Σίγουρα θα είναι χρέη αρκετών ετών . Για ποιό λόγο λοιπόν  άφησαν και μαζεύτηκαν 5.5 εκατ;   Ποσό δηλαδή τεράστιο που λογικά είναι αδύνατον να εισπραχθεί στο ακέραιο . Πιστεύω ότι αν είχαν ασκηθεί οι νόμιμες πιέσεις εγκαίρως (δεν γνωρίζω βέβαια  απλά υποθέτω πως δεν ασκήθηκαν ) δεν θα είχε αυτή τη κατάληξη.Δεν θέλω  να υπερασπιστώ τον Βοσκόπουλο αλλά πιστεύω πως είναι βαριά και άτοπη η λέξη  ώστε να χαρακτηρίσουμε «κλέφτη» τον άνθρωπο . Οφειλέτης  του Δημοσίου είναι που, προφανώς (προσωπική μου άποψη) τον δημιούργησε η  αδράνεια του συστήματος  αλλά και η αφέλειά του , όχι κλέφτης .


    -----------------
    Γιάννης "ΡΕΤΕΟΣ"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 23-03-2011 21:19 ]



    Γιάννη μου συμφωνώ σε αυτά που λες. Προφανώς και είχε κάποιες "πλάτες" για να κλέβει,επιμένω,το Δημόσιο. Προφανώς και αυτό το ποσό είναι τεράστιο και σημαίνει πως πέρασαν πολλάααα χρόνια μέχρι να..πάρουν χαμπάρι,τάχα δήθεν,το Δημόσιο,ότι ο εν λόγω κύριος δεν υποβάλλει φορολογική δήλωση.

    Για τον όρο "κλέφτης" δεν νομίζω πως έχω άδικο,γιατί πολύ απλά,όταν εγώ θαλασσοδερνόμουν και πλήρωνα,όταν άλλοι κινδυνεύουν καθημερινά σε σκαλωσιές και πληρώνουν,όταν άλλοι αναγκάζονται να τραβάνε τα μύρια όσα στη δουλειά τους και πληρώνουν..ε τότε,Γιάννη,με συγχωρείς,αλλά αυτός που κερδίζει εκατομμύρια και δε πληρώνει σκόπιμα,τότε μόνο κλέφτη μπορώ να τον αποκαλέσω!

    Κι επαναλαμβάνω,όταν μιλάμε για 5,5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ,οι όροι "σταγόνα στον ωκεανό"-"εξιλαστήριο θύμα" κλπ είναι μάλλον άτοποι..!


    gianna-dep
    24.03.2011, 14:26
    ειναι η νοοτροποια που μας εχουν περασει ασε τους βλακες να πληρωνουν οι εξυπνοι μονο τα περνουν και δυστυχως ακομη και σημερα αυτο κυριαρχει πληρωνουμε εμεις γιαυτα που φαγαμε μαζι παγκαλος τωρα για τον τολη ποιος θα πειραζε καποιον που ειχε ενα τεραστιο φαν κλαπ και ο κοσμακης τον ειχε θεοποιησει μερος της μηχανης αποκοιμησης και αυτος
    rouli726
    24.03.2011, 18:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 23-03-2011 στις 15:09 έγραψε...

    Αφού δεν τον κλείσαν μέσα για το 'Αυτοκολλητάκι μου', δε παίζει να τον κλείσουν τώρα... {#emotions_dlg.rolleyes}



    χαχα

    έλα βρε..ήταν γλυκούλικο χαχαχα

    μάλλον θα δικαστεί και για αυτό..αναδρομικά χαχα


    reteos
    24.03.2011, 20:05

    Καταλαβαίνω  Ρούλι μου την αγανάκτησή σου , και έχεις απόλυτο δίκιο. Ο λαός να πληρώνει το 15% περίπου (μέσος όρος) των ετησίων του   αποδοχών του ,(όλων καθόσον δενμπορεί αυτός να κρύψει κάτι) στην Εφορία και άλλοι να είναι στο , ως προείπα , απυρόβλητο . Να πλησιάζουν οι εορτές των Χριατουγέννων και να ζητούν από πολλούς εργαζόμενους να καταβάλλουν ( και μάλιστα σχεδόν εφάπαξ), ένα μηνιάτικο  ακόμη , για τον ετήσιο αναλογούντα φόρο , καθόσον δεν έγινε  η ανάλογη  μηνιαία παρακράτηση (δεν θα αναφερθώ στους λόγους του «γιατί»), ενώ άλλοι πιθανόν να λένε «πληρώστε κορόιδα». Αλλά επειδή ξέφυγα λίγο από το θέμα  και ζητώ συγνώμη, επανέρχομαι και θέλω να πώ ότι είναι άδικο να αποδίδουμε σε κάποιον τον μη αρμόζοντα χαρακτηρισμό . Φαντάζομαι λοιπόν ότι ο χαρακτηρισμός σου (κλέφτης) δεν είναι κυριολεκτικός, αλλά  «γενικός» ως  προιόν αγανακτήσεως. Κλοπή: Είναι  η  αφαίρεση  ξένου   πράγματος από την κατοχή άλλου, με σκοπό ο δράστης , ο κλέφτης δηλαδή ,να το ιδιοποιηθεί παράνομα. Στην προκειμένη περίπτωση δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο , ώστε να τον πούμε κλέφτη. Διαφορετικά  για τον συγκεκριμένο λόγο,  θα διώκετο και ποινικά. Κατάσχεση  της περιουσίας του έκαναν , γιατι δεν πληρώνει τις  βεβαιωμένες οφειλές του και  πολύ καλά έκαναν  . Πρέπει επι τέλους όλοι μας (πλούσιοι και φτωχοί) να πληρώνουμε  τον αναλογούντα φόρο και πως η πράξη αυτή (της κατάσχεσης),  είναι μια καλή αρχή . Ελπίζω  και εύχομαι να γίνει σέ όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις των  μη συμμορφούμενων οφειλετών .


    Hastaroth
    24.03.2011, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 24-03-2011 στις 20:05 έγραψε...

     

    Καταλαβαίνω  Ρούλι μου την αγανάκτησή σου , και έχεις απόλυτο δίκιο. Ο λαός να πληρώνει το 15% περίπου (μέσος όρος) των ετησίων του   αποδοχών του ,(όλων καθόσον δενμπορεί αυτός να κρύψει κάτι) στην Εφορία και άλλοι να είναι στο , ως προείπα , απυρόβλητο . Να πλησιάζουν οι εορτές των Χριατουγέννων και να ζητούν από πολλούς εργαζόμενους να καταβάλλουν ( και μάλιστα σχεδόν εφάπαξ), ένα μηνιάτικο  ακόμη , για τον ετήσιο αναλογούντα φόρο , καθόσον δεν έγινε  η ανάλογη  μηνιαία παρακράτηση (δεν θα αναφερθώ στους λόγους του «γιατί»), ενώ άλλοι πιθανόν να λένε «πληρώστε κορόιδα». Αλλά επειδή ξέφυγα λίγο από το θέμα  και ζητώ συγνώμη, επανέρχομαι και θέλω να πώ ότι είναι άδικο να αποδίδουμε σε κάποιον τον μη αρμόζοντα χαρακτηρισμό . Φαντάζομαι λοιπόν ότι ο χαρακτηρισμός σου (κλέφτης) δεν είναι κυριολεκτικός, αλλά  «γενικός» ως  προιόν αγανακτήσεως. Κλοπή: Είναι  η  αφαίρεση  ξένου   πράγματος από την κατοχή άλλου, με σκοπό ο δράστης , ο κλέφτης δηλαδή ,να το ιδιοποιηθεί παράνομα. Στην προκειμένη περίπτωση δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο , ώστε να τον πούμε κλέφτη. Διαφορετικά  για τον συγκεκριμένο λόγο,  θα διώκετο και ποινικά. Κατάσχεση  της περιουσίας του έκαναν , γιατι δεν πληρώνει τις  βεβαιωμένες οφειλές του και  πολύ καλά έκαναν  . Πρέπει επι τέλους όλοι μας (πλούσιοι και φτωχοί) να πληρώνουμε  τον αναλογούντα φόρο και πως η πράξη αυτή (της κατάσχεσης),  είναι μια καλή αρχή . Ελπίζω  και εύχομαι να γίνει σέ όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις των  μη συμμορφούμενων οφειλετών .

    Νομικά αυτό που λές είναι σωστό γιατί ο φοροδιαφεύγων δέν παίρνει τα λεφτά ή τα περιουσιακά στοιχεία κάποιου άλλου-οπότε δέν είναι κλέφτης με την νομική έννοια τού όρου.Θεωρητικά βέβαια "κλέβει" με την έννοια ότι έμμεσα "αναγκάζει" άλλους να πληρώνουν και το δικό του μερίδιο στην κοινή συνεισφορά πρός το δημόσιο.Βέβαια και η φοροδιαφυγή είναι ποινικό αδίκημα άν δέν απατώμαι (δέν είμαι δικηγόρος γιά να τα ξέρω καλά αυτά τα πράγματα,όμως έχω την εντύπωση πως όταν γιά κάποιο αδίκημα υπάρχη και ποινή φυλάκισης,τότε το αδίκημα αυτό είναι και ποινικό,εμπίπτει δηλαδή στο ποινικό δίκαιο.Παρακαλούνται οι δικηγόροι και νομικοί τού φόρουμ να μάς πούνε την γνώμη τους).

    Πάντως όπως επεσήμαναν και άλλοι εδώ μέσα,είναι κρίμα γιά κάποιον που "σημάδεψε" με την φωνή του το Ελληνικό τραγούδι (έστω και σε μικρότερο βαθμό από άλλους) να εξευτελίζεται με τον τρόπο αυτό....


    aviectus
    24.03.2011, 23:04

    @ Ασταροθ

    Φυσικά ειναι ποινικό αδικημα και μπορει να φυλακιστεί καποιος. Πριν απο καποια χρονια, άλλα λιγότερο μεγαλα ονοματα μπηκαν φυλακη για οφειλή χρέους στο δημοσιο οπως για παράδειγμα ο Ραδιοφωνικός παράγωγος Κώστας Μυλωνάς.

    τωρα για το ποσα χρονιά προβλέπετε φυλάκιση, δεν το γνωρίζω και δεν θέλω να πω ψέμματα. Ισως του αναγνωρίσουν ελαφρυντικά, ( για εμενα κακως ).

    προφανος τα χρονια θα ειναι ισοτημα με το ποσο που χρωσταει καποιος.

    το θεμα ειναι να μην λεμε Κριμα,κοιτα κατάντια κτλ, καποιοα στιγμη πρεπει να μπει και κανένας "μεγάλος" μεσα. Εστω και για παραδειγματισμό.


    reteos
    25.03.2011, 00:00

    Aλμπέρτο καλησπέρα . Αν και ξεφύγαμε από τήν ουσία του  κυρίως θέματος , ότι δηλ το κράτος άρχισε να «βάζει χέρι» και σε «τρανταχτά» ονόματα ,θα μου επιτρέψετε να επεκταθώ κάπως . Αλλο πράγμα η φοροδιαφυγή και άλλο η κλοπή .Εγώ ισχυρίζομαι ότι δεν είναι  κλέφτης ( για την κυριολεξία μιλάω) αλλά οφειλέτης και δικαιολογώ το ότι δεν είναι κλέφτης, διότι  αν ήταν θα διώκετο ποινικά για τον συγκεκριμένο λόγο δηλ για κλοπή.Εδώ όμως μιλάμε για κατάσχεση  η οποία , ως γνωστό,  γίνεται για  χρέη. Άρα μιλάμε για οφειλέτη όχι για κλέφτη .  Βέβαια δεν γνωρίζω αν οι οφειλές  αυτές των 5,5 εκατ. , προέρχονται από   τη φορολόγηση εισοδήματός  του ή από πρόστιμα για φορολογικές παραβάσεις ( μη υποβολή φορολ. δήλωσης ή υποβολή ψευδούς  κλπ), που πιθανόν να μην προσέφυγε κατά αυτών , οπότε το θέμα στην περίπτωση αυτή παίρνει μια διαφορετική διάσταση. Τέλος πάντων όμως , ας μην αναλύσουμε νομικά θέματα ( αυτό ισχύει και για σένα Γιώργο - aviectus- ), γιατί δεν θα βρούμε άκρη ούτε   σε 500 σελίδες του φόρουμ . Συμφωνώ απόλυτα  και εγώ ότι είναι κρίμα να σημαδεύεται το Ελληνικό τραγούδι με τέτοια πράγματα, που σημαίνει ότι επηρεάζεται το έργο του κάθε καλιτέχνη ( για να δώσω, επ ευκαιρία,  και μια απάντηση στο θέμα του φόρουμ:  Σας επηρεάζει η προσωπική ζωη του καλλιτέχνη σε σχεση με το έργο του;)




    -----------------
    Γιάννης "ΡΕΤΕΟΣ"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 25-03-2011 00:13 ]


    ThePinkPanther
    25.03.2011, 09:38

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 22-03-2011 στις 19:23 έγραψε...

    Κριμα για έναν τραγουδιστή σαν τον Τόλη να ξεφτιλίζεται έτσι... Από την άλλη, πότε θα βάλουν μέσα κανέναν πολιτικό;

    Ε, και 'συ, κανε και καμμια  δυσκολη ερωτηση....

    Ποτε φυσικα. Χα!


    mitsi87
    25.03.2011, 12:31

    παιδιά, το σπίτι του Βοσκόπουλου που είναι στο Κορυδαλλό είναι 200 μέτρα μακριά από το σπίτι μου...είναι σκέτο ερείπιο και απορώ πως το κοστολόγισαν τόσο πολύ...σκέτο ερείπιο σας λέω...


    periigitis
    27.03.2011, 01:33

    Συνεχίζετε ορισμένοι να επιμένετε ότι γνωρίζετε γεγονότα ενώ μόνο είδατε ή ακούσατε "ειδήσεις" που μεταφέρουν οι μάστοροι της παραπληροφόρησης!


    reteos
    31.03.2011, 07:06

    Φίλτατε periigiti τα σχόλια των Μελών , γίνονται επί της αναρτήσεως του θέματος  της κατάσχεσης, η οποία θεωρείται  ως δεδομένη. Αν εσύ γνωρίζεις κάτι διαφορετικό πάνω σαυτό το θέμα μπορείς ,αντί  «αόριστης  παραθέσεως» , να μας πληροφορήσεις σχετικώς.


    rigas
    01.04.2011, 18:40

     

    Ο καθε ένας όπως στρώνει κοιμάται.

    Βέβαια όποιος και να 'χει τα δικαιώματα των τραγουδιών, δεν θα σταματήσουμε να τα ακούμε.

     

    Καλά να περνάτε.

     


    catz
    01.04.2011, 20:10

    άντε με το καλό !

    επιτέλους ένα καλό νέο !!!


    periigitis
    02.04.2011, 01:13

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 31-03-2011 στις 07:06 έγραψε...

    Φίλτατε periigiti τα σχόλια των Μελών , γίνονται επί της αναρτήσεως του θέματος  της κατάσχεσης, η οποία θεωρείται  ως δεδομένη. Αν εσύ γνωρίζεις κάτι διαφορετικό πάνω σαυτό το θέμα μπορείς ,αντί  «αόριστης  παραθέσεως» , να μας πληροφορήσεις σχετικώς.



    Φίλτατε reteos εγώ δεν ήμουν αυτός που ισχυρίστηκε πρώτος κάτι. Αυτός που ιεχυρίστηκε πρώτος τα περί κατάσχεσης αυτός φέρει και το βάρος της απόδειξης.

    Να έχεις δε υπ' όψιν σου ότι άλλο η απόφαση και άλλο η εκτέλεσή της, Γιατί και πρίν έιχε φάει το πρόστιμο αλλό αποδυκνείεται ότι ποτέ δεν το πλήρωσε!